ANTHRACIET FRANS PERQUIN dêkkt OPENBARE SCHOOL Opgravingen van Utrecht's oudste geschiedenis. De nieuwe Internationale toestand ZATERDAG 9 MEI 1936. HAARDE M'S DAGBEAD 5 Romeinsche ruïne en oude kapellen. De onderzoekingen op het Domplein te Utrecht werpen helder licht op de ontwikkeling van het oude Trajectum. Voor de vijfde maal heeft men thans in Utrecht in het hart der stad, aan het Dom plein de spade in den grond gezet om de oudste geschiedenis van deze Romeinsche legerplaats uit de talrijke overblijfselen te leeren kennen. De eerste maal, dat opgravingen werden gedaan, in 1929, geschiedden deze evenals dezen keer onder de leiding van Dr. A. E. v. Giffen, directeur van het Biologisch Archeo logisch Instituut der Rijksuniversiteit te Gro ningen. In den tijd van veertien dagen deed men een aantal proefgravingen, waarbij de grondslagen van een wellicht uit de tiende eeuw dateeren de Heilige Kruiskapel bloot kwamen. De daarop volgende opgravingen van 1933, '34 en '35 onthulden een schat van gegevens, die een diepere blik in de ontwik keling van Utrecht- mogelijk maakten. Reeds in 1929 vermoedde men dat zich on der de grondslagen van het Heilige Kruiskapel nog oudere woonlagen bevonden. Men is er thans inderdaad in geslaagd een aantal enorme hoeksteenen bloot te leggen,die de fundamenten zijn geweest van een oud ka pelletje, ouder dan de Heilige Kruiskapel. De hoeksteenen zijn echter van een dergelijke afmeting, dat men niet kan aannemen dat zij in den tijd, die men voor den bouw van dit kapelletje stelt, kunnen zijn aangevoerd. Deze tufsteenen gevaarten moeten in ieder geval dateeren uit een tijd, dat men over be tere vervoermiddelen beschikte dan in de Middeleeuwen bestonden, dus in den Ro- memschen tijd. De ligging van de vondsten is deze. Wanneer men een lijn trekt tusschen de tegenwoordige toren en de tegenwoordige Domkerk, dan liggen twintig meter zuidelijk de fundamenten van de Heilige Kruiskapel. Zij zijn met blokjes in het plaveisel aangege ven. Zooals gewoonlijk bevond zich het kooi aan de Oostelijke zijde, en opzij van de om trekken van dit koor heeft men thans op grootere diepte de bewuste tufsteenen funda menten gevonden. Men weet thans met groote zekerheid dat men hier te doen heeft met een zeer oud kapelletje, dat nog uit den tijd vóór Willebrord dateert. Willebrord heeft het verwoest door de Friezen aangetroffen en vervolgens grooter herbouwd. De naam was toen nog St. Maartenskapel. Later, tenminste dit is de reconstructie die Dr. G. C. Labou- chère hiervan geeft, heeft men de groote Maartensdom gebouwd en vervolgensherbouwd op dezelfde plaats in den tegenwoordigen bekenden vorm. Toen heeft men van de oude Maartenkapel een Heilige Kruiskerk ge maakt. De opgravingen die Prof. Dr. C. W. Vollgraff In 1933, '34 en '35 leidde, hebben nog andere gegevens opgeleverd. In de eerste plaats moeten wij hief noemen de fundamenten van de oude Salva tor kerk, eveneens door Willebrord gesticht. Hetgeen men gevonden heeft is echter niet o,ud" ge noeg geweest, dan dat hier over veel is op gehelderd. Van meer belang zijn echter andere resten, die toen tevens aan het licht zijn gekomen. Men wist reeds met vrij veel zekerheid, dat zich in de omgeving van het Domplein Ro meinsche nederzettingen hadden bevonden. Tallooze vondsten wezen hier op. Doch bij de opgravingen van Prof. Vollgraff vond men zeer duidelijke overblijfselen van een Ro- meinsch hoofdkwartier, het zoogenaamde Praetorium. Deze grondslagen vond men op dezelfde plaats waar ook resten van de Sal- vatorkerk rusten, onder en onmiddellijk bij 't standbeeld van Graaf Jan van Nassau. Daal de architectuur van Romeinsche kampen vrijwel bekend is, kon men met eenige ze kerheid de verdere ligging schatten, doch de opgravingen die op het oogenblik in gang zijn, geven wel zeer groote zekerheid De veronderstellingen