W- f m WIELRUDEN HONKBAL AUTOMOBILISME HANDBAL DAMMEN SCHAAKRUBRIEK Pi i it 8 Mj-K? a Ét mi n jB ip iü pp 1PI flf lm MAAND A" G 11 MEI 1936 HAARDE M'S DAGBCA D 9 De Vondelpark-estafette. Concordia derde in de C-af deeling. Het is aan Concordia niet gelukt, beslag te leggen op de eerste plaats in de Vondelpark- estafette, waarbij zij deelnam in de C-afdee- ling, ingesteld voor sportvereenigingen in Noord-Holland. Het traject voerde over een afstand van 4300 M., onderverdeeld in de volgende tra jecten 500 M-, 400 M., 200 M., 100 M-, 100 M-, 200 M., 400 M., 800 M., 1600 M. Daai'bij voerde de weg door lanen, waar menigmaal stukken konden worden afgesneden en eenige be kendheid met het terrein, was dan ook zeer zeker voordeelig. Dat deze de ploeg van Con cordia ontbrak spreekt vanzelf. Na den start leidde aanvankelijk de ploeg van Shell voor die van het Nationaal Comité voor Jeugdige Werkloozen. Concordia kwam evenwel dichtop bij het eerste wisselpunt aan en nadat de ploeg der Werkloozen reeds snel de leiding genomen had, zagen wij ook Con cordia na de eerste K.M. reeds op de derde plaats. Van toen af is zij 'n niet onbelangrijke rol gaan spelen en ging de strijd voorname lijk tusschen de Werkloozen, de Schaatsen rijders en Concordia.. Bij het 6e wisselpunt hadden de Schaatsenrijders de leiding, op 10 M. gevolgd door de Werkloozen en Concordia. De Werkloozen wisten hier de leiding te ne men en te vergrooten, en Concordia zakte wat af, doch als dan op den afstand van 300 M. Spoor in de baan komt, wordt van den achterstand veel goed gemaakt en nog voor het laatste wisselpunt bezet Concordia zelfs de tweede plaats. Nu is Van Wilsum, een ge routineerd 1500 M. man aan bod en aanvan kelijk houdt hij zich uitstekend en looDt met den jeugdigen schaatsenrijder Roos achter zich flink in op den looper der werkloozen. Reeds denken wij, dat ook Concordia straks bij den eindspurt nog alle kansen heeft op d'e eerste plaats, als plotseling Van Wilsum verslapt; dit kost zóóveel terrein, dat alle kansen verkeken zijn. De jeugdige Roos deed het beter, zette door en wist in de eindspurt zijn ploeg voor de ploeg der werkloozen te brengen. Concordia kan op een goeden wedstrijd terugzien De ploeg bestond uit; Duif. Cou- zijn, Blokker, Vlug, Braaksma, Drost, Cornet, Spoor en Van Wilsum. In de A-afdeeling zorgde A.A-C. voor een onbedreigde overwinning, zonder daarbij ge bruik te maken van Jan Zeegers, die voor de tweede ploeg startte. Reeds de tweede looper Eikema nam een flinken voorsprong en deze werd regelmatig vergroot. Jan Zeegers deed nog een goede poging ook de tweede ploeg van A.A.C. naar voren te brengen, doch toen hij een achterstand van ca. 40 M. op A.V. 1923 had ingeloopen, zette Mulder zulk een krachtige eindspurt in, dat de Nederlandsche kampioen moest los laten en met de derde plaats genoegen nemen. De afd. B. was voor Amsterdamsche voet balverenigingen. Onbedreigd wonnen De Volewijckers de race, terwijl om de tweede plaats een geani meerde strijd gestreden werd, welke Blauw Wit in haar voordeel besliste. Nederlandsche successen te Brussel. Zaterdag zijn te Brussel "de internationale