(M~7CUMMs Haagsche Post Cigaretten Een wonder in kwaliteit en prijs! 20 a 25 ct. Lands- en Plaatselijk Protectionisme. Een belangrijke boodschap! RADIO LUXEMBURG 1XJULfO Kunstzaal Reeker. V R T T DAG 15 MET 1936 H A.-A-R E E M'S D A G B E A D 8 STADSNIEUWS Erasmus' 400-ste sterfdag herdacht. In- verband met het oorlogsvraagstuk. De samenwerkende vredesvereenigingen, georganiseerd in den Vredesraad Haarlem, hebben gisteravond in het gebouw van den Protestantenbond een druk bezochte openba re vergadering gehouden. Deze vergadering was bedoeld om den z.g. :,Good-Willday" te herdenken. Tevens werd de 400-jarige sterf dag van Erasmus herdacht. Het derde doel van de bijeenkomst was een opwekking om deel te nemen aan den Vrouwen Vredesgang. Mej. Dr. M.Thiel opende, bij ontstentenis van den voorzitter, de vergadering. Drs. G. J. de Voogd uit Baarn sprak vervol gens over het onderwerp „Erasmus, zijn tijd en het oorlogsvraagstuk". De aanhangers van de vredesgedachte eeren in Erasmus den in ternationalist, die toch Hollander bleef, aldus drs. de Voogd. Erasmus bezat typisch Neder- landsche eigenschappen. Ook Erasmus leefde evenals wij in een verwarden tijd met vele tegenstellingen. Hij leefde in den dageraad van den tijd, waarvan wij het einde beleven. Tijdens het leven van Erasmus werden de groote ontdekkingen gedaan, die een vérstrek kende moreele en economische beteekenis had den. Ook op politiek terrein hadden er be langrijke gebeurtenissen plaats, Spr. herin nerde. aan den strijd tegen de Mooren en de Turken. Erasmus heeft pausen als den gift menger Borgia en Julius II gekend, vorsten als Hendrik VIII van Engeland, denkers als Luther en Calvijn, kunstenaars als Holbein, Dürer, Da Vinei, Rafaël en Michel Angelo. In dit verband gaf drs. de Voogd een duidelijke uiteenzetting van de zoo bekende geestesstroo- mingen Renaissance en Humanisme. Eén van de voornaamste kenmerken van beide bewegingen is het in het centrum treden van den individu. Erasmus. in Rotterdam geboren, was aan vankelijk voor het klooster bestemd, maar spoedig ging hij als secretaris van een bis schop naar Rome. Hierop volgt een periode van reizen en trekken, waarin Erasmus ook veel ontbering heeft gekend. Uit zijn brieven blijkt dan reeds een voor zijn tijd merkwaar dig sterk gevoel voor hygiëne en lichamelijke reinheid. Tijdens zijn verblijf in Engeland komt er een wending in de opvattingen van Erasmus. Dan ziet hij de studie van de theolo gie als zijn levensdoel. Hierbij gaat hij, als echte Humanist, terug tot de bronnen van het Christendom. In 1516 is hij in geheel Europa bekend door zijn werk om het klas sieke Latijn en Grieksch overal te verbreiden. Groote bekendheid verwierf zijn satire „De lof der zotheid", een werk vol critiek op zijn tijd. Sprekende over de verhouding van Erasmus tot Luther, zeide drs. De Voogd, dat de Rot- terdamsche denker Luther's bedoelingen niet begreep. Erasmus wilde geen breuk met de kerk. Zoo kwam hij tusschen de partijen in te staan, door beiden bestreden. Eenzaam bleef hij achter. In Erasmus treft ons het eerst zijn arbeid zaamheid, belezenheid en. sterk geheugen, zoo vervolgde spr. Overal streeft hij naar klaar heid en zuiverheid,zoowel materieel als. mo reel. Hij heeft een afkeer van alles, wat on redelijk en dogmatisch is. De lëvenspractijk gaat hem boven de levensleer. Hij heeft een sterk verlangen naar geestelijke vrijheid. Spr. toonde het scherpe contrast aan tusschen de opvattingen van Erasmus, die den rechtsstaat wilde, en zijn tijdgenoot Macchiavelli, die den machtsstaat voorstond. Voor Erasmus gaat gerechtigheid boven macht en geweld. Het