Dr.Colijn verdedigt den Volkenbond. DINSDAG 19 M E I 1936 H A A R E E M'S D A G 13 E A D 3 hoogi Velen hebben te verwachtingen gehad. Nu is het zaak het hoofd koel te houden. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage heeft gisteravond de vereeniging voor Volkenbond en Vrede ter gelegenheid van den Volkenbondsdag een openbare bijeenkomst gehouden, waarin als sprekers optraden minister Colijn en het Tweede-Kamerlid mr. A. M. Joekes. Rede dr. H. Colijn. Spreker begon met er op te wijzen, dab over den Volkenbond en de daarmede sa menhangende vragen een groote begripsver warring heerscht. Het valt niet te ontkennen, zeide spr., dat, degenen, die een innerlijken afkeer van den Volkenibond hebben, den wind in de zeilen hebben gekregen. Bovenal het jammerlijk falen van den Volkenbond bij sommige ge beurtenissen in den laatsten tijd heeft hun prognose tot op zekere hoogte gerechtvaar digd. Dit is op zichzelf te overkomen, omdat te leurstellingen nu eenmaal onvermijdelijk waren. Uit en te na is door de nuchteren on der ons, die overigens van harte den bond genegen waren, de leer- gepredikt: verwacht er niet te veel van. span uw verwachtingen niet te hoog, de bond kan niet meer geven, dan zijn leden hem toestaan te doen. Er waren er, die het kind reeds een marathon-- race wilden doen opvoeren, vooi'dat het nog loopen buiten de kinderbox had geleerd. Dat waren de gevaarlijke vrienden van den bond Moet men dan alle pogingen tot het ver werven eener internationale rechtsorgani satie. tot gemeenschappelijke verzekering van elkanders veiligheid, maar opgeven? Alle hoop daarop laten varen? Voor een antwoord bracht spreker eerst nog eens de preambule van het handvest van den Volkenbond in herinnering; ter be vordering van de internationale samenwer king en ter verwerving van internationale vrede en veiligheid verbinden de staten zich om de verplichting te aanvaarden, niet hun toevlucht te nemen tot het voeren van oor log. om hunne wederzijdsöhe verhoudingen te baseeren op eer en recht, om de interna tionale rechtsregelingen ten grondslag te leggen voor hunne gedragingen jegens an deren, om rechtvaardigheid te betrachten Jegens elkander en om alle gesloten vei*dra- gen met angstvallige nauwgezetheid na te komen. Spreker vroeg, wanneer men zegt dat er van al die fraaie beginselen niets is terecht gekomen: is men dan bereid, deze grondrege len voor het statenverkeer geheel prijs te geven? Zoo neen. meent men dan dat de toepassing daarvan bevorderd zal worden door de afwezigheid van een collectief or gaan, dat in het leven werd geroepen om te waken voor de handhaving van die regelen? Ook hierop verwachtte spreker geen toestem mend antwoord. Maar wat blijft er dan over? Den Volkenbond in zijn huldigen vorm ge heel doen verdwijnen en dan van nieuws aan weer beginnen met den opbouw van wat an ders? Die oplossing zou todh van weinig prac- tisc'hen zin getuigen en dient reeds daarom terzijde te worden gesteld. Wel is volgens sommigen de bond reeds ter ziele, maar daarbij doelt men toch meer op zijn zede lijke beteekenis dan op zijn formeel bestaan. We moeten thans afwachten, het hoofd koel houden en nadenken over mogelijke wijzi gingen in het handvest, die de werkzaamhe den van den bond op meer reëelen grond slag zullen kunnen vestigen. Zeker zal zulk een herziening groote moei lijkheden opleveren, maar het alternatief is zoo afschrikwekkend, dat een uitweg moet worden gevonden. Vervolgens sprak mr. Joekes. die er op wees. dat niet van prijsgeving en verzwak king van den Volkenbond heil kan worden verwacht, maar in versterking ervan en in aanvulling van de leemten. De terugkeer in den Volkenbond van de landen, die daaruit zijn getreden en de toe treding tot den bond van de groote Ameri- kaansche