Kreymborg Indische begrooting aangenomen. 23.- De rechtbank behandelt het ongeluk aan de Kampervest. Melk verhoogt uw weerstandsvermogen/ VRIJDAG 15 MEI 1936 HAAREEM'S DAGBEAD EERSTE KAMER. Evenals die van Suriname. Salarissen rechterlijke macht verlaagd. DEN HAAG Donderdag. Colijn trekt toch nog altijd. Dit bleek uit de heden zeer volle tribunes in de Eerste Kamer Vermoedelijk toch ging bij de meeste bezoe kers. waaronder waren ook 'n aantal scholie ren, de belangstelling voor den Premier boven hun interesse voor de Indische begrooting, welke de Minister in een helder betoog ver dedigde. Na eerst te hebben aangestipt, dat er aan merkelijk verschil waarneembaar is tusschen nat. soc. openbaringen hier te lande en in Indië, en na den heer de Marchant et d'Ansem bourg verzekerd te hebben, dat er voor onge^ rustheid met betrekking tot eventueel ver keerde gevolgen van den film „Rubber" geen reden was, kwam de Minister op art. 177 dei- Indische staatsregeling. Deze bepaling acht hij uit den tijd en bovendien principieel onjuist. Met dat al, de werkbasis van dit Kabinet laat niet toe hier in te grijpen. Overigens begint het artikel vanzelf een natuurlijken dood te sterven. Van het godsdienstige naar het financieele is een groote schrede. Toch moest de Minis ter haar ondernemen om er aan te herinneren, dat hij zich, bij zijn optreden van Koloniën allereerst ten doel had gesteld toeneming dei- Indische schuld tegen te gaan. Nu is het te kort op den gewonen dienst geleidelijk van 83 tot 43 en thans tot 4 millioen gedaald. Ten slotte kon het begrootingstekort geheel ge heel gedekt. Als dus de begrooting voor 1937 geen schuldtoeneming meer vertoont, is de eerste etappe bereikt, wat heel wat moeite en heel wat offers eischte. De Minister gaf toe, dat de grens der bezuiniging is bereikt en mis schien ten deele overschreden. Voor aardolie-belas ting, als Mr. Mendels nogmaals bepleit had, voelt Dr. Colijn weinig. Wat de schikking met de olieconcerns aan gaat i.z. de kerosine- belasting, leidden prak tische bezwaren tot den bekenden afkoop met 5 millioen. Fraai was de methode niet en herhaling ware dan ook ongewenscht. Maar 5 millioen, zoo Droogleever Fortuyn. hard cash op tafel! Tenslotte verdedigde de bewindsman bij de bespreking der financieele situatie het door de Regeering gekozen middel om Indië een bijdrage van "25 millioen te doen toekomen. In dit verband wees hij er op, dat al is Indië armer dan wij, de budgetaire positie daar beter is, want hier moeten we nog een gat van tientallen millioen stoppen. Over den economischen toekomst van Indië viel na het Tweede Kamerdebat niet veel nieuws meer te vertellen. Daargelaten de kof fie is er in de Oostersche cultures wel eenige verbetering merkbaar, terwijl de voedseltoe stand blijkens recente gegevens niet on gunstig is. En nu de kwestie der economische samen werking tusschen Indië- en Nederland. Impe- rieele zelfvoorziening acht de Minister een droombeeld. Maar iets anders is, dat men na tuurlijk over en weer moet probeeren elkaar zooveel mogelijk te helpen. Van de economie kwam de spreker op de defensie. Op de tactisch-strategische be schouwingen van den heer de Marchant d'Snsembourg zou de Minister niet ingaan. Met Prof. Lohman erkende hij, dat er een •zeer nauw verband bestaat tusschen den toestand in Europa en dien in Azië! Onze weerkracht ter zee is volgens Dr. Colijn thans grooter dan zij ooit is geweest, behalve in 1869, toen in het Engelsche La gerhuis de vraag werd gesteld wat de Brit- sche Regeering voornemens was te doen om een eind te maken aan het Nederlandsch overwicht in de Oost-Aziatische wateren! Dit was in den tijd. waarin wij wèl, Engeland geen pantserschepen "bouwde. Momenteel zijn 's ministers Indische de fensie-voorstellen bij den Ministerraad, die daarover de volgende week zal beslissen. Voor de financiering had Dr. Colijn eerst ge dacht