probleem van den oorlog heeft Erasmus voortdurend bezig gehouden, aldus spr. In de eerste plaats ziet hij den waanzin en het beestachtige van den oorlog. Als nuchter man weegt hij de voor- en nadeelen van den oorlog tegen elkaar af, waarbij hij tot een ver nietigende uitspraak over den oorlog komt. Hij verwondert zich dan ook over het gemak, waarmede oorlogen uitbreken. Om twee re denen veroordeelt Erasmüs den oorlog. Hij is in strijd met de menschelijke natuur en te vens met het Christendom, dat den vrede pre dikt. Erasmus zoekt ook positieve middelen om den oorlog uit te bannen. Hij wijst de in- tellectueelen van zijn tijd op hun plicht, den oorlog tegen te gaan met al hun vermogens. Aan ons is de taak, deze gedachten van Erasmus uit te dragen in een wereld, die er meer behoefte aan heeft dan ooit, zoo besloot drs. de Voogd. De heer Joh. C. Frëvel droeg vervolgens eeni- ge fragmenten uit het werk van Erasmus voor n.l. een gedeelte uit „De lof der zotheid" en één uit „Oorlog", bewerkt door Nico van Such- telen. Na de pauze sprak mevrouw dr. L. M. Mis pelblom Beyer—v. d. Bergh van Eysinga uit Leiden over den Vrouwen Vredesgang. Onder de vele höndei-den jaren van het be staan der Westersche beschaving zijn er slechts weinige geweest zonder oorlog, zoo ving de spreekster aan. De mannen hebben die oorlogen steeds verklaard en gevoerd, maar de vrouwen hebben zich er niet tegen verzet. De vrouwen moeten zich thans bezin nen op haar taak bij de oorlogsbestrijding. Zij moeten zich werpen in den strijd voor vrede, recht en menschelijkheid. Tot op heden leven wij in een maatschappij, door mannen geor ganiseerd. zoo vervolgde spr. Reeds is daarte gen verzet gerezen door den strijd voor de emancipatie. Het werk van die voorvechtsters moet voortgezet worden. Daartoe moeten de vrouwen inzien, dat de wereld in den huidigen toestand niet normaal is. Teneinde een betere wereld te verkrijgen, moeten de vrouwen haar beste krachten ge ven. Haar taak is. zich te verzetten tegen de bedreiging van het leven en van het gezin. In de eerste plaats moet de vrouw zich dus keeren tegen oorlog en oorlogsvoornereiding. De vrouwen moeten leeren zelfstandig te den ken en te handelen. Slechts op een vrije har monische samenwerking van man en vrouw kan een betere wereld gefundeerd zijn. De Vrouwen Vredesgang, die op IS Mei, den Volkenbondsdag, te Amsterdam gehouden worden, is de eerste daad van de vrouwen in het belang vana den vrede. Bij al de vrouwen die hieraan deelnemen, heerscht een sterke wil tot vrede. Door den Vrouwen Vredesgang moet een krachtige publieke opinie tegen den oorlog gevormd worden. De deelneemsters ontvangen bovendien van dezen Vredesgang een stille kracht in den strijd tegen den oor log. De vrouwen willen trachten een geest van liefde en saamhoorigheid te brengen in de wereld. Van dien geest bezield zullen zi.j 18 Mei door de straten van Amsterdam trekken, zoo eindigde mevr. Mispelblom Beyer haar rede. Tot slot van den avond declameerde nog maals de heer Frevel. gemaakt van de edelste tabakken; dubbel gefermenteerd! (Adv. Ingez. Med.) Een kentering? CHR. GEREF. KERK. Bij de Chr. Geref. Kerk te Haarlem-Noord Is beroepen ds. D. Henstra te Dokkum. 