Ill Vaste lastenontwerp weer gewijzigd. Melk sterkt f 3 maal daags een glas/ EINACHT MAANDAG II MEI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 5 f NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDIl (Adv. lngez. Med.) De regeering merkte nog op, dat het niet noodig is, voor de woningwetwoningen langs den weg van deze wet tot huurverlaging te komen, want die verlaging wordt reeds langs anderen weg in voldoende mate verkregen. Wat de erfpachteanons betreft, heeft de regeering artikel 25 zoodanig gewijzigd, dat de inwilliging van het verzoek van den erfpachter alleen afhankelijk gesteld wordt van de vraag of deze aannemelijk kan maken, dat hij uit sluitend of nagenoeg uitsluitend ten gevolge van de huidige tijdsomstandigheden niet in staat is de bedongen pacht uit de exploitatie baten van het gebouw te voldoen, tenzij er omstandigheden zijn, die inwilliging van het verzoek onredelijk zouden maken. Evenals in het gewijzigd ontwerp verlaging van erfpacht alleen mogelijk zijn, voorzoover de gebouwen, welke zich op den in erfpacht uitgegeven grond bevinden, verhuurd zijn. Oude vrouw verbrand. De ruim 80-jarige alleen wonende weduwe L, Boverhof, wonende aan de Paardenmarkt te Steenwijk, is Zondagochtend in haar wo ning verbrand. Toen de melkboer kwam vond hij de deur gesloten hetgeen hij, daar de deur anders open is, verdacht vond. Hij waarschuw de de politie die de deur forceerde. Toen men de deur openmaakte kwam direct een dikke rookwolk naar buiten. Achter de deur vond men het gedeeltelijk verkoolde lijk van de oude vrouw. Haar kleeren smeulden nog. Het bleek dat in de woonkamer alleen het bed in brand stond. Dze brand was spoedig ge- bluscht. De oude vrouw die zeer slecht van gezicht was, heeft waarschijnlijk in de bed stede een lucifer aangestoken of een ongeluk gehad met een nachtlichtje, tengevolge waar van zij in brand is geraakt. Daarna heeft zij getracht nog naar buiten te komen, hetgeen haar echter niet meer is mogen gelukken. BRIDGE-KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Nadat aan de voor wedstrijden om het brid geclubkampioenschap van Nederland 43 clubs en sociëteiten hadden deelgenomen, werd Zondag te Utrecht de finale gespeeld. De con- tinentalclub uit Amsterdam werd ongeslagen kampioen met 14400 winstpunten. Deze ploeg was samengesteld uit de heeren Mn horn, Zeldenrust, E. C. Goudsmit en F. W. Goud smit. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Het ingang van Zondag 17 Mei a.s. zullen de zomeroefeningen van de Haarlemsche Reddingsbrigade, wederom 's morgens van 10 tot 11 uur in de gemeentelijke zweminrich ting aan de Houtvaart worden gehouden. Het oefenuur op Woensdagavond van 9 tot 10 uur blijft eveneens gehandhaafd. Zij die de zwem kunst machtig zijn en het zwemmend redden wenschen te beoefenen, zijn welkom. „Zoolang niet iedereen kan zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen redden." Drie slachtoffers van het water Twee broers bij kanovaren verdronken. Zaterdagmiddag lieten de gebroe ders den Hartog, resp. zeventien en dertien jaar oud, zich in een kano door een sleepboot voorttrekken op de rivier de Maas. Nabij Blerick ten Zuiden van de Maasbrug, ter hoogte van den hout handel van Gasselt, is de kano plotse ling omgeslagen, waardoor beide jon gens te water geraakten. De jongste die niet kon zwemmen, heeft zich in zijn angst vastgeklampt aan zijn oude- Heel alleen ben ik uitgegaan in den Mei nacht. Als een beschermende mantel ligt de duisternis over de aarde. De hemel is heel klaar en wijd, doorsprenkeld met duizende Sterren. Mei schijnt