Amerika's Bloeiend Universiteitsleven. Rubriek voor Vragen. WOEKSn A r, 27 MKT HAAütE M'S DAGE t A D 6 Nieuw-Engeland het middelpunt. Vooraan staat de hoogeschool van Harvard, die driehonderd jaar geleden te Boston werd opgericht. Verrassende ontdekkingen. inwoners van Nieuw-Engeland, de Noord-Oostelijke Staten van de V.S. noemen zich graag Hundrpd-pcrcent- Americans. Ze bedoelen daar twee dingen mee. Hun afkomst en h ?n idealen Het is ongetwijfeld wier. dat in het alge meen gesproken Connecticut, R-ode-Islard. Massachusetts en New Hampshire, niet zóó zeer het product zijn van d^n smeltkroes, waarin alle volkeren van Europa werden ver vormd tot de Amerikaansche nat'e, als de andere staten van den Atlant'rchen kant van de Unie. Het karakter van d^ze streken is veel zuiverder Engelsch. Boston is de metropool van deze wereld. En Boston heeft dan ook absolm.it een Engelsch karakter. Het is oud. In de binnenstad zijn straatjes en buurtjes waar men zich in een Engelsche provincie-stad zou wanen. De taal die men hoort spreken is ook zuiver Engelsch Wel hoort men typisch Amerikaansche uit drukkingen gebruiken; die sluipen trouwens ook in het Hoog-Engelseh binnen, maar daar komt het niet op aan. Het is het accent, dat 't hem doet. En dat is hier in de „betere klin gen" zuiver Engelsch, en niet Amerikaansch In dit oude land wordt je je er bewust van dat er toch wel degelijk „betere kringen" en „standen" bestaan in de Republiek der Ver- eenigde Staten. Het is volstrekt niet in de eerste plaats het inkomen, de financieele klasse, die uitmaakt in welke laag van de maatschappij de menschen thuis hoorcn. Bij ons in Holland hebben wij. om tot Mas sificatie onzer medemenschen te kunnen ge raken. een heel fijn onderscheidingsvermogen kunnen ontwikkelen, dank zij onze brave Ne- derlandsche taal. Het „accent" geeft den toon aan en daar komen wij maar zelden on deruit. Trachten wij 't te verbeteren dan loo- pen wij kans te overdrijven en dan klinkt ons Nederlandsch „gemaekt", wat nog erger is dan plat. Welnu datzelfde bestaat in Amerika ook. Maar door de geweldige grootte van het land en door de plaatselijke verschillen in accent, zit er natuurlijk heel wat meer speling in de spreekwijzen, dan bij ons. Niettemin geldt het zuivere Engelsch als voornaam. En wan neer een vreemdeling tracht „Amerikaansch" te spreken in plaats van onvervalscht En gelsch. dan lacht men hem uit.Het klinkt na melijk even belachelijk als wanneer bij ons een Duitscher plat-Rotterdamsch zou spre ken. Vergeef mij deze uitweiding over taal en ac cent, waarde lezer! Ik heb mij daarom laten verlokken er wat dieper op in te gaan. om dat ik in New-England leerde hoe belangrijk zulke dingen zijn. Het goed Engelsch is daar vooral, maar eigenlijk in hèèl Amerika, een bewijs van saamhoorigheid tot de Angelsak sische cultuur. En dat is het ook. Die cultuur bloeit in het Noord-Oosten het land der universiteiten. Goede en slechte. Er zijn er veel te veel om op te noemen. Er zijn goede en, slechte. En, daar het onaf hankelijke private instellingen zijn, hebben hun diploma's de waarde, die men er aan toe kent. De bevoegdheid tot uitoefening van geneeskundige- of rechtspraktijk is in iederg staat anders geregeld. De bevoegd heden, die men toekent aan diploma's die afgegeven zijn door een universiteit in een anderen staat, zijn ook overal verschil lend geregeld. De bekendste universiteiten zijn Columbia in New-York. Stanford in Cali- fornie, verder de academic's in