'IPOUT IN T EC@HT Kleermakerij J. v. Dam Prima Maatcostuums HANDELSBLAL „TREFFERS" V R IJ DAG 15 M E I 1936 HAAREEM'S DAGBEAD 13 r|- r-- -ui Uit de geschiedenis van de Olympische Spelen in de oudheid Een krans van olijfbladeren in plaats van een gouden medaille Professionalisme leidde tot vervalAandacht voor de nederlagen van het Engeische elftalKomt de oude buitenspelregel weer terug? Bekervoetbal in Frankrijk Her innering aan een groot cricketer. De Olympische Spelen, in 1896 door Graaf de Coubertin in eere hersteld, werden voor de eerste maal in het jaar 884 gehouden Toen werden in Griekenland door de bestuurderen van de staten Sparta en Elis wedstrijden ge organiseerd, dit al spoedig een zoo grooten omvang aannamen, dat zij als de belangrijkste nationale spelen van het land werden be schouwd Op aanstichting van Lycurgus en Ephytis werd Olympia als de plaats van samenkomst aangewezen en elke vier jaar hield men daar ter eere van den Griekschen god Zeus de Olympische Spelen Het. terrein bestond uit twee van elkander gescheiden vlakten, waar van het eene gedeelte talrijke beelden en alta ren der Grieksche goden, kunstwerken en gouden, met trofeeën bedekte tafels en de standbeelden van hen, die driemaal een eer sten prijs gewonnen hadden, bevatte In bet andere gedeelte stonden huizen en een prach tig ingericht complex gebouwen, waar de jeugd onderricht werd in lichaamsoefeningen en bovendien vond men daar een aantal oefenter reinen, zooals een worstelperk, een loopbaan en een wedstrijdbaan voor de wagenrennen Zij, die aan de wedstrijden wilden deelne men, moesten bij hun aanmelding bewijzen kunnen overleggen van onbesproken gedrag en tevens, dat zij vrije Grieken waren, want slaven werden niet toegelaten Daarna volgde een trainingsperiode van tien maanden, ver volgens een eedsaflegging op het altaar van Zeus, waarbij, evenals thans nog, werd ver klaard dat men eerlijk zou strijden en zich behoorlijk zou gedragen. Nadat de loting voor de series met eer.ige plechtigheid was geschied (alleen had men toen een zilveren urn in plaats van den he- dendaagschen hoogen hoed), konden de Spe len een aanvang nemen. Gedurende de eerste 60 jaren bestond het programma hoofdzake lijk uit hardloopwedstrijden en als merkwaar digheid kan worden vermeld dat de baancom missarissen bij den start met een langen stok gewapend waren, waarmede zij iederen looper, die te vroeg af ging, een tik op den rug gaven. Allengs werd het programma meer geva rieerd en aangevuld met springen, speer- en discuswerpen en worstelen, welke nummers, samen met het hardloopen, tot een pentathlon of vijfkamp vereenigd werden. Weer later werd aan het boksen een plaats Ingeruimd en dit vuistgevecht werd na eenigen tijd met het worstelen gecombineerd, zoodat een soort „catch as catch can" ontstond, waarbij, even als thans bij het Amerikaansch worstelen, alles geoorloofd was. Omstreeks het jaar 1020 werd een vijf kamp voor knapen ingesteld, een soort juniores- afdeeling dus, doch daar de jongens zich te veel inspanden en dit voor velen onaangename gevolgen had, kwam het organisatie-comité hier al spoedig op terug. De overwinnaars ontvingen als prijs een krans van olijfbladeren, maar na'eenigen tijd bleek, dat men sommigen .van hen geldelijke belooningen gaf, waardoor