De afsluitdijk „in de wolken". 23.- Doorzitten? Wat een coupe! Ernstige branden op verschillende plaatsen. VRIJDAG 22 MEI 1936 HAAELE M'S DAGBLAD 3 Bijzonderheden omtrent de ondermelkregeling. I Een halve eeuw geleden Tot een koude wind blies. Onafzienbare wolken muggen maken den afsluitdijk onbegaanbaar. Auto's als locomotiefjes. Nederland wordt door plagen bezocht! Het is, alsof alle ongedierten uit het dierkundeboek van onzen schooltijd zijn losgebroken en ons vaderland belagen. Met als het ware strate- gisch overleg sluiten zij ons in, waarbij de Zuidelijken onze voorraden aanranden en de Noordelijken een doeltreffende blokkade uit voeren. De Afsluitdijk is in de wolken! Doch niet van verrukking, maar van de muggen. De be richten kwamen hierover reeds tot ons en wij wilden er het onze van hebben. De auto moest te hulp komen en met laakbare lichtvaardig heid begaven wij ons op weg zonder voor zorgen, doch gelukkig met voldoende benzine. Wanneer wij die niet hadden gehadDe Afsluitdijk lag voor ons, toen wij de imposante sluiswerken gepasseerd waren. Doch het was vreemd, dadelijk kregen wij den indruk dat er iets aan de hand was. Muggen waren daar niet, doch er was een vaagheid van lijnen, een onduidelijkheiu in het verschiet, die wij niet kenden. Was dat het? Ja. dat was het en spoe dig zouden wij het van nabij kennen. De auto stoof met groote vaart langs den weg, toen wij plotseling in een dichte wolk gevangen waren. Bliksemsnel sloten wij de raampjes en minder den vaart. De wolken werden dichter, er kwam geen einde aan, zelfs de koele bries had geen enkel effect op de trillioenen belagers. Hoog stond de zon aan den hemel, in de auto was het om te stikken en het zicht was niet meer dan enkele meters. Puffend en blazend ont deden wij ons van onze jassen en kropen ver der. Duizenden en millioenen muggen zweef den in de lucht, de wagen schepte ze bij han den vol op, zij sloegen neer tegen de voor ruit en plotseling konden wij niets meer zien. De ramen waren alle geheel met muggen overdekt. Zicht nul. „Neem je logboek en schrijf op", zei een van ons, ..weer goed, zicht nul". De toestand werd critiek. Rakelings scheerde een auto van den anderen kant langs ons heen. Toen kwam het reddende idee, de ruitenwis- scher. Dat oogenbilk was onvergetelijk. Een seconde kwam er licht door de voorruit en dadelijk zetten wij den wagen in beweging. Doch voor wij een afstand van vijftig me ter hadden afgelegd waren nieuwe duizen den muggen op de ruit beland en nu gebeur de het vreeselijke: de ruitenwisscher verbrij zelde de diertjes en overdekte het glas met een ondoorzichtige massa. Er was geen red den meer aan en wij besloten maar voorzich tig voort te gaan. Met eenige omzichtigheid en een geringe snelheid slaagden wij er in eenigen afstand af te leggen, toen er een oogenblik onderbreking in de wolken van insecten kwam. Het oogenblik werd benut en de ruit gereinigd. Doch het was slechts een tijdelijke herademing en na eenige minuten waren de moeilijkheden weer even groot. Het was een vreeselijke tocht. Niet alleen voor ons, doch voor iedereen. Aanrijdingen ontliepen wij soms ter naUwernood. Sommige automobilisten, met meer ervaring dan wij, hadden hun maatregelen genomen. Er waren er die heele vliegenhorren voor de radiator en voor de voorruit hadden aan gebracht. En dan waren er de tankstations! Alles was er in de weer, Man, vrouw en kind stonden klaar met zeep water, borstels, spon sen en lappen. Een gemeenschappelijke aan val en de auto's glansden als nieuw. Honderd meter