omtrent de ligging en grootte van dit Praetorium worden thans door de nieuwe vondsten geheel bevestigd. Het Praetorium strekte zich uit van waar thans het standbeeld van Jan van Nassau staat tot voorbij de fundamenten van de oudste St. Maartenkapel. Er bestaat hierom trent niet de minste twijfel. De constructie van de gevonden fundamenten die tot het Praetorium hebben behoord is van degelijke, soliden en kundigen aard, de afwerking is ordelijk en regelmatig. De fundamenten van de oude Maartenkapel daarentegen zijn al leen voor wat de groote tufsteen blokken be treft, kundig te noemen, De verdere verbin dende fundeering is opgebouwd uit stukken van oude dakpannen, brokken Romeinsch beton enzoovoort. Voor het belangstellende publiek is men thans aan het blootleggen van zeer interes sante gegevens die echter voor de hierbij be trokken historici niet van zooveel belang zijn. In de eerste plaats een groote urn, die giste ren is vrijgekomen, doch bovenal een aantal graven, dat is uitgedolven. „Voor de toe schouwers wordt het pas leuk, als ze botjes zien" vertrouwde Dr. Labouchere ons toe. En inderdaad stijgt het aantal toeschouwers oogenblikkelijk als men een of meer skelet ten van de omringende aarde heeft ontdaan. Deze graven liggen buiten de fundamenten van de oude zoowel als de nieuwe Heilige Kruiskapel. Zij liggen echter binnen de om trekken van het Praetorium, en zoo ligt de conclusie, behalve reeds door de hoogte van de „woonlaag" waarin ze gevonden worden, voor de hand dat dit een kerkhof is uit den tijd van deze twee oudste kerkjes. Ten over vloede heeft men in een van deze graven een looden miskelk gevonden, wat er op duidt, dat hier een priester begraven is. Wat is uit dit alles de conclusie? Deze, dat binnen het tot een ruïne gewor den „castrum" (N.B. niet Castra, doch het kerklatijnsche Castrum) eerst de, oudste Maartenkapel is opgetrokken. Dit moet voor den tijd van Willebrord geweest zijn. Na de verwoesting door de Friezen heeft deze bis schop-zendeling de tweede Maartenkapel gebouwd die, na de stichting van den grooten Maartendom tot Heilige Kruiskapel werd. Merkwaardig is in dit verband de conclu sie, waartoe men thans is gekomen met be trekking tot de ligging van dit legerkamp aan den Rijn. Onderzoekingen zijn gedaan aan de oevers van de Oudegracht en de Kromme Nieuwe Gracht. Veelal heeft men namelijk gedacht dat de tegenwoordige bed ding van de Oudegracht bij de Vischmarkt de oude Rijnbedding was. Dit is thans geble ken onjuist te zijn. Zoowel de loop van de Kromme Nieuwe Gracht, die wel erg mooi rond liep, doch die zeker zoo niet gegraven zou zijn als „gracht", als de duidelijke krom ming, die in de lijn Oudegracht, Ganzen markt, Kromme Nieuwe Gracht lag, duidden reeds op een den loop van een oude water bedding. De opgravingen die men thans in de oevers van de Oudegracht aan de Visch markt heeft verricht wijzen er op, dat de aardlagen zelf hier niet dalen naar het wa ter 'toe. Er ligt hier dus maar een conclusie, namelijk dat dit stukje Oudegracht gegra ven is. Zoo kan men dus zien dat het heele Romeinsche legerkamp heeft gelegen in een scherpe lus, die den Rijn hier heeft gemaakt, en wel op den Westelijken oever. Na al deze uiteenzettingen brengt dr. La bouchere ons in de werkplaatsen, waar zorg zame handen bezig zijn iedere scherf, ieder vreemd voorwerp te wasschen en te sorteeren. Heel dit werk gaat zoo voorzichtig. De gravers staan onder leiding van den heer Lanting. „Voorgraver" is zijn titel en hij is de onaf- scheideiljke metgezel en helper van Dr. van Giffen. Heel voorzichtig wordt de grond weg- geschept, er wordt niet gegraven, doch voor zichtig met ballastschoppen wordt de aarde opgenomen, op een verhooging geworpen, daar uitgezocht en vervolgens pas wegge reden. „Hier in de groote Kruiskapel hoeven we niet 'te zoeken, daar is alles