Schuld en Boete in Cinema Palace. H.D. VERTELLING AKKERTJES VRIJDAG SMET 1936 H A A R E E MrS D A G B E A D Een Fransch-sprekende film met prachtig spel van Pierre Blanchar Harry Baur en Madeleine Ozeray. Het is wel opmerkelijk dat men in. de film wereld de verfilming van het beroemde werk van Dostoievsky „Schuld en Boete", dit niet veel eerder ter hand heeft genomen, ofschoon de zwijgende film alle mogelijkheden ertoe bood. Noch in de wereld van de kunstfilm, die zich tien jaar geleden toch al ging bezig hou den met gelijkwaardige problemen als in Dostoievsky's werk behandeld, noch in de i overige filmindustrieën heeft men Dosto ievsky's „Misdaad en Straf", meest vertaald I in Schuld en Boete, aangepakt als gegeven voor een film, terwijl toch al wel bijv. Anna Karenina, een werk van een anderen Russi- schen schrijver over de psychologische en maatschappelijke problemen van de samenle- 1 ving en va nde individu, Tolstoi werd ver filmd. Eerst toen de sprekende film er reeds eenige jaren was heeft men een film getiteld Raskoi- nikoW', dezelfde naam als de ondertitel van Dostoievsky's roman, vervaardigd. En thans is er -een nieuwe film „Schuld en Boete", die van hedenavond af in Cinema Palace. zal draaien. Het is een heel waagstuk een roman als Schuld en Boete te verfilmen, doch den regis seur Pierre Chenal is het gelukt en goed ook. Het is geen eenvoudig werk om van honderden bladzijden druks drieduizend meter film te maken en zeker niet als men de handelingen van die honderden bladzijden in zulk een klein bestek aannemelijk moet maken. Want wat Dostoievsky breedvoerig kon beschrijven, of aan de fantasie van zijn lezers kon overla ten moet in enkele tientallen beeldjes zicht baar, begrijpelijk en plausibel worden gemaakt op het witte doek. Daarom dwingt het scena rio van de film en daarbij de arbeid van den regisseur groote bewondering af. Het is zeld zaam zooals de dialoog overeenkomt met die in de roman, evenals trouwens de verdere han deling. Daarbij komt, dat de gekozen passages, waaruit de film is samengesteld volkomen aansluiten en precies de hoofdzaak vormen. Slechts enkele afwijkingen zijn noodge dwongen toegepast; zoo is de ontmoeting met den dronkaard Marme ladow weggelaten en diens belijdenis tegenover Raskolnikow inge- lascht in de sterfscène, die daardoor iets melo dramatisch aandoet; de rollen van Cathanna Iwanowna, van Raskolnokow's moeder en zus ter Rasoumichin zijn beperkt, de figuur van Swidrigailow verschijnt er niet in etc. Doch dit was uiteraard voor de film, die zich wel moest beperken tot Raskolnikow en Sonia en Por- phyre, den rechter van instructie, noodzake lijk. Zoo is Schuld en Boete dus meer een film geworden over den door zijn ideeën bezeten student Rodion Raskolnikow dan over de al- gemeene menschelijke ellende door Dostojevs- ky behandeld. 1 Door deze centraliseering is Schuld en Boete een mooie film geworden. Van de donkere gangetjes en trappenhuizen in bouwvallige woningen druipt als het ware de ellende en de armoedigheid af. Dit effect wordt nog versterkt door de fotografie, die zeer sober is gehouden en die hier en daar op namen laat zien, -die het stempel van den film kunstenaar dragen; wij denken hier o.a: aan de foto's van het ontstelde gelaat, van Eliza beth door haar afweeren de, uitgestrekte hand opgenomen en aan de .gezichten van Raskol- nikows hospita en vriendin die zich-'tover den „putrand" door de lens gevormd heenbuigen. Ook in de fotografie heeft men zich opmer kelijk aan sommige details uit het boek ge houden. Het valt te begrijpen, dat een sterk-drama- tische film als Schuld en Boete spel eischt van. buitengewone artisten, wil het geen melodrama worden. Pierre Blanchar in zijn rol van Raskolnikow, den student die zijn-leven