SCHAAKRUBRIEK Ifl BI IS i 1 y8 flPl li! 1# p®onr DIM T BConnr ■BR ülli WOENSDAG 27 MEI 1936 HAÏSEEM'S D A G B E A D 9 Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te 'zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem EINDSPELSTUDIE No. 174. (No. 11 van den wedstrijd, 38e ladder). Wit aan zet wint. Stand der stukken: Wit: Ka3, Da4. Zwart: Kbl, Tel, Thl. Voor den wedstrijd kan worden volstaan met opgave van de eerste zeven zetten. „De schaakwetenschap is een deel van de universeele beschaving geworden!" E. RAMIN. PROBLEEM No. 852. (No. 12 van den wedstrijd, 38e ladder). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kh4, Dal, Tel, Tel, Lgl, Lh7, Pc3, Pe3, a3, a4, b5, g3, g4. Zwart: Kd4, Dd7, Ta2, Tc4, Le2, Pe6, b3, b6, e7. VOOR HEN DIE SCHAKEN WILLEN LEEREN LOOP DER STUKKEN: F. Kon in g (vervolg). De Koning krijgt dubbelschaak, wanneer niet alleen het stuk, dat verplaatst wordt schaak geeft, maar ook het achter dit staande stuk schaak biedt. -Dat laatste schaak noemt men dan bedekt- of aftrekschaak. Wanneer de Koning zich niet aan het schaak kan onttrek ken, dóór op een ander veld te gaan, is hij m a t, want de gelijktijdige aanvallen kunnen niet gedekt worden. abcdefgh 'mm m ?ym' mmw m f Op bovenstaand diagram, dat, om de ruimte van een diagram te sparen is verdeeld, vindt men een stelling (rechts onderaan), waarin den zwarten Koning, tengevolge van Wit's zet Lh3g2, dubbel-schaak wordt geboden (het aftrekschaak wordt gegeven door Th4). Zwart kan nu wel met den Looper fl den witten Looper nemen, doch daarmede blijft hij schaak staan door den Toren h4. Zoo ook zou Zwart dezen Toren wel kunnen nemen met zijn Toren e4, maar daarmede zou het schaak door den Looper op g2 niet zijn ont komen. De Koning kan ook niet naar gl, om dat de witte Koning dat veld beheerscht, wes halve Zwart in die stelling schaakmat is. De stelling, links onderaan, toont een dub belschaak, ontstaan doordat Zwart gespeeld heeft La3b2 (de Toren a4 geeft het bedekt- of aftrekschaak). Ook hier zouden wederom Lb2 en Ta4 genomen kunnen worden, respec tievelijk door Lel en Td4, doch in beide ge vallen blijft de witte Koning hetzij door den Toren, hetzij door den Looper, schaak staan. Echter kan nu de witte Koning vluchten naar bl, waardoor hij zich aan het "ubbelschaak heeft onttrokken. (Wordt vervolgd) OPLOSSINC PROBLEEM No. 845. (No. 3 van den wedstrijd, 38e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh4, Db2, Td6, Thl, Lg3, Pa5, Pb6, a3, d2. Zwart: Kc5, Tb8, Le8, Lgl, Pa6, d4, eó, g4, h2. (H. v. Düben, Landskrona). 1. a3a4, enz. OPLOSSINC PROBLEEM No. 846. (No. 4 van den wedstrijd, 38e ladder). Stand der stukken: Wit: Ka2, Dg4, Ld2, Pc3, a3, b5, g2. Zwart: Kc5, Te7, Pd6, c4. (Max Kurschner, -f-1917). 1. Dg4d7, enz. Seide problemen goed opgelost door: C. de Vries, te Bennebroek; H. J. S. Beek, J. H. v. Boekhoven, H. de Ruijter, J. Vermeer en G. J. Waanders Jr., allen te Bloemendaal; D. Baas, G. A. Bakker, J. J. H. Bauer, H. en J. Blokker, J. Y. Blokker, P. J. Blokker, J. Dero- gee, C. v. Dort, H. W. v. Dort, H. W. Germe- raad, J. Hillebrand, R. Hommers, J. Hons- beek, F. W. Hoogerbeets. J. ten Hove, J. ten Hove Jr., G. Huizing, Tlx. Kan. K. Koedooder, C. Koster, A. Krijn, A. v- Leeuwen, J. H. Mei link, A. J. Mooy, J. M. Nidelstein Walter