atletiekwedstrijden b'egonneVi, waaraan ook door een kleine Nederlandsche ploeg werd deelgenomen. De belangrijkste uitslagen luidden: 150 Meter hardloopen: eindstrijd: 1. Osen- darp, tijd 15.8 sec.; 2. Van Beveren op 2 Meter; 3. Boersma; 4. Mesman Schultz- 5. Dauby (Gent). Hoogspringen: 1, 2 en 3 Brasser, Chartyer (Luik) en Chora (Brussel), ieder 1.70 Meter. Brasser heeft na dezen wedstrijd getracht, 1.85 Meter te springen, waarin hij geslaagd is. De resultaten van den tweeden dag der in ternationale atletiekwedstrijden luidden: 200 Meter horden; 1. Mesman Schultz (Ne derland) 25.8 sec.; 2. Regenmeuter (Beerschot) op 3 Meter; 3. Wullaert (België). 80 Meter hardloopen: 1. Ösendarp (Neder land) 8,9 sec.; 2, Van Beveren (Nederland) op 1 Meter. Excelsior. Bovengenoemde vereenigirfg hield haar eer sten rit voor de competitie voor A, B, C en Juniores. Eerst startten de A-kl. voor een rit over 40 K.M. Het lukte aan eenige renners, een 300 M. voorsprong te nemen. Uitslag: 1. Kort hals 6 pt., 2. Harry Kleef 5 pt. Bij de B-klassers was het Ekel, die mooi reed. Uitslag; 1. J. Ekel 6 pnt., 2. L. Kuijl 5 pt. De C-klassers reden 20 K.M. Uitslag: 1. N. Bosch 6 pt., 2. J. Walgien 5 pt., 3. D. Besseling 4 pt., 4. J. Jonker 3 pt.. 5. H. J. Jansen 2 pt. De juniores reden ook 20 K.M. Na feilen strijd werd de uitslag 1. Van Dok 6 pt., 2. W. Kleef 5 pt. De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een sprintwedstrijd, over 500 M. voor A- B- C.-junïores en adspiranten. Bij de A-klasse wist T. Jansen te zegevieren. Bij de C-klasse was het Huig. Bij de juniores Duyns en bij de adspiranten Joopie Jansen. Tevens reden de juniores een recordrit over 20 K.M. zDe uitslagen luiden als volgt: Kleine-finale: A- B-klasse 1ste serie: 1 Siebeling', 2 Ver boom; 2de serie: 1 T. Jansen, 2 Steyne. Finale: 1 T. Jansen op 1 lengte Siebeling, om de 3e en 4e plaats: 1 Verboom, 2 Steyne, C-klasse: kleine finale 1ste serie: 1 G. Bijs ter. 2 Hoogland; 2de serie: 1 G. Jansen. 2 Slobbee, 3de serie: 1 Huig, 2 Putten. Finale om de le, 2e, 3e plaats: 1 Huig, 2 G. Jansen. 3 G. Bijster. Junioren: kleine finale 1ste serie: 1 Duyns, Jde serie: 1 Tiggelaar. 2 B. Jansen: 3de se rie: 1 Smits; finale om de eerste, 2e 3e, 4e plaats: 1 Duyns, 2 Smits, 3 Tiggelaar, 4 B. Jansen. Adspiranten, finale: 1 Joopie Jansen, 2 K. Neefs, 3 v. Dijk. Recordrit Juniores 20 K.M.: 1 Vonk 32 min. 30 sec., 2 J. Bonman, B. M. 33.5. 3. Smits 33.31 4 Smits 34.40. 5 Duyns 35.2; 6 B. Jan sen 36.18; 7 Hoogland 36.29: 8 Es 37.21; 9 Veen 37.49; 10 Tiggelaar 38.15. De prijzen van de betrouwbaarheidsrit. die Zondag 7 Juni plaats heeft zijn te bezichti gen in" het sigarenmagazijn Nagels, Wouwer- jnanstraat. Finale openingswedstrijden. De finale der „openings"wedstrijden werd Zaterdagmiddag door Haarlem en D.E.V. ge speeld. Het was voor D. E. V. wel een beetje te veel eer. Zij was trouwens tot deze hoogte gekomen door een overwinning op Swastika. Met het oog op den Zondag te spelen wed strijd Haarlem IE.D.O. I, had Haarlem de zen middag haar tweede negental gestuurd. En ook tegenover dit team heeft D.E.V. geen schijn van kans gehad. Bijna