niet langer door wat hij vooroordeelen noemt wil laten bepalen en die door zijn waang-edachten, gestimuleerd door een opgevangen gesprek, gedreven wordt tot moord op de oude woekeraarster Aliona, voldoet aan de eischen. De uitbeelding van den door zijn daad achtervolgden en gekwelden misdadiger is zeldzaam suggestief. Hairy Baur speelt de rol van den rechter van instruc tie Porphyre, diè door zijn psychologische kwellingen Raskolnikow zichzelf laat verra den. Als immer is zijn spel verrassend van na tuurlijkheid en van eenvoudige kracht. In de rol van Sonia, de dochter van den dronkaard Marmeladow, die door de huiselijke ellende tot het laagst is vervallen waartoe een vrouw kan komen, is Madeleine Ozeray prachtig. Alexan dre Rignault vervult de rol van Rasoumichin, Marcel Delaitre die van Marmeladow. Schuld en Boete is een film van twee jonge menschen, die door de reactie op hun vergrijp tegen de normen inzien, dat zij hun leven heb ben verknoeid en die tot de overtuiging ko men, dat zij alleen door boete te doen een nieuwe toekomst voor zich kunnen openen. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag): v.m. 10 uur:'Prediking. Nam. 12 uur: Bijbelbespreking. Voorgangers in beide diensten de heer en C. Westerdaal en G. Velthuyzen Jr., uit Amster dam. (Beurtelings). (Adv. Ingez. Med.) TENTOONSTELLING SPEELTUINWERK. De tentoonstelling van het Onschoolsche Werk der bij de Haarlemsche Speeltuinfede ratie aangesloten Vereenigingen belooft een groot succes te worden. De inzendingen overtreffen verre de ver wachtingen, terwijl de kwaliteit van het werk de 'toets der critiek met glans doorstaat. Men staat er versteld van wat door lang durig geduld der leiders tot stand is geko men. Prachtig figuurzaag- en houtsnijwerk, handwerkjes in allerlei kleur en keuze, weef werk, adspirant-steenbouwers hebben zich geworpen op het maken van Cactuspotjes en bakjes, men ziet er metaalplastiek, fröbel- en cartonnagewerlc, kortom handenarbeid op al lerlei gebied zal men kunnen aanschouwen, zoodat het zeer zeker de moeite zal loonen, Zaterdag of Zondag een kijkje te nemen in de St, Bavo, Smedestraat. De bekende Haarlemsche Kunstschilder de heer Olf heeft zijn medewerking aan den op bouw van de tentoonstelling toegezegd, waar door een artistieke rangschikking verzekerd is, hetgeen het aanzien van de tentoonstelling niet anders dan ten goede zal komen. Uit propagandistische overwegingen heeft het bestuur gemeend geen entreegelden te moeten heffen, om ieder in de gelegenheid te stellen eens kennis te nemen met dit onder deel van het speeltuinwerk. De federatie zelve zal vertegenwoordigd zijn op de tentoonstelling met het werk wat gemaakt is op den dezen winter gehouden leidstercursus. De tentoonstelling is voor het publiek open gesteld Zaterdag van 511 uur en Zondag van 10—6 uur. NEDERLANDSCHE KUNSTENAARS NAAR PARIJS. Onze bekende sta-dgenooten, de altzangeres Annie Hermes, de pianiste Suze BieleWin- tershov-en en de violoncellist Eduard Biele zijn uitgenoodigd te Parijs te concerteeren op 26 en 28 Mei a.s. De concerten worden gegeven onder auspi ciën van de Nederlandsche afdeeling van het „Maison Internationale des Intellectuels" (presidente mevrouw Marguérite van Hengel- Couperus) De programma's bevatten werken van Ne derlandsche en Fransche componisten o.a. Hendr. Andriessen, Diepenbrock, Duparc, Fauré. OUDERAVOND U.L.O. SCHOOL B. In het. gymnastieklokaal van de U. L. O. school B. aan het Junoplantsoen werd Woens dagavond een ouderavond gehouden. Nadat de vergadering door het hoofd der school, den heer J. B. J. van der Haar was geopend heette hij de nieuw gekozen ouder commissie welkom en sprak den wensch uit dat de commissie gedurende haar zittingstijd vruchtdragend werk zou mogen verrichten. Spreker