Jr., Joh. B. Pennock, P. Rotteveel, A. Rijken, mevr. J. Smit—Bückmann, B. A. JSnelleman. H. J. Steenbergen. E. P. Striezenou, W. A. L. Visser. A. Vogelenzang, C. Warlé, C. F. Weber, J. P. Wever, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem; L. A. Patoir en C. de Vries, beiden te Heemstede; H. F. Antonisse, J. Germeraad. mej. D. M. Graafland, K. Siegerist en H. F. Zeylstra, allen te Santpoort (allen vier punten) Voorts is Probleem no. 845 goed opgelost door: W. Plessius en E. Voorderhaaken, beiden te Heemstede; R. G. v. Rooy, te Overveen (allen twee punten). Ten slotte is Probleem no. 846 goed opgelost door: H. J. Bakker. J. F. Bonke, A. W. Face, J Hoogeveen, C. Kossen, C. Langelaan, J. v. Lu nenburg, W. Nijenhuis, J. J. Piers, A. Sierveld en M. Steenken, allen te Haarlem; B. v. Ros- sem, te Santpoort (allen twee punten). CORRESPONDENTIE Haarlem. J. F. B.; Santpoort. B. v R 1 Td6xe6 faalt na 1.Tb8xb6 (no. 845). Haarlem. C. K.; H. de R.; G. H. W.; B. D. C. W.; 1. Db2b3 faalt na 1. Le8b5 (2. Db3c2t, Lb5c4), no. 845. Haarlem. C. L.; J. v. L.; W. N.: J. J. P.; A. S.; M. S.; Overveen. A. -N. 1. d2—d3 faalt na 1-Lgle3 (no. 845). Heemstede. W. P. 1. Dg4—g7 faalt bijv. na 1.Kc5b6. DAMMEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN NEDERL DAMBOND. Hieronder publiceeren wij den eindstand van de groep Hoofdklasse Haarlemsche Dam club van de Jubileumwedstrijden, georgani seerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den bond. gesp.gew.rem.verl.pnt. J. W. VAN DARTELEN 5 5 0 0 10 H. van Lunenburg Jr. 5 2 2 1 6 P. H. Meure 5 13 1 5 Ph. G. Amelung Jr. 5 12-2 4 H. Greeuw 5 0 4 1 4 Joh. Fabel 5 0 14 1 Van Dartelen plaatste zich dus in de finale tusschen de winnaars der verschillende groe pen in het district Noord-Holland. DAMVEREENIGING „HET NOORDEN". Secretaris is niet meer de heer H. Bosman doch de heer H Boekei, 2e Hoogerwoerd- dwarsstraat 1. Maandagavond werden in het clublokaal aan de Frans Halsstraat 6 de wedstrijden voor de zomercompetitie voort gezet. De uitslagen luiden: A. Blom remise met W. Reinhardt; J. v. Heuven wint van A. Smit Jr., H. Dienske remise met H. M. Jansen Sr., H. Boekei wint van.M. v. d. Mee; H. Besamusca wint van J. Schotvanger; J. Kroon remise met Th. Leijssen; A. Smit Jr. wint van J. Schotvanger; A. F. v. Leuffen wint van J. Dienske Jr.; H. Dienske—H." M. Jansen Sr.. afgebr.; H. BoekeL—J. van Heuven afgebr. POSTDUIVEN. DE BONTE DUIF Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Compiègne, 354 K.M. Duiven los 8 uur 40 min. Wind N.O. De prijzen werden als volgt behaald: F. Kuiken 1 6 7, F. M. Heer- kens Thijssen 2, J. J. Kan 2, P. H. Brakel 4 5. J. Doornbosch 8 9 10 11. Eerstgetoonde duif 2 uur 15 min. 6 sec. Laatstgetoonde duif 2 uur 49 min. 53 sec. „BONTE DUIF". Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Noyon, afstand 333 K.M Duiven los 8 uur. Wind N-O. De prijzen werden als volgt behaald: F. Kuiken 1 4, P. H. Brakel 2 3, J. J. Kan 5 11, Gebr. v. d. Linden 6 12, W. J. der Kinderen 7, F. M. Heerkens Thijssen 8 9 10 14, H. J. Loman 13 15. Eerst getoonde duif 13 u. 2 min. 40 sec. Laatst getoonde duif 13 u. 30 min. 32 sec. COLUMBA. Uitslag van de wedvlucht van Corbeil, 465 K.M.: P. Boeree 1 7 13 18, F. Neuman 2 6. Th. Donckerwolcke 3,. M. C. Fehres 4 9 10 12 15 16 19, L. Gimbrère 5 8 11 14 17. HENGELEN OPENING SEIZOEN. Maandag 1 Juni (Tweede Pinksterdag) wordt de vischtijd weder geopend. WIELRIJDEN. DE „ACHT" VAN C-HAAM. Uit Gilze: Onder groote belangstelling is Dinsdag de „Acht" van Chaam. de bekende internationale wegwedstrijd, verreden. Het resultaat was als voigt: Nieuwelingen (afstand 44 K.M.) 1 A. Rijvers (Rijsbergen) tijd 1 uur 13 min. 7 sec. 2 J. Jansen (Eindhoven)3 Th. Hop staken (Roosendaal). 