Sportvesten 3.75 ssurantiekantoor Gebr. Snoeck ^WEERBERICHT WOENSDAG 13 MEI 1936 HAARDE M'S D A G B jC A D De eerste „Röntgentulpen". Te Haarlem tentoongesteld. De Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring der wetenschappelijke'veredeling van siergewassen schrijft ons. Een merkwaardige verzameling tulpen is Maandag, ll Mei, naar de keuring der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur te Haarlem gebracht Ze bestaat uit z.g. „verloopingen" somatische kleurmutaties. door dr. W. E. de Mol, te Amsterdam verkregen tengevolee van Röntgenbestraling. Van de verschillende soorten, waarbij de kleur op deze wijze veranderd is en zich reeds een zeker aantal jaren gedurende de bollen- vermeerdering volkomen gehandhaafd heeft, zijn twee Darwintulpen gekozen, n.l. „Roi dTslande" en „William Pitt". Van de eerste soort: twee bloemen, donker der rood, een bloem, lichter rood, een bloem, meer violet dan de gewone: van de tweede soort drie bloemen, donkerder rood, twee bloemen, fraai rose, een bloem, welke donker rood geworden is en een z.g. „vlinderhart" ge kregen heeft, d.i. een blauwzwarte vlek aan de basis met er boven een witte zoom, scherp afgeteekend. zooals City of Haarlem dat be zit, een bloem, die dit nieuwe kenmerk voor de helft vertoont en voor de andere helft nog gewoon William Pitt is, twee bloemen, gebro ken. wit met donkerrood, twee bloemen, ge broken, doch wit in gewoon rood. Ter verge lijking met deze zestien gemuteerde bloemen zijn twee gewone bloemen van Roi d'Islande en vijf gewone bloemen van William Pitt ten toongesteld. Van de eerstgenoemde donker- roode William Pitt bloeien thans veertien bloemen, wel een bewijs, voor de constantheid der aangenomen kleui- Vooral is William Pitt door den onderzoe ker intensief in zijn experiment betrokken. Dit is een soort, welke in alle landen zeer in trek is. Toen eenige jaren geleden in verband met vroegbroei het koelen der bollen in ge bruik kwam, werd William Pitt hoe langer hoe meer gevraagd, in Engeland enz. De onder zoeker heeft daarmee rekening gehouden. Voor de practijk is een veranderde en verbe terde bloemkleur alleen van betekenis bij een veeiverkochte soort. Het spreekt vanzelf, dat aan dit alles even zeer een kant zit, van groot belang met be trekking tot de theorie der erfelijkheidsleer. Dr. de Mol tracht de besproken verschijnse len te verklaren met zijn z.g. „deelingshypo- these". In het kort gezegd, neemt hij aan, dat be paalde erfelijke factoren, b.v. „de factor voor de roode kleur", samengesteld is uit een min of meer groot aantal elementaire Lictoren. Onder bijzondere uitwendige condities, o.a. Röntgenbestraling kan nu het mechanisme der cel- en kerndeeling in zijn regelmaat ge stoord worden, met gevolg, dat de eene doch tercel een „te veel", de andere een „te wei nig" aan elementaire factoren ontvangt. Ook is verandering van de kleur der loof- bladeren niet uitgebleven bontbladigheid treedt op en bovendien is reeds meermalen wijziging van den vorm waargenomen. De onderzoeker is de meening toegedaan, dat door X-stralen alleen die erfelijke veran deringen kunnen worden opgewekt, welke ook wel spontaan, maar dan in zeldzame gevallen, te voorschijn treden. De bestralingen hebben plaats gevonden in het Röntgenlaboratprium der universiteit van Amsterdam, directeur prof. dr. J. van Ebben- horst Tengbergen. De planten worden te Lisse met groote zorg voortgekweekt door den heer R. C, Segers (N.V. Gebrs. Segers). R.K. LAND- EN TUINBOUWBOND. In de Dinsdag gehouden algemeene verga dering van den R.K. Land- en Tuinbouwbond werd aanvaard 't preadvies van het bestuur, strekkende tot uitbetaling der opgenomen sur- plusbollen tot 85 pet. De vergadering verklaarde zich met 2413 stemmen vóór inlevering van een hoeveelheid plantgoed van 6 K.G. STUKKEN VOOR HET GEMEENTEBESTUUR Ten gerieve van de bewoners van Haarlem- Noord is in den voorgevel van het Raadhuis der voormalige gemeente Schoten een bus aangebracht, waarin brieven voor het Ge- meéntebestuur van Haarlem kunnen worden gedeponeerd. De bus zal tweemaal per dag. n.l. om 9 uur v-m. en om 2 uur n.m. door een bode van het Stadhuis worden geledigd. in grijs, blauw, bruin VAK KL E DINGMAOAïyM PAARLAARSTEEC I.TELi 1294? -LET OP JUISTE ADRES (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 13 MEI Stadsschouwburg: R.K. Blindenvereeniging „St. Odilla", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Door Inspanning Uitspanning met „Blanke Ballast". 