Betere tijden, niet ver meer af? ZDe lente is grillig !j CRÈME Wetsontwerp tot industrie-financiering aangenomen. Stoomschip „Alphard" gezonken. VRIJDAG 8 MEI '1936 HXSEIiElPS DA'GBEAÖ 3 Het oordeel van den heer Ch. J. I. M. Weiter Economisch herstel in Indië zou de depressie in ons land doen eindigen. Donderdagmiddag hield de Ondernemers- raad voor Nederlandsch-Indië in hotel Witte- brug te 's-Gravenhage zijn veertiende jaar- lijksche algemeene ledenvergadering. Nadat het jaarverslag was uitgebracht, hield de voorzitter, de heer Ch. J. I. M. Weiter, een rede. In den aanvang daarvan wees spreker erop, dat het met het jaar moeilijker valt optimist te blijven. Er vormt zich, zooals spr. reeds het vorige jaar deed opmerken, geleidelijk een evenwichtstoestand op de basis van 1/3 dei- prijzen van in- en uitvoer van 1929, wat uiter aard impliceert een belangrijke daling van de financieele capaciteit en een inschrompeling van de maatschappelijke structuur. De uitvoer, exclusief goud en zilver, bedroeg in 1935 naar de waarde f 479 millioen, het laagste bedrag sedert de intrede van de depressie en was ruim f 25 millioen lager dan in 1934. Het exp'ortsaldo is van f 213 millioen in 1934 teruggeloopen tot f 202 millioen in 1935, het is echter hooger dan het saldo van 1933, ad f 143 millioen. Naar de hoeveelheid is de uitvoer weder ongeveer gelijk geworden aan dien in 1923, hoewel natuurlijk verschuivingen in den aard van den uitvoer plaats hadden. Van de be langrijke uitvoerproducten als aardoliën, sui ker, thee, rubber, koffie, peper, tabak en cas save, is in 1935 de uitvoerwaarde gedaald, ver geleken bij 1934, van tin, coprah, palmolie, mais en vezels daarentegen gestegen.. De voor de geheele economie van Indië en voor de welvaart der bevolking op Java zoo uitermate gewichtige suikercultuur heeft zich voorshands ingesteld op de productie van 1.400.000 ton suiker, hetgeen voor de naaste toekomst stellig een verbetering van het eco nomische perspectief beteekent. In zoover valt echter eenige ontspanning waar te nemen, dat op het bereikte lage niveau een zekere stabilisatie is ingetreden en hier en daar een lichte verbetering valt waar te ne men. Bij alle waardeering voor de wijze waarop hier en in Indië de strijd wordt gevoerd, zal men nochtans goed doen rekening te houden met een onbemerkt insluipen van het gevaar, dat zij psychologisch zal leiden tot een ver slapping van het geloof in rigen kracht. Het besef, dat de basis van het bestaande maatschappelijk stelsel is de rendabiliteit van het particuliere bedrijfsleven, is bezig geleidelijk te verflauwen. De staat moet die basis dan ook niet alleen eerbiedigen, hij moet haar verstevigen, niet het minst om dat hij daarvan in ruime anate de vruchten plukt onder meer in den vorm van belastin gen. Die vruchten kunnen echter alleen blij vend zijn, indien het rendabiliteitsprinc.ipe voor het bedrijfsleven geëerbiedigd wordt en dit laatste is naar sprekers meening niet ge schied bij de heffing van het uitvoerrecht op rubber. Spreker wijdde vervolgens eenige beschou wingen aan de voor kort in Indië tot uiting .gebrachte ontstemming jegens Nederland, welke volgens hem moet worden gezien te gen den achtergrond van de verwrikkingen. In de economische structuur en het maat schappelijk leven van Indië en. slechts 'be- teekenis heeft in verband met de totale ver arming van het land, met zijn „uitgebeend" budget. De steun door Nederland aan Indië ver leend