4 H. Mak (Rotterdam). 5 F. de Rooy (Tilburg). Amateurs (afstand 100 K.M.) 1 F. Vethaak (Vlaaraingen) 2 uur 40 min. 40 sec. 2 Roest (Amsterdam)3 J. Theuns (Princenhage)4 J Koppelmans (Dorst)5 M. van der Zande (Tilburg). Profs en onafhankelïjken (afstand 110 K.M.) 1 Kaers (Calmpthout-Belgïë) tijd 2 uur 54 min. 29 sec.; 2 K. Vaessen (Echt): 3 A. Kort hout (Putte-Groobenöonck-België), 4 F. Stiessens (Heindonck-België)5 F. Dictus (Calmpthout.)6 Alb. Gyzen (Putte)7 G. van der Ruit; 8 L. Jansen (Hoboken-België), 9 Th. Middelkamp; 10 P. Mertens (Lier- België) „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging houdt Don derdagavond 28 Mei een clubontmoeting te gen „Kennemerland" op de Halfwegsche wie lerbaan. Op het programma staan o.a.: Sprint-kop pelwedstrijd Achtervolging. Afva!wedstr-d enz. enz. De directie der Halfwegsche Wieler baan heeft voor deze ontmoeting een be ker beschikbaar gesteld. Vertrek Amsterdamsehe Poort half zes. iii li Een rugby-speler als verstekeling; De tien belangrijkste boks-gebeurtenissen van het afgeloopen jaar; Duitsche tennisspeelsters trouwen buitenslands; Veteranen in de sport; De rookende invallers langs het lijntje; Promotie wedstrijden met een staartje; Lyrische ontboezemingen van een sport-journalist; Braine als fakir. Toen het Fansche rugby-team zich te Pa rijs verzamelde voor de reis naar Berlijn om aldaar den wedstrijd tegen Duitschland te spelen, meldde zich ook bij de officials de jeugdige voorwaarts Delmas. dien men als reserve gewaarschuwd had zich gereed te houden. Daar het gekozen team echter vol ledig was en ook al de invallers de uitnoodi- ging hadden geaccepteerd, was er voor Del mas geen plaats meer en zeer tegen zijn zin moest hij te Parijs achter blijven Nadat de trein goed en wel vertrokken was, meenden de begeleidende bestuursleden goed te doen, eens even appèl te houden, doch tot hun groote verbazing bleek het gezelschap uit 24 in plaats van 23 personen te bestaan. De re serve-speler Lombarteix uit Montferrand was er- namelijk getuige van geweest, hoe Delmas naar huis werd gestuurd en daar hij bevreesd was, dat hem eenzelfde lot boven het hoofd hing en hij toch zoo graag de reis naar Berlijn wilde medemaken, had hij zich stiekum achteraf gehouden en zich als blinde passagier in den D-trein ingescheept. Toen de officials dit bemerkten, was men reeds ver van Parijs verwijderd eri er zat niet an ders op dan den verstekeling mee naar Ber lijn te nemen, waar de Franschen na een spannenden wedstrijd in de laatste minuten een 1413 achterstand in een 1914 over winning wisten om te zetten. Het bekende Amerika ansche bokstijdschrift „The Ring" geeft in een zijner laatste num mers een opsomming van de tien belangrijk ste prugilistieke feiten van het jaar 1935. Deze zijn. althans door een Amerikaanschen bril gezien: 1. Joe Louis overwint Max Baer met knock out in de vierde ronde. 2. Braddock verovert het wereldkampioen schap door Max Baer op punten te verslaan. 