republiek blijve het doel, waarop Ihet streven is gericht. Strenger bestriiding van de kwakzalverij. De regeering overweegt of verzwaring van de strafbepalingen tegen de kwakzalverij noodzakelijk is. Een wijziging van de wet in zake de artsenijbereidkunst is in voorberei ding. 1 VROUW UIT HET RAAM GEVALLEN EN GEDOOD. Een tragisch ongeluk heeft Maandagavond omstreeks half negen de Dapperbuurt in be roering gebracht. De 58-jarige weduwe van Neei*den was Maandagavond bezig waschgoed te dro gen te hangen aan ijzerdraden, die bevestigd waren aan een rek voor de ramen aan de achterzijde van het door haar bewoonde per ceel 2e Van Swindenstraat 104 te Amsterdam. Hierbij schijnt de vrouw het evenwicht te heb ben verloren want plotseling hoorde haar 22- jarige zoon, die in de voorkamer zat een gil en een slag en toen hij naar achteren liep om te zien wat er gebeurd was, was zijn moeder verdwenen. Hij keek uit het raam en zag tot zijn groote ontsteltenis dat zij met het gezicht voorover badend in haar bloed op het plaats van de benedenburen lag uitgestrekt. Het bleek dat de schedel van de vrouw was verbrijzeld en dat zij bijna onmiddellijk dood moet zijn geweest. Man bij steekpartij levens gevaarlijk gewond. Gemeenteraadslid van Jabeek gearresteerd. SITTARD. 18 Mei. Zondagavond kreeg na afloop van een muziekconcours te Jabeek het gemeenteraadslid J. L. ruzie met den 28- jarigen F. D., Nederlandsch inwoner van het Duitsche grensplaatsje Hillesberg. J. L. heeft hierbij zijn tegenstander met een mes in het onderlijf gestoken. Geneeskundige en geeste lijke hulp waren dadelijk ter plaatse. In levensgevaarlijken toestand is F. D. naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht J. L. werd door de marechaussee gearresteerd. Herdenking van Volkenbonds dag. Samenwerkende jeugdvereenigingen onder de spreuk; Jeugd wil Vrede. HAARLEM Dinsdag. De Volkenbondsdag werd Maandagavond door de A. J. C., de Jonge Liberalen, de Doops gezinde Jongeren Bond, de J. V. A., de N. B. A. S.. de V. D. J. O., de V. C. J. B. en de V. C. J. G. herdacht in het gebouw van den Pro testantenbond. De heer Spruyt opende met een enkel woord de bijeenkomst. Hierop sprak Mr. A. C. F. Hendrikse, voorzitter van den Bond v. Jonge Liberalen. „Juist op deze avonden", aldus deze spreker, „blijkt hoe toch tenslotte alle jeugdbewegin gen veel dichter bij elkaar staan dan men denkt. Men kan thans nauwelijks anders dan hoo- nend over den Volkenbond spreken, doch men doet hieraan verkeerd. De eenige wijze om de wereld voor den ondergang te behoeden is een centraal orgaan. Dit orgaan moet de band zijn tusschen de staten, ondanks de diepgaande tegenstellingen. Wij weten dat de natuurlijke bestemming- van den staat niet is de oorlog en dat de vrede niet is een tijd van herademing om weer op krachten te komen. Deze bijeenkomst is de eerste stap in de richting van de mobilisatie van de jeugd. Hierop was het woord aan den heer J. Veninga, voorzitter van den N. B. A. S. „Wanneer één individu tot razende moord zucht overslaat, noemt men dat psychopathie. Doch als twee menschenmassa's op elkaar worden opgehitst, is dat een schoone nationale deugd. Doch de enkeling wéét, dat oorlog onmen- schelijk en beestachtig is, waarom dan telkens weer? Omdat er steeds nog krachten in den mensch schuilen, die men niet beheerscht. Hoe kan men verklaren dat ouders trotsch het doodsbericht van hun zoon ontvangen, als het niet is onder den invloed van een roes, waarin iedere verantwoordelijkheid wordt af geschoven. Wij. de blauwe jeugd, willen iedere bedwel ming bestrijden, ook deze geestelijke. De jeugd moet zelf en bewust denken. Daarom willen wij vrij en zelfstandig voelen en denken. Er is maar één heldenmoed en die is deze wereld te zien zooals zij is en haar