Kokende artsen. De nieuwe vleugel van het Stadhuis. Het Beteugtiikste 53e Jaargang No. 16234 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 27 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. YV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTEVTIëN 1-5 regels 1.15. elke regel meer 10.35 Reclames 10.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 10.15. Onze Groentjes zt« hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.- Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Emigratie-mogelijkheden naar Zuid-Afrika. Wat een bekend Afrikaner daarover vertelde. Het Hollands Weekblad voor Zuid-Afrika deelde onlangs mede, dat de heer J. D. van Tilburg Sr. te Pretoria „de bekende aannemer en uitvoerder van bouwwerken" een reis naar Europa ging ondernemen. De heer Van Tilburg, die reeds bijna 40 jaar in Transvaal is en dus zeer goed op de hoogte is van de toestanden aldaar, vertoeft bij zijn familie te Heemstede. Wij hebben hem gevraagd hoe op dit oogen- blik de vooruitzichten voor emigranten uit Ne derland zijn. Is het thans nog aan te raden voor bouw vakarbeiders om naar Zuid-Afrika te trekken? zoo vroegen wij. Het antwoord was. Neen. Den laatsten tijd zijn ongeveer 800 Nederlandsche bouwvakarbeiders naar Zuid-Afrika getrokken. Dat is voor- loopig genoeg. Als er nóg meer zou den komen, vrees ik moeilijkheden. Het is daarom zeer verstandig, dat de Zuid- Afrikaansche vereeniging te Amsterdam thans geen bemiddeling meer verleent voor de uit zending van bouwvakarbeiders. Wat verwacht u van het lot. der bouw vakarbeiders die naar Zuid-Afrika getrokken zijn? Op die vraag werd geantwoord: Dat zal in het algemeen wel gaan. De goede vaklieden hebben geregeld werk gevonden en zij zullen het in de toekomst ook wel klaar spelen. Min der optimistisch zijn wij gestemd over de menschen die geen voldoende vakbekwaam heid hebben en die ook geen kans zien om die alsnog op te doen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat die op den duur gedwongen zijn om naar Nederland terug te keeren. De Hollanders die naar Zuid-Afrika gekomen zijn .denkend, dat het daar luilekkerland was, moeten in hun verwachtingen teleurgesteld zijn geworden. Er wordt wel goed geld verdiend, maar er moet ook veel werk voor gepresteerd worden. De handen van menigen timmerman, metselaar, stucadoor of loodgieter die pas uit Nederland kwam, stonden aanvankelijk voor het werk in Zuid-Afrika verkeerd. Omdat wij in een ander klimaat leven wordt er heel anders gebouwd, sommige materialen zijn an ders en moeten ook anders verwerkt worden, enzoovoorts. Als er nieuwelingen uit Nederland bij een baas werk komen vragen, weet die baas /van te voren, dat er de eerste weken geld bij moet. Door het ongewone verdienen de nieuwe lingen hun loon niet. Maar in het algemeen zijn de patroons wel genegen om de Neder landers een kans te geven, temeer omdat de ervaring is, dat de goede vaklui zich spoedig aanpassen, zoodat ze na enkele weken al aar dig in het gewone tempo meegaan. Als mijn zoon mij wel eens zegt: „Er zijn weer eenige Hollanders die werk vragen, u weet ze kosten ons den eersten tijd geld, moet ik ze toch aan nemen", dan antwoord ik hem: „wij moeten wat voor ons vaderland over hebben". Geluk kig denken wij er allemaal zoo over. Bovendien hebben de Hollanders natuurlijk moeilijkheden met het twee talenstelsel in Zuid-Afrika, het Engelsch en het Neder- landsch. Er zijn