AKKERTJES VRIJDAG 15 MEI 1936 H A A REE M'S D A"G BEAD 7 HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. De kwestie der familie- en zonne baden bij de zwemvijvers. Raad keurt motorgangmaking op de wie lerbaan goed. Nogmaals „Heem- stede's Belang" op de agenda. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede. Voorzitter: de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. Bij de ingekomen stukken is een adres, waarin de Ned. Bond van Luxe-Verhuur en Taxi-ondernemers invoering van een vergun ningsstelsel in Heemstede vraagt. B. en W. stellen voor hiertoe niet te be sluiten, zoolang er in de omgeving niet toe wordt overgegaan. De raad vereenigt zich hiermee. De familie- en zonnebaden. Een adres is binnengekomen, waarin ver zocht wordt het nemen van familie- en zon nebaden in de gemeentelijke zwemvijvers niet toe te laten of bepalingen in het leven te roepen en uren vast te stellen dat allen op onbelemmerde wijze een ruim gebruik van de inrichting kunnen maken zonder in hun op vattingen omtrent zedelijkheid te worden ge krenkt. B. en W. deelen den raad mede, dat reeds uitvoering is gegeven aan het besluit van 26 Maart door invoering van familiebaden, Dit is op zoodanige wijze geschied dat niemand wordt gekrenkt. Hierover volgt een uitvoerige discussie. Mr. Von Meyenfeldt (A.R-) zegt dat in het adres een specifiek Katholieke gedachte ligt en dat het niet in de eerste plaats om de publieke eerbaai'heid gaat. Spr. heeft stei'k bezwaar tegen de adressen. De heer v. d. Erf (R.K.) meent, dat B. en W. niet kunnen beoordeelen of de zede lijkheidsbegrippen van sommigen worden ge krenkt. Hij bewondert het advies niet. De heer De Tello (S.D.AP.) achtte de zaak door den raad reeds afgehandeld. Het is gebruikelijk dat de minderheid na over wonnen te zijn loyaal aan de uitvoering van het besluit medewerkt en niet tegenwerkt. Niemand is genoodzaakt aan de gewraakte baden deel te nemen, men kan afzonderlijk zwemmen. Het experiment van familie- en zonnebaden (op Zondag!) bij de huidige regeling is, naar spr. meent, tot mislukking gedoemd. Bij zonder hekelt spr. de voorschriften, die mee brengen dat vaders slechts met dochters en moeders slechts met zoons mogen zwemmen. Het verleende crediet zou verloren zijn. Spr. meent dat de adressanten in hun adres veel te ver zijn gegaan. De -heer Van Unen (V.B.) is het met de bezwaren van den heer De Tello eens. Sp*. keurt de. uitvoering van het besluit door het bestuur der zwemvijvers, waarmee men het besluit te niet wil doen, af. De uitvoering moet mislukken. De heer Meeuwenoord (R.K.) meent dat de adressen niet alleen een specifiek Ka tholieke gedachte inhouden, doch ook een zuiver Christelijke. Zij zijn de aandacht waard. De heer Voors (C-H.) zegt. dat de uit voering naar den geest van de meerderheid van den raad is geschied, doch dat men zich op een paar punten heeft vergist. Men zal de regeling moeten corrigeèren. De tijdenrege ling moet aan het. zwemvijverbestuur worden overgelaten. Thans wordt onrecht gedaan aan de jeugd, aan wier adres verdachtma kingen worden uitgesproken. Wethouder dr. Droog (R.K.) acht de klachten der sprekers alleen gericht tot de adressanten. B. en W. hebben getracht ver zoening te bereiken. De regeling is gebaseerd op die in Haarlem. Eventueele fouten kun nen worden hersteld. Spr. adviseert de re sultaten "<fan de regeling, die soepeler is dan de Haarlemsche, af te wachten. In tweede instantie verdedigt de heer v. d- Erf nogmaals de adressen. De moreele kant gaat vóór de financieele zijde. Gasindustrie-laboratorium. Het voorstel van B. en W., ten laste van het gasbedrijf aan de Gasstichting een bijdrage te verleenen ten behoeve van de instand houding van een gas-industrïe-laboratorium, berekend op f326 per jaar. gebaseerd op de gasopbrengst van 