De werkverschaffing te Haarlem. Berentelling. KROON-BEHANGSELS Hei Betauftijkste 53e Jaargang No. 16233 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 26 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. IV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTiëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 Mei. De Haagsche Dierentuin. Na een nogal vroolijk debat heeft de Haag sche gemeenteraad een voorstel, om den Die rentuin voor 850.000 te koopen en hem daarna voor 35000 te verhuren aan een nieu we N.V., waarin „tien vooraanstaande stad- genooten" 8000 hebben bijeengebracht, aan gehouden. De Haagsche Raad, die met groote meerderheid tot deze aanhouding besloot, wil meer cijfers zien, wil blijkbaar een grondig doorwerkt accountantsrapport over de zaak hebben. Geen wonder, zou men zoo zeggen. De Haag sche Dierentuin lijkt geen best object, en als men dan een koopprijs van acht-en-een-halve ton moet betalen om 35000 huur binnen te krijgen, dat is dus eventjes meer dan 4 pCt., en daarmee ook nog het twijfelachtig bezit verwerft van een groot gebouw dat een erg verwaarloosden indruk maakt en dus heel wat aan onderhoud zal kosten.dan lijkt de heele transactie een erg slecht zaakje voor een gemeente. Bovendien marcheert deze af faire al jarenlang niet best. Vandaar na tuurlijk, dat de gemeente erbij gehaald wordt. In den Raad werd opgemerkt, dat Den Haag dicht bij Amsterdam's Artis en bij Rotter dam's Diergaarde ligt, waarbij Artis natuurlijk werd geprezen en de Haagsche beesten er in vergelijking niet best afkwamen. Vooral jhr. van Beresteyn was hard jegens hen: „wat ver sleten apen, een paar leeuwen en niet te ver geten BetsyWeliswaar nam hij de quali- ficatie van de apen terug, „omdat zij zich hier niet kunnen verdedigen", maar de ver nietigende critiek was geuit. Hij geloofde trouwens niet dat eenig gemeentebelang bij het behoud van den Dierentuin en zeker niet bij deze rijtjes dierengevangenissen betrok ken was. Neen. Dat valt ook voor een Haarlemmer moeilijk te begrijpen. Wie onzer is ooit naar Den Haag'gereisd om de beesten in den Die rentuin te bekijken? En nu kan men van ons nog zeggen dat wij dichter bij Amsterdam zit ten, maar zou iemand die in het omgekeerde geval verkeert er niet veel liever de langere reis naar de hoofdstad voor over hebben? Ik geloof dat wel heel weinig riiet-Hagenaars ooit een dergelijke expeditie ondernomen zul len hebben, behalve dan uit de omliggende dorpen. Den Haag en Scheveningen bieden vele attracties voor vreemdelingenverkeer, maar de Dierentuin .behoort er niet toe. Hij is er alleen voor de Hagenaars, die er onvol doende belangstelling voor blijken te hebben om hem financieel gaande te houden. En dat terwijl de bevolking van Den Haag in de laat ste halve eeuw vervijfvoudigd is! Men moet aannemen dat het ding uit den tijd is ge raakt! Ook bestaat er aanleiding tot de gedachte, dat wij Nederlanders langzamerhand wel wat al te overdadig in dierentuinen zijn geworden. In de drie grootste steden, in het Gooi, op de Veluweis het niet wat veel? „Dierenge vangenissen", zegt het Haagsche raadslid, en hier rijst nog een overweging. Vereenigingen voor Massale Menschenbescherming moeten nog een zwaren strijd voeren in de Europee- sche beschaving, maar Vereenigingen voor Dierenbescherming erkennen we allang en gaarne. Is het nu wel te rechtvaardigen een onma tig groot aantal dieren, waaronder vele vrij wel-onschadelijke, in hokken te laten ver kwijnen als kijkspel en niet anders? Is één dierentuin als Artis voor een klein land als het onze, niet genoeg om de belangen van wetenschap en onderwijs, die bij verzamelin gen van levende dieren gemoeid zijn, te