op dezen avond was de heer S. Roosma te Zaandam, hoofdbestuurslid der vereeniging voor M.U.L.O. over het onderwerp „Problemen der rijpere jeugd". De heer Roosma hield een eenvoudige, met zeer veel aandacht gevolgde causerie waarbij hij talrijke veelbeelden noemde, ontleend aan eigen schoolpractijk. Spr. liet daarbij zeer duidelijk uitkomen, hoe buitengewoon moeilijk het is de kinderen in de puberteitsjaren te begrijpen. Want juist in deze moeilijke jaren worden de grond slagen gelegd voor de karaktervorming. Het is daarom zoo noodzakelijk dat er een goede samenwerking en verstandhouding be staat tusschen school en huis. Spreker besloot zijn rede met de woorden: „Laten de ouders toch vooral tegenover de kinderen staan in liefdevol begrijpen". Luid applaus klonk na deze causerie. De voorzitter dankte den heer Roosman voor zijn leerzame lezing. Daarna kregen de ouders gelegenheid bij het onderwijzend personeel inlichtingen in te Winnen omtrent hun kinderen. EXCURSIE VEREENIGING „HAARLEM". De excursie- en Sint-Nicolaasvereeniging „Haarlem" hield haar ledenvergadering in ge bouw Olympia, waar door de commissie het batig saldo der door hen op 11 April gehou den kienavond aan het bestuur werd over' handigd. De heer Van Musscher deed dit vergezeld gaan met zijn dank uit te spreken aan al de gevers die tezamen ruim 380 cadeaux hebben geschonken,; dan diegene en leden die de commissie gesteund hebben met een gelde lijke bijdrage, waardoor het bestuur thans in staat is gesteld de kinderen een genoeglijken dag te bezorgen. Spreker brengt ook zijn dank uit aan bestuur en commissie voor hun medewerking in dezen verleend. De heer Joh. Steffers voorzitter der ver eeniging dankte den heer van Musscher en de commissie voor hun arbeid, verricht gedu rende 3 maanden van voorbereiding om tot zoo'n groot resultaat te kunnen komen, waar zij dan ook schitterend in geslaagd, zijn. Spreker wekt de leden op de vereeniging nog grooter te maken dan hij nu reeds is, daar wij thans. 600 kinderen ingeschreven hebben. Daar er een bestuursvacature was, werd de heer P. A. de Jager als bestuurder gekozen. Hierna geeft de voorzitter der verdere lei ding over aan den heer van Musscher die door tusschenkomst en medewerking der commis sie eenige tooneelstukjes met de Carioca repe teerde, dat bij de leden zeer in den smaak viel Tusschen de verschillende stukjes werden nog eenige vrije verlotingen gehouden, waarna mevr. Deen gehuldigd werd door de commis sie, die haar een prachtige plant aanbood voor haar leiding bij het instudeeren der verschil lende stukjes en haar verzocht hiermede door te willen gaan. Mevr. Deen dankte de commissie voor haar hulde en zegde haar medewerking toe, maar verlangt ook van de dames dezelfde mede werking te mogen ontvangen. De heer Steffers dankte mevr. Mars voor haar medewerking op dezen avond. Spreker vraagt aan de leden en commissie hun goed keuring om nog eens een cabaretavond te houden tegeen een kleine entrée, maar dan op een Zaterdagavond. Dit werd door allen met luid gejuich begroet. FILMAVOND IN BETHESDA-SAREPTA. Donderdagavond in in de Kerkzaak van Bethesda-Sarepta een filmavond gehouden, welke was georganiseerd door de Christelijke Vereeniging voor de Verpleging van Lijders aan vallende ziekte, en waartoe leden van jeugdvereenigingen en catechisanten uit Haarlem waren uitgenoodigd. Na het zingen van Gez. 7 1 en 2 werd als eerste nummer vertoond een uit 3 acten be staande film over de Matterhorn. De mooie natuuropnamen en de halsbrekende toeren van de bergbeklimmers brachten spanning in de zaal. Vervolgens werd een humoristisch filmpje gedraaid „De Snoepwinkel", welke onophou delijk lachsalvo's deed losbreken. Tot slot van den avond werd nog vertoond het filmpje, waar