w ÉN'SD X G 27 SI EI '1936 H A" A'REE SI'S D X 'G B E X 15 lö BILJARTEN. OM DEN „NOBELS-BEKER". De nederlaagwedstrijden om bovengenoem de n wisselprijs werden Dinsdagavond in het. lokaai van ..D.E.S." voortgezet. De Amsterdam- sche club ..D.T.O.O." kwam. Het resultaat luidt als volgtDe spelers van „D.T.O.O zijn eerst genoemd.) Groenveld—G. Vooges 57—100: Meeuwe—C. J. Nobels 124—125; Waeenveld— H. Wesseling 73—90: Hendriks—H.'Tuninga 10084; ZweersD. A. de Foeljaeger 139200; WelleJ. de Ronde 101150. De uitslag van dezen avond was, dat ..D.T.O.O." 594 en „DES." 749 caramboles behaalde, zoodat de Amsterdammers een achterstand hebben van 155 punten. Vrijdagavond komen zij met het 2de zestal op bezoek. WIELRIJDEN. OPENINGSWEDSTRIJDEN STADION BAAN. Op Donderdag 28 Mei. des avonds 8 uur. zui den de openingswedstrijden op de Stadion- wielerbaan worden gehouden. Het hoofdnum mer wordt gevormd door een stayerswedstrijd, te verrijden in drie manches van 25 K.M., waar aan deelnemen Pijnenburg achter Pasquier Jr., Guimbretière (Frankrijk) achter Sauge; Gilgen (Zwitserland) achter Engeli: Van dei- Wulp achter Kaeser; Wals achter Ceurre- mans en Alkema achter Wiersma. Buitengewoon belangrijk beloven de wed strijden voor de amateurs te worden. Hier rijden n.l. de beste Olympische candidaten, als: Van Vliet, Leene. Van der Vijver, Ooms, Peperkamp. Het Olympisch programma wordt afgewerkt, n.l. een sprint over 1 K.M., een tandemwedstrijd over 2 K.M. en een inhaal wedstrijd van 2 ploegen, ieder van 4 renners, over 4000 Meter. SCHAKEN. HPT INT. TOERNOOI TE MOSKOU. Ui: Moskou: De loting voor de eerste par tijen van de tweede ronde van het interna tionaal schaaktournooi te Moskou had tot resultaat: Botwinnik tegen Lasker. Kahn tegen Capablanca. Rjumine tegen Flohr, lis- kaes tegen Ragosine en Lilienthal tegen Loe- wenfisj. Het tournooi te Zandvoort. Naar wij vernemen is door het comité In ternationaal Schaktournooi te Zandvoort als achtste buitenlandsche meester uitgenoodigd de Esthlander Keres, die dezer dagen in het tournooi te Bad Nauheim met Aljechïn samen den eersten en tweeden prijs deelde. Keres heeft de invitatie inmiddels aangenomen. Deze Esthlander is pas 20 jaar oud. CRICKET. HET PROGRAMMA VOOR DE PINKSTER DAGEN. Het programma voor de Pinksterdagen is voor wat de eerste klasse en de overgangs klasse van den N.C.B. betreft, als volgt sa mengesteld: ZONDAG. Eerste klasse: H.C.C. 1—H.C.C. 2 Haarlem—V.R.A. V.O.C.—Hermes-D.V.S Overgangsklasse A.C.C.S.C.H.C. R.C.H.—C.V.H. H.B S.—Sparta Quick (N.)— H.C.C. 3 MAANDAG. Eerste klasse: V.V.V.—H.C.C. I Overgangsklasse: H.B.S.Excelsior H.C.C. 3Sparta CRICKET IN ENGELAND. Van de Dinsdag geëindigde wedstrijden had den die te Hinkley, Bristol en Cambridge ge speeld. een buitengewoon spannend verloop- Leicester 108 en 1049 (Hollies 639) won met slechts 1 wicket van Warwick 133 en 78. Voor den veteraan Geary, wiens benefit-match met was. zal de overwinning, waarin hij zoo ge ducht de hand had, wel een extra voordeel op leveren. Gloucester 177 en 1339 behaalde ook al met 1 wicket de eerste zege op Glamor gan 240 en 116 en Cambridge 238 (N. W. Yardley 101) en 109 wen met 5 runs van de Armv 151 en 191. Derby 387 sloeg Sussex 129 en 233 met innings. Somerset 262 en 34—0 won van Northants 138 (Hazell 6—60) en 157 (Hazell 8—79). Notts 303 en 238—1 (Harris 105x. zijn derde century) draw tegen Hants 299. evenals Worcester 292 en 268—6 (Warne 115) tegen Lancs 332 en 1033 De stand is thans: 1 Kent, 2 Leicester. 