rijden, en de auto's zagen er weer uit als oud vuilDoch verderop was er weer een volgend station, was er weer zeepwater en waren er weer naarstige handen. Zoo stumperden wij. en gelijk wij ontelbaar velen, langs het krachtige bouwwerk, dat. Nederlandsch twaalfde provincie tegen de zee beschermt. Midden op. tusschen twee zeeën, staat trotsch het monument. Daar werd de dijk gesloten, daar kolkte het zeewater eens ver- Woed. voor de laatste kluiten pletsend en spattend neervielen en Holland en Friesland verbonden. Vol ontzag zien wij omhoog en ontwaren vaag de omtrekken van het gebouw. Ontzag lijke wolken muggen zwieren en zwaaien aan den top. als een reusachtige zijden vaandel. Het golft en deint, vensters en deuren, mu ren, alles is overdekt met muggen, bij hoopen liggn zij dood op den grond, plakaten drijven op het brakke IJselmeer. Dan weer verder! De muggen dringen thans door de spleten in den bodem van de auto. het is alsof zij in de electrisohe hoorn zitten! Dan zien wij een stoomwolkje. Wat. is dat? Dertig kilometer per uur en koelwater bijgevuld in Hoorn? Doch het is onloochenbaar, het water kookt! Dan begrijpen wij ook dit: de radiator zit dicht. Als kleine locomotiefjes stoomen wij elkaar voorbij, wollige, stoffige speelgoed- treintjes. Tot het einde bereikt is. Friesland! Heeft Columbus zoo'n zucht van verlichting geslaakt als wij? Friesland, zeepwater, licht, lucht en open ramen! Toen, als bij tooverslag Het liep tegen den avond toen wij ons op maakten voor de terugreis. Lang dachten wij na, vastberaden knikten wij elkaar toe, doch de verleiding om maar over land terug te gaan, was groot. De lucht was grauw, de wind Noordelijk om- geloopen en aanmerkelijk aangewakkerd. Zoo besloten wij tot den terugtocht, beiden gewapend met een ruitenkrabber met een gi- lette mesje er in. Doch ziet, waar wai'en de muggen? De dijk lag kaarsrecht, met straklce lijnen voor ons uit. Waar waren de wolken, de duizenden, de millioenen? Eindelijk was de redding gekomen. De straf fe Oostenwind was niet van invloed geweest, doch de koude die nu uit het Noorden kwam aanwaaien was te veel. De dijk was schoon. Het monument was weer zichtbaar en de café houder zichtbaar opgelucht. Hij deed ons het verhaal van zijn erva ringen. Nu waren ze weg, maar ze zaten nog in het gras. En dat ze nu alleen door de koude verdreven waren was ook weer niet alles. Eerst kwamen de rnenschen niet om de muggen, nu om de kou, waar moest het heen? Je moet er toch je kost verdienen! Er was niets tegen te zeggen. Er was ook niets te zeggen tegen de sombere voorspelling dat het alleen nog maar erger zou worden. „Als de wind weer ligt en de zon weer door komt, dan róókt ie weer, meneer!" Wij keken naar buiten De Zuiderzee, par don het iJsselmeer, golfde wild, de wind blies over de kam van den dijk, schudde het gras. En in het gras zitten zij. Bij duizenden, bij millioenen, bij milliarden. „En daar helpen geen gaskaarsen tegen, me neer". De oogen kijken ons melancholiek aan. Midden op den dijk staat een monument. Men heeft er een café in ingericht en deze man heeft het gepacht. Thans blaast er een koude wind, klettert er een ijzige regen. Doch de wind zal gaan liggen, de zon zal doorbreken en „zij" zullen het gras verlaten. Zij zullen te rugkomen, zij of hun kroost, in wolken. Zeep water en sponsen, gaskaarsen of vliegen vangers, wat zijn zij tegen de overvloeden van de natuur? Koninklijke keert 10 'A pCt. uit. Drie procent meer dan vorig jaar. Commissarissen van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot exploitatie van petroleum- bronnen in Nederlandsch-Indië, heb ben besloten aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1935 een di vidend uit te keeren van 10V2 pet. (v. i.lVz petj CONSTRUCTEUR SLOT HAALT ZIJN VLIEGBREVET. De bekende vliegtuigconstructeur Slot be zat, het moge eigenaardig klinken, nog geen vliegbrevet. Woensdag heeft hij daarvoor zijn examen gedaan, in de door hem ontworpen „Scheldemusch" en is met glans geslaagd. Ernstig auto-ongeluk bij Ermelo. Dr. Veeneklaas met auto tegen boom gereden. Botsing met anderen wagen. Gisterenmorgen is op den straatweg te Ermelo, bij het blindeninstituut „Zonne- heerdt", een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, waarin dr. Veeneklaas, de beken de geneesheer, die deel heeft uitgemaakt van de Roode Kruis ambulance in Abessynië, pas seerde een auto van den heer J. H. Senff, te Haarlem, die met zijn zoontje en drie vriend jes van dezen een dagje uit was. De auto van dr. Veeneklaas, die bestuurd werd door zijn verloofde, begon 11a het passeeren, vermoede lijk tengevolge van onzeker rijden van een fietser, te slingeren, dreigde tegen een boom te botsen, slipte en sloeg vervolgens tegen een anderen boom. De ingehaalde auto kon niet meer uitwijken en reed op den wagen van dr. Veeneklaas in. Alle inzittenden werden ge wond. Alle slachtoffers zijn naar het ziekenhuis „Salem" in Ermelo vervoerd. Het ergst was Hansje Senff er aan toe. Glassplinters waren hem in het rechter oog gedrongen en hadden het dusdanig beschadigd, dat het onmiddel lijk operatief verwijderd moest worden. Zijn vriendje, Jaap Sevensma, kreeg ook door het brekende glas ernstige snijwonden in het ge zicht. Zoo ernstig, dat organen verminkt zou den blijven, waren deze kwetsuren echter ge lukkig niet. Beide jongens hadden echter ook een lichte hersenschudding. Levensgevaar be stond er voor geen van beiden. Voor dr. Veeneklaas was het ongeluk zeer goed afgeloopen. Hij had een rib gekneusd en uiteraard eenige builen gekregen, maar hij behoefde zelfs niet het bed te houden. Zijn verloofde heeft beide polsen gekneusd, i Ook kreeg zij een snijwond aan een wenk- brauw, maar in het algemeen liet haar toe- stand zich gelukkig ook weinig ernstig aanzien. De heer Senff zelf werd ook niet ernstig gekwetst. Hij had een snijwond in het gelaat, maar kon naar huis teruggaan. De beide andere jongens konden hem daar bij vergezellen. Zij hadden ook lichte verwon dingen aan gezicht en handen en waren na tuurlijk evenals de anderen hevig geschrok ken en zeer onder den indruk. Te Groningen een doode te betreuren. Vereenigingsgebouw te Eindhoven verwoest. Waalre bezit geen brandweer. De droogte van de laatste weken en de felle Noordwestenwind zijn oorzaak geweest van verschillende branden. waardoor verscheidene boerderijen verloren zijn gegaan. Te vens is in Groningen bij een brand in het bekende café-restaurant „Suisse" een doode te betreuren, terwijl bij een brand in een vereenigingsgebouw te Eindhoven groote schade is aan gericht. In den nacht van Woensdag op Donderdag om half drie ontdekte een surveilleerende agent van politie, een rookzuil aan de boven zijde van het café ..Suisse" in de Heerestraat te Groningen. Hij alarmeerde de brandweer en maakte nog verder alarm. Men begon met de inwoners, die hun slaapplaats allen boven in het uit drie ver diepingen bestaande gebouw hadden, te wek ken en wel door het intrappen van deuren en het afschieten van revolvers. Daardoor werden de inwoners, in totaal 15 personen, gewaarschuwd. Dit was ook hoog noodig, want