De balans der verhuismaand. ET DODGE-AGENTSCHAP Zondag. De Eerste H. B. S. B. 1 Hel Befakftiiltste 53e Jaargang No. 1621S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 8 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 32 Telefoon Nos«: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Mei. Schakers. Met eerbied heb ik, in de volle speelzaal •van de Sociëteit Vereenigïng, de derde partij van de schaakmatch Spielmann-van den Bosch zitten aanschouwen. In onwetendheid omtrent de techniek van het schaakspel overtreft mij niemand, schoon velen mij evenaren. Maar juist deze leeken-positie bood, te midden der vele Wetenden in die zaal, zoo ruimschoots gelegenheid tot objec tieve bewondering. Hoorde het oor der jour nalistieke verbeeldingskracht de hersenen der beide Meesters niet zachtkens knarsen, en scheen na iederen zet dit slechts ritse lend geluid niet aan te zwellen .tot een uni verseel geknars, als de hoofden van het Pu bliek zich over de rijen schaakborden bogen en in al die hersenkassen het streven naar Begrip en Analyse culmineerde? Het is schoon, een Denkende Menigte te zien, en haar sfeer te beleven. Het is een zeldzaam schouwspel, een zeldzame gewaar wording. Deze vreemde en felbewogen tijd heeft ons meer dan ooit achterdochtig ge maakt omtrent massa-psychologie. En ten allen tijde zijn wij, journalisten, door ons beroep zoo veelvuldig genoopt tot het waar nemen van menigten, zwartgallig geweest ten aanzien van het collectief denkvermogen der massa. Noch politieke vergaderingen, noch sportgebeurtenissen.en er zijn meer voorbeelden te noemen.... geven daar een vroolijk beeld van. Veelal brengen zij den journalist, aanwezig om een objectief verslag van het gebeurde te geven en in die opvat ting ingeleefd, tot de gedachte dat hij de eenige is die nog rustig nadenkt en de partij politiek, of de partij voetbal of tennis, in koelen bloede ondergaat en verwerkt. Plet schaakpubliek nevens het dampubliek, is de eenige uitzondering. Het denkt oneindig dieper dan de aanwezige leek-journalist, wiens eerbied nog stijgt wanneer hem myste- rieuse woorden worden toegefluisterd, wan neer men hem bijvoorbeeld zegt dat een or thodox dame-gambiet zich ontwikkelt, en geheimzinnige varianten met .namen van opper-denkers worden aangeduid. Deze Den kende Menigte is schoon en verdient bewon dering. Dat de jeugd er zich thans zoo sterk in doet gelden opent perspectieven voor de toekomst; liet journalistieke toekomstoog speurt reeds een nieuw volk, dat onder alle omstandigheden in massa zal kunnen na denken, getraind als zijn hersens zullen zijn in dienst der Schaakgodin. Haar dienaren plegen de opvoedende 'waarde van Haar Eeredienst hoog te verheffen. Meer dan ooit geloof ik daarin. Voor mij zat een gansche groep medici de diagnose van eiken zet te stellen en het deed mij deugd, want is het niet een bemoedigend tafereel de hersenen van de geneeskunste- naars, aan wie wij zoo vaak onze levens moe ten toevertrouwen, in volle training te ont waren? Temidden van hen zag ik den dok ter, die nog kort geleden het doel van het Nederlandsch voetbal-elftal zoo kranig be waakte en onder de toejuiching van loeiende menigten de kanjers er uit hield. Temidden van deze stille menigte scheen hij gelukkiger en opgewekter dan ik hem ooit in het Stadion heb- zien kijken. Niet stompend thans, niet trappend, niet klemvast grijpend, niet tuimelend in volle lengte naar bedreigde doelhoekenmaar. in tens denkend. Tegen over den kinderarts de psychiater, nevens hen de huisartsenwie beweert dat onze dok toren eenzijdig zijn? Ken ik er trouwens niet anderen die zich wijden aan verschillende groote