3 Surrey, 4 Yorkshire, 5 Notts, 6 Derby, 7 Hants. WANDELSPORT. RESIDENTIE WANDELTOCHTEN. Op 6 en 7 Juni zullen in Den Haag ter ge legenheid van de „Residentie-Week 1936" marschen worden georganiseerd onder leiding van kapitein J. N. Breunese. leider van de In ternationale Vierdaagsche Afstandsmarschen van den N. B. van L. O. De parcoursen voe ren de deelnemers door de mooiste gedeelten van de Residentie. De afstanden bedragen 20 K.M. voor personen van 14, 15 en 16 jaar en 30 K.M, voor personen van 17 jaar en ouder. Degenen, die den marsch volbrengen zullen een zeer origineele belooning ontvangen, ter wijl tevens groepsprijzen en extra-prijzen be schikbaar zijn. waaronder een prijs, welwillend beschikbaar gesteld door den burgemeester vann Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy. De start zal plaats hebben van het Sport- paviljoen der Nieuwe 's-Gravenhaagsche IJs- vereeniging aan de Sportlaan en wel des Za terdags 6 Juni tusschen 2 en 3 uur n.m. en des Zondags tusschen 9 en 10 uur v.m.. Het secretitfiaat is gevestigd bij F. C. H. Brihmermann, Kortrijkschestraat 19, Scheve- ningen. DE WANDELTOERIST. Eenige leden hebben met succes 60 K.M. ge wandeld (Haarlem—Alkmaar en terug). Ook hebben eenige leden deelgenomen in Amster dam aan een marsch: zij volbrachten even eens dezen tocht in goede conditie. A.s. Donderdag trainen te 8-05 uur van het clubgebouw aan het Frans Halsplein. Za terdag 6 en Zondag 7 Juni zal de training der Vierdaagsche beginnen. Secretariaat L. Braak man. Gen. de la Reijstraat 33 zw. Ook gelegen heid tot inschrijven voor den 5den Nationalen Marsch der Vereeniging. Belooning zal zijn een fraai plateel wandbordje. De afstanden zijn 25 en 35 K.M. op 5 Juli a.s. VOETBAL. DAG BLADEN COMPETITIE Dinsdagavond is op het E. D. O.-terrein, dat welwillend ter beschikking werd gesteld, de Dagbladencompetitie begonnen. Ei* werd ge speeld tusschen H. D. en N. R. Ct. onder'de uitstekende leiding van den heer C. Vrugt. De Rotterdammers waren overwegend sterker. Met rust hadden ze reeds een 50 voorsprong. In de tweede helft ging de strijd meer gelijk op. Het einde kwam met een verdiende 82 overwinning voor de N. R. Ct. HOCKEY. Afghanistan naar ons land. J.l. Zondag had te Parijs de ontmoeting FrankrijkAfghanistan plaats als training voor beide landen in verband met het aan staand Olympisch hockeytournooi te Berlijn. Afghanistan is reeds zeer vroeg naar Europa gekomen, teneinde door het spelen van ver scheidene wedstrijden in diverse landen zich goed voor te bereiden. De ontmoeting van j.l. Zondag ging voor de Afghanen met 21 verloren. De heer Quarles van Ufford, secretaris van den Ned. Hockeybond heeft bovengenoemden wedstrijd bijgewoond. Hij vertelde, dat de Af ghanen hetzelfde type spel laten zien als de Britsch-Indiërs, De afwerking van de aanvallen was zwak. Het opbouwen in het middenveld was vaak prachtig verzorgd, doch in den cirkel raak ten de spelers de kluts kwijt. Uit alles bleek echter, dat zij beter kunnen. Zij kwamen ge heel ongetraind na vijf maanden op het veld; hadden pas een zeereis achter den rug en stonden volkomen vreemd tegenover de om geving, het veld, het Europeesche spel enz. Afghanistan speelt eerst nog twee wedstrij den te Parijs en Rijssel, Daarna gaat de ploeg, die uit 18 spelers bestaat, naar Weenen, ver volgens is Praag aan de beurt, daarna Boe dapest en tenslotte Zwitserland. Men zal voorts trachten een ontmoeting met Zuid- Duitschland te verkrijgen. Dan is. dank zij de bemoeiingen van den heer Quarles. Nederland nog aan de beurt, die gaarne de gelegenheid gebruikt om voor de Olympische ploeg nog twee oefenmatches vast te stellen. De Afghanen komen 10 Juli te Amsterdam. Zondag 12 Juli zal in het Olympisch Stadion een ontmoeting tusschen de Olympische ploeg van Nederland en die van Afghanistan gespeeld worden. Een tweede wedstrijd is voor Den Haag op Houtrust vastgesteld en wel in de avonduren op Woensdag 15 Juli we derom tegen een Olympische ploeg. Waarschijnlijk gaat Afghanistan nog naar België en dan is het tournooi te Berlijn aan de beurt. Voor de Nederlandsche