n*Y ansae Rubriek voor Vragen. AKKERTJES TVO E N5DAG 13 MEI 1936 HAARLE M'S DAGEEAD Feestavond Haarl. Kegelbond. De leden van den Haarl. Kegelbond zijn Dinsdagavond in de schitterend versierde er verlichte zaal van het gebouw aan de Tempe liersstraat bijeen gekomen, om met hun dames en genoodigden den jaarlijkschen feestavond bij te wonen. Ze hebben weer op de echt ouder- wetsche gezellige wijze dit feest gevierd. Dit werd hun trouwens door verschillende facto ren mogelijk gemaakt. Daar was ten eerste Jack Funny's Song and Dance Band. die zich den ganschen avond en nacht op zeer ver dienstelijke wijze liet hooren. Deze musici wa ren inderdaad onvermoeid. Dan waren op twee tafels de prachtige prij zen uitgestald, die in den loop van den avond door den voorzitter, den heer Jac. van Maris, zouden worden uitgereikt. Tenslotte was er bij het begin van het bal een alleraangenaamste verrassing. Aan het kampioensvijftal, de heeren J. C. W. de Paus, L. J. van Leeuwen, H. Spoor, G. Schouten en W. C. Bos, werd namelijk een even aardige als smakelijke hulde bereid. Te hunner eere had eerst een eere-promenade plaats. Daarna werd aan dit kranige vijftal namens de feest commissie een huldeblijk aangeboden, bestaan de uit de cijfers 1415, waarmee het kampioen schap werd behaald. Die cijfers waren van banket, omgeven door marsepain en versierd met rose rozen. Dit kunststuk, dat de alge- meene bewondering wekte, werd vervaardigd door den banketbakker Koel aan de Frans Halsstraat. De heer Van Maris sprak een korte wel komstrede uit. Hij deelde daarbij mede, dat op de algemeene jaarvergadering van den Ned. Kegelbond, die j.l. Zondag in Utrecht gehou den werd, een voor de kegelsport belangrijk besluit was genomen. Daar werd namelijk met algemeene stemmen een voorstel van de afdee- lingen Alkmaar, Helder en Haarlem aangeno men, om voortaan voor de kampioenwedstrij- den het land in districten te verdeelen. In 1937 zullen dus deze wedstrijden in zes districten plaats hebben. De kampioenen daarvan zul len elkaar daarna in Utrecht bekampen, om daaruit den kampioen van Nederland aan te wijzen. Spreker wenschte de afdeelingen Alk maar, Helder en Haarlem met dit succes geluk. Hij wekte de leden op, 14 Juni deel te nemen aan de bonden wedstrijden te Bergen. Daar zullen ook korpswedstrijden plaats hebben. Spreker hoopte, dat de aanwezigen zich op dezen feestavond zouden amuseeren en dat die een mooie propaganda voor het nieuwe kegel seizoen zou zijn. Toen werd met de afwerking van het wel voorziene programma begonnen. Eerst kwam het Duo Rovo, dat eenige alleraardigste lied jes zong, waarmee het onmiddellijk de ge- wenschte stemming opwekte. Het had er na melijk slag van, de aanwezigen het grappige refrein te laten meezingen. Het succes was enorm. Nadat de humorist Johny Rovo zich had doen hooren, waarvoor hij ook een dankbaar applaus in ontvangst had te nemen, ging dp voorzitter tot het uitreiken van de prijzen over, die behaald waren op den Bondsdag en bij de wedstrijden om het clubkampioenschap H. K. B. 1936. Hij deed dit weer op de bekendp prettige en gemoedelijke wijze. Voor iederen prijswinner had hij een vriendelijk woord. Hij herinnerde allereerst aan den Bondsdag op 1 Maart, die iets nieuws was op wedstrijdgebied en die zoo uitnemend geslaagd is. Daarvoor bracht hij hulde aan de wedstrijdcommissie en sprak de hoop uit, dat ook in het volgend sei zoen zulk een bondsdag georganiseerd zou worden. De heer L. Ketellapper, die van de tientallen de hoogste gooier was, mocht den eersten