uitingen en problemen van dat Leven, voor welks behoud zij telkens weer op de bres staan? Er was een zet die Van den' Bosch pas deed nadat hij er drie kwartier over had nage dacht. Met hem dacht het Publiek na. Stel u dat eens voor. Laat het daar niet bij, en probeer het na te doen. Denk eens drie kwar tier geconcentreerd na over èén ding, éèn vraag, één onderwerp! Van den Bosch kwam er eenigermate door in tijdnood. Welnu, hoe- velen onzer raken in tijdnood door te diep en te lang nadenken? U deze vraag ter geconcentreerde analyse voorleggend, besluit ik met mijn hulde aan het schaakspel, waarbij de menigte denkt, en nimmer loeit, en eerbied voor den scheids rechter heeft, en er naar streeft wat te leeren R. P. Vliegtuigen in botsing. Vier slachtoffers. WARSCHAU, 8 Mei (Reuter) Tijdens mili taire oefeningen te Poznan zijn drie vliegtui gen in de lucht met elkaar in botsing geko men. Twee ervan stortten neer, tengevolge waarvan twee luitenants en twee sergeants werden gedood. Het derde vliegtuig kon, of- gclioon zwaar beschadigd, behouden landen. Telefoon Werkplaats en Garages 10570 Telefoon Showroom 17187 VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN opent morgen, des middags om half drie, een Showroom aan den Zijlweg 26-28. Directie: JAN R. DU RIEU C. A. MEIJER (Adv. Ingez. Med.) Ciné Café Dreefzicht Hedenavond nieuw filmprogramma. -Zaterdagavond alleen voor besloten gezelschap (Adv. Ingez. Med.) Voor Haarlem, Heemstede en Bloemendaai. April is al sinds lang de verhuismaand. Een groot gedeelte der middenstands- en heeren huizen worden ingaande 1 Mei verhuurd. Ook vele arbeiders die een ander huis wen- schen (of ook in veel gevallen moeten zoeken doordat zij bij vermindering van inkomsten een. onderdak met lagere huur dienen te hebben) verhuizen als het kan, het liefst in April, want dat valt dan samen met de schoonmaak. Geen wonder dus, dat de verhuizers het dan druk hebben! Wij wezen er bovendien reeds eenige weken geleden op, dat in deze April-maand buitengewoon veel „getrokken" is. Dit was voor ons. aanleiding bij de be- volkingbureaux der gemeente Haarlenï, Heem stede en Bloemendaai te onderzoeken welke invloed deze trek ditmaal gehad heeft op het zielental, Haarlem De maand April ls voor Haarlem niet best geweest. In deze maand is het inwoner-aantal slechts gestegen met 76. Maar dit was bijna uitsluitend een gevolg van het feit, dat er meer geboorte- dan sterfgevallen voorkwa men. Het verschil tussehen vestiging en vertrek was in April 1936 slechts 3. In de zelfde maand van 1935 was dit 12. Ook dat was dus al laag, maar nu is het nóg lager. Trouwens de aanwas der gemeente gaao in 1936 in een langzaam tempo. In de eerste 4 maanden van 1936 bedraagt de vermeerde ring slechts 389, terwijl dit over hetzelfde tijdvak van 1935 481 was of 92 meer. Alleen in Mei 1934 steeg het inwoner-aantal met 371 en in Mei 1933 met 388. Nu kan het nog zijn, dat ook in den loop van Mei nog vele pas te Haarlem gevestigden zich bij het Bevolkings bureau komen opgeven (velen treuzelen im mers met de aangifte) maar het is aan twijfel onderhevig of Mei 1936 de betreffende maanden van 1934 en 1935 zal benaderen. Heemstede Voor Heemstede zijn de cijfers over het nu verstreken deel van 1936 veel gunstiger. In de eerste 4 maanden van 1936 steeg het inwoneraantal van 17570 tot 18154. Een vermeerdering dus van 284. Dit wil zeggen dat zich te Heemstede in die 4 maanden 50 a 60 gezinnen meer gevestigd hebben dan er vertrokken. Er zijn sinds 31 December 1935 ongeveer 150 nieuwe gezinnen te Heemstede gekomen. Dat wil dus zeggen dat er ook weer een kleine honderd uit Heemstede naar elders