Nieuw-En geland. Yale, Clark en Harvard. Die behooren eigenlijk in de eerste plaats genoemd te wor den, omdat zij wetenschappelijk onbetwist vooraan staan. In Europa lacht men wel eens om het Amerikaansche universitaire le ven. En er is een tijd geweest, dat dat niet ongerechtvaardigd was. Men moet echter niet de „colleges" ver warren met de „universities". Een college is een tusschending tusschen H. B. S. en universiteit. Men studeert er vier jaar, na de middelbare school doorloopen te hebben. Het onderwijs is er al wel naar de universitaire fa culteiten gesplitst, maar het is feite lijk niet meer dan propaedeuse.Verder hebben de colleges allerlei „schools" die slechts op de praktijk gericht zijn. School of Business, School of Jour nalism. Tot huishoudscholen toe. In plaats van op 18 of 19-jarigen leeftijd, komen de studenten pas op hun 22ste jaar in de werkelijk wetenschappelijke studie. Wie van een Hollandsche H. B. S. of van een Hollandsch Gymnasium den stap naar een universitaire faculteit naar een „graduate school" doet. doet een groote stap. En hij heeft het hard te verantwoorden. Men kan zich daar ongeveer een voorstelling van vor men, wanneer men zich indenkt in de moei lijkheden van een medisch student, die na H. B. S. of gymnasium afgeloopen te hebben daar begint met de medische studie, waar hij ondersteld wordt het geheede propaedeu- tisch onderricht chemie en physica, bene vens de beginselen der anatomie en algemee- ne ziekteleer onder de knie te hebben. Zoo ongeveer bij het candidaatsexamen dus, wan neer de heeren voor het eerst op het hospi taal mogen komen en daar dan tot hun ver rukking door de polikliniek-patiënten met „dokter" worden aangesproken. De graduate schools kloppen echter niet volledig met onze faculteiten. Ook daar vindt men geheel op de practijk gerichte scholen. Natuurlijk geen huishoudscholen, maar wel journalistiek, opvoeding, gouvernement ac countancy, etc. Wij lachen daar misschien om ?Ten onrechte. Onze universitaire op leiding is tenslotte ook voor 99% op de prak tijk gericht. Wij betrekken onze leerkrachten uit de praktijk. Medische specialisten, chemici die in de industrie baanbrekend werk ver richt hebben, juristen die interessante pu blicaties het licht hebben doen zien. die wor den bij ons als hoogleeraar aangesteld. Dat is ons aanrakingspunt met het practische leven. In Amerika zoekt men dat in het leer- program. De leerkrachten kweekt men bijna steeds zélf op. aan de universiteit. Een uitgebreid complex. Zooals ik al zeide. is Nieuw Engeland de ba- Kiflrmat van het universita^ leven. Vooraan 'staat. Harvard, de driehonderd jaar geleden door John Harvard opgerichte hoogeschool. Het is een ongeloofelijk uitgebreid com plex. voor het overgroote deel in Cambridge gelegen in dat deel van Boston dat aan den overkant van de Charles River ligt. De universiteit omvat ook een technische hoogeschool met een beroemde school voor bouwkunde. Ge begrijpt dat er in het land der skyscrapers heel wat eischen aan een ar chitect gesteld worden! De industrieel-techni- sche kant van het vak, ijzerconstructies, liften, verwarming en waterleiding (denk eens aan de waterdrukproblemen bij gebouwen, die twee honderd meter hoog zijn!), die alles speelt be grijpelijkerwijze een groote rol. Natuurlijk komt de vergevorderde specialisatie den archi tect hierbij te hulp. Hij kan allerlei dingen aan anderen overlaten. Maar hij moet toch van dit alles een juist begrip hebben. Het was