J. VAN DAM De derde matchpartij Van den Bosch-Spielmann 19&X Ui "liEiii KLEEDINGMAGAZIJN VAN DAM RENNIE Schaak-impressie. VRIJDAG 8 MET 1936 HAARLE M'S DAGBCAD S SCHAKEN. In remise geëindigd. Zooals bekend werden de eerste en tweede partij van de match Spielmannvan den Bosch in het Nationaal Schaakgebouw te 's Gravenhage gespeeld, respectievelijk op 2 en 3 Mei j.l. Onze landgenoot won de eerste partij (een geweigerd Dame-gambiet) na 41 zetten, in welke partij grootmeester Spiel mann met den 40sten zet. in uitersten tijd nood een blunder maakte, waarna Dame- verlies of mat moest volgen. De tweede partij, waarin Spielmann wit had. werd een Nimzo- Indische (afkomstig van wijlen meester Nim- zowitsch) en won Spielmann na 40 zetten. Bij den aanvang van de derde partij, Don derdagavond in het gebouw van de Sociëteit „Vereeniging" was dus de stand: Spielmann 1Van den Bosch 1. De derde partij zou oor spronkelijk óók in den Haag gespeeld zijn. maar door een lichte ongesteldheid van Jhr. v. d. Bosch werd die partij een paar dagen uitgesteld, om te Haarlem te worden gespeeld. Donderdagavond liep de groote bovenzaal een kwartier vóór het tijdstip van aanvang al aardig vol met belangstellenden, die wel bijna zonder uitzondering tevens ..practische' schaakspelers waren, al zullen de problemen- liefhebbers ook wel een kijkje hebben geno men. Door da goede zorgen van den heer J. van Haarlem, commissaris van de Haarlem- sche Schaakverceniging. die haar zetel heeft in ae Sociëteit-Vereeniging. waren een aan tal borden en spellen opgesteld, ten gerieve van de vele schakers, die de partij dus kon den naspelen. Om half acht waren de beide meesters, vergezeld van Dr. J. H. Pannekoek (Santpoort), gereed voor den slag maar na tuurlijk moest dit historisch moment ge kiekt worden, waarop de hoofdredacteur van Haarlems Dagblad, de heer Robert Peere boom, den-eersten zet deed voor Jhr. v. d. Bosch, die met wit speelde, op wiens verzoek onze hoofdredacteur de damepion twee zet ten naar voren bracht. De heer Pannekoek nam even te voren het woord om de beide meesters van harte welkom te heeten in Haarlem, bracht in de eerste plaats woorden van dank tot de directie van Haarlem's Dag blad. die. op de haar zoo welbekende wijze, namelijk ook met de match EuweAljechin, wederom propaganda voor het schaakspel in Haarlem en Omstreken maakte door een partij van deze match onder haar auspiciën te doen plaats hebben. Voorts hoopte Dr. Pan nekoek. dat meester Spielmann een aange name herinnering aan zijn verblijf te Haar lem zou houden, alwaar hij immers binnen kort ook een séance hoopt te geven. Voorts sprak hij den wensch uit dat onze Neder- landsche meester zijn beste beentje zou voor zetten. Ten slotte bracht Dr. Pannekoek dank aan de besturen van de Sociëteit-Vereeniging en de Haarlemsche Schaakvereniging voor de medewerking bij de uitvoering, namelijk het afstaan van zaal en materiaal, enz. Onder de vele toeschouwers waren ook eenige jeugdige schaakspelers, die met ijver de partij naspeelden op zakschaakbordjes. Gelukkig waren ook enkele dames „van de partij", wat aan de schitterend verlichte zaal een nog feestelijker aanzien gaf. al spreekt, het vanzelf dat in Caïssa's Tempel ..stilte" móet samengaan met het geestelijk feest. De eerste zetten werden in vrij sriel tempo ge speeld. zoodat na ongeveer 40 minuten spe len (v. d. Bosch 22, Spielmann 17 minuten) reeds 8 zetten waren geschied. Evenals in de eerste partij werd de opening een geweigerd Dame-gambiet (Orthodox), echter met de bekende afruilvariant na Pf6—e4, welke Spiel mann in die stelling de beste voortzetting vindt. De partij was voor schaakspelend Haarlem, voor zoover aanwezig (wij schatten het aantal bezoekers