den geheelen wedstrijd ging het om de vraag of Haarlem er in slagen zo*u de nul der tegenpartij te handhaven. Dit is ten slotte niet gelukt. Hooghwinkel van D. E. V. is tweemaal over het thuishonk gekomen, maar beide keeren haalde hij het eerste honk door een mislukte vang van een „Haarlem"-speler. Den eersten keer. werd hij voortgeholpen door een goeden slag van Mulder. Ook Hoorns en Josso heb ben elk nog één goeden tik gegeven, doch daarmede zijn ^e prestaties van D.E.V. volle dig opgesomd. Bij Haarlem was het veldwerk vrij goed. Meerdere D. E. V.'ers zijn op tweede en derde honk gesneuveld. Het slagwerk der zwarten hebben we echter wel eens beter gezien. De prikkel van den tegenstand ontbrak echter. Het slot van den wedstrijd was dat Haarlem met 15—2 en een slagbeurt won. De cijfers der innings zijn: D. E. V.: 0, 0, 0, 0, 0, 0, 1, 0, 1 2. Haarlem: 0, 2, 1, 7, 1, 4, 0, 0, 15. Na afloop reikte de heer D. Beets namens den Ned. Honkbalbond de medaille over aan den Haarlem-aanvoerder. Om den Haarlem-beker. Zondagmorgen verloor E. D. O. den twee den wedstrijd uit de serie om den Haarlem beker. Verleden jaar won H. H. C. met 136, thans bleef Haarlem de meerdere met 1913. Haarlem verscheen in het veld met: C. Kloos, Vrugt, C. Hnnik, Veenhof, Smit, Bloe- mink Blomvliet, Beets en Wulfhorst. Voor E.D.O. kwamen achtereenvolgens aan slag: Van Escb C. v. d. Schaly. Th. v. d. Putten. Kelder. Schijvenaar, Van der Kuyl, C. Zand- stra. Van den Born, Bos. Mede doordat het veld en daardoor al spoe dig de bal nat was, stond de wedstrijd niet op hoog peil. Ook met de bezetting der plaat sen werd nog al geëxperimenteerd. Bij Haar lem wierpen Veenhof, Smit, Blomvliet en latei- zelfs Kloos. Bij EDO.: Van den Bom, Schijvenaar en Bos. Bos fungeerde ook eenige nummers als ach tervanger en op het eerste honk stond nog al eens een ander. Vooral door goede slagen van verschillende spelers liep Haarlem in de eerste beurt hard van stapel. Er werden meteen al zeven runs veroverd. E. D. O. wachtte met slaan tot de tweede beurt en bracht het tot zes runs. De hier op volgende drie innings brachten beide partijen evenveel runs op. De door Haarlem in het begin verkregen voorsprong ging dan ook niet meer verloren. Na ruim an derhalf uur kwam het einde met den stand 19—13 voor Haarlem. De cijfers der innings waren: E. D. O.: 0, 6, 3, 0, 4 13. Haarlem: 7, 5, 4, 3, 0 19. q Nu moet nog gespeeld worden H. H. C. Haarlem, om uit te maken wie voor een jaar houder van den beker zal zijn. Quick door V. V. G. A. geslagen. In de finale der Amsterddamsche openings wedstrijden heeft meer spanning gezeten dan in de Haarlemsche finale. Hier bezat eerst Quick een voorsprong, dien zij later evenwel aan V.V.G.A. moest afstaan. Daarna ging echter V. V. G. A. w.eer eenige keeren voor nul uit. In die beurten scoorde Quick wel, maar te langzaam om den door V.V.G.A. behaalde voorsprong al te zeer in gevaar te brengen. De ambtenaren behoefden dan ook de negen de maal niet meer te slaan en wonnen toch met- 1815. De cijfers der innings zijn: Quick: 4, 3, 0. 1, 0, 3, 2, 1, 1 15. V. V. G. A.: 3. 0, 5, 5, 1, 4. 0. 0. 