vertrokken zijn. Veel heen en weer trekken dus, maar het overschot dat deze balans voor Heemstede geeft is zeer gunstig. Vooral in de maand April was het aantal nieuw gevestigden zeer groot. Het is nog mogelijk dat de statistiek over eenige weken nog gunstiger wordt, want ook niet "alle pas gevestigden te Heemstede loopen onmiddellijk naar het Bevolkingsbureau. Er bestaat te Heemstede geen statistiek over de herkomst der gevestigden. Ons werd evenwel verzekerd, dat wel op het Bevolkings bureau do overtuiging bestaat, dat onder de nieuw-gevestigden veel meer Amsterdam mers dan Haarlemmers zijn. Maar ook dit bedenkend, blijkt uit de cijfers wel, dat Heem stede als wooncentrum voor Haarlem een concurrent is. In 1935 vestigden zich blijkens de Haarlem- sche statistiek 447 Heemstedenaars te Haar lem. terwijl 569 Haarlemmers naar Heem stede vertrekken. In 1934 waren de cijfers 454 uit Heemstede gekomen en 504 naar Heemste de vertrokken. Wat de "nieuwe bewoners van Heemstede betreft dus de 150 gezinnen die zich daar in de eerste 4 maanden van 1936 gevestigd heb ben werd ons medegedeeld, dat dit over het algemeen draagkraohtigen zijn; er zijn weinig arbeiders onder. Deze snelle aanwas van bevolking te Heem stede maakt dat het groote overschot aan middenstandswoningen en heerenhuïzén dat daar in het begin van dit "jaar- gevonden werd belangrijk -verminderd is. Er is nog wel een groot aantal perceelen dat te huur of te koop staat, maar, mede in verband met het feit, dat de bouwers den laatsten tijd wat voorzichtiger geworden zijn met speculatie- bouw is het te veel toch aanzienlijk geslon ken. Als dat zoo blijft doorgaan zal het te veel gauw „verwerkt" zijn. Dan kunnen de bouwers weer met meer vertrouwen opnieuw beginnen. Voor een forensengemeente is het natuurlijk van behmg dat de adspirant-be- wonders voldoende keus van woning hebben. Bloemendaai Te Bloemendaai vernamen wij dat in de eerste maanden van dit jaar minder mutatie onder de bevolking is voorgekomen dan an dere jaren. Dit staat natuurlijk in verband met het feit, dat bijna alle beschikbare grond in die gemeente is volgebouwd. Er staan als gevolg daarvan minder perceelen te koop en te huur dan in Heemstede. In 1935 zijn er nog 515 Bloemendalers te Haarlem komen wonen, terwijl 577 Haarlem mers naar Bloemendaai vertrokken. Over het verstreken deel van 1936 zijn wat Bloemendaai betreft nog geen statistische ge gevens bekend. Wel is te zeggen dat in de week waarin eind April en begin Mei viel slechts 12 gezinnen zich te Bloemendaai gevestigd hebben. APARTE DESSINS maar mooi en toch niet duur KROON-BEHANGSELS Alléén Gr. Houtstr. 179 - Telet. 14296 (Adv. Ingez. Med.) Revolutionnaire beweging tegen Baldwin? Verdeeldheid in het kabinet over de sancties. LONDEN, 8 Mei (Reuter-A.N.P.) De diplo matiek redacteur van de News Chronicle pu bliceert een sensationeel artikel, waarin hij verklaart, dat zich in de rijen van de conser vatieve partij een krachtige revolutionnaire beweging tegen Baldwin heeft gevormd die den vorm zou hebben aangenomen van een ware samenzwering, waarvan de bedoeling is, de nationale regeering te vervangen door een kabinet, dat uitsluitend samengesteld is uit de leden van den rechtervleugel van de Tory-partij. Samuel Hoare zou kanselier van de schatkist en Neville Chamberlain eerste minister worden. Baldwin en Eden zouden geen deel van het kabinet uitmaken. De News Chronicle voegt hieraan toe, dat in 't kabinet grondige verdeeldheid heerscht ten aanzien van de sancties: Eden en de jonge conservatieve ministers blijven trouw aan de politiek van sancties en collectieve veiligheid, terwijl de nationaal-liberale mi nisters en de „oude garde" der conservatie ven geen buitengewoon groot enthousiasme voor den Volkenbond aan den dag leggen. Wie vraagt zich niet af in spanning: Zal het Zondag zondag zijn? Zullen wij eens echt genieten Van den milden zonneschijn? Ha, dan zullen wy gaan fietsen, Of gaan wandlen op de hei, Of gaan varen op de plassen, Heerlijk buiten, heerlijk vrij. 