goed te willen maken wat Maart reeds beloofde, doch April ons onthield. Langs het gladde, mat-spiegelende water ga ik. Een rat trekt er een breede vore over. Het spiegelbeeld van de maan wordt er dwaas door verwrongen. Vaag en onbestemd worden de geluiden van de nabije stad. Een trein raast voorbij. Dan is het weer stil. Langzaam ga ik verder, bevangen door den toover van den Meinacht. Dan weerklinkt een vogelstem en nog een en nog een. Van alle kanten komt nu het lied der nachtegalen. Overal zitten ze in het teere groen der botten de boomen te zingen. Maar nog komen van verre de geluiden van een andere wereld, die ik achter mij gelaten heb. Heel ver weg een auto claxon. dichterbij dansmuziek uit een of an dere villa. Maar ik wil de nachtegalen hooren zingen. En niets dan dat. Ik wil den Meinacht beleven, in al zijn bekoring en betoovering. Gedempt gaan mijn voetstappen nu in het mulle duin zand, Aan mijn voeten ligt Haarlem: duizen den lichtjes in den zwarten nacht. De vuur toren van IJmuiden wenkt met zijn lichtarmen langs den hemel. Gloeiend rood is de lucht boven de hoogovens. Maar dat is alweer de stad, die ik ontvlucht ben voor een droom. Het wordt nu stil, heel stil om mij heen. De maan werpt een poeierig licht over het duin. Verzilverd staan boom en struik. Roerloos hangen de takken met hun ragfijn kantwerk van ontluikend groen. Dicht bij mij zit een nachtegaal te zingen. Vol en diep zijn de tonen. Ik tracht den vogel te naderen, maar het geluid wijkt voor mij uit. Het is onbereikbaar. Het is de klankge- worden betoovering van den Meinacht. Soms is het geluid vol en diep als van een oude viool, dan weer is het hoog en schel om plotseling over te gaan in een zoeten triller. Het gras is nat van de dauw. Een eend vliegt op en het luid gekwaak verscheurt de serene stilte. Ver weg zingen andere vogels hun lief deslied. Luid en uitdagend klinken nu de tril lers van mijn vogel. Ergens op het nest tus- schen de ruigte zit het wijfje op haar nest en verwarmt de eitjes. Twee glasheldere klokkeslagen galmen over de velden. De stad roept. Ik moet weer terug. Zoet en lokkend klinkt de vogelstem achter mij. Maar ik moet terugkeeren. De betoovering is verbroken. Diepzwart staan de densilhouetten tegen den sterrenhemel. Van alle zijden komen de stem men van zingende vogels. Zij vloeien ineen tot een zoetzingend geheel. Dat echter toch minder schoon is dan het lied van dien enkelen vogel, die scheen te zingen voor mij alleen. Vijf, zes vogels zingen tegelijk. Mat spiege lend ligt het Kolkje tusschen de hooge, roer- looze boomen. Maar het romantische zand paadje is verdwenen en daarmee de vertrouw de intimiteit van dit plekje.- Er zijn nog menschen, die nimmer het lied van den nachtegaal hoorden. En hier komt het van alle kanten aanzweven. De nacht is vol muziek. „Muziek in den Meinacht". Durven die menschen de realiteit dan niet te ont vluchten? Durven zij niet een enkel oogenblik de werkeloosheid te ruilen voor den droom? Of zijn zij te veel op hun nachtrust gesteld? Als ik in bed stap zingt een nachtegaal in de oude linde achter het huis. Ben ik daarvoor zoo ver gegaan? Heb ik daarvoor een deel van mijn nachtrust geofferd? Ik heb er geen spijt van, maar het bewijst, dat de droom de poëzie overal is. Ook daar, waar wij ze niet zoeken. TAMALONE. Forensenbelasting afgewezen. Voor huurverlaging objectieve normen gesteld. Aan het verslag van het na de verschijning van de Memorie van Antwoord gehouden mon deling overleg tusschen de regeering en de commissie van voorbereiding inzake 't wets ontwerp houdende bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging.van sommige vaste lasten en van huren, wordt het volgende ont leend. Als eerste punt kwam ter sprake de vraag, of geen maatregelen moeten worden genomen, waardoor niet alleen aan de hypotheekbanken doch aan alle personen en instellingen, die door de voorgestelde verlaging van de rente der hypothecaire geldleeningen schade zullen lijden, een zekere compensatie wordt verschaft in den vorm van verlaging van de rente der op hen drukkende schulden. De regeering beantwoordde deze vraag ont kennend, aangezien de vermindering van de hypotheekrente, die van dit wetsontwerp het gevolg zal zijn niet zoo ingrijpend is, dat verder gaande maatregelen daardoor noodig gemaakt worden. Hetzelfde geldt van de ver laging der pandbriefrente. Gevraagd werd, of het niet mogelijk, te be palen, dat door gemeenten op grond van de circulaire van den minister van Arbeid van 7 December 1920 tot 90 procent van de stich- tingskosten aan particulieren tegen eerste hypotheek verstrekte 6 procents woningbouw- voorschotten slechts tot een normaal percen tage beschouwd zullen worden als gedekt door eerste hypotheek en voor het overige als ge dekt door tweede hypotheek. De regeering merkte naar aanleiding hier van op, dat van 1 Januari 1936 af het rijk de rente van de voor dit doel aan de gemeen ten verschafte gelden heeft verlaagd tot 43 4 procent, doch dat er enkele gemeenten zijn, welke de rijksvoorschotten reeds hebben afgelost en aan de hypotheeknemers nog een hoogere rente dan 4 3/4 berekenen. Gezien de na een ingesteld onderzoek ont vangen gegeven achtte de regeering na over weging geen aanleiding aanwezig voor een splitsing als bedoeld, die trouwens met de strekking der wet moeilijk vereenigbaar zou zijn. Verlaging gemeentelijke belastingen. Vervolgens werd de vraag gesteld of de voor gestelde bevoegdheid tot het verlipogen van het getal der opcenten op de Gemeentefonds belasting met 10, welke verhooging een ver schuiving meebrengt van het zwaartepunt dei- gemeentelijke belastingheffing van die belas tingen welker opbrengst vooral afhankelijk is van de z.g. vaste outillage der gemeente, naar de gemeentefondsbelastingen, welke naar het persoonlijk inkomen geheven wordt, er niet toe zal leiden, dat een wederinvoering van de Forensenbelasting moet worden over wogen. Deze vraag beantwoordde de regeering ont kennend. De regeering ontkende stellig, dat deze be paling er toe zou leiden, dat gemeenten die niet noodlijdend zijn, doch van de bevoegdheid tot het verhoogen van de opcenten met 10 gebruik zullen moeten maken om hun be grooting sluitend te maken, dientengevolge onder controle van het rijk komen te staan, alsof zij noodlijdend waren. Huurverlaging. Van verschillende zijden uit de commissie werd betoogd, dat tengevolge van de vervan ging van algemeen werkende maatregelen in zake huurverlaging door de individueele methode van eenige algemeene vaste-lasten- verlagende werking van het ontwerp weinig meer is over gebleven. Hiertegen voerde de regeering aan, dat ook zij aanstuurt op een vaste lasten-verlaging en dat deze naar haar meenïng ook bij een individueel stelsel in zeer vele gevallen kan worden verkregegn. Van verschillende zijden werd met klem be toogd, dat de ontworpen regeling, die de be slissing afhankelijk maakt van de persoon lijke omstandigheden van huurder en ver huurder, tot onoverkomelijke moeilijkheden zal leiden en onuitvoerbaar is. Naar aanleiding van de voorgebrachte be zwaren heeft de regeering overwogen, om met behoud van het individueele stelsel meer objectieve normen