binnen een minimum van tijd sloegen de vlammen fel uit. Van de inwoners wisten vijf dienstmeisjes en twee koks zich aan de achterzijde langs den brandladder te redden. De eigenaar van „Suisse", de 45-jarige heer B. Homan, met vrouw en kind. die een slaap- Verzacht-geneest (Adv. lngez. Med.) 43.000 mark verduisterd? De Amsterdamsche recherche heeft op ver zoek van de politie te Kerkrade in de hoofd stad aangehouden een automonteur, die ver dacht wordt van verduistering van een be drag van 43.000 R.M. te Kerkrade, waarheen hij op transport is gesteld. „MIDZOMERNACHTSDROOM" VAN DE WAGNERVEREEN1GING. Zaterdag a.s. zal de Wagnervereeniging in den Stadsschouwbrug te Amsterdam Shakes peare's „Midzomernachtsdroom" opvoeren, welke voorstelling door Prinses Juliana zal worden bijgewoond. De regie is in handen van Albert van Dai- sum, het Amsterdamsche Concertgebouwor kest werkt onder leiding van dr. W. Mengel berg mede. Ja, maar dat is ook een van die over heel Nederland beroemde Waarborg-Costuums! In alle kleuren en alle maten, reeds vanaf Kreymborg's populaire costuumi 9.75 12.50 14." 17.'° Waarborg - costuums alléén verkrijgbaar bij: (Adv. lngez. Med.) kamer op de tweede etage aan de voorzijde hadden, konden niet meer langs den brand ladder naar beneden. Mevrouw Homan sprong van uit de tweede verdieping in het inmiddels door de brandweer, politie en pu bliek uitgespreide vangzeil.. Zij kwam be houden op den grond. Vervolgens liet de heer Homan zijn 13-jarig zoontje langs een touw naar beneden zakken, waardoor de jongen eveneens behouden kon worden op gevangen. De heer Homan, die vermoedelijk nog te ruggegaan is om een geldkistje te halen, ver scheen even later voor het raam. sprong naar beneden, doch kwam met zijn hoofd terecht tegen een vooruitstekend balcon op de eerste etage. Hij werd daardoor zwaar gewond en toen men hem uit het vangzeil haalde, bleek hij reeds te zijn overleden. Twee huisknechts en het overige personeel hebben zich langs een andere trap kunnen redden, doch een van hen werd hierbij ge wond Hij is naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Inmiddels had de brandweer die met groot matériaal was uitgerukt het gebouw dat als een fakkel brandde van twee kanten aange tast. Daardoor was men het vuur betrekkelijk spoedig meester. De brand moet ontstaan zijn door het achteloos wegwerpen van een sigaret. Waalre heeft geen brandweer. Woensdagmiddag om even voor twee uur ontdekten de bewoners van de boerderij op het Timmereind 5 te Waalre een begin van brand. Daar het vuur door den sterken wind snel werd voortgejaagd, vatte spoedig het strooien dak vlam en korten tijd later was de boerderij één vuurzee. Het gezin van den landbouwer Martin Wiilaards. bestaande uit drie personen, kon zich ternauwernood in veiligheid stellen. Daar niemand het vuur vermocht te stui- Buiten werking gesteld omdat overschrijding der gestelde ondermelkwaarde werd verwacht. Met betrekking tot de regeling voor de ver plichte teruggave aan melkleveranciers van een zeker percentage der ontvangen melk in den vorm van ondermelk, deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede: De regeling bedoelt zoo mogelijk te bevorde ren, dat de netto kaaswaarde van de onder- melk niet daalt beneden 0,5 cent voor Maart, 0,4 cent voor April en 0,3 cent voor Mei en volgende maanden tot einde Augustus. De regeling schrijft onder bepaalde omstandighe den verplichte buitenwerkingstelling voor, ter wijl een commissie wekelijks aan de Neder landsche Zuivelcentrale advies uitbrengt over