verrassend te zien, hoe groot aan deze graduate school for architecture het aantal meisjesstudenten was. Ik vroeg hen of ze voor een vrouw toekomst zagen in het vak. Ja zeker! Alleen voor binnen-architect? Geen sprake van échte architectuur. In Boston is een firma, door twee vrouwen gedreven, die zeer goede zaken doet en in New-York.En waar ik dan wel vandaan kwam, dat ik dat niet eens wist? Uit Holland! (Dat is altijd een aanbeveling!) Nu was het hek van den dam. Ik schaamde me, dat ik zoo weinig kon vertellen. Ze wisten letterlijk alles vanonze nieuwe Nederlandsche bouwkunst, de arbeiderswo ningbouw in Amsterdam-Zuid, ze kenden Oud, Dudok, Van Ravestein, Berlage, de fabriek van Van Nelle. Hoe moest je al die namen uit spreken? Nu, dat kan ik ze tenminste vertel len. Een onderdeel van de medische faculteit van Harvard is de school voor tandheelkunde, ook gesi.üt:t in een gc-wone en in een „graduate" school. De opleiding, daar. is een complete med'.v'".-specialistische studie. Het is al wel tot Eurona doorgedrongen (komt dat, omdat wij aar. ons gebit zooveel gevoeliger zijn?) dat hier een wetenschappelijk peil bereikt wordt, dat in Europa met afgunst en bewondering wordt gadegeslagen Het studentenleven. Ik had het geluk ook met eenige studenten van deze richting in aanraking te komen goddank niet alleen met professoren en zoodoende een heel stuk studentenleven te zien. Dat is tenslotte overal even gezellig. Ook in Amerika houden de studenten en studentjes van pleizier maken. Maar er wordt hard ge werkt óók. Wanneer ik zoo aan mijn eigen studententijd terugdenk krijg ik den indruk dat er in Amerika harder wordt gewerkt. „Ge boemeld" wordt er in ieder geval zeer weinig. Wanneer iemand maar zoo'n beetje langs de lijntjes loopt en zich aan de studie niets ge legen laat liggen, krijgt hij al gauw het ver zoek om maar weg te gaan! Ieder kan onder richt krijgen aan de universitaire stichting, maar dan wordt er ook iets van hem ver wacht. De omgang tusschen jongens en meisjes is er bijzonder vlot. De Graduate-Students zijn vrij om naar verkiezing in de „dormitories" te wonen, of op kamers. Zeer velen maken van die vrijheid gebruik. En zoodoende verschilt het studentenleven er niet zoo heel veel van het onze, behalve dan de eigenaardigheden van het Amerikaansche leven, dat ieder een auto heeft, dat de afstanden enorm zijn en liilllillliili!liillli;illli|[llilliiilliilliiiiilil|i||.lii De geest van den grooten Tukor. door WILLEM LICHTENBERG. De heer Plum, die directeur van het „42nd Street Theater" te New York was, belde nog al nerveus en lang. Een bediende trad binnen en directeur Plum vroeg hem, over zijn werk gebogen: „Is de voorstelling beneden al begonnen, Kelly?" „Nee, meneer. De menschen verdringen zich nog aan de cassa De regisseur hoopt binnen vijf minuten zoo ver te zijn." „Dank je'" knikte Plum, „dat wilde ik alleen maar weten. Denk je, dat het weer een uitver kocht huis zal zijn?" Kelly glimlachte: „Maar dat spreekt toch vanzelf, meneer!" Hij draaide zich om, om weg te gaan. Toen viel hem nog iets in en hij bleef. Excuseer, meneer, er is een man buiten, die u wil spreken. Professor O'Flaherty noemt hij zich „O ja! Laat hem nog even wachten. Ik zal beiien, wanneer hij binnen lean komen." Reeds na vijf minuten belde de directeur. Zóó kort had bij hem nog nooit iemand ge wacht. Professor O'Flaherty, een waardige, reeds grijzende geleerde, trad binnen. Plum stond uit zijn stoel op om zijn bezoeker tegemoet