prijs in ontvangst nemen. De volgen de prijzen waren behaald door de heeren E. van Empelen en L. Dost. Extra prijzen werden nog toegekend aan de heeren Ketellapper, H. Louw, G. Renting, J. Meijer, M. van der Storm, P. A. Cassee en N. A. Faassen. De heer Van Maris bracht een hartelijk woord van dank aan de Kegelclub „De Volhar ding", die ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een prachtigen zilveren wisselbeker had geschonken. Deze werd voor het eerst ge wonnen door de Kegelclub „Richten en Rol len" met 1415 houten, een prestatie, waarvoor de heer Van Maris eerbied had. Hij merkte op, dat de leden van deze club het bewijs hadden geleverd, uitstekend te kunnen richten en rol len. Aan de vijf leden van deze club werd elk een gouden dasspeld overhandigd. De voorzitter van „Richten en Rollen", de here Van Orden uit Zandvoort, sprak een woord van dank en gaf de verzekering dat zijn leden ook het volgend seizoen al hun krachten zouden inspannen om den beker ook voor de tweede maal te winnen. Tenslotte werden'de prijzen aan de elftallen uitgereikt. De avond werd verder met muziek, tooneel- stukjes en voordrachten doorgebracht. Het bal, dat geleid werd door den heer R. van den Berg en waarbij vele attracties waren, duurde tot drie uur. De Haarlemsche Kegelbond heeft weer een mooie bladzijde aan zijr. gedenkboek toege voegd. (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat. Armband: Bonfrer, Hooimarkt 12zw. Muziekboekje: Zwierse, KI. Heiligland 45rd. Engelsch leer boek: Bruggeman, Gen. Joubertstraat 6. Roei boot: liggende in de Mooie Hel, nabij de sluis te Penningsveer. Broche: Politiebureau Sme destraat. Duif: Kats, Eindenhoutstraat 23. Etui met gereedschap; Augustinus, Roosveld- straat 52. Geld: Eggerding, v. Zeggelenstr. 102. Armbandhorloge: Ponsteen, Prof. v. d.Waalstr. 49 en Politiebureau Smedestraat. Jongensjas: Stevens, Smedestraat 23. Klem: Hooggreef, Camphuysstraat 3. Zakmes: Dijkstra, Wester houtstraat 30. Muts: Metten, Paul Kruger- straat 62. Portemonnaie met inhoud; Ineker, Rijksstraatweg 40: Jonker, Ged. Oudegracht 11; Breurmans, Alb. Bergstr. 32; Mandersloot, Neptunussstraat 24; Kalf. Schoterweg 61; Be- verdam, Leidschevaart 468 en Brand, Z. B. Spaarne 104 zw. Fietspomp: Jonker, Eiken straat 12. Kanopeddels: Riekwel, Gouwstr. 42. Parapluie: Boelens, Padangstraat 25. Pakje, inh. o.a. sokken: v. Doorn, Doelstraat 17 (na 5 uur). Regenpijpen: v. Maurik. Saenredamstr. 75. Speld met letter: Betjes, Cheribonstraat 38. Hangslot: Westerman, Herculesstraat 21. Tang: Visser, Essenstraat 24 V. Terug te krijgen bij: handschoenen en cein turen, Politiebureau Smedestraat; bal. v. Lu nenburg, Krelagestraat 17; duif. Schouten, Rustenburgerlaan 58; heerenregenjas, Kaul- nig, Spaarnwouderstraat 122; dameskaplaar zen. Hessels. Leidschevaart 82 rd.; dames muts. Zwaanswijk. Hasebroekstraat 11; mes. v. Lunenburg. Krelagestraat 17; oorringen (1 paar). Maarse, Oranjestraat 178; Pauw. Hout en Plantsoenen, Kleverlaan, tang, Oploo Ravelingsteeg 11. Vergadering Commissie van Toezicht op het L. O. Advies aan B. en W. over invoering Esperanto. In de oude raadszaal van het stadhuis hield de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs Dinsdagavond vergadering. De voorzitter, de heer Th. A. Lancee heette bij den aanvang van de vergadering eenige nieuwe leden der commissie welkom. De secretaris deed melding van het vragen door B. en W. om het oordeel van de com missie over hun voornemen school 17 uit Je Wilhelminastraat te verplaatsen naar het Zuiden