al spoedig een be roepsklasse ontstond. Want was het doel dei- Spelen oorspronkelijk het verbeteren van ge zondheid en vermeerderen van kracht, als ge volg van de geldelijke uitkeeringen werd de lichamelijke opvoeding eenzijdig beoefend, want cle athleten gingen zich, ter wille van de geldprijzen, op bepaalde onderdeelen specia- liseeren en zoo zag men toen reeds beroeps worstelaars en -harloopers. Door dit professio nalisme raakte het opvoedkundige element op den achtergrond en mede door de verloren oor logen tegen de Romeinen, kwamen de Spelen langzamerhand volkomen in verval. Met de invoering van het Christendom door Theodo- sius den Groote werden de Olympische Spelen afgeschaft. Er kwam een tijd, dat de lichaams oefeningen als onzedelijk werden beschouwd en het duurde eeuwen, voordat zij in eere wer den hersteld. Met de herleving van de Spelen werd, wat eens een nationaal feest was tot een interna tionaal sportgebeuren uitgebreid. He-t sportie ve doel der moderne spelen is mede geheel veranderd, want thans -is. het doel hoofdzake lijk het verbeteren van. records, terwijl men vroeger naar verwezeniijking.der drie deugden: doelmatigheid, zelfbeheersching en naasten liefde streefde. De roem van den overwinnaar werd door de kunst, zóówel door dichters, com ponisten als beeldhouwers vereeuwigd, terwijl tegenwoordig de winnaar op vaak overdreven wijze wordt gehuldigd, waarna hij vaak open lijk tot de beroepsklasse overgaat en na eeni gen tijd volkomen vergeten wordt. Intusschen hebben de Olympische Spelen nog niets aan populariteit ingeboet en zoo zullen in den komenden zomer te Berlijn de vertegenwoordigers van bijna alle landen weer verwoed strijden om de gouden medaille in plaats van, zooals vroeger, de krans van olijf bladeren. In tegenstelling met andere jaren, wijden enkele Engeische sportbladen veel aandacht aan de nederlagen van het nationale voetbal elftal tegen Oostenrijk en België. Men acht de tijd gekomen om de vertegenwoordigende Britsche ploeg ook een werkelijk vertegenwoor digend aanzien te geven en met dit doel voor oogen bepleit men de samenstelling uit de beste spelers van geheel Groot-Brittannië, te weten Engelschen, Schotten en Welshmen. Men noemt in dit verband den uitstekenden rechtsbinnen Tommy Walker (niet te verwar ren met Johnny Walker) van den Schotschen eerste klasser Heart of Midlothian, voorts George Brown en Jerry Dawson van Glasgow Rangers en den Schotschen internationalen halfback Massie van Aston Villa. Ook Wales heeft enkele krachten, die zeer zeker voor een plaats in de Britsche ploeg in aanmerking komen. Een Schotsche sportjournalist spreekt den wensch uit, dat de overwinning van Oosten rijk met vijf voorwaartsen in den aanval er toe mag leiden, dat er thans een einde komt aan het negatieve voetbal, zooals dat de laatste jaren in Engeland wordt gespeeld. Daarmede bedoelt hij de W-formatie en den „stopper- spil". Volgens hem hebben de Oostenrijkers thans wederom bewezen, dat de ouderwetsche speelwijze, zooals de Schotten die 20 en 30 jaar geleden demonstreerden, nog steeds de beste is, zoowel voor het nuttig effect als om het publiek aangenaam bezig te houden. Misschien heeft deze deskundige gelijk; nog steeds geld het axioma, dat aanval de beste verdediging is. Dit kan men af en toe