's Ochtends vroeg al uit de veeren, Een verrukkelijk idee, Luchtig in de zomerkleeren En de boterhammen mee. Op een warmen, vrijen Zondag, Willen w' allen, groot en klein, In de volheid van het leven Zorgeloos als kindren zijn. Ja, als kindren van de moeder, Die ons eens het leven bracht En die altijd door haar zorgen Onze zorgen heeft verzacht. Die maar van den vroegen morgen Tot heel dikwijls 's avonds laat, Altijd gevend, steunend, troostend, Met haar liefde vaardig staat. Die, wanneer zij, hoog in jaren, Deze taak beëindigd heeft, Uit de verte met haar kindren, Onveranderd medeleeft. Zorg ervoor, dat deze Zondag Haar tot zondag worden mag, Ook al giet het pijpestelen, Het is Zondag Moederdag. Voor den nieuwen cursus zijn veel leerlingen opgegeven. Hoe staat het met de litterair economische afdeeling. Wij hebben er in September van het vo rige jaar op gewezen, dat het aantal nieuwe leerlingen aan de Eerste H.B.S. B (nadat het Lyceum .was. opgeheven) bij vorige jaren ver geleken zeer sterk was achteruitgegaan. Dit was voor den directeur Dr. W. van den Berg aanleiding om bij het college van B. en W. aan te dringen op het weer heropenen van de litterair-economische afdeeling aan zijn school. De leeraren zonden een verzoek aan den gemeenteraad met dezelfde strekking. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de wethouder van onderwijs, de heer A. G. Boes, over de vraag of het gewenscht is aan dit verzoek gevolg te geven aan verschillende onderwijs-instanties advies gevraagd heeft. Deze adviezen zijn nu in rondlezing bij de leden van de raadscommissie voor onderwijs zaken. Binnenkort zal deze commissie ver gaderen om ook haar advies op te stellen. Eerst daarna komt de zaak in het college van B. en W, welk college dan een praead- vies aan den raad moet opmaken. Thans is officieel de termijn van inschrij ving van nieuwe leerlingen voor de middel bare scholen gesloten. Tot op dit oogenblik hebben zich aan de Eerste H.B.S. B 81 nieuwe leerlingen aangemeld. Gewoonlijk druppelen de aangiften na den officieelen aamneldtijd nog wat na, zoodat wel aan te nemen is, dat het totaal voor deze school op 90 komt. Voor den cursus 19351936 was het aantal aanmeldingen slechts 46. Voor den cursus 19361937 kan op 90 ge rekend worden, zoodat het, bij verle den jaar vergeleken, bijna een ver dubbeling beteekent. Een verrassend resultaat, zoo zei de heer Van den Berg ons. Na de sterke inzinking van 19351936 is de aangifte nu in eens weer normaal geworden. Maar daaruit mag toch niet geconcludeerd worden, dat nu de quaes - tie van de invoering van een litterair econo mische afdeeling aan mijn school van de baan is. Er is in de laatste maanden zeer veel gesproken en geschreven over deze quaestie, zoodat het niet onmogelijk is, dat vele ouders hun kinderen voor mijn school hebben aangegeven in de overtuiging dat de litterair economische afdeeling er komt. De mensclien hebben overigens niet steeds een helder inzicht van zulke onderwijszaken. Er kwamen, om een voorbeeld te noemen, nu nog enkele ouders bij mij die in de stellige overtuiging leefden, dat mijn school nog een Lyceum was. Toen zij hoorden dat dit tot het verleden behoorde, zijn zij hun kinderen gaan aangeven bij het Christelijk Lyceum. Het zal als de