Een wonder. Hei Behtuftijltsle 53e Jaargang No. 16227 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 18 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUR ENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.Y. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week/0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 1600.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet ol Oog 400.-, Duim/ 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- ot Beenbreuk 30 ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand. Voet ot Oog 400 -, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger 30 - het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 Mei. V olkenbondsdag. Volkenbondsdag-1936 wordt in moeilijke om standigheden gevierd. De actieve voorstanders van internationale toenadering vieren hem niettemin, en met overtuiging. Wij zijn ons wel bewust dat juist in dagen van tegenslag de meeste energie en veerkracht moeten blij ken. Moeilijk is dat niet, want de overtuiging wortelt te diep om ooit nog te kunnen worden geschokt. Overal in de wereld wortelt zij, nieuwe generaties groeien op en nemen haar met de kracht der jeugd overZij is geko men om te blijven. Het moeilijkste is evenwel, te aanvaarden dat het zoo langzaam moet gaan, in een af wisseling van succes en tegenslag, waarbij de nederlagen vaak zwaar te verduren zijn. Zulk een nederlaag heeft de Volkenbond pas weer eens geleden. Er zal nieuw succes op volgen, er zal nieuwe tegenslag na komen. Dat weten wij nu wel vooruit.. Het is een historie van vallen en opstaan, van zoeken en tasten, van falen en slagen. Men schept geen volkenrecht met verdragen en tractaten, al zitten zij juri disch nog zoo knap in elkaar. Er is meer noo- dig. En juist dat meerdere eischt tijd Op dezen achttienden Mei wordt overal ter wereld, in duizenden artikelen en redevoerin gen, de goede zaak van den Volkenbond be pleit. Gij zegt wellicht: verdient hij dat na zijn treurig falen in Abessinië? en ik antwoord: ja, tenvolle, want men moet zich niet blind staren op een woord, men moet zich niet be perken tot het zien van een nieuw instituut- in-wording, men moet" de toekomst zien. De Volkenbond zooals hij voor ons staat is nog lang niet wat wij wenschen. Ieder onzer wenscht veel en veel meer. De naam drukt veel meer uit dan wat tot dusver Is bereikt. Het is maar de vraag of men dat doel voor oogen blijft houden en moedig door zet. of tot diegenen wil behooren, die bij ieder succes geïmponeerd zijn en bij lederen tegen slag gaan schimpen. Het is een lange, maar een spannende strijd. Ik geloof niet dat mijn generatie het doel bereikt zal zien. Ik hoop slechts dat zij het zoover zal brengen, dat de groote oorlog door strijd en verzet vermeden wordt. Ondanks al len tegenslag is dat tot dusver gelukt. Waar in de Volkenbond, zooals hij tot dusver ge weest is, ook gefaald moge zijn: hij heeft veel kloven overbrugd en telkens weer tijd gewon nen. Hoe vaak in critieke omstandigheden is het niet gebleken dat tijd winnen al winnen was! De wereld van 1914 sliep en werd door den oorlog verraderlijk beslopen. De wereld van 1936 is klaar wakker en zich het gevaar wel bewust. Zij is dubbel zoo weerbaar tegen den overval. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Er is dan ook zeventien jaar gekerkt aan een nieuwe wereldorde-in-wording, waar over eeuwenlang hoogstens gepraat maar waaraan nooit tevoren zoo gearbeid was. Meent gij dat dit geen verschil maakt? Meent gij dat dit geen vooruitgang betee- kent? Had gij in ernst ooit verwacht, dat zeventien jaar de nalatigheid en wanbegrip pen van eeuwen konden teniet doen? Men zegt u dat deze Volkenbond-in-word'ing gebouwd is op een onrechtvaardig Verdrag van Versailles en begonnen is als een bond-van- overwinnaars. Dat zeg ik u ook. Ik beaam het. Maar hoe had het ooit anders kunnen begin nen. Hoe kon men in een wereld-vol-interna- tionaal-onrecht een grondslag van interna tionaal recht vinden om op te beginnen? Er hadden andere overwinnaars kunnen zijn. Dat is gansch het mogelijke verschil. De fouten van het begin zouden er niet minder groot om geweest zijn. Men kan ze herstellen. Er is al veel hersteld, er zal meer moeten volgen. Men zegt u ook dat de staten, die Italië's verovering van Abessynië veroordeelen, zelf in het verleden evenzoo gehandeld hebben. Ja, dat beaam ik ook. Is dat een reden om het. verloochenen van plechtig-aangegane ver plichtingen goed te keuren? Als men zoo rede neert begint men nimmer aan een hervor ming. Men zegt eenvoudig: er is vroeger on recht gepleegd. Dus mag iedere staat onrecht blijven plegen. De consequentie is: nooit ver betering, nooit internationale toenadering, nooit trouw aan het gegeven woord. Wij moeten willen om te kunnen berei ken. Wij moeten beseffen om te kunnen bereiken. Wij moeten vertrouwen hebben, en besef van plicht. Want het is een plicht. Dat wordt vandaag overal ter wereld de Mensch- heid toegeroepen. Moge zij het verstaan! R. P. NED. VER. v. d. VOLKSZANG. De sluitingsavond van bovengenoemde Ver- eeniging zal plaats vinden op Woensdag 20 Mei a.s. bij Brinkmann, Groote Markt, Haar lem en zal een feestelijk karakter dragen. De avond zal worden afgewiseld door zang, muziek en voordracht, het geheel onder lei- ging van den heer K. Sixma. (In het Zeeuwsche dorp Ooster- land heeft een poes van den land- bouwer K. de verzorging op zich genomen van twee kuikens.) Ziedaar een nieuwtje voor de krant, Heb je het ooit zou zout gegeten? Een kat, die voor twee kuikens zorgt, Dat mag toch wel bijzonder heeten. De kat is zoo'n bloeddorstig dier, Dat graag op vogels ligt te loeren, Is het geen wonder, dat het hier Zich moeite geeft om ze te voeren? Dat het ze met zijn poot behoedt, In plaats van met zijn scherpe klauwen Ze dood te slaan; dat het ze voedt, In stede van ze op te kauwen? Ja buurvrouw, mensch, je zou er haast Een traan van in je oogen krijgen, Maar vindt u eiglijk niet daarnaast. Dat wij maar beter doen te zwijgen? De mensch, nietwaar, dorst niet naar bloed, Hij is beschaafd en te vertrouwen, Doet niemand kwaad, maar louter goed, De mensch heeft zelfs geen scherpe klauwen. Maar kuikens zijn een lekkernij *Voor ons, tenminste voor de meesten, Al neemt men mes en vork erbij En eet niet rauw, zooais de beesten. Ik wil maar zeggen, als men nou Van 't menschenras nog eens zou lezen, Dat het een. kuiken koestren zou, Zou dat geen grooter wonder wezen? P. GASUS. De beste glazen voor Uw bril. ZEISS en andere KEIP GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) Autobusdiensten Haarlem Heemstede. Een adres uit het Bronsteepark. Door een groot aantal bewoners van het Bronsteepark te Heemstede is een adres aan Burg. en Weth. van Heemstede gezonden, waar in gewezen wordt op het ontbreken van pu blieke verkeersmiddelen in de uitgestrekte wijk tusschen de Heemsteedsche Dreef en het Zuider Buiten Spaarne. Betoogd wordt, dat de afstand van b.v. Tooropkade en Marisplein naar de tramlijn van de N. Z. H. T. M. véél te groot is. Gevraagd wordt daarom een autobus lijn in het leven te roepen, waardoor dit stads deel een verbinding met Haarlem zal krijgen. Gaan electrische treinen sneller rijden? Geen verband met de snelheidsproeven. Naar wij vernemen zullen in de komende maanden herhaaldelijk snelle proefritten ge maakt worden met electrisch materieel op de lijn AmsterdamRotterdam. Deze proefritten zijn in verband gebracht met het voornemen dat de spoorwegen