toch lief te hebben." Namens drie Vrijzinnig Christelijke organi saties sprak de heer H. de Zwart. „Men kan niet zeggen dat het laf is om bang. te zijn. Want iedereen bezit het instinct van zelfbehoud. Het leven is heilig en eischt eerbiediging. Aan de menschen is de opdracht gegeven dat heilige recht te verdedigen. Daarom kan en mag de gemeenschap alleen geregeerd worden door Reent, Niet langer mag gesteund worden op het recht van den sterkste of van den sluwste. Doch in deze wereld regeert niet het „Uw Wil Geschiedde". Wij weten dat er van de hei liging van het leven niets wordt beschermd. Toen de oorlog geëindigd was zullen weinigen voorzien hebben dat de wereld nog steeds zou zijn als zij nu is. Toen was men moe van el lende en verlangend naar verlossing. Thans zijn wij in een stadium gekomen dat avonden als deze de bittere noodzakelijkheid zijn. Doch ondanks dit alles hebben wij de overtuiging- dat eens deze wereld zal uitgroeien tot een schoone wereld. Misschien zal onze generatie tot ondergang gedoemd zijn om dit ideaal in vervulling te brengen". Vervolgens de heer W. Wensink namens de A. J. C„ „Meer dan ooit zijn de volkeren van elkan der afhankelijk voor hun welvaart. Van de stedelijke is de economie uitgegroeid tot een wereldhuishouding. De menschheid ontwik kelt zich wel degelijk in cultureele richting. De strijd om de geestelijke ontwikkeling is er een bewijs van. Wij leven in 'n bezeten wereld en wij weten het. Wij weten dat deze beschaving klaar staat zich zelf te vernietigen Doch de jongeren roepen uit: De Jeugd wil Vrede. Laat men niet vergeten dat wat er in den Volkenbond is gebeurd eenig in de geschiedenis is. 51 landen hebben een staat voor misda diger uitgeroepen. Dit geeft hoop. Na een korte pauze was het woord aan den heer D. J. A. Geluk namens de V. D. J. O. ,,De actueele vraag is in de laatste jaren voor ons geworden de vraag van den staatsvorm. Voordien was het de kwestie oorlog of vrede. Thans zeg ik U, Vredesvrienden, de demo cratie is onmisbaar voor den vrede. De demo cratie heeft eerbied voor den mensch. De auto cratie gaat uit van het standpunt dat de staat hoofdzaak is. Door dit standpunt vormen de landen van de dictatuur de bedreiging voor den vrede. Eens zal de dwingende hoogere macht ont staan waardoor geen roof op anderer gebied meer mogelijk is. Geloof in het ideaal en geduld, eindeloos ge duld is noodig. Wij jongeren moeten het ge loof in de overwinning van het recht aan- kweeken." De heer H. Bosman sprak als laatste na mens de J. V. A. „Wij zien tegenwoordig twee groepen landen: de bezadigde democratische en vredelievende, tegenover de oorlogszuchtige, agressieve, auto cratische. Er is altijd de mogelijkheid dat de pacifisti sche landen de agressieven in bedwang hou den. Voorloopig mislukt deze actie door gebrek aan saamhoorigheid. Waarom onthield men Italië niét dat goed, dat het niet missen kon? Door verdeeldheid! Doch de tijd zal komen dat men ook hier het recht zal erkennen, dat men ook hier de macht van het geweld zal breken. Tot slot sprak Dr. A. J. v. Leusen, waarbij hij dezen avond samenvatte in enkele woorden, „Het is verheugend te zien hoe zeer wij, van verschillende richting, gebonden aan elkaar zijn. Wij kunnen het voelen als een feest van gemeenschap. Wij weten dat de idealen moeilijker en moei lijker te handhaven zijn. En toch weten wij dat wij bij elkaar kunnen zijn. Wij hebben nog de vrijheid bij een te komen. De jeugd móét spreken, móét getuigen. Anders is de jeugd „verdronken voor zij water heeft gezien". Wij willen vrij blijven, vrij om te spreken, vrij om te leven, te ademen, jong te blijven. OPDRACHT VOOR DEN BOUW VAN EEN TANKSCHIP AAN WILTON-FEYENOORD. AMSTERDAM, 18 Mei.Naar wij verne men heeft de werf Wilton-Feijenoord te Schie dam opdracht gekregen voor den bouw van een tankschip van 12.000 ton laadvermogen. Opdrachtgeefster is de Standard Oil Company of California te San Francisco, die de op dracht heeft verstrekt door bemiddeling "an haar dochtermaatschappij te 's-Gravenhage, de Nederlandsche Pacific Petroleum Maat schappij. Ook de motorinstallatie, zal door Wilton- Feijenoord geleverd worden. langde rust geelt! Komt U ons eens bezoeken I I volledige meubilering zowel als klein-meubelen hebben wij een cracht-sortering. ZITKAMERS of SALONS Rietbankgarnituren vanaf 135.