Aambeien Zalf 2.50 2.25 99 99 1 j. huizing-Haarlem Bij den dood van Marianne Hainisch. Nieuwe Uitgaven HEEREN- COSTUUMS DEMI-SAISONS Veot ktijtoek SWAAP Wilt U Uw zaak verkoopen? EMJSÉ DB LAAT 95 groote houtstraat 42-44 MAANDAG 11 MEI 1936 HAARDE M'S DAGBEAD 13 Madame mère" van de Oosten- rijksche republiek. De vrouw, die den Moederdag in Oostenrijk invoerde. (Van onzen Weenschen corespondent.) WEENEN, Mei. y Marianne Hainisch. *5h?£l~ Marianne Hainisch is heengegaan, een buitengewoon merkwaardige vrouw, die een heel belangrijke rol in de geschiedenis van de Oostenrijksche vrouwenbeweging gespeeld heoit en die er gedurende een lange, lange reeKs van jaren de hoofdpersoon en de ziel van geweest is. Marianne Hainisch heeft den zeer zeker gezegenden leeftijd van zevenen negentig jaren mogen bereiken en zij heeft tot op haar laatste dagen nog altijd een groote belangstelling getoond voor alles, wat er om haar heen gebeurde. Wanneer vrou wen in nood waren, wanneer jonge meisjes raad wilden hebben, wanneer vrouwen van welke rangen of standen ook iets wilden we ten of protectie noodig hadden, wat lag méér voor de hand dan dat zij naar de bejaarde Marianne Hainisch toestapten, in wier groote oudenvetsche huis zij meestal wel te woord I gestaan werden. Alleen in de laatste jaren moesten velen afgewezen worden of zich te vreden stellen met een paar woorden met een van Marianne's' iets jongere medewerksters te kunnen wisselen, want de oude dame, die nogal hardhoorend was geworden, kon niet meer eiken dag zooveel menschen ontvangen. Dat zou haar trouwens ook te zeer vermoeid hebben. Zij hield zich het liefste in een ach- ter kamer op, waar zij door de ramén in haar grooten tuin kon kijken. Des zomers zat zij i in een armstoel in.dien tuin, een tafeltje voor zich met boeken en 'geschriften erop. Zoo heb i ik haar daar thans tien jaren geleden voor het eerst leer en kennen. Zij vertelde mij toen veel over vrouwen, die zij in Holland kende. Zij was meestal geheel in het donkerge kleed en had een zwart kanten doekje op het i hoofd, en deed een ieder denken aan hét type j grootmoeder uit den ouden tijd. Gedurende langen tijd nam zij dank zij de hooge positie, die haar zoon dr. Michael Hainisch bekleed de, een voorname plaats in den Oostenrijk- schen staat in. Zij was ccn zoo te zeggen de „keizerin-moeder" van de republiek, want haar zoon was als „Bundespr&sident" hoofd I van staat. „Madame Mère" werd zij ook wel genoemd, en ik geloof, dat deze titulatuur haar aangenamer was. daar zij beter bij haar altijd eenvoudig gebleven wezen paste. Marianne Hainisch was in 1839 te Baden bij Weenen geboren Dat is bijna een eeuw geleden. Toen regeerde bij ons koning Wil lem I nog. Haar meisjesnaam luidde 'Perger, haar vader bezat een spinnerij en haar voor ouders waren oorspronkelijk boeren geweest, die reeds in de zestiende eeuw in de buurt van de grens tusschen Boven- en Beneden- Oostenrijk gewoond hebben. Marianne Hainisch was een van de eerste leidsters van de Oostenrijksche vrouwenbe- weging; zij was een van de oprichtsters en gedurende langen tijd voorzitster en later eerevoorzitster van den Bund Oesterreichischer Frauenvereine. die in 1899 in het leven werd geroepen en die aangesloten is bij den groo ten internationalen bond. Marianne Hainisch. die met een textielfabrikant gehuwd was, met wien zij in de buurt van den berg Semmering ten zuiden van Weenen woonde, gold in haar jonge jaren als buitengewoon vooruitstre vend. In 1870 