ondersteboven gehaald" zegt ons de heer Labouchere, en als wij zien met welk een nauwgezetheid hier de aarde pond voor pond wordt doorzocht, dan begrijpen wij dat niemand ooit meer op het Domplein behoeft te zoeken, waar deze zorgzamen alles hebben onderzohtc. „Hier ziet u een bronzen sleuteltje uit den Karolingischentijd". Een klein groen sleuteltje symmetrisch van vorm, sierlijk van model ligt op tafel. Twee muntjes uit Dorestad (Duurstede) een gouden en een zilveren. Doch wonder der beschaving, Entwetung aller Werten, de gouden zijn minder zeldzaam en minder kostbaar dan de zilveren. Doch de schoonste vondst is wel een ge polychromeerd beeld van een apostel. In het kleine kamertje staat het, in een hoekje. Heel voorzichtig heeft men het moeten schoonmaken, want de polychomeering ver droeg geen water. Nu staat het daar in een wonderlijke luister. Het hoofd is er af, de kleur echter heeft uitzonderlijke weinig geleden en in de houding, in de val van het kleed is zooveel menschelijkheid, zooveel^, meesterschap, dat wij er lang voor stil blij ven staan. Over de armen, langs het lijf plooit zich gracieus het kleed, het hangt luchtig en licht of een zachte windvlaag het beweegt. Het lijf is iets geleund, het buigt iets door in de leest. Warm is het rood, zacht glanst nog het verguldsel. Het is een sculptuur uit de eerste helft van de vijftiende eeuw en volgens den onbestre den deskundige Prof. W. Vogelzang, de mooiste vondst van vele jaren. TELEF. 11972 TELEF. 12953 GARAGE „BLUE STAR" Gebr. van Galse, Wagenweg 132 Official Peugeot Dealers Luxe verhuur met en zonder chauffeur (Adv. Ingez. Med.) Wat gebeurt er met de Haar lemmer meerlijnen Over de lijnen LeidenHoofddorp en Alphen Uithoorn wordt overleg gepleegd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollanid hebben geantwoord op desbetreffende vragen van het lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland, jhr. mr. J. M. M- van Asch van Wijck. dat het hun bekend is, dat de N.V. Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht zich in liquidatie bevindt. Gedeputeerde Staten hebben aanleiding aanwezig geacht, nadat de N.V. zich te dezer zake tot hun college gewend had, te óverwegen of het aanbeveling zou verdienen, te trach ten voor provincialen wegenaanleg de be schikking te verkrijgen over de beide spoorba nen van de maatschappij Leiden-Hoofddorp en AlphenUithoorn. Sinds Gea. Staten de bedoelde aangelegen heid in onderzoek hebben genomen, hebben zij het in verband daarmede noodzakelijk ge bleken overleg met betrokken de autoriteiten, Ged. Staten van Noord-Holland en den mi nister van Waterstaat geopend. Het college is dus ten deze diligent, maar het zal van den stand van vorenbedoeld overleg afhangen of er genoegzame termen zijn om aan de Staten in hun eerstvolgende zitting nadere mededee- lingen hieromtrent te doen.De vraag in hoever re wijziging of aanvulling van het provinciaal wegen plan noodig zal zijn, zal te zijner tijd onder de oogen kunnen worden gezien. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek) Nieuwe aanwinsten. Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans. Hartog, Ave Caesar. Löhndorff. Bloemenhel aan den Jacinto. Londres. De wandelende Jood is thuis. Madelung. Het landgoed op de maan. Engelsche Romans: Boileau. Hippy Buchan. Delafield. Humbug. Mannin. Green willow. Exacte Wetenschappen. Infeld. Stof, straling en atomen. Nell. Weer en wind. Geneeskunde; Gezondheidszorg. Det, van. Voeteuvels Jongkees. Picrotoxine als tegengif tegen eenige slaapmiddelen. Mulder. De hoogste wet. Verkeerstechniek: Ykema en Lotgering. Unie-code v. h, gebr. van seinvlaggen t. d. v. beroepsschippers en pleziervaarders i. d. binnenscheepvaart in Nederland. Landbouw Heurn, van. De gronden van het cultuurge bied van Sumatra's Oostkust en hun vrucht baarheid v. cultuurgewassen. Stijgeren, van en Boschman. Bloembollen teelt. Geschiedenis: Hijmans,' Het huis aan den boschkant op den hoek v. h. Korte Voorhout te 's Graven- ha ge. Kastein. Herodes, die Geschichte eines fremden Königs. Romein. Machten van dezen tijd. 1932'36, 2 deelen. Stemmen van Nederlanders over de behan deling der Joden in Duitschland. laagste Voorjaarsprijzen geldig tot 30 JU NI. BELGISCHE KWALITEIT: aim. 30150 f 1.85 p.h.l. 20(30 f 2.