ABESSYNIE IS ITALIAANSCH ZATERDAG 9 MEI '1936 H A A R E E M'S D A "G B' E A D 3T Den Haag wrijft de winterslaap uit zijn oogen. Van Buziau naar Aalberse; Van baarden, snorren en persoonlijke details. Met den eersten Mei is er iets veranderd int Sen Haag. Want dien dag is het Schevening- sche seizoen nog wel niet begonnen, maar heti Haagsche zomerseizoen is toch ingetreden, j Dat wil zeggen, dat allerlei Haagsche gelegen heden van vermaak hun deuren gesloten heb ben, dat verschillende Scheveningsche zaken de hunne geopend hebben en dat de men- schen die een dansje willen maken nu beter in onze badplaats terecht kunnen dan in het centrum van de stad. Scheveningen begint nu tót leven te ontwaken, maar het ware is het nog lang niet, want de hotels zijn nog pot dicht, al staan hier en daar de ramen open om de zon haar hygiënischen arbeid te laten Öoen en al hangen over de baicons van die onverbiddelijk-aristocrat-ische gebouwen hééle rijen matrassen te luchten, nèt als iederen trior,gen aan den achterkant van mijn on aristocratische straatje. Het is nu half waken en half slapen in Scheveningen. Het Kurhaus is nog in zijn winterdommel, maar over vier weken zal het Residentie-orkest er weer zijn Intrede doen. Het terras voor het Palace-Hó- tel, dat wij sedert eenige jaren het Solarium noemen, is nog kaal en grijs. Maar de kleurige parasols staan ergens in een hoekje te hunke ren om uitgelaten te worden. Het Kurhaus- cabaret is potdicht, maar prompt den' vijf tienden Juni zal Louis Davids er zijn eerste Scheveningsche liedje kweelen en de verruk te zaal er toe bewegen het refrein méé te neuriën. En intusschen heeft dan de lichte muze haar intrede in de stad gedaan. Al zijn de avonden nog niet precies zomersch te noemen, echt schouwburgweer is het óók niet meer. Dus loopt van der Lugt Melsert op zijn laatste bee- nen met een Eenzaam Boefje en In Rok en is Buziau de koning van Scala. Het is opvallend dat het bezoek aan de Bouwmeester-Revue niet zoo overweldigend is, als men zou mogen verwachten. Voor een groot deel is de malaise daaraan schuld, doch er zijn tóch ook andere factoren, die daartoe medewerken. Er zijn tienduizenden, die nóóit genoeg van onzen grootsten komiek krijgen, maar er zijn toch óók velen, die het er nu langzamerhand wel è.fgezien hebben. Hiermede wil ik niets zeggen ten nadeele van den mageren man met 't witte masker en den vuurrooden knopneus, maar het zou een onmenschelijkheid zijn van hem te eischen, dat hij zich zelf steeds weer overtref fen zou. En dat eischt het publiek; wil het tenslotte niet gemelijk zeggen dat het „altijd liet zelfde" is. Maar intusschen maakt Scala op het oogenblik de beste zaken van de hééle stad, al is dat niet „jurer gros". S Van Buziau naar Aalberse, dat is een heele stap. Maar de causeur in de krant mag die stap wel zetten, wanneer hij zijn lezers wil in- formeeren over het veelzijdig aangezicht van de residentie. Mr. Aalberse dus is voorzitter van de Tweede Kamer geworden. U wist dat al. Maar u wist misschien nog niet, dat men in Kamerkringen geconstateerd heeft, dat deze Katholieke staatsman nu eindelijk weer eens een praeses met eenbaard is. Waar men al.niet aan denkt! Wat men al niet overpeinst, wanneer de opvolger van Ruys de Beeren- brouck diens zetel voor de eerste maal inneemt. Neen, de Tweede Kamer heeft gedurende tien tallen, jaren geen voorzitter met een baard ge had. En die van den heer Aalberse is een zéér keurige. Het gelaat dat, onderwaarts, door dit sieraad des mans gekroond wordt, krijgt er iets milds en wijs door. Wat den decoratieven kant van de