ipax TEYLERSHOFJE. H 17 i 22 27 i DINSDAG 19 MEI 1936 HAARDE M'S D A G BEAD 9 Werd 150 jaar geleden gebouwd. tenden koopman f 10 of 6 dagen met toewij zing van de vordering wegens schadevergoe ding. De kantonrechter veroordeelde den man overeenkomstig den eisch. Herdenking van deurwaarder Smits. In een korte onderbreking van de rechts zitting van het kantongerecht heeft de kan tonrechter mr. Bijl de Vroe deurwaarder P. D. Smits herdacht, die eenige dagen geleden in de Haarlemmermeer is overleden. Nadat de heer Smits in de Haarlemmermeer deurwaarder bij het kantongerecht en in Haarlem bij de rechtbank was geweest, heeft hij na 1934 verschillende malen dezelfde func tie bij het Haarlemsche kantongerecht ver vuld. In enkele hartelijke woorden sprak mr. Bijl de Vroe over de plichtsbetrachting van den overledene. Mr. A. Klein, ambtenaar van het openbaar ministerie sloot zich bij deze woorden aan. PERSONALIA, Bij K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver, aan D. Andrea, graveur bij de N.V. Joh. Enschede en Zonen, te Haarlem. ÏUCFZIMI* /TUKKIN Het Teylershofje aan den Koudenhorn draagt het jaartal 1785. Dat is evenwel het jaartal waarin met den bouw begonnen werd. Er is bijna twee jaar over gebouwd, zoodat het nu juist 150 jaar geleden is, dat daar de bouw lieden bezig waren. Het Hofje is gebouwd uit de rijke nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst, die 8 April 1778 te Haarlem overleed. De executeuren kochten voor den bouw het terrein van de vroegere bierbrouwerij ,,'t Ge kroonde Hoefijzer" aan. In het hofje zijn 24 huisjes voor „oude vrijsters en weduwen". In Mei 1787 werd het hofje door de eerste bewoonsters betrokken. Vroeger was zooals wij dezer dagen mede deelden het Teylershofje gevestigd op het Klein Heiligland, dat iater door de executeu ren van Teyler kosteloos werd afgestaan voor het Vrouwe en Anthonie Gasthuis. Ledenvergadering van de H. O. V. In café-restaurant Br'inkmann heeft de Haariemsche Orkest Vereeniging Maandag avond haar jaarlijksche algemeene leden vergadering gehouden. De voorzitter, mr. A. Beets, opende de ver gadering. Bij de bestuursvergadering werd dr. Naes- «ens in het bestuur gekozen. In zijn jaarverslag bracht de secretaris dank aan de Haarlemsche critiek, die met haar opbouwend werk de H. O, V. heeft ge steund. Nadat de tientallen concerten, die in het afgeloopen verslagjaar werden gehouden waren genoemd, wees de secretaris erop, dat her. contact met de luisteraars dit jaar aan merkelijk was gestegen. Dat het vertrouwen in de prestaties van de H. O. V. is terugge keerd, blijkt uit het feit, dat'veel meer uitvoe ringen voor en in samenwerking met andere vereenigingen en instellingen zijn gegeven. Na een korte bespreking van een aantal der voornaamste concerten brengt het jaarver slag dank aan de leden, die de H.O.V. bijston den, aan het Comité van Steun, het Comité van Actie en de orkestleden. „Laten wij blijven vertrouwen, dat hun, die het belang van het voortbestaan der H.O.V. nog niet beseffen, de oogen zullen worden ge opend" eindigde het verslag. Ook de voorzitter dankte nog speciaal het Comité van Actio, dat steeds de H.O.V. terzijde heeft gestaan en ook het komende jaar dit zal doen. Het jaarverslag van den penningmeester maakte gewag van lager contributie-inkom sten, gelijk gebleven subsidies, doch hooger opbrengst van de concerten dan men ver wachtte. Ofschoon de financieele toestand zorgwekkend blijft, was het een gelukkig verschijnsel, bij de lage subsidies, dat uit gaven en inkomsten elkaar ongeveer dekten en daardoor alleen de oude schulden blijven bestaan, voor de afbetaling waarvan echter een regeling is getroffen De voorzitter deelde mede, dat de admi nistrateur. de heer Berkman, zijn functie gaat verlaten om een andere te kunnen aan vaarden. Het bestuur betreurt dit en dankt® den heer Berkman voor het vele werk dat hij voor de H.O.V. heeft gedaan", zei de heer Beets. Per 1 Juli a.s. is thans in de functie benoemd de heer J. D. D. Dibbits. Sprekende over de plannen voor het ko mende muziekseizoen deelde de voorzitter mede. dat er elf Dinsdagavond- en zeven Vrijdagavond-concerten zullen worden gege ven. Er worden reeds onderhandelingen ge voerd met solisten, o.a. met Joseph Pembaur, Edwin Fischer. Elly Ney. Lotte Leonard, Vit- torio Brero, Jo Vincent, Annie Woud, Jaap Sto- tijn, Cr. van Isterdael. Vier van de Dinsdagavondconcerten zullen galaconcerten zijn, die dit jaar in de Gem. Concertzaal zullen worden gegeven, die zich daartoe tenslotte beter leent dan de schouw burg. Het H. O. V.