op ruim 200uitstekend te volgen, dank zij een demonstratiebord, waarvoor Dr. v. d. Meulen had gezorgd en waarop de zetten door Dr. Pannekoek werden aangebracht, terwijl diens broeder, de Am- sterdamsche schaker mr. B. L. C. Pannekoek. de partij op een groot schoolbord, met krijt zeer duidelijk noteerde. Zoo na den llden zet van Wit, zou men- aan de stelling van Wit. wat ontwikkeling betreft, de voorkeur geven, zelfs al had deze nog niet gerocheerd. Stand na den llen zet van Wit: Over zijn llden zet dacht de grootmeester dan ook tamelijk lang na, toch was de bedenk tijd op het moment dat hij 11.b7b6 speelde vrijwel gelijk, namelijk Spielmann 40 min. v. d. Bosch 35 minuten. Het z.g. „wereld tempo" werd gebruikt, d. w. z. 40 zetten in 2V2 uur, welke speeltijd namelijk ook gebezigd werd in de match EuweAljechin. De dreiging was duidelijk, n.l. Lc8—a6. Geen wonder, dat Wit dus 12. Tc4c3 speelde en daartoe reeds na een paar minuten besloot. Nu de dreiging gepareerd was, ging de Looper naar b7. wat langzamerhand tijd werd, im mers Pb8 kon zich niet ontwikkelen zoolang pion cö gedekt moest blijven. Vrijwel a tempo antwoordde Wit 13. Lfldl. dreigende Ld3xh7*, zoodat even snel volgde 13. g7g6. Daarna rocheerde Wit naastiglijk, ver moedelijk met welgevallen zijn goed ontwik keld spel beschouwende, al was de zwarte stel ling daarom niet slecht te noemen, integen deel. Spielmann speelde 14.Tf8—c8 welke zet niet alleen den c-pion nog eens dekte, maar tevens dreigende dien pion naar c5 te brengen. Vandaar, dat Wit al spoedig 15. Tflcl antwoordde, waarna volgde Tc8c7. Na deze 15 zetten had Wit een uur, Zwart een uur, 9 minuten nagedacht. Voor zijn 16en zet gebruikte Wit zeer veel bedenktijd, want hier was het oogenblik gekomen om zijn ver der plan de campagne vast te stellen. Spiel mann deelde ons mede, dat Dr. Euwe wegens drukke bezigheden bijna geen avond vrij was, en ook hedenavond verhinderd was de partij bij te wonen. Eindelijk, na 25 minuten naden ken, volgde de zet met het Paard naar e5. wat reeds verwacht werd. onmiddellijk gevolgd door f7f6, waarna het Paard rustig naar f3 terugkeerde. De zwarte Koningsstelling is schijnbaar eenigszins verzwakt; er volgde 17. Pb8d7. Wit had thans nog één uur bedenktijd voor 23 zetten. Zwart één uur, 19 minuten. Als gewoonlijk zorgde Jhr. v. d. Bosch voor een verrassenden zet, n.l. 18. Ld3b5, waarop Spielmann rustig Ta8c8 antwoordde. Wit vervolgde met 19. a2—a3 ten einde c9 de Dame van b4 af te houden en b4 voor te bereiden Zwart vervolgde dan ook met- 19.a7a5 wat b2b4 belet, Wit bracht daarna zijn Dame naar b3, waardoor haar moeilijke positie tusschen beide Torens werd opgeheven en zij tevens de lijn a2—g8 beheerschte, weshalve Zwart direct zijn Ko ning uit die lijn haalde naar de veilige plaats g7 (Kg8g7) Stand na den 20sten zet van Zwart: Toen vologden vrij snel 21, h2h3, De7d6 waardoor Toren c7 gedekt werd, zoodat Wit nu wel gedwongen was de Looper van b5 naar c4 te spelen, waar hij echter den e6-pion van Zwart bedreigde. Een feit is, dat de schakers een interessante stelling zagen ontwikkelen. De zwarte Toren werd keurig naar e8 gebracht om dien pion te dekken, maar op dat moment werden de bewegingen van den grootmeester min of meer nerveus. Opmerkelijk, dat geen der beide meesters zich in rookwolken hulden, wat bij schakers tot de zeldzaamheden behoort, hoewel de we reldkampioen zich daaraan ook niet „bezon digt". Voor 18 zetten hadden beide spelers (na den 22en zet derhalve) nog resp. 36 en 50 min. (Zwart). Ook overigens hadden de meesters uitsluitend slechts belangstelling voor hun spel, na ongeveer 3 uur spelen stonden hun „kleintje koffie" zonder meer te wachten op vervanging. Dat zou de ex-wereldkampioen