ook op onze Hollandsche velden constateeren, o.a. nog Zondag 1.1., toen een aanvallend Kinheim den sterken derde klasser D.W.V.. die in de compe titie mot de doelcijfers 844 geëindigd was, totaal overspeelde en een klasse beter spel ver toonde dan-in het zoo slecht verloopen seizoen. Overigens maakt men zich in Engeland ernstig bezorgd over de verruwing van het spel, wat men vooral wijt aan den verander den en vereenvoudigden buitenspelregel. De verdedigers zijn thans eerder geneigd door het begaan van overtredingen den aanvallers, die het nu veel gemakkelijker hebben dan voor heen, hun scoringkans te ontnemen. Aan den anderen kant biedt de vereenvoudigde spel regel den voorwaartsen veel meer gelegenheid om den doelverdediger, wanneer deze den bal gestopt heeft, te attaqueeren, wat ook weer tot overtredingen en ongevallen aanleiding geeft. Er gaan dan ook vele stemmen op, om den buitenspelregel weder in zijn oorspronke lijke bewoordingen te herstellen, waarmede men tevens zou bereiken, dat een elftal haar vijf voorwaartsen in den aanval broodnoodig heeft en de W-formatie dus in het vergeet boek raakt, terwijl anderzijds de verdediging het zonder de hulp van den stopper-spil kan stellen, omdat de backs, gesteund door den ouden ,.off-side"regel, zich gemakkelijker zul len kunnen handhaven. Tevens zou men gaarne het toekennen van extra-vergoeding voor een gewonnen wedstrijd of een gelijk spel zien opgeheven. Zooals het thans is, ontvangen de spelers der winnende partij per persoon twee pond sterling extra; voor een gelijk sp.el bedraagt deze bonus de helft. Men is van meening, dat deze extra- uitkeering het forceeren van het spel en ruwe practijken in de hand werkt. Het ziet er ech ter niet naar uit, dat de spelers, die georgani seerd zijn in hun' vakbeweging: „The Players' Union" daarin, zoo men dit zou willen door voeren zonder meer zouden berusten. Intusschen zal wel niemand verwacht heb ben, dat de Engelschen zich door België zou den hebben laten kloppen. Zelfs al maalt men in Engeland weinig om de resultaten, in het gesloten seizoen buitenslands beha&ld. men zal er in de toekomst wel voor waken, een be trekkelijk zwak team voor interland-wedstrij- den uit te zenden. Zonder aan de prestatie van de Belgen iets af te doen, moet toch geconsta teerd worden, dat speciaal de Engeische voor hoede geenszins representatief was. Daar men slechts met drie reserves op reis was gegaan en de linksbinnen Bastin in Weenen gewond werd. moest men noodgedwongen den achter speler Barkas van Manchester City op diens plaats zetten met de conditie, dat wanneer het hem al te slecht af ging, hij met Hapgood van plaats zou verwisselen. In plaats van Bar ker speelde de amateur Joy op de spilplaats, eveneens een geduchte verzwakking. En daar men bovendien in de beide buitenspelers Spen- ce (Chelsea) en Hobbis (Charlton), mitsgaders den Everton-rechtsbinnen Cunliffe geen op den voorgrond tredende krachten had opge steld, mag men met de twee gescoorde doel punten nog tevreden zijn. Voor België is deze onverwachte zegepraal een groote moreele steun. De overwinning van België op Engeland is een van die verrassende resultaten, die het voetbalspel zijn aantrekkelijkheid geven. Het hergeeft den Belgen hun zelfvertrouwen, wat den wedstrijden tegen