bij de afsluiting van het Nederlandsch- Amerikaansch handelsverdrag, die, welke het moederland, met een zeer reëele opoffering, aan de Indische koffiecultuur verleent en de gedeeltelijke opheffing van de financieele ge volgen der contingenteering van cambrics, zijn even zoovele bewijzen, dat Nederland er niet over denkt de sinds 70 jaren gevoerde koloniale politiek, welke igericht is op het besturen van Indië om der wille van Indië zelf, te vervangen door de vroegere winge west-politiek, zooals men in Indië scheen te vreezen. Spreker lichtte vervolgens uitvoe rig de stelling toe, dat het econo misch herstel van Indië voor een zeer belangrijk deel de economische de pressie in Nederland zou beëindigen. Het wordt dan ook van steeds meer be lang, dat Nederlandsch kapitaal ook deel neemt aan de industrieele ontwikkeling van Indië. Ook als afzetgebied van Nederlandsche producten is Indië van beteekenis door de talrijke bevolking, al is de koopkracht per hoofd niet groot. Een complex van factoren heeft er toe .medegewerkt, dat dit afzetge bied voor Nederland goeddeels is verloren gegaan. Sinds 1933 volgde, in verband met de bescherming door contingenteering en li- centieering een lichte stijging. Deze stijging is kunstmatig en dus tijde lijk. Zij zal plaats moeten maken voor een natuurlijke stijging, omdat er toch altijd een aantal branches zijn, waarin het Neder landsch product ongetwijfeld kan concurree- ren met het vreemde. Nu worden door de Amerikaansche indus trie en door de Amerikaansche regeering groote zorg en groote aandacht gewijd aan de verkenning en bewerking van de Indische markt, en dat is juist het punt, waarop Ne derland tekort schiet. Spreker heeft het gevoel, dat betere tij den ook voor ons niet meer heel verre kun nen zijn. Indien en zoodra zij komen, zal men ervaren, dat de opofferingen, welke ge bracht en het leed, dat daardoor geleden is, tenslotte toch niet voor niets zullen zijn ge weest. ONOPLETTENDHEID OORZAAK VAN DOODELIJK ONGELUK. Donderdag heeft te Westerbork bij de splitsing van den weg. naar Beilen en Zwig- gelte, juist buiten het dorp, een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. Een handelsreiziger uit Groningen had zijn rijwiel tegen een der langs den weg staande boomen geplaatst en stond zelf midden op den weg te kijken naar een wegwijzer. Op het signaal van een personenauto, welke bestuurd werd door den heer M. uit Hoogeveen, maakte de handelsreiziger vrij baan, doch terwijl nu de automobilist gas gaf, liep hij weer, alle aan dacht op den wegwijzer gevestigd, terug naar den weg. Hij werd door de auto gegrepen en op slag gedood. Weer gehakt in blik voor werkloozen. Vermoedelijk reeds per 1 Juni beschikbaar. Het ligt in de bedoeling van den minister van Sociale Zaken om zoo mogelijk reeds per 1 Juni a.s. zooge naamd gehakt in blik tegen lagen prijs voor werkloozen verkrijgbaar te stellen. Reeds gedurende eenigen tijd zijn omtrent den aanmaak van dit product besprekingen gevoerd tusschen de departementen van So ciale Zaken en van Landbouw. De voorberei dingen, welke voor deze distributie moesten worden getroffen, zijn thans zoover gevorderd, dat met de productie binnen enkele weken een begin zal kunnen worden gemaakt, nu daaromtrent tusschen het departement van sociale zaken en den betrokken leverancier overeenstemming is bereikt. Antwerpen was niet op de kaart te vinden. Grieksch kapitein stoomde daarom maar naar Rotterdam. De wonderen zijn