aan de instelling van een fonds, doch waar t.a.v. de moederlandsche verdediging zooveel critiek tot uiting kwam. zal het ver moedelijk thans op 'n andere manier ge beuren. Op dit oogenblik zijn we, aldus een dei- vele moeilijke problemen, niet in staat al het materieel volledig te -bemannen. Ook doet zich de noodzakelijkheid wel eens voor om maatregelen te treffen, die geld kosten waarvoor de parlementaire goedkeuring nog niet is verkregen. Deze maand, en dat kost geld. vindt er aanzienlijke uitzending van vloo (personeel naar Indië plaats. Daarvoor zal een suppietoire begrooting komen, wat insgelijks het geval is voor nog 6 bommen werpers; voor 7 komt 't bedrag op deze be grooting voor. Deze maatregel was noodig om ons snel te verzekeren van de mogelijk heid binnen bekwam-en tijd die bommenwer pers te kunnen verzekeren. Aan het slot zijner rede kondigde Minister Colijn aan, dat de benoeming van dén nieu wen G.-G, begin Juni te verwachten valt en men zeker naar continuiteit in het huidige beleid zal streven. De instelling van een Rijksraad, van een vaste commissie van advies voor Indische zaken, opneming van Indische afgevaardig den in de Staten-Generaal zal voorloopig niet aan de orde komen. Bij den lof den scheidenden landvoogd gebracht voor het werk door hem in deze wel zeer moeilijke periode verricht, sloot de Mi nister zich ten volle aan. De allerdonkerste tijden liggen voor Indië achter ons. Bij de repliek hield de heer de Marchant et d'Ansembourg (nat. soc.) koppig vol, dat het met 't ambten aren-verbod in Nederland, ge zien 't feit, dat in Indië ambtenaren wel N.S.B.'er mogen zijn, toch niet in orde is. Mr. Mendels (s.d.) zette nog eens uiteen, dat Indië voor de beraamde vlootplannen geen cent kan opbrengen, aangezien het nu eenmaal op dit oogenblik straatarm is. Nederland zal het dus moeten doen. Hoe financiert men dat? Ter staving van zijn in eerste instantie ten beste gegeven pessimistische schildering van den economischen toestand der inheemsche bevolking, beroep spr. zich op hetgeen een specialiteit als Prof. Gronggrijp zoo pas in de Ec. Stat. Berichten hieromtrent geschreven heeft. De Minister voerde hiertegen minder ongun stige en zeker niet minder deskundige getui genissen aan. Over de financiering van de vlootplannen kon hij nog niets zeggen, want daarover moet de Ministerraad beslissen. Nadat de Indische begrootingsontwerpen z.h.st. waren aangenomen, besprak Mr. Drooglever Fortuyn (lib.) bij de Surinaamsche begrooting de sinaasappelcultuur. Sterke be vordering hiervan, van overheidswege, beval hij warm aan. De heer de Jong (R.K.) had het over het rangen-stelsel bij het- onderwijs in Suriname. Minister Colijn verzekerde, dat de overheid de bedoelde cultuur blijft steunen; het onder- wijspuntje zal hij met zijn ambtgenoot Slote- maker de Bruine bespreken. Z.h.st. nam de Eerste Kamer ook deze be grooting aan, terwijl zij na de koffie hetzelfde deed met de verlaging der salarissen van de leden van den Raad van State, Rekenkamer en rechterlijke macht. Mr. Knottenbelt (lib.) had eigenlijk ernstig bezwaar om het jawoord te geven, want hij vindt dat het vooral met de salarissen onzer rechters nu al droef genoeg gesteld is. Wat Minister v. Schaik niet ontken de. Maar het ging toch niet aan, aldus onge veer zijn betoog, thans op eenmaal deze func tionarissen in een uitzonderlijke positie te plaatsen nu alle overige ambtenaren wel weer 'n veer moeten laten. Niemand vroeg stemming en zoo legde ook de liberale spreker zich bij de feiten neer. Slagersbonden aanvaarden het gehakt in blik. Onderhoud met minister Slingenberg. Donderdag hebben de besturen van den Ned. Slagershond en den R K. Hanzebond van Slagerspatroons een onderhoud gehad met minister Slingenberg over de proefneming met gehakt in blik voor werkloozen. De minister gaf te kennen, dat hij zich met een eventueele versch vleesch distributie