De aula op de Nieuwe Begraafplaats. Rupsenplaag. Indrukken van den Vredesgang. KR00N-BEHANGSELS! Hei BetaHf&ikste 53e Jaargang No. 16228 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 19 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek^ Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bijzonderheden over het ontwerp van Ir. F. Friedhoff. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 Mei. Spil Gezocht. De Keuzecommissie van den Koninklijken Nederlandsohen Voetbalbond zoekt een nieu wen spil voor het Nederlandsch Elftal. Ande- riessen, van Ajax, zal- weldra aftreden. Hij had het al eerder willen doen, en de Keuze- Commissie weerhield hem er toen nog van, maar op den duur blijkt het hem niet mo gelijk het nationare spil-schap te blijven combineeren met zijn evenzeer nationale be roep. Hij is namelijk portier van de Neder- landsche Bank, en wie eischt trouwer bewa king, in dezen tijd, dan de Gulden? In het officieel orgaan van den K.N.V.B past de Keuzecommissie thans een ongewoon middel toe. Zij roept gegadigden op voor de functie van spil van het Nederlandsch Elf tal! Als voorwaarden stelt zij alleen maar een lichaamslengte van minstens 1 M. 80 en een robust postuur, zooals b.v. dat van An- deriessen. Sollicanten moeten een stoomcur sus van minstens drie maanden onder lei ding van de Bonds-oefenmeesters volgen. Zij krijgen een grondige technische opleiding, hun uithoudingsvermogen en hun spelken- nis zullen worden opgevoerd en een vierde klasser zal zich evengoed kunnen aanmelden als een speler uit een le, 2e of 3e klasse club. Iedere soldaat, zei Napoleon al, heeft den maarschalkstaf in den ransel. Met 40 of 50 candidaat-spillen op den stoomcursus denkt de commissie den idealen man te zullen vin den. Zij heeft tot deze nieuwe methode van selectie besloten omdat zij op het moment geen enkelen speler kent, die met eenige kans op het succes, waaraan wij gewend zijn, deze moeilijke plaats zou kunnen bezetten. Ik weet niet of de Keuze Commissie van den K. ,N. V. B. zelf de diepe, kenmerkende menschelijkheid van haar oproep begrepen hèeft. Zoekt niet overal en altijd de mensch weer naar de spil, om wien alles draaien i moet? Het individu zoowel als de maat- i schappelijke en staatkundige organisatie zijn telkens weer op zoek naar den spil. Verlangend ziet het jonge meisje uit naar hem, om wien haar leven draaien zal. Min of meer weifelend zoekt de jonge man naar haar, die dezelfde rol zal vervullen. Geprikkeld snort de bedrijfsdirecteur sta pels brieven door, en laat reeksen sollicitanten voor zich verschijnen, op jacht naar den spil voor zijn nieuwe afdeeling of bijkantoor. En op hetzelfde uur vergaderen het bestuur van de zangvereeniging, de Raad van commissa rissen van de groote N.V., en vragen zich af waar de nieuwe voorzitter, de nieuwe direc teur gevonden moeten worden. Ergens dichtbij peinst eenzaam de moedelooze, wien de levens kunst ontgleden is en zoekt wanhopig naar nieuwe levenswaarden, naar den spil, dien zijn bestaan ontbeert. Overal, overal de jacht op den spil! Gansche volken plegen te wachten op en te verlangen naar hun aangewezen minister president, die soms een dictator blijkt te we zen als zij wat al te lang geaarzeld hebben. De gansche beschaafde wereld snakt sinds eeuwen naar een spil, en nu zij er eindelijk een aan het opleiden is in Genève wordt zij kwaad als haar pogingen om het in een stoom, cursus voor elkaar te brengen mislukken. On danks het feit, dat de gansche fout bij de oefenmeesters ligt en niet bij dezen zwaarst beproefden aller spillen, die op den jeugdigen leeftijd van 17 jaar al geweldige blijken