dan thans aan de rechter lijke beslissing ten grondslag te leggen. Het resultaat hiervan is, dat thans een andere regeling wordt voorgesteld, welke in het kort op het volgende neerkomt. Een ieder, die huurder is van een gebouw, gelegen in bij Kon. Besluit aan te wijzen ge meenten en verhuurd tegen een huurprijs, welke een bepaald bedrag niet te boven gaat, kan, indien hij een hoogere huur betaalt dan 80% van de huurwaarde 1931, zich met een verzoek om huurverlaging tot den kanton rechter wenden. Zij verzoek wordt door de huurkamer ingewilligd, tenzij blijkt, dat een geschikt gebouw van lageren huurprijs in de gemeente beschikbaar is of dat er bijzondere omstandigheden zijn, die inwilliging van het verzoek onredelijk zouden maken. Dit wil zeg gen, dat in gemeenten met een uitgestrekt grondgebied ten aanzien van de nieuw aan te wijzen woning de vraag moet worden ge steld, of de andere woning aan redelijke eischen, bijv. in verband met den afstand tot het werk van den huurder, voldoet. Ten aan zien van winkels en koffiehuizen, die veelal bezwaarlijk zijn te verplaatsen, zal al vorens een verzoek om huurverlaging wordt afgewezen op grond van het feit, dat voor lageren huurprijs een pand beschikbaar is de vraag moeten worden beantwoord, of dat andere pand voldoende goed is gelegen in ver band met het doel, waarvoor het moet worden gebezigd. Volgens het nader gewijzigd ontwerp speelt de vraag naar de draagkracht van den huur der in het algemeen geen rol, behoudens dan in het geval, waarin de verhuurder, die een huurverlaging niet kan dragen, staat tegen over een huurder, die gegoed is, de rechter het verzoek kan afwijzen, wegens aanwezigheid van omstandigheden, die inwilliging van het verzoek onredelijk zou maken. In verband hiermede heeft de regeering losgelaten den eisch, dat de verzoeker ge durende den huurprijs zijn verplichting tot betaling van den huurprijs op behoorlijke wijze is nagekomen. Voorts heeft de regeering den termijn van 3 maanden, waarna de huurder zich na af wijzing van zijn verzoek opnieuw tot de huur- I kamer kan wenden, gebracht op zes maan- dén. I ren broer, die de zwemkunst wel mach tig was. Het gevolg was, dat beiden in de diepte verdwenen en verdronken. De jongens waren woonachtig in de Mathyzenstraat te Venlo. Zaterdagmiddag is het tweejarig dochtertje van de familie Vergunst aan den Rijksstraat weg onder Alphen aan den Rijn spelenderwijs in den Ouden Rijn geraakt. Niemand heeft dit ongeval bemerkt. Een voorbijganger zag het kind in het water drijven. Toen men het op het droge had gebracht, bleken de levens geesten reeds geweken. Rotary-Landdag te Utrecht. Te Utrecht is Zaterdag de Rotary-Landdag gehouden. De voorzitter der Utrechtsche Club. de heer J. P. van der Slooten, sprak een woord van welkom, waarbij hij zich speciaal richtte tot dr.H. L. Visser, den gouverneur van het Nederlandsche district en tot prof. ir. J. Klop per, den nieuwen gouverneur. Vervolgens bracht dr. H. L. Visser te Nij megen, gouverneur van het 59e district, het jaarverslag uit. Spr. begon zijn verslag met woorden van waardeering te wijden aan de nagedachtenis van negen Rotariërs, die sedert den vorigen landdag aan het 50e Nederlandsche district en aan Rotary International waren ontvallen, welke woorden staande werden aangehoord. Spr. deelde daarna mede, dat het aantal leden van het 50ste district, dat Mei v.j. 785 bedroeg, thans geklommen is tot 843, terwijl het aantal clubs vermeerderde van 24 tot 25. De Rotary-werkkampen in het Groote Woudhuis te Apeldoorn gaven stof tot ver heugenis. In den loop van het