te treden. „Vriendelijk van u, professor, dat u ge komen bent!" „Dank u, directeur!" antwoordde O'Flaher ty een beetje asthmatisch. „Hoort u eens, daar het om een zoo belangrijk geval gaatAls men zich, zooals ik, zijn leven lang met de occulte wetenschappen bezig heeft gehouden, dan verzuimt men zoo'n buitengewoon gun stige gelegenheid niet." Plum drukte den geleerde de hand. „Dank u, professor. Neemt u plaats, alstublieft!" Ook de directeur ging achter zijn schrijfbureau zit ten en begon na een oogenbük. terwijl hij met een langen papiersnijder speelde; „U weet dus, professor, dat het om Tukor gaat?" „U meent zeker, om den geest van den groo ten Tukor" verbeterde Ó'Flaherty geheim zinnig. Plum haalde de schouders op. „Daar wil ik niet over beslissen. Daarom heb ik u juist als wetenschappelijk expert, uitger.oodigd bij mij te komen." „Misschien wilt u mij het geval Tukor chro nologisch vertellen?" verzocht de professor hem. „Zeker. Ofschoon ik wil het eerlijk beken nen het mij bij deze zaak een weinig onbe haaglijk t,e moede wordt." Plum zweeg lang. voor zich uit starend, toen zuchtte hij diep en begon: „U bent niet goed thuis in theater zaken, professor, daarom moet ik u de voor geschiedenis vertellen. Dat Allan Tukor een (Adv. Ingez. Med.) dat alles zich op zoo'n veel grootere schaal afspeelt. Er zijn twintig of dertig duizend studenten, zoodat er van een afgesloten corpsgeest een voudig geen sprake kan zijn. Wat mij er vooral trof was de geest van natuurlijke voornaamheid. Iets dat heel wat gezonder is dan een hooghartige corpsgeest. Komt dat door den achtergrond van Nieuw- Engeland? Mr. M. KANN. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Badpak met handdoek, Spruijt, Kampersingel 64 zwart; Beursje met inhoud. Jongbloed, Ben Viljoenstraat 78: Hond, Wes terling, Dr. Bakkerlaan 75, Bloemendaal; Hond, Groes, Arnulfstraat 19; Hond. v. An- del, Allanstraat 16; Honden, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Damesarmbandhorloge, v. Schie. Balistraat 10: Gummihak, Jansen, Z. Brouwersstraat 33; Katten. Kennel Fauna Fr. Varkensmarkt; Zakmes, de Nijs. Feithstraat 5 Nummerplaat, politiebureau Smedestraat: Pakje rnet regenpijpen, Hartendorf. Klopper- singel 175: Postzegels, Brussee, Leidschevaart 101; Padvindersriem, v. Leeuwen. Thomson- laan 35: Tennisracket, v. d. Visch, Linscho- tenstraat 1; Ring het sleutels, Hendriks, Wester gracht 99 rood; Rijwielplaatje; Poel man, Hedastraat 24: Padvindersriem, van Honschoten. Gr, Willemstraat 4; Padvinders riem, v. Eerden. Barbarossastraat 9; Vulpot lood, Kuurstra, Zuider Tuindorplaan 4; Zak, inh. waschgoed; Zwart Asseldelverstraat 61. y j llZiiÊéq&etu Tast Le&i üvdiea U. Akkertje H&ewt. (Adv. Ingez Med.) lil llllllliillllllllillllllllllllllillllllllllll groot tooneelspeler was, misschien wel de grootste van Amerika, weet u natuurlijk!" „Zeker", knikte de geleerde waardig. „Waarschijnlijk is het u ook bekend, dat wij ons laatste successtuk „De misdaad op Ma deleine" nu al gedurende twee-en-twintig maanden avond aan avond spelen. Met Allan Tukor in de mannelijke hoofdrol." „Men heeft het mij verteld!" „Goed. Tukor had juist in deze rol een niet te beschrijven succes en daarom hield hij er met al den hartstocht van, waarover een oud comediantenhart beschikt. Hij speelde haar eiken avond, winter en zomer, zonder zich een dag rust te gunnen. Dat was volstrekt niet noodzakelijk, daar het stuk sterk genoeg was om een tijdlang zonder Tukor gegeven te wor