verraste zij het Weensche pu- bliek met een lezing, waarin zij opkwam voor de oprichting van een meisjes-H.B.S., een voor den toenmaligen tijd ongehoord iets! Het meeste, dat de vrouwen in het oude Oosten- rij k-Hongarije en later in het nieuwe Oos- tenrijk op sociaal en op politiek gebied bereikt I hebiien, hebben zij aan het initiatief en aan het doorzettingsvermogen van de thans over leden vrouw te danken, die voor geen moei lijkheden terug deinsde. Marianne Hainisch ontving ook nog in de laatste jaren voortdu rend tal van brieven uit alle deelen in de we reld. Zij heeft met bijna alle vooraanstaande vrouwen in bijna alle landen gecorrespon deerd. Nog slechts enkele jaren geleden heeft Fr au Hainisch een paar maal voor de Ween sche radio gesproken en toen zij 87 was heeft zij met haar zoon een vliegtocht je boven Weenen gemaakt. Mevr. Hainisch is het geweest, die in Oos tenrijk den Moederdag heeft ingevoerd, wel ke hier thans algemeen gevierd wordt. In Noord-Amerika is de Moederdag, die steeds op den tweeden Zondag van de maand Mei valt, reeds in 1914 een officieele feestdag geweest. In enkele steden vierde men hem daar zelfs al in 1910. In 1926 heeft Mariamie Hainisch, die toen nog de moeder van het Oostenrijksche staatshoofd was dr. Michael Hainisch was acht jaren lang bondspresident, tot 1928. toen hij door den huidigen president Wilhelm Mik]as werd opgevolgd er voor gezorgd, dat men in Oostenrijk ook dezen dag invoerde, den dag waarop men geschenken aan de eigen moeders en aan die van anderen geeft, om haar te laten, zien, hoe dankbaar het jon gere geslacht is voor alles, wat zij gedaan heb ben en hoeveel eerbied en liefde men voor haar heeft. Op Moederdag was Marianne Hainisch' huis aan de Rochusgasse steeds in een bloemen- park herschapen. Van alle kanten werd haar bloemenhulde gebracht. Nu heeft zij vlak voordat wéér een Moederdag in het land ge komen is, de moede oogen voor altijd geslo ten. Haar zoon, de oud-president van de Oos tenrijksche republiek, èn andere familieleden waren bij haar. toen zij stierf.' Nu zullen op Moederdag bergen van bloemen haar aller laatste rustplaats bedekken, in het familie graf in de buurt van den berg Semmering. Oostenrijk en de Oostenrijksche vrouwen hebben een groot verlies geleden. W. M. BEKAAJR. Dr. Belmonte in ons land terug Het relaas van zijn endervindingen in Abessynië. 's-GRAVENHAGE, 11 Mei, Dr. Belmonte, de Amsterdamsche chirurg, die deel heeft uit gemaakt van de Nederlandsche ambulance in Ethiopië, is hedenochtend met den nachttrein uit Parijs in ons land teruggekeerd, Dr. Belmonte heeft op eigen gelegenheid de terugreis gemaakt. Hij was eenige dagen voor de anderen in Dzjiboeti en moest toen eenige dagen op een boot wachten. Een redacteur van het Algemeen Neder- landsch Persbureau heeft in den trein met dr. Belmonte een gesprek gehad over zijn lot gevallen in Ethiopië. „Ik ben blij, dat ik er uit ben", waren de eerste woorden van dr. Belmonte. Dr. Belmonte gaf een vrij uitvoerig relaas van de lotgevallen der Nederlandsche ambu lance in den laatsten tijd. Onze lezers zullen verschillende feiten reeds weten uit de rap porten van dr. Winckel en uit dc nieuwsberich ten. Nog niet bekend is echter hoe de ambulan ce het laatste gedeelte van den weg tusschen Dessie en Addis Abeba heeft moeten afleggen. Op ongeveer 100 kilometer ten noorden van Addis Abeba moest een gedeelte van de am bulance achterblijven. Er zou echter spoedig hulp komen uit Addis Abeba, doch juist