3. Joe Louis zegeviert met knock-out in de zesde ronde over Camera. 4. Terugkeer na de crisisjaren van de mil- lioen-dollar-recette ter gelegenheid van de match Louis-Baer. Aantal toeschouwers 83.462; recette: 1.00.852 dollar. 5. De veteraan Toni Canzoneri herovert zijn wereldtitel lichtgewicht op Lou Ambers. 6 Barney Ross volgt dit voorbeeld door den weltergewicht McLarnin te verslaan. 7. De tournee van Freddie Miller, wereld kampioen vedergewicht, door Europa zonder een enkele nederlaag. 8. De uitschakeling van den zwaar gewicht Art Lasky. 9. De come-back" van Max Schmeling, overwinnaar van Steve Hamas en Paolino. 10. De opkomst van vele jonge boksers in alle categorieën en de hernieuwde publieke belangstelling, vooral voor de lichtere ge wichten. Deze -lijst is wel zeer eenzijdig. Het is be-, kend. dat de Amerikanen de wereldtitels in de bokssport als een nationaal eigendom be schouwen en als er al eens een naar Enge land of Frankrijk verloren gaat, installeert de New-Yorksche bokscommissie „ijskoud" 'm anderen Amerikaanschen pugilist als kam pioen. De eerste vier en ook het tiende punt van bovenstaande lijst kunnen inderdaad als belangrijke elementen in de beroepsbokssport beschouwd worden, de andere zijn dit geens zins. Freddie Miller heeft intusschen zijn titel verloren, Canzoneri en Ross zouden reeds lang verlagen zijn, wanneer ze er in zouden toestemmen, hun kampioenschap op het spel te zetten, terwijl Art Lasky nimmer iets bijzonders gepresteerd heeft. Dat Max Schmeling, die niet zoo jong meer is en niet over een stoot van veel be teekenis beschikt, van den neger Joe Louis zou winnen, is, dis kwalificatie daargelaten, vrijwel uitgesloten. Intusschen vermeldt de lijst niets over Europeesche boksers; de Schotsche vliegge- wicht-wereldkampioen Benny Lynch, die in het middengewicht, Marcel Thil en de Spaan sche overwinnaar van den titelhouder Al. Brown, komen in het stuk niet voor. In Duitsche tenniskringen betreurt men het feit. dat de beste speelsters door hun huwelijk met buitenlanders haar oorspron kelijke nationaliteit hebben verloren, zoo dat geen enkel dameskampioenschap door een inheemsche meer wordt veroverd. Cilly Aussem is Italiaansche geworden door haar CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 2éa, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN: lederen werkdag 9—11 en ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 U. (Adv. Ingez. Med.) huwelijk met graaf Murari, Hilde Krahwin- kel is thans de Deensche mevrouw Sperling. Zoo kon het gebeuren, dat onlangs bij het groote Berlijnsche tournooi in het dames enkelspel de volgende speelsters zich voor de demi-finales klasseerden: de Belgische Adamson. de Hoilandsche Roilin-Couquerque de Italiaansche Manzutta en de Deensche Sperling, die den eersten prijs won. Overigens schijnen, op een enkele uitzon dering na, de dames hun tennis-reputatie niet zoo lang te kunnen ophouden als de heeren. Behalve Suzanna Lenglen. Miss Ryan. Helen Moody-Wills en voor den oor log Mrs. Lambert Chambers in de topklasse, zijn er slechts drie. die zich langeren tijd in de voorste gelederen hebben kunnen handhaven, nl. Madame Matt-hieu. Helen Ja cobs en Kitty McKane. De overigen, zooals Betty Nutthall, Signorita d'Alvarez (thans Madame de la Vandenne). de Zuid-Afrikaan- sche Mrs Peacock en vele anderen kunnen zich na