den en toch volle huizen te trekken." „Is dat zoo bij het theater? Ik dacht altijd, dat het succes alleen van de spelers afhangt." „In het begin zeker. Tot het succes zich ver breid heeft. Is dat er eenmaal, dan mag de bezetting ook door tweederangsartisten vervuld worden. Om het kort te zeggen: in het begin zijn het de spelers die trekken later is het het stuk. Ik heb den armen, gestorven Tukor meer dan eens op het hart gedrukt, toch een poosje rust te nemen. Hij heeft het verontwaardigd afgeslagen. „Zoolang ik leef", zei hij, „speel ik deze rol." Hij heeft haar gespeeld, toen hij bijna niet meer spreken kon van zijn verkoud heid: hij heeft haar gespeeld op den dag, dat zijn door hem verafgode broeder begraven werd; hij heeft haar gespeeld, toen hij zoo ziek was, dat hij zich nauwelijks op de been kon houden. Veertien dagen geleden is hij gestor ven. Op dezen dag speelde natuurlijk een an der, McFadden, zijn verbitterdste tegenstan der in de gunst van het New Yorksche pu bliek." McFadden ken ik. Hij houdt zich ook met occulte dingen bezig en neemt dikwijls aan mijn séances deel." „Zoo? Ziet u, dat wist ik heelemaal niet. Zeer interessant! Dus reeds ongeveer veertien dagen treedt McFadden in „De misdaad op Madeleine" op. Ook met een-prachtig succes. Dat wil zeggen, in het begin werd het bezoek steeds minder, maar in de laatste dagen is het weer enorm gestegen „Dat kan ook een andere reden hebben." „Mogelijk! Ik weet het niet! En juist voor dit geval wilde ik u raadplegen, professor! Ik per soonlijk houd dat alles voor een dom gebazel: ik ben te veel realist om aan spookverschijnin gen te gelooven „Pardon!" onderbrak O'Flaherty ernstig, „over deze zaken doet u beter het oordeel aan ons, wetenschappelijke mannen, over te laten!" „Excuseer me! Ik wilde u zeer zeker niet krenken. Ik wilde u slechts met mijn stand punt bekend maken. Dus, kort en goed, op zekeren dag dook het gerucht op, dat de geest van den grooten Tukor in mijn theater rond doolde. Ik lachte er om nogmaals pardon, professor maar er waren steeds meer men schen, die sti,jf en strak beweerden Tukor den gestorven Tukor, den man, dien tienduizen den ten grave hebben gedragen, in het theater gedurende de voorstelling gezien te hebben." „Ik weet niet, waarom u om zoo iets lacht, directeur!" vermaande de geleerde ernstig. „Dat overledenen op de plaats van hun werk ook na den dood terugkeeren, is reeds meer dan eens aangetoond." „Zang en Vriendschap". Zingt 4 Juni voor de microfoon. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" zingt 4 Juni a.s. voor de microfoon van de N. C. R. V. Het concert wordt uitgezonden uit de groo te zaal van het Gem. Concertgebouw. Het voorstel van het bestuur om den werkloozen van Haarlem toegang te verleenen tot deze uitvoering, werd door den voorzitter van het comité, den heer H. Luijcken met genoegen aanvaard. Als solisten zullen meewerken Hélène Lu- dolph (sopraan) en de heer Lucien Louman (bariton). De begeleiding op de piano is toe vertrouwd aan mej. Emmy van Eden. Ten gehoore wordt gebracht het program ma, dat op 30 April 1.1. met zulk een groot succes gezongen is. VERGADERING TRANSPORTARBEIDERS. Donderdagavond zal in het Blauwe Kruis aan de Oude Groenmarkt de jaarvergadering- plaats vinden van de afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbeiders. In behandeling zal komen het jaarverslag van den secretaris-penningmeester en voorts de beschi'ijvingsbrief voor het op 23, 24 en 25 Juni te houden bondscongres. waarvoor ook de af gevaardigden zullen worden aangewezen. FATTJJSSF.MF.NTEN. Uitgesproken faillissementen door de Ar rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdae: 26 Mei 1936 1. J. H. Hulsbergen, loodgieter, wonende te Haarlem Soutmanstraat 49: curator: Mr. A, van Leyenhorst te Haarlem. 