8 uur. Cinema Palace: „Schuld en boete" met Harry Baur. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Krullekopje" met Shirley Temple, geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Diamant Jim, met Edward Arnold. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Renate Müller en Gus- tav Fröhlich „Genadebrood". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 14 MEI Protestantenbond, Jacobstraat: Erasmus- herdenking door den Vredesraad Haarlem, 8.15 uur. Hotel Lion d'Or: Jaarl. Alg. Vergadering v. aandeelhouders van „De Sierkan", 3 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Heemstede: Raadsvergadering, 8 uyr. Zandvoort: Raadsvergadering. 7.30 uur. #t SLUIT GLASVERZEKERINGEN STATIONSPLEIN 13 - TEL. 17145 - HAARLEM ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD TEGEN HOOGE PROVISIE tegen sterk concurreerende premie's Vraagt vrijblijvend premie-opgave. Hoofdvertegenwoordiging voor Haar lem en Omstreken van N.V. Glas- verz. Mij. „BOUVY" te Dordrecht. DIRECT HERSTEL UIT VOORRAAD (Adv. Ingez. Med.) R.-K. Hanzebond van Slagers patroons. Dinsdag hield de Ned. R.-K. Hanzebond ■ran Slagerspatroons alhier zijn jaarvergade ring. Aan de Msb. ontleenen we hierover het volgende: De heer L. Kuyk, voorzitter van de ontvangende afdeeling, sprak een welkomst woord, waarna de Bondsvoorzitter, de heer G. C. Scholtens, een rede hield. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1936. De heeren G. Th. Koe kenbier en H. J. Offermans werden als be stuursleden herkozen. De heer J. G. van Eeden. directeur van het bondsbureau, besprak het in de laatste weken dreigend gevaar van „inblikken" van vleesch. De slagersbonden hebben hiertegen scherp stelling genomen. Op 25 Maart jl. heeft minister Deckers aan de bonden verzocht plannen voor de distri butie in versch vleesch aan de minst-draag- krachtigen in te dienen. De bonden hebben toen voorgesteld, dat de regeering z.g. waar debons zal uitgeven, waarop de betrokkenen goedkoop vleesch bij den vleeschhandel kun nen krijgen. Op 6 Mei jl. is een conferentie met Jan Louwes namens den minister ge houden. Vrijwel was men het er over eens, dat inblikken niet meer noodzakelijk is en dat verstrekking van versch vleesch de voor keur verdient. Besloten werd. dat de bonden de controle maatregelen op de verstrekking zouden on der de oogen zien en dat in de vier groote steden een proef genomen zou worden. Plot seling werden de slagers echter opgeschrikt door het bericht, dat toch tot inblikken zou worden overgegaan. De minister van Landbouw heeft echter medegedeeld, dat hij van het bericht niets afweet, doch dat het waarschijnlijk afkom stig is van den minister van Sociale Zaken. De bonden hebben een conferentie met den minister aangevraagd, welke Donderdag as. gehouden zal worden. Inmiddels is het be richt afgekomen, dat reeds een bestelling voor inblikken is gegeven. De voorzitter staafde nog eens den tegen stand van den bond tegen blikvleesch. Spr. bepleitte in de plaats daarvan levering van versch vleesch op waardebons, hetgeen vele voordeelen heeft. Uit de vergadering werd scherpe critiek geuit op de regeerimg, Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin er op werd gewezen, dat de distribu tie van blikvleesch groote schade aan het slagersbedrijf veroorzaakt, terwijl er geen algemeen belang mede wordt gediend: voorts waardeering wordt geuit voor het beleid van het hoofdbestuur