enkele seizoenen van triomf niet bo ven de middelmaat verheffen, waarschijnlijk, doordat zij te veel acher elkaar spelen zon der aan een gesloten seizoen te denken, Stel daartegenover Borotra en Brugnon bij de Franschen. Roper Barrett, Kingscote en Fisher bij de Engelschen, de Amerikanen Johnson en Tilden en de Roemeniër Mishu, die jarenlang in belangrijke tournamenien tot de allersterksten bleven of blijven be hoor en, dan kan men in dezen toch met recht van het sterke geslacht spreken. Ook in andere takken van sport weten de ouderen zich dikwijls langen tijd tegen de jongeren te handhaven. Speciaal is dit het geval in de wielersport, waarvan men dit sei zoen reeds weer voorbeelden heeft gezien. Michard is nog altijd een der beste sprinters van de wereld: Decroix heeft nog onlangs de Ronde van België gewonnen: de 32-jarige Leducq neemt nog deel aan BordeauxPa rijs en denkt er ernstig over om achter den motor te gaan rijden. Antonin Magne is aan voerder van de Fransche équipe in den ko menden Tour de France, Lacquehaye is op 38-jarigen leeftijd nog .wereldkampioen der stayers maar de taaiste van allen is toch de vroegere Italiaansche wegkampioen Girar- dengo. die thans, 44 jaar oud, aan de ronde van Italië zal deelnemen. Laten we in dit verband tenslotte onzen landgenoot Piet van Kempen niet vergeten, die reeds gedurende 24 jaar aan belangrijke wedstrijden deel neemt, het record houdt van het grootste aantal gewonnen Zesdaagschen en nog deze week in een 100 kilometer-koppelrace met zijn broer Jan sterke koppels als Wals-Pelle- naars en Pijnenburg-Slaats met rondenver- schil wist te overwinnen. Van Kempen be hoort nog steeds tot de sterkste baanrijders van de wereld. Onze voetballers hebben in menig onder deel van het spel veel van de Engelschen overgenomen. Qua stijl staan zij dichter bij de Britten dan bij de spelers van andere vooraanstaande landen op voetbalgebied. Zelfs bijkomende gebruiken, zooals het hand jes geven na een gescoord doelpunt, hebben ze van de ons land bezoekende beroepselftal len afgekeken en geimiteerd, doch op 'n zeer belangrijk punt zijn zij in gebreke gebleven. Reeds herhaaldelijk is het ons opgevallen, dat de bij een wedstrijd in voetbaltenue ge stoken reserves, langs den kant van het veld zittend, gereed om zoo noodig in te vallen, gedurende het spelverloop lustig de eene si garet na de andere rooken. Zij beseffen blijk baar niet, dat dit hun uithoudingsvermogen zal schaden en dat het publiek er zich te recht over verbaast en ergert. Nog onlangs waren wij er bij een belangrijken promotie wedstrijd getuige van, hoe een dezer rooken de reserves na de pauze moest invallen. De jongeman, niet gewend aan dergelijke moei lijke wedstrijden, had toch al moeite het tempo te volgen en was tegen het einde vrij wel uitgespeeld. Wellicht zal het een goede les voor hem zijn, in het vervolg vóór en gedurende een match, waarvoor hij als in valler is aangewezen, de sigaretjes te laten rusten. Datzelfde is ook noodig na de training. Deze training toch is er op berekend, ver schillende lichaamsfuncties te verbeteren of te versnellen, waarbij van de organen, spie ren en bloedvaten hoogere prestaties dan ge woonlijk vereischt worden en zij na afloop dei- oefeningen sterker op invloeden van buiten reageeren. Evenmin als een athleet na een race over 800 meter kalmpjes