2 M. Plessius. schilder, wonendp te Haar lem. Kamnerstraat 20; curator: Mr. K. van Giffen te Haarlem. 3. P. Homan. brandstoffenhandelaar. wo nende te Haarlemmermeer. Lijnderdijk 54; curator: Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. 4 J. Th. van de Pol. bloembollenexnorteur. handelende, althans gehandeld hebbende on der den naam of firma Roozen en Vandepol. wonende te Nieuw-Vennen. Hoofdweg 1083; curator: Mr W Briët. te Haarlem 5 W van Hooff, tuinder, wonende te Heems kerk Oosterstreng 49: curator: Mr. W. Ven- let te Haarlem. Rechter-commissaris in al de-ze faillisse menten: Mr. C G. Bijleveld te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief van: 1 H. Stolker Sr.. los arbeider, wonende te Haarlemmermeer. Aalsmeerderdük 648: cu rator: Mr Dr. A. F H. Scfhreurs te Faa-rU>m 2 J. A. van der Heyden. kweeker. wonen de te Santpoort Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk. 3 N. H. C. de Bruyn. slager, wonende te Haarlem. Lange Heeren vest 46- curator: Mr O H. van Wijk. te Heemstede Definitieve surséance van betaling voor den tijd van 5 ma,and en ingaande 30 Maart 1936, werd verleend aan: V. M. Oppers, dameshnedenfabrikant, wo nende te Aerdenhout. gemeente Bloemen daal zaak driivende te Amsterdam aan den Ringdijk no. 49 c en d. Bewindvoerder: Mr. F. van der Goot te Haarlem. Definitieve surséance van betaling voor den tijd van 4 maanden, ingaande 15 April 1936 werd verleend aan: A. Biesheuvel, aannemer, wonende te. Rijk, gemeente Haarlemmermeer aan den Aals- meerderdijk no. 229. Bewindvoerder: Mr, J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Geëindigd is wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst het faillisse ment van: Fred. Eyk, houder van een melk fabriek. wonende te Beverwijk; curator: Mr, J, A. B. Sanders te Beverwijk. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll Directeur Plum haalde de schouders op. „Het is mogelijk! Ik weet het niet! Vast staat, dat de geruchten, dat Tukor na zijn dood in het theater rondspookt, niet meer verstommen, Men heeft hem achter de coulissen gezien, in een leege loge, in de zaal, kortom overal. Maar alle pogingen om hem te vatten, mislukten. Gezien hebben ze hem allen hem pakken kon tot nog toe niemand. En daarom ben ik achterdochtig, professor!" O'Flaherty zweeg lang, nam toen zijn bril van zijn neus en begon hem aandachtig te wrijven. Tenslotte zei hij zeer ernstig: „Luis tert u eens naar me, directeur! Ik zal het ge val pas in den loop van de volgende week we tenschappelijk kunnen onderzoeken maar ig zeg u nu reeds, dat er veel waarheid in.zit, dat Tukor werkelijk in het theater rondspookt. De occulte wetenschap kent zulke gevallen. Menschen die van een bezigheid, die hun lief is geworden, of van een verafgode persoon afscheid moeten nemen, verschijnen na hun dood steeds weer. Tukor hing met lijf en ziel aan zijn rol. En nu kan hij die gedachte niet verdragen, dat een ander die speelt en in plaats van hem succes heeft. Dat is de primi tieve verklaring van het spook. Achter de diepere oorzaken zal ik nog wel komen, dat beloof ik u!" Plum maakte een handbeweging. „Tja! Ik kan u niet tegenspreken, professor