1 Het hemd is nader dan de rok. De gedach te, dat Amerika voor de Amerikanen is, Azië voor de Aziaten, Europa voor de Europeanen en ten slotte Australië en Afrika resp. voor de Australiërs en Afrikanen, klinkt velen vreemd in de ooren. Toen in de periode onmiddellijk volgend op den wereldoorlog de meest ver scheiden "handelsbelemmerende maatregelen werden genomen en de Staten zich hoe lan ger hoe meer gingen instellen op ..zelf-voor ziening", vond men deze ontwikkeling onge- wenscht. Als gevolg van de door de zich he laas sterk uitbreidende werkloosheid hier en daar getroffen maatregelen, waardoor aan het „gemeentelijke" de voorrang wordt ver leend, is kortgeleden een regeeringscirculaire aan de gemeentebesturen verzonden, die tegen deze wijze van doen stelling neemt. Al ligt aan de gedachte: Amerika voor de Amerikanen, enz. behalve een economisch een zuiver chauvinistisch motief ten grondslag, welke laatste een rol van minder beteekenis speelt in de beide andere geciteerde gevallen, toch is de basis dezelfde. Deze basis wordt ge vormd door de opvatting, dat men zich onaf hankelijk van anderen in staat acht een po sitie te scheppen, welke zeker niet minder rooskleurig is dan wanneer men hulp van „buiten" zou aanvaarden. Men meent zich veiliger, dus gelukkiger te voelen, indien men om het eigen territoir barricades opwerpt, die den niet-ingezetene moeilijk, of in het geheel niet, vermag te nemen. Men wenscht zich in te kapselen" Al naar gelang de tijdsomstan digheden. economisch beschouwd, moeilijker zijn geworden, i.s het terrein, waarop men deze proefnemingen toepast, ingekrompen. Van het werelddeel is men via. het grondge bied van een bepaalden Staat thans reeds gekomen tot het gemeentelijk terrein. Nie mand is in staat te voorspellen of daarmede het einde is bereikt. Even verdwaasd als mer vroeger opgekeken zou hebben, indien me' het plaatselijk protectionisme van thans zo' hebben aangekondigd, even verwonderd za' men zijn. indien men thans zou denkep_ aar het.protectionisme van de., eene stadswijk t.o.v. de andere, En toch zou mén daarin niet anders kunnen zien als een consequente voortzetting van een eenmaal aanvaard prin cipe. Maar "laten wij ons in deze vervolg-pro- cedure niet verdiepen en ons bepalen tot het heden. Het ontstaan van het lands-protectionisme dateert ongetwijfeld van vóór de totstandko ming van het verdrag van Versailles. Maar even zeker is. dat het zich na November 1918 sterk heeft ontwikkeld. Het uiteenvallen van verschillende Europeesche .staten, de vorming van nieuwe groepeerngen, dikwerf op geheel willekeurige wijze, noodzaakte tot het schep pen van 'bestaansvoorwaarden, die econo misch veelal niet verantwoord waren. Daar naast kwamen de groote productie-landen van vroeger te staan tegenover uitgestrekte overzeesche gebieden, die jaren achtereen verstoken waren geweest van een geregelden aanvoer uit Europa en inmiddels door het op richten van eigen industrieën in hunne be hoeften trachten te voorzien. Het behoud van werkgelegenheid noopte meestal tot het ver- leenen van steun. De eerste stap op dit pad gezet, moest gevolgd worden door een twee de, een derde enz. Het eenmaal begonnen proces was niet meer te stuiten. De eene maatregel lokte den andere uit. Met groote vindingrijkheid ligt men op de loer om de mogelijkheden, welke de een Staat heeft ont dekt. geheel of gedeeltelijk ongedaan te ma ken ion eigen bate. Zoo leven wij thans on der omstandigheden, waarbij van vrij ruilver keer geen sprake meer is. Ieder land zorgt zooveel mogelijk voor zich zelf. Niet meer geldt de overweging: kan men daar of daar zijn behoeften op de meest economische wijze bevredigen? Neen, de handelsbelemmeringen van het oogenblik zijn oorzaak, dat wij het voordeel van het goedkoope dikwijls moeten ontheien. Daarnaast heeft nu het plaatselijk protec tionisme sedert eenige jaren haar in,trede gedaan. Vooral in Amsterdam, maar ook in Dordrecht en in verschillende andere plaat sen, is het doorgedrongen. Ook hierbij heeft de nood der tijden een