verslagjaar werd een Centrale gesticht voor de uitwisseling van Rotarier-kinderen onder leiding van den heer Geesink, Rotarier te Den Haag. Aan het slot van zijn verslag meende spr., dat de algemeene toestand van de Rotary hier te lande niet anders dan gunstig beoordeeld kan worden; het aantal leden en het aantal clubs breidt zich uit. Voordracht prof. Jitta. Prof. mr. A. C. Josephus Jitta te Den Haag sprak over „Het Nederlandsche Volkska rakter". Spr. zeide hierin o.a.: Wij moeten de deugden van ons volk prij zen. eeren en intact houden, maar ons hoeden voor de ondeugden, welke van die deugden het onvermijdelijk complement zijn. Wij zijn nuchter en bedaard en wij moeten dat blijven, maar wij moeten ons hoeden niet onverschillig te worden voor traditie en ideaal. Wij zijn een godsdienstig volk en wij moe ten dat blijven, maar wij moeten de godsdien- tige geschillen niet op de spits drijven. Wij zijn vrijheidslievend, maar wij moeten waken dat onze vrijheidsliefde niet ontaardt in losbandigheid en tuchtloosheid. Wij zijn vredelievend, maar wij moeten onze defensie hier en in Indië niet verwaar- loozen. Wij voelen internationaal en wij moeten dat blijven doen, maai' wij moeten ons hoeden de nationale waarden niet te veronachtzamen. (Adv. lngez. Med.) Een middag bij de imkers. Bijengezoem en nachtegaal-gezang. Aan den voet van den duinweg, die het landgoed Duin en Kruidberg beschut tegen den Noordenwind, ligt in een van die schil derachtige plekjes van typisch Kennemer ka rakter Den Haan's Bijenpark. Het is een aantrekkelijk plekje, gelegen te midden van uitgestrekte tuingronden, waar op dezen voorjaarsdag de lichte kleur van den zandbodem nog domineert. Slechts hier en daar komt wat gewas boven het witte zand uitsteken. Maar het grootste deel is een mulle zandgrond, waarvan de leek niet begrijpt, dat hij tot iets anders geschikt is dan tot het veroorzaken van stofwolken. Maar de hard werkende tuinman, geassisteerd door wat kunstmest doet er wonderen mee. Rondom het bijen park zoemen duizenden bijen. Maar boven dit gezoem klinkt luid het gezang van den nachtegaal, die in de boomen langs den Duin- en Kruïdbergweg en verder den kant naar de duinen uit zijn lentelied zingt. En door deze voorjaarsgeluiden en over het in een nieuwe lentekleed gehulde land schap roept luide de koekoek. Zaterdagmiddag was het rondom Den Haan's Bijenpark niet zoo rustig als anders. Dit vond zijn oorzaak in het feit. dat de heer Den Haan zijn bijenstand beschikbaar had gesteld voor het houden van een practischen cursus, die gegeven werd door den heer A. Joustra. secretaris van de Vereeniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland Dezen winter had de heer Joustra in het ge bouw der Nutsbibliotheek te Haarlem voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van ge noemde vereeniging een viertal theoretische cursussen gegeven, die met dezen practischen cursus besloten werd. Tal van imkers uit Kennemerland woon den dezen cursus bij. Zij, in het bijzonder de heer Joustra werden door den gastheer wel kom geheeten. Het gezelschap trok daarna naar de bijtjes. Oefenmateriaal werd gevonden in eenige vol ken van den heer den Haan, waarvan ver schillende rassen bezichtigd werden, welke den heer Joustra voldoende stof leverden voor zijn practische beschouwingen Nauwkeurig werden de cellen bekeken, koninginnecellen, darrencellen, cellen waarin de bijenmot haar verderfelijke sporen had achtergelaten, doode cellen, cellen met en zonder eitjes enz. Breedvoerig vertelde de heer Joustra nog allerlei bijzonderheden over het interessante