maar zoo lang u mij niet overtuigt, moet u mij toe staan. dat ik een ongeloovige Thomas blijf. Want ziet u Op dit oogenbük werd de met tapijten be- kleede deur van een zijkamer geruischloos ge opend, en binnen tradAllan Tukor. zoo als hij geleefd hadOf toch niet zooals hij geleefd hadHij droeg het costuum en de grime van zijn laatste rol. zóó, alsof hij ieder oogenbük bereid was op het tooneel gehaald te worden.. Maar zijn oogholten waren lichtloos en zijn wangen ingevallen Directeur Plum schreeuwde het uit. Maar ook O'Flaherty verloor zijn bezinning en zat als vastgenageld op zijn stoel. En eer zij zich hersteld hadden was de geest van den grooten Tukor door een andere deur verdwenen. Lang werd tusschen professor O'Flaherty en directeur Plum niets gesproken. Eerst na een lange pauze vroeg de geleerde met bevende stem: „Gelooft u nu eindeüik, dat de geest van Tukor in het huis spookt?" „Bijna", antwoordde de directeur, nauwelijks zijn stem machtig. De professor nam afscheid: „Good bye, directeur! Ik dank u, dat u mij dit interessante geval opgedragen hebt, en ik beloof u dit raadsel te ontsluieren." Nadat professor O'Flaherty was heengegaan, liep Plum naar de deur waardoor de geest verdwenen was. opende een kast err wenkte. ..Kom er uit Ribben! Het veld is vrij! Ik moet ie zeggen: je bent prachtig als de geest van Tukor! Vandaag spook je eens op de tweede rang rond; de galerij menschen moeten ook eens waar voor hun geld hebben. Maar zeg me eens ronduit. Ribben was dat geen prachtig idee van me, jou als de geest van Tukor te engageeren? De voorstellingen gingen eüend'g slecht Maar •--edert üj ..sor-okt" zün wij eiken avond uitverkocht. Ons stuk za! nog wel een jaar gaan, want iedereen wil zien, hoe de geest van Tukor door de zaal wandelt Stads Bibliotheek en Leeszaal. Aanwinsten. Zede- en Zielkunde. Hamaker: Psychische verschillen tusschen beide sexen. Wolters. Notes on antique folklore on the basis of Pliny's natural. Huishoudkunde, huisvlijt, handwerken, bin- nenliuisspelen. Van Capelle: Leerarbeid. Euwe: Inleiding tot het schaakspel. Weickmann: Repareer zelf maardoe het goed! z Letterkunde: 's Gravesande: Sprekende schrijvers, De Kinkhoorn: Verzen van jonge christelijke dichters. Van Suchtelen: Oorlog; feestgelag ter her denking en huldiging van Desiderius Erasmus. Geschiedenis: Gibbs: The book of the king's jubilee. Jonker Czn.: Onze nationale vlag in de Tweede Kamer. Lor enz: Alexander der Grosse. Zischka: Oorlog om Ethiopië. Nederl. en in het Nederl. vert. romans. Panzini: Gelsomino, 's konings nar. Van Praag: Madame de Pompadour Van Randwijk: Burgers in nood. Sjolochow: Nieuw land onder den ploeg. Engelsche romans: Mckenna: Superstition. Nordhoff and Norman Hall: Pltcalrn's Is land. Stern. Pantomime. Vachell: The Fifth Commandment. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. DIEREN VRAAG: Welk voedsel gebruikt een schildpad en waar leeft hij verder van? ANTWOORD: Wat slablaadjes zijn voldoende, de rest vindt hij wel in den tuin. VRAAG: Hoe verwijder ik mieren? ANTWOORD: Op verschillende manieren: 1'. met Derrispoeder. 2. met versche biergist, met stroop tot een papje gemaakt (naden en kieren van kastjes insmeren met dikke terpentijn). 3. (alleen buiten) vermoedelijke nestplaatsen met kokend water begieten, of door holle buis diep benzine in den grond gieten. 