hebben om de snelheid van deze verbinding aanzienlijk te verhoogen. Men deelde ons echter van de zijde der Nederland- sche Spoorwegen mede, dat deze twee feiten geen rechtstreeksch verband met elkaar houden. De proeven, die thans genomen worden, heb ben betrekking op de vraag, of de krachten, welke op dit gestroomlijnde materieel werken, bij een grootere snelheid toe- of afnemen. Een verband, als zouden deze ritten, die met een snelheid van 1'20 K.M. worden gereden, een soort betrouwbaarheidsproeven zijn, bestaat er niet. Wel is juist dat de Spoorwegen de ver binding met electrisch materiaal in de toe komst met grootere snelheden wil onder houden. Bedrijfswinsten vallen mee. 50.000 boven de raming. Door de Gas-, Water- en Electriciteitsbedrij- ven in Heemstede is m 1935 ongeveer f50.000 méér winst behaald dan geraamd werd. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Dinsdag 19 Mei 1936, des avonds van 8.159.15 uur, door den heer Piet Halsema. Programma: 1. Preludium, Fuga en Ciaccona Johann Pachelbel. 2 Fantasia en Fuga in g kl t. J. S. Bach. 3. Benedictus op 59 no. 9 Max Reger. 4. Fantasie op 101 C. Saint Saëns. 5. Choral I César Franck- De Vrouwen Vredesgang. Verschillende toespraken. Adres aan de Regeering en den Volkenbond. Zooals gemeld, was het heden de dag van den Vrouwen Vredesdag te Amsterdam. De deelneemsters uit Haarlem vertrokken met een extra trein van 13,41. Nadat de betooging was afgeloopen. zouden op het sluitingsterrein verschillende toespra ken gehouden worden. De voorzitster, mevr. E. J. Miol eR i e m V i s, zou dank brengen aan de talloos velen die waren gekomen om te getuigen van ha ren wil tot Vrede, aan het gemeentebestuur van Amsterdam en de politie voor hare tege moetkomende houding en aan de Radiover- ceniging en filmmaatschappijen, die aan het welslagen hebben meegewerkt. Nu op dit oogenblik de groote strijd voor het recht tusschen de volken wordt gestreden, kunnen en mogen vooral de vrouwen niet werkeloos toezien en afwachten. Wij zullen, zoo zou spr. eindigen, aan onze.Regeering en aan den Volkenbond een adres aanbieden, waarin er ten sterkste op wordt aangedron gen. dat de Regeering terdege rekening zul- ien houden met de uiteenzettingen vervat in het ..adres" dat de Psychiaters van de ge- heele wereld internationaal aan de Staats lieden hebben gezonden. Wij twijfelen niet of gij allen zult den inhoud van het adres onder steunen! Mevr. v. d. ColkSchmidt zou spreken over „trouwblijven" en over dit onderwerp o.m. het volgende zeggen. Trouw blijven aan datgene, wat ons hier heeft gebracht, zooals wij elk persoonlijk en niet als lid van de een of andere organisatie aan de Vrouwen Vre desgang hebben deelgenomen, zoo moeten wij ook elk voor ons persoonlijk dit medenemen naar onze eigen plaats in de wereld, naar ons eigen huis. En in de eerste plaats hebben wij zwijgend getuigd: Wij willen vrede, d.w.z. wij aanvaarden het wapengeweld niet meer als middel om welk doel ook te bereiken. Er zal moed noodig zijn veel moed om daar aan trouw te blijven. Staan ons allen geen voorbeelden voor oogen van hen, die trouw wisten te blijven en daardoor, maar daardoor alleen hun doel bereikten. Moeten wij daar aan geen voorbeeld nemen? Moet niet vooral het moedergevoel. dat in elke vrouw leeft, er ons toe brengen trouw te blijven, om te be schermen onze kinderen, aller kinderen. Dit is heo belangrijkste: wij zijn allen vrouwen en moeders. In het gevoel van onze verant woordelijkheid nemen wij ons voor: „Trouw blijven". Hierna zou spreken mevr. H. vanGeuns- Godfried. Het is onze taak, zoo zou mevr. van Geuns o.m. zeggen, ons niet meer te laten meesle pen dooi- de romantiek van den oorlog. Wij moeten niet meer in onze mannen en kinde