aan de finish zal blijven staan zonder een trui of trai ningspak aan te trekken, evenmin mag een voetbalspeler na gedane oefeningen van ta bak of andere dergelijke genotmiddelen ge bruik maken. Doet hij dat wel, dan gaat het door de training gewonnen voordeel vrijwel geheel verloren. In Engeland, waar men de training over het algemeen serieuzer opvat dan bij ons, komt zoo iets zelfden of nooit voor: laten onze voetballers en andere sportbeoefenaren daar nu eens een lesje aan nemen. Het mag als bekend worden verondersteld, dat H.F.C. II. teneinde haar plaats in de re serve eerste klasse te heroveren, met drie tegenstanders een promotie-competitie van zes wedstrijden moet spelen. Dat deze mat ches tot nu toe weinig voortgang konden vin den. was het gevolg van het feit, dat, of schoon H.F.C, n reeds eenige maanden ge leden het afdeelingskampioenschap behaal de. de kampioen van een der andere afdee- lingen nog niet bekend was. Eerst Zondag 1.1.Is dit in een beslissingswedstrijd tusschen Vriendenschaar II en U.V.V. II uitgemaakt. Maar dat is nog niet alles. De voorzitter van Bloemendaal. de heer A. Cassee. secretaris van afdeeling I deelde ons de volgende merkwaardige bizonderhe- den mede: Tot de gegadigden voor een plaats in de reserve eerste klasse behoort, naast de twee de elftallen van Hilversum. H.F.C. en Vrien denschaar ook dat van D.W.S. Echter is ook het derde elftal van deze Amsterdamsehe vereeniging kampioen geworden en mag nu dus aanspraken doen gelden op een plaats in een hoogere afdeeling en wel in die. waarin het tweede team a!s~nummer éér. is geëin digd. Het reglement van den K.N.VB. ver biedt nu het uitkomen van twee reserve-elf tallen van eenzelfde club in een afdeeling en als gevolg van deze bepaling zal D.W.S. III moeten wachten met het spélen van promo tie-wedstrijden. tot bekend is, of het tweede elftal al dan niet naar de reserve eerste klasse promoveert. Is dit niet het geval (en de beslissing valt eerst, nadat de betrokken clubs ieder zes matches hebben gespeeld), dan mag D.WS. III geen poging wagen een hoogere klasse te bereiken en wordt haar plaats door nummer twee van haar afdee ling ingenomen. Tot zoolang moet D.W.S. m en haar even- tueele tegenstanders, mitsgaders nummer twee var/de ranglijst, dus wachten en het kan derhalve wel begin Augustus worden, aleer deze ingewikkelde promotie-kwestie is beslist. Dit is toch wel een zeer duidelijk bezwaar van 't promotie- en degradatie-systeem, zoo als dat door den KN.V.B. is ingesteld. Dat de sport-journallsiiek zich niet slechts behoeft bezig te houden met het re- gistreeren van gescoorde goals, gemaakte re cords en dergelijke prozaische dingen meer, doch ook aanleiding kan geven tot gevoe lige lyrische ontboezemingen, moge blijken uit een hier volgend gedeelte van een ver slag over het spel van Raymond Braine in den wedstrijd BelgiëHolland, dat zelfs vrij vertaald, ons de tranen van aandoening in de oogen brengt. Bedoeld meesterstuk werd geschreven door Paul Werrie in „La Vie Sportieve". „Braine temde, biologeerde en magneti seerde den bal. Hij beschreef rond het leder met het rechterbeen magische cirkels, oefen de hypnotiseerende bewegingen uit, die tot gevolg hadden, dat de gehoorzame en on derworpen bal zich naar een verlaten plek begaf om daar. te zamen met Raymond Braine. ver van alle andere