in dien tijd brak de opstand uit en barstte een ware hel los. Achter het eerste gedeelte der terugtrekkende ambulance werden alle wegen vernield en opgeblazen door het muitende Abessynische leger. En een aantal van onze menschen zaten daar achter. Toen ben ik, zoo vervolgde dr. Belmonte, naar een der hoogste regeeringspersonen in Addis Abeba gegaan en deze heeft toen maat regelen getroffen, dat de achtergebleven leden onzer ambulance langs een klein en onbekend weggetje zijn geleid, om het terrein waar de opstand woedde heen en op deze manier veilig in Addis Abeba zijn aangekomen. Deze tocht duurde twee dagen. Op het laatste oogenblik uit Dessie Wij moesten weg uit Dessie, men zal zich in Holland wel eens afgevraagd- hebben, waar om het Roode Kruis niet rustig in Dessie. is gebleven en zijn diensten aan de Italianen heeft aangeboden. Dit was echter onmogelijk. Op het allerlaatste oogenbiik zijn wij uit Des sie weggegaan. Waren wij eenige uren langer gebleven, dan zou de geheele ambulance uit gemoord zijn door de muitende Abessyniërs. Niemand was er dan levend afgekomen. De kogels floten om onze ooren en zelf heb ik mijn leven aan een toeval te danken. Onze laatste avond in Dessie is de meest dramatische in mijn leven geweest. :A Ik was in het Amerikaansche hospitaal, een half uur van het onze verwijderd. Ook daar was men bezig het ambulancewerk te liqui deeren om zich terug te trekken. De auto, waarmede men zou vertrekken, had échter .niet voldoende benzine meer. Ik bood onmid dellijk aan benzine uit ons kamp te geven. -Van mijn kant had ik dan het voordeel dat de auto mij tegelijk naar ons basishöspitaal zou brengen. De duisternis was gevallen en het rooven en plunderen der Abessynische muiters was in vollen gang. De inlandsche chauffeur durfde niet naar het Nederlandsche hospitaal te rijden. Wij hebben hem toen uit de auto verwijderd en een Europeaan heeft zijn plaats ingenomen. Ik zat naast den chauffeur met mijn revolver in de hand. Op de vrachtauto hadden wij een machine geweer opgesteld en op deze wijze zijn wij door een regen vankogel naar ons kamp ge reden. Dat niemand onzer gewond of gedood is, be grijp ik nog niet. De tocht zelf was ellendig; er heerschte een paniek. Overal zagen wij vechtende en moor dende Abessyniërs, menschen, die zich in wan hoop voor de auto's wierpen, die in ravijnen sprongen. Het was of alle booze machten der hel in dit land losgebarsten waren. De kroonprins heeft ons goed behandeld. Hij heeft mij een dag tevoren gewaarschuwd en gezegd dat het niet goed zou afloopen en dat het b?ter was heen te gaan. Maar zijn in geving misleidde ons in de hoogste mate. Enkele minuten voor bovenbedoeld gesprek met den kroonprins verzekerde zijn secretaris ons echter dat er niets aan de hand was, en eenige uren na bovenbedoelde kroonprinselijke waarschuwing werd door de Abessynische re geering medegedeeld, dat er geen gevaar dreig de. De misleiding, waaraan wij blootgesteld wa ren van de zijde van de hoogste regeerings personen is een bron van veel ergernis en veel ellende geweest. Maar wat wil men, zoo vervolgde dr. Bel monte, de Abessyniërs zijn in den grond een lafhartig en, leugenachtig volk. Zij zijn ka rakterloos en hebben geen gevoel voor orde en tucht. Daarbij is op enkele hooge uitzonde ringen na iedereen analphabeet en van een verbluffende onkunde tegenover techni sche zaken. Het land leeft nog volkomen in de middel eeuwen, zoowel wat techniek en bestuur als wat hygiëne betreft. Een