-bestuur zal trachten gastdi- rigenten voor eenige van deze concerten te vinden. Natuurlijk zal men trachten zooveel mogelijk bezoekers voor de mooie concerten te krijgen. De Vrijdagavondconcerten zullen tegen denzelfden lagen prijs te bezoeken zijn. Het ligt in de bedoeling de Zondagconcerten meer in populairen zin uit te voeren. Er zullen op die concerten geen solisten op treden, zij zullen niet meer afschaduwen van de ledenconcerten zijn en de prijs zal lager worden gesteld. Nadat een der bestuursleden den voor zitter had gedankt voor diens werk werd de vergadering gesloten. De autobus-plannen in Heemstede. Mede naar aanleiding van het adres van de bewoners van het Bronsteepark, waarin een autobus verbinding met Haarlem werd ver zocht, hebben B. en W. van Heemstede op nieuw overleg geopend met de Directie van de N. Z. H. T. M. ten einde verbetering te krij gen in het bestaande isolement van bepaalde v/ijken. Hierbij wordt ook onder het oog ge zien, dat een deel van het Zuiderhoutpark, n.l. de Zonnelaan en omgeving, van ge makkelijke verbindingen verstoken is. Over den vermoedelijken uitslag van de aangevangen gedachtenwisseling valt nog weinig te voorspellen, maar er is wel grond voor de verwachting, dat op een of andere wijze aan de bestaande behoefte aan meer pu blieke verkeersmiddelen zal worden tegemoet gekomen. VOOR DEN- -KANTONRECHTER Duur passeen Op den Rijksweg van Velsen naar Haarlem was een automobilist voorbij een bestelauto gereden, di& zelf weer een motor passeerde. Df automobilist, die heder. voor den kantonrech ter had moeten verschijnen, doch er niet was, had met zijn linkerwiel op de grasberm aan den linkerkant van den weg gereden naar een brigadier der rijksveldwacht vertelde. De amb tenaar van het Openbaar Ministerie eischte tegen den onvoorzichtigen rijder f 10 of 6 da gen hechtenis en overeenkomstig dezen eisch werd de man bij verstek veroordeeld. Beerputten op de Regenwaterafvoer aangesloten. Onder de gemeente Velsen hadden twee bou wers de beerputten die bij de door hun ge bouwde woningen hoorden aangesloten op de stapelputten, waarin het regenwater werd ver zameld en die op de rioleering waren aange sloten, terwijl hiervoor geen gemeentevergun- ning was gegeven. Dat zou ook nooit gebeurd zijn want de gemeente had met het bestuur van den nabijgelegen polder een overeenkomst waarbij werd toegestaan dat het regenwater werd geloosd in de polderwateren. Natuurlijk wenschte men geen loozing van den inhoud dei- beerputten. Beide verdachten wezen op de moeilijkheid van den hoogen waterstand ter plaatse, die de stapelputten ontoereikend de den zijn. De ambtenaar eischte tegen hen f 25 of 10 dagen. De kantonrechter maakte hier van f 15 of 15 dagen. Geen woonplaats verandering opgegeven. Een kapper had zijn zaak van Haarlem naar Velsen overgeplaatst in September 1935 en had zelf ook tot 22 April in die gemeente gewoond. Hiervan had hij al dien tijd geen aangifte ge daan, zooals vereischt wordt, niettegenstaande herhaalde aanmaningen. Dit vond de ambte naar een verregaande nonchalance, die op on wil begint te lijken. Hij vroeg f 5 of 3 dagen, waarmee de kantonrechter het eens was. Clandestien een vracht steenen vervoerd. Een schipper, afkomstig uit een klein dorpje aan den Waal had van Gent een partij steen naar Velsen vervoerd, zonder van de Bevrach tingscommissie vergunning te hebben gekre gen. Hij dacht dat hij geen vergunning noodig had, omdat het ver voer traject buiten het ge bied van de Bevrachtingscommissie van den Rijn viel. Een arrest van den Hoogen Raad heeft echter uitgewezen, dat men zelfs in zoo'n geval een vergunning