hockeyers, die na den wedstrijd te Luzern tegen Zwitserland een maand rust nemen, natuurlijk een goede oefening en vooral indien men in aanmerking neemt, dat de Afghanen, eenmaal ingespeeld tijdens hun tournee, veel sterker zullen blij ken te zijn, dan vermoed wordt. Het Olympisch tournooi. Omtrent het Olympisch hockeytournooi kon de heer Quarles var. Ufford ons nog meedee- len, dat er drie poules komen. In poule 1 wordt Britsch-Indië ondergebracht met de zwakste ploegen, in poule 2 Duitschland en in poule 3 landen als Nederland, Frankrijk, Zwitser land. Nr. 1 van groep 1 en 2 komen direct in de halve eindstrijden, verder de nrs. 1 en 2 van groep 3. Het is dus logisch, dat in de derde groep het hardst gestreden zal worden. Voor de halve eindstrijden staat vast, dat de winnaar van groep 1 (naar men mag aan nemen Britsch-Indië) uitkomt tegen nr. 2 van groep 3, de winnaar van groep 2 (ver moedelijk Duitschland) tegen nr. 1 van groep 3. Men verwacht te Berlijn de inschrijvingen van 13 landen. Wij vernamen tenslotte nog. dat het in de bedoeling ligt dat Britsch-Indië en Japan na afloop der Olympische Spelen nog wedstrijden in ons land komen spelen, waarschijnlijk be gin September, dus nog voor het officieel hockeyseizoen in Nederland geopend is. LAWNTENNIS. DE INT. TENNISKAMPIOENSCHAPPEN VAN FRANKRIJK. Uit Parijs: In de tweede ronde van het dames-enkelspel van de internationale ten niskampioenschappen van Frankrijk slaagde onze kampioene mej. Rollin Couquerque er in. Dinsdag haar partij tegen mej. Belliard (Frankrijk) niet dan r.a veel moeite te win nen. In de eerste set kon onze landgenoote aanvankelijk niet op dreef komen; zij ver loor deze dan ook met 26. In de tweede set echter kwam zij er steeds beter in; na hevigen strijd wist zij deze te winnen met 75. Ook de derde set werd mej. Rollin Couquerque niet cadeau gedaan. Na een enerveerenden strijd slaagde zij er in, ook de beslissende set met 75 te winnen. In het gemengd dubbelspel viel Dinsdag de beslissing. Het Ëngelsch-Fransche paar mej. Yorke en Bernard wist na zwaren strijd den titel te winnen, door in de finale het Fran- sche paar mevr. Henrotin en Martin Legeay met 75, 68, 63 te slaan. Dit is het tweede internationale kampioen schap, dat Bernard in dit tournooi heeft be haald, want in het heeren-dubbelspel wist hij met Brugnon eveneens den titel te ver overen. MOTORWIELRIJDEN. PUZZLE-RIT TE LEIDEN. Deze Puzzle-rit is opengesteld voor alle mo torrijders met of zonder duopassagier. Het doel van dez... rit is, de deelnemers een sportieven toer te laten maken in de om geving van Leiden over mooie en goed be gaanbare wegen. Op een route-kaart rt.?.at de voorgeschreven route. De gemiddeld" nplheid is 40 K.M per uur. Ei- wordt op tijd gereden op on verzegeld uur werk. dat iedere deelnemer met dat van den starter kan gelijk zetten. Deze puzzle-rit be staat uit een traject ter lengte van ongeveer 110 K.M. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar. Op verschillende punten van het traject zullen tijd- en routecontroles worden opge steld. kenbaar aan een gele band en vlag. Deelnemers zijn verplicht aan alle contro les te stoppen, ter afteeker.ing van de con- trolekaarten. De start en het uitreiken der prijzen ge schieden aan 't clublokaal der L.M.T.C. Man- denmakerssteeg 7, bij de Waag te Leiden. Het secretariaat is gevestigd aan dit adres. Vestigingswet zal de „nieuwe klanten" beoordeelen. Oorzaken van het ontbreken van handelsbek waamheid. Het ontwerp-Vestigingswet verleent den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart de bevoegdheid om het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detaill- handel. ambacht of kleinnij verheid zal worden uitgeoefend, te binden aan normen van cre- dietwaardigheid, handels- en vakbekwaam heid. Of