in dezen en aan de regee ring wordt verzocht, indien tot vleeschdistri- butie moet worden overgegaan, dan ver strekking van versch vleesch toe te passen. Aan het hoofdbestuur werd vrij mandaat in deze kwestie gegeven. Dr. E. J. Tobi, directeur van den tot stand gekomen „Centrale Vleesch- en Veehandel" hield een lezing over den stand van zaken betreffende de orde en saneering van het Vleesch- en Vleeschwarenbe drijf in ons land. De Centrale wenscht vooralsnog niet prijs- regelend op te treden, wel zal ze voor unifor me prijscalculatie propaganda maken. De voorzitter wekte op door te gaan met plaatselijke saneering en ordening, doch dit te doen in het algemeen raam, door de Cen trale voorgesteld. Na de gedachtenwisseling werd de verga dering verdaagd. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pandpoort, Koningstraat. Onze Vereeniging vraagt, 't behoeft nu juist niet veel, Geert toch elk van u een deel. Wij zijn dan daarmee best gebaat, Zonder uw steun wisten wij geen raad. Postgiro 212793 telefoon 11855 of 15445. BIJEENKOMST „DE NATUUR". Maandag 18 Mei houdt de vereeniging tot bevordering der aquarium- en terrarium- kunde ..De Natuur" een bijeenkomst in het hotel „Hof van Holland". De agenda vermeldt o.a. een causerie door den heer G. F. M. Schutte, over het boek van William Beebe „800 meter onder den zee spiegel". VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. Nu het winterseizoen en hiermee de feest avonden ten einde zijn, houdt bovengenoemde Reunisten-Vereeniging haar leden gedurende de a.s. zomermaanden bezig door een aantal .trips" te organiseeren. Zoo trekt zij er met Hemelvaartsdag per trein op uit naar Bussum, van waaruit een Wandeltocht door de sohoone natuur wordt georganiseerd. Op Zondag 7 Juni gaat men „en club" naar den Olvmpischen Dag. Verder wordt er op Zondag 5 Juli een Autobustocht georganiseerd naar de Veluwe. SPORTTERREIN CHRIST. LYCEUM. Het nieuwe Sportterrein van het Christe lijk Lyceum aan de Leidschevaart Oostzijde, over het viaduct, zal Woensdag 20 Mei, des morgens negen uur, in gebruik worden ge nomen. VEREEN. TEGEN HET MISHANDELEN VAN DIEREN. De Vereeniging tegen het mishandelen van dierén voor Haarlem en omstreken houdt Dinsdagavond 19 Mei haar jaarlijksche leden vergadering in het gebouw Ridderstraat 11- Het jaarverslag getuigt van toenemende activiteit. Het aantal leden is echter gedaald van 565 tot 560. Het aantal contribuanten bleef 50. De inkomsten bleven beneden die van ver leden jaar. Er was een nadeelig saldo van f848,06. maar uit de nalatenschap van mej. Knipschaar werd f 1000.— ontvangen. Uitbreiding van het ledental is, bij stijgen de uitgaven en dalende vaste inkomsten drin gend noodzakelijk. In totaal zijn 672 honden en katten (v. j. 495) op de spreekuren gebracht voor onder zoek waarvan 315 honden en 126 katten voor de eerste maal. 161 honden (v. j. 110) en 401 katten (v. j. 255) werden pijnloos afgemaakt, waarvan 66 honden (v. j. 34) en 226 katten (v. j. 154) kosteloos. De Bilt voorspelt: Meest zwakken veranderlijken wind. Half of zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Iets kouder des nachts. Overdag iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 769.0 m.M. te Vardoe. Laagste 748.2 m.M. te Reykjavik. Het buitenlandsch weerbericht meldt Opklaring. In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. De depressie bij IJsland werd wat minder diep, ook de lage druk in het Oosten vulde op en vertoont thans nog een vlakke kern over Zuid-Finland, Estland en Letland en over Oostenrijk. In de omgeving van dit laatste kerntje valt nog vrij veel regen, vooral over Zuidoost- Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Over Scan dinavië blijft het fraai weer. Ook over Frank rijk is het weer vrij goed. In onze omgeving vielen plaatselijke buien. Men mag verwachten dat het Zuidwestelijke hoogedrukgebiea zijn invloed naar onze om geving uit zal breiden. Bij zwakken, verander lijken wind is tegen den avond opklaring te verwachten, met een iets kouderen nacht. Overdag stijgt de temperatuur iets. De regen kansen zijn klein. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. 765 m.M. Stand van heden Neiging vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 THERMOMETERSTAND Laagste hedennacht 51 gr. F. Hoogste heden tot 12 uur 66 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 8.18 uur; n.m. 20.55 uur. Strand berijdbaar van 13.1519.00 uur. Vrijdag v.m. 9.32 uur; n.m. 22.08 uur. Strand berijdbaar van 14.30—20.00 uur. WEEKBERICHT VAN DE COOP. CENTRALE EI ER VEILING PURMEREND G-A-, 12-5-36. Afdeeling eieren. Aanvoer 175-000 eendeie ren f2.45f2.50. 100.000 kippeneieren: 70-80 K.G. f3-—f435; 65-66 K.G. f2.70—f 2,80; 63- 64 K.G. f2.65—f2.80: 60-62 K.G. f2.50—f2.65; 58-59 K.G. f245—f2.55; 56-57 K.G. f2.40— f2.50; 53-55 K.G. f 2.25—f 2.40; 50-52 K.G. f 2;i0—f2.25. V FAILLIS SEMENTEN. Door de Haarlemsehe Arrondissements- Rechtbank zijn de volgende faillissementen uitgesproken: Mevr. G. H; M. Kosters gehuwd met M. J. van der Linden, handelende onder den naam Maison Truus Kosters idamesmodeartike- len), wonende te Zaandam, Skagerrak no. 26; Curator: Mr. L. J. Venhuizen, te Heemstede. Arie van Stijn, winkelier in garen, band en sajet, wonende te Lisse, Vreewijk no. 54; Cu- ratrice Mej. Mr. M. J. Kluitman te Haarlem. J. Wijkhuizen, groenten- en fruithandelaar, wonende te Haarlem, Esschilderstraat no. 33rood; CuratriceMevr. Mr. E. J. Scheltema- Cónradi te Haarlem. P. B. F. de Graaf, groentenhadelaar, wonen de te Bloemendaal, Boschlaan no. 65; Cura tor: Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. De Handelsvennootschap onder de firma A. J. C. Berg en J. Paay, stucadoors, wonende te IJmuiden, Gerard Doustraat no. 28, en haar beide firmanten: A. J. C. Berg, stucadoor, wonende te IJmui- den-Oost, Tuinderstraat no. 63; J. Paay, stucadoor, wonende te IJmuiden- Oost, Meeuwenlaan no. 18; Curator: Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. M. Walraven, bloembollenhandelaar, han delende onder den naam M. Walraven en Co., vroeger wonende te Hillegom, Veenen- burgerlaan no. 45; Curator: Mr. F. J. Gerrit sen te Haarlem. P. van der Mey, machinist, wonende te IJmuiden, Hadleystraat no. 15; Curator: Mr. W. S A. N. Gorter te Haarlem. Willem Stuvé Jr.. kermisexploitant, wonen de te Haarlem, Ged. Schalkburgergracht no. 96; Cura trice: Mevr. L. M. I. L. van Taalin gen-Dols te Haarlem. N. Dienaar, handelende onder de firma M. Dienaar, destijds wonende te Hillegom, thans te Haarlem, Smedestraat mo. 11, van beroep aannemer; Curator: Mr, A. Beets te Haarlem. J. Nederkoorn, bouwmaterialenhandelaar, wonende te Haarlem, Kamperlaan no. 9; Cu rator: Mr. G. E. Mellema te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief van: P. Krul, wijnhandelaar, wonende te Heem stede; Curator: Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. C. G. van Wijnen, timmerman, wonende te Haarlem, Schouwtjeslaan no. 47; Curator: Mr T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. A. Keuter, schilder, wonende te IJmuiden; 'Curator: Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haar lem. M. J. Koenderman, wonende te Heemstede, Bronsteeweg no. 80; Curator: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. J. Troost, metselaar, wonende te Haarlem, Berckheydestraat 6; Curator: Mi-. A. C. F. Hendrikse, te Haarlem. P. Kossen, slager, wonende te Haarlem; Cu rator: Mr. F. van der Goot, te Haarlem. Geëindigd is het navolgende faillissement wegens het verbindend worden der eenige Uitdeelingslïjst van: Jan Joosten, bakker, wonende te Haarlem. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord van: N. Blokker, loodgieter, wonende te Haar lem; Curator Mr. G. E, Mellema te Haarlem. Ingetrokken werd het verzoek tot voorloo- pigo surseance van betaling verleend aan: De Firma A. J. C. Berg en J. Paay, stuca doors, wonende te IJmuiden-Oost. en van de verleende surcéance van betaling aan: J. Nederkoorn, handelaar in bouwmateria len, wonende te Haarlem, Ir. Mussert over „Europeesche solidariteit". De Abessynische oorlog besproken. Minister De Graeff zou z.i. de kosten van onze ambulance moeten betalen. In den Direentuin te 's Gravenhage heeft de Nat. Soc. Beweging Dinsdagavond een ver gadering belegd, waarin de heer Mussert ge sproken heeft over „Europeesche solidariteit" De heer Mussert. met luid applaus be groet, sprak eerst over de worsteling tusschen het communisme en het Nationaal-socïalisme, die hij het grootste gebeuren van dezen tijd noemde. Voortst schetste hij de opkomst en den vooruitgang van het communisme, zeide, dat Frankrijk meer en meer de bijwagen van Rusland wordt. Lijnrecht tegenover de macht der duisternis, aldus spr. spr„ staat fier en krachtig het fascisme en nationaal-socialisme in Europa. Zoo kwam ir. Mussert ook op Italië. Geen staatsmacht in dat land was in staat om te veranderen het feit. dat in Italië zelf belangrijke grondstoffen ontbreken. Ko loniën waren aan Italië onthouden door zijn vrienden Engeland en Frankrijk Toen gelastte Mussolini de inbezitneming van het eenige stuk van Afrika, dat de groot machten nog niet gedeeld hadden: Abessynië. Onverschillig hoe men hierover denkt, zoo zeide spr„ één ding staat als een paal boven water: terwijl honderden zoogenaamde wijze en geleerde staatslieden in Genève en thuis kletsten, zwetsten en hetsten, speelde Musso lini het klaar om in eenige maanden tijd de Italiaansche vlag in Addis Abeba te planten (Luid applaus). (Iemand roept: daar klappen ze nu voor. Deze persoon wordt uit de verga dering verwijderd.) Achter in de zaal protesteerde nog iemand. De heer Mussert: trap dien man eruit. De heer Mussert zeidê nog, dat Italië uit ging zooals Nederland destijds ook is uitge gaan. zooals andere landen er ook op uitgin gen. Deze strijd heeft honderden slachtoffers gekost, maar zal aan honderdduizenden een toekomst geven. De heer Mussert besprak voorts het nieuwe Duitschland en kwam vervolgens op de plaats die ons vaderland nu inneemt, Den Volkenbond noemde hij den bond der overwinnaars. Wanneer wij toenmaals een krachtige, echt Nederlandsche figuur aan het roer gehad zouden hebben, zouden wij niet tot dien bond zijn toegetreden. De heer Mussert herinnerde er aan, dat de heer Bijleveld in 1919 de marine liad willen liquideeren en zeide, dat de N. S. B. eens de pensioenen van menschen als Bijleveld, Mar- chant, Aalberse en Kortenhovst zal liquidee ren en teruggeven aan het Nederlandsche volk, (Geroep: bravo.) Terugkomende op onze verhouding tot den Volkenbond zeide de heer Mussert, dat het systeem van zoogenaamde collectieve veilig heid een collectief onrecht was. Het zal een eeuwige schande zijn. dat Nederland aan dit bedrijf heeft medegedaan. Met de deelneming aan de sancties is de handel van Nederland en Ned.-Indië met Italië vernield. Wie betaalt het gelag? De heeren van het Plein gaan straks met pensioen, behangen met ridderor den en met dankbetuigingen voor de onverge telijke dienstén aan land en volk bewezen. De aan de werkers toegebrachte schade dient te worden vergóëd door den hëer de Graeff en de lieden, die met elkander tot sancties heb ben opgehitst. Na het geval met den gouverneur van Cu racao en dat met de „Zeven Provinciën" noemde de heer Mussert de kwestie met de ambulance in Abessynië de derde affaire. De werkelijke schuldigen aldus spr., zitten weder op Buitenlandsehe Zaken, die arm in arm met de bolsjewieken de hoop gehad heb ben om de geheele democratische wereld tegen het Italiaansche volk in verzet te brengen. Had spr. de macht, dan zou hij den heer de Graeff de geheele ambulance tot de laatste cent toe laten betalen. De Nederlandsche minister van Buiten landsehe Zaken met zijn vrienden zijn mede schuldig aan het voortzetten van den oorlog na het plan Hoare-Laval. De toekomstige positie van ons volk in een solidair Europa