moet aanvragen bij de Bevrachtingscommissie, in wier ressort de vervoerder staat ingeschreven. De eisch luidde f 15 of 10 dagen, het vonnis f 10 of 5 De schuit voldeed niet aan de eischen. Voor den kantonrechter verscheen een ka naalwachter, die den historïschen naam van Michiel Adriaan de Ruyter droeg, doch wiens werkkring zich beperkte tot het aanhouden van schepen om tegen wetovertredende schip pers proces-verbaal op te maken, in tegenstel ling met de gewoonte van zijn roemruchten naamgenoot die er meest wat anders mee placht te doen. Deze kanaalwachter dan had een vaartuig gezien, dat veel te diep in het water lag (de schuit had bovendien geen vast dek) en dat onzichtbare boordlichten had, be nevens een toplicht dat niet 2 meter boven het dek zat en dat onvoldoende licht uitstraalde. De eisch luidde f 6 of 3 dagen en f 3 of 1 dag, terwijl de kantonrechter den schipper bij ver stek veroordeelde tot twee boetes van f 3 of twee maal drie dagen. Bij de Vinkenbrug is eenigen tijd geleden een wagen van een 46-jarigen koopman uit de Haarlemmermeer door de tram aangereden. De bestuurder van den wagen had achterom zitten kijken naar een dronken chauffeur en was zoo de trambaan naar Amsterdam opgere den. De wagenvoerder der N. Z-. H. had niet meer kunnen remmen. De voorste wagen was beschadigd. De ambtenaar eischte tegen den onoplet- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet Ir. Damme propageert Ned. Fabrikaat. Volgens het bericht in Haarlem's Dagblad van 5 Mei '36, zal Ir. Damme als voorzitter der Commissie voor de Propaganda van Ned. Fabrikaat en der vereeniging „Nederlandse^ Fabrikaat", gesteund door de volle sympathie der Ned. Regeering, gedurende een örieta": ja ren propaganda gaan voeren voor Neder- landsch Fabrikaat, „ten bate van het alge meen belang". Dit „ten bate van het algemeen belang" is hoogstens maar gedeeltelijk juist: de import- handel en de export-industrie worden er de dupe van. Men moet goed bedenken dat onze export minstens met hetzelfde bedrag zal verminderen, waarmee de import vermindert. De woorden door den Minister-president i. d. t. te Genève gespreken, worden verloo chend evenals zijn uitspraak dat werkelijke welvaart slechts door import kan worden verkregen. De propaganda sedert jaren gevoerd door de Vereeniging Ned. Fabrikaat en de „zachte dwang" sedert een 12 jaren uitgeoefend, vol gens de jaarverslagen met succes, door de Commissie voor Werkverruiming (ook uit de staatskas betaald) zijn dus nog steeds niet voldoende geweest om de verbruikers van de voortreffelijkheid van het Nederlandsch' Fa brikaat te overtuigen. Zou het ook mogelijk zijn dat Nederlandsch fabrikaat niet altijd wil zeggen goed fabri kaat, of dat het buitenlandsche fabrikaat bij gelijke kwaliteit goedkooper is, of dat men in het buitenland beter bediend wordt? Men koopt nu eenmaal daar waar men het beste terecht komt. Dat is in het algemeen belang en bevordert de „aanpassing". Om een voorbeeld van andere richting te noemen: het zal nooit gelukken de dames te overtuigen dat Coty-parfum niet fijner is dan het Ned. fabrikaat van dit genre. Hetzelfde geldt voor vele mode- en luxe-artikelen. M.i. dient de Ned. industrie zelf voor haar pro paganda te zorgen. Dat overheidslichamen deze industrie door opdrachten steunen is te begrijpen, ofschoon het dikwijls economisch niet verantwoord is. Maar het is niet toelaatbaar propaganda voor de Ned. industrie te betalen met belas tinggelden waarvan duizenden belastingbeta lers de dupe worden. Het zou sympathieker aandoen indien Ir. Damme zijn werkkracht, die niet geheel door zijn positie van directeur-generaal van P. T. T. schijnt te worden geabsorbeerd, zou aan wenden om ons zoo spoedig mogelijk weer te brengen tot de tarieven P. T. T. van 1913, waarmee het algemeen belang werkelijk ge diend zou zijn en waardoor de aanpassing, die de Regeering wenscht, ook bevorderd zou worden. Het is geen groote kunst om in een monopo lie-bedrijf een overschot te verkrijgen met hoogere tarieven en minder service. W. D. N. Antwoord van Ir. Damme. Wij hebben dit ingezonden