- tot 495.- in moderne uitvoering vanaf 82.50 tot 450.- Ktest voce uw uileueuc "ZZ1 als udvisew 8ARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM Opgericht 1853 (Adv. Ingez. Med.) Indrukwekkende vrouwenstoet te Amsterdam. 18000 Vrouwen getuigen van haar vredeswil. Betooging maakt grooten indruk. Meer dan achttienduizend vrouwen uit alle deelen van het land en van schier elke gezindte en overtuiging trokken Maandagmiddag in een zwij genden stoet door de straten van de hoofdstad en hebben op indrukwek kende wijze gedemonstreerd voor den vrede en uiting gegeven aan- hun wil, zich te verzetten tegen het oorlogs monster. Meer dan tweemaal zooveel vrouwen als het vorige jaar hebben aan dezen Vrouwen vredes gang deelgenomen, waardoor de stoet, waarin slechts witte doeken met het woord „vrede" werden meegedragen, een indrukwekkende lengte kreeg. Van half een af arriveerden de groepen deel neemsters uit alle deelen van 't land aan het Centraal Station te Amsterdam, niet alleen met de gewone treinen, maar ook met tal van extra treinen. Na één uur stroomden onafge broken de vrouwen uit den achteruitgang van het Centraal Station, elk der deelneemsters getooid met een witte bloem. Achter de nummerborden van de verschil lende groepen stelden zij zich op over de ge- heele lengte van de De Ruyterkade. Aan den kop schaarden zich de leden van het centraal comité en van de besturen dei- verschillende deelnemende vrouwenorgani saties. Dan volgden de verschillende provincies. De politie, onder leiding van commissaris Hoogenboom, had voor een goede afzetting ge zorgd en doodstil stonden allen toen te half drie precies de vredesvlaggen omhoog gingen. Twee minuten lang heerschte er onder de duizenden vrouwen langs de kade diepe stilte, die te meer opviel door de verwijderde gelui den van de havens- en het stadsverkeer. Toen zette de stoet zich in beweging en trok zwijgend de stad in. Vrouwen uit alle kringen, van eiken leeftijd, bejaarde dames, maar tal van jongemeisjes getuigden zwijgend van hun vredeswil. De stoet maakte ongetwijfeld in druk op de duizenden belangstellenden langs den weg en trok goed gedisciplineerd en ernstig langs de N.Z. Voorburgwal, Koningsplein. Hee rengracht, Vijzelstraat en Weteringschans naar het Frederiksplein. Op het Spui scheidden zich drie deputaties af, en wel één onder leiding van mej. de Kruyff naar het Amsterdamsche raadhuis, waar zij ontvangen werd door wethouder S. R. de Mi randa, één onder leiding van mej. C. H. Pie per, naar de regeering te den Haag, waar zij ontvangen werd door den minister van sociale zaken Mr. Slingenberg en een onder leiding van mevr. B. J. A. de Kantervan Hettinga Tromp, naar het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te den Haag, waar zij ontvan gen werd door Sir Cecil Hurst. Tegen vier uur begon op het Paleis Voor Volks vl ij t. ter rein de meeting, waarvan een ge deelte per radio werd uitgezonden en die over het geheele terrein met behulp van luidspre kers verstaanbaar was. De jeugdige Liesje Bouwmeester las voor de eigenlijke opening de vredesboodschap der Nederlandsche kinderen aan de kinderen der geheele wereld voor, in antwoord op de vredes boodschap van de kinderen