1934, wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Geldleening. B. en W. hadden voorgesteld het aangaan van een leening, nominaal f 100.000 met de N.V. Pensicensverzekeringmaatschappij „Na- tallicus" te Rotterdam, a 4 1/8 pCt., waarvan f 60.000 voor kapitaalverstrekking aan het electriciteitsbedri.jf en f40.000 aan het wa terbedrijf. Ook dit werd z. h. s. aangenomen. De nood van „Heemstede's Belang". B. en W. stellen voor te bepalen dat. te be ginnen met 1936 het nadeelig saldo van de woningbouwvereeniging ..Heemstede's Be lang" uit de gewone middelen der gemeente zal worden betaald, welke bijdrage geduren de 10 jaren wordt verhoogd met een tiende van de verliezen, uitgetrokken op de door B. en W. goedgekeurde balans der vereeniging per 31 December 1935, met verplichting tot terugbetaling, zoodra de exploitatie dit toe laat, onder voorwaarde, dat telken jare op het gezamenlijke bedrag der bedragen 4 pCt. intrest wordt bijgeschreven; en ter uitvoe ring hiervan ten laste van de gemeentebe- grooting voor 1936 te brengen 1/10 der verlie zen per 31 December 1'935 en f 6.000 geschat verlies over 1936. De heer Disseik oen (S.D.A.P.) herin nert aan het voorstel van de S.D.A.P.-fractie van deze z.g.n middenstandswoningen arbei derswoningen te maken. Dit is niet gebeurd- Niet door hu uirverlaging, doch door het bou wen van erkers heeft men getracht de wonin gen aantrekkelijker te maken. De S.D.A.P. heeft zich tegen deze „speculatie met alleen nieten" verzet. Thans staan er nog meer n-1. 20 woningen leeg. Men verwacht nu heil van huurverlaging. Omdat nu de huren het peil van die der arbeiderswoningen naderen, stelt spr. wederom voor van „Heemstede's Belang" een arbeiderswoningbouwvereeniging te ma ken. Met het toelaten van adspirant-huur- ders gaat men thans verder dan verantwoord is in verband met het verlies op deze wonin gen. De heer Van Unen (V.B.) zegt, dat de fi nancieele commissie tot de conclusie is ge komen. dat het zoo nog eens moet worden geprobeerd. Met een bloedend hart zal hij, bij gebrek aan motieven om tegen te stem men, vóór de voordracht stemmen. De heer Audretsch (Vrijz) meent even eens, dat er niets anders te doen valt dan vóór te stemmen. Wethouder jhr. Van de Poll (C.H) wijst, erop, dat de heele financieele oommissie vóór het voorstel was. Als wij er arbeiderswonin gen van maakten, moeten de huurnormen Zoo'n Kiespijn om het uit te schreeuwen.... Natuurlijk kan alleen de tandarts Uw zieke kies beter maken. Maar 's nachts, als de f>ijn door de warmte van Uw bed hoe anger hoe heftiger wordt, of als Ge door Uw werk niet naar hem toe kunt gaan: Neem dan één of twee van die onmiddellijk werkende "AKKERTJES", die U van Uw f>ijn verlossen. Ze nemen de zenuwprikke- ing weg, die de oorzaak van Uw lijden is. Heb dus steeds een buisje "AKKERTJES" bij de hand. In ontelbare gevallen zullen ze U en Uw huisgenoolen onschatbare diensten bewijzen. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle pijnstillende werking bij allerlei aandoeningen als: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Lenden pijn, Rneumatische pijnen, Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid, Migraine en „Kater". Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) omlaag en wordt de strop nog grooter. Spr- achtte het eventueel trekken der arbeiders naar deze woningen niet hun belang. De heer Disselkoen (S.D.A.P. i verde digt in tweede instantie de mogelijkheid van huurverlaging tot f 5.50 waardoor de huren ger worden dan de huren die de arbeiders thans nog bij gebrek aan voldoende arbei derswoningen moeten betalen en die vaak f 6.50 a f 7 bedragen. Nadat nog de heer Audretsch heeft gesproken wordt het voorstel aangenomen. Wederkeerige- hulpverleening bij brand. Een voorstel van B. en W. een besluit te nemen inzake