zullen aldus spr. wij, na- tionaal-socialisten. bevechten. Spr. noemde tenslotte nog den Nederlandschen gezant in Berlijn een groot gevaar, omdat hij een vijand is van het huidig regime aldaar. LEZING MEJ. DR. A. DUINKER TE PARIJS. Onze stadgenoote :nej. dr. A. Duinker zal, uitgenoodigd door de Nederlandsche afdee ling van het „Maison Internationale des ïn- tellectuels" (presidente mevr. Marguérite van HengelCouperus), een lezing houden op Donderdag 28 Mei te Parijs. Zij zal spreken over: „Quelques caractéristiques de la Hol- lande: Son origine, ses combats pour la li- berté et Fïndépendance, ses luttes contre les eaux, son hospitalité pour les réfugiés, son gouvernement, le caractère hollandais". (Ka rakteristiek van Holland: de oorsprong van het land. zijn strijd voor vrijhied en onaf hankelijkheid, zijn worsteling met het water, gastvrijheid voor vluchtelingen, de regeering, het Hollandsch volkskarakter). ONGELUK BIJ HET VOETBALSPEL. Bij den voetbalwedstrijd te Hengelo tus schen Achilles 4 en Vostra 3 heeft de 26-jarige E. bij een botsing een rib gebroken, die ver moedelijk in de nieren is gedrongen. Hij is naar het R.K.-ziekenhuis in Enschedé ver voerd, waar operatief werd ingegrepen. E. is echter aan de gevolgen overleden. Kunstenaardie huurschuld heeftWacht u nog een tijdje. Over enkele jaren reeds zul len de menschen dit armelijke atelier bezoe ken en zeggen: Hier heeft de beroemde schilder Cobalt gewerkt. Huisbaas: Als u niet zorgt, dat ik van avond de huurcenten heb, kunnen zij het morgen al zeggen. (Humorist.) Er zijn voor den landbouw eenige lichtpunten. Maar ook nog veel duistere plekken. 141ste algemeene vergadering van de Hollandsche Mij. van Landbouw. Heden is te Amsterdam de 141ste alge meene vergadering gehouden van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw. De voorzitter de heer P. Stapel Czn., heet te de aanwezigen welkom namens het hoofd bestuur in deze bijeenkomst in het achtste crisisjaar. Met vertrouwen zeide spr.. zijn wij vorig jaar onizen eersten Nederlandschen minister van Landbouw tegemoet getreden. Zeer wa ren wij ingenomen met de benoeming van een landbouwdeskundige op dien post. Wel licht is het door onze groote verwachtingen, welke wij van hem hadden, dat het beleid van den minister niet in alle opzichten onze bewondering en instemming heeft kunnen venverven, sterker zelfs, dat zijn besluiten en beslissingen voor ons vele teleurstellingen vormden. Wat hoopvoller stemt ons de positie van de zuivel, al moet ik er dadelijk aan toe voegen. dat we ook op dit gebied nog steeds een dusdanigen totaal-prijs voor onze melk maken, dat de productiekosten nog bij lange na niet gedekt zijn. Het lichtpunt vormt voor ons evenwel liet feit. dat we in vergelijking met overeenkom stige maanden van 1935, zoowel bij boter als bij kaas, een meer of minder belangrijke prijsstijging kunnen constateeren, nl. tot 9 cent toe bij de Leeuwarder convmissie-notee- ring voor de boter en tot 10 cent bij de kaas. Beperking der productie zal echter om tot den eens in het vooruitzicht gestel den richt prijs voor de melk te komen, wel geboden blijven. Dit gekoppeld aan pogingen, om de vleeschmarkt zoo niet te beheerschen, dan toch gunstig te beïnvloeden, zal naar mijn meening voor de regeering een aanleiding kunnen zijn, om onzen vee-export met alle ten dienste staande middelen en door uit buiting van alle zich voordoende gelegenhe den. zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Export stelle men in elk geval boven het z.g. inblikken, waarmede steeds zeer veel geld gemoeid is. Wanneer de regeering meent, verdere ver laging der levensmiddelenprijzen te moeten helpen bevorderen, door den landbouw verla ging van richtprijzen en toeslagen op te leg gen, zal zij daarbij eerst ook den plicht cp zich moeten nemen, om de akkerbouwers en veehouders te leeren, hoe zij op hun produc tiekosten kunnen besparen. Inleiding over akkerbouw- vraagstukken. In de