van Wales. Op het terrein van het voormalig Paleis van Volksvlijt is de sluitingsmeeting gehouden. De redevoeringen, daar gehouden, ^hebben wij reeds in ons nummer van Maandag gepubli ceerd. Blijft de glasfabriek „Leerdam werken? Mogelijkheid om nieuw kapitaal te investeeren. Er wordt ons medegedeeld, dat de directie der glasfabriek Leerdam mogelijkheid ziet om nieuw kapitaal aan te trekken ter voort zetting van het bedrijf. Daartoe zal o.a. een nieuwe loonsverlaging noodig zijn. Ten einde de gevolgen van die verlaging te verzachten of geheei weg te nemen, heeft de directie een beroep gedaan op de huiseigenaren en den handeldrijvenden middenstand om te komen tot huur- en prijsverlaging voor de perso neelsleden van de glasfabriek. Ten aanzien van de voorgestelde loonsverlaging zou heden een bespreking plaats hebben met de hoofd besturen der contracteerende vakorganisa ties. tA.N.P.) Minister Gelissen heeft op vragen betref fende her in stand houden van de Glasfabriek een uitvoerig antwoord gepubliceerd, waarin hij het door hem ingenomen standpunt ver dedigt. Dronken vliegtuigbestuurder voor den Hoogen Raad. De Hooge Raad behandelde Maandag een cassatieberoep van een sportvlieger, die op een avond is aangetroffen op het vliegveld Schiphol, terwijl hij achter het stuur van een vliegtuig zat en over het terrein taxiede en onder den invloed was van sterken drank. Men heeft hem toen verhinderd, op te stijgen. Wegens overtreding van de luchtvaartwet met betrekking tot de openbare orde heeft de rechtbank te Haarlem de vlieger veroordeeld tot 3 weken hechtenis en 6 maanden ontzeg ging vliegtuigen te besturen. Van dit vonnis kwam de veroordeelde in cassatie. Voor den Hoogen Raad lichtte Maandag mr. J. Deenik uit Haarlem een cassatiemiddel toe, waarin gesteld werd, dat de rechtbank in strijd met de luchtvaartwet heeft aangeno men, dat de openbare orde en veiligheid kan worden verstoord, ook op een niet openbare plaats, zooals het luchtvaartterrein Schip hol is. De advocaat-generaal, mr. Berger, zal op 2 Juni conclusie nemen. Belangrijke opdracht voor Wilton-Feijenoord. Bouw van een tanker van 12.000 ton. De Standard Oil Company of California te San Francisco heeft door bemiddeling van haar dochtermaatschappij, de Nederlandsche Pacific Petroleum Mij. te 's-Gravenhage. aan de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam den bouw van een tankschip van 12.000 ton laad vermogen opgedragen. Ook de motorinstallatie voor dit schip zal door Witon-Feijenoord wor den vervaardigd. De Kampeerkaarten Centrale werkt. Verschillende gemeenten hebben zich reeds weer aangesloten. De Nederlandsche Kampeerkaarten Cen trale waarvan wij voor eenigen tijd de oprich ting meldden, is thans in volle werking. Er zijn reeds vele kampeerkaarten uitgereikt en nog steeds houdt de stroom van aanvragen aan. Naast de reeds genoemde gemeenten hebben intusschen weer eenige andere de kaarten verplicht gesteld en het laat zich aanzien, dat gedurende dit seizoen nog vele gemeenten zullen volgen. Uit dien hoofde wordt een ieder, die plan nen heefr dezen zomer te gaan kampeeren, aangeraden zoo spoedig mogelijk een kam- peerkaart aan te vragen, zulks om moeilijk heden bij het verkrijgen van een kampeerver- gunning te voorkomen. Ook in die gemeenten, waar een kampeerkaart nog niet vereischt wordt verdient het toch aanbeveling een der gelijke kaart te toonen bij het aanvragen van een kampeervergunning. De betreffende autoriteiten weten dan, dat de aanvrager een behoorlijk kampeerder is en zullen de vergun ning zonder meer gaarne uitreiken. In de gemeenten, waar wel een kampeer kaart vereischt wordt, geldt dit niet alleen voor den eigenaar van de tent, doch ook voor alle medekampeerders. Aanvraag formulieren ontvangt men na toezending van. een visitekaartje met naam en volledig adres aan de Nederlandsche Kam peerkaarten Centrale, postbus 750 Amster dam. Neerlands zuivel op de Foire de Paris. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 71 volken eten onze kaas. Het Zuivelbureau te 's-Gravenhage deelt mede: Te midden van de inzendingen, die een onderdeel vormen van de Nederlandsche Deel neming op de Foire de Paris worden de Hol- landsche zuivelproducten op aantrekkelijke wijze aan de bezoekers voorgesteld. Een echt Nederlandsch trio: een kaasboerin, een molen en een koe vormen het centrum van de op den achtergrond door den Sierkunstenaar Henri Pieck geschilderde voorstelling, daarboven de woorden „La Hollandepays de laitage de uar sa nature", zijn aangebracht, een tekst, die erop duidt dat. Nederland van nature een zuivelland is. De voorgrond van het doek wordt ingenomen door een natuurgetrouwe weergave van een reeks vaatjes boter, blikjes melkproducten en kozen: speciale aandacht wordt gevestigd op de Rijksmerken, waaraan de consumenten de echte Nederlandsche kaas en boter kunnen herkennen. Van de kaas zijn ook mooie exemplaren in natura aanwezig. Goudsche- en broodkazen, roode en gele Edammers, en bij het zien van deze voortreffelijke producten van Nederland- schen bodem zal het Fransche publiek wel kunnen begrijpen waarom zooals de op schriften aanduiden Nederlandsche kaas over de geheele wereld wordt verhandeld en door niet minder dan 71 volken wordt gegeten. ^ommiss'^-^iifrïyer*; i« "iet haar arbeid gereed. De commissie-Rutgers. welke eind Januari is ingesteld ten einde voorstellinen betref fende de normalisatie van de Indische pen sioenen voor te bereiden, heeft, naar de Tel. verneemt, het resultaat van drie maanden gestagen, moeilijken arbeid aan minister Co lijn aangeboden. Verwacht wordt, dat de voorstellen der regeering nog aan het einde van deze maand zullen kunnen worden ingediend. Nederlandsche Bank keert meer dividend uit. Naar wij vernemen zal door directie en com missarissen van de Nederlandsche Bank op de eerstvolgende algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld over het boekjaar 1935-1936 een dividend van 50 per aandeel van 1.000 uit te keeren. Het dividend over 1934-1935 war 36, 19 Mei Zooals wij vroeger hebben mede gedeeld zijn door de goede zorgen van een te Zandvoort gevormde commissie, die daarmede tevens het verschaffen van werk in den afgeloopen strengen winter op het oog had, daar ten gerieve van badgasten en bezoekers verscheidene verbeteringen en verfraaiingen aan gebracht. Tevens vindt de wandelaar, op mooi aangelegde kronkelende voet paden, op verschillende plaatsen in de duinen, banken die tot rusten uitnoodi- gen, waarvan sommige door boschjes geheel tegen den wind zijn beschut, en andere gelegenheid geven om een ver gezicht op de zee of den omtrek te hebben. Hef milde licht. Het was een koude winderige morgen in Maart. Laag hingen de grauwe regenwolken en de wind gierde over de velden. Ik zat in de elec- trische tram en reed regelrecht het bollenland in. Als men een uur in de tram moet zitten dan leest men of men kijkt uit het raam en daar ik niet las keek ik dus uit het venster. Hier en daar stond een veld met crocusjes in bloei als een kleurige lentebelofte. Wie op een donkeren dag in het vroege voor jaar de lente vermag te proeven en te ruiken, die geniet zelfs in een min of meer bedompte tram achter een ruit. Een dorpsstraat.een brink een groote kerk een perspectief van wijkende velden en dan weer een dorpsstraat. En dan opeens vlak aan de trambaan een laag wit huis met groene luiken, en dadelijk daarachter massief optornend tegen de grauwe lucht een oude zwarte molen. Wreed, kil koud onafwendbaar als een tast bare verschrikking. Als een sombere