niet had ingelaten of zou inlaten. Voor hem gold alleen de zorg van de werkloozen om onder voeding te voorkomen en was na bespreking met besturen der groote gemeenten besloten tot de proef van beschikbaarstelling van ge hakt in blik, een product, dat heel goed en goedkoop is voor 35 cent per K.G.. naar het oordeel van den minister. Het normale vleesch debiet zal er volgens den minister niet door worden aangetast, wijl de werkloozen anders toch geen vleesch krijgen, iets wat de bonds- besturen ten deele toegaven. Zij drongen bij den minister sterk aan de beschikbaarstelling beslist tot de werkloozen te beperken, wijl toch ook voor de smalle beurzen versch vleesch en gehakt voor lagen prijs in de sla gerswinkels verkrijgbaar is. Ds minister zei toe, dat de beschikbaarstelling tot de werk loozen zal worden beperkt. De proef is trou wens op bescheiden schaal (20 weken van 50.00-0 blikken productie per week). De vorm van distributie is aan de gemeenten overge laten. De minister wilde zich niet binden om den gemeentebesturen te vragen de dis tributie via de slagers te doen loopen, al verklaarde de minister de slagers niet te wil len uitsluiten. Hij verlangde eventueel van hen de distributie met een zeer kleine winst marge te verzorgen minder dan thans het geval is omdat Sociale Zaken geen mid delen heeft voor deze voorziening en de werkloozen zoo goedkoop mogelijk moeten worden geholpen. De onkosten op het product moeten tot een uiterste minimum worden be perkt, De besturen der slagersbonden hebben de blikvleeschdistributie derhalve als een feit aanvaard, maar hebben niettemin op een enkel punt nader hun meening gegeven ten aanzien van een eventueele versch-vleesch- distributie, welke intusschen volgens het oor deel der slagersbonden nu beter achterwege kan blijven als de kosten gedragen zouden moeten worden door het landbouwcrisisfonds. Wat sterk ge maakt is, blijft ook sterk in het dragen. Neemt daarom een Waarborg- Costuum in alle maten en alle prijzen vanaf Waarborg costuums alléén bij (Adv. Ingez. Med.) Goudsche brandweer 88 uur achtereen in touw geweest. Donderdagmiddag ingerukt. Donderdagmiddag 12 uur heeft de Goud sche brandweer haar taak beëindigd, welke Maandagavond 8 uur is begonnen. De Goud sche brandweer is gedurende 88 uren achter een in actie geweest. De van Rotterdam, Schiedam, Ilillegersberg, Waddinxveen en andere plaatsen te hulp gesnelde brandweren hebben eveneens meer dan een etmaal op be wonderenswaardige wijze hun zware taak vervuld, waarbij zij vele malen door het laaiende vuur, dat zich op de terreinen waar olie en vet lagen opgestapeld met razende snelheid verspreidde, ernstig gevaar liepen. Behoudens kleine blessuren is gelukkig nie mand bij den brand gewond. Thans houdt het fabriekspersoneel met drie stralen op de waterleiding de wacht bij de smeulende massa, .waaruit nog telkens, nu hier dan daar, vlammen omhoog schieten. Naar verluidt, zal het bedrijf der kaarsen fabriek zeer waarschijnlijk worden voortgezet. Lichtpunt voor gepensionneer- den van de K. H. L.? Naar de Tel. uit 's-Gravenhage verneemt, zullen de gepensionneerden van den Kon. Hoil. Lloyd binnenkort meer zekerheid verkrijgen omtrent hun aanspraken. Bij ae definitieve regeling zullen zij vermoe delijk 60 pCt. van hun aanspraken gegaran deerd krijgen, d.w.z. hun penisoen zal kunnen worden uitbetaald tot 60 pCt. van het bedrag, waarop de belanghebbenden tot dusver recht hadden. Een en ander moet echter nog nader geregeld worden. Tegen den Enkhuizenschen bestuurder is twee maanden gevangenisstraf geëischt. HAARLEM Donderdag. I In den nacht van 15 op 16 Februari is een auto. waarin twee mannen van 26 jaar uit Enkhuizen en een Haarlemsch meisje zaten, die den nacht in het cabaret La Gaité hadden doorgebracht, in den Kampersingel gereden. De twee mannen wisten zich te redden, het meisje verdronk. Donderdagmiddag had