der stad, n.l. naar de Prins Maurlts- laan. Door den korten termijn van antwoord gedwongen had het bestuur namens de com missie een advies uitgebracht, waarin er op werd gewezen, dat zoowel het groote aantal leerlingen als de inrichting en de ligging van de school ongunstig afsteken bij die van scho len in het Noorden van Haarlem en in Heem stede, Nadat het advies heeft gewezen op het be lang van een school in het Zuiden van Haar lem, betuigt het zijn instemming met het voornemen van B. en W. tot verplaatsing der school en met de keuze van ligging. De voorzitter herinnerde aan het afscheid van den heer Van Leeuwen, die voor de vriendelijke woorden tot hem gericht dankte. Hierna was aan de orde verkiezing van een bestuur. Bij acclamatie werd het tegenwoor dige bestuur herkozen. Vervolgens werd behandeld het advies aan B. en W. inzake wenschelijkheid van invoe- z-ing van het Esperanto als leervak aan Cen trale en U. L. O.-scholen. Naar de voorzitter toelichtte waren hieraan moeilijkheden verbonden, aangezien B. en W. in hun verzoek erop wijzen dat bij de wet toe voeging in het leerplan van andere vakken dan in de wet genoemd verboden is, behoudens goedkeuring van de Kroon. De heer Lancée gaf een uiteenzetting van de wettelijke bepa lingen, waarin wordt aangegeven welke vakken verplicht zijn voor het gewone L. O. en welke vakken in de leerjaren na het zesde o.a. op de z.g.n. Centrale scholen in Haarlem kunnen worden toegevoegd aan het leerplan. Ook wor den voor het U. L. O. analoge bepalingen met een kleine uitbreiding gegeven. Het vijfde lid van art. 25 geeft een bepaling over vrijstelling van de voorgaand"" bepalingen te verleenen door de Kroon, den Onderwijs raad gehoord, ten behoeve van instellingen met bijzondere inrichting van het onderwijs. De voorzitter legde er den nadruk op, dat dit lid nog nooit is gebruikt ten behoeve van ge wone L. O,-scholen, doch alleen voor Montes- sori- en Daltonscholen. Het leek hem en het bestuur onmogelijk het toevoegen van een leervak te noemen een bijzondere inrichting van het onderwijs. Het bestuur meende, dat de eenige weg was aan B. en W. advies uit te brengen en daarin dit standpunt te vermelden. Nadat een lid der commissie het nut van het Esperanto-onderwijs had uiteengezet, las Mr. A. Beets, de secretaris het concept-advies voor, waarin wordt gewezen op de geringe kans van goedkeuring door de Kroon, doch waarin in voering van Esperanto in het leerplan wen- schelijk wordt geacht.. Nadat bezwaren tegen het eerste deel waren behandeld en een lid had gewezen op het gevaar van overlading werd het advies aangenomen. Het lid, dr. De Smidt, drong bij de rond vraag bij de commissie aan op steun aan het streven van ouders van leerlingen der komen de 6e klasse van de opgeheven lagere school aan de Friesche Varkensmarkt. Zij willen trachten te bereiken, dat deze klasse, die an ders zou worden verspreid, in haar geheel, eventueel aangevuld, administratief bij een andere school wordt gevoegd, terwijl de leer lingen niet van gebouw hoeven te veranderen. Het bestuur zegde toe over de kwestie te zullen spreken. Hierna werd de vergadering, waar aan een bestuursvergadering vooraf ging, ge sloten. DE WEG KATWIJK—XOORDWIJK— AERDENHOUT. Door de K.N.A.C. is aan de beheerders van den weg Katwijk—NoordwijkAerdenhout (Heemstede) verzocht in het belang van de veiligheid van het verkeer te bevorderen, dat in een aantal daarvan in aanmerking ko mende gedeeltelijk onoverzichtelijke bochten asverkeersstrepen worden aangebracht, waar door aan het verkeer een betere geleiding wordt gegeven lllllll Illlllllllllllllllli]||l!ll!