het dezen avond eigenlijk om ging. „Jong Nederland en de Stichtingen" als propaganda voor de op 1 Juni a.s. te hou den bloempjesdag. Aan het einde was gelegenheid zich als col lectant, (e) voor deze bloempjesdag op te ge ven. 22 Paar collectanten (voor iedere wijk zijn 2 personen nóodig) meldden zich aan. Echter zijn voor het welslagen van deze collecte minstens 100 paar collectanten noo- dig. Zij die bereid zijn geheel of gedeeltelijk hun 2en Pinksterdag op te offeren voor hun lijdenden medemensch en mede te willen wer ken deze collecte zoo goed mogelijk te doen slagen, gelieven zich op te geven bij Broe der J. Kortenhoeven, Postlaan 11, Heem stede. (Tel. 28637). Professor Trapper Peddelaar is jong van hart, schóón., wit van haar. Hij durft nog lange' tochten' aa'n maar dan alleen op zijn Germaan. Een Germaan is het ideale rijwiel voor toerisme. Prijzen vanaf f 37.- E Olympia vanaf f 29.75 V.PIJWIELIND.FsJ vanWERVEN MEPPEL (Adv. Ingez. Med.) „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". Onder voorzitterschap van den heer P. E. van Riessen hield de Christelijke Vereeniging van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groen ten en Fruit „Draagt Elkanders Lasten" haar jaarlijksche vergadering. Na de opening en het uitbrengen der ver slagen volgde de bestuursverkiezing. De af tredende heeren G. Hart, C. Toeset en Jac, Vermeer werden herkozen, terwijl in de vaca ture J. Benjamin werd voorzien door de be noeming van den heer C. Koster. Waar organisatie vooral in dezen tijd van overheidsbemoeiing dringend geboden is, werd besloten een actieve propaganda voor de vereeniging te voeren. Er zal worden overgegaan tot de vorming van een ziekenkas, om de leden in tijden van moeilijkheden door ziekte daadwerkelijk te kunnen bijstaan. De heeren H. Toeset en Jac. Vermeer wei den benoemd tot afgevaardigden in de com missie van advies voor Regeeringssteun mid dels de Kamer van Koophandel. DE „ERINNA" TE WATER GELATEN. Het tankschip „Erinna", gebouwd op de werf „De Schelde" te Vlissingen en bestemd voor de Bataafsche Petroleum Maatschappij is Donderdag met goed gevolg te water ge laten, Een scène tusschen Rodion Raskolnikow en Sonia, die hem aanspoort zichzelf aan te geven en boete te doen voor zijn vergrijp, om een nieuw leven te kunnen beginnen, en die hem volgt op den langen tocht naar de Siberische verbanning'. .(Cinema Palace.). Mijn intellectueele vriend zoekt een vrouw. door WILLY VAN DER TAK De liefde is een moeilijke, en wonderlijke in stelling. De wereld zou er ontegenzeggelijk eenvoudiger uitzien, als zij niet bestond af gezien dan van het feit, dat de wereld, althans de cnenschheid niet zóu bestaan als de liefde er niet was maar men mag ook niet ont kennen dat zij hier en daar toch wel aardig werk verricht: zij schudt gemakzuchtigen geestelijk door elkaar tot zij hijgend en smee- kend capituleeren, zij verrast lieden, die ja ren ongestraft met haar spotten, plotseling op 'het meest ongelegen moment, zij maakt, om kort te zijn, op geregelde tijden van alle ver standige menschen zotten, en van alle zotten volslagen idioten en dat is toch maar een prestatie, die nog door niets of niemand ge ëvenaard is! Mijn vriend Sam is één dengenen, die ja renlang met succes gespot hebben met de liefde. Sam is een merkwaardig mensch een intellectueel in den waren en schoonsten zin des woords: hij weet bij anderen altijd op on navolgbare wijze den indruk te wekken, dat hij niets is dan een massa verstand, en slechts zeer weinigen weten, dat. Sam achter die for midabele dosis kil intellect een uiterst gevoelig hart verstopt. Tot op een goeden dag het noodlot natuurlijk ook Sam achterhaalde. Ik weet niet of het meisje het eerst van alles Sam's gevoelig hart ontdekte, of dat Sam