Holland slechts ten goede kan komen. Doch niemand zal willen beweren, dat het Belgische voetbal beter of even goed is als dat in Engeland of Oostenrijk. En zij, die den wedstrijd van ons nationale elftal te Brussel aandachtig hebben gevolgd, zullen het met ons eens zijn, dat ons vertegen woordigend team, mits in vorm, nog altijd goed genoeg mag worden geacht om de Bel gen, zelfs na hun overwinning op de Engel schen. te verslaan. Voor het tournooi om den Engelschen voet balbeker in het komende seizoen hebben thans reeds 563 clubs ingeschreven. Daaronder zijn er vele, die, zooals het reglement voorschrijft, vrijstelling van het spelen der voorronden heb ben gevraagd. Deze vrijstellingen zullen in het vervolg op ruimere schaal worden gegeven, zoodat de derde klasse clubs en de amateur- vereenigingen met hun uitgebreid competitie programma meer kans hebben om het tot de ronden, waaraan de grootste clubs deelnemen, te brengen. Ook in Frankrijk is de belangstelling van clubs en publiek voor bekervoetbal zeer groot. De finale om de Coupe de France tusschen de Racing Club de Paris en den overgangsklasser Charleville, door eerstgenoemde met 10 ge wonnen, trok 45.000 toeschouwers, die 546.000 francs betaalden, terwijl duizenden voor de poorten van het Colombes Stadion tevergeefs toegang zochten. De R.C. de Paris heeft nu een prachtkans, zoowel den beker als het landskampioenschap te winnen, want terwijl Olympique Lillois en Strasbourg met 37 punten uit 27 matches op de eerste twee plaatsen staan, heeft de Racing uit 25 wedstrijden reeds 36 punten. Men betreurt het, dat de bekerfinale „slechts" door 45.000 menschen kon worden bijgewoond, want het is wel bewezen, dat Parijs een sta dion met een capaciteit van 80.000 plaatsen van noode heeft. Wanneer zal men er in ons land in slagen, de bekerwedstrijden zoo te organiseeren, dat ze, evenals in het buitenland, de volle belang stelling van het publiek trekken? Wijlen H. B. Cameron, de uitstekende Zuid- Afrikaansche batsman, sloeg den Yorkshire- bowler Verity te Sheffield voor drie zessen en drie vieren in één over. Toen Verity zich daarover ongerust toonde, zeide zijn clubge noot, de wicketkeeper Wood, tot hem: „Maak je maar geen zorgen, want je hebt Cameron 'toch in twijfel gebracht. Hij weet niet meer, of hij je voor 4 of 6 zal slaan". Na een der for midabele zessen van den Zuid-Afrikaan op de tribune, bleek de bal onvindbaar te zijn. Dezer dagen heeft men deze in een regenpijp terug gevonden en als aandenken aan den thans overleden cricketer in het museum van de bekende firma in sportartikelen, Wisden, ten toon gesteld. HAARL. VOETBALBOND. (Officieel). In verband met het Zondag 17 Mei a.s. op de terreinen van R. C. H. te houden Vierbonden- tournooi wordt ter kennis van H.H. Officials van den H V. B. gebracht, dat zij tot deze wedstrijden toegang hebben op vertoon van het Bondsaiploma 19351936 tot de niet-over- dekte tribunes. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 16 Mei 1936. Kennemerland-beker KennemerlandJohez (terrein E.D.O.) 3 uur S. de Boer. GED. OUDE GRACHT 78 maakt bekend, dat al haar MAATKLEEDING c; eigen atelier vervaardigd wordt, uitsluitend door kleermakers die bij de grootste kleermakeri'en des lands hebben gewerkt. - ONZE WERKPLAATS is ter overtuiging steeds voor het publiek toe gankelijk. - Ons werk kunnen we dus TEN VOLLE GARANDEEREN. - Wij gaan dus voort. ag-ZIET DE ETALAGES' VRAAGT STALEN. TEL. 12236 met 2 pantalons te leveren vanaf f 40. en noodigen een ieder uit een kijkje te komen nemen <AcLv. Ingez. Med.) De Olympische Dag. Het programma. De commissie voor den Olympischen Dag, bestaande uit de heeren K. J. J. Lotsy, J. J. van den Berg, D. J. Couvee, G. A. Burger en B. Swaab de Beer, heeft besloten aan de athle- tiek- en de wielerwedstrijden ditmaal enkele interessante internationale krachtmetingen te verbinden. Reeds kon de heer Burger mede- deelen, dat er een definitieve toezegging dat de jonge Zwitsersche sprinter Haenni op 7 Juni te Amsterdam zal uitkomen. Dit wordt het eerste treffen tusschen Osendarp Haenni, een duel op den korten afstand, dat ook in verband met hun uitkomen te Berlijn algemeen met bijzondere belangstelling tege moet gezien wordt. Het programma werd als volgt samenge- tseld: 1.30 uur: wielrennen, sprintwedstrijd series over 1000 Meter. 1.45 uur: athletiek, eindstrijd 100 Meter heeren. 1.50 uur: athletiek, eindstrijd 400 M. heeren. 1.55 uur: athletiek, 1/4 Engeische mijl (804!/2 Meter), heeren eindstrijd. 2.05 uur: wielrennen, sprintwedstrijd 1000 Meter, eindstrijd. 2.15 uur: voetbal: Nederlandsch bondselftal Sparta (Praag). 3.—3.15 uur: Pauze. 3.15 uur: athletiek, 200 Meter heeren eind strijd. 3.20 uur: voetbal, tweede helft Ned. bonds elftalSparta (Praag). 4.15 uur: wielrennen, 4000 Meter, een rit. 4.25 uur: wielrennen, Olympische tandem wedstrijd 2000 Meter. 4.35 uur: athletiek, 4x100 Meter dames (eindstrijd). 4.40 uur: athletiek, 4x100 Meter heeren (eindstrijd). 4.45 uur: wielrennen, 3000 Meter, punten- wedstrijd. 5 uur: springconcours van Nederlandsche ruiters. Lentelucht en liefdelachjes. zie dat jong geluk eens aan. Zwevend zijn ze ,,in de wolken" allebei op een Germaan-. Geen rijwiel dat zoo licht loopt als een „Germaan" met kogellagers. Prijzen vanaf f 37.- - Olympia vanaf f 29.75 M.V.RIJWIELIND.F.&3 vanWERVEN MEPPEL (Adv. Ingez. Med.) POSTDUIVEN. COLUMBA. Uitslag der wedvlucht van Quevrain, 228 K.M.: M. C. Fehres 1, 4, 6, 10, 13, 18, 19; L. Gimbrère 2, 9, 12, 14, 15, 16, 22, 23; F. Neuman 3, 21; P. Boeree 5, 8, 11; Th. Donckerwolcke 7, 20; G. Mollema 17. DE BONTE DUIF. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Mons, 220 K.M., wind N.W. Duiven los 8 uur. De prijzen werden als volgt behaald: H. J. Loman 1, 4, 8; F. Heerkens Thijssen 2, 13, 15; F. Kuiken 3, 9, 20; J. Doornbosch 5. 10, 12, 14; W. J. der Kinderen 6, 11, 17, 18; P. H. Brakel 7, 19; J. J. Kan 16. Eerstgetoonde duif 11 u. 14 min. 55 sec.; laatstgetoonde duif 11 u. 31 min. 46 sec. SPAARNEVOGELS. Wedvlucht van Quevrain, 229 K.M. Eerste duif te 13 u. 9 min. 31 sec. J. H. Somers 1 13 15 J. Staphorst 2 3 4 5 6 9; J. Keijsper 7 10; W. Bakker 8; D. v. Wel 11 14; P. Heijmel 12; F. J. Lourenburg 16. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" TE HEEMSTEDE. Uitslag der wedvlucht Neufvilles, afstand 210 K.M. Los 9 uur 40 min. 2 5 13 22 J. otte; 3 7 J. Groenland; 8 11 P. v. Egmond; 10 A. Verdonschot Jr., 14 L. de Winter; 15 26 J. G. v. d. Meer; 18 W. van Huis; 19 Hendriks; 20 J. Ooyenvaar; 21 G. van Santen; 23 L. J. v. d. Voort; 24 C. D. des Bouvie. Ie getoonde duif 1-31-55; laatste prijswin naar 1-58-49. De uitslag van dc wedvlucht naar Quievrain afstand 228 K.M.. Los 10 uur; 2 17 J. Otte: 3 13 21 P. v. Egmond; 4 L. J. Kramer; 5 12 23. A. v. Zadel; 6 15 G. van Santen; 7 L. v. d. Voort; 1114 W. v. Huis; 16 24 C. Kramer; 18 22 A. Verdonschot Jr. Eerstgetoonde duif 1 uur 6 min. 33 sec.; laatste prijswinnaar 1 uur 25 min. 37 sec.; snelheid 1197.45 meter. A.s. Zondag wedvlucht van Noyon. AUTOMOBILISME. De K. N. A. C.-tocht naar de Nassausche landen. Men schrijft ons uit Siegen dd. 13 Mei: De vereering van Willem van Oranje en andere beroemde leden van het Huis Nassau, zooals Johan Maurits, is hier wel bijzonder groot en algemeen. Of men nu den burge meester of de eenvoudigsten zijner ingezete nen hoort spreken, het maakt geen verschil. Beiden kunnen aan de Hollanders meer over de voorvaderen van onze Koningin vertellen, dan in onze geschiedenisboekjes te vinden is. Li Siegen vereert men vooral Johan Mau rits. De burgerij gedenkt hem als een stoutmoe dig krijgsman, die aan den grooten keurvorst belangrijke diensten heeft bewezen en die als een maecenas de stad met rijke kunst- voorwarpen heeft begiftigd. In het museum vindt men overal herinneringen aan den stichter van het Mauritshuis en in de raads zaal, waar wij zooals gemeld Dinsdag op zeer hartelijke wijze door „herr oberbuerge- meister" ontvangen werden, hangt een groot schilderij, waarop Johan Maurits is afge beeld, die op het punt staat zijn karos te bestijgen, die hem naar den keurvorst zal voe ren. Nadat wij het museum te Siegen bezichtigd hadden bij welke gelegenheid het is reeds vermeld een portret van onze Koningin werd aangeboden, bood de stad Siegen een lunch in den tuin van het museum aan. De burgemeester en zijn echtgenoote zaten mede aan. De gastheer gaf den voorzitter van de K.N.A.C. een fraaien penning, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van dit stadje ge slagen, ten geschenke. Het gezelschap reed na afloop van dezen maaltijd naar de Gir.zbergerheid, langs een prachtigen weg over bergen en door bosschen. Boven op een heuvel vindt men nog funda menten van een burcht, waar Willem van Oranje verblijf zou hebben gehouden, toen hij zijn leger in 1568 hier verzameld had, niet tegenstaande het verbod van den keizer. Een eenvoudig gedenkteeken is hier ter eere van den Grooten Zwijger opgericht. Op deze plek heeft Mr. Linthorst Homan voorlezing gedaan van een telegram, dat aan de Koningin is ver zonden en dat aldus luidt: „De leden der Kon. Ned. Automobielclub, op hun reis naar de Nassausche landen vereenigd op de Ginsbergerheide, gedenken met diepen eerbied den Vader des Vaderlands en al het geen Uw Huis voor Nederland be teekent en gevoelen sterk hun aanhankelijkheid jegens Uwe Majesteit en H.K.H. Prinses Juliana". Nadat de toejuichingen, die op de voor lezing van deze woorden volgden, verstomd waren, hebben wij nog enkele oogenblikken op deze plek vertoefd, gedenkende hem, die met opoffering van persoonlijke goederen ons de vrijheid verschaft en gewaarborgd heeft. Des avonds bood de K.N.A.C. in Hotel Kai- sergarten een maaltijd aan. waaraan door den burgemeester en echtgenoote en leden van de plaatselijke afdeeling van de Duïtsche Automobiel Club werd deelgenomen. Woensdagochtend vertrokken' de