een gemeenschappelijke rege ling betreffende wederkeerige hulpverleening bij de bestrijding van brand in Heemstede, Haarlem, Bennebroek, Bloemendaal, Haar lemmermeer en Zandvoort, wordt zonder stemming aangenomen. Grondoverdracht en wegaanleg. B. en W. stellen kosteloos te aanvaarden van de Maatschappij „Heemstede", te IJmui- den, een strook grond, gelegen langs den Bin nenweg en de Cloosterlaan, voor de bestra ting van dien grond in ontvangst te nemen een bedrag van f 2080 en voorts, hun een cre diet te verleenen van f 1100.voor den aan leg van een parallelweg op den te aanvaar den grond. De heer De Tello vraagt of B. en W. er aan hebben gedacht, dat op den vrijkomen den bouwgrond waarschijnlijk weer meer middenstandsbedrijven aan den Binnenweg zullen worden gevestigd. Het is een gemeen tebelang, dat te dien aanzien door 't gemeente bestuur voorzichtigheid wordt betracht Wethouder dr. Droog antwoordt, dat het uitbreidingsplan den betrokken grond voor winkelbouw heeft bestemd. Er zal dus niets aan te doen zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Wegenaanleg bij de Hugo de Grootlaan. De N.V. Grond- en Bouwbedrijf te Heem stede heeft verzocht eenige wegen zelf te mo gen laten aanleggen op haar terreinen ten Westen van de Hugo de Grootalan. B. en W. zijn van meening dat er geen be zwaar bestaat en stellen voor een bedrag van rond f 3200 voor rioleering beschikbaar te stellen. Ook dit voorstel wordt z.hs. aangenomen, evenals een voorstel tot ruiling met de provin cie Noord-Holland met bijbetaling van f 9000. van verschillende strooken grond. Motoren op de wielerbaan. Dan wordt gediscussieerd over het voorstel tot wederopzeggens toestemming te verleenen aan de N.V. Sportconcern. te Aalsmeer, tot het houden op de wielerbaan aan de Sportpark laan van ten hoogste 5 wielerwedstrijden met lichte motorgangmaking, gedurende ongeveer 1 uur per wedstrijd. Bij den raad zijn twee adressen ingekomen over deze kwestie. In het éene verzoekt een aantal omwonenden geen toestemming te ver leenen tot het houden van wedstrijden achter motoren. Het tweede adres keert zich tegen het lawaai, dat de luidspreker-installatie op de wielerbaan veroorzaakt. Ook hierover wordt uitvoeriger gesproken. Het zijn niet alleen de .wedstrijduren, die hinderlijk kunnen zijn, meent de heer Rij lees (V.B.) Ook de oefenuren komen erbij. De heer Audretsch (Vrijz.) vreest veel lawaai van de luidsprekermuziek. De heer Van 'der Erf (R.K.) vindt een ontheffing van reeds bepaalde huurvoorwaar den van de wielerbaan geen juiste houding tegenover degenen, die in deze buurt zijn ko men wonen. Hij kan niet met het voorstel in stemmen. De heer Meeuwen oord (R.K.) vreegt of de baan motorwedstri.iden kan verdragen. De heer De Tello (S.D.A.P.) meent, dat de omwonenden alleen gedacht hebben aan zware motoren. Men is echter door de baan- constructie en de voorschriften der Wielren Unie aan gangmaking met lichte motoren ge bonden. Dit is dus niet zoo erg. Het euvel der ver-klinkende muziek kan afdoend bestreden worden. Wethouder jhr. van de Poll (C.H.) licht toe. dat de bezwaren kunnen worden over wonnen. De motoren maken niet veel en slechts voor korte poozen geraas, dat bijna onhoorbaar is voor omwonenden. De muziek kan minder hard worden gemaakt door ver plaatsing der luidsprekers. Ook de burgemeester bevestigt dat de moto ren geen lawaai maken, dat de omwonenden kan hinderen. Een onderzoek heeft dit aange toond. Met 12 tegen 3 stemmen wordt het voorstel aangenomen. Tegen de heeren Rijkes (V.B.h v. d. Erf (R.K.), Von Meyenfeldt (A.R.) Een verzoek van het R.K. kerkbestuur van den H. Bavo om beschikbaarstelling van f 694 11 ten behoeve van aanschaffing in 1935 van leermiddelen en boeken voor de St. Hen- ricusschool. willen B. en W. inwilligen. De raad keurt dit