vermoedelijk ook anders gedaan hebben! Er volgden 23. e3e4,- c6c5 waardoor plotselin; de zwarte Loooper actief werd, den e-pion aanvallende. De spanning bereikte nu wel een hoogtepunt. Zeer snel volgden nu 24. Lc4b5. Lb7xe4: 25. Lb5xd7, Tc7xd7; 26. d4xc5, b6xc5: 27. Tc3xc5, Te8—b8; 28. Db3—c3, a5—a4 waarna Wit weder op zijn „gemak" de stelling ging onderzoeken, hoewel hij even de klok controleerde, want voor 12 zetten had hij slechts 16 minuten bedenktijd ten slotte, ter wijl Spielmann nog 34 minuten over had. Er volgden 29. Tc5c7 wat tot een ruil van be- teekenis leidde, namelijk 29.Td7xc7; 30. Dc3xc7t, Dd6xc7: 31. Tclxc7f, Kg7—h6; 32. Tc7a7, Tb8xb2; 33. Ta7xa4, waarna de meesters op voorstel van Zwart tot remise be sloten, klokke 12 uur. Wij brengen hulde aan onze Haarlemsche schaakspelers, die den geheelen avond de partij op buitengewoon rustige wijze hebben gevolgd. Een zeer interessante partij, die hier onder in haar geheel volgt, hebben wij we derom te genieten gekregen. Stand van de match iy2 V/2. Wil: Zwart: |hr. Mr. f. H. 0. v. d. Bosch R. Spielmann 1. d2—d4 d7—d5 2. c2— c4 e7—e6 3. Pgl-f3 Pg8- f6 4. Pbl -c3 Lf8 e7 5. Lel—g5 Pfb— e4 6. Lg5Xe7 Dd8xe7 7. Tal—cl Pe4Xc3 8. TclXc3 d5Xc4 9. T c3Xc4 O—O - 10. Ddl c2 c7 - c6 11. e2-e3 b7— b6 12. Tc4 c3 Lc8-b7 13 Lfl d3 g?— 14. 0-0 Tf8— c8 15. Tfl - cl Tc8—c7 16. Pf3-e5 f7—f6 17. Pe5—f3 Pb8-d7 18. Ld3-b5 Ta8—c8 19. a2-a3 a7—a5 20. Dc2-b3 KgS-g7 21. h2—h3 De7-d6 22. Lb5 - c4 Tc8—e8 23. e3e4 c6—c5 24. Lc4b5 Lb7Xe4 25. Lb5Xd7 Tc7Xd7 26. d4Xc5 b6Xc5 27. T c3Xc5 Te8-b8 28. Db3c3 a5a4 29. Tc5—c7 Td7Xc7 30. Dc3Xc7+ Dd6XC7 31. TclXc7f Kg7—h6 32. Tc7-a7 Tb8Xb2 33. Ta7Xa4 SURSEANCE VAN BETALING. Door dë Arrondissements-Rechtbang te Haarlem is voorloopige surséance van beta ling d.d. 6 Mei verleend aan: De Naamlooze Vennootschap N.V. Haar lemsche Brockway Bus Maatschappij, geves tigd en kantoorhoudende te Heemstede, Hee- renweg 77b; Bewindvoerder: Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Datum van behandeling 6 Juni 1936, des v.m. te 9.45 uur. De Naamlooze Vennootschap N.V. Sigaren fabriek voorheen Gebroeders Majoor, geves tigd en kantoorhoudende te Beverwijk, Bree- straat 60; Bewindvoerder: Mr. J, Deenik te Haarlem; Datum van behandeling: 26 Sep tember 1936, des v.m. 9.45 uur. a. Aloysius Johannes Cornells Berg, stuca- door, wonende te Velsen; b. Johannes Paaij, stucadoor, wonende te Velsen; Bewindvoerder: Mr. L. Ali Cohen te Haarlem: Datum van behandeling: 20 Juni 1936 des v.m. te 9.45 uur. EINDEXAMENS GYMNASIA. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft: le. bepaald, dat de eindexamens der open bare en der aangewezen bijzondere gymnasia en afdeelingen gymnasium van lycea, voor zooveel het mondeling gedeelte betreft, dit jaar zullen worden afgenomen op de hieron der voor elke school aangegeven dagen; 2o. aangewezen de navolgende gecommit teerden, onder wier toezicht deze examens zullen worden afgenomen: bij de eindexamens van het Christelijk ly ceum te Haarlem, afd. gymn. op 10, 11, 12 en 13 Juni; R.-K. lyceum te Haarlem, afd. gymn. op 18. 19 en 20 Juni: Kennemer Lyceum te Bloemendaal, afd. gymn. op 22, 23. 24 25 en 26 Juni: gecommitteerden: dr. P. Groeneboom, te Groningen; dr. J. H. Scholte. te Amster dam; ar. A. Pannekoek, te Amsterdam: aan wie zullen worden toegevoegd: op 6. 8 9. 25 en 26 Juni dr. F. Zernike; op 19 en 20 Juni dr. W. J. de Haas. Gedempte Oude Gracht 78 brengt voor dit Voorjaar uitsluitend PRIMA HEER EN- COSTUUMS, vervaardigd van De beste Engelsche Stoffen J. VAN DAM is het adres voor de betere Hcerenkleeding. We brengen reeds een solied f 15.