18. Na afloop sprak de heer Bleesing de ge meente-ambtenaren toe en overhandigde hij den aanvoerder de medaille van den N.H.B. Uitslagen van het Schoten-tournooi. E. D. O. 2: 3, 5, 6. 8 22. Swastika: 1, 2. 0, 3, 6. D. E. V.: 9, 9. 7 25. E. D. O. 2: 1, 2, 10, 7 20. R. C. H.: 2, 1, 5, 4. 22, 0, 1, 15. I. O.: 4 1, 0. 0. 3, 0. 0, 0, 8 De molenrit van de K. N. A. C. Uit Gouda: De Kon. Ned. Automobiel Club stelt altijd loffelijke pogingen in het werk, de leden door middel van sportief toeristische tochten te laten genieten van de schoonheid van het Nederlandsche landschap. Zoo had de sportcommissie der K. N, A. C. Zaterdag een molenrit uitgeschreven, waarbij de deel nemers in de gelegenheid werden gesteld, een bezoek te brengen aan de vele bekende en ty pische molens, die in het polderland tusschen schen Gorinchem en Gouda staan. Het tra ject was slechts 120 K.M. lang; de tocht langs de smalle polderwegen, dien men moest nemen om de karakteristieke molens te kunnen be reiken, mocht dus niet zwaar genoemd worden In een rustig tempo konden de deelnemers van de schitterende vergezichten genieten; menigmaal werd gestopt om een molen of een andere bezienswaardigheid te bekijken. De 20 molens bij Elshout, alsmede de wa termolens van den Langerakschen polder, die van de Alblas en de groep te Streefkerk trok ken veel belangstelling. De rit begon te Go rinchem en eindigde te Gouda, waar de bur gemeester, de heer E. G. Gaarlandt. den spe ciaal voor dezen rit door de Porceleyne Fles te Delft ontworpen en vervaardigden tegel aan de automobilisten uitreikte. Nuvolari tegen een muur gebotst. Uit Tripolis: Tijdens een oefenrit op 't par cours, waarop de bekendste coureurs om den grooten prijs van Tripolis zouden strijden, is de Italiaan Nuvolari Zaterdag met zijn nieuwe 12-cylinder Alfa Romeo tegen een muur gebotst Hij werd met een dubbele been breuk naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl zijn wagen ernstig werd beschadigd. Varzï met Auto Union winnaar. De groote prijs van Tripolis werd Zondag verreden en gewonnen door Varzi met Auto Union, die een tijd van 2 uur 31 min. 22 sec. noteerde over 524 K.M. De resultaten waren: 1. Varzi met Auto Union tijd 2 uur 31 min. 22 sec.: 2. Stuck met Auto Union tijd 2 uur 31 min. 29 sec.; 3: Fagioli met Mercedes Benz 2 uur 33 min. 33 sec.; 4. Carraciola met Mer cedes Benz, 2 uur 34 min. 56 sec.. Duitschland-Nederland (5-2) Uit Hannover: Meer dan 4000 toeschouwers woonden Zondag te Hannover den 13den lan- denwedstrijd hockey tusschen Duitschland en Nederland bij. Het is een fraaie wedstrijd ge worden, die door de Duitschers met 52 ge wonnen werd. Reeds na 7 minuten nam Duitschland door een schot van Kurt Weiss de leiding, doch na een ruim kwartier was de ge lijkmaker er reeds, toen doelman Warnholtz een hard, door Van den Berg ingeschoten bal niet kon houden. Enkele minuten later slaagde Schnitger er zelfs in, aan Nederland de leiding te geven toen hij een strafcorner wist in te schieten. Direct na de beginbully ging Duitschland echter op het Hollandsche doel af. Ook daar ontstond een strafcorner. Doelman De Looper hield het schot van Weiss