Röntgen-apparaat, een orthopaedie- tafel als de Nederlandsche ambulance bezat, was er in geheel Ethiopië niet. De communicatie is ongelooflijk slecht, de watervoorziening is allertreurigst. Ik heb het, de omstandigheden in aanmer king genomen, vrij goed gehad. In het basis hospitaal leefden wij heel behoorlijk. Alleen de vliegtuigen brachten de menschen in een paniekstemming. Den laatsten dag in Dessie moesten wij met de revolver in de hand de orde op zaal hand haven. Later bleek, dat de Italianen onze ambulan ce zeer goed konden onderscheiden en deze ook spaarden. Maar stel u voor, een operatie en dan een bombardementsvliegtuig over de tent, op ongeveer 80 meter hoogte. Ondanks alle misère hebben wij toch nog wetenschappelijk werk kunnen doen. Alles verloren Van de uitrusting onzer ambulance, waar wij zoo trotsch op waren, is bijna niets gered. Alleen de administratie en het portret dat de prinses ons heeft geschonken. Wat er van het overige terecht zal komen, weten wij niet. Wij zullen echter maar niet op veel rekenen. „Het ging er rauw toe", zoo besloot dr. Bel monte zijn relaas. „Maar ik had het toch niet willen missen". „In het jaar XIV". Bij de N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam is de brochure uitgegeven van J. W. Matthij- sen „In het jaar XIV, dertien jaren ervaring met fascisme en dictatuur". Gymnastiek voor kleuters. Bij de N.V. Uitgevers-Maatschappij „Kos mos" te Amsterdam is verschenen het boekje „Gymnastiek voor kleuters", door Ed. Hartog, leeraar Lich Opv. M.O., met een voorwoord van Prof. Dr. S. E. de Jongh. Teekeningen van E. Smalhout geven aan dit nuttige boekje een aangenaam karakter. Prof. De Jongh ver klaart met genoegen voldaan te hebben aan het verzoek om voor dit werkje een voorwoord te schrijven. Het moge belangstelling vinden, de kleuter-gymnastiek helpen bevorderen en de Nederlandsche kleuters ten goede komen. Ds. J. C. Brussaard: Liefdeslïcht op Golgatha". Ds. Joh. C. Brussaard heeft zijn predicatie gehouden op 5 April in de Gereformeerde kerk te Bloemendaal in druk gegeven. De uit gave is van de Radio-commissie der Gerefor meerde Kerk te Bloemendaal. De firma Wuestmann te Harderwijk heeft een kaart voor wandelaars, wielrijders en automobilisten van de geheele Veluwe uitge geven Een brochure contra Prof. Huizinga. Van de hand van mr. P. R. Blok, verscheen een brochure, getiteld: „Neen, Huizinga, niet in de schaduwen van morgen, maar: In het licht var den komenden dag". De uitgave is van N.V. v.h. Batteljee en Terpstra, Leiden. De schrijver neemt in dit geschriftje stel ling tegenover den auteur van „In de scha duwen van Morgen", dien hij verwijt een pes simist te zijn. „Waar liggen de redenen van onze hoop, neen van onze zekere verwachting? Naar mijn vaste overtuiging in ons hersteld geloof in God en in den mensch zelf". Deze regels citeeren wij uit het slot van Mr. Blok's geschrift. Andi filia", door mr. C. L. Torley Duwel. Met een inleiding van Dr. Jac. de Vreeze S.J. verscheen bij A. W. Sythoff's U. M. te Leider- een brochure van mr. C. L. Torley Duwel, ge titeld „Andi filia", een opwekking tot terug keer naar het volmaakt vrouwelijke. R. P. Sybersma: „Agrarische Politiek". De heer R. P. Sylbersma heeft zijn rede. die hij hield te Leeuwarden, bij zijn uittreden uit den Frieschen Agrarisc'nen Bond, in druk doen verschijnen bij T. C. van Wieringen te Alphen aan den Rijn. „Altijd Bloemen in den Tuin; handleiding om vaste planten zoo rijk mogelijk te doen bloeien" door A. J. Herwig. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Van de hand van den bekenden schrijver over tuinen, A. J. Herwig, is thans een boekje over vaste planten verschenen. Het grootste gedeelte ervan is gewijd aan de border, nl. de aanleg en de beplanting daarvan. Van een groot aantal vaste planten die in de border een plaats kunnen vinden is- een besehij ving opgenomen; tevens is aandacht geschonken aan de combinatie van Meuren- en vormen en aan de border in de verschillende jaargetij den. De schrijver behandelt hr aparte hoofd stukjes, ook nog de vaste planten voor droge en arme, voor vochtige en voor schaduwrijke standplaatsen, benevens die welke tusschen heesters en voor snijbloemen gekweekt wor den. Het boekje bevat een vijftiental platen naar fotografische opnamen en het geheel ziet er met een frissche bandteekening van Snapper dan ook aantrekkelijk uit. „Olympisch Spel", uitgave Bosch en Keuning, Baarn. Bij de firma Bosch en Keuning te Baarn is verschenen: „Olympisch Spel. Wat brengt de Xle Olympiade?", door C. Mortimer. Be schreven wordt wat bij vroegere Olympische Spelen gebeurd is en wat er in Berlijn plaats zal hebben. Het boekje, dat van een smaak- vollen omslag voorzien en keurig gedrukt werd, is verlucht met tal van foto's op~kunst drukpapier. A. Rauwerda: „Machinale houtbewerking-"'. „De Technische Boekhandel", de firma H. Stam in Amsterdam en Haarlem, doet van de hand van den heer A. Rauwerda, leeraar aan de ambachtsschool en M.T.S. te Haarlem een boek het licht zien over de machinale hout bewerking. De bedoeling van dit boekje is volgens het voorwoord van den schrijver de theoretische kennis makkelijker aan de practische aan te passen en het vervaardigen van dictaten overbodig te maken. De Jazz-band door Thea Wendels In de uitgave van de Hollandia-drukkerij N.V. te Baarn de Kameleon-serie is een nieuw boek voor oudere meisjes verschenen, getiteld „De Jazz-band'", door de schrijfster van het meisjesboek „Het atelier van Flodderdas", Thea Wendels. De omslag, bandteekening en illustraties zijn van Leonie Lutjens. Zooals de titel doet vermoeden, behandelt dit boek het ontstaan en de gebeurtenissen met en rondom de jazzband van „The Brown Ba- bies". Boeken over leerbewerking Bij Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam is de bandleiding „Eenvoudig leerwerk", van Hu- bert Th. Veringa en Ludo Zweerman versche nen, waarin, met toelichting door middel van talrijke patronen, schetsen en aanduidingen, de leerbehandeling bij het maken van aller lei practische kunstvoorwerpen wordt uitge legd. De uitgeversmaatschappij AE. E. Kluwer te Deventer, die reeds eenige werkjes over han denarbeid het licht heeft doen zien. heeft thans een „Handboek voor leerarbeid'" ge schreven door F. van Capelle, uitgegeven. Ook dit boekje geeft aanwijzingen voor be ginners en meer gevorderden op het gebied van leerbewerking en een groot aantal aardi ge patronen. A. J. D. van Oosten: De Dag Beweegt. In de Libellenserie, uitgegeven door de firma Bosch en Keuning te Baarn, is een bundel verzen verschenen van den jong-katholieken dichter A. J. D. van Oosten, getiteld De dag beweegt. In dezen bundel is een aantal verzen van den dichter opgenomen, die niet behooren tot de zakelijk-harde en zoo schrijnende poë zie, die van Oosten geschreven heeft. Hier zijn gedichten bijeengebracht, waarin een veel lieflijker toon te beluisteren valt. Vele er van zijn reeds uit andere publicaties bekend, maar het is