|[||||lllllllll|[l||;llllllllllll|||||| DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zyn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, ivorden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN VRAAG: 1. Mijn clivia zit vol witte luisjos. In mijn cactussen zitten zij ook. Wat is hiertegen te doen? 2. Hoe moet men een uitgebloeide azalea be handelen om haar het volgend jaar weer in bloei te krijgen? ANTWOORD: 1. Met een kwastje gedoopt in phytofaline telkens weer schoonmaken. Deze vloeistof is hij een handelaar in tuinbouwartikolen te verkrijgen. 2. Zoodra liet weer wat zachter wordt kunt u de plant met den pot in den grond zetten. Om de 3 4 dagen vloeimest geven en half September de plant weer binnen zetten. VRAAG: Mijn clivia is nu uitgebloeid. Moet zij nu veel of weinig water hebben en hoe dik wijls P<?r week? ANTWOORD: Den bloemstengel er uit snijlen. Indien nood:.- dan vèrscho aarde. D-' hoeveelheid water is niet te noemen. Dit hangt af van de grootte der plant en van den pot. Ook de stand- Een tooneelavond. Van de Commissie van moeders en opvoed sters uit „Volkenbond en Vrede". De commissie van Moeders en Opvoedsters bestaat hier in Haarlem iets meer dan een jaar en in dien tijd is er al heel wat nuttig werk door haar verricht. Wij herinneren aan den achttienden Mei van het vorig jaar, toen op initiatief van de Commissie lantaarn plaatjes vertoond werden voor schoolkinde ren in de Rembrandt Bioscoop en Cinema- Palace. Op 11 November werd een lichtoim megang georganiseerd voor kinderen. De or ganisatie berustte weliswaar bij den kinder- bond, maar het initiatief ging dit jaar toch van de Commissie van Móeders en opvoed sters uit. De Commissie bestond nog te kort om veel meer naar buiten uit te kunnen, verrichten; hoofdzaak was allereerst om de werklijnen en de verschillende mogelijkheden vast te leggen, Maar nu dit alles in kruiken en kan nen is. zijn de dames met voortvarendheid aan het werk gegaan. Ook nu lag het in het voornemen om op 18 Mei (Goodwillday) een bioscoopvoorstel ling voor schoolkinderen te organiseeren. Niettegenstaande alle moeite is het echter niet gelukt, een voor kinderen geschikte film te vinden. Op 15 Mei zal nu aan de leer krachten der lagere scholen een voorstelling worden aangebóden in Cinema Palace van de film „lm Westen nichts Neues", waarbij dan verzocht zal worden om den kinderen op 18 Mei op te wekken tot het medewerken aan een uiteindelijken voortdurendèn we reldvrede. Op Zaterdag 16 Mei heeft de commissie in den Stadsschouwburg een tooneelavond georganiseerd. Een voor dien avond speciaal geschreven stuk zal worden opgevoerd. Het bestaat uit drie afzonderlijke scènes en een entree dat de verbroedering der volken voor stelt. In dit entree zingen pl.m. honderd schoolkinderen mee. De muziek werd hier voor gecomponeerd door Marinus Adam, terwijl Tillv Sylon den dans ontwierp en stu deert. Het orkest, van de huis vrouwen vereeni- ging, onder leiding van mevrouw van Eeden zal op den avond de muzikale illustratie ver zorgen. Verder vond de commissie mevrouw Mar- guérite Couperus bereid om voor de pauze eenige van haar mooie oude liederen te zin gen. Mevrouw Couperus is in Nederland zoo wel als in het buitenland met het grootste succes opgetreden en zal o.a. in het najaar een weldadigheidsconcert geven onder aus piciën van het Engelsche hof. zoodat er niet aan getwijfeld behoeft te worden, of zij zal veel bijdragen tot het