de wereld nog niet uit! Wat zich Donderdag heeft afgespeeld zal wel eenig zijn in de geschiedenis van de haven van Rotterdam, zoo schrijft de Maasbode. Voorop moeten we zeggen, er feitelijk niets van te be grijpen. maar hetgeen volgt is gebeurd en daarom willen wij 't aan de vergetelheid ont trekken. Donderdag kwam in onze haven bin nen het Grieksche stoomschip „Flora Nomi- cos" komende van Barcelona met een lading phosphor, bestemd voor Antwerpen. Het schip stoomde den Nieuwen Waterweg binnen, waar natuurlijk een loods aan boord kwam en kreeg na enkele uren ligplaats in de haven. Reeds spoedig kwam men er echter achter, dat de „Flora noroicos" heelemaal niet in Rotterdam moest wezen, doch in Antwerpen. Het wc-rd den kapitein duidelijk gemaakt, dat hij in Antwerpen moest zijn, daar de pa pieren dit uitwezen. De kapitein zeide dit wel te weten, maar daar hij Antwerpen op de kaart niet kon vinden, was hij maar naar Rotterdam op gestoomd. „Antwerpen niet op de kaart", zeide de loods, „dat wil ik wel eens zien". De kaart werd uitgerold en zelfbewust wees de loods den kapitein „Anvers" aan. ,0", zeide kapitein is Anvers Antwerpen, dat heb ik niet geweten". De puzzle was toen opgelost! Tragisch slot van een bewogen carrière. Wardenier in een Fsychopatheninrichting opgenomen. ZWOLLE, 7 Mei. De rechtbank te Zwolle heeft vanochtend den 23-jarigen „construc teur" Wardenier te Steenwijkerwold, die veer tien dagen geleden terecht heeft gestaan we gens diefstal van twee auto's te Zwolle, van een motorfiets te Deventer en verduistering van een huurauto uit Assen, veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf, met bepaling dat verdachte zal worden opgenomen in de Wilhelminahoeve te Opende (Gr.), zoo lang de vereeniging „Het Hooge Land" zulks noodig oordeelt. De eisch was een jaar gevangenisstraf ge weest, waarvan de helft voorwaardelijk, en drie jaar proeftijd, met plaatsing van ver dachte in de Wilhelminahoeve, onder toezicht van de vereeniging tot behartiging der be langen van zielszieken. Wat sterk gemaakt wordt, is ook sterk in 't dragen! Neemt daarom een Waarborg-costuum II is er chiquer mee, II doet er langer mee, II is er op den duur een stuk goedkooper mee. (Adv. Ingez. Med.) Inspecteur voor de lucht bescherming benoemd. Bij beschikking van den minister van Bin- nenlandsche Zaken van 6 Mei 1936, is met ingang van 18 Mei 1936 benoemd tot inspec teur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, in vasten dienst P. H. A. de Ridder, gepensionneerd. luitenant- generaal in ons klimaat.Uwhuid eischt een extra zorg. Gebruikt ft, Doozen vanaf20cl. Een weldadd voor Uw huid. (Adv. Ingez. Med.) Motor met zijspan in sloot gereden. Bestuurder gedoodtwee ernstig gewonden. Waarschijnlijk met te groote snelheid gereden. Donderdagmiddag omstreeks half zes is nabij de „Vink' op de grens van Voorschoten en Leiden een motorrijwiel met zijspan, waar schijnlijk doordat de bestuurder, die met zeer groote snelheid reed, de macht over het stuur verloor, in een sloot gereden. De bestuurder de heer A. R. W. uit Den Haag, directeur van een Verzekeringsmaat schappij, was vrijwel op slag dood. Zijn medepassagiers, die beiden in de zijspan zaten, de heeren P. C. H. en H. J. K. uit Den Haag, kregen zeer ernstige verwondingen. Beiden zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. (A.N.P.) KWAKZALVER WEDEROM GEARRESTEERD. De te Hardenberg en omstreken bekende „dr." F., die zooals bekend, zitting