zoo maar op de gewone manier zijn hart verloor aan een blond krulletje, of aan een wipneus, of aan een paar lieve oogen. Dat z-ijn van die dingen, waar je nooit achter komt. In allen gevalle waren we Sam een paar keer in d'e stad tegen gekomen met het meisje toen had hij zoo verrukt gekeken, diat hij ons van pure ver rukking niet zag. We hadden hem ook een Daar keer alleen ontmoet toen was hij zoo n diepe droomen verzonken geweest, dat hij ons evenmin zag. Ja, het was mis met Sam en wij konden niet nalaten ons af te vragen of'deze, Sam's eerste liefdeshistorie, nu maar zoo, zonder schokken of stooten, zou verloo- pen tot aan het traditioneele „en toen leef den zij lang en gelukkigWe vonden eigenlijk, dat dat Sam niet toekwam. Hij had te veel met de liefde gespot. Hij had te nuch ter gestaan tegenover de ameureuze perike len van anderen. Het zou niet eerlijk zijn a'l: bij Sam, den spotter en nuchterling, alle: van een leien dakje ging En toen Sam dezer dagen bij ons aanbelde, en mij, toen ik open deed, aanstaarde met oogen vol wanhoop, vol mismoedigheid, vol twijfel, moest ik inwendig een beetje lachen. Het leven is toch rechtvaardig het .geeft een ieder, waai- hij recht op heeft. Sam had on tegenzeggelijk recht op zwarigheden in de liefde te oordeelen naar Sam's uiterlijk had het lot hem zelfs met eenige zeer grondige zwarigheden opgescheept. Maar aangezien zwarigheden dingen zijn, die je niet farcee ren moet, en ik een instinctieve neiging had om tegenover het toonbeeld van ellende, dat tegenover mij stond, vooral nuchter en opge wekt te blijven, 'knikte ik Sam hartelijk en onbekommerd toe. „Kom erin. Sam", zei ik. „Je bent net op tijd voor de thee". „Thee", zei Sam, en staarde me wazig aan, „O ja, thee. Tja, daar had ik eigenlijk niet aan gedacht. Thee zei je? Ja, ik wil eigenlijk graag een kopje thee. Maar ik wou pok met je pra ten. Als ilc er niet met iemand over praten kan word ik, geloof ik, gek. Ik heb er al drie dagen en drie nachten niet van geslapen. Ik lig maar te tollen en te piekeren en te tob ben. En ik kom er niet uit. Het is 'me een raadsel, hoe ik er ooit „Doe je jas uit, Sam", zei ik bezwerend. „Ben je verkouden? Nee? Nou, dan zou ik mijn hoed ook maar af zetten. Zoo. Knappe jongen hoor! Het is nogal erg met je hè?" „Erg?" zei Sam, „erg? Erg is nu juist het wöord niet. Er bestaan geen woorden voor. Het is ontzettend, afgrijselijk, abominabel.-" „Suiker en melk, Sam?" zei ik. „O ja dat is waar zes schepjes suiker. Wil je wel gelooven, dat ze altijd zeggen, dat vrouwen zulke zoete kauwen zijn, maar dat ik drie mannen ken, die zes en meer schepjes suiker Een zacht gesteun van Sam deed me zwij gen. „Niet het minste besef van den ernst van den toestandzei hij jammerend, en er was in zijn toon werkelijk iets van dien veelbeschreven graftoon, dien men in' wer kelijkheid zoo zelden hoort, „anders zou je niet op zoo'n kille manier conversatie gaan zitten voeren. Maar je zou tegen me zeggen: „Sam, stort je hart uit! Maak me deelgenoot van wat je de ziel bezwaart! En je zou niet zwammen over mannen en vrouwen en schep pen suiker „In ieder mensch verschuilt zich een zeker instinct tot zelfbehoud, Sam", zei ik. „Maai er is natuurlijk toch geen ontkomen aan- Steek maair van wal. Maar maak het kort. En beheersch de bloemrijkheid van je bewoor dingen wat. Het zal zonder dat al vermoeiend genoeg zijiöl'V En dit was "dan Sam's probleem: Sam was inderdaad verliefd, sinds een maand al. Gedurende die maand had hij haar gemiddeld twee a drie keer per dag gezien, gehoord of gesproken en bij lederen keer d'at hij haar zag, hoorde of sprak, was zijn liefde sprongsgewijs gegroeid. Dat was wel het toe wijs, dat het het ware was, nietwaar? En ten slotte- had Sam's liefde het bekende