— p.h.l. WV Omzet-belasting inbegrepen. Telefoon 10212, Haarlem (Adv. Ingèz. Med.) Men ga met niet meer dan 30 papiermark over de grens. Anders zijn moeilijkheden te vreezen. De A.N.W.B. vestigt de aandacht op het vol gende Zooals bekend mag worden verandersteld, mag men bij een bezoek aan Duitschland niet meer dan 30 mark per persoon aan bank papier in het Duitsche rijk invoeren. Onaan gename ervaringen door reizigers aan de grens opgedaan, geven de. A.N.W.B. aanlei ding er op te wijzen, dat dit voorschrift aldus wordt uitgelegd, dat twee of drie tezamen rei zende personen niet een biljet van 50 mark als gemeenschappelijk reisgeld mogen mee nemen. De Duitsche grensbeambten nemen al het bankpapier boven een waarde van 30 mark dat één persoon eventueel bij zich heeft, onverbiddelijk in beslag, ook al beschouwde de betrokkene dit als de „portie" van zich zelf en een reisgenoot tezamen. Ieder drage dus zijn bezit van ten hoogste 30 mark in pa piergeld zelf bij zich. Voorts wordt er aan herinnerd, dat dit voorschrift niet slaat op Duitsch zilvergeld, doch dat men daarvan bij terugkeer niet meer dan 40 mark per persoon in Nederland mag invoeren. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. OUD-KATHOLIEKE KETRK, Kokstraat 13. V.m. 10 uur: H. Dienst. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP (Orde der Manichaeën). Bakenessergracht 13. Nam. 7.15 uur: Tempeldienst met Lezing. Dienstleiding Mej. M. C. v. Santen. Lezing: dehe er Z. W. Leene. Onderwerp: „De Spie gel des Geestes". HAARL. HANDELSSCHOOL VEREENIGING. Bovengenoemde vereenïging hield Donder dagavond haar algemeene jaarvergadering in Café-Restaurant Brinkmann. Wegens onge steldheid van den voorzitter, den heer B. G. Kernkamp uit Groningen, werd de vergade ring, die een zeer geanimeerd karakter droeg, geleid door den heer P. C.'Ahdré de la Porte. Het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester, uitgebracht door den heer K. B. de Bont werd onder dankzegging goedgekeurd. De heeren P. C. André de la Porte en K. B. de Bont werdén als bestuursleden herkozen. In de plaats van de heeren C. J. E. Dinaux. W. Heythekker en W. Hazevoet, die aan de beurt van aftreding waren, werden gekozen de hee ren A. Jacobson, M. D. Scheer en Helweg. De begrooting voor het boekjaar 1935/36 werd goedgekeurd. De vergadering werd met een gezellig sa menzijn gesloten. aan di® tnschrijf- dafta voor de (Adv. Ingez. Med.) EERSTE NED. VERZEKERING MIJ. Aan het verslag der Eerste Nederlandsche Verzekering-Maatschappij op het leven en tegen invaliditeit N.V., gevestigd te 's-Graven- hage, over 1935, het 53e boekjaar, is het vol gende ontleend. De productie bedroeg in 1935 29.387.763 tegen 25.964.050 in 1934. De vermeerdering bedroeg zoowel de kapitaalsverzekeringen als de verzekeringen van rente. Er viel een vooruitgang in het verzekerd be drag te constateeren van 6.591.271. In 1934 bedroeg die vooruitgang 3.277.310. Daar ech ter een deel van het verzekerd bedrag luidt in vreemde valuta, is de verzekeringsstand niet ten volle met dezen vooruitgang gestegen. Het totaal verzekerd bedrag uit. 1935 was 282.919.330 (280.979 verzekeringen). In het algemeen vergadering van aandeel houders vereenigden dezen zich met de vol gende voorstellen der directie: Aan aandeelhouders komt volgens de des betreffende bepaling van de statuten in de eerste plaats 3% aan het Zekerheidsfonds. Voorts wordt aan hen