deelnemers aan den rit naar Dillenburg, op een afstand van ongeveer 30 K.M. van Siegen. Bij aan komst wachtte ons een verrassing. In het hotel lag een telegram, geadresseerd aan de leden van de K.N.A.C. van den volgenden inhoud: „Hare Majesteit de Koningin, zeer gevoelig voor uwe Haar gisteren telegrafisch vertolkte gevoelens van aanhankelijkheid aan Haar en Haar huis. draagt mij op u mede namens H.K.H. Prinses Juliana daarvoor haar welgemeenden dank over te brengen. w.g. de adjudant van dienst, De Jonge van der Halen". Na de lunch zou men de kerk van Dillenburg bezichtigen en een krans leggen op het graf van Willem de Rijke en Juliana van Stolberg. Vervolgens zou men naar de Ruïne van 't slot Dillenburg gaan. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO IN GEVAAR? Naar aanleiding van geruchten, dat de ster- rit naar Monte Carlo in het begin van 1937 niet zal doorgaan, omdat de Sporting Club de daaraan verbonden hooge kosten niet meer zou kunnen dragen, heeft de K. N. A, C. zich tot genoemde club te Monte Carlo gewend met verzoek om nadere inlichtingen. Uit het telegrafisch ontvangen antwoord is gebleken, dat de Sporting Club nog geen en- kele beslissing dienaangaande heeft genomen, maar ernstig hoopt, den sterrit ook het vol gende jaar te kunnen organiseeren. ZEILEN. NATIONALE WEDSTRIJDEN HAARL. JACHTCLUB. Voor de Nationale Wedstrijden der Haar- lemsche Jachtclub, die Zondag 17 Mei a.s. op het Noorder Buiten Spaarne en den Mooien Hel gehouden worden, zijn de volgende in schrijvingen ontvangen. 12-voetsjollenklasse A: Elf. Ev. de Visser, Blcemendaal, Windekind II. H. Evers, Haar lem: Anny, meer. D. H. C. BernhardAlberts, Bloemendaal; Jutter. C. A. O. Naudin ten Gate, Leiden: Duimelot. H. v. Suylekom. Haar lem; Pinokkio. J. N. Braunberger, Rotterdam; d' Art&gnan. W. v. d. Valk Jr.. Rotterdam: Ans, G. Lansman, Zaandam; Wig, A. K. H. Mïnderhoud. Zaandam; Sunny Side Up, J. Th. Lsenen. Den Haag; Marionet. R. Venema, Haarlem. 12-voetjollen klasse B: Elf. M. Witsenburg; Snor, W. Kaars Sijpestein: Windekind II. C. Loeff: Duimelot, D. van Nievelt; Marionet, R. Brusse: Fries. H. Asselsterg. allen uit Haarlem en de Clipper II., J. C. Tinus, Den Haag. B. M. klasse: Kemphaan, Joh. Spangberg, Amsterdam; Dwarszitter, J. Goppel. Rotter dam: Racket, B. J. J. van Kesteren, Rotter dam. 12 M2 sharpieklasse: All Weather, Jac. F. Stap. Amsterdam; Hiphaan, H. J. J. van Werkhoven, Bloemendaal: Watergeus, W. en G. Goedgebuure, Amsterdam; Wardy, J. Vorst Zaandam; 't Geusje, B. E. Ott. Amsterdam; Peuleschil, Th. F. Gebhard, Den Haag. Regenboogklasse: De Leede m, W. v. d. Meij. Leiden; Soendcn, L. de Wit. Aerden- hout. Pampusklasse: Wervelwind, J. Husslage, Zaandam; Onrust, J. Wieberdink. Haarlem. De wedstrijden beginnen Zondagochtend half tien. Alle klassen zeilen twee wedstrij den ZORG VOOR DE BLOED- FILTREERENDE ORGANEN. Geen mensch verzuimt een laxeermiddel ta gebruiken bi) verstopping der ingewanden. Nog nciodzakclijker is hei zorg te dragen, dat de bloedfilters niet verstopt raken en dus de nieren aangetast zouden worden. Neem derhalve een dluretlsch middel, als nu verschijnselen opmerkt als pijn in de lendenen en gewrichten, duizeligheid, moe. heid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ztjn het speciaal hiervoor vervaardigde middel, reeds jaren met succes toegepast. l.