goed. Ook het verleenen van f 1500, voor het doen leggen van een draineerleiding in de tuinen van de perceeien, oostelijk van de Landzicht laan en noordelijk van de Spaarnzichtlaan. met aansluiting op het stamriool in de Lanck- horstlaan. Wijziging Politieverordening. B. en W. stellen den raad voor, de Alg. Politieverordening te wijzigen in dier voege dat voorschriften worden vastgesteld met be trekking tot het in ordelijken staat houden van onbebouwde terreinen en erven, alsmede van bij woningen behoorende voor- en zij tuinen. Op voorstel van den heer Meeuwenoord (R.K.) wordt in de wijziging bepaald dat ook alle tuinen die aan openbare wegen en vaar ten grenzen onder de bepaling vallen. De heer De Tello (S.D.) betoogt dat voor al tuinen van onbewoonde perceeien verwaar loosd zijn. Daarom stelt hij een amendement voor, bevattende de verplichting der eige naars van onbewoonde perceeien de daarbij hoorende tuinen behoorlijk te onderhouden. Het amendement wordt aangenomen. Na de rondvraag sluit de voorzitter de raads vergadering. ZANDVOORT RAADSVERGADERING. Donderdagavond half acht kwam de ge meenteraad van Zandvoort in openbare ver gadering bijeen Voorzitter: de heer H. van Alphen, burge meester. Wethouder E1 f f e r s is nog steeds onge steld. Ingekomen stukken. Ingekomen is een verzoek van het raads lid Van Toombergen, een commissie in te stellen om een onderzoek in te stellen naar den noodtoestand van de hotel- en pensionhouders. Hij meent, dat daartoe ge- reede aanleiding bestaat, omdat vele inrich tingen niet in exploitatie kunnen worden ge bracht. De voorzitter is het met den heer Van Toombergen eens. Er zijn echter nog vele personen in Zandvoort, wier toestand niet- rooskleurig is. bijv. de winkeliers. Er is ook nog een dergelijk verzoek van het raadslid Paap. Spreker hoopt dat wethouder Elffers weer spoedig aanwezig kan zijn. opdat B. en W. prae-advies kunnen uitbrengen op de verzoeken van de heeren Paap en Van Toom bergen. Wethouder Siegers merkt op, dat er van Rijkswege al een onderzoek wordt ingesteld. Hij acht het beter, daarop te wachten. De heer Van Toombergen is het daarmee niet eens. Hij hoopt, dat de raad nog op dezen avond een besluit zal nemen, opdat de regeering ingelicht kan worden over den noodtoestand der Zandvoortsche hotel- en pensionhouders. De heer Van R ij n b e r k (S.D.A.P.) ziet geen heil in het benoemen van deze com missie. Het scheppen van betere toestanden kan de raad van Zandvoort toch niet doen. Dat moet door de regeering geschieden. De heer Paap .{partijloos) is van mee ning, dat de commissie veel goeds tot stand kan brengen. Het is in ieder geval toch te probeeren. De heer Molenaar (partijloos) is het niet geheel met wethouder Siegers eens. Hij steunt het voorstel-Van Toombergen. Een voordeel is, dat al veel voorbereidend werk kan worden gedaan. Men moet niet wachten op het resultaat van de Staatscommissie. De Zandvoortsche commissie zou ook een on derzoek kunnen instellen naar den noodtoe stand van den kleinen middenstand. De heer Joustra (Chr. Hist.) wijst op de groote beteekenis van het hotel- en pen- sionbedrijf in Zandvoort. Als het daarmee goed gaat, dan gaat het ook goed met den kleinen middenstand. De heer Van der Mooien (S.D.A.P.) vreest ook, dat de resultaten van de com missie niet zullen bevredigen. De voorzitter verzet zich niet tegen het instellen van een commissie. Hij geeft in overweging, drie leden te benoemen. Gekozen worden de heeren Van Toomber gen. Joustra en Bolwddt. De heeren nemen de benoeming aan. Het Schaaktournooi. De heer B o 1 w i d t (Gemeentebelang) deelt mede. dat de Ned. Schaakbond het organi- seeren van het tournooi te Zandvoort heeft goedgekeurd en dat de bond ook nog een bedrag heeft geschonken. Het uitvoerend comité merkt echter op, dat de brief, dien