van uithoudingsvermogen heeft gegeven, om te zwijgen van zijn lengte en zijn vervaarlijken lichaamsbouw Gij, Keuze Commissie van den K.N.V.B., moogt gelukkig geprezen worden omdat gij de redelijke kans bezit uw spil-probleem in een stoomcursus van drie maanden op te lossen. Gij zijt wel zeer begenadigd! Hoevelen onzer kunnen dat? Welke directeur-zoekende maat schappijen, welke op-voorzitters-jagende ver- eenigingen, welke leiding-looze regeeringen, welke onaantrekkelijke jonge meisjes en welke slechtbezoldigde jongelingen zijn in staat een stoomcursus met 40 a 50 candidaten te openen en er dan nog bij te zeggen: ook de vierde klassers mogen meedoen? Ik zweeg nog van den moedelooze: zelfs dokter Freud, die net tachtig geworden is en er zoo verschrikkelijk veel van weet, zal hem niet in drie maanden aan een nieuwe levens houding kunnen helpen. Maar gij, K. C. van den K. N. V. B., durft dit bestaan! Gelukkige K. C. Gij vreest dat sommigen uw oproep badineerend zullen be groeten. Trek het u niet aan Zij zullen u tevens benijden. Ik wensch u, koene spilzoekers, succes! R. P. SERENADE. De R.K. Harmonie „St.-Caecilia" te Haar lem-Noord zal hedenavond acht uur een sere nade brengen aan het gouden bruidspaar N. Boterbloem, Juno-plantsoen d4. Zuid-Oost-gevel. Het is bekend dat de gemeente Haarlem op de nieuwe begraafplaats aan den Ver- gierdenweg in Haarlem-Noord, met finan- cieele medewerking van het Werkfonds, een aula zal bouwen. Aan zoo'n aula is ook reeds lang behoefte geweest op de bestaande be graafplaats aan de Kleverlaan. maar van den bouw is afgezien omdat toch te verwch- ten was, dat in de naaste toekomst het grootst aantal begrafenissen aan den Ver- gier«tenweg zal plaats hebben. De gemeente heeft het maken van een ontwerp voor deze aula opgedragen aan den oud-Haarlemmer Ir. F. Friedhoff. Bestek en teekeningen zijn klaar. Op 2 Juni zal de aanbesteding plaats hebben. Wij. geven hierboven een teekening van den Zuid-Oost gevel. Dank der vrouwen aan Amsterdam's gemeente bestuur. Zooals wij Maandag hebben gemeld is een deputatie van den Vrouwen Vredesgang onder leiding van mej. H. de Kruyff uit Haarlem bij B. en W. van Amsterdam geweest. Wethouder S. R. de Miranda, die de deputa tie namens den Burgemeester, (die wegens universitaire plichten niet aanwezig kon zijn) ontving, drukte in zijn antwoord de groote tevredenheid van het college van B. en W- uit over het feit, dat de Vrouwen Vredesgang dit jaar in Amsterdam gehouden was. Hij legde er den nadruk op, dat hij hier niet persoon lijk sprak, doch in naam van het geheele col lege van B. en W., wanneer hij zeide, dat men wel zeer doelbewust de betooging van heden alle mogelijke hulp verleend had, en ook alle gemeentediensten had opgedragen zooveel mogelijk hulp te verleenen, omdat het col lege van B. en W. in Amsterdam, diep door drongen van den ernst der tijden met haar oorlogsdreiging, verheugd was dat vróuwen uit alle lagen der bevolking, zonder onderscheid van godsdienst, rang of stand, uit alle deelen des lands hier tezamen waren gestroomd om voor den vrede te betoogen. Hij hoopte zeer, dat het voorbeeld van Nederland door andere landen eveneens zou worden gevolgd, en dat de vrouwen alom zouden gaan beseffen, welk een macht zij hebben wanneer zij willen, daar alleen wanneer de vrouwen der wereld zich opmaken den vrede te verdedigen, het moge lijk zal zijn een oorlog onmogelijk te maken. De sociaaldemocratische partij, waarvan Wet houder de Miranda deel uitmaakt, is zeker krachtig en in staat in die richting wat te be reiken, doch alleen wanneer de vrouwen uit alle lagen der maatschappij hare daadwerke