waarschuwing steekt de oude molen zijn grijparmen in de lucht. Het kleine huis. weggekropen achter den hoogen berm van den weg als een bang wezen, achtervolgd door de onheilzware dreiging van dat sombere, groote. donkere, dat zoo onont koombaar erachter staat. Er is iets griezeligs onheilspellends in dien molen. Zoo moet een beangste ziel zich gevóelen in de aanstormende warreling van het levensge- beuren, achtervolgd door het noodlot, dat soms zoo lang in duistere dreiging kan wachten eer het eindelijk toeslaat. Verder rijdt de tram, langs de prille velden. Een kletterende hagelbui tikt met korte drif tige geluidjes tegen de vensterruit. April zeggen de menschen in de tram en knikken wijs en tevreden. In April kun je immers geen staat maken op het weer. April doet wat hij wil. April is grillig. Als April eens niet grillig zou zijn zou de heele volgende in de war zijn. Het is dus goed zoo. Wij peinzen over het kleine witte huis en den grooten donkeren molen. Merkwaardig dat zoo'n vluchtig beeld je zoo bij blijft En dan zijn we aangekomen en onze aan dacht wordt in beslag genomen door het doel van onze reis. Het kleine witte huis en de molen zijn ver geten. Laat in den middag knapt het weer op. De zon staat al laag als wij naar huis terugkeeren. Moe een beetje soezerig staren we uit het venster. Huizenboomenenkele reeds ver lichte winkels.... een oneindig verschiet van bollenvelden met aan den gezichtseinder een lichtende streep onder een grauwe wolken bank. En dan opeens als een kostelijke verrassing het kleine witte huis aan den voet van den molen. Hoe mooi is nu die oude molen in het late zonlicht! Hoe vertrouwelijk, als steunzoekend ligt het kleine huis aan zijn voet verscholen, welbe- waard en beschut. Van welk een warmtonig diep bruin is het oude hout en hoe beschermend, zegenend bijna breidt de molen zijn armen uit over het kleine witte huis. Hoe innig van contour is gansch deze op stelling in het milde late licht Er is nu niets dreigens meer in het hooge ge vaarte. Wij begrijpen niet hoe wij ooit iets onheilspellends hebben kunnen zien in dien goeien ouden molen. Verder rijdt de tram en weer peinzen wij over den molen en het kleine witte huis. Hoe is het mogelijk dat wij op eenzelfden dag twee zulke geheel verschillende gewaar wordingen kunnen ondervinden op een en de zelfde plek. Wij keeren die vraag om en om in onze gedachten en dan opeens is er de ver klaring de oplossing het antwoord: In het sombere koude licht van den regen dag leek dreigend en afschrikwekkend wat nog dienzelfden dag in het rijpe zonlicht van een wonderbare vertrouwde schoonheid was. En toch was het dezelfde molen en hetzelfde kleine halfverscholen huis. De verschrikking verloor haar dreiging ge zien in een ander licht. Hoe vaak gaat het ons niet precies zoo? Wij meenen dat onze omge ving het op ons gemunt heeft, maar het is de weerklank van onze eigen kil sombere stem ming die wij hooren. Hoe vaak doet eenzelfde woord of klank een gebaar of een gebeurtenis ons niet pijnlijk wreed en kil of hartelijk en welgemeend aan, al naar gelang wij het zien in het koude som bere licht van de onwelwillende kritiek of in het milde zonlicht van een tegemoetkomend begrijpen. En toch is het dezelfde persoon het is hetzelfde woord, maar de toon veran dert al naarmate het klankbord dat is onze persoonlijke waardeering verandert. Maar wij zoeken het nooit bij ons eigen som ber licht. Het is zooveel gemakkelijker de schuld bij anderen te zoeken. De wijze weet dat zijn levensomstandigheden slechts het spiegelbeeld zijn van hetgeen zijn persoonlijkheid in het leven weet te leggen. Dat is de les. die de oude molen daar ergens in het bollenalnd ons meegaf. AMY GROSKAMP TEN HAVE.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5