stimuleerende wer king uitgeoefend. Deze zelf - verdediging be staat hierin, dat men bij bestellingen, bij in schrijvingen enz. de voorkeur geeft aan de inwoners der betrokken gemeente. In die gevallen wordt niet meer afgegaan op de geboden prijzen, doch de ingezetene heeft een zekeren voorrang- Daarbij komt dan nog, dat in de bestekken voor aanbestedin gen herhaaldelijk de voorwaarde is opgeno men. dat de benoodigde materialen alleen geleverd mogen worden door ter plaatse ge vestigde fabrikanten of handelaren en dat het werk alleen uitgevoerd mag worden door plaatselijke arbeidskrachten. Van de vele voorbeelden zij slechts gewezen op de aanbe steding van de veerboot voor den dienst Dordrecht-Zwijndrechtwaarbij de Dordt- sche gemeenteraad besliste, dat aan te Dor drecht won ends. een voorkeur van 5 procent gegeven zou worden boven niet-inwonende inschrijvers. Langzamerhand is er een zeker systeem ontstaan, waaraan de gemeentebe sturen paal en perk hadden kunnen stellen. Dat is blijkbaar niet gebeurd. Vandaar dat het centraal gezag zich deze zaak heeft aan getrokken. De Ministers van Binnenlandsche Zaken, Handel. Nijverheid en Scheepvaart eu Sociale Zaken hebben kort geleden tegen het stellen van dergelijke plaatselijk-protectio- nistische voorwaarden in beginsel bezwaar gemaakt en daarvan ook doen blijken. Waarom heeft de Regeering gemeend zich met deze aangelegenheid te moeten bezig houden? In de eerste plaats, omdat derge lijke voorwaarden kunnen beletten, dat de gegadigden de goedkoopste prijzen hebben te betalen. De overeenkomst tusschen de gevol- gen van lands- en plaatselijk protectionisme treden hier duidelijk aan het licht. Wat voor de gemeentelijke bescherming geldt, treft men ook aan bij de bescherming op breeder tei'rem, die dus van het eene land ten op zichte van het andere. Daarnaast zal het economisch verkeer zich niet vrij kunnen bewegen door de meergenoemde voorwaar den. In deze bewoordingen is ook de regee ringscirculaire vervat. Laten wij ons verheu gen over deze erkenning. Veel maatregelen, welke zijn genomen en vele, die nog genomen zullen worden, gaan lijnrecht in tegen dit principe. Misschien dat deze zwaluw ons den zomer zal gaan bezorgen. Wij zullen onge twijfeld terug moeten naar het „ruimere" begrip; al zijn er nog velen, die in het ver schiet reeds de ommuurde steden van vroe ger eeuwen zien terugkeeren. Wij zijn, naar mijn gevoelen, zelf de oorzaak, dat di.e „oude" tijden niet meer kunnen terugkeeren. De ge compliceerdheid van het maatschappelijk raderwerk, dc uiterst ingewikkelde structuur van het economisch leven, stelt geen enkelen Staat, geen enkele Gemeente, geen enkele Stadswijk blijvend in staat, zonder de hulp van anderen, te leven. De groote moeilijkheid is evenwel, om zonder al te veel kleerscheu ren. het aangenomen verkeerde stelsel weder ter zijde te stellen. Alle uitingen, die in dat opzicht wijzen op een kentering dienen toe gejuicht te worden. Zoo moet men ook de aanschrijving' onzer Regeering bezien. MOLLERUS. (Te Haarlem worden bij aanbestedingen van gemeentewege geen bijzondere voor waarden gesteld ten gunste van Haarlemsche aannemers, alleen worden aannemers ver plicht Haarlemsche arbeiders in dienst te nemen. Redactie). Schakel hedenavond in om 9 uur op Golflengte 1304 M (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Op den 14en Mei 1936 werden door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: C. G. A. Cassee, bloemist, wonende te Zand- voort, Haltestraat 1. Rechter-Commissaris: Mr. C. G. Bijleveld. Curator: Mr. H. J. M. To- nino, advocaat en procureur te