dienen? De tien „vooraanstaande Hagenaars" (oh Charivarius) die blijkbaar handiger zaken- menschen zijn dan men in het algemeen van zulke Hagenaars pleegt te veronderstellen, zullen niet veel kans maken om hun op zetje uitgevoerd te krijgen. Als belastingbeta lers, mogen wij trouwens allen hopen, dat de grootste gemeenten des lands zich althans in dezen tijd. van fantastische exploitaties te gen lage rentevergoedingen en zonder be langrijke werkversöhaffings-mogelijkheden zullen onthouden. En na de geweldige bezui nigingen op kunst, wetenschap, onderwijs, openbare werken enz. enz. schijnt het niet gek, als Nederland zich ook een beetje be perkt in zijn „rijtjes dierengevangenissen".... R. P. DE AULA. De Directeur van Openbare Werken heeft bij B. en W. een plan ingediend voor den bouw van een aula met toiletgebouwtje op de be graafplaats aan den Vergierdeweg te Haar lem, Deze bebouwing is echter ontworpen op meer dan 10 M. afstand van den openbaren weg. Tot den bouw kan derhalve niet worden overgegaan dan nadat door den raad vrijstel ling is verleend van het bepaalde bij art. 29, 2a der Bouwverordening. Tegen het verleenen van die vrijstelling bestaat bij B. en W. geen bezwaar, zoodat zij den raad voorstellen daartoe te besluiten, Bestrijding werkloosheid te Haarlem. De onderhandelingen met het rijk over 34- ton onderhoudswerk. Plan wordt niet uitgevoerd. Bij de behandeling der begrooting voor 1936 heeft de heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken, aan den Haarlemschen ge meenteraad medegedeeld, dat, nu de crisis ongeveer 5 jaar geduurd heeft, er bij de ge meente wat het onderhoudswerk betreft, een achterstand is van 3 1/2 ton (f350.000). Het gelden hier scholen, torens, straten, enz. In die 3 1/2 ton zitten 11/2 ton aan materiaal en 2 ton aan loon. Het rijk is bereid de 11/2 ton aan de gemeente te leenen, mits het werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd. De heer Reinalda voegde er aan toe, dat B. en W. dit onverantwoordelijk achten omdat er dan geen vakmenschen aan dit werk gezet kunnen wor den. Daarom waren B. en W. niet op het aan bod van het rijk ingegaan, maar het college van B. en W. zou verder met de regeering onderhandelen om verbetering te krijgen in de voorwaarden der regeering. Wij vernemen thans, dat deze onderhande lingen met het rijk niet het gewenschte resul taat hebben opgeleverd. Van uitvoering van het plan komt dan ook, althans in afzienbaren tijd, niets. Reeders nemen het voorstel van den Rijksbemiddelaar aan. Toch een conflict? Naar wij vernemen is in de giste ren gehouden ledenvergadering van de reedersvereeniging gestemd over liet voorstel van den Rijksbemidde laar. De stemming had tot resultaat, dat het voorstel met op 3 na alge- meene stemmen werd aangenomen. In het resultaat van deze stemming ligt opgesloten, dat de reeders van nu af de oude voorwaarden, waarop nog werd gevaren, niet weer zullen handhaven en waar de zee liedenorganisaties het voorstel van den Rijks bemiddelaar hebben verworpen, kan men thans in zekeren zin reeds van een conflict spreken, zonder dat het tot een staking is gekomen. Door een en ander is de toestand zeer onzeker en niet minder ondui delijk. Eenige trawlers liggen op te stoken. Deze zouden heden gaan va ren. Of hiervoor een bemanning be schikbaar is, zal nog afgewacht moe ten Worden. Van de zijde van de reedersver eeniging deelt men ons nader mede, dat op verzoek van den Rijksbemid delaar, die afwezig is, de invoering van de nieuwe loonregeling wordt opgeschort en dientengevolge nog eenigen tijd op de oude voorwaar den wordt gevaren. De Vischhal als Parkeerterrein Geen overlast voor kerkbezoekers. Onze lezers weten