het van B. en W. heeft ontvangen, niet in overeenstemming is met het besluit van den raad. Spreker geeft den raad in overweging, den brief zoodanig te redigeeren, dat de ga rantie van f 1000 wordt verleend en da! dit alleen gebruikt zal worden, als het na afloop van het tournooi blijkt en ook na onderzoek van de boeken van het comité, dat er een tekort is ontstaan. Het risico voor de ge meente is tot een minimum gereduceerd. Het voorstel-B o 1 w i d t wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Zuid-Boulevard. De heer Suerink (S.D.AP.) verklaart zich tegen het afwerken van den Zuid-Bou levard in werkverschaffing, zooals Ged. Sta ten wenschen. Het is productief werk. Hij stelt dus voor, dit werk tegen productief loon te doen uitvoeren. ADVERTENTIES TER AANPRIJ ZING VAN GENEESMIDDELEN OF GENEESWIJZEN worden alleen ter plaatsing aanvaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Com missie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmid delen en Geneeswijzen, ge vestigd te 's-Gravenhage, Segbroeklaan 33. ANNONCES VAN GELD- AANBIEDINGEN worden eerst na, van een bevoegde instan tie verkregen, gunstige infor matie, ter plaatsing aanvaard \S±i/ (Adv. Ingez. Med.) De heer Molenaar zegt, dat dan de boel blijft liggen. Dat is niet in het belang van de Zandvoortsche bevolking. De heer Van Rijnberk vestigt er de aandacht op. dat werk in werkverschaffing te nadeelig voor de arbeiders zou zijn. Het gaat slechts om een gering bedrag, maar men kan dit toch de arbeiders niet laten betalen. De heer P a a p is het hiermee eens. Om principieele redenen zal hij het voorstel- Suerink steunen. De voorzitter kan volkomen 'het stand punt van Ged. Staten begrijpen, lettende op den slechten financieelen toestand van de gemeente. Hier kan een bedrag van f 700 voor de gemeentekas bespaard worden. De toestand in Zandvoort wordt met den dag slechter. Bovendien heeft het gemeentebestuur van den minister van Binnenlandsche Zaken het bericht gekregen, dat de post „Ondersteuning aan werkloozen" veel te laag is geraamd en dat ie met een bedrag van f 40.000 moet worden verhoogd. De heer Suerink oefent kritiek op de regeering. De voorzitter kan dit niet toelaten: De raad vereenigt zich met den wensch van Ged. Staten. Salaris geniecntepersoneel. Aan de orde komt een voorstel tot wijzi ging van de salaris- ep loonregeling voor het gemeen tepersoneel. De heeren Molenaar en Paap wijzen op eenige onbillijkheden. De heer Groen had liever gezien, dat deze kwestie eerst aan het oordeel van de desbetreffende commissie was onderworpen. De heer Suerink zegt dat de straatma kers door hun zwaar werk spoediger versle ten zijn, dan andere arbeiders. Daarom be- hooren ze in de hoogste klas geplaatst te worden. Wethouder Siegers verdedigt het voor stel van B. en W. Het verschil tusschen de loonen voor de vakmannen in particulieren en gemeentedienst is nogal beduidend. Hij meent, dat de straatmakers niet in een hoo- gere klasse geplaatst moeten worden. De heer Joustra acht een loon van f 36.96 voor een gasfitter te hoog. Aangenomen wordt een voorstel, om den straatmaker van de 5e naar de 4e klas te verplaatsen. De heer Paap stelt voor, den voorman- werkman van de 4e naar de 5e klasse te ver plaatsen. De heer Molenaar acht dezen sprong te groot. Het voorstel van B. en W., om den voor man-werkman in de 4e klas te handhaven, wordt goedgekeurd. De salaris- en loonrege ling wordt aldus gewijzigd goedgekeurd. Personeel Zuiderbad. De commissie van bijstand adviseert het college van B. en W. den raad voor te stellen de bezoldiging van het personeel van het Zuiderbad als volgt te regelen: Badlieden f 32.per week; stoelenman f 27.50 per week: cabinevrouw f 20.per week; cabineman f 20.per week; cassière f 20.per week; rijwielbewaarder f 32.50 per