- tot f 37.50 HEERENCOSTUUM vanaf.. Bc=1<' c" Heeren Regenjassen voordecligste adres voor ZIET ONZE ETALAGES! BEZOEKT ONS MAGAZIJN! Een zeer ruime keuze wordt voorgelegd. Aanbevelend, (Adv. Itigez. Med.) Uitreiking van „Moederdag"- taarten. Het is een goede gewoonte van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Banketbak- kersvereeniging om telken jare, wanneer de z.g. „Moederdag" gevierd wordt, aan minder bedeelden taart-en uit te deelen. Gisteravond vond deze jaarlijksche uitreiking van ..Moederdagtaarten" wederom plaats. In het Kindertehuis aan den Schotersingel, waar de kleinen een uurtje langer mochten opblij ven. kwam de wat verlate Sinterklaas het eerst. Twee dochtertjes van één van dp be stuursleden 'der banketbakkersvereeniging droegen de doozen met lekkernij binnen. Een gejuich ging op, toen de kinderen de heerlijke taarten op tafel zagen verschijnen. Maar voor dat de zuster het- mes in het gebak zette, uit ten de kleuters hun dankbaarheid door uit voile borst een paar aardige liedjes te zingen En toen zij eenmaal op gang waren, kwam er zoo spoedig geen einde aan het gezang! Nadat de heer J. A. Henning, vice-voorzitter van de Banketbakkersvereeniging de jongelui op ge moedelijke wijze had toegesproken en nadat er -eenige hartelijke hoera'tjes waren uitge bracht, vertrok de deputatie naar het naast het kindertehuis gelegen huis voor ouden van dagen. Een lieele overgang, - van de luidruchtige, levenslustige jeugd naar de stille, maar toch genoeglijk keuvelende oudjes. En al werden hier geen liedjes gezongen, de vrouwtjes toon den zich zeer ingenomen met de tractatie en prezen eenparig en met kennersallures de bak- kunst van de Haarlemsche banketbakkers. Ook hier sprak de heer Henning eenige hartelijke woorden en uitgeleide gedaan door den direc teur. den heer S. Glastra, vertrok de deputatie der Haarlemsche banketbakkers weer. met het gelukkige gevoel de jeugd èn den ouderdom een heerlijke smulpartij en een feestelijk uurtje te hebben bezorgd. Branderige pijn in maag en slokdarm bedierf zijn nachtrust. Hij kent nu geen pijnen meer en slaapt als een roos, 's-Nachts had hij dikwijls iast van branderige pijn in maag en slokdarm, van zure oprispingen en be nauwende opgeblazenheid. Deze pijnen bedierven zijn nachtrust. Hij laat nu vóór het naar bed gaan één of twee der smakelijke Digestif Rennie Pastilles langzaam op de tong smelten. Deze pastilles redu- ceeren en absorbeeren het overtollige maagzuur, zoodat deze klachten geheel achterwege blijven: bovendien bevatten zij pancreatine en pepsine, die de spijsvertering sterk bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn bijzonder prettig te nemen geen poeder geen glas water. Iedere pastille is apart verpakt, zoodat ze gemakkelijk bij U kunt steken. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 35 cent per pakje en 1.05 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen Imp. Rowntree Handels Mij.. Heerengr. 209 A'dam. PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) Firma H. Das v.h. Peddemors betrekt een nieuw magazijn. De welbekende zaak van den heer H. Das v/h Kunstzaal Peddemors is van den Kruis weg 66 verplaatst naar Kruisweg 21. Op den hoek van de Lange Molenstraat, waar vroeger een sigarenwinkel was gevestigd, heeft de firma de beschikking gekregen over een fraai magazijn. Doordat eenige kamers, die achter de sigarenzaak waren gelegen, bij den winkel getrokken zijn, is er een flinke ruimte voor de kunstzaal ontstaan. De nieuwe zaak is bijzonder smaakvol inge richt. De wanden en ook de zoldering, die niet gewit maar behangen is, zijn licht van kleur, wat een frisch aspect geeft. Eenige doorgangen zijn afgesloten met zware, oud-Tibetaansche tempelkleeden (een zeldzaamheid), die be schilderd zijn met voorstellingen van den heiligen ibis. De antieke