voor eenigen tak van bedrijf deze regelen zullen worden gesteld, hangt in eerste instantie van de georganiseerde bedrijven zelf al. Het wetsontwerp geeft geen concrete uit werking van de gestelde normen, noch in al- gemeenen zin, noch voor de afzonderlijke be drijfstakken. Er is dus nog zeer veel onbe stemds, tal van meer of minder belangrijke onderdeelen zullen eerst in een latere instan tie geregeld worden. Maar hoe dat alles ook zij, één ding staat vast; de middenstands- groep, die de zegeningen dezer wettelijke voor ziening deelachtig wil worden, weet, dat de nieuw-toetredenden zoo meteen door het mes- hetwelk-aan-meerdere-zijden-zal-snijden be werkt zal worden. Zelf zijn ze buiten schot. Op het moment van de invoering der wet zijn de „zittenden" safe. Alleen de „nieuwe" klan ten worden beoordeeld, De resultaten van de wet zullen dan ook eerst na verloop van ge- ruimen tijd merkbaar zijn. Voor welke moeilijkheden zullen de „nieuwe lingen" zich geplaatst zien, voordat zij aan het examen zullen deelnemen? Handelsbe kwaamheid zal tot de eischen behooren. Maar hoe staat het daarmede? De generatie van thans heeft grootendeels de school van de praktijk doorloopen. Daarmede zal het te zijner tijd uit zijn. Handelsbekwaamheid, ja. men denke slechts aan het Rapport van het Eco nomisch Instituut voor den Middenstand, „Kosten en Winsten in den Kleinhandel", waaruit zonneklaar blijkt, dat administratief het middenstandsbedrijf voor een belangrijk percentage achterlijk is, dat een kleiner per centage maar toch altijd nog een zeer be duidend geen enkelen vorm van boekhou ding heeft, waarbij nog maar niet gedacht is aan gedetailleerde kostensplitsingen. Deze felle aanklacht krijgt te meer beteekenis nu het ontwerp-Vestigingswet de handels- en vakbe kwaamheid als normen stelt. Helaas is het vaststellen van het manco eenvoudiger dan het aangeven van de wegen dit op te heffen. Men zal daarbij onderscheid hebben te maken tusschen het klein-bedrijf en den klein-han- del. Voor hen, die tot de eerste groep behoo ren, zijn de bestaande opleidingsmogelijkhe den ongetwijfeld minder ongunstig dan voor de klein-handelaren. De vakscholen in ver schillende schakeeringen, de ondei*scheidene cursussen en andere leergangen bieden onge twijfeld mogelijkheden. Toch ontbreekt dik wijls op dat gebied nog veel. Maar indien men een maximaal nuttig effect verwacht van de in te voeren vestigingseischen dient op dat terrein ook geordend te worden. Nog veel ster ker spreekt de achterstand, indien men zich wendt tot de handelaren-groep. Daar ontbre ken ten aanzien van het opleidingsprobleem de meest elementaire richtlijnen. Ja, zonder overdrijving mag men er van een chaos spre ken. Nu ware het onjuist, de fout van dat alles op rekening te schrijven van één partij. Er zijn vele factoren, die als het ware automa tisch hebben medegewerkt het aantal onvak- kundigen te vergrooten. Op een tweetal zou ik de aandacht willen vestigen. De eerste is de invloed van het merkartikel. Zonder in be schouwing te willen vervallen over de waarde van het merkartikel in algemeenen zin of de beteekenis daarvan voor den consument, past in dit kader het verband tusschen merkartikel en detaillist. Laatstgenoemde is door de steeds meer op den voorgrond tredende beteekenis van het merkartikel vervreemd geworden van het begrip vakbekwaamheid. De fabrikant van het merkartikel heeft het den wederverkooper dikwijls te gemakkelijk gemaakt. Zijn vakbe kwaamheid werd op den achtergrond gedron gen; hij werd gedegradeerd tot zetbaas. Zoo beschouwd was de invoering van het merk artikel een der oorzaken, waardoor de lust zich vakbekwaamheid eigen te maken bij den detaillist sterk verminderde. De tweede oor zaak ligt op het terrein'van de credietgeving. Werkt het merkartikel op dit