stuk ter kennis neming en met verzoek om beantwoording toegezonden aan Ir. M. H. Dammen, die ons daarop het volgende schrijft: „Uit de talrijke publicaties van de Vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat kan blijken, dat haar propaganda geenszins ten doel heeft den import te belemmeren. Geimporteerd worden in de eerste plaats goederen, welke hier te lande niet niet zoo goed of niet zoo goedkoop vervaardigd kunnen worden. De propaganda van Neder landsch Fabrikaat richt zich niet tegen dezen invoer, doch tracht zooveel mogelijk het ge bruik van Nederlandsche producten te bevor deren in de gevallen dat deze, zonder rede lijken grond, ten behoeve van een buiten- landsch product worden voorbijgegaan. Dat bij het vervaardigen van Nederlandsche artikelen groote belangen betrokken zijn, zal ieder die kennis neemt van de werkloosheids cijfers in de industrie moeten toegeven. De officieele cijfers toonen overigens aan dat van de ruim 1 millioen personen, waarmede het aantal werkkrachten in het Nederlandsch bedrijfsleven de laatste 30 jaar is toegenomen, bijna 600.000 in de industrie geplaatst wer den, dus meer dan in alle andere bedrijfs groepen tezamen. Dit moet ons tot de overtuiging brengen, dat het waarlijk niet onverschillig is voor ons welvaartspeil of in de 2.000.000 Nederlandsche gezinnen verbruiksartikelen van Neder landsch fabrikaat worden gebezigd. Wat de P. T. T.-tarieven betreft slechts deze opmerking: de herhaalde verlaging dezer ta rieven in de laatste jaren wijst er op hoe ernstig het streven in het bedrijf is om in dit opzicht de „aanpassing" te bevorderen. Het onmogelijke moet men niet vragen: het peil van 1913 is echteer alleen maar bereikbaar in doen ook de lasten in voldoende mate terugge bracht kunnen worden. Dit nu heeft het be drijf der P. T. T. geenszins geheel in de hand. Men denke er b.v. aan, dat de belooningen van alle Rijksambtenaren in onderling ver band worden geregeld en zich in belangrijk? mate richten naar andere factoren daar'naar de behoeften en eischen van het P. T. T.-be- drijf alleen." VOOR PERFECTEN PASVORM'. Wie thans schoenen koopt, verzuime niet de collectie VIPAX Heerenschoenen te zien. Wie daaruit kiest, kiestgoedHij kiest een schoen, die zich van al het bestaande onderscheidt door een blijvend idealen pasvorm. Elke VIPAX schoen heeft de volgende speciale VIPAX-voordeelen: de „wonderzool", die licht is en soepel en ontzaglijk duurzaam; een groote variatie van vlotte, sportieve, elegante modellen en ten slotte een afwerking, die VIPAX schoenen stempelen tot het betere genre heerenschoen. Let op het merk in de zool! DAMES-. HEEREN- EN KINDERSCHOENEN i VREDESTEIN-LOOSDUINEN Y/laakt hei li 2otneee nu. Uengi U. D. u/e-decatn een geacht setteeinq. sehectntinnene, ceeionnes, kussens, tuinmeu- WLen, pMoeols etc.. leyen zeee laqe fudf-zen. f b za# Complete collectie origineel Een partij zeer solide scherm- en tentlinnen in mooie frisse kleuren, nu extra voordelig 100 c.M. br. 120 c.M. br. 140 c.M. br. tegen de laagste prijzen 140 c.M. br75 - 65 160 c.M. br85 - 75 180 c.M. br95 - 85 UfeHieedies Voor Tuin_ en cafétafeltjes Solide kwaliteit in grote keuze, frisse dessins 40 C.M. br22'/s - 16 Voor Tuin- en Cafétaf eitjes 90 x 90 49 - 45 - 24 120 x 120 971/ï - 74 - 59 Cteiattae Voor gordijnen, kussens en kleedjes. Zeer uitgebreide sortering in frisse dessins en kleuren enkel breed 24 - 19 - 13«/s - 94" dubbel breed 45 - 35 - 24 16 Shadow c&etoHM Zware kwaliteiten, in uiterst fraaie dessins 120 c.M. br98 - C&etGMte kussens leuke, frisse dessins, prima vulling 49 - 24 - zeer grote maat met prima *7/1 kapokvulling 97«/s - Hoept in de mocfrenueen 11 TUINGARNITUUR in diverse kleuren, bank, tafel, 2 fau teuils, compleet 22.50 -1975 TUINPARASOLS in verschillende kleurcombi- naties 5.90 - STRANDSTOELEN met sterke lopers "f A 97'/ï - 4- RIETFAUTEUILS stroomlijnmodellen - 5.90 - 490 ÏAMpeteedschaftfiek In onze spec Ie afdeling brengen wij thans en uitgebet Je collectie Tuingereedschap pen, Sproeiers, Tuinslang etc te At

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7