slagen van den avond. De vrouwelijke hoofdrol in de drie scènes na de pauze, wordt gespeeld door Aline Mar cus, een veelbelovende jonge actrice die bin nenkort eindexamen zal doen op de Tooneel- school en die reeds eerder in den Stads schouwburg blijk gaf van haar kunnen voor een dankbaar en apprecieerend publiek. Haar tegenspeler Is (Nijenbranding de Boer, een der goede krachten van de H.T.C. Hem werd onlangs met een overweldigende meer derheid van stemmen de beker van het Kennemer Lyceum voor tooneelspel uitge reikt. Uit dit alles blijkt wel, dat de commissie heeft getracht een greep naar het beste te doen, aan het publiek om haar appreciatie met deze poging te toonen door een groote opkomst. zooals: Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijnen, Rheumatische pijnen, Spil, verdwijnen in tien mi nuten door de verrassende werking van de Nederlandsche Pijnstillers Koker mei 12 stuks 52 ct. Zakdoosje. 3 stuks 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) i;ililiiiiiiiliiliiillill[lilllliil!iiiiiiiiiiillllillillllilllllll!i plaats, temperatuur in den dampkring kunnen dit beïnvloeden. Indien u om den amieren dag in den zomer de plant in een bakje met water zet, dan is dat voldoende. Geef bovendien om de 14 dagen wat aftreksel van koemest of bloe men mest RECHTZAKEN VRAAG: 1. Ik heb een dienstmeisje van 18 jaar iederen dag van 8.30 tot 12.30 uur. Zij wordt per week betaald. Ze is niet in een ziekenfonds, wel haar ouders. Wanneer zij eventueel in een ziekenhuis wordt opgenomen, ben ik dan aan sprakelijk voor de ziekenhuiskosten? 2. Hoe lang moet ik dan het meisje loon uitbe talen? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Gedurende 14 dagen. VRAAG: 1. Mijn huurcontract heb ik getee- kend voor een Jaar, maar het is nog niet gere gistreerd. Kan ik nu nog" binnen het jaar van de huur af? (Er zijn veel gebreken aan het huis, die wij niet bemerkt hebben toen wij het buurden). 2. Toen wij het huls huurden was mijn inko men boven 1000. Nu is het met 2 per week verlaagd. Kan dat ook een reden zijn om binnen het jaar van de huur af te komen? ANTWOORD: 1. Neen. U kunt niet binnen het Jaar van de huur af. 2. Neen RECEPTEN VRAAG: Kan ik zelf een geelkoperen hang lamp bronzen? ANTWOORD: Er is een gekleurd vernis in den handel (bij ijzerhandelaars verkrijgbaar) waar mede men aan de lamp den schijn van gebronsd koper kan geven. Het echte bronzen evenwel is alleen werk voor een specialist. VRAAG: Iloe kan de kraag van een zwart stoffen mantel, die door het dragen vet is ge worden, worden schoongemaakt? Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezojiden stukke7i, geplaatst oj niet geplaatst, ivordt de kopij den iiizender niet teruggegeven. Vrouwen Vredesgang 193(5. Geen volle week meer scheidt ons van den dag, waarop voor tallooze vrouwen de gele genheid bestaat te getuigen van haar vre deswil. Van het Heemsteedsch plaatselijk Co mité hoorden wij, dat er nog zoo heel wei nigen zich opgegeven hebben om mee te doen. Vrouwen, gij allen beseft toch de geweldige dreiging van de steeds meer naderende moord partij Weest daarom niet cynisch en zegt niet: „wat kunnen wij nu met die wandeling in deze tijden bereiken?" Neen, 't is niet een wandeling zonder meer, 't is een betooging. En achter deze betooging moet ons aller sterke wil staan, onze pal staande overtuiging, geconcentreerd op „dat willen we nooit weer". Weest allen doordron gen van het feit, dat in deze tijden het belij den van onzen vredeswil noodzakelijker is dan ooit. In haar rede van 