oogenblik nog in dezelfde mate als in de jaren voor de cri sis, met de credietgeving is dat anders. Daar is de groote fout in de eerste plaats in een vroegere periode gemaakt, ten tijde dat het krijgen van crediet maar al te gemakkelijk ging. Bankinstellingen, fabrikanten en gros siers zijn daaraan debet. Zij waren het, die meer dan eens volkomen „rücksichtslos" mede hielpen, via goedkoop crediet, het detaillisten corps te verrijken met onvakkundigen. De fout schuilt dus zeker niet alleen bij hen, die reeds zoo'n dankbaar object voor kritiek vormen, maar ook by groepen naast hen. Dat alles neemt niet weg, dat de opleiding van den kleinhandelaar, thans beschouwd in het licht der komende wettelijke voorziening, grondig hei-zien moet worden. Een nieuwe taak voor de stands- en .vak organisaties. Maar tegelijkertijd een uiterst zware taak. Het vinden van een juiste oplos sing zal m.i. nooit bereikt kunnen worden, indien het georganiseerde middenstandsbe drijf niet namens de overgroote meerderheid der stands- en vakgenooten kan spreken. In gewijden weten, dat daaraan nog veel ont breekt. Dat is niet in de eerste plaats te wijten aan den opbouw dier organisaties. Daaraan is ongetwijfeld in de laatste jaren buitenge woon veel zorg besteed. Wanneer men slechts kennis neemt van de outillage der resp. bonds- bureaux weet men, dat de service ten be hoeve der individueele leden bij voortduring is opgevoerd. Neen, de fout schuilt bij de leden en niet-leden zelf. Nog altijd wordt onvol doende ingezien, dat het noodzakelijk is het organisatieverband te versterken. Dat klemt des te meer. wanneer de Overheid zich inten sief met het middenstandsbedrijf gaat bezig houden. Wanneer men wettelijke voorzienin gen ten behoeve van het bedrijf vraagt, wan neer men deze al duurt het dan wel eens wat lang ten slotte krijgt, vraagt dat: het hebben van een aaneengesloten blok. Ont breekt dat, dan kan de geboden hulp slechts ten deele baten. MOLLERUS. COOP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. 26-5-1936 Weekbericht. Afdeeling Eieren: 170.000 Eendeieren f2.25f2.30. Broedeieren f 2-30. 30-000 Kippeneieren 70-80 K.K f2 80—f4— 65-66 K.G. f2.70—f2.75. 63-64 K.G- f2.60— f2.70. 60-62 K-G. f 2-50—f2.60. 58-59 K. G. f2.40—f2.50. 56-57 K.G. f2.35—f2.40. 53-55 K.G. f2.25—f2 35. 50-52 K.G. f2—f2.20. Afdeeling Pluimvee: Oude Kippen per stuk f 0.60f 1.30 Jonge Hanen per stuk f 0 20f 1.10. Oude Eenden per stuk f0.24—f0.35. Kiloprijs Oude Kippen f 0.42—f 0-48. Kiloprijs Jonge Hanen f 0.60—f 0.70. HET TOONEEL. „HERMAN HEIJERMANS" SONNA. Toen ik gisteravond den Jansschouwburg verliet, vroeg ik mij af of dat nu de laatste voorstelling zou zijn geweest, welke ik in dit gebouw heb bijgewoond. Wat al herinnerin gen zijn er aan dezen schouwburg voor mij verbonden. Meer dan een kwart eeuw ben ik er heen getogen om opvoeringen te „ver slaan", ik zag er veel slechts maar ook zeer veel moois, ik behoorde al die jaren tot de geregelde bezoekers, ik was er in zeker op- zich „thuis". En zal dit nu voor altijd voorbij zijn. zullen de deuren voorgoed gesloten blij ven en zal ik er nooit meer van mijn vaste loge-piaats af een voorstelling zien? Ik liet, voordat ik heenging, nog eenmaal mijn blik gaan over de mij zoo bekende zaal er was even. een weemoedig gevoel in mij, toen ik afscheid nam. Partir... c'est mourir un peu, ik voelde dit gisteren ook, toen ik op straat stond na deze laatste voorstelling in den Jansschouw burg. Het was de arbeiders tooneelvereeniging „Herman Heijermans", die deze af scheids voorstelling gaf en het deed mij genoegen, dat deze opvoering goed was. Zoo gingen wij dezen laatsten avond tenminste niet met slech te indrukken naar huis. De vereeniging Heijermans heeft met Sonna, haar beste op voering van dit seizoen gegeven, ja wij zagen haar