hoogte punt van alle ware liefdes bereikt: er was op aarde neg nooit zoo'n liefde geweest als de zijne. Aangezien Sam in een positie was om zich te verloven en zelfs oim na een niet te lange verloving te kunnen trouwen, kwam hij een dag of wat geleden op het lumineuze idee om het meisje ten huwelijk te vragen. Ja, het had niet veel gescheeld of hij had haar wer kelijk gevraagd, zoo maar, bijna zonder dat hij het zelf wist of het van te voren overwo gen had. En toen, opeens, was zijn verstand gaan spreken, en „O, Saai", dacht ik toen Sam op dit punt in zijn verhaal was aangeland „had het toch gedaan!" Want ik begreep wel eenigszins wat er nu volgen zou. Als verstand en liefde het met elkaar aan den stok krijgen kernen er altijd de vreeselijkste complicaties van. „Waarom heb je het niet gedaan, Sam? Dan zat je niet hier, holoogig en bleekwangig, maar ergens anders, blozend en stralend. En naast je zat, in plaats van ik, diat meisjè. Sam, ezel!" Want vlak voor Sam de beslissende vraag stelde, was inderdaad zijn intellect, dat zich, na al die jaren den boventoon te hebben ge voerd, natuurlijk maar niet zoo in een hoek liet zetten, tiisschenbeide gekomen. En hij had haar niet gesteld, en was in plaats daar van aan het piekeren gegaan. Of ze nu eigen lijk wel het geschikte meisje voor hem was- En hij dc- geschikte man voor haar. Een mis lukt huwelijk zou.hij vreeselijk vinden. En als hun karakters nu niet bij elkaar hoorden zou het d'at zeker worden. Nu haxl hij juist den laatsten tijd zoo'n beetje geliefhebberd in de graphologie. Handschriftkunde, je weet wel Een prachtige wetenschap. De eenige betrouw bare manier om de menschelijke karakters te toetsen. En uit de handschriften kon je ook onfeilbaar concludeeren of twee menschen bij elkaar hoprden of niet. Een mensch met een Nerveuze slapeloosheid Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden von drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven Morgen „frisch" Volgens recept var Apotheker Oumont Metalen zakretui met 3 stuks 20.cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52cent. (Adv. Ingez. Med.) vooroverliggende hand en één, die min of meer achterover schreef, pasten bij voorbeeld totaal niet bij elkaar. Een huwelijk tusschen zulke menschen moest, onherroepelijk op on aangenaamheden uitloopen. En dan waren er natuurlijk tallooze détails van belang, dikke en dunne op en neerhalen, en of je de letters aan elkaar vast schreef of los van elkaar, en of je punten op de i's zette of niet, en of jeKortom, het was een moeilijke, 'maar belangwekkende wetenschap. En omdat Sam principieel tegen een mislukt huwelijk was, had hij cvp een keer, dat hij bij haar thuis ergens een blocnote van het meisje had zien liggen met een paar aan tee ken ingen er in, het eerste vel er haastig uit gescheurd en hij was naar huis en aan het studeeren gegaan. En wat wilde nu het gelukkig toeval? Volgens haar handschrift wa.s het meisje als het ware geschapen voor- hem! Geen enkele dissonant, geen wolkje zou hun huwelijkshemel verduis teren. Niets dan pais en vree. Een Arcadië wachtte hem met haar En den volgenden dag was Sam naar haar toegesneld en had -haar gevraagd. Hij had er zoo'n kléin idee van gehad dat ze niet „nee" zou zeggen en ze zei niét „nee". Ze fluister de „ja", en ze lei haar hoofdje op Sam's schou der en ze kwamen overeen, dat ze nog nooit zoo gelukkig geweest waren. En dat bleven ze, twee dagen. Toen kreeg Sam zijn eerste brief je van haar. omdat zijn telefoon stuk was, en 'dat, briefje deed hem uit den zevenden hemel neerstorten in iets, dat nog veel erger was dan het ondoordringbaar duister van drie on derwerelden. Weg geluk! Weg zoete droo men! Het briefje was namelijk met een gansch andere hand geschreven Sam