litteraire economische af deeling er bij den nieuwen cursus niet komt Het woord is aan Hebbel Niemand die schrijft of hij schrijft zijn eigen leven, en dat ioel dan het best, als hij zich daar het minst van be- toust is. afgewacht moeten worden of alle ouders dei- kinderen, die nu gekomen zijn hun aangifte gestand doen. Ik blijf het zoo besloot Dr. Van den Berg noodzakelijk achten dat die afdee ling aan onze school komt. hoewel ik het natuurlijk zeer op prijs stel, dat zoovele ouders, door hun aangifte, blijk gegeven heb ben dat zij ook in den bestaanden vorm vol ledig vertrouwen stellen in het door ons ge geven onderwijs. Ik hecht veel beteekenis aan den uitslag van de door ons gehouden enquête onder de ouders van leerlingen die zich bij groote meerderheid hebben uitge sproken voor de invoering van de litterair economische afdeeling. Tot zoover Dr. Van den Berg. Wij vernemen omtrent het door de Com missie van toezicht op het Middelbaar On derwijs uitgebrachte advies aan B. en W., dat daarin, gezegd wordt dat het van belang zou zijn als vernomen werd hoe de ouders van de leerlingen der Eerste H.B.S. B den ken over de invoering van de litterair econo mische afdeeling. I Zooals men weet is aan dit verzoek inmid dels voldaan door de door JDr. Van den Berg gehouden enquête. Zijn wij wel ingelicht dan moet het in de bedoeling liggen deze enquête alsnog uit te breiden tot de ouders van de nu aangegeven leerlingen. Landbouwer door een koe meegesleurd. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden. NEEDE, 8 Mei. Gisteren liep de 46-jarige landbouwer Vruwink te Noordijk met een koe over de Bergstraat, toen plotseling de koe op hol sloeg. V, had het touw, waaraan de koe vastzat, met een lus om zijn arm geslagen met het gevolg, dat hij door de koe werd meege sleurd en tweehonderd meter verder tegen een paal werd geslagen. Hierdoor raakte het touw los. Vruwink was daarlijk aan het hoofd gewond en werd in bewusteloozen toestand bij een der omwonenden binnengedragen. Dr. Funke, die de eerste hulp verleende achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Enschedé noodzakelijk. Vruwink is in den afgeloopen nacht aan zijn verwondingen overleden. DE VLUCHT VAN DEN NEGUS. Een „radiofoto" uit Djiboeti per motorboot wordt de negus met familie en gevolg naar het Engelsche- oorlogsschip „Enterprise" overgebracht. Badoglio begint met de regeling van den ci- vielen toestand van Abessynië. pag. 4 De Kleine Entente maakt front tegen het revisionisme. pag. 4 De Britsche aviatrice Amy Mollison verbeter de het record Londen-Kaapstad. pag. 4 De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot industrie-financiering aangenomen. pag. 3 Het stoomschip „Alphar" is na een botsing in het Kanaal gezonken. pag. 3 Volgens den heer Ch. J. I. M. Weiter zou een economisch herstel in Indië, de depressie in ons land doen eindigen. pag. 3 Ei- zal weer gehakt in blik voor werkloozen beschikbaar worden gesteld. pag. 3 De Paleis-raadhuis-kwestie nadert haar ein de; de regeering heeft een wetsontwerp in gediend. pag. 3 De derde schaakpartij Van den Bosch-Spiel- mann is in remise geëindigd. pag. 6 De balans van de verhuismaand voor Haar lem, Heemstede en Bloemendaai. pag. 1 Schuld en Boete in Cinema Palace. pag. 13 Mooie resultaten bij de verkeersexamens te Haarlem. pag. 14 ARTIKELENENZ. R. P.: Schakers. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Hol land Building. pag, 4 J. II. V.: Schaakiniprcssie. pag. 6 Sport in 't Kort. pag. 7 Damxubrïek. pag. 7 H. D. Vertelling. Willy van der Tak: Mijn in- telleetueele vriend zoekt een vrouw. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1