zelfs zelden beter dan gisteravond. Over Fabricius' stuk heb ik in deze rubriek reeds zoo dikwijls geschreven, dat ik dit thans niet meer behoef te doen. Men voelt dat Fabricius met heel zijn hart en al zijn medelijden bij Sonna was, toen hij dat drama van de In- landsche moeder schreef en vooral in de scènes tusschen Sonna en Njo heeft hij ont roerend en voortreffelijk tooneel gegeven. Deze tooneelen kwamen in de vertooning van Herman Heijermans ook geheel tot hun recht dank zij het zeer gevoelige spel van me vrouw Van Schagen—Wolf en mej. Judith Jasperse. Judith Jasperse was een opmerkelijk gcede travesti, zoodat wij aan dezen 12-jarigen halfbloed volkomen konden gelooven. Deze Njo was kinderlijk, natuurlijk en nooit op dringerig, hij was lenig en vlug en hij speelde met juist begrip .Voor mij was deze Njo de verrassing van de voorstelling. En ook mevrouw Van Schagen trof mij door haar spel in de titelrol. Het spelen van een Javaansche of Soendaneesche is voor Euro peesche actrices altijd uiterst moeilijk, vooral omdat zij doorgaans deze vrouwen niet van nabij hebben gekend. Zij moeten het dus zui ver intuitief doen en zelden zullen zij er in slagen het „Inlandsche type" zuiver weer te geven. Zelfs een kunstenares als Alida Tartaud vermocht dit niet geheel. Ook aan de dames Van Schagen en Schiffer gelukte dit niet, maar ik zal misschien de eenige in de zaal zijn geweest, die dat zag, door dat ik Indië van nabij heb gekend. De hoofdzaak is, dat zij op het publiek den indruk maken Oostersche vrouwen te zijn en dit was hier het geval. Zoo wel Sonna als Niti gaven den toeschouwers de illusie van Soendaneesche vrouwen en wisten daardoor ook het drama voor het publiek tot leven te brengen. Mevrouw Van Schagen heeft Sonna zeer verdienstelijk gespeeld, zonder valsch pathos en toch zuiver dramatisch, wanneer de rol dit verlangde. Vooral in de tooneelen met Njo was zij uitstekend en ook de slotscène met Velsen aan het slot van II speelde zij overtuigend en met volkomen over gave. En Niti was, zooals mevrouw Schiffer haar gaf, een bescheiden lijfmeid, die mede werkte om de Oostersche sfeer op het tooneel te scheppen. Ook de heeren Schiffer en Cornet deden dit als Ario Prawiro en Matupariso, de laatste vooral. Deze Amboineesche klerk werd zeer raak getypeerd, zonder dat hij een oogenblik zooals ik het zoo dikwijls heb gezien het komisch effect forceerde. Eigenlijk brachten de twee Europeanen, kapitein Van Velsen en de assistent-resident Overdiep het er minder goed af dan de In landers. Zij speelden beiden wel met ernst en toewijding hun rollen maar de heer de Vries miste het figuur en de houding voor een In disch officier en de heer Poppen was wel wat te afgemeten en had wat te weinig aplomb voor een Europeesch ambtenaar in de tropen. Maar er waren ook scènes, die zeer goed ge lukten, zooals het tooneel var het opmaken der acte van erkenning, die door allen in den juisten toon gespeeld werd. De heer J. de Klein verdient lof voor zijn regie. Er was op het tooneel ook door het stemmingsvolle decor de Indische sfeer en zoowel grime als costuums lieten weinig te wenschen over. Dat hebben wij bij opvoeringen van Indische stukken wel eens vrij wat min der gezien. Als geheel dus een voorstelling, die er wezen mocht en waarmee Herman Heijermans het seizoen heel gelukkig heeft gesloten. De volle zaal toonde daarvoor ook alle waardeering. De opvoering werd met stille aandacht gevolgd en aan het slot van elk bedrijf was er veel en hartelijk applaus. J. B. SCHUIL. /CUEEP/ T'JMMCIMI HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Nijkerk (uifcr.) 25 van Mormugoa. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk, Philadelphia n. Rott. 24 (5.43 n.m.) 560 mijl W.Z.W. van Bishops. Beemsterdijk, Rott. n. N.