snelde naar haar huis. Het bleek, dat de hand van het briefje wel degelijk haar hand was, en dat de .gestolen notities door haar zusje waren geschreven. Het meisje begreep .niet, wat dat Sam schelen kon! Maar Sa.m begreep het wel hij snelde in galop weer huiswaarts, en daar maakten zijn graphologie- boeken zijn ergste vermoedens waar. Hi.j en het meisje, dat hij lief had, hoorden totaal niet bij elkaar! Zij schreef met dikke ophalen en hij met dunne. Zij vergat alle strepen door haar t's en hij die door zijn f's. Al haar n's ontaardden in onduidelijke golflijntjes, en hij schreef de zijne fier, forsch en duidelijk. Wat nu? Hij had het ééne meisje lief. Haar zusje was de vrouw, die voor hem geschapen was. Wat moest hij doen? De roepstem van het hart volgen? Of die van.het verstand? Het maakte hem kapot. Drie nachten al had hij „Ja Earn", zei ik. „Niet geslapen. Anne jongen. En wat moet je nu doen, hè?" „Wat moet ik in "s hemelsnaam doen? Ik weet het niet meer.... En er moet een oplos sing komen. Zeg jij het meEn Sam steunde het hoofd in de handen. „Ja Sam", zei ik, „het is natuurlijk moei lijk maar er zit toch maar één ding voor je op. Als de rechtgeaarde intellectueel die je altijd geweest bent, moet je natuurlijk de verloving onmiddellijk afmaken, en je over een week cf wat, vanwege de ltieschheid, met het zusje verloven. Mits ze je hebben wllj maar als je het haar verteld hebt van die hand schriften. zal ze wel onmiddellijk bezwijken. Daar kan geen mensch tegen op laat staan een vrouw dat zijn .toch zulke verstande lijke wezens. Als je haar maar duidelijk uit legt, dat jullie voor elkaar geschaaaaaaapen zijn...." Sam loosde een diepe zucht. „'Vind je dat werkelijk? Eindelijk iemand, die me raad geeft! Ach ja natuurlijk, het is de eenige op lossing. Ik begrijp eigenlijk niet, dat ik er zoo over getobd heb" „Ik wel", zei ik. „Maar natuurlijk is het de eenige oplossing. Ben jii een intellectueel? Dat menschen zonder verstand naar hun hart luisteren is redelijk, maar iemand met her sens! Nog een kopje thee, Sam? Zes scheppen suiker?" „Zeven", zei hij. „Vanwege het feest. Als je eens wist hoe opgelucht ik me voél. Zou ik wel een paar weken hoeven wachten met het zusje te vragen?" „Ach nee", zei ik. ..Een beetje gauwer kan ook we!. In deze moderne tijden En Sam "ging weg. één en al straling. En ik wachtte een week, twee weken, drie weken. Maar ik hoorde niets van een verloving met het zusje. En Sam was in geen velden of we gen te bekennen. Maar vier weken na dien gedenkwaardigen middag beld-e Sam's moeder me plotseling op. Zelfs door de telefoon hoorde je het brok in haar keel. ..Sam is gisteren getrouwd", zei ze somber „Zon maar. Opeens. Niemand wist er iets van. Hii zag er den laatsten tijd wel slecht uit, maar ik dacht dat het van een slechte kies was. Hij is al op de huwelijksreis ook. Voor zes weken. Niemand weet ook waarheen. Hij zëi alleen, dat hij naar het paradijs ging. Maar dat bestaat toch niet, wèl?" „Dat hangt er van af", zei ik. „Met wie is hij getrouwd?" En ik hield mijn adem in van spanning. Toen ik den naam hoorde ontsnapte al die ingehouden adem fcegelükertijd in den vorm van een zucht van verlichting. Het was niet het zusje. Het was het meisje zelf. „Het lijkt wel een wanhoopsdaad", zei "i5n moeder jammerlijk. „Dat is het ook", zei ik. „Wat!" zei ze verschrikt. Maar ik had niet veel zin om het haax alle maal uit te leggen. „Nou ja", zei ik. „Een soort van vlucht. Weg van het verstand, Op naar het paradijs. Leve de liefde! Snapt u?" ..Nee", zei ze. „Maïir bet sa! eigenlijk wel in orde zijn. Sein is zoo'n verstandige jongen Toen werd het me te gecompliceerd. En ilj heb er haastig een einde aan gemaakt...», y

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7