er uit, maar de bal kwam bij Keler, die onhoudbaar inknalde (22). Niet lang daarna was het Messner, die aan Duitschland de leiding hergaf. In de tweede helft verkreeg Duitschland zijn vierde doelpunt op de zelfde wijze, zooals Ne derland het eerste had gemaakt. De Looper wilde een schot van Hamel houden, het was echter zoo hard, dat de bal in het doel rolde (4—2). Kort daarop nam Weiss wederom een straf corner, doch deze kon De Looper houden. De Waal werd in het gezicht gewond, doch nadat hij verzorgd was, kon hij weer verder spelen. Zeven minuten voor het einde kwam het vijfde Duitsche doelpunt. De Looper was uitgeloopen; de Duitsche midvoor kon gemak kelijk scoren (52). Hiermee kwam het einde. NED. HOCKEY-BOND EINDSTRIJD TRESLING-BEKER. BloemendaalKameleon (23) Bloemendaal, dat zonder Gunning speelde en de eerste 15 minuten slechts met 10 man, om dat de elfde man te laat kwam, -heeft het in dezen belangrijken wedstrijd, leelijk laten liggen. Reeds in het eerste kwartier nam Kameleon de leiding; deze werd voor de rust tot 20 vergroot. Bloemendaal viel wel veel aan, doch de balcontróle faalde. In de tweede helft hadden de Bloemendaal- sche aanvallen wel succes, zoodat Timmer mans en A. de Roos den stand weer gelijk kon den maken (22). Vijftien minuten voor tijd scoorde Kame leon het winnende doelpunt, zonder dat Bloe mendaal, ondanks verschillende kansen, nog te scoren wist. Kameleon won dus den Tresling-beker. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Dames: ZeeburgRapiditas (52) De Haarlemsche dames,w.aren voor rust meer in den aanval, doch-, succes.bleef aanvan kelijk uit. Dan weet Rapiditas door mej. Poor ter de leiding te nemen. Voor rust maakt Zeeburg gelijk 11. In de tweede helft is Zeeburg iets sterker; zij weet twee maal te scoren. Bij een tegen aanval krijgt mej. Poorter den bal vrij en ver kleint den achterstand (3^—2). Dan komt Zee burg weer meer opzetten; zij kan nog twee maal het doel van mej. Roosenhart doorboren (5—2). HygiëaRapiditas (80) Aanvankelijk werd door Rapiditas flink ge speeld, doch toen Hygiea door een paar for tuinlijke schoten een 20 voorsprong had ver kregen, werd het spel van Rapiditas er niet beter op. Voor rust werd mej. Roosenhart met' een hoogen boogbal voor de derde maal gepas seerd. In de tweede helft zat het Rapiditas niet mee. Alle aanvallen loopen op niets uit; aan den anderen kant werd met hooge schoten de stand tot 80 opgevoerd. De Haarlemsche club is door deze twee ne derlagen verder uitgeschakeld. ZeeburgHygiëa (21) Voor rust is Zeeburg meer in de aanval en en weet dan ook na 10 minuten de leiding te nemen. Dan komt Hygiea er iets beter in; haar mid voor maakt met een mooi schot in den hoek gelijk. (11). Na de rust zwoegen beide ploegen voor het winnende doelpunt. Vijf minuten voor het einde is het Zeeburg, die na een snellen aan val er in slaagt, de Hygiea-keepster te pas- seeren. Heeren: AalsmeerHaarlem-Zaandam (63) Direct na het begin wordt er snel gespeeld; spoedig geeft Braster aan de gasten de leiding. Dan komt Aalsmeer meer in den aanval; Tulp scoort den gelijkmaker. Bij Aalsmeer gaat het goed; spoedig