dat het de bedoeling van het Haarlemsche gemeentebestuur is de Visch hal op de Groote Markt te bestemmen voor parkeerterrein va)n auto's. Omdat het ons bekend was dat het terrein waarop het gebouw van de Vischmarkt staat het vroegere „dievenkerkhof" indertijd door de kerk aan de gemeente verhuurd was voor het stichten van de Vischhal, hebben wij geïnformeerd of reeds toestemming van de Kerkvoogdij verkregen was om de Vischhal van bestemming te doen veranderen. Ons werd verzekerd, dat de Kerkvoogdij besloten heeft daartegen geen bezwaren in te brengen. Die beslissing is genomen nadat men zich over tuigd had of de verandering overlast voor de kerkbezoekers zou geven. Daartoe zijn proeven genomen. Eerst is de heer A. van Driel, de directeur van Centraal Vervoer, met een zware vrachtauto de Vischhal ingereden. Dit gaf in de kerk overlast. Later is de proef herhaald met een luxe wagen en hoewel daarbij geens zins zoo stil mogelijk gehandeld is, bleek men er in de kerk niet meer van te hooren dan van het passeeren van andere auto's op de Markt. Het is niet aan te nemen dat op Zondag als er kerk is vrachtauto's in de Vischhal gestald zullen worden. Als er concerten in de Groote Kerk zijn is het mogelijk, dat eenige maatrege len aanbeveling zullen verdienen. Ons werd de opmerking gemaakt of het gewenscht is om het terrein voor de Vleeschhal ook te bestemmen voor parkeeren- de auto's. De vrees werd uitgesproken dat daardoor de achtergrond van het mooie ge bouw benadeeld zal worden. Toen wij daarover met een lid van het ge meentebestuur spraken werd het volgende antwoord gegeven. De verwachting is, dat het mooie stadsbeeld bij de Vleeschhal niet verminderen zal door het parkeeren van auto's. Het is namelijk een vrij hoog gebouw en de auto's zijn slechts laag. De Visschhal is geen mooi gebouw maar er wordt niet aan gedacht die af te breken, omdat juist de kerk zoo mooi oprijst doordat het lage Vischhalgebouw op den voorgrond staat. De voor de Vleeschhal parkeerende auto's kunnen ook diezelfde werking uit oefenen. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING (zonder iets te beschadigen), onder geheimhouding en schrif telijke garantie. ZUIVERONDERNEMING „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Nadere mededeelingen van B. en W. Thans is het (reeds in ons vorig nummer door ons aangekondigde) voorstel van B. en W. van Haarlem verschenen over de verhoo ging van de posten voor werkloozenzorg. B. en W. schrijven aan den raad, dat bij de begrooting voor 1936 de uitgaven ten behoeve van de werkverschaffing aan werkloozen als volgt werden geraamd: a. voor werken, door of vanwege de gemeente ondernomen f 100.000 b. door of vanwege het Rijk f 50.000. c. door of vanwege de provincie f 75.000. Totaal dus f 225.000. Naar het zich thans laat aanzien zal deze raming niet voldoende zijn ter bestrijding van de voor 1936 te verwachten uitgaven. Voor wat de raming sub a betreft zij nl. opge merkt, dat voor de werkverschaffingsobjecten (waaronder verschillende waarmede reeds in 1935 werd aangevangen), welke in 1936 zijn of zullen worden uitgevoerd, benoodigd zal zijn een bedrag van omstreeks f 210.000. Aange zien het wenschelijk wordt geacht voor nog ter hand te nemen werken de beschikking te hebben over een bedrag van f 50.000 wordt de raming van dit onderdeel verhoogd met f 160.000, en derhalve gebracht op f 260.000. Onder de aandacht zij hierbij gebracht, dat dit bedrag alleen vertegenwoordigt het totaal der uit te betalen arbeiasloonen en sociale kosten; B. en W. stellen zich n.l. voor te ge legener tijd te voorzien in de regeling van de eveneens ten laste van dezen post komende uitgaven, als materialen, kosten