week. B. en W. kunnen zich met dit advies ver enigen. De heer Joustra vestigt de aandacht op de verantwoordelijkheid van de badlieden. Zulk een groote loonsverlaging acht hij dus ongewenscht. De heeren Paap en Van der Moolen opperen eveneens eenige bezwaren. De men- schen hebben lange werkdagen en seizoen arbeid moet hooger betaald worden. Wethouder Siegers verdedigt het voor stel van B. en W. Hij zegt. dat er ook veel dagen in het seizoen zijn, waarop de men- schen niet veel te doen hebben. Over het voorstel van B. en W. staken de stemmen met 6 tegen 6. Geen controleur der belastingen meer. Daar er volgens B. en W. geen blijvende teekenen van opleving merkbaar zijn, is volgens hen het in dienst houden van een controleur der belastingen niet meer geoor loofd. Daarom stellen zij voor, deze betrek king op te heffen. De heer Molenaar zegt, dat deze con troleur nu niet in beroep kan gaan bij het Scheidsgerecht en Ambtenarengerecht, om dat B. en W. voorstellen, deze functie op te heffen. Dit vindt spreker jammer, omdat deze controleur een groot aantal jaren (bijna veertig) in dienst van de gemeente is werk zaam geweest. Met een beetje eoeden wil is er wel een mogelijkheid te scheppen, om hem niet financieel te treffen. Men'kan bijv. wel de functie opheffen, maar dan behoeft geen verslag te volgen. De heer B o 1 w i d t is van oordeel, dat deze ontvanger niet voor dit werk bekwaam genoeg is. Het spijt hem dit te moeten zeg gen, maar hij wordt daartoe door het voor stel van B. en W. gedwongen. Want men wil nu de functie van controleur opheffen en aan den ontvanger een hulp geven. Deze twee zaken mogen niet aan elkaar gekop peld worden De heer P a a p is evenals de heer Bol- widt van meening. dat er geen voordeel voor de gemeente verbonden is aan het opheffen van de functie van controleur. De voorzitter zegt dat het een be sparing geeft van f 3000. Er bestaat ook geen dagtaak meer voor den controleur. Een reor ganisatie is absoluut gewenscht in het be lang van de gemeente. Spreker acht het volkomen verantwoord, dat een ontvanger van een gemeente met een bevolking van on geveer 10.000 zielen, bovendien een zeer sterk wisselende bevolking, wat veel admi nistratief werk geeft, een hulp krijgt, ai is het maar voor een halven dag. De kans be staat, dat voor den controleur een voordee- liger wachtgeldregeling gevonden kan wor den. B. en W. hebben alleen het belang van de gemeente behartigd. Daarbij zijn de be langen van den ambtenaar niet over het hoofd gezien. De heer Van R ij n b e r k stelt aanhou ding voor, opdat de raadsleden kunnen on derzoeken, welke bedragen er mee gemoeid zijn. Over eenige andere punten wil spreker gaarne in geheime zitting spreken. De raad vereenigt zich hiermee. Overplaatsing onder wijzeres. B. en W. stellen voor. mej. J. G. Swartwold, onderwijzeres aan school B, over te plaatsen naar school D. De heeren Molenaar en Groen had den gaarne gezien, dat deze onderwijzeres aan school B gehandhaafd bleef, want an ders wordt 'deze school benadeeld. De voorzitter deelt mee, dat deze op lossing de beste is. Bovendien is de inspec teur er over gehoord.MejSwartwold heeft zelf aan spreker gezegd, dat zij gaarne de beslis sing aan den raad overlaat. Zij zal met de zelfde liefde haar werk ook aan school D. verrichten. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Inning schoolgeld. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het lager- en uitgebreid lager onderwijs. Het college wil het schoolgeld per week doen innen. De heer Groen wenscht dit ouderwetsche systeem niet terug. De heer Molenaar verklaart er zich ook tegen. De ouders moeten wat strenger wor den aangepakt en de kinderen moeten er buiten worden gehouden. De heer Paap is voor het denkbeeld van B. en W Voor den kleinen man is het beier, per week te betalen, dan per jaar een bedrag op het belastingbiljet te vinden. De heer B o 1 w i d t acht het ongewenscht, de kinderen het schoolgeld mee te laten brengen. Kinderen, die soms wreed kunnen zijn, behooren niet van elkaar te weten, hoe veel geld de ouders betalen. Ook kost het in nen aan het onderwijzend personeel te veel tijd. Het schoolverzuim zou eveneens aan gewakkerd worden. De heer Van Rijnberk weet uit erva ring. dat een dergelijke inning niet de be zwaren heeft, als door den heer Bolwidt. ge schetst. De nieuwe regeling heeft een finan cieel voordeel voor de ouders en voor de ge meente. De heer Joustra acht het schoolgeld voor de grootere inkomens te hoog. De voorzitter antwoordt hem. dat het niet mogelijk is. een andere schoolgeldrege ling te maken Hij is verder van oordeel, dat de bezwaren tegen het innen per week te zwaar getild worden. Spreker is het eens met den heer Van Rijnberk. De achterstand van het betalen van schoolgeld wordt steeds grooter. Met klem adviseert hij het voorstel van B. en W. aan te nemen. Het wordt aangenomen. Interpellatie Joustra. De heer Joustra beklaagt er zich over, dat de firma De Lugt gepasseerd is bij het gun nen van het maken van electrische geleidin gen voor het prise d' eau te Bentveld, hoewel hij f 340 lager ingeschreven had, dan de firma, aan wie het werk gegund is. Het. is niet juist, aan een firma te vragen in te schrijven en daarna voorwaarden te gaan stellen. De heer Groen onderschrijft het betoog van den heer Joustra. De heer Van der Moolen is van oordeel, dat het in het financieel belang van de ge meente was geweest, het werk aan den laag- sten inschrijver te gunnen. De heer Suerink is het eens met de ziens wijze van den heer Joustra. De heer Molenaar verzoekt aanteeke- ning van zijn opmerking, dat het niet gunnen van het werk aan de firma De Lugt niet be- teekent, dat zij minderwaardig werk zou leve ren. De heer Paap zegt ook. dat de firma De Lugt in Zandvoort een uitstekenden naam heeft. De indruk zou nu gewekt kunnen wer den, dat deze firma het werk niet goed zou gemaakt hebben. De heer Bolwidt merkt op, dat het de be doeling van de commissie was, het werk aan een Zandvoortsche firma te gunnen. De voorzitter is van oordeel, dat de sprekers wel een beetje te voorbarig waren. Het gunnen van het werk heeft niets te ma ken met de soliditeit van de firma De Lugt. Dat heeft spreker zelf aan den heer De Lugt gezegd. Het is onwaar, dat de directeur gezegd zou hebben, dat het werk aan den laagsten inschrijver gegund moest worden. Hij wilde een firma hebben, die hij in de nabijheid had, als er eventueel gebreken hersteld moesten wor den. Dingen, die er niets mee te maken heb ben moeten niet in het debat gebracht wor den. B. en W. hebben niets gedaan, dat in het nadeel van de gemeente zou zijn. Wethouder Siegers is het hiermee geheel eens. De heer Joustra handhaaft zijn bezwa ren. Het bezwaar, dat de heer De Lugt niet in Zandvoort woont, gaat niet op, want hij woont dichter bij het prise d'e au, dan dat hij in Zandvoort gewoond zou hebben. De heer Groen verklaart zich bevredigd door het antwoord van B. en W. Nadat de heeren Paap, Molenaar en Van der Moolen nog eens hun bezwaren hebben uiteengezet, wordt het debat hierover gesloten. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Voorstellen tot vaststelling van de vergoeding voor boven tallige onderwijzers over 1935 betreffende de classificatie voor de personeele belasting; be treffende de opzegging van een eerste hyoo- theek: betreffende de overschrijving van" een eerste hypotheek. De overige agendapunten worden aange houden. jj PLAATSELIJK CRISISCOMÏTé. Het Plaatselijk Crisis Comité houd' op Vrij dag 22 Mei, 's middags half vijf een verga* dering ten Raadhuize

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13