evenwel veel Hollanders en waar het kan helpen de oud-Nederlanders hun landgenooten voort. In Nederland heeft men veelal een zeer ver keerde voorstelling van de toestanden in Zuid- Afrika. Het is volkomen juist wat daarover in een Zuid-Afrikaansch blad geschreven werd, na melijk: ,,'t Is niet onze fout, maar een fout die in Nederland gezocht moet worden, dat onze werklieden uit 't oudeland, die in 't zonnig Zuid-Afrika hun heil hopen te vinden, hier onvoorbereid aankomen en 'n totaal verkeerde voorstelling hebben van 't land, waar ze 'n toekomst hopen te scheppen. Nog altijd denkt men in Nederland, dat Z.A. 'n soort van achterlijk land is en dat Neder land in kennis en beschaving, in cultuur en onderwijs, mijlen ver boven 't land der boeren uitsteekt. Wat -"n ongerijmdheid! 't Rijkste land van de wereld de begroo ting van staat en spoorwegen sluit met 'n batig saldo van ongeveer vijftig millioen Ne derlandsche guldens en inkomens beneden 400 zijn belastingvrij 't land, dat van alle staten op aarde per capita 't meeste geld besteedt aan onderwijs, 't land, dat zich met reuzenkracht ontwikkelt en ongeëvenaarde bouwwerken schept, dat land, jong, energiek en rijk, zou achterstaan bij de oudere landen? Dit is immers belachelijk! 'n Energieke, jonge immigrant, in 't bezit van 'n einddiploma M.P.S. van werktuigkundig teekenen, gaf als zijn ervaring 't volgende te kennen: „In Nederland dacht ik, dat ik, met mijn opleiding en ervaring, zeker wel 'n goed figuur in Z.A. zou slaan. En nu ik hier werk, kom ik tot de conclusie, dat Afrika Nederland voor uit is. Ik heb nooit gedacht, dat ik hier nog zooveel moest leeren". Hoe slecht men in Nederland op de hoogte is van de toestanden in Zuid-Afrika blijkt uit het feit, dat in Kaapstad twee jonge Neder landers aankwamen, die dachten dat zij werk konden krijgen als onderwijzers. Zij wisten niet. dat iemand drie jaar in Zuid-Afrika moet hebben gewoond voor hij in aanmerking kan komen voor een staats- of provinciebetrek king. Bovendien is de opleiding van de on derwijzer in Z.A. heel wat zwaarder. De door snee-onderwijzer bezit een 2e klasse certifi caat (ongeveer de Ned. Hoofdakte), plus een universiteitsgraad, zoodat de Ned. onderwij zer met z'n hulp of hoofdakte eerst na jaren van ingespannen en moeilijke studie met z'n Afrikaansche collega op gelijken voet zou (De Berlijnsche „Akademie für artzliche Fortbildung gaat een cursus in het kolcen instellen voor dokters) Een arts kan je te langen lest Misschien dan wel genezen, Op 't kookpunt is hij niet zoo best, Als hij zou kunnen wezen. Hij is meest geen kookkunstig man, Dat heeft hem steeds ontbroken, Wat uit zijn koker komen kan, Moet hij ook kunnen koken. Hij hoeft, als hij er iets van weet, Nooit van de kook te raken, En het recept voor een diëet Niet onbekookt te maken. Het lijkt mij een heel wijze stap Van die Berlijnsche heer en. Ook koken is een wetenschap, Die je precies moet leeren. De dokter, met die kunst bekend, Kan op successen hopen, De weg naai- 't hart van den patiënt Pleegt door de maag te loopen. Waarom zou men ook in ons land Met zooiets niet beginnen, De achting voor den artsenstand Zou er nog maar door winnen Eén enkle overweging zou Het plan slechts kunnen wraken. Het lijkt mij voor de doktersurouw Om tureluursch te raken. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Vindt U en U kunt het weten Uw ontvangtoestel een prul? Laat U dan niet langer plagen Belt op: één nul-nuléén-nul. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) komen te staan. Voor den Hollandschen on derwijzer biedt Z.A. geen toekomst meer aan. Verder werd in het bedoelde Z.A. blad ge wezen op de noodzakelijkheid, dat de Neder landers die naar Zuid-Afrika willen gaan, goed op de hoogte zijn van de mogelijkheden die dit land hen biedt. „Wij voelen", zoo wordt geschreven, „dat de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam doet wat zij kan, maar die vereeniging kan niet geheel op de hoogte van zaken zijn. Wie z'n gedachten over 't geheele immigra- tievraagstuk laat gaan, komt tot de gevolg trekking, dat het te bejammeren is, dat er niet 'n centraal lichaam in 't leven geroepen is, dat emigranten ginds goed inlicht en voor bereidt, en immigranten in Z. A. helpt met raad en daad. De Nederlandsche regeering be spaart toch zeker pl. minus 80 pond op eiken werkloozen stamverwant, die naar Z. A. komt. Stellen we 't aantal Nederlandsche immigran ten tot heden op slechts 500. dan geeft dit 'n besparing van 'n kleine f 300.000. Wanneer de Nederlandsche regeering nu 'n immigratie- raad instelde, waarvan de bezoldigde leden woonachtig zijn in Nederland, Kaapstad. Bloemfontein, Johannesburg en Pretoria, dan zijn daar voor zoo'n nuttig lichaam zeker be kwame krachten te vinden, die al hun tijd. vlijt, kennis en ervaring aan dit belangrijke werk kunnen besteden en per slot van reke ning zou Nederland daar nog voordeel van hebben. Zoo'n stelsel zou èn 't oude, èn 't jonge land ten goede komen." Daar de heer van Tilburg het aantal Ne derlanders dat naar Zuid-Afrika getrokken is reeds op 800 schatte, wordt het voordeel dat de Nederlandsche schatkist uit deze emigratie heeft, door besparing op werkloozensteun, reeds f 480.000. Tenslotte vroegen wij den heer van Tilburg: Bestaat er voor andere Nederlanders nog kans om op dit oogenblik naar Zuid-Afrika te emigreeren? Daarover heb ik reeds uitvoerig van ge dachten gewisseld met de directeuren van de Zuidafrikaansche regeering. Ik ben hier naar toegekomen met de machtiging om eenige jeugdige landbouwers aan te raden naar Zuid-Afrika te emigree ren, want daarvoor is wel plaats. Met beleid moeten daarvoor evenwel de goede menschen worden uitgezocht. Het eer ste jaar kunnen er een beperkt aantal gaan, maar het volgend jaar kunnen er dan weer wat komen. Bovendien is er in Zuid-Afrika plaats voor ziekenver pleegsters. Nu zenden wij in Zuid-Afrika meisjes naar Nederland om daar opgeleid te worden voor verpleegsters, maar daaraan zijn nog al kos ten verbonden. Daarom is het beter Nedei-- landsche meisjes die de opleiding reeds ach ter 'den rug hebben naar Zuid-Afrika te laten komen. Het verkeersonderwijs aan de schoolkinderen. A.s. Vrijdag uitreiking der speldjes. Het bestuur van de Ondei'wijs-Verkeers- commissie deelt ons mede, dat de uitreiking van het Haarlemsche verkeersspeldje aan de kinderen, die voor het verkeersexamen zijn geslaagd, zal plaats hebben op Vrijdag 29 Mei Voor de eerste groep te tien uur en voor de tweede groep te twee uur in de Gemeentelijke Concertzaal aan de Lange Begijnestraat. In deze bijeenkomsten zal tevens de groote ver- keersfilm van den A. N. W. B. worden ver toond. Zooals onze lezers weten hebben 1700 kin deren aan dit hoogst nuttige examen deelge nomen. Bezwaren van de Permanente Prijsvraagcommissie. De meervoudige opdracht staat hier buiten. Men schrijft