weet zij door Tulp en Jongkind een 31 voorsprong te krijgen. Voor rust verkleint Braster den ach terstand (32). In de tweede helft is Aalsmeer iets sterker; door goals van Jongkind en Tulp krijgt zij een 5—2 voorsprong. Hierna verkleint de midvoor van Haarlem/Zaandam den achterstand. Voor het einde wordt Schaap nog eenmaal door Tulp gepasseerd (63) D. O. S. De uitslagen der in de Damvereniging ,D.O.S-" voortgezette wedstrijden om de clubkampioenschappen 1936-1937 dezer ver eeniging luiden als volgt: lste klasse: H. J. van Berk wint van J. Spij ker; K .Philippo wint van C. Vrolijk; F. Mol- lema wint van H. Cassee. 2de klasse: T. B. Dinkla wint van J. C. Verwer; J. C. Verwer wint van D Negrijn; H. Kol wint van S. Vermeer; T. van Goor wint van D. Negrijn; T. B. Dinkla wint van T. van Goor; H. Le Noble wint van S. Stienstra: H. Kol wint van J. C. Verwer. De heer H. G. Teunisse (oud-lid der Haar lemsche Damclub) gaf de eerste les in den door ,.D O.S." georganiseerden damcursus. Be handeld werd het onderwerp: ,,Hce het eind spel behandeld moet worden". Deze cursus wordt voortgezet op Maandagavond IS Mei sj. HAARL. KORFBALBOND KwiekHaarlem 2 (11) Op een voor korfbal zoo goed als onbe speelbaar terrein hebben de Haarlemmers het niet verder dan een gelijk spel kunnen bren gen, waardoor zij verplicht zijn degradatiewed strijden te spelen. Direct ontwikkelt zich een ietwat forsch, doch fair spel, waarbij de resp. aanvallen wei nig kans krijgen, om te scoren. Ook in de tweede helft een gelijk spelbeeld. Er wordt bij Haarlem enthousiast gespeeld Toch neemt Kwiek na 20 minuten met een ver schot de leiding. Eerst tien minuten voor het einde maakt B. Vinke gelijk. Nog eenige wanhopige pogingen- worden gedaan, maar de tijd is te kort. Einde 11 Oosterkwartier. Secretaris A. Engberink, Busken Huetstraat 41. Gespeeld Zaterdag 9 Mei: D. S. V. adspir.Oosterkwartier B 0—2 Zondag 10 Mei. Voor den Stads-Editie-beker de volgende wedstrijden. Oosterkwartier 2Meerlebosch 1 41 Alw. Ready 1Oosterkwartier 3 4—1 Oosterkwartier 4Flora 2 Flora n. o. Te spelen Zondag 17 Mei: Promotie: -Aurora 3—Oosterkwartier 4 10 uur A.s. Zondag 17 Mei adspirant serie-wedstrijden voor Haarlemsche adspiranten. Aan deze serie's nemen deel: Animo, Aurora, D. S. V., Flora, Meerlebosch, Sport Vereent en Oosterkwartier A en B. Ter gelegenheid van deze serie's waarvoor een zilveren wisselbeker beschikbaar is ge steld, zal in de pauze een propaganda-wed strijd gespeeld worden tusschen Oosterkwar- tier 1 en Hercules 1 uit Amsterdam van 12 tot 2 uur. Ons Genoegen. O.G. comb.Alw. R. 2 uitgesteld. Versterkte O.G. adsp. mogen niet meedoen aan de wedstrijden van Oosterkwartier Zondag 17 Mei a.s. (te veel wedstrijdroutine). Programma van de wedstrijden van Aurora zie volgende week. Oplossingen, "bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 849. (No. 8 van den wedstrijd, 38e ladder). m fMA m m mi mk m m Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kb8, Df2, Ld, Pb4, Pd6, a5, b3, c4, d2, f6, h4 Zwart: Ke5, Ld8, Lg8, Pfl, c5, có, eö. „Zelfs een grootmeester raakt nooit uitge leerd". G. MARCO. PROBLEEM No. 850. (No. 