spelers, aan diens meesterschap te gehoorzamen, Dat was niet meer het werk van een goochelaar,.... het was de kunst van een fakir. Hij gaf den bal zachte tikjes met de punt van zijn schoen, hij behandelde het leder alsof het een billard- bal was. Hij zelf, rec'ht en buigzaam als een panther, danste fraaie figuren rond zijn te genstanders. Hij bracht ze tot grijze wan hoop onder zijn voet was de bal niet meer dat steenzware voorwerp, dat het onder de voeten van zoovele anderen is. Neen, onder zijn voet is die bal een ding van lucht, leven en zweven. Na aldus gezegend te zijn. gaat zij precies naar de plek, waar heen hij (eigen lijk moet dit met een hoofdletter gedrukt worden) haar dirigeert. Dat wil zeggen: in het doel. In het doel, 90 seconden vóór het einde van de match. Dat schot van Braine was in werkelijkheid een kanonskogel, die de reusachtige muren van het intense en thousiasme deden ineenstorten. Het was als een dynamietontlading in de helling van een lx)ts. De rots barstte uit elkaar met donde rend geweld in duizenden stukken". Ziet, waarde lezer, dat is nog eens sport journalistiek van de bovenste plank. Uit bo venstaand verslag spreekt een kijk op het spel, zoo diepgaand en de fijne trillingen van het voetbalmechanisme omvattend, dat ons. gewonen stervelingen, niets anders overblijft dan in stomme bewondering het hoofd te ontblooten. Slechts mag men zich ietwat verwonderen, dat de fakir Braine met het in magische cirkels draaiende been eerst ne gentig seconden voor het einde van de match den bal zoodanig getemd en gehypnotiseerd had, dat deze in het doel belandde. KORFBAL. NederlandBelgië. Het Nederlandsch twaalftal samengesteld. Het Nederlandsche twaalftal, dat Zaterdag 20 Juni a.s., des avonds 7 uur, op Houtrust in Den Haag tegen België zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Aanval: dames: G. Voordenberg en Riet veldBruggeman; heeren: G. Sëits en L. Wedemeyer (allen Deetos). Midden: dames: S. Teysse (Blauw Wit) en M. Looyse-v. d. Brugge (K. V. D.): heeren: H. van Roon (Het Zuiden) en A. de Cocq van Del wijnen (Blauw Wit). Verdediging: dames: N. Vlietman (Wester kwartier) en M. Moos (D. V. D.); heeren: Ph. Visschoonmaker (Hercules) en A. Goores (Westerkwartier). De Olympische Dag. Het athletiekprogramma. Aan onlangs te Tokio gehouden luchtbeschermïngsoeieningen .namen ook Boeddha-priesters deel. De athletieknummers voor den Olympïschen Dag zijn met de volgende deelnemers bezet: 100 Meter hardloopen: Haennl (Zwitser land. Osendarp (Trekvogels). Berger <A. A. C.), Van Beveren (A. V. 1923), Boersma (A. A. C.) en Mesman Schultz (A. V. 1923L 200 Meter hardloopen: Haenr.i (Zwitser land), Osendarp, Berger, Elkema (A. A. C.), Mieghout (A. A. C.) en Baumgarten (Trek vogels). 400 Meter hardloopen: Baumgarten. Van der Booren (Haarlem). Mieghout, Herfst. Woltjer A. V. G. 1926) en Buehrmann (A. A. C.). 800 Meter hardloopen: Mans (Haarlem), Bouman (A. A. C.). Teekens (Haarlem). De Ruyter (Volewyekers), Petit (Avon), Asscher- man (Feijenoord), Feenstra (Trekvogels) en M. Kooy (A. V. G. 1926). 4 x 100 Meter estafette: Nederlandsche ploeg. Utrecht-Oost-Noord). A. A. C., A. V. 1923, Haarlem en Trekvogels. 4x100 Meter estafette dames: Nederland sche ploeg. Rotterdam-team, U. D. A„ Bruen- hilde (Groningen).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7