houdt in een op Duitsch grondgebied staand café aan de grens, is door de marchaussee te Harden berg wederom gearresteerd wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde te Vene- brugge in de gemeente Ambt-Hardenberg. Hij is voorgeleid voor den loco-burgemeester van Ambt-Hardenberg, den heer A. A. Oostenbrink en na vérhoor, in afwachting van verder justitieel onderzoek .in bewaring gesteld in de marechausseekazerne te Hardenberg. MR. C. BAKE OVERLEDEN. Te 's Gravenhage is op ruim 80-jarigen leeftijd overleden mr. C. Bakè, oud-secre taris van den Raad van State. Mr. dr. Bake was iemand van buitenge woon veelzijdige ontwikkeling. Behalve op juridisch, bewoog hij zich veel op letterkun dig en historisch gebied. Aan tal van tijd schriften verleende hij dan ook medewer king. NEDERLANDER IIEEFT EEN AUTO ONGELUK IN ZUID-FRANKRIJK. BERGEN, OP ZOOM, 7 Mei. De heer A. H. Testers uit Bergen op Zoom, die zich momen teel in Zuid-Frankrijk bevindt, is Woensdag toen hij per auto in Dijon reed, door een vrachtauto aangereden. De botsing kwam zoo ernstig aan, dat zoowel onze landgenoot als de bestuurder van de vrachtauto in het zie kenhuis te Dijon moesten worden opgenomen. De heer Testers had op verschillende plaatsen van het lichaam fracturen op geloopen, ter wijl hij ook verwondingen in het gelaat be kwam. De familie van onzen landgenoot, die o.m, bekendheid verwierf door zijn succesvolle deelneming aan de rallye naar Monte Carlo, is naar Dijon vertrokken. ..„ONDER DEN INVLOED" ACHTER HET STUUR. 's-GRAVENHAGE, 7 Mei Op den Scheve- ningscheweg botsten gisteravond twee per sonenauto's respectievelijk bestuurd door H. de G., uit Hillegom en A. W, van der T., wo nende in de Leeuwardenschestraat in Den Haag. De G. verkeerde onder invloed van sterken drank en bekwam niet ernstige siiij- wonden aan beide handen. De auto's werden totaal vernield. G. is na aan den centralen post te zijn verbonden ter ontnuchtering naar het hoofdbureau gebracht. TWEEDE KAMER Eveneens de suppletoire defensie-begrooting. DEN HAAG Donderdag. Het begon met de installatie van den over eenkomstig de vrijwel eenstemmige voordracht der Kamer aan de Koningin benoemden nieu wen voorzitter, Prof. Aalberse. De waarnemende President, de heer v. D ij k (a.r.) wees er in zijn begroetingsspeechje op, dat de Kamer en de heer Aalberse elkaar over en weer goed kennen en dat laatstgenoemde in,zijn parlementairen tijd van 24 jaar rijke ervaring heeft opge daan en bekwaamheid aan den dag heeft ge legd, die hem onge twijfeld in staat zullen stellen met kracht lei ding te geven aan den wetgevenden arbeid. Met ontroerde stem herdacht de voorzitter hierop, bij 't uitspreken van zijn maidenspeech als President, zijn voorganger om vervol gens aan te stippen, j. i. c. *an düfe (a-bï hoe in de laatste jaren het Reglement y. Orde verschillende aanvul lingen heeft ondergaan, die aa'n de werkwijze der Kamer ten goede zijn gekomen. Dit gold oók voor de verscherpte voorschriften met het oog op de orde-handhaving, die echter tot nu toe bijkans geen toepassing behoefden. De voorzitter hoopte, dat 't zoo zou blijven en deed een sympathiek beroep op aller medewerking om in het Nederlandsche Parlement alles te keeren wat met goede parlementaire vormen strijdt. Liefst zou hij den hamer eigenlijk al leen als instrument van zijn waardigheid op de voorzitterstafel willen laten rusten. Alleen een Parlement, dat zichzelf respecteert kan respect afdwingen