ons uit den Haag: De permanente prijsvraag-commissie, inge steld (door den Bond van Nederlandsche Ar chitecten, het Genootschap Arehitectura et Amicitia, de Vereeniging Bouwkunst en Vriendschap, de Nederlandsche vereeniging voor ambachts- en nijverheidskunst en den Nederlandschen kring van beeldhouwers) tot instandhouding en toepassing van de algem. Nederlandsche prijsvraagregelen. deelt mede, dat zij kennis genomen heeft van het besluit van Burgemeester en Wethouders van Haar lem om aan architecten gelegenheid te geven op eigen risico ontwerpen te maken voor de uitbreiding van het Raadhuis aldaar. Ten opzichte van dezen, met de algemeene nationale prijsvraagregelen strijdigen vorm van wedkamp, heeft de permanente prijs vraag-commissie haar voorlichting aan B. en W. aangeboden. Nu desondanks bedoelde wijze van werken wordt voortgezet, is de commissie verplicht te wijzen op de algemeene nationale prijsvraag regelen. welke bindend zijn voor de aangeslo ten vereeriigingen en deelname aan dezen wed strijd ten sterkste te ontraden. Het standpunt der gemeente. Wij hadden over deze quaestie een onder houd met Ir. M. H. Maas, directeur van Open bare Werken. Deze verwonderde zich sterk over dit com muniqué. Er is geen prijsvraag door de gemeente uit geschreven. Het is inderdaad uit het gepubli ceerde voorstel van B. en W. en uit de raads- debatten duidelijk gebleken, dat aan 5 archi tecten een ondershandsehe opdracht gegeven is om tegen honorarium een ontwerp te ma ken. Dit is een gang van zaken die in zulke gevallen vaker gevolgd wordt. Aan de advies commissie, waarin ook de Bond van Neder landsche Architecten zitting heeft, is dooi de gemeente advies gevraagd welke architec ten voor deze meervoudige opdracht uitgenoo- digd moesten worden. Het verzet van de Permanente Prijsvraag commissie gaat blijkbaar niet tegen deze meervoudige opdracht. Trouwens de uitge- noodigde 5 architecten hebben hun opdracht reeds aanvaard en hebben toegezegd, dat zij hun plan voor 1 Augustus a.s. zullen inleve ren. Maar zooals men weet heeft de gemeente daarnaast de gelegenheid open gesteld voor andere architecten om op eigen risico een ont werp in te zenden. Daartegen gaat blijkbaar het verzet van de Prijsvraagcommissie. Maar de gemeente heeft bij het open stellen van die gelegenheid in het minst niet de bedoeling gehad om daar aan het karakter van een prijsvraag te ver binden. Wie de raadszitting heeft bijgewoond weet, dat uit den raad stemmen opgegaan zijn om ook andere (niet uitgenoodigde) archi tecten een kans te geven. De heer M. A. Rei- nalda, Wethouder van Openbare Werken, heeft toen namens B. en W. gezegd, dat „de deur van het Stadhuis niet gesloten is". Is er een architect zoo werd gezegd die buiten die meervoudige opdracht op eigen risico een plan wil maken, dan kan dat bij B. en W. wor den ingezonden. Maar zoo vervolgde de heer Maas een prijsvraag is dit in geen geval. Er is trouwens ook geen enkele prijs voor uitgeloofd. Alleen is de mogelijkheid open gelaten, dat door een niet-uitgenoodigden architect zoo'n bijzonder gelukkig geslaagd ontwerp zou worden ingezonden, dat het de voorkeur verdient boven de andere ontwerpen. Trouwens al zou de gemeente een prijs vraag hebben uitgeschreven geheel overeen komstig de regelen van de Permanente Prijsvraagcommissie, dan zou zij ook de deur van het Stadhuis niet hebben kunnen slui ten als een architect buiten die prijsvraag