9 van den wedstrijd, 38e ladder). n pn PI iü 'wm S? ff; B j§ Ipp x i 3P#!P ii 8 H Wk iü i £hM g PI Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kd6, De8, Tb5, Lf5, Lgl, Pbl, a3, b6. Zwart: Kc4, La4, Pel, Pc2, b7, c3, {6, g2. SCHAAKLITERATUUR. PRACTISCHE SCHAAKLESSEN (den HertogEuwe), derde deel, door Dr. M. Euwe, tweede druk, uitgever G. B. v. Goor Zo nen's Uitgeversmaatschappij, N.V. (den Haag). Er zijn bijna negen jaren noodig geweest voordat bovenstaand prima leerboek uit de serie Practische Schaaklessen den Hertog— Euwe, moest worden herdrukt. Maar door de geweldige belangstelling voor het schaakspel, sedert de match EuweAljechin, is gelukkig ook dit deel opnieuw door den wereldkampioen herzien. Immers heeft deze thans rekening kunnen houden met de gewijzigde inzichten in de theorie van de behandelde openingen (hoofdzakelijk Indische partij). Wie zich op de hoogte wil stellen van de theorie, toegelicht door 44 partijen, kan zijn kennis daarvan, door aanschaffing van dit prachtige -deel, vermeerderen. Tevens zijn enkele van de belangrijkste be palingen opgenomen van het reglement van den Wereldschaakbond. VOOR HEN DIE SCHAKEN WILLEN LEEREN LOOP DER STUKKEN: F. Koning. De Koning gaat en slaat in alle richtingen, echter maar één veld tegelijk. De Koning mag niet op een veld gaan waar hem een vijan delijk.stuk zou kunnen nemen. Als een der partijen den vijandelijken Koning aanvalt, moet die aanvaller zeggen „schaak". Men noemt zulks: schaakbieden. Een in schaak staande Koning kan c.q. op drie manieren verdedigd worden: lo. Er kan een stuk gepiaatst worden tus schen hem en het schaakbiedende stuk. het geen men noemt het schaak dekken. 2o. het schaakbiedende stuk kan genomen worden. 3o. de Koning kan zich aan het schaak ont trekken, dus op een veld gaan, dat niet schaak staat. Zwart abcdefgh fi 5t? - 0 m j Wit Op bovenstaand diagram kan de op b2 staande witte Koning naar al, a2, a3, bl, b3, cl, c2 en c3; de op g2 staande zw. Koning kan naar fl. f2, f3, gl, g3, hl, h2 en h3. Om de ruimte van twee diagrammen uit te sparen, hebben wij het bovenstaand diagram door zwarte lijnen verdeeld. In den stand links van de verticale lijn heeft Wit gespeeld Dd6c7, met welken zet Zwart schaak wordt geboden. Do zwarte Koning kan nu naar a8 gaan of de Looper, die op c6 staat, kan naar b7 gaan (dekken). Veronderstel, dat die Looper wit was, dan zou Zwart mat zijn. Die stand vindt men rechts van de verticale lijn. Daar speelde Zwart De6f7i (dit teeken is het schaak- teeken). De witte Koning kan zich noch ont trekken aan het schaak, noch. het schaak dekken, want alle velden rondom den Koning worden beheerscht door vijandelijke stukken. De Koning zou dus den volgenden zet geno men kunnen worden, maar juist op het niet- nemen van den Koning is het Schaakspel ge baseerd, want in die standen is de Koning inat gezet. Over de bijzondere zetten van Ko ning en Toren (de rochade) in de volgende rubriek. OPLOSSINC PROBLEEM No. 841. (No. 11 van den wedstrijd, 37e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh6. Dg4, Td7, Tel, La2, Lg7, Pd3, Pg5, b4, c2, c5, f4. f5, f6. Zwart: Kd4, Dd6, TdS, Lhl, Pb6, Pd5, c3, h2, h7. (S. Boros, Ujpest). 