ren helden willen zien, alsof het dooden van andere menschen ooit tot heldendom kan voeren. Dr. Aletta Jacobs zei het reeds op het cenige internationale congres gedurende 1914- 1918 ,wij vrouwen beoordeelen den oorlog anders dan de mannen, letten allereerst niet op het economische, maar op het menschelij- ke". Het is daarom ook onze taak, meer dan ooit. de publieke opinie te blijven bewerken. Zei niet Henderson reeds tot de delegatie van vrouwen, die de eerste handteekeningen kwa men aanbieden voor ontwapening, dat de regeeringen zich zooveel sterker gevoelen als ze weten, dat het volk achter hen staat? Daarom ook moeten we samen blijven aan dringen op ontwapening. Spreekster herin nerde tenslotte aan de woorden, die de Ko ningin aan president Roosevelt seinde: „Mij is geen reden bekend, waarom vreedzame re geling niet de uitsluitende methode zou zijn om internationale geschillen te beslechten. Mijn land is diep overtuigd, dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vérgaande ontwape ning thans gebiedend noodzakelijk is; immers voortgezette bewapening leidt tot wedloop in bewapening en gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten ondervinding bewijst, onver mijdelijk tot oorlog". Tenslotte zou mevr. M i o 1 e de spreek sters danken en de vrouwen nogmaals opwek ken, haar vredestaak te beseffen. Deputatie Raadhuis Amsterdam. Mejde Kr uij f f woordvoerster en leid ster der deputatie naar het Raadhuis, zou worden ontvangen door den wethouder, den heer S. Rodrigues de Miranda. Mej. de Kruijff zou danken voor de groote medewerking van vele takken van gemeentedienst in het bij zonder van de politie en zette ontstaan en be doeling van den Vrouwen Vredesgang uiteen zetten en herinnerde aan de beteekenis van zedelijke ontwapening en Kelloggpact. Deputatie bij de Regeering. Mej. E. H. Piepers, woordvoerster en leid ster der reputatie naar de Regeering. zou op het departement in Den Haag door mr. Slingenberg. minister van Sociale Zaken, ont vangen worden. Ook zij zou de beteekenis en het doei van den Vrouwen Vredesgang uit eenzetten en den ernstigen wil der vrouwen om te geraken tot permanenten vrede. Zij zou verder een beroep doen op de Regeering, om krachtdadig alle pogingen te steunen, die den Volkenbond kunnen maken tot datgene, waar voor hij bestemd is: een werkelijke Bond van goedgezinde Staten met die eensgezinde sa menwerking, met dat onderling vertrouwen, welke noodig zijn om te kunnen komen tot ontwapening, tot oplossing van geschillen door arbitrage en daarmee uiteindelijk tot een duurzamen wereldvrede. Deputatie bij den Volkenbond. Mevr. Mr. B. J. A. de Kanter-van Het- t i n g a Tromp, woordvoerster en leidster der deputatie naar het Permanente Hof van Internationale Justitie, zou worden ontvangen door Sir Cecil Hurst. Mw. de Kanter zou hare dankbaarheid uitspreken over de ont vangst van de deputatie. Wij komen" tot U, zou spr. o.m. zeggen, als president van het wereldgerechtshof, orgaan van den Volkenbond. Het is mede onze taak Uw werk te steunen en te bevorderen door ver trouwen te hebben in deze instellingen en in de personen, die geroepen zijn tot dezen ver antwoordelijken arbeid. En omgekeerd meenen wij, zult gij gevoelen, dat het noodig is, dat het vertrouwen, dat door zoovele millioer.en gesteld wordt in den Volkenbond en in zijn orgaan, niet geschonden wordt. Wij weten, dat de wereld met groote en zeer moeilijke pro blemen te kampen heeft, maar de duizenden vrouwen uit wier naam wij spreken, aan vaarden niet meer dat men door oorlog te voe ren het leven schendt. Door alle eeuwen heen tot op heden, wordt de vrouw door den man geëerd en bemind: voor ons vrouwen heeft deze eer en liefdé waarde, wanneer de mannen eerbied