om een ontwerp zou willen inzenden. De eenige uitwerking van het communi que van de Prijsvraag-commissie kan dan ook slechts zijn. dat er nu minder ontwerpen van niet-uitgenoodigde architecten komen. De houding der uitge noodigde architecten. Zooals men weet heeft de gemeente de meervoudige opdracht gegeven aan de hee- ren Ir. H. Th. Zwiers te Haarlem, G. H. Holt te Haarlem. F. A. Eschauzier. Den Haag. Ir. A. J. van der Steur te Amsterdam en A. G. Kropholler te Wassenaar. De heer Zwiers. dien wij om zijn meening vroegen, deelde ons mede, dat de waarschuwing van de Prijs vraag-commissie niet gaat tegen de meervoudige opdracht aan de 5 ar chitecten. Die quaestie staat er ge heel buiten. De organisaties van architecten hebben geen bezwaar tegen prijsvragen. In verschil lende gevallen hebben zij daarop zelf aan gedrongen. Maar als er een prijsvraag wordt uitgeschreven moet dit geschieden overeen komstig de regelen die daarvoor gesteld zijn. Dan moeten de architecten die gratis een plan inzenden de kans op een bekroning hebben. Daarom moet voor zoo'n geval een jury aangesteld worden en moeten er waar borgen zijn dat het auteursrecht der inge zonden ontwerpen gewaarborgd is. Daarom waarschuwt de Prijsvraag-commissie steeds voor deelneming aan prijsvragen waarbij die waarborgen niet gegeven worden. Haar waar schuwing geldt in dit geval natuurlijk alleen het indienen van ontwerpen door niet-uit genoodigde architecten. Met de door Haarlem aan de 5 architecten gegeven opdracht is het evenwel iets an ders. Zij krijgen honorarium voor hun ont werp. De gemeente is vrij om een der ont werpen te aanvaarden of niet. Maar die mo gelijkheid bestaat altijd, ook als een parti culier een opdracht aan een architect geeft om een plan te maken. GOUDEN BRUILOFT. Op 10 Juni hopen Gijsbertus van Doorn cn Grietje Verweij den dag te herdenken, dat zij vijftig jaar geleden in den echt wer den verbonden. Tandems weer in de mode. Concurrent voor motorrijwiel en kleine auto? In ons vorig nummer heeft :nen kunnen lezen, dat de leerlingen van de vijfde klas der Middelbare Meisjesschool, die Dinsdag afscheid van de school hebben genomen, op tandems een tocht door de stad gemaakt hebben. Naar aanleiding daarvan hebben we aan een bekenden rijwielhandelaar te Heemstede ge vraagd, of de tandems, die men vroeger vaak in de straten zag, weer in de mode kwamen- Het antwoord luidde bevestigend. ,De men schen, die vroeger een motorrijwiel of een kleine auto bezaten, maar die deze wegens de slechte tijdsomstandigheden moesten af schaffen, zijn er zóó aan gewend geraakt om met z'n tweeën op één vervoermiddel te zitten, dat ze nu hun toevlucht tot een tandem ne men. Ook hiermee kunnen ze een behoorlijke snelheid ontwikkelen. Gewoon rijdende be reikt men er een snelheid van 30 K.M. mee. In Engeland is men weer het eerst met het tandemrijden begonnen. Ook in ons land wor den ze tegenwoordig meer gevraagd De meeste tandems worden gebouwd met een zitplaats voor een heer en een dame, maar vermoedelijk zullen er ook wel voor twee heeren in den handel komen De nieuwste tandems worden zóó ingericht, dat ze door den voorsten rijder bestuurd worden. De prijs voor een goede tandem is ongeveer f 120.