8 Mei zeide mevr. Corbett Ashby, presidente van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht en Gelijkstgatsburgerschap „Voor de vrouwen kan dit verraad (waar mede ze de laatste moordpartij in Abessynië bedoelt) en de gevolgen, die het zal hebben, een reden zijn om haar activiteit voor wereld vrede en recht te verdubbelen." Laat dit zoo zijn en toont uw activiteit door u op te geven om mee te doen aan den Vrou wen-Vredesgang op 18 Mei ,a.s of deze finan cieel te steunen. U kunt u opgeven aan een der onderstaan de adressen te Heemstede: Postlaan 1. Lom bokstraat 11. v. Merlenlaan 4. Heerenweg 187, Zandvoorter Allée 10 en Landzichtlaan 82. Giften, hoe klein ook, zijn zeer welkom bij den penningmeester, den heer H. J. D. Veen, Heerenweg 187. Gironummer 261579. B. F. V. W—K. Omnibus, tram-autobus. Vele jaren geleden heb ik meermalen een reis gemaakt met een omnibus. Wat een treu rig reisvoertuig. En hoe verheugd waren wij toen. dat een nieuw vervoermiddel, de tram, ons kwam verblijden. Weg!omnibus. Leve de tram! Maar nu, na zoovele jaren, komt, o schrik! die omnibus weer terug, nu auto-bus ge naamd! Maar de autobus is even schommelende als voorheen die oude omnibus! Waarom nu weer die plannen om de veilige rustige tram te vervangen door een omnibus, nu genaamd autobus? Wilt u deze klacht van mij en velen met mij plaatsen, als een uiting van vrees en hoop? MEVR. v. V. Aan alle vrouwen in Neder land! Heerlijke Lente met Uw ontwakend, jong. frisch groen, met Uw bloemenschat, die ge nog ten deele in Uw schoot verborgen houdt, ik groet U! Vrouwen en Moeders, draagsters van 't jonge leven, zijt ge U bewust, wat onze Vredesgang de heele wereld te zeggen heeft? Neen vrouwen, dat zijt ge niet, anders zou een nog grooter duizendtal „openlijk" haar Vredesgeest willen toonen! Ik bid U, staat niet sceptisch tegenover deze uiting, gaat eerst mee en oordeelt dan. Onder gaat met ons het hooge extazegevoel van die duizenden zwijgende vrouwen, demonstreerend voor 't zelfde doel; „Vrede". Beleeft met ons dat oogenblik van absolute stilte, voorafgaande aan 't geklik-klak van die duizenden voeten van jong en oud, arm en rijk, Jodin of Christin, die naast elkaar schrijden onder de wijd uitgespannen vredes- vlag. Gevoelt met ons den diepen eerbied van de rijen belangstellenden langs den weg, ook met een witte bloem getooid, als uiting van sym pathie voor onze betooging. Bedenk, dat 't durven toonen van onzen vredeswil een daad is. leidend tot de „mo- reele ontwapening" waarvan Henderson, de groote leider van de Ontwapeningsconferentie, reeds jaren geleden sprak. Werkgevers(sters). Gemeentebesturen, ver zoeken we dringend, aan haar, die 't wenschen. Maandag 18 Mei een paar uur voor onzen fllilillllllilllllllllilllilllillLillllllllllI'llllillliP ANTWOORD: Met rebo-vlekkenwater stevig afschuieren. VRAAG: Hoe maak ik .boerenjongens? Kan da.t ook met inmaakwijn geschieden? ANTWOORD: Wij zouden u raden het met brandewijn te doen. Maak 3 pond rozijnen zon der pitten goed schoon, doe ze in een geëmail leerde pan met 3 a 4 ons kandij en een paar stokjes kaneel en zooveel koud water, dat de rozijnen juist onder staan. Doe de deksel op de pan en breng den inhoud langzaam aan de kook (maar nic-t doorkoken). Laat bokoolon en doe het in een f'esch met wijden hals en voeg er de brandewijn bij (l\'z d.L.). Sluit goed af niet stop of perkament. DIVERSEN VRAAG: 1 Hoeveel toeschouwers kunnen op het R.C.H.-terrein een wedstrijd bijwonen, als alle beschikbare plaasen zijn uitverkocht? 