zich voor de Haar- lemsche rechtbank de bestuurder van de auto te verantwoorden. Hem was ten laste gelegd het veroorzaken van dood door schuld. Eerst werd de andere Enkhuizenaar ge hoord. Hij vertelde 's avonds van Enkhuizen naar Haarlem te hebben gereden, waar men om half elf aankwam. Om ongeveer vijf uur 's morgens had de bestuurder eerst het caba ret verlaten om een ander meisje naar huis te brengen, waarna hij was teruggekomen en men gezamenlijk met de auto was weggereden, de verdachte achter het stuur, getuige en het meisje achterin. Langs het Spaarne was men tweemaal uit gestapt, omdat het meisje zich onwel voelde. Na de Turfmarkt te hebben gepasseerd was de auto in den singel gereden. Door een raam pje had getuige zich kunnen redden uit de tweedeursauto. President: „Hebt u geen pogingen aange wend om het meisje te redden. U kon toch zwemmen?" Getuige: „Ik was eerst te veel in de war. Later heb ik er wel over gedacht. Toen heb ik om hulp geroepen, maar ben niet in het water gegaan." President: „Was u onder den invloed van sterken drank?" Get.: „Neen. er was al een tijd verloopen nadat we het laatste hadden gedronken." President: „Was de be stuurder in staat een auto te besturen." Get.: „Zeer zeker. Hij heeft langzaam gereden." Op een vraag van den verdediger verklaarde getuige, dat hij last had ondervonden van het slecht lichtgeven der lampen. Het was een donkere nacht met slecht zicht geweest. Een agent, die in den bewusten nacht had gesurveilleerd, had de auto op het Donkere Spaarne het eerst gezien, toen die daar stil stond. Toen de wagen was doorgereden, had de agent zijn ronde vervolgd en toen de auto weer bij de Bakenessergracht zien stilstaan. Toen hij dichterbij kwam was men met groote vaart verdwenen. Bij de Kampervest gekomen hoorde de agent hulpgeroep en hij was in het water gesprongen en had gepoogd het meisje te bevrijden. De bestuurder van de auto. die tusschen twee brandende lantaarns was door gereden, zat op de omgeslagen auto in het water. Hij rook naar sterken drank, maar was niet beslist dronken. De andere man was al op den wal geklommen en weggeloopen. Vervolgens werd als getuige gehoord de in specteur van politie, die zich na de melding van het ongeluk naar de Kampervest had be geven. Hij verklaarde, dat men wanneer men niet rechts of links kijkt pas op het tweede tramspoor den overkant van den singel kan zien. Als de bestuurder langzaam had ge reden had hij zich kunnen oriënteeren. Op de brug ,brandden lantaarns en doordat het een beetje motregende glommen de brugleuningen; het was echter niet mistig. Een bewoner van de Kampervest verklaar de, dat toen hij- buiten kwam, de vriend van den bestuurder stond te roepen: „Redt die vrouw, redt die vrouw", maar' zelf niets deed. De bestuurder, dien hij een beetje onder in vloed van drank achtte, had tweemaal gepro beerd in de auto te kruipen; hij riep om hulp, omdat hij niet kon zwemmen. De verdachte zelf verklaarde vijf of zes al coholhoudende consumpties te hebben ge dronken. Hij had eerst een ander meisje naar huis gebracht, was toen naar het cabaret te ruggekeerd en met de twee anderen wegge reden. Hij was niet vermoeid geweest. Omdat de voorruit met druppels was bedekt had hij langzaam gereden. Het gedimde licht was niet goed geweest. Verdachte had niets van den singel gezien. I NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOED 11 (Adv. Ingez. Med.) Zal de Nederlandsche zweef vliegerij de buitenlandsche evenaren r Het zomerprogramma van de Neder landsche School voor zweefvliegers N. V. te Noordwijkerhout. Het algemeen verbreide idee. dat Neder land geen gunstig oord zou zijn voor zweef vliegen, omdat hier door gebrek aan bergen niet voldoende opwind voorkomt, is volmaakt onjuist. En dit verkeerde begrip van zaken heeft de ontwikkeling van dezen onderschat ten tak van de Luchtvaart belangrijk in den weg gestaan. Henri