-York p. 25 Lizard. Blommersdijk, Baltimore n. Rotterdam 25 te Albany (N.-Y.) Burgerdijk, Rott. n. New-Orleans 25 v. Ant werpen. Damsterdijk, Vancouver n. Rott. 24 v. Los Angeles. Delftdijk, Rott. n. Vancouver 24 te San Francisco. HOLLAND—BRITSCH-INDIëLIJN. Hoogkerk (thuisr.) 24 (10.21 n.m.) 330 mijl Z.W. van Land's End. HALCYON LIJN. Vredenburg 25 v. Narvik n. Emden. Stad Haarlem. Vlaardingen n. Pto. Ferrajo p. 25 Beachy Head. Stad Amsterdam, Rott. n. Lulea p. 25 Hol- tenau. Stad Arnhem, 28 (1 n.m. v. Melilla te Vlaar dingen verw. Stad Arnhem, Melilla n. Rott. p. 26 Ouessant 28 (1 n.m.) verwacht. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisreis) p. 26 Gibraltar. Jagersfontein (uitreis) 25 van Dover. Boschfontein, 25 v, Rott. te Beira. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (thuisreis) 25 van Freetown. Reggestroom (thuisr.) 24 van Dakar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Nereus 26 v. Kopenhagen te Stettin. Hebe, 26 v. Melilla n. Carthagena. Telamon, 23 v. Para n. Callao. Ajax, Malaga n. Rott. 26 v. Gibraltar. Amor, Amst. n. W.-Indië. pass. 26 Azoren. Pluto. 26 van Kopenhagen te Odense. Poseidon, 26 v. Triest te Fiume. Agamemnon, 25 v. Barcelona n. Genua. Alkmaar, 23 van Arica n. Mollendo. Baarn, 25 van Amst. te Valparaiso. Baarn. 25 van Aarhuus n. Gdynia. Odysseus, 26 van Stettin te Amsterdam. Perseus. 25 van Santander te Oporto. Trajanus, 25 van Cavalla naar Pyli. Vulcanus, Valencia n. Amsterdam 25 (12 midd.) 300 mijl Z.W. v. Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat (uitr.) pass. 25 Gibraltar. Kota Pinang (uitr.) 25 Finisterre. Soekaboemi (uitr.) 25 v. Singapore. Sibajak (uitr.) 26 v. Port Said. Blitar (thuisr.) p. 25 Perim. Indrapoera (thuisr.) p. 26 Perim. STOOMV A A RT-MIJ NEDERLAND. Poelau Laut (thuisr.) pass. 24 Perim. Tajandoen( thuisr.) pass. 24 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Achilles. Japan n. Rott. 26 v. Pt. Said. Agamemnon, Japan n. Rott. 24 te Singapore. Laertes, 25 v. Amst. te Batavia. Sarpedon. Dairen n. Rott. 24 v. Osaka. Glenfinlas, Dairen n. Rott. 25 te Manilla. Menestheus, Japan n. Rott. via Londen p. 28 Wight. 471 e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 7de lijst Trekking van Woensdag 27 Mei 1936 Hooge Prijzen 1000.— 10090 10804 400.— 6127 12548 18303 200.— 571 6085 16749 100.— 320 1648 3166 11203 11886 14595 17739 19401 20402 Prijzen van 70. 16 33 52 167 215 246 248 257 268 303 314 442 557 733 757 780 785 805 871 1002 1010 1070 1143 1279 1292 1352 1399 1410 1462 1639 1643 1690 1805 1879 1975 2224 2242 2528 2653 2664 2712 2769 2811 3026 3191 335/ 3584 3769 3785 3887 4011 4066 4125 4265 4277 4327 4390 4429 4484 4641 4771 4962 4992 5012 5129 5205 5248 5476 5526 5622 5818 5860 5876 6018 6066 6087 6201 6256 6567 6631 6808 6828 7044 7082 7089 7258 7276 7347 7369 7591 7601 7788 8123 8165 8179 8182 8238 8295 8300 8326 8335 8431 8454 8568 8604 8743 8846 8858 8911 8930 8965 9108 9194 9250 9282 9331 9405 9475 9590 9623 9628 9749 9764 9807 9848 9909 9918 10222 10303 10363 10562 10603 10798 10897 10992 11023 11036 11055 11104 11132 11198 11241 11373 11644 11653 11881 11942 11971 12027 12250 12293 12362 12379 12462 12480 12511 12662 12684 12761 12972 13201 13213 13293 13314 13360 13377 13394 13420 13458 13519 13819 13971 14001 14006 14034 14038 14119 14157 14290 14431 14530 14579 14671 14723 14756 14828 14849 14856 14974 14993 15005 15143 15335 15448 15536 15551 15758 15760 15780 15852 16009 16093 16242 16496 16770 16867 16927 16956 16986 16989 17043 17076 17117 17230 17271 17377 17408 17440 17601 17701 17751 17844 17857 17858 17887 17998 18084 18228 18384 18416 18422 18507 18595 18630 18692 18770 18830 19056 19118 19209 19249 19356 19399 19454 19561 19659 19775 19826 19850 19860 19930 19982 20167 20261 20403 20431 20585 20615 20740 