Haarlem. Chr. W. J. B. Kroskinski, winkelier, wonen de te Haarlem, v. d. Vinnestraat 4. Rechter commissaris: Mr. C. G. Bijleveld. Curator: Mr. J. H. van Gelderen, advocaat en procureur te Haarlem. COLLECTRICE STAATSLOTERIJ. Met den aanvang der 472e staatsloterij is benoemd tot collectrice der staatsloterij: te Amsterdam mevrouw E. M. A. Scholten, we duwe H. J. van Emmerik, te Haarlem. VERGADERING BURGERWACHT. De jaarvergadering der Haarlemsche Bur gerwacht in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, hedenavond, begint te half negen. GEPROMOVEERD. Te Rotterdam is gepromoveerd tot doctor in de Handelswetenschappen de heer A. M. Lu cas, geboren te Haarlem, op proefschrift ge titeld: „Doelstelling van de Duïtsche kartel wetgeving in de jaren 1923—1934, in het bij zonder met betrekking tot den strijd tusschen de kartels en de buitenstaanders, en stellin gen". WACHTGELDBEREKENING. Bij Raadsbesluit van 25 Maart j.l. werden in verband met het bepaalde bij de Wet van 29 November 1935 tot verlaging van de open bare uitgaven, salarisbedragen vastgesteld, ten behoeve van de berekening van het wachtgeld van enkele personen, die vóór 1 Mei 1927 in dienst waren van een der geheel of gedeelte lijk bij Haarlem gevoegde gemeenten. Nu met ingang van 1 Mei 1936 de salaris regelingen voor het personeel in dienst der gemeente zijn herzien, behoor en bovenbe doelde bedragen opnieuw te worden vastge steld. In verband met den aard der functiën komt het B. en W. billijk, voor, bedoelde be dragen te verminderenmet het percentage der vaste korting, waarmede de salarissen van onderscheidene, ambtenaren zijn verlaagd. Zij doen den Raad een daartoe strekkend voorstel. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN. B. en W. stellen den Raad voor, eenige wij zigingen aan te brengen in het uitbreidings plan voor de gronden ten O. van den geprojec- teerden Noord-Zuid verkeersweg, ten Zuiden van de Tulpenkade, ten Westen van de spoor baan Haarlem—Leiden en ten Noorden van de gronden even ten Zuiden van de Van Was- senaerstraat, ter tegemoetkoming aan eenige bedenkingen van den Inspecteur van de Volks gezondheid. Voorts stellen B. cn W. voor in genoemd plan geen gronden voor land- en tuinbouw- doeleinden meer op te nemen. Vrouwen Vredesgang. Een laatste oproeping. Het Plaatselijk Comité voor den Vrouwen Vredesgang vestigt nog eens de aandacht op de tentjes, die Zaterdag a.s. zullen staan op de Groote Markt, het Söendaplein en bij de Am> sterdamsche Poort van des n.m. 3 uur tot des avonds 9 uur. Inlichtingen en spoorbons zijn daar te verkrijgen. Retour Amsterdam f 0,48. Maandag 18 Mei zullen de Comitéleden in den Stationshal aanwezig' zijn met spoorbons tuschen één en twee uur. Het dragen van sen witte bloem is verplicht, men kan ze in den Stationshal koopen uitsluitend bij de comité- leden. Andere koopwaar wordt ten strengste verboden, met uitzondering nog van de blauwe speldjes. Voorts deelt het PI. Comité mede, dat het overal de hartelijkste medewerking heeft ge> had, zoowel van autoriteiten als particulieren en het roept voor het laatst de Haarlemsche vrouwen op, in grooten getale a.s. Maandag' aan den Vredesgang deel te nemen, waardig' en in volmaakte stilte. Vrouwen van werkloozen kunnen gratis mede. Zij kunnen zich opgeven Wagenweg Meergegoeden, ons Gironummer is 65154! PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag): v.m. 10 uur: Prediking. Nam. 12 uur; Bijbelbespreking. Voorgangers in beide diensten de heeren C. Westerdaal en G. Velthuyzen Jr., uit Amster- (UN/T IN ilTTtllh De Voordrachtkunstenares Marguérite Couperus. Over haar leven en haar kunst. Er zijn van