zaak betreft kunnen wij met onzen Kamervoorzitter tevreden zijn en over den politieken kant heb ik niets in het midden te brengen. Wij hebben overigens nog wel eenige andere baarddragers in onze volksver tegenwoordiging. Dominè'"' Lingbeek heeft 'n jolig baardje/dat héél nijdig op en neer kan wippen en de heer Wijnkoop heeft een kintooi die in den loop der tijden steeds verandert en al-maar kleiner wordt. De heer Ter Laan heeft iets aan zijn onder lip dat _nen geen baard mag noemen, maar dat toch óók weer niet alléén maar een snor is. Maar de snordragers zijn toch verre in de meerderheid boven de baardigen, al kun nen uit. die. ééne, fameuze baard van mi- nister Slotemaker de Bruïne, waar geen en kele journalist'ooit niet over geschreven heeft, wel twintig snorren. Ik voor mij vind de snor van den anti-revolutionnairen heer Zijlstra veruit de mooiste en de zwierigste. Dat is mannelijk van haar tot haar en zwie rig van punt tot punt. Daar is de snor van den heer Ebels maar een triestig, melancho liek ding bij. K. ter Laan heeft óók een prachtige. Oók een mannelijke. Max van Poll, de 'Helmonde naar, heeft een Ohineesch element in zijn lipbekleding en de heer Louwes, die heele- rnaal uit Westpolder-Uirum komt, uit het uiterste puntje van Groningen, met een raar, oud city-bagje en 's winters met e^;i soort berenjagersmuts op. heeft een snorretje dat ik niet anders dan 'Ulrumsch kan noe men Over de particuliere hebbelijkheden en eigenaardigheden van onze Haagsche groote mannen is trouwens méér te zeggen. Zöo loopt Staatsraad Limburg altijd in zijn naakte colbertje. AI vriest het, dat 't kraakt, hij heeft geen overjas aan. En minister Deckers is dol op slobkousen. Wanneer u een eenigszins gezet heer ont moet, met een Napoleontisch gelaat en slob kousen aan, die het departement van Land bouw binnengaat dan is het minister Dec kers. En Zijn Excellentie van Schalk heeft niet anders dan zwarte pakken en zwarte bol hoeden. Willem van Konijnenburg, de schilder, loopt zoo lang ik 'hem ken, met een ceintuur om zijn jas en het Eerste-Kamerlid Jhr. van Sasse van IJsselt met een cape en een ha vanna-bruinen bolhoed. Dominé Kersten heeft een gesloten boord om en een lange recht-aan recht-uite zwar te gekleede jas aan, welke jas een tweeling broertje is van dien van zijn Kamergenoot Weitkamp. De heer Van Zadelhof heeft een flambard op, 'n raar verkreukeld hoedje en ridder van Rappard. het Eerste-Kamerlid, draagt nooit ariders dan zoo'n ouderwetsche, zwierige vlinderdas. Dat zijn zoo de kleine persoonlijke détails van de groote Haagsche mannen. Maar één ding hebben ze allemaal gemeen: dat ze het prettig vinden dat het eindelijk zomer geworden is. En wanneer ik u vertel dat do- miné Kersten even graag langs den Sche- veningschen boulevard wandelt als minister de Wilde en dat ze allemaal verzot zijn op de Pier -Joh. Buziau nèt zoo hevig als mi nister van Schaik dan behoef ik u niet te zeggen dat Den Haag weer heelemaal ver jongd en opgevroolijkt is. Nu de eendenmoeders in de Boschvijvers gevolgd worden door driftig bewegend klein- grut, nu de herten jongen gekregen hebben en minister Colijn in een beige demi-saison van zijn huis naar zijn departement wan delt; nu mr. Aalberse zijn baard heeft laten bijknippen en het beddegoed uit de ramen van het Oranje Hotel in het zuiverende zon licht hangt, nu worden wij Hagenaars weer vief en vroolijk, wij wrijven den winterslaap uit onze oogen'en zitten zalig achter onze kopjes koffie in de zon te wachten tot de crisis voorbij is. Mr. E. ELIAS. Teruglevering van ondermelk niet meer verplicht. Met ingang van 10 Mei. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal met ingang van 10 Mei de regeling, ingevolge welke de terugleve ring van ondex-melk door zuivelfabrieken aan veehouders verplichtend is gesteld, in verband met de inmiddels opgetreden wijziging in de prijsverhoudingen van dit artikel voorloopig worden opgeschort. Zulks houdt in dat de productie van kaas, of melkproducten voorshands evenmin aan eenig beperkend voorschrift zal zijn gebonden. DE SCHADE VAN HET S.S. AMSTERDAM. Wordt hersteld na voltooiing van de reis. Omtrent de in den nacht van Donderdag op Vrijdag plaats gehad hebbende aanvaring van het vrachtschip „Amsterdam" der K. N. S. M. met een pijler van de Hembrug ver nemen wij nader, dat de schade, welke aan het schip is toegebracht een scheur van meer dan drie meter aan bakboordsboeg provisorisch zal worden hersteld, daar het schig nog lading.te Antwerpen moet lossen. Daarna zal het definitief herstel plaats hebben. Schippersknecht tot twaalf jaar veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 27-jarigen schippersknecht C. A. van L., we gens doodslag, tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. De schippersknecht had op het balcon van een tram den schipper Ritmeester van de „Gallicie" met wien hij ongenoegen had we gens zijn ontslag, met een mes in de borst gestoken, tengevolge waarvan Ritmeester overleed. De eisch was vijftien jaar gevan genisstraf wegens moord. VROUWENBEWEGING EN WERELDVREDE. Op Zaterdag 9 en Zondag 10 Mei zal te Am sterdam een tweede Jóngeren Conferentie van de Nedeiiandsche Vereeniging voor Vrouwen- belangen en gelijk Staatsburgerschap gehou den worden. De vorige vond verleden jaar te Bilthoven plaats. Deze tweede bijeenkomst zal gewijd zijn aan de internationale vrou wenbeweging en den wereldvrede en aan de bespreking van een plan van actie ter verdie ping en verbreeding van de vrouwenbewe ging in Nederland. Vele buitenlandsche vrouwen zullen ter con ferentie aanwezig zijn, daar 't bestuur van de „International Alliance for Women-Suffrage and Equal Citizenship" op dezelfde dagen te Amsterdam vergadert. Er zullen verschillende lezingen worden gehouden. Ook staat een gemeenschappelijke boottocht op den Amstel op het program. Wie vangt er nachtegalen? Inlichtingen gevraagd. De Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van vogels kreeg bericht, dat in som mige deelen van Nederland de vogelvangers erop uit zijn nachtegalen te bemachtigen. Het kan niet anders, of in streken, waar die Vangst uitgeoefend wordt tegen en in den broeitijd, moet het aantal dier vogels sterk achteruit gaan. Ten einde deze ongeoorloofde vangst te'kunnen bestrijden zal de vereeni ging. welke gevestigd is Reguliersgracht 9, Amsterdam, het op prijs stellen berichten over deze vogelvangst te mogen ontvangen. De Zuiderlegmeerpolder moet betalen. 's GRAVENHAGE. 8 Mei. De Zuiderlegmeer polder had van Gedeputeerde Staten onzer provincie het bevel ontvangen, de Bilderdam merlaan, welke de wettelijke dijk van den polder vormt en over Welks kruin de grens tusschen de provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland loopt, te brengen op 0.50 meter beneden N. A. P. Tegen dit bevel is door den polder bij de kroon verzet gedaan op grond, dat het bevo len werk niet noodzakelijk zou zijn. doch daarin werd hij niet-ontvankelijk verklaard, wegens overschrijding van den voorgeschre ven termijn van drie weken. De polder is daarna in gebreke gebleven het werk uit te voeren en de provincie heeft toen zelf het werk ter hand genomen en op kos ten van den