—". We herinneren er aan, dat er vroeger ook rijwielen voor drie, vier en vijf personen in de straten gezien werden; dat waren resp triplets, quadruplets en quintuplets. Sinds het verkeer echter zoo toegenomen is, ziet men ze niet meer. Het was trouwens ook niet ge makkelijk, er in de nauwe straten een kleine bocht mee te maken. Het woord is aan.... Napoleon De term „politieke deugd" is onzin. De vermderingen op de Groote Markt. Tentoonstelling in de Statenzaal. Op Vrijdag 5, Zaterdag 6 en Zondag 7 Jurtl as. wordt in de Statenzaal aan het Prinsenhof in het gebouw der Stads Bibliotheek en Lees zaal, vanwege deze inrichting in combinatie met het gemeentelijk Archief een tentoonstel ling gehouden van platen en boeken in ver band met de verandering op de Groote Markt. De collectie platen is zeer de moeite van het aanschouwen waard, daar we de „Groote Markt" afgebeeld zien in alle mogelijke door- loopen fasen vanaf de oudste tijden tot nu toe. Naast de zuiver natuurgetrouwe afbeeldingen zullen bijzonder kleurrijke platen worden uit gelegd. waar de teekenaar zijn fantasie meer speling heeft gegeven dan historisch verant woord is. Naast het platenmateriaal zullen zoowel de oude als de moderne boeken, die met het lot. van de „Groote Markt" in verband staan, de aandacht trekken. De directies van Stads Bibliotheek en Ar chief stellen zich voor. dat zeer veel Haarlem mers met groote belangstelling de kern van hun oude city in haar vele gedaanten van vroeger tot het oogenblik van heden zullen komen zien. VELDSLAG TUSSCHEN TWEE BOEREN FAMILIES. Het blad „Politika" in Belgrado meldt, dat in het- dorpje Nitsj in Centraal-Servië twee boerenfamilies naar aanleiding van een ge schil over een tusschen hun landerijen loopen den weg en een kanaal voor den afvoer van het regenwater, een waren veldslag hebben geleverd. Van de twintig personen, die elkaar met revolvers en messen te lijf gingen, bleef er niet één ongedeerd. Verschillende hunner zijn gedood of ernstig gewond. Jubileumconcert C. O. V. MORGENAVOND - OEM. CONCERTZAAL „LA CROISADE DES ENFANTS" (DE KINDERKRUISTOCHT) van GABRIëL PIERNé. (Adv. Ingez. Med.) BAKKER'S behang NIET DUURDER, WEL BETER. Vakkundige behangers beschikbaar. Voor zelfbehangers snijden wij GRATIS randjes af. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL GEN. CRONjéSTRAAT 135 TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Captain Marius Brophil: Gas en bommen op Ethiopië. pag. 4 Starhemberg is in de oppositie tegen den Oos- tenrijkschcn bondskanselier gegaan. pas- 4 Het Belgische kabinet-Van Zeeland afge treden. pag. 4 Een Britsche treiler is in het Kanaal gezon ken: zes opvarenden verdronken. pag. 4 De regeering wil bij de mechanisatie in de sigarenindustrie remmend optreden. pag. 3 Baldwin heeft in het Lagerhuis verklaard, dat er geen Britseh-Ncdcrlandsch verdedi gingsplan bestaat. pag. 3 Een bekend Zuid-Afrikaner over emigratie- mogelijkheden naar zijn land. pag. 1 Bezwaren tegen de prijsvraag voor den nieu wen vleugel aan het Ilaarlemsch Stadhuis. pag. 1 Te Alkmaar is een orgelfabriek door brand verwoest. pag. 2 ARTIKELENENZ. F. A. Kampers: Amsterdam ontvangt zijn Ko ningin en Prinses. pag. 3 J. II. de Bois over Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 Mr. M. Kami: Amcrika's bloeiend universi teitsleven. pag. 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Vestigingswet zal de „nieuwe klanten" bcoordcclen. pag. 10 J. B. Schuil over „Sonna". pag. 10 H. D. Vertelling. Willem Lichtenberg: De geest van den grooten Tukor. pag. 6 Sport in 't Kort. pag. 9 Schaakrubriek. pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1