en a.ls het zelf nauwgezet zijn plichten vervult, heeft het de moreele kracht zijn grondwettelijke rechten, die goed beschouwd de rechten van ons volk zijn. te genover elke belaging te handhaven, wat, historisch gezien, een onzer zwaarste plichten is. Aldus de nieuwe leider van ons Lagerhuis, wiens intree in elk geval een joyeuse, een ge lukkige was. Nadat Mr. Ver voorn (plattel.)) een ver zoek tot interpellatie van Minister Deckers omtrent hooi als voor steun in aanmerking komend crisis-product had ingediend, kreeg Minister Ge lis sen het woord ter voortzet ting zijner gisteren al even aangevangen rede over de industrie-financieren. Hij begon ech ter met zijn vroegeren Delftschen hoogleeraar, een vriendelijk woord in verband met het aan vaarde presidentschap toe te voegen, waarop de voorzitter den oud-student minzaam toe knikte. Toen kwam het tot zaken doen. Onze Minis ter van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft daar zeker verstand van. Dit bleek o.m. nog uit zijn opmerking, dat hij voor het be drijfsleven een rendabel niveau noodig acht. Kosten- en lastenpeil moeten omlaag. De kos ten, aangezien anders herwaardeering noodig is, d.w.z. dat we dan onzen waardemeter zou den dienen te wijzigen! Het vaste lasten- probleem speelt niet die rol in het bedrijf als het loon. Zij, die devaluatie voorstaan behooren dan ook ronduit te zeggen, dat zij eigenlijk loons verlaging beoogen. Particulieren moeten de industrie blijven leiden; de staat heeft slechte een aanvullende taak. Practisch gaan socialisme en solidarisme, gaan de heer v. d. Tempel (s.-d.) en deze bewindsman, die vindt, dat de staat t.o.v. het solidarisme nog te kort is geschoten, een heel eind samen. De economische voorlichtingsdienst is wel- dr-a zoover gereed, dat zij haar taak ten Ibe- hoeve van voorlichting omtrent de conjunc tuur kan aanvangen. Wat de kwestie van invoer en uitvoer aan gaat vroeg de heer Gelissen, welk land eigen lijk nog rendabel exporteert, als men eens let op de binnenlandsche prijzen voor be paalde artikelen. Meer en meer richten de landen zich op voorziening der eigen markt om dan alleen het overschot te exporteeren en nu zal ook onze industrie zich in belang rijke mate op de Nederlandsche markt moe ten instellen, wat voor den uitvoer van .an dere artikelen geen gevaar behoeft op te leveren. De industrie-financiering ds heelemaal geen doel, maar slechts middel. Tegenover Mr. Vervoorn (plattel.) wees de Minister er op, dat 'thans ongeveer 60 pet. onzer bevol king van handel en industrie leeft. In het licht van den jaarlijkschen aanwas der be volking met 100.000 zielen, is uitbreiding van industrialisatie noodig. En nu is het doel der industrie-financiering het mogelijk te ma ken, dat industrieën zich goed inrichten, zich op een goede gezonde basis vestigen. Voor „kort geld" kan de industrie vol doende terecht bij de particuliere banken. Anders staat het echter met credietverlee- ningen op langen termijn. Daaraan hebben middel-industrieën en den laateten tijd zelfs ook groote ondernemingen behoefte, maar die zien zij dan niet door de banken bevre digd, 'terwijl het verkeerd ware als deposito- banken zich op dit terrein begaven, want wie „lang .geld" met „kort geld" gaat finan cieren loopt geduchte risico's. Goede samenwerking tusschen gewone banken en industriebanken is in de toekomst noodig, al moeten deze laateten op eigen ge bied 'blijven. De Minister wil een blijvende financierings-maatschappij