leven van deze nuttige insecten, van de bruids vlucht van de koningin, ook wel moer ge noemd. hij wees op het verschil tusschen werkbijen en darren. De cursisten waren vol aandacht en vergaten in hun ijver om toch maar zooveel mogelyk practische kennis op te doen, dat een bij niet alleen honig ver gaart, maar ook een angel heeft. Gelukkig- waren de bezichtigde volken in een goede bui. Alleen een huilbui van een jongetje en een gil van een vrouwelijke imker toonden aan, dat er nog wel eenige bijen waren, die ver toornd waren over deze rustverstoring. Na afloop van de les werden de bezoekers door den gastheer onthaald op een lekker kopje thee met een koekje en de heeren bo vendien op een sigaar. Zoo was het een nuttige les dank zij de vele raadgevingen van den heer Joustra en een aangenamen dank zij de gastvrijheid van den heer Den Haan. Proeven met gehakt in blik. Order aan IJmuidensch fabrikant. Met levering moet vóór 1 Juni worden begonnen. Inzake de beschikbaarstelling van zg. ge hakt in blik tegen lagen prijs aan werkloozen komt ons ter oore, dat de heer de Bruin, di recteur der Nederlandsche Vleeschindustrie. gevestigd te IJmuiden, een desbetreffend vorstel en procédé heeft aangeboden aan de ministers van Landbouw en Visscherij en van sociale Zaken. Er is ten aanzien hiervan over een proef- erder overeenstemming verkregen tusschen den minister van Sociale Zaken en genoemden fabiikant-leverancier Met de distributie van het volgens dit procédé toebereide vleesch zal zoo mogelijk nog voor 1 Juni worden be gonnen. In elk geval moet de eerste levering vóór 1 Juni plaats vinden. Van andere zijde vernemen wij, dat van het verdere verloop der quaestie van beschikbaar stelling van vleesch voor werkloozen zal af hangen in hoeverre na dezen proeforder nog verdere stappen zullen worden gedaan. Daar omtrent kan thans nog niets worden mede gedeeld. De veehouderij centrale levert voor dezen proeforder twee duizend varkens. In verband met in de pers verschenen berichten verne men wij voorts, dat de regeeringscommissa- ris inderdaad met de slagersbonden heeft geconfereerd over de mogelijkheid van distri butie van versch vleesch onder werkloozen. Hieruit blijkt, dat ook deze mogelijkheid onder de oogen wordt gezien. Men schrijft ons omtrent bovenstaande uit IJmuiden: Fantastische geruchten deden de laatste dagen de ronde over de stichting in een ge bouw aan de Zuidzijde van de Visschershaven te IJmuiden van een enorm vleeschbedrijf: wekelijks zouden er duizend dieren verwerkt worden, honderden arbeiders zouden er te werk gesteld worden. Eorme hoeveelheden vleesch in blik zouden er voor verzending naar binnen- en buitenland worden klaar gemaakt. Het bericht van het A. N. P. komt als een koude douche voor hen, die gehoopt hadden op werk in het nieuwe bedrijf. Ons is het niet duidelijk hoe in een gebouw, dat voldoet aan geen enkele eisch, gesteld aan bedrijven waar vleesch of andere levensmiddelen worden ver werkt, reeds voor 1 Juni een begin kan wor den gemaakt met het bereiden van vleesch in blik. Ons is het onbegrijpelijk, dat zulks moet geschieden in een inrichting, die daar voor geheel ongeschikt moet worden geacht, daar ons land in Beverwijk. Leiden, Oss enz. fabrieken heeft, die doorvoor in de eerste plaats zijn aangewezen. Afwachten is hier de boodschap. 