4. In de nabijheid van de nesten 60 c.M. diep in den grond p'.min. 1 pond rottend vleesch begraven of een klein dierencadaver (hond of kat). RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men een Perzisch kleed schoon? ANTWOORD: Goed stofvrij maken. Stevig af borstelen met lauw-warm water, waarin wat mierenzuur is gedaan. Daarna met doek zoo droog mogelijk afwrijven. VRAAG: Hoe verwijder ik olievlekken uit mat ting (naturel kleur)? ANTWOORD: Stevig met waschbenzine af borstelen en direct daarna bedekken met een laagje magnesia, hetwelk na een paar uur ver wijderd kan worden. Zijn de vlekken echter reeds hard, dan gebruikt u perchlooraethyleen. Bij benzine geen vuur of vlammetje in de nabij heid. TOCHTJES VRAAG: Hoeveel K.M. is het van Haarlem naar station Bosch en Duin? Wat is de kortste weg per auto naar station Bosch en Duin? ANTWOORD: Haarlem. Heemstede, Hoofd dorp, Aalsmeer, Uithoorn, Mijdrecht. Wilnis, Breukelen, Maarsen, Utrecht, Zeist, Bosch en Duin. Ongeveer 62 K.M. VRAAG: 1. Wat is de kortste weg van Haar lem naar Apeldoorn? Hoeveel K.M.? 2. En van Haarlem over den afsluitdijk naar Drachten, via Leeuwarden? ANTWOORD: 1. Haarlem. Amsterdam. Weesp, Bussum, Laren, Eenmes Buiten, Bunschoten, Nijkerk, Milligen. Assel. Apeldoorn. Ongeveer 100 K.M. Haarlem, Alkmaar, Stolpervlotbrug. Schager- brug. Oude Sluis. Ewijcksluis, Wieringen, af sluitdijk. Zurich. Harlingen. Leeuwarden, Tjietjerk. Bergum, Suameer, Nijega, Opeinde, Drachten. Ongeveer 150 K.M. VRAAG: Kunt u mij eenige mooie kampeerplaat sen opgeven in 't Gooi of Utrecht en het aantal kilometers afstand? ANTWOORD: Bij Hilversum: a. errein bij den theetuin „Het Witte Paard", aan het rijwiel pad 's-Graveland-Lage Vuursche. Gras: beschut. Aanmelden bij H. D. Gramberg. Ongeveer 50 K.M. b. In het Spanderswond. eig. gemeente Hil versum. 10 dagen van te voren aanvragen bij den commissaris van politie (e Hilversum (geldt hoogstens 6 dagen). Bij Bussum: a. terrein bij de villa „Rondom zon". Noolscheweg 39 2, aan de grens bij Blaricum. Eigenaresse: mevr. B. Ada- ma van Scheltema. Gras: beschut. Aanmelden bij eigenaresse, b. terrein tusschen café „De Heide bloem" en het Laarder Waschmeer. Zand, met heide. Eig.: stichting Gooisch Natuurreservaat. Aanmelden bij het kantoor der stichting Kerk brink. Hilversum. Afstand ongeveer 4 0 K.M. Bij Zeist: Terrein van de gemeente Zeist. Van te voren aanvragen bij den boschwachter A. Breevaart, wonende nabij de speelplaats. Af stand ongeveer 60 K.M. VRAAG: 1. Welke route moet ik volgen naar Giethoorn per motorfiets? Hoeveel K.M.? 2. Idem naar het Uddelermeer? Hoeveel IC.M.? ANTWOORD: 1. Haarlem Amsterdam Die- merbrug, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Hierden, Hulshorst, Nunspeet. Doornspijk, Elburg, Oldebroek, Zwolle, Hasselt, Zwartsluis, Leenders, De Blauwe Hand, Giethoorn. 190 K.M. 2. Haarlem. Amsterdam, Diemerburg, Soest dijk, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Poorthui zen, Oud-Milligen, Nieuw-Milligen, Uddelermeer. 102 K.M. DIVERSEN VRAAG: Waar verkrijg ik wandelkaarten voor Duin- en Kruidberg en voor de Amsterdamsche waterleiding? Wat zijn dp ko«ien? Bestaat er ook een algemeene toeganv-kaarc van den A.X.W.B.? ANTWOORD: Voor Duin- en Kruidberg kun nen kaarten 0.50 per persoon) worden aan gevraagd bij den rentmeester den heer F. Pleke- ma, Brederoodscheweg S2, Santpoort. Voor de Amsterdamsche waterleiding bij de directie. Nieuwe Heerengracht 49, Amsterdam. Dagkaar ten 10 cent per persoon: jaarkaarten op jnaam 5 (hoogstens personen).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10