van toe zicht, administratie •;nz., waarvan eventueel een gedeelte naar andere hoofdstukken van den gewonen- en kapitaaldienst der begroo ting dient te worden overgebracht. Ten aanzien van de raming sub b deelen B. en W. mede, dat uitzending van werkloozen naar rijkswerkver- schaffingswerken gedurende dit jaar nog niet heeft plaats gevonden. Wijl liet ook niet in het voornemen van B. en W. ligt in den loop van het jaar daartoe over te gaan, kan de raming voor dit onderdeel (dus f 50.000) ver vallen. De raming voor onderdeel c behoort te wor den verhoogd met f 27.000. De Raad van Be stuur van de N.V. Ontginningsmaatschappij ..Noordholland" heeft zich n.l. bereid ver klaard alsnog een dertigtal werkloozen te plaatsen bij een in het provinciaal duinge bied onder de gemeente Bergen ter hand ge nomen werkverschaffingsobject, bestaande in het verrichten van extra grondwerk voor het graven van waterputten. Naast de dekking van de hoogere uitgaven voor de werkverschaffing behoort te worden voorzien in het te verwachten tekort op de raming van den post. „Kosten van ontwik keling en ontspanning van werkloozen". Bedroeg de raming voor de vakcursussen voor jeugdige werkloozen f 5900, en voor de cursussen voor volwassen werkloozen f 2500, bij den huidigen stand van zaken zal moeten worden gerekend op een uitgaaf van resp. f 15.300 en f 4800. terwijl bovendien voor een te houden spoedcursus voor dienstbodenop leiding f 600 dient te worden uitgetrokken. De hoogere bijdrage uit het Werkloosheids subsidiefonds c.q. 's Rijks kas kan. berekend naar 6812 pet., worden gesteld op resp.f 93.850 voor werkverschaffing en f 13.450 voor de cursussen. PERSONALIA. Voor het doctoraal examen in de rechten is geslaagd mqf. I. C. W. Meppelink te Haar lem. (Nu de beren in Zweden uit hun winterverblijven zijn gekomen, gaat men ze tellen om ze, zoo dit noodig mocht blijken, te bescher men.) Is dit nu werkelijk zoo'n wonder, Dat men het in de krant vermeldt, Vindt u het feit soms ook bijzonder, Als u uw eigen beren telt? Het is natuurlijk niet plezierig. Omdat er steeds weer meer van zijn, Zij menigvuldigen zich tierig, Men krijgt ze niet gemakiijk klein. Wie berenleider wenscht te wezen. Die mag het worden voor mijn part, 't Brengt weinig hoop en tal van vreezen En leidt tot berenleidersmart. Als Zweden klaar is met het tellen En 't aantal acht men te gering, Wil men z' in staatsbescherming stellen. Dat lijkt een zeer merkwaardig ding. Maar eiglijk is dat. goed bekeken, Toch hier ook de gewoonte al. 't Was in die Noordelijker streken Tot heden blijkbaar niet 't geval. Hoe het ook zij, als men in Zweden Te weinig heeft, sta ik mijn deel, Al gaat mijn aantal naar beneden, Naar mijn smaak blijft het toch te veel. P. GASUS. MODERNSTE DESSINS? Alléén Gr. Houtstr. 179, Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Afscheid van schooljaren. De vijfde klas van de Middelbare Meisjesschool viert laatsten schooldag. Vanmiddag om twaalf uur hebben de leerlingen van de vijfde klas van de middelbare meisjesschool feestelijk en luidruchtig afscheid genomen van hun schooljaren. Voor zoover voorra dig werden tandems bestegen, waar na een tocht door de stad werd ge maakt. Twaalf uur. Op den Koninginneweg verza melden zich wat belangstellenden voor het hek van de Meisjesschool. Dan stuiven bij troepen de leerlingen den tuin door, 't hek uit. Tusschen hen in voeren zij de meisjes, die thans den laatsten schooldag hebben uitgeze ten. Zij hebben papieren mutsjes op, blazen op mirlitons en toeters. Fietsen worden gegre pen en de feestviersters klimmen op tandems. Helaas. Haarlem telt niet zooveel tweeper soonsrijwielen, dat allen een tandemplaats