de vaststelling van het percentage, resp. over vrijwillige buitenwerkingstelling. Met ingang van Zondag 10 Mei werd de re geling buiten werking gesteld, mede. omdat een overschrijding der gestelde ondermelk waarde verwacht werd. doch vooral omdat in de regeling voor verschillende categorieën van bedrijven een sterke beperking ligt opge sloten van de productie van melkpoeder en gecondenseerde melk, welke beperkine zich moeilijk laat rijmen met de omstandigheden ten aanzien van exportmogelijkheden, die zich voordoen. Hoewel de ontwikkeling der omstandigheden mede vooral door eenige stijging der boter- prijzen deze week ernstig de vraag deed over wegen, of ten behoeve van de kaaswaarde der ondermelk de regeling weer moet worden in werking gesteld, is de Nederlandsche Zuivel centrale er deze week nog niet toe overgegaan daartoe te adviseeren, omdat het antwoord op genoemde vraag onzeker is en moeilijkheden ten aanzien van de beperking der bereiding van melkproducten, die hierboven genoemd werden, nog vrijwel onverzwakt bestaan. De volgende week zal de toestand opnieuw onder oogen worden gezien. Inmiddels wordt gezocht naar een bevredigende oplossing der moeilijkheden inzake de fabricage van melk producten. Uitvoering der Vleesch- keuringswet. Verplicht gebruik van destructor wederom drie jaar uitgesteld. Blijkens het in Stsbl. 852 afgekondigd Kon. Besl. is de verplichting voor de verschillen de gemeenten, tot het onbruikbaar maken van vleesch en vleeschwaren door behande ling in een destructor, welke van kracht zou worden op 1 Juni 1936, thans weer uitgesteld tot 1 Juni.. 1939. Toen op 23 Juni 1920 de bestuursmaatregel werd afgekondigd inzake onbruikbaar maken van vleesch en vleeschwaren met behulp van een destructor, werd tegelijkertijd bepaald, dat de Minister aan de gemeenten voor ten hoogste 5 'jaren ontheffing van dat voor schrift kon verleenen. Sindsdien zijn herhaal delijk besluiten verschenen, tot verschuiving van den datum, waarop alle gemeenten tot aansluiting bij een destructor verplicht zou den worden. Tenslotte werd het Kon. Besl. van 13 April 1933 afgekondigd waarbij werd be paald, dat op 1 Juni 1936 de gemeenten defi nitief bij een destructor aangesloten zouden moeten zijn. Intusschen werden hier en daar Woer den, Purmerend en andere plaatsen des tructors opgericht, waarbij tal van gemeen ten zich aansloten. Op verschillende gemeen tehuizen ten plattelande werden voor de ba- langhebbenden lezingen gehouden over de noodzakelijkheid van onbruikbaar maken van vleesch door middel van een destructor (vooral de bodemverontreiniging bij het be graven van cadavers speelde een zeer groote rol), en zoo gingen vele gemeenten zij het dan ook noodgedwongen over tot den des tructor-maatregel, welke echter alweer nieu we lasten op de schouders dier gemeenten legde. Men deed zulks echter, omdat brief wisseling met het betrokken Departement had geleerd, dat de datum van 1 Juni 1936 als uiterste termijn beschouwd moest worden. Uit het thans verschenen Stsbl. blijkt ech ter. dat de betrokken destructor-maatregel wederom voor 3 jaren is uitgesteld. Hiertoe werd overgegaan in verband met den hoogst ongunstigen toestand der gemeentefinanciën in tal van groote en kleine gemeenten. Ons kwam reeds ter ooz-e, dat sommige platte landsgemeenten, wier budget door aansluiting bij den destructor belangrijk verzwaard wordt na het afkondigen van het bovenbedoeld be sluit, trachten zullen, zich van de getroffen overeenkomst inzake den destructor los te maken. ten de gemeente bezit geen