Mignet spreekt in zijn veelgelezen boek Le Sport de l'air smalend van de „Aviation au compbe-goutte" vlie gen bij theelepels. In Frankrijk zijn de at mosferische omstandigheden veelal gelijk aan de onze: ook in Frankrijk heeft de zweefvliegerij volgens Mignet geen toekomst. Het is waarlijk geen wonder, dat voor ve len het idee om nooit meer te kunnen berei ken, dan wat knoeien langs den duinkant en hoera te roepen als het kistje een kwartier van den grond is gebleven, weinig aanlokke lijks biedt, Maar wanneer we de op ervaring en deskundigheid berustende meening hoo- ren van den heer J. W Franssen. den direc teur van de N.S.Z. te Noordwijkerhout. zie, dan vertoonen zich wel andere mogelijkhe den aan den horizon: dan vatten we hoop. dat deze zomer een eind zal maken aan al het onderschatten van de zweefvliegerij en haar mogelijkheden. De directeur zit tegenover me. Achter hem verzinkt het land langzaam in den nacht „boomen en menschen ongeteld" de rails van de spoorlijn worden zachtaan glimmen de streken door een vergrijzend paneel. En zonder veel ophef, maar met de kalmte en de warmte van een man. die zeker is van het succes van de zaak. die hij lief heeft, vertelt de eerste man. die in Holland genoeg in de zweefvliegerij heeft gezien om er eer. kans mee te wagen al kost het geld mij van de groote plannen van dezen zomer. „Van den zomer zullen de drie toestellen van het vorige jaar zijn aangevuld met twee door ons zelf gebouwde oefentoestellen en twee prestatietoestellen, die uit het buiten land gaan komen. Dat is zeven toestellen. We verwachten een dertig leerlingen per wreek. Gelegenheid zal er dus voor ieder te over zijn. Eerst wordt op de toestellen, die we nu al hebben, gelest. Dan komen ze op de toe stellen, die we zelf gaan bouwen en die vol maakt zijn berekend op de eischen, die de meteorologische toestand hier stelt. Het is te verwachten, dat er van den zomer al ette lijken zullen zijn, die het C brevet halen. Een groote toer kan dat, met wat we nu weten van de lucht hier en met de nieuwe kistjes, niet meer zijn. Het eenige is een goed be- heerschen van de vliegerij zelf en een goed begrip van meteo. zooals we hier zeggen. Met de prestatie toestellen zal het mogelijk zijn een eind te maken aan de illusie, dat zweefvliegen over langeren afstand, zooals in het buitenland, hier in Holland niet moge lijk zijn. Dat zal vanzelfsprekend een gron- digen meteorologischen voorlichtingsdienst vereischen, maar die komt". Ik weet, dat de man, die dit zeg>t, dat ook zeggen kan. Naast al zijn ervaring in de Zeevaart heeft hij jaren practijk als hoofd van het meteorologische station in Rotter dam. „Ook de leerlingen zullen dan meer van meteo moeten weten, en daar werken we dan ook hard op af De hoofdinspecteur gaat. zoodra het eerste geschikte toestel er is. in training voor overland-vluchten. En voor dat soort vluchten ligt het centrum in Noordwijkerhout zeer gunstig. Er is veel thermiek (stijgende lucht) te verwachten bo ven de bollenvelden, als er gerooid is. Boven dien is er groote energie te verwachten van de depressie-ontwikkeling, die aan de Noord zee altijd sterk is. Voorts geven de duinen de bekende orographische thermiek. Als de wind tegen de hellingen stoot gaat het net als met de golven: hij klimt hoog op en spat naar boven uiteen in wervels en warrelin gen. Dan is ten Noorden van het veld de groote steenfabriek in Hilleom. Ook die ontwikkelt een geweldige warmte en het zal zeker mo gelijk zijn daar veel hoogte te winnen. De Haarlemmermeer is ook al gunstig: al dat riioende koren verwarmt de lucht van on derop en dat is alles wat noodig is om stij gende lucht te krijgen. Op die manier zal het mogelijk zijn lange vluchten overland te ma ken onder normale omstandigheden. Maai er zijn nog andere dingen, die vrij veel voor komen en die onder de gunstige omstandig heden moeten worden gerekend. Daar