40 jaar Bakkersgezellenbond. Receptie en geslaagde feestavond. HAARLEM Maandag. Zaterdagmiddag werd door het bestuur van de afdeeling Haarlem van den algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbe- drijf, welke bond op 3 Mei j.l. veertig jaar be stond, een receptie gehouden. Daar de afdee- lingsvoorzitter verhinderd was, sprak de pen ningmeester, de heer Van Es, een welkomst woord. Vertegenwoordigd waren de S. D. A. P., het N. V. V., de H. B. B. en de verschillende vak bonden en andere organisaties. De heer Van Es schetste de wei'kzaamhe- den van den bond. Als een der belangrijkste resultaten noemde hij de afschaffing van den nachtarbeid Schriftelijke gelukwenschen wa ren ontvangen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Centralen Bond van Slagers en aanverwante vakken, den Alge meenen Nederlandschen Tvnoersfenhond. den .4. N B. van Fabrieksarbeiders, den N. L. F C B„ den Bond van personeel in de hotel-, res taurant- en cafébedrijven, den Christelijken Bakkersgezellenbond, den Haarlemschen Bakkerspatroonsbond, den R.K. Patroons bond, den R.K. Gezellenbond en den Chris telijken Gezellenbond Als eerste spreker voerde de vertegenwoor diger van de Haarlemsche Bakkerspatroons- vereeniging het woord. Daarop sprak de Bondsvoorzitter, de heer Hillebregt. Namens de Baka sprak de heer Muussen, die namens de werkloozen een klok aanbood. De heer H. H. Luyken bood namens den H. B. B. een en veloppe met inhoud aan. Van de afdeelina Beverwijk heeft men een ets gekregen. Verder spraken de heeren - c?t.= namens den Metaalbewerkcrsbond; Westerveld namens de Coöp. „Vooruitgang"; Hulsman namens de coöp. „de Eendracht": Bijster namens den Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 11 Mei: Met het zoeken naar kievitseieren is in de maand April door menigeen op Tessel een flink daggeld verdiend. Som mige der bekwaamste zoekers verdien den met dat werk f 80.a f 90.De kievitseieren, in dit jaar van genoemd eiland verzonden, beloopen van 15.000 tot. 20.000 stuks. Naar matige berekening werd daarvoor ruim 2000ont vangen. Chr. Bakkersgezellenbond; S. P. Doek na mens de S. D. A. P.; Versteeg namens den Chr. Patroonsbond. De heer Woudstra. oud secretaris van de afdeeling sprak een per soonlijk woord. De heer Tuilenaar voerde het woord namens den R.K. Patroonsbond. Bloemen waren er van de S.D.A.P., H.B.B., R.K. Gezellenvereeniging, „Vooruitgang", „Eendracht". Alg. Chr. Genotmiddelenvereeni- ging, en Haarlemsche Bakkerspatroonsver- eeniging. De feestavond. Des avonds was een feestavond georgani seerd, eveneens in het Gemeentelijk Concert gebouw. doch thans in de groote zaal. Haarlem's Cabaret en Revue-gezelschap on der leiding van Mart. van Delden werkte hier aan mede. Het zou te veel zijn alles op te noemen. Mogen wij volstaan met de vermel ding van den conferencier Piet Groenendaal en den komiek Lou Marti. Er waren vele aar dige scènes, alles bij elkaar wel twintig. Veel succes oogstte de kleine ster van dit gezel schap, Jantje, al kon men dan misschien wel den wensch uiten, dat men in de toekomst dezen jeugdigen artist liedjes laat zingen, die beter bij zijn veertien jaren passen. De Bondsvoorzitter, dc heer Hillebregt sprak voor de pauze een korte feestrede uit. waarin hij dank en hulde bracht aan hen die voor veertig jaren onder zoo moeilijke omstandig heden een organisatie hadden gesticht als deze. Spreker besloot met een oproep aan allen, ook aan de vrouwen, moeders en meisjes. Na afloop was er bal. waarbij het ensemble Jopie Keizer de muzikale afdeeling voor zijn rekening nam. Ir. J. Glück spreekt in het Esperanto over Praag. Goed geslaagde propaganda-avond ift café Brinkmann. HAARLEM Maandag. De drie Esperantisten-vereenigingen in Haarlem: de neutrale vereeniging, de fede ratie van arbeiders Esperantisten en de R.K. vereeniging „Abbé Richardson" hebben