brandweer werd na korten tijd de belendende boerderij, toebehoorendc aan den landbouwer H. van Mol ook aangetast, Deze hofstede was onbe woond en onderging hetzelfde lot als de eer ste boerderij. De wind droeg het vernielende element toen verder naar de boerderij, be woond door H. van Mol. welk pand eveneens tot den gror.d toe afbrandde. Bovendien brandden twee aan de overzijde van den weg gelegen groote landbouwschuren en een hooi mijt. alle het eigendom van den landbouwer van Mol. af. De geheele landbouwinventaris en de in boedel van de twee bewoonde boerderijen ging verloren. Van het huisraad van den landbouwer van Mol kon slechts een klein gedeelte worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is niet bekend. Brand in matrassenfabriek. Woensdagavond heeft een brand gewoed in de Matrassenfabriek der gebr. Baarschers te Enschedé. Een bovenverdieping brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Katholiekvereenigingsgebouw te Eindhoven afgebrand. Hedennacht te omstreeks twaalf uur brak een felle brand uit in het gebouw van de R.-K. Werkliedenvereniging dat aan de voorzijde aan den Wal en aan de achterzijde aan de Paradijslaan te Eindhoven gelegen is. Dit groote complex van gebouwen is grooten- deels in vlammen opgegaan. Het gebouw dat aan de R.-K. Werklieden vereniging behoort, is verzekerd. Toen de brandweer ter plaatse versoheen ontdekte men op het tooneel een vuurhaard In het gebouw was gisteravond niet verga derd, terwijl omstreeks elf uur de laatste be zoekers het café hadden verlaten. Omstreeks twaalf uur toen de brand reeds door omstanders was ontdekt, bemerkte de bewoner van het café rook in de zaal. terwijl bleek dat ook het tooneel in de groote zaal reeds vlam had gevat. De totale schade wordt op f 75.000 ge schat. Wat de oorzaak betreft, daaromtrent staat nog niets vast. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 22 Mei: Een belangrijk werk is in de afgeloo pen week aan de Noordzeesluizen te IJmuiden verricht. Onder toezicht van den ambtenaar van 's Rijks Waterstaat, den heer Van Sluijs. zijn n.l. de nieuwe ijzeren buiten- vloeddeuren met gunstig gevolg inge- hangen en terstond in dienst gesteld. Deze vier sluisdeuren zijn in 1885 door de firma W. H. Jacobs op de Hubertina- werf te Haarlem vervaardigd: zij heb ben een gewicht van 100.000 kilogram. Dit belangrijke werk mocht ten volle de goedkeuring der Directie wegdragen. £e& wtouwsdttijfi Zij houden er niet van. Zij, dat zijn de mannen en „er" dat zijn de scènes, die sommige vrouwen voortdurend maken. Er zijn vrouwen die het nu eenmaal niet kunnen laten: zij vergrooten de belangrijk heid van allerlei kleinigheden tot het waar lijk lijkt alsof het onheilen regent! Er zijn weinig dingen die een man zoo uit het lood slaan en zoo ongeschikt maken voor zijn dagelijksche taak alseen oneven wichtige atmosfeer in huis. Busch zingt: Es gibt so gewisse Sachen, die kann man nicht alleine machen.... Maar een explosieve atmosfeer in huis scheppen, dat kan helaas heel goed door éen persoon alleen worden klaar gespeeld! Die behoefte aan intere/sant. doen (want anders is het meestal niets!) maakt van een verkoudheid een longontsteking, van 'n dood gewoon pijntje blindedarmontsteking, en van aangebrande soep eenvergiftigings zaak! De vrouw, die zoo doet (we bedoelen na tuurlijk: die zich zóó aanstelt) is niet in werkelijkheid zoo. zij doet maar zoo. zij speelt comedie. De oorzaak van de onevenwichtig heid van sommige vrouwen, die haar echt- genooten het leven zuur maken met haar eeuwige