polder uitgevoerd. De rekening, omstreeks 60.000 gulden werd echter niet be taald. Er volgde een dwangbevel, waartegen de polder in verzet kwam. De rechtbank te Haarlem heeft daarop het gevorderde! bedrag tot f 17.107.35 verminderd, het dwanbevel tot dit bedrag van waarde verklaard, het voor het overige buiten effect gesteld en den opposant voor het overige niet-ontvankelij k Verklaard. Van dit vonnis is de polder voor zooveel hij in het ongelijk was gesteld, in hooger beroep gekomen, en incidenteel ook de provincie voor zooveel het dwangbevel buiten effect was gesteld. Het gerechtshof heeft vervolgens het von nis' der rechtbang bekrachtigd, van welke be slissing de polder zich in cassatie voorzag. De Hooge Raad heeft thans het ingestelde cassatieberoep verworpen. De polder zal dus het bedrag van f 17.107.35 moeten betalen. Kwakzalver verblijf in ons land ontzegd. De inspecteur der Koninklijke marechaus see te Den Haag heeft, naar wij vernemen, bepaald, zulks naar aanleiding van diens tweede arrestatie en uitleiding over de Duït- sche grens, dat den bekenden kwakzalver Frick wiens optreden gevaarlijk wordt ge acht voor de openbare gezondheid in Neder land, het verblijf in de provincies Overijsel, Drente, Gelderland en Groningen zal worden ontzegd. Met de „De Ruyter" het zeegat uit. De nieuwe kruiser „De Ruyter" is, zooals we hebben gemeld, reeds eenigen tijd bezig met het maken van proeftochten. Aan een beschrijving van èén der tochten, van oud luitenant ter zeer Mollema., ontleenen we o.m. Tegen zessen 's avonds is het potdicht van mist geworden en we zijn langzaam gekropen tot ter hoogte van Egrnond en ten anker ge komen. Nu liggen wij in een zeer stille zee en de scheepsbel in den ir^rst laat zijn gelui hooren: het mistsein voor geankerde vaartuigen is nl. bellen. Als dat weer zoo blijft, wordt het een taaie dag morgen. 's Morgens om 6 uur is alles nog potdicht van mist. de zón doet haar best wel om door den nevel te breken, maar of het haar luk ken zal? De mistbel heeft niet stilgestaan, de commandant heeft geen oog gesloten, want al had hij gezorgd niet in den trek der sche pen uit IJmuiden voor anker te komen, toch werd vannacht dikwijls het geloei van de mistfluit van varende schepen gehoord, ja, eenmaal heeft hij op stel en sprong gestaan om „overal" (reveille) te maken. Te acht uur gaan we onder stoom, koers op Den Helder, loopen langzaam door den dikken mist. Klaart het op, dan loopen wij binnen, om enkele passagiers aan wal te brengen, zoo niet, dan zit er niets anders op dan aan boord te blijven. Iedereen heeft het land, al toont niemand het. Het blijft huilen, het zich is om tien uur nog abominabel. In de longroom hokken de specialisten samen, contempleeren, discys- sieeren, schetsen elkaar situaties voor, halen herinneringen van vroegere proeftochten op, soms zucht er een en bestelt een kop koffie, of werpt een ongeduldiger! blik door een poortje en boort zijn oogen in den nrelkwitten sluier, welke het schip omhult, 't Lijkt lang zamerhand wel, of de kruiser zelf landerig wordt en de fluit s'chorrer bast. Op de brug turen en luisteren! De radio is in werking, niet voor mopjes, maar voor de radiopeiling. Wat zijn wij menschen technisch toch vooruitgegaan: Maassluis, Nieuwediep, IJmuiden sturen hun lichtpijlen naar het schip en ter-wijl wij niets zien, weten wij toch vrijwel precies, waar wij staan en kunnen zon der vrees het Schulpengat binnenkoersen. Na een kort, ietwat helder vleugje, trekken wij de deken van mist weer over ons heen. Er zit niet anders op dan het anker té laten val len en al bellend af te wachten, of Neptunus óns nog genadig wil zijn. Voor verstrooiing heben wij echter de courant gekregen en wij weten nu, dat er staking is in Wieringen. Ba- doglio voorwaarts trekt. Goering Schacht de baas wordt, Japan het China lastig maakt en koning Foead het hoofd heeffl neergelegd. Ten anker gekomen en toen trok de mist warempel op. Ledental C. N. V. neemt weer toe. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in liet eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst gedurende de laatste twee jaar weer een vooruitgang in het ledental geconstateerd. Hoewel de winst niet bijzon der groot is, en het aantal bonden, welks le dental met enkele tientallen achteruit ging, nog een vierde bedraagt, geeft deze vooruit gang een kentering aan. Zes organisaties gingen vooruit, waaron der de Christelijke landarbeidersbond met 793 leden. De totale winst bedroeg 893, het verlies 287, zoodat de voor-uitgang 606 be droeg, waardoor het ledental van het C.N.V. op 1 April gestegen is tot 109.948. BEJAARD PAAR IN DEN ECHT VEREENIGD. Vrijdagmiddag om drie uur had op het gemeentehuis te Horst (Limburg) alhier de aangekondigde huwelijksvoltrekking plaats van den 75-jarigen Jacob Daniels uit Ble- rick, weduwnaar van Marie Elisabeth Ver- haeg, met wie hij eenige jaren geleden zijn gouden huwelijksfeest vierde, en de 71-jarige Anne Maria Kleuskins. weduwe van Hendrik Lamberts, welke in 1934 in den ouderdom van 94 jaar is overleden. Er was veel belangstel ling op het marktplein voor deze niet alle- aaagsche gebeurtenis. NIEUW LEVEN IN „ARTIS" Uit het leeuwenpaar, dat de koningin ver leden jaar Juli ten geschenke ontving van den Negus van Abessynië en dat door H.M. aan de zorgen van „Artis" werd toevertrouwd, zijn 30 April j.l. dus juist op den verjaardag van Prinses Juliana vier jongen geboren. De eerste dagen na de geboorte vormen vaak een precaire periode in het leven van jonge roofdieren. Daarom werd tot nu toe aan het heugelijke feit van deze geboorte nog geen ruchtbaarheid gegeven. Thans kan ech ter worden.medegedeeld, dat de vier jongen het uitstekend maken. MOOIE MOLEN AFGEBRAND. De standaardmolen van den heer P. Wa- gemans. te Beers, is geheel door het vuur vernield. Deze standaardmolen was d" mooiste uit de geheele streek. G. C. KLEYSE OVERLEDEN. BREDA, 8 Mei. In den afgeloopen nacht is te Breda op 55-jarigen leeftijd overleden de heer G. C. Kleyse, directeur-hoodredac- teur van de Bredasche Courant en directeur van de N.V. Broese en Peereboom. VERZEKERINGS-INSTELLINGEN VAN SCHILDERSPATROONS. Onder leiding van den heer W. C. van As te Sommelsdijk, algemeen voorzitter, had te 's-Gravenhage de jaarvergadering plaats van de verzekerings-instellingen van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons. Het voorstel van den raad van bestuur om 35 pet. reductie te verleenen op de voor schot premie 1936 voor de ongevallenverze kering, werd aangenomen evenals dat, om 3 1/4 pet. reductie te verleenen op de, tot dusver door de deelnemers aan de patroons ongevallen-verzekering betaalde premies. De heer L. de Groot te Rotterdam, die aan de beurt van aftreden was. werd met alge- meene stemmen herkozen als lid van den raad van bestuur. De bedrijfsongevallen-verzekering had een batig saldo van f 15.858.21, de patroonsonge vallen-ver-zekering een batig saldo van f 2071,88, terwijl de patroons-ziekteverzeke ring een nadeelig saldo "van f 664.01 had. i DOOR PIET VAN DER HEM ïi:;; en de ontwikkeling van het land zal oogenblikkelijk ter hand genomen worden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5