is de wolkenstraat. Dat is niets an ders dan een zeer langgerekte wolkenforma tie. waaronder altijd een luchtstroom werkt: aan den eenen kant stijgt de lucht, aan den anderen kant daalt ze. Die wolkenstraten zijn geweldig lang. Onder normale omstandigheden moet het, gezien al de gunstige factoren van de bollen velden, de Steenfabriek en de Meer voor een vlieger, die'zijn toestel beheerscht. niet moei lijk zijn van het veld in Noordwijkerhout naar Schiphol te vliegen, een 65 K.M. Bij een wolkenstraat bijvoorbeeld is het zeer wel mogelijk om tot ver boven Duitschiand door te dringen. Het is verleden jaar gebeurd, dat vier vlie gers startten van hetzelfde veld in Duitsch iand. Ze stegen op en vlogen verder zonder elkaar te zien. En op 500 K.M. van hun basis kwamen ze allemaal op hetzelfde kleine vlieg veldje uit. Ze hadden niet anders gedaan dan langs vier wolkenstraten te vliegen, die pa rallel liepen. Dat verschijnsel is normaal; wanneer er één wolkenstraat is, zijn er zeker nog andere, die daar parallel aan loopen. En die vijfhonderd kilometer is hier even goed mogelijk als daar! Naast deze overland-vluchten wordt er van den zomer natuurlijk ook aan duin vliegen gedaan. De wind stijgt daar meestal met een meter per seconde en dan stijgt de zwever al 10 c.M. per seconde, wanneer er tenminste een kracht van een 6 meter bestaat en die is niet groot. Zoo is de hoofdinstructeur bereids in trai ning voor een duurvlucht van minstens viel en twintig uui boven de duinen. En er is alle kans. dat dat lukken zal: zoolang de wind maar aanhoudt, kan voortdurend althans de hoogte behouden blijven. Dat zijn de mogelijkheden voor dezen zo mer. Dat-is het programma. Voor de propa ganda krijgen we ook nog den grooten wed strijd met eigengemaakte modellen met Pinksteren. Dat is voor de jongeren. De bouwcommissie uit de jeugdafdeeling van de Koninklijke vereeniging zal daar de leiding hebben. En de prijzen zijn laag. f 4.95 voor drie dagen, onderdak en maaltijden incluis". Laten wij de N.S.Z het beste wenschen. Zij is hard op weg naar het rendement. En haar deel van de f 30000 subsidie zal zeer zeker wel besteed zijn. Een getuige a décharge, die was gewekt door het hulpgeroep, zei, dat het dien nacht erg donker was geweest. De menschen waren bij hem binnengebracht: de bestuurder was niet dronken geweest. Hierna hield de officier van justitie zijn re quisitoir. Deze gaf eerst een beschrijving van de reconstructie van het ongeluk. Door de ver lichte bruggen moet ieder de gedachte krijgen, dat de weg naar links gaat. Zonder andere factoren is het ongeluk niet te verklaren. En die andere factoren liggen voor de hand. Uren al had hij gedanst en ook had hij gedronken, samen met zijn vriend, wiens rol spr. meer dan treurig vond. Spr. achtte bewezen, dat verdachte niet was m een toestand waarin hij een auto kon be sturen, en dat verdachte aan den dood van het meisje voor een deel schuldig is. Hij eischte twee maanden gevangenisstraf. De raadsman van verdachte mr. L. Ali Cohen besprak de moeilijkheid van het bewuste punt en pleitte vrijspraak. Uitspraak 28 Mei. Door oplichting een vordering gecompenseerd. In het begin van dit jaar hadden een Neder lander en een Belg gesproken over het op richten van een naamlooze vennootschap of het koopen van een leege" n.v. De Nederlan der belastte zich met het koopen der aandee- len en op zekeren dag had de Belg bericht ontvangen dat de n.v. was gekocht en de Ne derlander verzocht storting van het voorge schoten bedrag ad f 250 of 3625 Belgische francs. Hieraan had de Belg voldaan, maar het was gebleken, dat er geen enkel aandeel was gekocht. Het bleek, dat de Nederlander, die Donder dagmiddag voor de Haarlemsche rechtbank verscheen, op den Belg een vordering had. De officier van justitie meende, dat hij daarom nog geen recht had op een dergelijke wijze zijn vordering te com penseeren. Hij