uitgekeerd 4% over het onverplicht gestorte bedrag en 5% over het op de aandeelen verplicht gestorte. Een en ander vordert 49.997. Hierna blijft een bedrag van 600.899.89% beschikbaar, waarvan 557.500 aan aandeel houders, verzekerden met aandeel in de winst en tantième-gerechtigden kan worden uitge keerd 31.005.72 moet alsdan gereserveerd worden voor dividend- en tantième-belasting, waarna 12.394.17y2 als onverdeeld winst saldo op nieuwe rekening wordt overge schreven. Aan de met aandeel in de winst ver zekerden wordt dan evenals het vorige jaar 278.750 uitgekeerd. Het dividend voor aandeelhouders bedraagt dan in totaal 30% over de verplichte storting. Het batig saldo van de winst- en verliesreke ning bedraagt 1.580.030,27y2. Hiervan wordt 929.133.38 gestort in de extra-reserve. Na deze toevoeging en na de bovengemelde af- en bijschrijvingen op verschillende posten geldbelegging bedragen de vrije reserves per uit. December 1935 dan 7.575.000. Verhooging crisisheffing spijsoliën? Voorbarige geruchten. Er zijn den laatsten tijd herhaaldelijk be richten verschenen over verlaging van de heffing op margarine wijziging in de hef fing op vetten en oliën e.d. Thans vinden wij zoo schrijft de N. R, 'Crt. weer zoo'n bericht, waarin gezegd wordt, dat „de regeering" zeer sterk over weegt de crisisheffing op spijsoliën en -vet ten te verhoogen. wat evenals de eerder als in overweging zijnde verlaging van de hef fing op margarine, een middel zou zijn volgens het bericht om het hand over hand toenemen van de bereiding van marga rine tegen te gaan. De waarheid is eigenlijk gezegd, dat de re geering op het oogenblik noch het een en het ander overweegt, maar dat wel het heele vraagstuk van boter, margarine, eetbare vet ten, spijsoliën enz. in onderling verband bij het bureau van den desbetreffende regee- ringscommissaris in samenwerking met de Crisis Zuivelcentrale in studie is; dat er als resultaat van dit onder-zoek een rapport zal worden ingediend bij het college van regee- rïngscommissarissen, en dat er dan pas een voorstel aan den minister ter overweging zal kunnen worden ingediend. Het spreekt onder deze omstandigheden wel vanzelf, dat men op het oogenblik nog in het minst kan zeggen, dat er dat of dat zal gebeuren. Dit is alles speculatie en an ders niet COLLECTEDAG ZONDAG 17 MEI. Men schrijft ons: Het bestuur der afd. Haarlem van de Ver- eeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland zal op Zondag 17 Mei haar jaarlijkschen collectedag houden. Bovengenoemde Vereenïging die door nie mand wordt gesubsidieerd en dus geheel op eigen inkomsten is aangewezen, verzorgt man nen, vrouwen en kinderen in Sanatorium, Her stellingsoord en Kinderhuizen. Verstrekt op doktersadvies aan hulpbehoevende gezinnen versterkende middelen. Verleent financieelen bijstand wanneer de kostwinner langdurig in een inrichting wordt verpleegd en verleent in nog vele andere gevallen hulp. De groote werkloosheid in het typografen- bedrijf als gevolg van de slechte tijdsomstan digheden heeft de contributies en donaties sterk doen achteruit gaan. De inrichting der vereeniging te Zeist en te Eerbeek, waar mannen, vrouwen en kinderen van alle gezindten worden verpleegd, wachten op zeer noodzakelijke verbeteringen en her stellingen. Daarvoor is echter geld noodig! Wij weten wel dat er in den tegenwoordigen tijd op alle mogelijke manieren een aanval wordt gedaan op uw offervaardigheid. Op Zondag 17 Mei wordt u echter een ge- luksklavertje vier aangeboden, waarvan de geheele opbrengst ten goede komt aan uw lijdende medemenschen. Wij vragen u: koop dat geluksbloempje ontloopt onze collectanten niet. Zij geven hun vrijen tijd en verkoopen zoo graag. Geeft Zondag 17 Mei met milde hand, voor zieke bewerkers van boek en courant. Geeft naar uw vermogen; iedere gift is een weldaad en vindt een dankbaren weerklank in de har ten van uw lijdende medemenschen. Collectrices en collectanten gelieven zich aan te melden bij den secretaris, Kleine Hout straat 66 rd. KINDERKOOR CON ANIMA. Bovenstaand kinderkoor geeft op Zondag middag 10 Mei een voorstelling van de Ope rette Goudhaartje en de Troubadour in den Schouwburg Jansweg. Tusschen de bedrijven zal een Kinderballet opgevoerd worden. De leiding berust bij den heer Joh. van 't Vlie. Regisseur is de heer Ely Huyboom. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen en Bril in étui: Politiebureau Sme destraat. Chabot: Postkantoor Tempeliersstr. Postduif: Messchaert, Westerstraat 97. Radia tor dop: v. d. Spek. Zomerkade 63. Jongensjas: Wilkes, Voorzorgstraat 55 zw. Kam in étui: v. Es, Timorstraat 13. Kaas: Broers. Hofdijk plein 12. Padvindersmes: v. d. Meulen, Bake nessergracht 68 rd. Stuk van een lamp: v. Weelderen, Oranjeboomstraat 19. Portemon- naie met inhoud: v. d. Gaast, Middenweg 99, v. Zalen., Accaciastraat 1 en v. Eerdenburg, Bilderdijkstraat 6. Pakket: v. d. Broek, Leid- schevaart 332. Hondenpenning: Mitjens, Nic. Beetsstraat 9 rd. en Zuidweg, Eschilderstraat 30 rd. Tabakspijp: Gunning, Vijverweg 8 Bloe- mendaal. Rijwielplaatje: Lubbers, Zijlstraat 51 rd. KinderschoentjeFrans, Nagtzaamplein 25. Tooverlantaarnde Haan, Floresstraat 104. Vulpenhouder: Dikken, v. O. de Bruynstr. 123 en Stoute, Linschotenstraat 1 rd. HET ONGELUK OP DE RIVIERVISCH- MARKT. De 28-jarige glazenwasscher F. Blok, die Donderdagmiddag op de Riviervischmarkt van een ladder is gevallen, waardoor hij ernstig gewond werd, is Vrijdagmiddag in het Sint Elisabeths Gasthuis overleden. REDE G. OVERSTEEGEN. De heer G. Oversteegen, het oud-commu nistisch raadslid, zal Zaterdagavond 9 en 16 Mei voor de Haarlemsche Jongemannen Ver eeniging in het gebouw aan de Lange Mar- garethastraat als spreker optreden. c REDDINGWEZEN. Door de vereeniging E. H. b. O., bestaande uit Broeders en leeken-broeders van het Zie kenhuis „Joannes de Deo" is een „Ontwikke- lingsavond" georganiseerd op Dinsdagavond a.s. Aan den heer Meijerink is verzocht het onderwerp: hulp aan drenkelingen, ook uit auto's, te behandelen. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Aan de Nationale wedstrijden in zwemmend redden, uitsluitend voor leden van reddings brigades, aangesloten bij den Ned. Bond, te houden op Zondag a.s. te Arnhem, nemen ongeveer 200 leden deel. Ook Haarlem zal met een ploeg dames en heeren vertegenwoordigd zijn. DR. COLACO BELMONTE MAANDAG IN NEDERLAND. AMSTERDAM, 3 Mei. Naar wij vernemen zal dr. A. Colaco Belmonte lid van de Neder landsche Ambulance Maandagochtend a.s. te 10.22 aan het Centraal Station alhier met den Parijschen trein aankomen. Een Volkenbond met regionale veiligheid. LONDEN, 8 Me!. (Van onzen correspondent) Minister Eden heeft Woensdag o.a. in het Lagerhuis gezegd dat de Volkenbond moest blijven bestaan, want dat hij bij de bestaande internationale verhoudingen niet kon worden gemist. De Bond moet echter anders gaan wer ken dan hij tot heden en in het bijzonder dan hij in den ItaliaanschAbessynischen oorlog heeft gedaan. Men kent de voorstellen voor reorganisatie, die door mannen van in vloed zijn gedaan, in brieven aan den Times vooral. Reorganisatie is een zaak voor de Vergadering, die voorloopig niet bijeenkomt. De Raad moet de naaste toekomst behandelen. Hoe hij het zal doen moet worden afgewacht. Het wachten duurt niet lang. De volgende week komt de Raad bijeen. Minister Eden heeft met geen enkel woord aangegeven, welke houding hij straks in Genève zal aannemen. Er is alle reden te verwachten, dat hij de ge dragslijn zal volgen, die wordt aangegeven door het beginsel der collectieve veiligheid. De meest invloedrijke aanhangers der regeering hebben bij monde van Sir Austen Chamberlain ten duidelijkste doen beseffen, dat zij van