Balineesche deuren, die toegang geven tot de achter den winkel jelegen kantoorruimten, zijn van fraai ge beeldhouwd, donker hout. Een dergelijke com binatie van antiek en modern is tegenwoordig zeer gewild. Deze donkere, bewerkte deuren in de effen en lichte wanden van het mo derne interieur maken een zeer mooi effect. De nieuwe magazijnen, waarin een keur van meubelen is geëxposeerd, worden volgens het nieuwste systeem verlicht. De firma heeft ge broken met de gangbare wijze van étaleeren, zoodat men, voor de breede spiegelruiten staande, zoowel aan den Kruisweg als de Lange Molenstraat, door den geheelen winkel kan zien. Op de bovenverdieping van het nieuwe ma gazijn wordt nog een aantal toonzalen inge richt. Deze zullen over enkele weken gereed zijn. De firma H. Das, voorheen Peddemors. die te Haarlem reeds zulk een goeden naam heeft, zal ongetwijfeld in deze veel verbeterde omae- ving haar traditie voortzetten. De vrouwenbeweging in de toekomst. Bouwen aan den wereldvrede. Rede van mevr. M. Corbett Ashby. De presidente van den Wereldbond, mevrouw M. Corbett Ashby. Mevrouw M. Corbett Ashby. presidente van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht en Gelijk Staatsburgerschap sprak Donderdag avond in restaurant Hildebrand. De vereeniging-gastvrouw was de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging voor Vrouwen-belangen en Gelijk Staatsburger schap. De tweede spreekster voor dezen avond was mej. Rosa Manus, eveneens bestuurslid van den Wereldbond. Mej. Rosa Manus gaf een kort overzicht van den levensloop van mevrouw Corbett Ashby. In Cambridge, waar zij aan het Newham-college studeerde, verwierf mevr. Corbett Ashby reeds grooten naam door. de stichting van een debatingclub, waarvan welhaast alle vooraanstaande vro.uwen van Engeland lid zijn geweest. Nadat zij haar doctoraal examen in de klassieke letteren had gedaan, werkte zij langen tijd aan volks scholen, waardoor zij een diep inzicht kreeg in de nooden van de massa. Mevrouw Corbett Ashby is lid geweest van de ontwapenings conferentie, waar zij een zeer ondankbare en welhaast bovenmenschelijke taak te vervul len had. Toen de conferentie niet den weg volgde, dien zij noodzakelijk achtte trad zij resoluut uit, wat in breede kringen groote bewondering heeft gewekt. Ook Nederland kent haar en breed ver breid is de bewondering voor deze leidster van internationale congressen en strijdster voor haar idealen. Hierop nam mevrouw Corbett Ashby zelf het woord. Zij sprak over de taak van de vrouwenbeweging. ,.Ik sta hier voor een bijzonder moeilijke taak", zoo zeide zij, „nu ik moet spreken voor Nederlandsche vrouwen, terwijl mijn eigen land in het vreeselijk verraad van het blanke ras aan het zwarte zoon onaantrek kelijke rol heeft gespeeld. Voor de vrouwen kan dit verraad en de gevolgen die het zal hebben, een reden zijn om haar activiteit voor wereldvrede en recht te verdubbelen. Met enkele woorden schetste zij de op komst van de beweging in Nederland, waar enkele groote geesten het initiatief hebben genomen om thans te aanschouwen hoe hun werk ls gegroeid tot een groote groep van goed-willende vrouwen, die bereid zijn te streven naar een betere ordening in de eco nomische middelen, die bereid zijn ook het hoofd te bieden aan het fascisme als vijand der democratie, maar bovenal bereid om de rechten van de vrouw te verdedigen De vrouwen is thans toegelaten tot betrek kingen en heeft zich een positie verworven waar zij twintig jaar geleden niet in geduld zou zijn. Ei- is een duidelijke parallel met het huis houdelijke werk. Immers ook op maatschap pelijk terrein werkt de vrouw voornamelijk uit zorgen. Zorg voor onvolwaardigen. onbe- huisden, zieken en weezen. Dat zij