—.l i-75 en per doos. (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. Bekerwedstrijd K. F. C. Haarlem gaat door. Wijziging Haarlemsch elftal noodzakelijk. Wij vernemen, dat de pogingen om den bekerwedstrijd KF.C Haarlem, die voor a.s. Zondag was vastgesteld, op een avond in de volgende week te laten spelen, niet gelukt zijn. Haarlem speelt dus Zondagmiddag half drie in de Koog. Zij doet dit, nu ze een nnooie kans maakt de finale te bereiken, natuurlijk met haar volledig elftal. Het gevolg hiervan is, dat het Haarlemsch elftal, dat a.s. Zondag ter gelegenheid van het Vierbonden-toumooi in het Heemsteed- sche. Sportpark een opluisteringswedstrijd tegen een K-N.V.B.-clftal speelt, gewijzigd moet worden, omdat Smit en Kamaieijer niet disponibel zijn. Het is nog niet bekend, wie in hun plaats spelen. SPAARNDAM-ADSPIRANTJES NAAR ZAANDAM. Op uitnoodiging der voetbalvereeniging Z. F. C. te Zaandam gaan de Spaarndam-ad- spiranten op Hemelvaartsdag naar Zaandam, om daar deel te nemen aan de adspirantwed- strijden, uitgeschreven door bovengenoemde vereeniging. ~De tocht gaat per fiets, vertrek 11 uur. DE KENNEMERS 2—ASSENDELFT 2 Aanvankelijk was voor de reserves der Ken- nemers een promotie-wedstrijd tegen A. F. C. 3 vastgesteld, doch de Off Med van Donderdag j.l. brachten het bericht, dat deze ontmoeting was uitgesteld, terwijl De Kennemers 2— Assendelft 2 er voor in de plaats gekomen was. Hoe de Assendelvers het inmiddels zullen klaar spelen 0111 op één dag twee competitie wedstrijden te spelen, is ons niet recht dui delijk. Voor hen is n.l. ook nog een ontmoe ting tegen Z. R. C. 2 vastgesteld. Aannemende, dat de ontmoeting De Kenne mers 2Assendelft 2 inderdaad doorgang vindt, geven we de thuisclub een goede kans op de overwinning. De jeugdige Kennemers zijn uitstekend gestart door in Enkhuizen tegen West-Frisia II gelijk te spelen. Dit bewijst, dat de „Sportparkers" zin in promotie hebben. Wij voorspellen ze tegen Assendelft een over winning. BILJARTEN. DE KORENBEURS TEGEN D. H. S. Deze partij was wederom een succes voor De Korenbeurs, omdat deze van de vijf par tijen er drie gewonnen heeft, n.l, door C. H. v. der Linden, de Haas en Verstraten. De Ko renbeurs heeft thans 112 caramboles. C. H. v. d. Linden wist voor de Korenbeurs een grooten voorsprong te behalen. WANDELSPORT. PROPAGANDAMARSCH. Zondag 24 Mei worden in 15 plaatsen in Ne derland wederom de nationale Propaganda- marschen van de Nederlandsche Unie voor de Wandelsport, gehouden. De afstand bedraagt 30 K.M. Zij, die deze marschen volbrengen, ontvangen een fraaie herinneringsmedaille. Vereenigïngen. die met minstens 12 personen deelnemen, ontvangen bovendien een groeps- plaquette. Aangezien er in Haarlem dit jaar geen marsch wordt gehouden, verwacht men de Haarlemsehe wandelaars in de hoofdstad Hier worden deze marschen georganiseerd door de Wandelsportvereeniging „Amster dam". De secretaris van deze Vereeniging. A J. Jonkman. Hasebroekstraat 75 I West, ver strekt inlichtingen. De start heeft 's morgens half elf by Stadion plaats. zijn kleine ADVERTENTh a fl.in het Bijkantoor Haarlem en Omstrekei TEMPELIERSSTRAAT 3 ET WOORD ZEGT HET REED! (Adv. Ingez. Med,)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7