toonen voor wat door de vrouw aan de wereld gegeven wordt: Het Leven. Het adres aan de Regeering. In het adres wordt er ten sterkste op aan gedrongen, dat door de volksvertegenwoor digers terdege rekening zal worden gehouden met de uiteenzettingen en raadgevingen, ver vat in het adres der psychiaters aan de staats lieden der geheele wereld en waarin o.m. er aan herinnerd wordt, dat er in de wereld een geestesgesteldheid heerscht, die zou kunnen voeren tot een manifeste oorlogspsychose. Oor log beteekent, dat alle vernielende krachten door het menschdom op zichzelf worden los gelaten en dat de techniek het menschdom zal te gronde richten. „Wij raden u dringend", zoo vervolgden de psychiaters in hun adres, „den werkelijkheids zin en de collectieve zucht tot zelfbehoud van de volken wakker te schudden daar deze de machtigste bondgenooten zijn tegen den oorlog. Het verhoogen van het zedelijk en godsdienstig besef bij de volken kan in de zelfde richting werken". Voorts herinnert het Centraal Comité voor den Vrouwen Vredesgang 1936 in zijn adres aan de Regeering aan het antwoord, door de Koningin gegeven op bovengenoemd adres van psychiaters, waarin de Koningin o.m. ze'ide: „God geve, dat de onderscheiden volkeren, gedrongen door scherper en juister inzicht in het vreeselijke van den Krijg, zich in hun waarachtig belang bereid toonen tot vreedzame samenwerking voor het welzijn der mensch- heid in het algemeen. Voor de staten, in het bijzonder voor die staten, die lid zijn van den Volkenbond, ligt hier een grootsche taak". (Een adres van denzelfden inhoud is ook aan den Volkenbond aangeboden. Het woord „volksvertegenwoordigers" is daarin veranderd in „landsvertegenwoordigers") Nieuwe stratosfeer-plannen. De luchtvaart in Rusland. MOSKOU, (K.W.P.) Mei. In Rusland wordt groote waarde gehecht aan stratosfeervluchten, niet alleen om stu die-doeleinden, maar vooral uit militair oog punt. Voortdurend worden nieuwe uitvindin gen geprobeerd en toegepast en de moderne systemen worden aan de praktijk getoetst. In den laatsten tijd zijn er reeds verscheidene malen succesvolle tochten gemaakt met een nieuw zweefvliegtuig, dat met een kabel ver bonden is aan een vliegmachine en dat op enkele kilometers boven het sleeperstoestel den tros losgooit. Professor Scherbakoff, die deze methode heeft uitgevonden, wil op deze wijze ook een stratosfeervlucht ondernemen, om weten schappelijke waarnemingen te verrichten, die voor de luchtvaart in de toekomst van groot belang zullen blijken te zijn. Scherbakoff heeft reeds een hermetisch ge sloten cabine ontworpen voor een zweef vliegtuig, dat op een hoogte van twintigdui zend meter zal worden losgelaten. De Russi sche deskundigen zijn ervan overtuigd, dat dit- systeem een belangrijke uitvinding zal blijken te zijn voor het onderzoek van de stratosfeer, daar motor-defect hierbij uitge sloten is. Een ander voordeel blijkt hieruit: een mo torvliegtuig bereikte onlangs een hoogte van 5000 meter, terwijl het zweefvliegtuig, dat met een kabel aan 't eerste toestel verbonden was een hoogte van 60 00 meter registreerde. 'Het zweefvliegtuig werd daarna omgebouwd, waarna men er een hoogte van 7000 meter mee bereikt heeft. Door de groote ontwikke ling van het Russische vliegwezen en de onop houdelijke propaganda, die er voor gemaakt wordt door de Sovjet-autoriteiten, is ook de belangstelling gewekt van het Russische volk. Volgens de officieele berichten hebben in 1935 ongeveer 3500 personen het brevet van militair piloot behaald: bovendien verkregen 52.000 jongens het brevet voor zweefvliegen. Men verwacht dat het aantal gebrevetteerde militaire piloten dit jaar met 8000 vermeer derd zal worden. Voor militaire en ook voor burgerlijke