voor onze in dustrie met dit wetsontwerp in het leven roepen. Oprichting daarvan dient toch niet achterwege te blijven, omdat er wel eens een strop kan voorkomen. Dat deskundigen op het gebied van industrie financiering in de leiding der N.V. moeten zitten spreekt vanzelf; daarvoor zal de Minis ter dan ook zorg dragen. Overigens behoeft men zich volgens hem heusch niet gelijk o.m. Mr. Kortenhorst had gedaan, bevreesd te zijn voor een te bureaucratischen geest bij de op te richten naamlooze vennootschap: voor samenwerking met de commissie voor werkverruiming en met het werkfondsbestuur is voldoende ruimte. De normen die voor cre- dietverleening zullen gelden zijn niet te straf. Het ware verkeerd den eisch der rentabiliteit te laten vervallen; overigens zal het van het bestuur afhangen, hoe men de rentabiliteit zal bekijken. Zonder aan Mr. Wendelaar (lib.) absoluut toe te zeggen, dat er in 't bestuur een vertegenwoordiger van handel en koloniën zit ting zal krijgen, wees de Minister er op, dat er wel ruimte bestaat voor zulk een benoeming. Het ontwerp ging er z.h.st. door. Alleen de communisten, de heer Sneevliet (rev. soc.) en Mr. Vervoorn (plattel.) lieten aanteekenen, dat ze tegen waren. Bij een aanvullende begrooting voor Defen sie protesteerde de heer Schaepman (R.K.) er tegen, dat het budgetrecht van het parle ment geschonden is door de aanschaffing van de 12 pantserauto's, die thans te 's Hertogen bosch gelegerd zijn. Minister Colijn verheugde er zich over, dat hij den spreker kon mededeelen, aan den chef van den generalen staf verzocht te hebben plannen voor permanente grensbewaking te ontwerpen, gelijk de heer Schaepman ook nog bij deze gelegenheid aanbeval. Wat nu de kwestie van 't beweerde budgetrecht betreft, betoogde de Minister, dat op sommige posten bespaard was geworden, waardoor aan andere zaken meer kon besteed worden, zonder dat het eindcijfer was gestegen. Het eenige wat men kan zeggen is, dat er aanschaffingen wa ren gedaan van eenigen omvang zonder dat de Kamer in 't bijzonder daaraan haar goed keuring had gehecht. Dank zij het verzoek van den heer v. Houten (Chr. dem. un.) om hoofdelijke stemming bleek, dat alleen de so cialisten, de communisten, de revol. socialist en de heer v. Houten het tegen lieten hooren en de V.D. fractie eensgezind het „voor", zoo dat het voorstel er met 4919 doorging. Op 26 Mei a.s. weer openbare vergadering. E. v. R. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 8 Mei: Den 8sten Augustus 1786 werd de Mont-Blanc, nadat men reeds 45 jaren lang daartoe vergeefs pogingen had aangewend, voor het eerst bestegen, en wel door den gemzenjager Jacques Balmat, die daarvoor van den koning van Sardinië den bijnaam Mont-Blanc verkreeg, en den geneesheer Packard. De tweede bestijging werd den 2den Au gustus 1787 met een wetenschappelijk doel volbracht door den Geneefschen geleerde Horace Benediete De Saussure. De Zwitsersche Alpenclub zal den lOOsten verjaardag van de eerste be klimming feestelijk herdenken. Na aanvaring met de ,,New York'\ De bemanning, 26 Nederlanders, is gered. Donderdagavond is in mistig weer op 51 graden 14 minuten noorder breedte en vier graden 44 min. ooster lengte het Nederlandsche stoomschip „Alphard" van Van Nievelt, Gou- driaan en Co's Stoomvaart Maat schappij in aanvaring gekomen met het Duitsche stoomschip „New-Yorls" van de Hamburg-Amerika Lijn. Door de botsing, welke in volle zee ter hoogte van