2. En op het terrein van ..Haarlem"? (Maar niet met uilbreiding van accomodatie). ANTWOORD: Op het R.C.H.-terrein ongeveer 14000. Op dat van „Haarlem" 11000. VRAAG: Wat is het adres der Alg. Ned. Kam peer vereen iging? ANTWOORD: Secretaris is de heer Carl Denig, Weteringschans 113, Amsterdam-Centrum. VRAAG: Een eiken gebeitste stoel is kaal ge worden, dus wil ik hem opnieuw beitsen, iloe krijg ik hem eerst blank? ANTWOORD: Schuren met schuurpapier. Stuk jes verf die misschien blijven zitten, verwijde ren door middel van een stukje glas. VRAAG: Op welke dagen en uren wordt in het Academisch Ziekenhuis te Leiden kosteloos oogheelkundig consult verleend? ANTWOORD: Eiken dag van 9—10 uur. Vredesgang in Amsterdam vrij te geven. Huls moeders! verzet Uw waschdag één dag! On- vermogenden worden door de reiskas gehol pen. Aanvragen daarvoor te richten aan Mevr. Buis, Wagenweg 68. Vrouwen van Nederland, demonstreert dus allen mee! Vrouwen, bedenkt U, eer 't te laat is. Toont Uw vredeswil door een daad! Voor bijdragen Mevr. Buis, Gironummer 65154. EEN TROUWE MEDEBETOOGSTER. Hoe zal het dit jaar met kampeeren gaan? Geachte Redactie, Weer nadert het kampeerseizoen, met vreugde tegemoet gezien, maar helaas niet altijd beantwoordende aan de daaraan ge stelde verwachtingen. Verleden jaar is het voor de kampeervereenigingen „Licht en Vrijheid" uit Haarlem en „Licht en Lucht" uit Amsterdam wel een zeer bittere teleur stelling geworden. In 1934 waren wij nog in staat om 125 gezinnen uit Haarlem en een ongeveer gelijk aantal uit Amsterdam, voor t-wee maanden op het strand te brengen. En men moet bij het overwegen dezer getallen wel bedenken dat deze kampeerders, die met hun gezinnen de bevolking van een niet eens heel klein, dorp uitmaken, behooren tot die categorie onzer samenleving die het minst financieel draagkrachtig zijn en voor wie een verblijf aan het strand van eenige maanden een nieuwe levenskans beteekent. Waarom het Bloemendaalsche strand? Het Bloemendaalsche strand is voor de be woners van Haarlem zoowel als Amsterdam het gunstigst gelegen. Het is bovendien sinds jaren de plaats die én docr de Haarlemsche Kampeervereeniging ,.Licht en Vrijheid" én door de Amsterdamsche zusteryereeniging als eenig kampeerterrein werd gebruikt. Deze twee vereenigingen waren en zijn cp het ge bruik "van dit strand geheel en al ingesteld. Daarenboven was dit strand het eenige dat binnen het bereik der minst draagkrachtigen viel. Reeds vóór er van de zijde der autoriteiten in die richting aandrang werd uitgeoefend, voelde men onder de kampeerders behoefte aan ordening. Ja, de organisatie, het aaneen sluiten der kampeerders was in zekeren zin een uiting daarvan. In 1934 begon de ge meente Bloemendaal regelend op te treden, hierin bijgestaan door gen. kampeervereeni gingen. Algemeen was men dan ook na afloop van dit kampeer-seizoen van meening, en dit betreft ook de Bloemendaalsche gemeentelijke autoriteiten, dat 1934 een zeer ordelijk kam peer-seizoen was geweest. Al spoedig deed zich in het kamp de be hoefte voelen aan een goed geoutilleerde E.H.B.O. Was het oorspronkelijk een toevallig in het kamp vertoevende verpleegster die dit werk op zich nam, de kampeervereeniging „Licht en Vrijheid" achtte dit geenszins vol doende. Zij vaardigde leden af naar Snelver- band en E.H.B.O. en mag het genoegen sma ken thans over een tiental leden te beschik ken die in E.H.B.O. zijn onderlegd en gediplo meerd. Ook het reddingswezen werd niet ver waarloosd Daar een flink gedeelte van het strand door het