voortzetting van sancties niets willen weten. Dat schijnt beslissend te zijn voor zoo ver het de houding van Engeland in de naaste toe komst betreft. Chamberlain's opvattingen zijn niet populair. De Daily Telegraph blijft er in ingezonden stukken, gedrenkt in het sap der bitterste te leurstelling, van getuigen. Het maakt niets uit. De Britsche regeering heeft reeds een paar weken geleden zich neergelegd bij de on veranderlijkheid van Mussolini's overwinning (en van die van Hitler in de Rijnlandbezet ting) Zij spreekt thans van „stocktaking" (in ventaris opmaken) een woord waarvan de ruime verspreiding in het verband van den internationalen toestand thans blijkbaar of ficieel wordt aangemoedigd. „Stocktaking" is nagaan waar men aan toe is, het beoordeelen van karakter en mogelijk verloop van den toe stand met het doel maatregelen te nemen om er op de beste wijze, op de persoonlijk of na tionaal voordeeligste wijze het hoofd aan te te bieden. Dit „stocktaking" is wat de Britsche regeering betreft al voorbij, mag men aan nemen. Dit geestelijk proces was al begon nen toen in de Middellandsche Zee de Brit sche maatregelen werden genomen. En het had bepaald dat Engeland in den oorlog in Oost-Afrika niet anders mocht handelen dan het heeft gedaan. Die oorlog is nu voorbij en Mussolini heeft zich gehaast te doen* weten, dat zijn blik en zijn bemoeienis terug zijn gekeerd op Europa. Zoo het hem moeilijk zal vallen gauw tot hartelijke betrekkingen met Groot Brittiannië terug te keeren, hij hoopt en verwacht, en waarschijnlijk met reden, dat hij dit betrek kingen dragelijk genoeg zal kunnen maken om aan 't herstel van 't Stresafront te gaan wer ken. Het is een front tegen Duitschland en vóór de verdediging van Oostenrijk. (Er is een lichtpunt in het feit, dat de twee groote dic tators van Europa om den twistappel Oosten rijk niet eensgezind kunnen zijn). Engeland beschouwt Oostenrijk niet als een land,.welks lot het. rechtstreeks aangaat. Engeland's levensbelang ligt in de kusten van Frankrijk, België en Nederland. Bij het „stocktaking" is daar terdege rekening mee gehouden. Eden zegt, dat de Volkenbond niet kan worden gemist. Maar de collectieve veiligheid van den Volkenbond is wat in ongenade. „Wij zullen er regionale veiligheid van maken", denken waarschijnlijk de Britten. Hun zorg is nu veiligheid in West-Europa. A. K. VAN R. Regeling Werkloosheids- subsidiefonds ontmoet bezwaar. Adrés der Ver. van Ned. Gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten heeft naar aanleiding van het wetsont werp, strekkende o.m. tot verlenging van den geldigheidsduur van het Werkloosheidssub- sïdiefonds een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin wordt geconstateerd dat de vrees moet opkomen, dat de regeling inzake dit fonds, welke aanvankelijk als zeer tijde lijk is gedacht, in feite een meer duurzaam karakter heeft gekregen Blijft de regeering de taak van het rijk ten aanzien van deze lasten zien als een aanvullende hulp, dan schijnt de vrees maar al te zeer gegrond, dat de omstandigheden welke in 1935 een bijzondere inperking van het gemeentelijk belastinggebied noodzakelijk hebben gemaakt, in afzienbaren tijd nog niet zullen ophouden te bestaan In dit vevband wijst de vereeniging er voorts op, dat het resultaat der in 1935 in gestelde regeling niet anders dan teleurstel lend kan worden genoemd, teleurstellend vooral ook hierdoor, dat het offer, hetwelk de gezamenlijke gemeenten in den vorm der voorheffing brengen, over het geheel ge nomen niet tot eenïg herstel van de finan- cieele zelfstandigheid der gemeenten heeft kunnen bijdragen. De agent: Iemand die zoo slecht rijdt als u, juffrouwbehoorde heelemaal geen rijbeioijs te hebben. De boosdoenster: Nou, dan is alles in orde, agent, ik heb er namelijk geen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7