lijke hulp eveneens verleenen, zal het moge lijk zijn den vrede te handhaven. Om die reden juichte het college van B. en W. het feit, dat de vrouwen in grooten getale van hun daad werkelijken vredeswil kwamen getuigen, zeer toe, en wenschte den deelneemsters aan den Vrouwen Vredesgang veel succes met haar werk toe. Het vroegere St. Barbara Gasthuis. In ons nummer van Vrijdag namen wij een artikeltje op over het 500-jarig bestaan van het vroegere St. Barbara-Gasthuis in de Jans straat (thans openbare school voor voorberei dend onderwijs). Wij stelden daarin vast, dat het gasthuis in 1436 zijn eerste patiënten op nam, maar dat het niet zeker was in welk jaar het gebeurd is. Een belangstellend lezer deelt ons evenwel mede, dat uit een incarna tie (opschrift aan het poortje) blijkt, dat de bouw in 1435 heeft plaats gehad. Daar staat namelijk in zwarte en roode letters: O M dat W T T oUt en de behoeft I C. h sChenen Ver Laten Heeft HVgo van AssendeLft hier gesticht 't onserbaten. De hoofletters zijn rood geschilderd, zij ge ven tezamen opgesteld in Romeinsche cijfers het jaar 1435. De optelling is: O U V (een dichterlijke vrijheid) 5 M 1000 W 2 x V 10 II 2x1 2 U V 5 I 1 C 100 C 100 V 5 L 50 V 5 L 50 I 1 I 1 C 100 Totaal 1435 Het wordt een cirkelvormig gebouw. De aula krijgt aan den binnenkant een straal van 7.20 Meter, zoodat de middellijn 14.40 M. bedraagt. Aan drie kanten komt een por taal. De hoofdingang en de twee zij-ingan gen vormen dus een halven cirkel, waar een terras wordt uitgebouwd met pilaren waar op de overhellende ijzeren kap steun vindt. Aan den achterkant van de aula komen dan twee wachtkamers die wat naar buiten uit springen. Tusschen deze wachtkamers ko men de toiletafdeelingen. In het gebouw komt een centrale verwar mingsinstallatie. De aula ontvangt haar licht door een gla zen koepel. Het gebouw wordt blijkens het bestek ge deeltelijk van beton en metselsteen uitge voerd. Boven de voordeur komt een beeld in hardsteen waarvoor de aannemer een ver rekenpost moet opnemen van f 360. (Over een afstand van 25 KM. heerscht thans langs den weg NijmegenDen Bosch een ware rupsenplaag.) De muggen van den Afsluitdijk Zijn voor het oogenblik vergeten, Door rupsen die, een plaag gelijk. Weer elders alles kaal gaan vreten. Het is daar bij 's-Hertogenbosch, Naar de verhalen, haast geen leven, Er kruipen zooveel rupsen los, Dat men de jacht heeft opgegeven. Toen men de ramen alle sloot, Kwamen ze door den schoorsteen binnen, Al slaat men ze bij hoopen dood, Er is niets tegen te beginnen. Een auto, rijdend in die buurt, Slaagt er niet in ze te ontwijken, Waardoor zij, voor 't een tijdje duurt, Een rupsband auto haast gaat lijken. De boomen, volgens het verhaal, Dat ik voor waar heb aangenomen, Zijn binnenkort volkomen kaal. Alsof de winter is gekomen. Men heeft verdelgingshuip gevraagd, Toen het nog nauwlijks was begonnen, Had men de poging toen gewaagd. Dan was de slag misschien gewonnen. Helaas men vond de overheid. Die op de duiten dient te letten, Niet tot de uitgave bereid, Die 't offensief in gang kon zetten. Vierduizend pop vond men te grijs, Dat wou men er niet aan spendeeren, Men dreigt nu tot een hooger prijs Een les op rupsgebied te leeren. De rups, men weet het, wordt een pop En zal daarna een vlinder worden. Neemt men den strijd dus met haar op, Dan eischt dat d' omgekeerde orde. Men brenge poppen in den strijd. Om daar de rups mee aan te vallen, Vierduizend aan dat doel gewijd, Verdelgen z' in millioenen tallen. P. GASUS. Mevrouw Miolee en Mevrouw Deinum geven haar ervaringen weer. „Of wij tevreden zijn? Zeer tevreden zelfs, al wil dat