kamp was bezet, achtte de kampeervereeniging het noodig op geregelde ond' rlinge afstanden latten met grijptouwen te plaatsen. Tevens werden verschillende le den lid van de Bloemend. Reddings-Brigade en „Watervreugd", met geen ander doel dan n de veiligheid aan het strand té vergrootéii. Deze leden zijn thans voor het grootste ge deelte gediplomeerd ln het reddend-zwemmen. De bijna voortdurende aanwezigheid van al deze mensehen op het strand tijdens de zo mermaanden zou een zekere waarborg bieden voor de veiligheid aldaar. Niet omdat de B. R. B. niet voor haar taak berekend zou zijn. Integendeel. Maar het is onmogelijk om uit een centraal punt, of eigenlijk uit één hoek, een strand van een kilometer lengte vol komen te beveiligen. In ieder geval zou de aanwezigheid van een tiental gediplomeerde redders, verspreid over dit strandgedeelte, gegeven de uitstekende harmonie waarin steeds met de B. R. B. wei-d samengewerkt, een niet te onderschatten aanwinst zijn. D.e kampeervereeniging „Licht en Vrijheid" heeft zich voor deze zaken alsmede de draag baar, groote tent, verband trommel, enz. enz. groote financieele offers getroost. Dit is op zichzelf niet erg. En zij zouden er gaarne nog veel meer voor over hebben om dit werk te vervolmaken. Jammer zou het echter zijn wanneer er aan dit werk een ontijdig einde kwam. Tn den winter van 1934-1935 werd door den gemeenteraad van Zandvoort plotseling een besluit genomen het Zomerkamp van de „zuid" naar de „noord" te verplaatsen. Wat hiervan de oorzaak mocht zijn? Kwesties van hcogere politiek, naar men zegt. Wij zijn hier mede niet zoo goed bekend. Maar met de ge volgen van dit besluit des te beter. De bur gemeester van Bloemendaal bewoog hemel en aarde om dit besluit veranderd te krijgen. Te vergeefs. Aan ons kampeerders verklaarde hij dat hij zeer tevreden was over onze wijze van kampeeren. Dat hij echter niet kon gedoogen dat het Bloemendaalsche strand tusschen twee kampen werd ingesloten. Dat, indien Zandvoort op haar besluit terug kwam, wij zeker weer op de oude voorwaarden zou den kunnen komen kampeeren. Gebeurde dit echter niet dan zou hij geen toestemming ver- leenen. Zandvoort bleef bij haar besluit. Burge meester den Tex handhaafde zijn beslissing. Voor 1935 was de zaak verloren en wij waren de dupe. Alles hebben wij verder in bet werk gesteld. Raadsleden. Kamerleden, Ministers en depar tementen, tot allen hebben wij ons gewend. En niet welk resultaat? Dat wij heden 8 Mei 1936 nog niet weten of het ons gelukken zal 't komende seizoen op het strand terug te ko men. Twee-honderd-en-vijf tig kampeerders duizend en meer personen, zien reikhalzend uit naar het bericht dat hun hiervan de ze kerheid zal geven. Wat het voor de kinderen beteekent behoeft niet gezegd te worden. Het werk der kampeervereenigingen dreigt afge broken te worden. Wij richten ons tot allen die het met de volksgezondheid wel meenen: „Helpt ons bij ons pogen weer op het strand terug te komen. Doet het ieder op uwe wijze, hetzij in den vorm van ad'naesiebetuigingen aan ons hernieuwd verzoek aan den Burge meester van Bloemendaal. hetzii door publici teit-, of hoe dan ook. De honderden die gedu rende de komende zomermaanden erdoor in de gelegenheid zullen komen levenskracht op te ioen. rullen u er dankbaar voor zijn. LT mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Namens het bestuur der kampeerver eeniging ..Licht en Vrijheid", de secretaris, STEVENHAGEN, Bastiaanstraat 89, Haarlam,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10