hier een Oelangrijke plaats inneemt wordt wel bewe zen door het feit dat zij zelfs in Duitschland en Italië, waar zij verder geheel is terugge drongen, in deze werkzaamheden is gehand haafd. Zij is daar onmisbaar. Men mag echter nooit vergeten dat de kracht van de beweging van de vrouwen af hangt. Nu moet hier echter erkend worden dat een onrustbarende verslapping optreedt. Ook hier kan men de kenmerken van de al- gemeene moedeloosheid zien. Juist nu echter is het noodzakelijk dat met alle kracht wordt gewerkt. Er staat een belangrijke taak te verrichten. De groote Volkenbondsenquête omtrent de positie van de vrouw moet een volkomen succes worden. De vrouwen moe ten bedenken dat zij. in het bezit van het kiesrecht, in handen hebben de wetten en de partijprogramma's te veranderen. Men bedenke dat als de vrouwen hun rechten verdedigen, zij daarmee de rechten verdedigen van het individu, tenslotte van de democratie. De democratie wordt nooit overwonnen, doch hoogstens verraden. Wer ken voor de democratie is werken voor den wereldvrede. Er is nog steeds wel een groep menschen die weten dat de oorlog geen middel is ter verwezenlijking van welk plan ook, en dat geweld slechts dan kan worden gebillijkt als het dient om 'de algemeene veiligheid te ver zekeren. Het doet pijn, als men dit moet zeggen ter wijl het eigen land zoo weinig heeft gedaan voor die algemeene veiligheid. Wat er gedaan moet worden? Zeker mag men niet volstaan met uit te roepen dat men den vrede wil. De woorden: ..For men must work and women must weep" zijn niet de ohze. Schaaklievend Haarlem heeft zich gister avond niet onbetuigd gelaten. Het heeft het haar geboden buitenkansje dankbaar aanvaard door in grooten getale naar het strijdperk aan den Zijlweg te trek ken en zoo in de derde ronde van liet duel SpielmannVan den Bosch een evenement van beteekenis in de Haarlemsche Schaak wereld geworden. Wie gemeend mocht hebben, dat de hausse in de belangstelling voor het schaken al weer tot het verleden behoorde, die heeft op dezen avond het tegendeel bewezen kunnen zien. Want de groote zaal van het sociëteitsgebouw bleek nauwelijks groot genoeg voor het her bergen der belangstellenden, onder wie de jeugd zeer sterk vertegenwoordigd was. De kamp om het wereldkampioenschap tus schen dr. Euwe en dr. Aljechin schijnt in derdaad een bloeitijdperk te hebben ingeluid in de geschiedenis van de schaaksport. De derde ronde van de match Spielmann Van den Bosch is uitgevochten in heel de waardige sfeer, die het schaakduel pleegt te omgeven; met een publiek, dat in een voor den leek soms beklemmende stilte over ette lijke borden geboge.n zat, met kellners, die geluidloos door de tafeltjes kruisten en on hoorbaar bestellingen opnamen. In een sfeer, die het karakter van dit steekspel van het menschelijk vernuft treffend accentueerde en nimmer de kenteekenen van een emotie- looze gebeurtenis droeg. Wij. volslagen vreemdelingen in het schaak-Jeruzalem, voor wie de Lasker- variant van het orthodoxe dame-gambiet een gesloten boek is evenals alle andere varianten en gambieten., wij hebben ons dezen avond een paar uur temidden van den strijd opgehouden en ons niet verveeld. Wij hebben meegenoten met hen, die hier ge tweeën, gedrieën of gevieren om de acht en ze? tig velden met de zestien stukken zaten geschaard en den kamp op het podium mee streden en mee-analyseerden. En wij hebben meegepiekerd met den stillen eenling, die de stukken van zijn zakschaakbordje met een schier eindeloos geduld verzette en weer terugzette. Er viel iets te beleven daar bin nen de wanden van het statige sociëteitsge bouw! En wij zijn huiswaarts gekeerd, even on bekend met Caïssa's geheimenissen en toover- spreuken als bij het begin van den avond, maar mét de blijde wetenschap, dat de be langstelling voor de sport van den geest nog niet verloren is gegaan J. H. V. Tenslotte gaf mevrouw Corbett Ashby als richtlijn voor de vrouwenbeweging aan: strijd voor de vrijheid van het individu, voor welvaart en vrede, met inachtneming van een strenge zelfdiscipiline De rede van mevrouw Corbett Ashby werd vertaald. Aan het einde van den avond vond een gedachtenwisseling plaats. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE". Zaterdagmiddag heeft de laatste jachtrit van dit seizoen plaats naar het landgoed „Duin en Kruidberg". Er werden hindernissen gesprongen in de Van Haemstedelaan, in de duinen ten zuiden van den Zeeweg en op het Bloemendaalsche strand. UITVINDING VAN EEN HEEMSTEDENAAR. De heer Frank Mackenzie te Heemstede deelde aan het A. N. P. mede een uitvinding te hebben gedaan voor het fabriceeren van een veerkrachtige stof, een kunstpersproduct in den trant van „bakeliet", uit' de klapper- steenschaal, thans een afvalproduct van kokos, dat wordt weggeworpen. Deze stof zou geschikt zijn voor vloeren, kastjes, enz. Door den heer Mackenzie is een Neder- landsch octrooi aangevraagd. De rechtbank behandelt een doodelijke aanrijding. Tegen den automobilist eischt de officier van justitie 200. Op den Provincialen Weg is op 25 Maart om half tien bij de Stationsstraat een wielrij der door een auto, die in de richting Alk maar leed aangereden. Tengevolge van een schedelbreuk is de man overleden. Donderdagmiddag moest de automobilist voor de Haarlembsche rechtbank verschijnen. Hij had de langzaamrij denden wielrijder op 100 meter afstand uit de Stationsstraat zien komen. Om van den fietser te weten te komen wat hij wilde doen had hij signaal gegeven. Intusschen had hij den voet van het gaspe daal genomen, verwachtende dat de fietser hem zou laten voorgaan, ofschoon deze van rechts kwam. De man had tenmiste even in gehouden. Tot zijn schrik had verdachte den fietser zien doorrijden. Hij had meteen hard geremd en het stuur ongegooid om hem mis te rijden. Desniettemin was een botsing ge volgd met het resultaat dat het slachtoffer een schedelbreuk opliep, die naar dr. J. P L. Hulst bevestigde de doodsoorzaak was. Een ploegbaas die het ongeluk had zien gebeuren verklaarde dat de wielrijder niet erg handig op de fiets was. Het zou misschien beter zijn geweest als hij wat harder zou zijn doorgere den. De vaart van verdachte, die hij op 65 K.M. schatte, vond hij voor het bewuste punt, dat als gevaarlijk bekend staat, te groot. Een paar andere getuigen hadden gezien, dat de wielrijder had ingehouden en zij hadden den indruk gekregen, dat hij wilde afstappen om de auto voorrang te verleenen. De man was echter doorgereden zouder te letten op het verkeer. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat men niet van het stand punt moet uitgaan, dat, wanneer de ander schuld heeft, de verdachte vrij uitgaat. Ver dachte had wel degelijk onvoorzichtig gehan deld. naar hij toelichtte. Dat het slachtoffer overleden was. wilde hij verder niet als bezwa rende omstandigheid aanmerken. Dit was een tragische samenloop van omstandigheden; hij had er ook met een gebroken been kunnen zijn afgekomen. Ook wees hij op verschillende verzachtende feiten. Hiermee rekening hou dende wilde hij geen hechtenisstraf vragen, doch eischte f 200 te vervangen door twintig dagen hechtenis. De verdediger, mr. F. Heemskerk, ging uit voerig de verschillende feiten na, waarbij hij de meening van den officier wat betreft de schuldigheid van verdachte, bestreed. Hij vroeg vrijspraak van zijn cliënt. De "uitspraak iii deze zaak zal 14 Mei wor den gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10