die plekjes in iedere stad. waar het leven schijnt te hebben stilgestaan, waar het geraar van auto's en het geloei van claxons niet doordringt en waar rust en klaar te over de huizen ligt. Op zoo'n pleintje moest ik zijn. toen ik een bezoek ging brengen bij Marguérite Couperus. Als keurige, heldere Hollandsche juffers stonden de huizen arm in arm om een droomerig plantsoen, waar de boomen zich uitrekten om over hun hoof den heen een glimp op te vangen van het ge jacht en gedaver daar aan den anderen kant van het blok, waar iedereen scheen te probeeren om het leven een seconde af te winnen en wijsgeerig schudden ze, met hun kronen en dachten: „Waarvoor die haast Ze komen toch allemaal tegelijk op oudejaars avond aan!" In die huizen, achter de blank gewreven vensters, verwacht men Hollandsche dege- ijkheid, zware solide meubels, tafels met bol- ende pooten, stoelen die niet kraken als je egen den leuning rust, en het was dan ook met een gevoel van behagëlijke tevredenheid dat ik binnenkwam bij mevrouw Couperus in een interieur dat bij 't huis en bij het pleintje past.Wat 'n rust en vrede kan er uitgaan van 'n goed huis! Heerlijk moet het zijn om daar te werken en de plaats schijnt als geschapen voor een vrouw als Marguérite, die de schoon heid zoo doorvoelt van voorbije eeuwen, toen een mensch nog tijd had om lief te heb ben. om smart en vreugde te voelen, om zijn geluk en zijn verdriet In liederen uit te ju belen of te klagen. Tusschen haar mooie oude meubelen, droomerig kijkend over het stille plein, moet het haar gemakkelijk worden, zich terug te leven in die tijden, zich te vereenzel vigen met de vrouwen, de mannen, die lang geleden leefden, leden en liefhadden. Haar warme hart helpt haar ieder gevoel te pei len en een feillooze intuïtie dicteert haar gebaar en uitdrukking, waardoor ze gewor den is tot een artiste, die met een zeer aparte en gedistingeerde kunst een publiek van het begin tot het einde weet te boeien. Als men haar een avond hoort zingen, dan realiseert men zich niet ten volle, hoeveel studie en toegewijde arbeid er is voorafge gaan. Daai zijn allereerst al de liederen, die zij voor een groot deel heeft opgediept en overgeschreven uit volkomen vergeten bun dels in bibliotheken en oude archieven. Wat ten werk, om dag in, dag uit, tusschen de stof fige folianten te zitten, zoekend en blade rend naar iets, dat er misschien heelemaal niet zal blijken te zijn! Treedt Marguérite ergens op, dan gaat haar verlangen direct uit naar de archieven en bibliotheeken, waar ze misschien een vondst kan doen, Onvermoeid zoekt ze verder, ijverig de ver geten liederen en balladen zamelend en daar mee een schat vormend. Maar het zijn niet alleen liederen, waarnaar ze zoekt, haar be langstelling gaat ook uit naar oude prenten, waarop kleederdrachten voorkomen uit den tijd waarin haar liederen en ballades spelen, minutieus worden die prenten en schilderijen gecopieerd en Marguérite zingt haar liederen in gewaden en sieraden, die tot in de kleinste onderdeelen identiek zijn met de dracht van die jaren. Geen kosten worden door haar gespaard om niet alleen coupe en snit, maar ook de rijke stoffen, natuurgetrouw te doen zijn. Het kan niet uitblijven, of al deze voor bereidingen. die met zooveel liefde en ijver worden getroffen, moeten haar kunst, die zich uit in stem en gebaar, nog duidelijker doen spreken, waardoor haar optreden wordt tot een genot voor den luisteraar, die als in een visioen vergane eeuwen tot leven ziet ko men. Mevrouw Couperus dan eigenlijk me vrouw van HengelCouperus is een nicht van den bekenden schrijver Louis Couperus en de 