20820 20844 20939 20948 Nieten 11 72 116 129 166 272 306 341 345 361 406 409 511 588 623 636 641 656 668 697 771 852 894 1023 1059 1089 1091 1139 1176 1217 1236 1274 1297 1303 1304 1331 1345 1475 1516 1519 1538 1638 1671 1726 1742 1771 1890 1985 2002 2057 2068 2113 2166 2219 2227 2228 2233 2238 2266 2292 2293 2314 2331 2364 2367 2391 2457 2406 2511 2547 2628 2641 2657 2661 2671 2706 2730 2795 2903 2914 2960 3020 3098 3152 3224 3284 3290 3298 3320 3339 3345 3362 3410 3438 3458 3515 3543 3587 3594 3597 3646 3659 3687 3699 3732 3741 3804 3842 3870 3873 3885 3937 3954 4005 4009 4018 4042 4087 4115 4134 4143 4202 4244 4245 4271 4287 4288 4420 4438 4451 4481 4548 4570 4572 4661 4669 4706 4720 4745 4770 4772 4843 4856 4861 4876 4898 4980 4984 5058 5069 5211 5242 5251 5268 5287 5316 5319 5361 5418 5420 5435 5441 5448 5486 5494 5497 5504 5543 5571 5590 5602 5645 5646 5651 5728 5732 5754 5759 5910 5948 5954 5967 6004 6134 6180 6138 6280 6306 6338 6428 6477 6521 6522 6531 6561 6563 6571 6580 6633 6680 6716 6731 6783 6784 6800 6832 6852 6873 6884 6890 6898 6903 6910 6924 6925 7009 7043 7056 7060 7147 7161 7163 7183 7190 7233 7235 7332 7392 7411 7415 7450 7454 7513 7609 7640 7657 7666 7670 7679 7696 7712 7764 7779 7826 7859 7868 7907 7985 8032 8041 8133 8138 8217 8230 8377 8419 8444 8450 8462 8513 8516 8552 8576 8590 8595 8606 8762 8776 8863 8903 8918 8969 8998 9000 9028 9039 9122 9128 9190 9208 9216 9221 9249 9255 9256 9318 9352 9471 9489 9491 9567 9609 9622 9630 9642 9699 9720 9816 9826 9882 9984 9996 10064 10077 10210 10212 10279 10372 10378 10405 10424 10425 10435 10477 10493 10529 10557 10612 10680 10729 10764 10819 10834 10863 10866 10912 10981 11020 11064 11072 11078 11101 11126 11168 11177 11192 11204 11252 11280 11281 11286 11339 11379 11380 11460 11468 11499 11535 11546 11578 11636 11688 11692 11707 11716 11724 11753 11767 11800 11815 11831 11837 11859 11882 11893 11908 11949 11990 12011 12059 12110 12130 12155 12191 12202 12280 12369 12386 12389 12456 12484 12504 12539 12573 12619 12653 12666 12677 12713 12720 12740 12795 12816 12861 12890 12913 13051 13056 13062 13218 13256 13278 13297 13302 13328 13339 13506 13534 13581 13582 13661 13701 13709 13715 13775 13782 13830 13861 13864 13883 13918 13937 13947 13986 13990 14069 14074 14077 14092 14100 14124 14126 14146 14156 14184 14216 14225 14223 14237 14247 14261 14262 14395 14403 14409 14437 14444 14455 14478 14528 14572 14581 14591 14633 14653 14654 14696 14697 14765 14788 14-810 14835 14842 14868 14871 14902 14933 14934 14951 14971 14977 14983 15001 15034 15049 15072 15098 15160 15165 15163 15218 15329 15348 15371 15408 15459 15547 15581 15598 15692 15772 15778 15836 15845 15955 15965 15974 15995 15997 16016 16020 16028 16080 16138 16164 16165 16208 16275 16361 16377 16390 16394 16440 16448 16455 16488 16545 16574 16576 16623 16632 16635 16675 16713 16718 16774 16780 16794 16832 16836 16840 16857 16863 16878 16898 16915 16917 16930 16936 16972 17040 17056 17088 17122 17158 17179 17194 17204 17220 17231 17236 17296 17325 17363 17378 17380 17388 17403 17420 17425 17490 17523 17541 17576 17599 17737 17771 17-315 17826 17855 17930 17946 17962 17984 18Q07 18012 18024 18046 18063 18077 18166 18231 18244 18254 18296 18317 18323 18349 18375 18ó„l 18408 18426 18478 18509 18632 18633 18646 18720 18733 18741 18749 18790 18827 18832 13946 18972 19009 19010 190S3 19116 19198 19213 19235 19269 19287 19371 19388 19405 19568 19585 19589 19619 19643 19644 19663 19696 19739 19756 19790 19303 19840 19899 19920 19927 19979 19990 20069 20142 20160 20169 20215 20216 20233 20301 20354 20380 20387 20405 20426 20445 20449 20462 20484 20504 20600 20613 20620 20624 20661 20691 20692 20713 20717 20786 20805 20822 20945 20960 20974 20986

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8