een goede gedachte van de uitgevers ge weest, deze fijne verzen in een bundeltje te verzamelen Belast inggïds. Een belastinggids is verschenen, bevat tende behalve de gebruikelijke aanwijzingen de koersen met uitgerekende bedragen van officieel genoteerde fondsen coupons, divi denden en stockdividenden, alsmede verkorte aangiftebiljetten. De uitgave is verzorgd door P. C. M. Domen- sino, belastingconsulent te Amsterdam, voor de Venn. De Ned. Financier, Amsterdam. „Wij worsteleji" door Piet van Ingen. De Uitgeversmaatschappij „Literbo" N.V. te Bloemendaal heeft uitgegeven „Wij worstelen" door Piet van Ingen. Deze roman behandelt het leven van een, die uit de verwarring van den huidigen tijd geeen raad meer weet en die steeds minder houvast in het leven gaat krijgen, temeer waar de politieke partij waar in hij steun vond een richting volgt, waarmee hij het niet eens kan zijn. „Een jaar; beschouwingen voor eiken dag van het jaar". Een nieuw Christelijk dagboek is bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam verschenen; het is ,Een jaar. Beschouwingen voor eiken dag van het jaar" door Nathaniel Söderblom. winnaar van den Nobelprijs voor den vrede. Het werk is vertaald door N. Basenau Goemans en J. Henzel. Het streven van het boek is, de menschen in hun verschillende op vattingen en inzichten tot elkaar te brengen door een sterken band van liefde en godsdien stig leven. „Nieuw land onder den ploeg" door M. Sjolochow. De Wereldbibliotheek te Amsterdam heeft een nieuw boek uitgegeven. Het is de Russische roman „Podnjataja Tselina" van Michail Sjo lochow. De roman is door S. van Praag ver taald en draagt in het Nederlandsch den titel „Nieuw land onder den ploeg". Het bandontwerp van dit boek is vervaar digd in het atelier Oorthuys—Voskuil, het frontispiece is van den schilder J. J. Voskuil. „Fontie" door Nico van Suchtelen. Eenigen tijd geleden heeft de Wereldbiblio theek uitgegeven een boekje van Nico van Suchtelen, getiteld Fontie. Op aardige wijze wordt in dit boekje de komische levensgeschie denis van het vondeling-hondje „Fontie"de lieveling van een doktersgezin, beschreven. Jo Spier teekende eenige illustraties. Buitenge woon origineel is ook de bandteekening van dit grappige werkje. „Het paarlsnoer" door Karin Michaelis. Ook heeft de Wereldbibliotheek doen ver schijnen de Amerikaansche roman van Karin Michaelis „Perlerne", ln het Nederlandsch ver taald door H. J. Smeding. Het bandontwerp van „Het paarlsnoer" is van Agnes Canta. „Alphons Diepcnbrock" in de Caecilia-reeks. Het eerste deeltje van een nieuwe serie, de Caecilia-reeks, is uitgegeven bij Bigot en Van Rossum te Amsterdam. De schrijver van het hoekje is Eduard Reeser en de titel Alphons Dlepenbrock. Een portret van den beroemden Nederland- schen componist, geteekend door Toorop, is in het werkje opgenomen. De Caecilia-reeks die uitgegeven wordt m een eenvoudig doch aardig bandje, staat onder redactie van L. M. G. Arntzenius en S. Bot- tenheim. Emigratie door mr. J. Kalma. Mr. J. Kalma, oud-hoofd van de admini stratie van het boschwezen in Nederlandsch Indië, heeft een zeer uitvoerige brochure ge schreven: „Emigratie; biedt Indië uitkomst?" De schrijver opent het boek met een hoofd stuk „Oriënteering", en behandelt daarna het onderwerp Emigratie naar Suriname, Argenti nië en Nieuw-Guinea; Sumatra, het plan van dr. Vrijburg. Vervolgens geeft hij zijn eigen inzichten en eindigt met de veelzeggende hoofdstukken: Biedt Indië uitkomst?; De nood