doeleinden bezit Sovjet-Rusland een groot eskader parachutisten; onlangs is hier een groep van twintig doctoren, chirur gen en verplegers aan toegevoegd. Zij staan ten dienste van het Roode Kruis, en wonen in de nabijheid van de vlieghaven van Mos kou. In een uitgestrekt land als Rusland, met slechte verbindingswegen, kunnen deze per sonen spoedig vervoerd worden, en waar geen mogelijkheid is om te landen, kunnen zij ge bruik maken van hun parachutes. Van dit experiment verwacht men veel suc ces, en men hoopt dat zij een einde zullen maken aan de bedrieglijke praktijken van vele kwakzalvers, die de zieken in de verafge legen streken uitbuiten. Het woord is aan.... Bernard Shaw: De Volkenbond loopt geen gevaarzooals tal van zijn vrienden vreezen. om uit el kaar te vallen. Zijn ivortels zaten diep in de aarde, toen zij in 1919 boven den grond uitkwamen. Het rijdende gevaar. Altijd weer de remlooze auto. Met z'n achten zaten zij in de zevenpersoons- wagen. De 26-jarige slager uit Amsterdam als bestuurder, en buitendien nog vier volwasse nen en drie kinderen. Een rijbewijs was er niet aan boord, een nummerbewijs evenmin als een nummer. want de krijtcijfers waren reeds lang van het bord afgeregend, en de we- genbelastingkaart was er ook al niet. Maar erger dan dat was er aan het vierwielige mo torrijtuig geen handrem was, terwijl de voet- rem niet in staat bleek bij een snelheid van 28 kiliometer binnen 18 meter het vehikel tot staan te brengen. Dit alles was voor de politie een reden om het levensgevaarlijk geval in beslag te nemen. VOLKSDANSFEEST. Woensdagavond zal er een Lentefeest wor den gehouden op het Gem. Speelterrein, Kle verlaan. door leden van de Ned. Meisjes Clubs, de A.J.C.. de Trekkers en den N.B.A.S. Deze samenwerkende Jeugdorganisaties zul len, onder leiding van den heer H. F. van der Wateren, gezamenlijk eenvoudige Hollandsche, Duitsche en Engelsche dansen ten beste geven, ook zal elke groep afzonderlijk enkele meer ingewikkelde dansen demonstreeren. REISBUREAU LEO KORS, BINNENWEG 161, HEEMSTEDE, Telef. 28928. Reisleider: H. STINIS. Op DINSDAG 19 MEI, 's middags 2 uur openen wij ons bijkantoor GROOTE MARKT 16, TELEFOON 15861. Vraagt ons PINKSTERPROGRAMMA en ons REIS BOETE. (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie Haarlem. Beter vijf stations, maar prima, Dan tien, die U niet voldoen. Neemt dan radio-distributie, Of wel radio-rantsoen. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) De Italiaansche autoriteiten hebben vier bui- tenlandsche journalisten uit Addis Abeba uitgewezen. pag. 4 Dc Grieksche oud-premier Tsaldaris is over leden. pag. 4 Italië heeft de beschuldiging inzake levering van dum-dumkogels door Engeland aan Abessynië ingetrokken. pag. 4 Te Utrecht is overleden Mgr. J. H. G. Jansen, vroeger aartsbisschop van Utrecht. pag. 3 Minister De Wilde heeft een circulaire aan de gemeentebesturen gericht inzake kindertoe slag van Overheidspersoneel. pag. 3 Verschillende roekelooze kanovaarders zijn op zee in moeilijkheden gekomen: één van hen is overleden. pag. 3 De Vrijheidsbond wijst instelling van een Economische Kamer af. pag. 3 Het hoofdbestuur van Volkenbond en Vrede publiceert zijn inzichten. pag. 2 Er zal geen Nederlandsch voetbalelftal naar Berlijn gaan. pag. 6 Tine Wagner vestigt een nieuw wereldrecord 440 yards vrije slag. pag. 8 Brasser heeft een nieuw Nederlandsch record hoogspringen gevestigd. pag. 9 ARTIKELENENZ. R. P.: Volkenbondsdag. pag. 1 Van onzen Londcnschen correspondent: Oxford, Engeland's beroemdste universiteits stad. pag. 4 J. B. Schuil over den Vredesavond in den Stadsschouwburg. pag. 13 H.D. Vertelling. Elsa Kaiser: Liefde en list. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1