Zater dagavond een gemeenschappelijken propa ganda-avond georganiseerd in één der zalen van café-restaurant Brinkmann. In deze bij eenkomst, waarvoor de belangstelling zeer groot was, heeft het woord gevoerd ir. Julius Glück uit Praag. De voorzitter van de commissie, die zich met de organisatie van den avond had be last, de heer J. M. A. Minderhoud, heette al len en in het bijzonder den spreker welkom. Ir. Glück hield zijn causerie over Praag in het Esperanto. Voor de niet-Esperantisten onder de toehoorders werd het gesprokene echter vertaald door den heer J. Regter. Ir. Glück begon met eenige vleiende opmer kingen te maken over Haarlem: Hij sprak over de glorierijke geschiedenis van onze stad, die hij als een der mooiste steden roemde. Hij uitte zijn bewondering voor schilders als Rem brandt en Frans Hals en hij was verrukt over de prachtige natuur in onze omgeving. Na deze hartelijke woorden ving ir. Glück zijn lezing over Praag, de stad van kunst, wetenschap en muziek, aan. Iedere vreemde ling, die Praag bezoekt, wordt getroffen door de schoonheid der stad. zoo zeide hij. Ten bewijze hiervan haalde spr. uitspraken van Goethe en Rodin aan, die Praag de grootste lof toezwaaiden. Ir. Glück vertoonde hierna een reeks lan taarnplaatjes, waarbij hij een duidelijke ver klaring gaf. Na de beeltenissen van Masaryk en Benesj, den vroegeren en den huidigen pre sident van Tsjecho Slowakije, liet ir. Glück panorama's zien van de fraaie stad. die be- heerscht wordt door het boven alles zich ver heffende kasteel met de kathedraal. Van deze gebouwen, alsmede van het stadhuis, de voor malige paleizen van Rudolf II. den keizer- alchemist en van den uit den 30-jarigen oorlog zoo bekenden veldheer Wallenstein werden lichtbeelden vertoond. De spreker liet de ver schillende bouwstijlen zien, die in Praag ver tegenwoordigd zijn, van den Romaanschen stijl en de Gothiek af via Renaissance, Barok en Empire tot de ultra-moderne bouwkunst toe. De kloosters, bibliotheken en musea van Praag bevatten vele kunstschatten uit oude en nieuwere tijden. Na al deze beelden van de Tsjechische hoofdstad gaf ir. Glück zijn auditorium ook een indruk van het Tsjechische land. Hier zijn de beroemde badplaatsen als Karlsbad, waar vele bekende personen vertoefd hebben, hier is Franzensbad. waar een monument staat voor dr. Zamenhof, den stichter van het Esperanto. Hier is Pilsen. de stad met de vermaarde bierbrouwerijen. Maar in dit Tsjechische land is ook de woeste indrukwekkende natuur van dp Hohe Tatra, van de bergwouden, waar wilde dieren leven en wondere bloemen groeien. Tot slot van de lichtbeeldenprojectie ver toonde ir. Glück de portretten van de be roemde zonen van Tsjecho-Slowakije, van den in ons land gestorven Comenius, van dichters, geleerden en componisten. Na de pauze vertelde ir. Glück het een en ander over de muziek van de Tsjechische componisten. Ter illustratie hiervan werden op gramofoonplaten gedeelten uit de werken van de twee grootsten. Smetana en Dvorzak, ten gehoore gebracht. Het Tsjechische volks lied werd door allen staande aangehoord. Tenslotte zeide ir. Glück, dat hij zich geluk kig voelde in Haarlem geweest te ziin. Hij prees de samenwerking van de Haarlemsche Esperantistenvereeniging. Spr. wees op de ideale en de practische beteekenis van het Esperanto. De oorlog, de grootste ramp. die de men'chheid kan overkomen, kunnen wij. Es perantisten. uit de wereld helpen, zoo besloot ir. Glück. De voorzitter sloot hierop, na een woord van dank aan den spreker, de bijeenkomst.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5