niet zeggen dat wij ons niet een verderen groei voorstellen." Mevrouw E. J. MioleeRiem Vis, met wie wij een kort onder- Houd hadden over den Vrouwen-Vrede-gavc, antwoordde met deze opgetogen woorden op onze desbetreffende vraag. „Het eerste jaar waren er naar schatting 3500 deelneemsters .vorig jaar waren het er ongeveer 8500, en deze maal waarschijnlijk wel 16000. U ziet dus zelf, dat er alle reden tot tevredenheid is." „Wat zijn Uw indrukken van Amsterdam als gastvrouw van dezen tocht?" „Als U daarmede de ontvangst bedoelt, dan hadden wij moeilijk beter kunnen treffen. Van alle kanten ontvingen wij de grootste tegemoetkoming. De hulp van de politie was buitengewoon." „U zult toch ook wel geen lastige gasten voor de politie geweest zijn?" „Dat is waar. Integendeel, de rust eh de waardigheid, die er van dezen stillen tocht is uitgegaan, was zelfs voor ons, die er aan deel namen. merkbaar. Overal waar wij passeer den was het alsof er een ontspanning werd gebracht. Temidden van het woelige verkeer was deze stoet zwijgende vrouwen een buiten gewone gebeurtenis." „Mogen wij reeds iets over Uw plannen voor het volgend jaar vernemen?" „Voorloopig kan ik U alleen zeggen dat wij het plan hebben het volgend jaar weer een vredesgang te houden. Waar die zal plaats vinden, is niet te zeggen. Voorloopig bestaan er nog niet veel andere plannen. Ons doel is de beïnvloeding van de publieke opinie. Her haaldelijk heeft Henderson dit aangewezen als een van de beste middelen om den vrede te verwezenlijken. Belangstelling was er genoeg, ook van de zijde van de overheid. De burgemeester van Amsterdam, die verhinderd was bij ons bezoek aan het college aanwezig te zijn, heeft van zijn leedwezen hierover kennis gegeven. De heer De Miranda, wethouder van Amsterdam, zeide ons dat het hem zoo bijzonder verheug de dat juist de vrouwen en moeders in de we reld zich zoo voor het behoud van den vrede beijveren." Wij vernamen verder nog van mevrouw Miolee dat van de plechtigheid door de Phohi een reportage op gramofoonplaten is ge maakt. Deze zal in het journaal van deze om roep worden uitgezonden, zoodat ook de vrou wen in het overzeesche Indië de klanken van den Vredesgang kunnen vernemen. Interview Mevrouw H. P. Deinum. Mevrouw Van Deinum, die ons eenige oogenblikken van haar tijd schonk, vertelde een en ander van haar indrukken tijdens de aanbieding van het adres aan den president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, waar de deputatie was ontvangen door Sir Cecil Hurst persoonlijk. „Even was het bij onze aankomst een beetje vermakelijk. De portier zag ons komen en zei toen: ..U kunt nog net mee." Blijkbaar dacht hij dat wij het gebouw wilden bezichtigen. Doch dadelijk kwam er een telefonische order, dat wij de hoofdtran op moesten worden ge leid. Fn een no"-onbiik l^t,er stonden wij voor de kamer van Sir Cecil Hurst. Op dat oogen blik werd de deur geopend doorden president zelve. Hij ontving ons allervriende lijkst en vertelde ons veel over den Bond. Toen mevrouw De Kanter gesproken had, boden wij hem een ruiker witte lathyrus aan en hij was daarover zichtbaar ontroerd." Mevrouw Mr. B. J. A. de KanterVan Het- tlnga Tromp deelde ons nog den inhoud van de woorden van Sir Cecil Hurst mede. Sir Cecil Hurst ontving ons met,groote vrien delijkheid en antwoordde zeer ernstig en zeer uitvoerig. Hij drukte zijn blijdschap er over uit dat er toch nog vertrouwen in den Vol kenbond werd geuit, want het heeft weinig beteekenis om vertrouwen te uiten in rustige Het woord is aan.... Anonymus: De beste tijd om moed te hebben is wanneer anderen den hunne verliezen. tijden, doch