scènes, kan gezocht worden in een lichamelijk tekort: gebrek aan slaap, aan voldoende vitaminen, aan eiwit of aan wat anders. In dat geval moet er een dokter aan te pas komen. Is dit niet het geval en vindt een lichame lijk gezonde vrouw het noodig, om het huis op stelten te zetten omdat er verschillende dingen zouden kunnen gebeuren, die intus schen nog niet gebeurd zijn en naar alle waarschijnlijkheid ook nimmer zullen gebeu ren dan is dit pure aanstellerij. De rnenschen in het algemeen en wij. Eva's dochters in het bijzonder, bezitten een zeldzame handigheid om alle minder mooie karakter eigenschappen van het dierbare eigen ik toe te schrijven aan.... een teveel aan temperament. Het klinkt dan ook veel aardiger om temperamentvol te zijn dan on- beheerscht! Het is in de weldadige huiselijke atmosfeer, dat de gezinsleden kracht en moed behooren op te doen voor hun verschillende groote en kleine levenstaken; het is de huiselijke at mosfeer die hen hun teleurstellingen en grie ven doet vergeten, die hen staalt met nieuwe kracht. En hoe is dat mogelijk vraag ik u, in een gezin, waar de kijvende, huilerige stem van de vrouw en moeder voortdurend bezig is ziekten, onheilen en rampen te voor spellen. In een dergelijke met electriciteit geladen atmosfeer ontbreekt de noodige rust voor het normaal gedijen van een harmonisch ge zinsleven. Onder de plichten van de huisvrouw Is het aankweeken van zelfdiscipMne en zelfbe- heersching een der voornaamste en tevens één die helaas gewoonlijk over het hoofd wordt gezien, wanneer de inventaris der huwelijksplichten wordt ongemaakt. De vrouw en moeder die tekort schiet in zelfbeheersching. gaat onbewust een schuld aan, waarvan tot in lengte van dagen een zware rente moet worden opgebracht. door anderen AMY GROSKAMP-TEN HAVE. Nederland^he scholieren in België. Bezoek aan Namen, Dinant, Han en Brussel. Hemelvaartsdag hebben vierhonderd Neder landsche scholieren, die een studiereis door België maken zij zijn Woensdag uit Roosen daal vertrokken en hebben dien dag een be zoek aan Mechelen gebracht, vanwaar zij naar Brussel vertrokken zich met een z.g. radio trein dit is een trein, waarvan de coupé's verbonden zijn met een cabine, vanwaar uit explicaties worden gegeven omtrent bijzonder heden van de reisroute, het landschap enz. van Brussel naar Namen begeven. Daar wer den de jongens en meisjes des ochtends om elf uur in het openlucht-theater op den Ci tadel door talrijke Namensche autoriteiten en vele leerlingen en leeraren van middelbare scholen te Namen hartelijk verwelkomd. De Belgische minister van Onderwijs, Bovesse, hield een geestige toespraak, welke echter door een fiksche regenbui moest worden afgebro ken en daardoor ook niet meer kon worden beantwoord. De rest van den dag was het evenwel goed weer en kon het programma worden afge werkt. De tocht werd voortgezet naar Dinant, waar de Citadel en de grotten werden bezocht, waarna een bezoek werd gebracht aan de grot ten van Han, in welke plaats ook de thee werd gebruikt. Voor heden staat een bezoek aan Brussel op het programma. Des ochtends om tien uur zal een deputatie van vijftig leer lingen en leeraren een krans leggen op het graf van koningin Astrid in de crypte van de kerk te Laeken. W. L. KATTENBURG OVERLEDEN AMSTERDAM 20 MEI. Op 86-jarigen leef tijd is overleden de heer W. L. Kattenburg, medeoprichter van de N.V, Goederenhandel L. A Kattenburg en Co.. bij het publiek meer bekend onder den naam magazijn „Neder-* land".

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5