middagzitting zou de voorzitter van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale te Den Haag, de heer K. L. Gaaikema Schui- ringa, een inleiding houden over „Akker- bouw-vraagstukken". De thans geldende steunmaatregelen ko men practisch neer op het verstrekken van een zoodanigen financieelen bijstand, dat het den ondernemer mogelijk wordt gemaakt door overheidsprijsregeling aan den landar beider een bedrag voor levensonderhoud te betalen, hetwelk anders in den vorm van werkloozensteun zou moeten worden uitge keerd, waarbij dan nog de noodige fondsen dienden te worden gevoegd om de niet-ge- produceerde landbouwartikelen uit het bui tenland te importeeren. Tegen de bewering, welke nog herhaalde lijk wordt eeuit, dat in Nederland de voort brenging der landbouwproducten zooveel meer" kost dan elders kan dan ook niet ge noeg stelling worden genomen: hebben de voortbrengers voor de crisis niet altijd met het buitenland kunnen concurreeren door betere en intensievere productiemethodes? Thans staat men voor de keuze of aan hen, die thans werk vinden in den landbouw zon der meer een bedrag voor levensonderhoud ter hand te stellen, of productieven spierar beid mogelijk te maken voor een zelfde be- ch'ag. Rekening houdende met het groote aantal beschikbare krachten is dus zuivere winst voor de gemeenschap alles, wat aan den bodem wordt onttrokken. Hoe intensiever die exploitatie hoe beter, want alles wat op die manier kan worden verkregen, behoeft niet te worden aangekocht en komt onze beta lingsbalans ten goede afgezien nog van de moreele waarde, die er schuilt in het tewerk stellen in productieven arbeid. Uit een en ander is wel duidelijk, dat de maatregelen als steun aan de bedrijven moe ten zijn bedoeld en deze nimmer afhanke lijk kunnen zijn van de financieele positie van den ondernemer. Van den beginne af heeft bij liet ontwer pen der steunmaatregelen ten behoeve van den landbouw de gedachte voorgezeten, dat de' regeering slechts de compensatie zou ver- leenen van den prijsval en verweer tegen beschutting elders en dat verder alle andere bedrijfsrisico's voor den ondernemer zouden blijven. Het is wel zeer te betreuren, dat de ge stelde richtprijzen thans een niveau hebben bereikt, dat de ondernemer uit zelfbehoud gedwongen wordt tot bezuiniging en daarbij het eenige mogelijke, nl. loonsverlaging nioet aangrijpen, 'terwijl vaststaat, dat de beloo- ning in den landbouw al zoo uiterst laag is. Thans schijnt een steun in voorbereiding aan vetweiders en mesters, waarbij tiet cri terium armoede wederom een rol speelt. De elders gepropageerde gedachte om de eerste producten van het bedrijf duurder te beta len. dan de latere, beteekent wederom een aanval op de grootere bedrijven, de eenige, die nu en later, wanneer weder vrij geprodu ceerd kan worden, econoimsch kunnen wer ken en den Nederlandschen landbouw aan de spits van die in de wereld hebben ge plaatst. Onwillekeurig komt men tot den in druk, dat er neiging bestaat, om het systeem van bedrijfssteun zeer geleidelijk om te bou wen in een systeem van steun naar behoefte. Spr. zou hierna nog enkele woorden wij den aan het door Landbouw en Maatschappij gepropageerde stelsel, dat zonder nadere re gelingen ook niet bruikbaar is, terwijl naar zijn oordeel bij devaluatie de diverse steun maatregelen toch zouden moeten blijven bestaan, waardoor de devaluatie haar di recte beteekenis verloren heeft. Er moet niet iets anders, maar iets beters komen. AANRIJDING OP ONBEWAAKTEN OVER WEG. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is op den onbewaakten overweg van den Leentjer- weg onder Siddeburen een auto met twee per sonen door een trein uit Delfzijl gegrepen en meegesleurd over een afstand van 60 a 70 me ter. Dp auto werd ernstig beschadigd. De bei de inzittende, inwoners van de stad Gro ningen, werden lichtgewond. De trein had een. half uur vertraging.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2