wie de gedachten, waarop de Vol kenbond rust, aanvaardt, moet in moeilijke tijden, zooals thans voor den Bond zijn aan gebroken, den Bond blijven steunen, de Vol kenbondsgedachte begrijpen en doen begrij pen. Niet vergeten moet worden dat de oprich ting .van den Volkenbond steunde op de vol gende twee principes: Universaliteit en geza menlijke actie tot handhaving van het pact. De universaliteit werd direct al niet bereikt, aangezien Amerika tenslotte weigerde Wilson te volgen en niet tot den Bond toetrad. Thans zien wij, dat de staten die het pact wel aanvaardden en onderteekenden, niet be reid zijn om aan een gezamenlijke actie tot handhaving van het pact, wanneer dit groote offers mocht eischen. deel te nemen. Voor men evenwel de beide grondprincipes van den Bond prijs geeft, zegt Sir Cecil Hurst, zal men wijs doen na te gaan of het niet beter is niet de grondprincipes aan te tasten, doch te probeeren deze tot gelding te brengen. Men moet niet te gauw beginnen met iets nieuws aangezien immers niet is gebleken dat de grondprincipes onjuist zijn; slechts leeft men ze niet na. Wat het Permanente Hof van Internationale Justitie betreft, men moet goed weten dat dit slechts recht van spreken over juridische geschillen heeft. Voor alle politieke geschillen, die de belangrijkste zijn, moet men in Genève een oplossing vinden. JONGETJE AANGEREDEN Maandagmorgen reed een autobestuurder op den Kampersingel langs een file van stil staande auto's, die voor de Lange Brug moes ten wachten, teneinde de Eendjespoortbrug op te rijden. Het zevenjarig jongetje N. R. liep hard tusschen de auto's door zonder op het verkeer te letten. Hij werd gegrepen en tegen den grond geworpen, waardoor hij het lin kerbeen brak Hij werd door een dokter en leden van den Ongevallendienst behandeld, waarna hij per ziekenauto van de firma Mathot naar de Maria-Stichting werd ver voerd. De autobestuurder had geen schuld aan het ongeluk. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING (zonder iets te beschadigen), onder geheimhouding en schrif telijke garantie. ZUI VERONDERNEMING „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) IETS MOOIS IN UW KAMERS? ALLÉÉN GR. HOUTSTRAAT 179 TEL. 14269 (Adv. Ingez. Med.) MODERNE WONINGEN TE KOOP, JUNOPLANTSOEN 5000.- S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90 Telefoon 16575. (Adv. Ingez. Med.) Eden heeft in het Engelsche Lagerhuis de kwestie der dum-dumkogels uiteengezet. pag. 4 Twee wetten van Roosevelt zijn bij gerechte lijke uitspraak in strijd met de grondwet verklaard. pag. 4 De Iersche senaat wordt heden opgeheven. pag. 4 Honderden Abcssyniërs zouden door de Ita lianen zijn terechtgesteld. pag. 4 Dr. Colijn verdedigt den Volkenbond. pag. 3 Achttienduizend vrouwen hebben te Amster dam van haar vredeswil getuigd. pag. 3 Wilton-Feijenoord heeft een belangrijke op dracht gekregen. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Spil gezocht. pag. 1 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft: Het milde licht. pag. 3 Mr. M. Kami: Amerikanen doen niet „duur". Dag. 6 J. B. Schuil: De Plan-Revue „Naar betere tijden". pag. 4 X.: De vleeschhal. pag. 9 C. J. Groothoff: Vergoeding wegens loonder ving. pag. 11 II. D. Vertelling. Jo Hanss Rosier: De lijfrente pag. 6 Onze 39. C. J. v. T.: A. v. d. Veldt. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. Ongeveer 18.000 vrouwen hebben gisteren deelgenomen aan den Vrouwen-Vredes gang. Ook uit Haarlem is een groot aantal deelneemsters vertrokken. Hierboven de trein met naar schatting 1500 Haarlemsche deelneemsters

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1