'dochter van ouders, die een groot ge voel hadden voor de mooie dingen in het le ven. Van haar vader erfde zij haar liefde voor een harmonieuze omgeving, waarin ieder voorwerp een eigen persoonlijke schoonheid moest hebben, van haar moeder erfde zij een mooie stern. Op deze manier met waardevolle talenten uitgerust, stapte ze met open oog en open hart het leven binnen. Als kind reeds, toonde ze aanleg voor het tooneel te hebben en in verschillende kinder-operettes speelde ze een hoofdrol. Op zestienjarigen leeftijd won zij de gouden medaille voor declamatie met „des Sangers Fluch". Daarna ging ze naar het conservatorium in Amsterdam en trad zeer jeugdig in het huwelijk om haar plaats te vinden in dit stille droomverloren park. Reeds thuis, in Leeuwarden Marguérite is Friezin verdiepte zij zich in de folkloristische kunst. I Haar vader bezat uit de nalatenschap van de Franeker Universiteitstijden prachtige "oude (Adv. Ingez. Med.) boeken over kunst en historie waar ze ieder vrij uurtje in snuffelde en waardoor ze ver trouwd raakte met het gotische schrift der perkamenten. Deze liefde voor de oude ge schriften is steeds sterker in haar geworden en zij bezit 'nu een uitgebreide verzameling liederen en ballades uit bijna alle deelen dei- oude wereld. Zoo vertelde ze mij van oude Russische liederen, afkomstig van de intel- lectueele bannelingen in Syberië en waaruit een zoo hevig smachten en verlangen spreekt, dat zij ze niet kan zingen, zonder er diep van onder den indruk te komen. Zonderling ge noeg heeft het publiek deze Russische liede ren tot nu toe, nog niet weten te waardecren, misschien zal het interesse ervoor nog ont waken. Ongetwijfeld vertel ik oud nieuws, wanneer ik vermeld dat mevrouw Coupérus overal in het buitenland met succes is opgetreden en zeer vereerende uitnoodigingen heeft ont vangen. Zoo treedt zij dezen zomer weer in Engeland op onder patronage en op uitnoodi- ging van het Engelsche hof. Kort geleden trad4*, zij met veel succes op in Nice, op het Gala Holl^ndo-Belge, onder patronaat van de consuls van België en Nederland. In bijna alle kunstcentra van Europa heeft zij haar stem doen hooren en was zij een credit voor Neder land en Nederlandsche kunst. Als voorzitster van de afd. Nederland van La Maison Internationale des Intellectuels stelt, zij alles in het werk om de uitwisseling van Kunsten en Wetenschappen te helpen bevorderen en voor alles om arbeid te ver schaffen aan intellectueelen en kunstenaars. Zoo kocht zij werken aan van Anton Pieck, Herman Heuff. Aart van Dobbenburgh en André van der Vossen om deze als prijzen te overhandigen aan het Comité van het „Noël du Poète" te Parijs, een prijs die werd ge wonnen door den bekenden Frarisclien dichter Max Jacob. Op 26, 27 en 28 Mei a.s. zullen door haar initiatief vijf schouwburgen te Parijs hun zalen openstellen voor negen Hollandsche ar- tisten, die daar in dit centrum der kunst kun nen optreden en aan wie op deze manier een zeldzame kans wordt geboden. Het zijn Iris Zeilinga Doodeheefver. declamatie: Corrie Hartong, vroeger hoofd der Mary Wigman- schule, dans; Gert van der Steen accompag nement; 't trio Annie Hermes, zang, Suze Bie lefeldWintershoven, piano en Eduard Biele, violoncello; mej. Dr. A. Duinker, causerie over Nederland, zijn strijd voor vrijheid en onaf hankelijkheid, zijn worstelingen tegen het water, zijn gastvrijheid tegen uitgewekenen, zijn gouvernement en over het Hollandsche karakter; Th. B. van Lelyveld met een lezing over „de dans in het Javaansche theater", ge volgd door eenige Javaansche dansen, Uitge voerd door Raden Mas Waloejo. Vele vooraanstaande