hier; De mo gelijkheid daar. De uitgeverij is Nijgh en Van Ditmar N.V. te Rotterdam. Heden overleed tot 0112e diepe droefheid onze ge liefde Vader. Beliuwd-. Groot- en Overgrooivader öe Heer Jacob Scharrighuisen, Weduwnaar van Marin AlOÏfa van der Fringe, in den ouderdom van S3 jaren. Heemstede: C. BKXRAADT SC HAR RIG KUISEN A. AI. BENRAADT Zandvoort: C. P. VLUG SCHARRIGHUISEN J. VLUG Haarlemmermeer: H. SCHARRIGHUISEN M. SCHARRIGHUISEN- UITHOL M. UITHOL SCHARRIGHUISEN UITHOL M. A. J. ROOS SCHARRIGHUISEN ADR. ROOS Kleinkihderen en Achter kleinkinderen Zandvoort, 9 Mei 19 3 G Haarlemmerstraat IS De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 13 Mei a.s., 0111 2 uur n.m. op de Begraafplaats te Zwanenburg bij J-Ialfweg. Heden overleed onze lieve Vrouw en Moeder Mathilde Maria Cornelia Coops-Posthuma, in den ouderdom van 76 jaar. Haarlem: J. B. COOPS Apeldoorn: J. A. H. COOPS S. J. COOPS— VAN GELDER Haarlem: A. A. G. COOPS Haarlem, 9 Mei 19 3 G r-ninginnoweg 100 chemisch reinigen. Tarief A chemisch reinigen. Tarief A ONS WERK IS BETER BEDIENT U HET BEST JAGEU GERLINGï Spaarne 86, Telel. 10112 Voor direct gevraagd TYPISTE. N.V. Acc. Kant. Ned. Bur. v. Adv., Dir. R. DE VRIES, Park laan 27, Haarlem. Algemeeue kennisgeving Heden overleed onze lieve Vrouw en Moeder Jacoba Everharda Carolina Biands-Brandts Buijs, in den ouderdom var. 51 jaar. Dr. G. A. BRANDS CATO MIES KOOS GERDA Overveen, 9 Mei 1936 Zijl weg 248 Geen bezoek De crematie zal plaats hebben Dinsdag 12 Mei a.s. te Westerveld. na aankomst van trein 11.41 aldaar. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het fail lissement van P. Ph. Bakker, Steenkolenhandelaar v.h. wonen de te Bentveld, thans te Amster dam, geëindigd. Haarlem, 11 Mei 1936 Ged. Oude Gracht 11 b De Curator: Mr. B. W. STOMPS Tandarts HAIJE wegens ziekte GEEN PRAKTIJK Waarn. tandartsen: K. Groustra en F. Paesl KUNSTTANDEN GEBITTEN Billijke prijzen Informatie kosteloos Cr. Houtstraat NETTE LEERLING VERKOOPSTER GEVRAAGD, voor corset- tenzaak, Br. ond. nr. 4766 a. h. Bur. van dit Blad. DAGMEISJE gevr., 18 a 20 jaar, voor halve dagen. Te ver voegen Mevr. Oss, Santpoorter plein 3. Gevraagd NETTE SLAGERSJONGEN leeftijd 1617 jaar. DAUDEY. Schreveliusstraat 32 Haar lom Gevraagd flinke NETTE JONGEN pl.m. 15 jaar. A. Brunsting, Voor helmstraat 35. Wordt gevraagd te Bloemen daal 1 of 15 Juni een KEUKENMEISJE goed k. koken. P.G.. v. g. g. v. In- of extern. Br. no. 4767 bur. van dit blad BIJVERDIENSTE Goede bijverdienste voor hen die in staat zijn adressen te verschaf fen van hen die binnenkort in het huwelijk gaan reden. Geheimh. verz. Br. onder no. 379 bur. De Meerbode, Aalsmeer. FLINKE JONGEN gevr., niet boven 16 J. Aanmelden hedenav. tusschen 7 en 8 uur N.V. Albert Heijn, Kloverparkweg 21 C. Wendt U zich dan tot GEBRs. SNOECK Stationsplein 13, Tel. 17145 GEMAKKELIJK zit zoo'n overhemd met vaste boord. leg.1 Prima pasvorm, kleurecht parelgrijs en blauw. IsARgt-VOE-TESTP. O-li TROUW- AUTOMOBIELEN ROEDKOOPEK DAN ELDERS N.V. Amsterdamsche Rijtuig-Maatschappij HAARLEM BR. BENEDICT US In leringen waaj1 men tot oordee- len bevoegd is beschouwt men de ze zalf als het eenige afdoende middel. Verkrijgb. bij Apoth. en Drog. a 1 per pot. Frans - Duits - Engels Conv. en Berlitz Meth., d. Uamo, Tevens Speciale opl. voor verbl. in 't buiten], in eenige maanden. Privaatles f 4,50 p. m., 2 p. f 3. Br. Mej. N. GROOTENBOER Spaarne 5 zwart Tel. 1709 3

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3