1. Pd3cl, enz. Dit probleem verwierf den eersten prijs in den jubileumswedstrijd van de Weensche Schaakclub (1932). OPLOSSING PROBLEEM No. 842. (No. 12 van den wedstrijd, 37e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh8, Dh2, Lb6, Lh7, Pe3, f5, g3. Zwart: Ke4, Tf4. (C. Warlé, Haarlem). 1. Dh2a2, enz. Beide problemen goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. de Ruijter en G. J. Waan- ders Jr., allen te Bloemendaal: D. Baas, J. J. H. Bauer, H. en J. Blokker, J. Derogee, C. van Dort, H. W. v. Dort. H. W. Germeraad, J. Hil- lebrand, H. M. Hoed Jr.. R. Hommers, P. A. Hoogendoorn. F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, G. Huizing, Th. Kan, C. Koster, A. Krijn, A. van Leeuwen, J. van Lunenburg, J. H. Mei link. A. J. Mooy, J. M. Nidelstein Walter Jr., P. Rotteveel, mevrouw J. SmitBückmann, H. J. Steenbergen, E. P. Striezenou. W. A. L. Vis ser. C. Warlé (no. 12 als auteur), C. F. Weber, J. P. Wever. D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem; L. A. Patoir en C. de Vries, beiden te Heemstede; H. F. Antonisse, J. Ger meraad, K. Siegerist en H. F. Zeylstra, allen te Santpoort (allen 4 punten). Voorts is Probleem no. 841 goed opgelost door: J. Y. Blokker, J. F. Bonke, J. ten Hove Jr., F. de Jong, Th. J. G. Pardoen, J. J. Piers en M. Steenken, allen te Haarlem (allen twee pun ten). Ten slotte is Probleem no. 842 goed opgelost door: J. Vermeer, te Bloemendaal; P. J. Blokker, F. F. Groos, K .Koedooder, C. Kossen en A. Vogelenzang, allen te Haarlem; E. Voorder- haak, te Heemstede; mej. D. M. Graafland en B. van Rossem. beiden te Santpoort; J. Plas te Spaarndam; (allen twee punten). Alsnog beide problemen goed opgelost door B. A. Snelleman, te Haarlem (4 punten). UITSLAG ZEVEN EN DERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. De uitslag van onzen tweemaandelijkschen wedstrijd is, dat de heer II. F. Antonisse, te Santpoort den FebruariMaartprijs gewon nen heeft, met in totaal 520 punten. In ruim. 3 jaar heeft de heer Antonisse den top be reikt. voorwaar een zeer mooi succes, waar mede wij hem hartelijk gelukwenschen. Eenige weken geleden heeft onze prijswin- ner den wensch te kennen gegeven, in plaats van een der uitgeloofde prijzen, een herinne ringsmedaille te mogen ontvangen. Wij zullen aan dat verzoek met genoegen voldoen. Het volledig overzicht van.den wedstrijd ho pen wij in de volgende rubriek te kunnen op nemen. CORRESPONDENTIE. Bloemendaal. H. J. S. B. De door u als prijs uitgezochte boekwerken hebben wij u doen toe komen. Omtrent uw verzoek van meer per soonlijken aard kunnen wij u geen bepaalde toezegging doen. P. E. v. R. Op 1. Dg4git antwoordt Zwart h2xgl. Haarlem. H. en J. B. Voor het door u be oogde doel is het meest geschikt een compleet leerboek, namelijk „Practisch Schaakboek" vierde verbeterde druk. door A. A. J. Ridderhof 'G. B. v. Goor Zonen, den Haag, is de uitgever). Santpoort. H. F. A. Indien het door U gecom poneerde probleem geschikt is, zal het~te zij ner, tijd een plaatsje krijgen,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7