Oostende geschiedde, werd de „Alphard" zwaar beschadigd, zoodat liet schip weldra in zinkenden toestand verkeerde. De bemanning van de Alphard is aan boord van de New York genomen. De „Alphard" werd in 1915 gebouwd en meet 3551 bruto register ton en netto 2171 ton. De „New York" is ge bouwd in 1927 en meet 21867 bruto re- gisterton en netto 11811 ton. Het vrachtschip Alphard was Donderdag van Rotterdam in ballast vertrokken naar Melilla in Spaansch Marokko en was bemand met 26 koppen, allen Nederlanders. Dr. Belmonte 11 Mei in Amsterdam. Dr. Colaco Belmonte, die deel uitmaakte van de Nederlandsche ambulance in Abessynië zal Maandag 11 Mei om 11.24 uur aan het Cen traal Station te Amsterdam aankomen. Dr. Belmonte bevindt zich op het oogenblik aan boord van het s.s. „Sphinx", dat op weg is naar Marseille. Paleis-raadhuiskwestie nadert haar einde. Wetsontwerp ingediend om f 10 millioen aan Amsterdam uit te keeren. De Minister van Financiën heeft thans bij de Tweede Kamer inge diend een wetsontwerp tot goedkeu ring van de overeenkomst, houdende afstand om niet door de gemeente Amsterdam aan den staat van het ko ninklijk paleis aan den Dam te Am sterdam, en uitkeering door den staat aan de gemeente Amsterdam van een bedrag groot 10 millioen gulden, voor den bouw van een nieuw raadhuis. Een desbetreffend voorstel der regeering is, ter oplossing dezer aangelegenheid, door den raad van Amsterdam goedgekeurd. De daarop tusschen het rijk en de gemeente ge sloten overeenkomst wordt bij het onderha vige wetsontwerp ter goedkeuring aange boden. De minister deelt mede, dat het in het voor nemen der regeering ligt, de uitkeering van de krachtens het contract aan de gemeente Amsterdam verschuldigde bedragen te doen plaats hebben ten laste van het werkfonds. MAGAZIJN EN WOONHUIS AFGEBRAND. Donderdagavond is brand uitgebroken op de bovenverdieping van den winkel in amu sementeartikelen en boekhandel van den heer G. van Gorp. Fellenoord 44 te Eindhoven. De bovenverdieping, welke als magazijn diende, is totaal uitgebrand, Ook het dak werd een prooi der vlammen, terwijl de beneden gele gen winkel groote waterschade kreeg. Het vuur sloeg over naar de bovenverdieping van het aangrenzende, door den heer Turken bewoonde, perceel, welke geheel uitbrandde. Ook 't benedenhuis liep veel waterschade op. Staking in de Wieringermeer spoedig voorbij? Stakers geadviseerd het werk te hervatten. De staking bij de werkverschaffing in de Wieringermeer zal blijkbaar spoedig tot het verleden behooren. Het aantal stakers te Hoorn, dat pi.m. 200 bedraagt, is grootendeels bijeengekomen in een vergadering, waar het rev. soc. Kamerlid Sneevliet het woord voerde, die daarbij de stakers adviseerde zich bereid te verklaren het werk te hervatten, daar door den geringen weerklank, dien het conflict el ders heeft gevonden, deze staking toch tot mislukking zou worden gedoemd. Waarschijn lijk zal het meerendeel der stakers bereid zijn dit parool te volgen. Een definitieve beslissing hierover zal uiterlijk heden moeten worden ga- NAAR EEN COUPEER-VERBOD BIJ HONDEN? De minister van Justitie heeft in een schrijven aan de twee vereenigingen tot be scherming van dieren meegedeeld, dat een uitspraak van den Hoogen Raad in zake cou peeren van de ooren van den hond zal wor den uitgelokt en na die uitspraak zal worden overwogen of aanleiding bestaat om ook aan het primair verzoek te voldoen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5