eischte f 100 boete of 30 dagen. De verdediger mr. K. Kerssemakers pleitte clemente boete of voorwaardelijke gevange nisstraf. Uitspraak 28 Mei. Jongetje na aanrijding overleden In de Van Walreestraat was op 14 Februari een klein jongetje bij het plotseling overste ken van de straat tegen een fiets opgeloopen, bestuurd door een 22-jarigen loopjongen, met het tragische gevolg dat het ventje overleed aan zijn verwonding. Den fietser, die voor de rechtbank moest verschijnen, was veroorzaken van lichamelijk letsel ten laste gelegd. Na getuigenverhoor sprak de officier van justitie in zijn requisi toir als zijn meening uit dat de wielrijder het ongeluk had kunnen voorkomen. Dat het knaapje was overleden was een tragische bij omstandigheid. Hij eischte derhalve f 25 boete. De verdediger mr. Hendriks achtte geen schuld aanwezig en concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak 28 Mei. Amerikaansch journalist vliegt de wereld rond. In twintig dagen. Interview te Amsterdam. Een telefoontje van bevriende zijde bracht ons Donderdagavond in het restaurant van Hotel de l'Europe. waar wij. juist toen de koffie werd geserveerd, kennis maakten met dr. Boiivar L. Falconer uit Texas, die zich, toen de koffie genoten en het ijs gebroken was, ontpopte als een collega-dagbladschrijver. Tijdens het gesprek bleek, dat dr. Falconer belast is met een opdracht, welke ieder recht geaard journalist zou doen watertanden. Als .story-writer" voor de North American Newspaper Alliance en de Washington Star heeft deze krantenman, die den indruk maakt van een zeer bezadigd heer, op 8 Mei j.l. van Dallas in Texas afscheid genomen met het stellige voornemen, zich over eenigen tijd den eersten journalist te kunnen noemen, die uitsluitend en alleen door gebruik te ma ken van vliegtuig en luchtschip een reis om de wereld heeft volbracht. Een vliegtuig van de American Airlines bracht dr. Falconer j.l. Vrijdag van Dallas naar Newark, New Jersey, en na het weekend op aangename wijze in New-YoiT te hebben gepasseerd, stapte hij Maandag op het vliegveld van Newark in een extra machine die hem in no time op Lake- hurst afzette, waar de vlucht naar Europa met het luchtschip „Hindenburg" begon. U hebt natuurlijk tijdens de reis gele genheid gehad om met de geheele accomoda te van het luchtschip kennis te maken, niet waar? Inderdaad bestond die gelegenheid, aldus dr. Falconer, maar toen de andere passagiers werden rondgeleid, heb ik heerlijk geslapen, dus veel kan ik niet vertellen, We deden er even het zwijgen toe, iet wat beduusd over deze opvatting van een journalistieke taak Maar spoedig was het gesprek weer op dreef, vooral omdat de K.L.M. op het tapijt kwam. Donderdagmiddag te vijf uur is dr. Fal coner vlot op schiphol geland. Zaterdag zal hij zijn vlucht voortzetten, want dan zal hij in den prilien ochtend in de „Perkoetoet" stap pen om onder de hoede van gezagvoerder Geysendorffer in den „gewonen" dienst naar Batavia te vliegen. De K. N. I. L. M. is nog Donderdagavond in het geweer geroepen in verband met het feit, dat, als dr. Falconer de volgende week Don derdag in Batavia aankomt, zijn wereldvlucht allerminst is geëindigd, en hij zijn tocht moet voortzetten naar Manilla. Alles wordt er thans op gezet dat hij dit met een extra ma chine van de K.N.I.L.M. zal kunnen doen. een chartervlucht dus. en wel via Soerabaja. Bandjermasin, Balik Papan en Tarakan. Van Manilla zai dr. Falconer dan met de „China Clipper" van de Pan American Airways naar San Francisco vliegen, een afstand van 7990 mijlm met „tusschenlandingen" te Guam, Wake Island, Midway Island en Honolulu om te San Francisco in een landvliegtuig van der. regelmatiger, dienst over té stappen, dat hem naar Dallas zal terugbrengen. Met dat al hoopt. dr. Falconer in twintig vliegda gen zijn reis om de wereld te volbrengen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5