konden veroveren. De overblijfsters stellen zich maar met een gewone fiets tevreden en blazen dubbel hard op de meegebrachte lawaai werktuigen. Allemaal klaar? Een lange stoet staat klaar. Mutsen, veeren en linten wuiven in de lucht, gejoel en geroep weerklinkt. Af! Daar gaat het. Een kleurige kronkelen de sliert rijdt den Koninginneweg op, een dichte drom schoolvriendinnen volgt. Er wordt gelachen, gezongen en bovenal getoeterd. Afscheid van schooljaren. Achter blijven zij, die al zooveel jaren jeugd hebben opgeleid, al zoovaak afscheid hebben zien nemen, al zoo vaak kleine verlegen kleuters hebben zien komen en groote volleerde meisjes hebben zien weggaan. Afscheid. De weg wordt weer stil. Leeraren gaan naar binnen, in de verte klinkt nog vaag het gerucht van de feeststoet. Er is geen wee moed bij hen. die een stuk leven afsluiten. Zij joelen en lachen, zingen en maken leven. Zij die achter blijven kijken elkaar even aan. De laatste schooldag dien de leerlingen van de vijlde klas vandaag gemaakt, is feestelijk geëindigd. De scheidende leerlingen trokken. mutsen, op tandems door de stad. hebben mee- getooid met Het woord is aan.... Baer-Oberdorf Niet wat wi) beleven is ons lot, doch hoe wij het dragen. „Weldadigheid naar Vermogen". Een gift van H. M. de Koningin. De Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen", alhier mocht dezer dagen van H.M de Koningin een belangrijke gift ontvangen als blijk van belangstelling in haar werk. „Meer en Bosch" en „Bethesda Sarepta". Derde Geneesheer benoemd. Tot derde geneesheer van de Chr. Vereeni ging voor de Verpleging van lijders aan val lende ziekten (inrichtingen „Meer en Bosch" te Heemstede en ..Bethesda Sarepta" te Haarlem) is benoemd Dr. A. Verjaal. thans geneesheer aan het Psychopathen-asyl te Avereest. Dr. Verjaal zal binnen eenige maanden zijn nieuwe functie aanvaarden. Een monument voor Mr. J. Gerritsz. Wordt te Haarlem opgericht. Naar wij vernemen heeft zich hier te lande een comité gevormd om te Haarlem, de stad waar hij zoo lang gewoond en gewerkt heeft, een eenvoudig monument te stichten ter eering van de nagedachtenis van Mr. J. Gerritsz. Eere-voorzitter van het comité is Mr. M. Slingenberg, Minister van Sociale Zaken, Se cretaris-penningmeester is de heer M. A. Reinalda te Haarlem. LéON DEGRELLE, de nauwelijks 30-jarlge leider en oprichter der jong-Katholieke Rex- partij. die bij de Belgische verkiezingen van j.l. Zondag 21 Kamerzetels veroverde. Italië's koloniale arbeid in Abessynië. pag. 4 De mogelijkheid bestaat, dat Van Zeeland weer Belgisch premier zal worden. pag. 4 MacDonald treedt niet uit het Britsche Ka binet. pag. 4 Door den Haarlemschen kantonrechter is een K. L. M.'-vlieger veroordeeld, omdat hij te laag boven Schiphol een rondje heeft ge vlogen. pag. 3 Te Beuningcn is een cliampignon-kweekerij door baldadigheid van een 8-jarigen jongen afgebrand. pag. 3 De onderhandelingen tusschen liet rijk en Haarlem over onderhoudswerken zijn zon der resultaat gebleven. pag. 1 De reeders te IJmuiden hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar aangenomen. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Haagsche Dierentuin. pag. 1 Amy Groskamp-ten Have. Een vrouw schrijft: Voor den dag ermee. pag. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Neder- landsch-Indië voor den Volkenbondsraad, bondsraad. pag. 4 K. de Jong: Orgelconcert Nieuw Vredenhof. pag. 11 J. B. Schuil over „Wat doet mijn vrouw van 2—5?" pag. 11 C. J. v. T. Onze 39: E. F. Albrecht. pag. 6 H. D. Vertelling. J. P. Baljé Vrouwenleed. pag. 6 De Burgerlijke Staud van Haarlem is opge nomen op pag 9,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1