menschen op gebied van Kunsten en Wetenschappen zullen deze voorstellingen bijwonen en het is te hopen, dat dit lofwaardig pogen met succes bekroond zal worden. HELEN DE BALBIAN VERSTER.. SCHILDERKUNST Mevrouw H. Andereya-llcken en Willy Boers exposeeren deze maand: de eerste stadsgezichten op Zie- rikzee en Middelburg, duingezichten op Schou wen de tweede stillevens en stadsgezichten uit Parijs onder modern georiënteerden in vloed. Mevr. Andereya is een Duitsche die in München heeft gestudeerd en, met een Hol lander gehuwd, thans in Zeeland woont. Haar kunst is Duitsch gebleven vooralsnog, en, ont beert de qualiteiten die ze voor onze oog en aanvaardbaar maakt. De basis van haar schil derijen, de teekening. is zwak, bijna kinder achtig; de kleur heeft weinig eigen leven en is bijna overal verfmaterie gebleven, en zoo zou er over deze exposante weinig „erfreuliches" te vertellen zijn, ware het niet dat op een af stand gezien al dit belangrijk tekort gedeelte lijk wordt opgeheven door een zekere sferische spontaneïteit die voor de schilderes zou kun nen innemen. Men raakt den indruk niet kwijt dat een zekere onverschilligheid voor het prachtig métier, dat .schilderen is, bij vele ar- tisten uit die school de vlotte flair, waarmee ze een natuurimpressie willen vastleggen, over- heerscht. Het is dan ook logisch dat een werk van dien aard slechts in het voorbijgaan in teresseert, dat men even den durf van het on dernemen respecteert, doch er niet zoodanig door geboeid wordt dat men naar een terug zien verlangt. Bij een geslaagd kunstwerk, welke ook richting en bedoeling daarvan zijn mogen, is dat steeds het geval. Willy Boers, een jonge Hollander, laat hier werk zien van de laatste vijf, zes jaar waarbij men met voldoening een groei in soliditeit en beteekenis kan constateeren. Hij heeft den zin voor een scherpe zakelijkheid langzamer hand in een charmeerenden vorm weten te dwingen, waardoor men van zijn stilleven met schedeltjes en boeken (nr. 9) voluit genieten kan. Los van elkaar en toch harmonieus zijn in dit doek de kleurstellingen geplaatst, ieder object heeft een gelijke belangstelling van den schilder ondergaan en handhaaft zijn eigen beteekenis in de compositie. Toch rammelt deze niet en blijft den beschouwer de herinne ring aan een fleurig en serieus stuk werk, waarvan een geestelijke rust uitgaat die alleen door een geslaagd ding geproduceerd kan wor den. Onder het geëxposeerde vindt men dan nog velerlei, waarin het door mij zoo gewaar deerde benaderd wordt. Zoo in het iii de na bijheid geexposeerde stilleven met kruikje, ge vlochten rieten doosje en de wingerdblaren, in het zeer rustig ingehouden ver jaarsboeket met de witte lelies en dat met de roode oliebiis. Op weer een ander stilleven (nr. 10) frappeert de sober indringende wijs waarop Willy Boers een paplepel aanschouwt en schildert. Buiten de stillevens vindt men zijn belofte-inhouden de qualiteiten in de schilderij van de Ban- lieue met de fabrieken; in een zeer eenvoudige visie op Duinen aan Zee. en, verspreid, in nog wel andere werken. De figuurschildering lijkt nog te veel hl een aanvangsstadium te verkee- ren, en kinderachtige modieusheden als de Neurenberger-speelgoedhuisjes bij de Notre Dame. de gesneden koekplakjes in het Blari- cumsche landschap zijn reeds of worden ver moedelijk binnenkort overwonnen. Zoo is deze eerste kennismaking met het werk van Willy Boers dan wel geeri^ overweldigend gebeuren, maar toch een, om zijn serieusheid van bedoe len en beheerschten aanleg, te waardeeren evenement. J. H. DÈ BOLS,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10