lüi mm Uit Haarlem's Gemeenteraad. SITTERS«SvdKQP J Dobbelmann lekker... man! VERTELLING DOVriFRDAG 2R AT E T 1938 HAAREE M'S D A GBEAD 8 Woensdagmiddag vergaderde de raad der ge meente Haarlem. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Be heer Peper (communist) besprak het adres van den heer Vermeulen met het ver zoek om hem, hoewel hij slechts in lossen dienst der gemeente geweest is, een toelage te geven. Er is geen recht voor adressant, maai er is toch wel iets voor te zeggen hem eenige vergoeding te geven. Dat doet de gemeente in andere gevallen ook wel. De heer Rein al da (s.d.a.p) zei dat B. en W. dit adres ter afdoening gevraagd hebben. De argumenten van den heer Peper zullen daarbij bekeken worden. Mej. W. E, Huiskes vraagt eervol ontslag als onderwijzeres aan school 17. Wordt verleend. Zonder stemming worden de volgende voor stellen aangenomen. PUNT 2. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring dei- balans van de coöp, woningstichting „Eigen Haard" en de woningbouwvereeniging „Tuin wijk-Zuid". PUNT 3. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring dei- rekening van de voormalige corporatiën en ambachten. PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier Straatbelasting 1936 (3e gedeelte). PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 13 der verordening van het St. Elisa beth's Gasthuis. PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot uitvoering van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven ten aanzien van de salarissen van het per soneel uit geannexeerde gemeenten. PUNT 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van wijziging No. 5. bladen 2 en 5 en vaststelling van bebouwingsvoorschriften voor het uit breidingsplan Zuid-West. PUNT 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond: a Vergierd#weg (N.V, ..Vondelkwartier"). b. Rijksstraatweg (R. MuMer). c. Rijksstraatweg (A. P. Winnubst). d. Kamperlaan (mevr. T. v. Looy van Gel der). PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond: a. Romolenstraat hoek Zomerkade. b. ten W. van de Houtvaart. e. Rijksstraatweg hoek Jan Gijzenkade PUNT 10. Voorstel van B. en W tot verhuur van de voormalige buitensocieteit. PUNT 1G. Voorstel van B. en W. om bij den bouw van de aula op de begraafplaats aan den Vergierdenweg af te wijken van art. 19, 2a der Bouwverordening. PUNT 17. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot herziening van het uitbreidingsplan Zuid- West (ten Noorden van den Zijlweg). Over grondaankoop. Na eenige discussie namen B. en W. hun voorstel om het raadsbesluit inzake den ver koop van grond in de Damstraat in te trekken terug, omdat doordaar de gestorte waarborg sommen voor de gemeente in gevaar komen. De kooper wil den grond evenwel niet aan vaarden om financieele moeilijkheden. De heer Re in al da (s.d.a.p.), wethouder, zei dat B. en W. zullen trachten zoo spoedig mogelijk weer de beschikkinig te krijgen over den grond. De heer Wolzak (A.R.) had bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om het raadsbesluit tot ruiling van grond in de Anthoniestraat in te trekken. Als de gemeente niet tot ruiling van grond komt moet de gemeente een ont eigeningsprocedure voeren. Ged. Staten hebben wel bezwaar tegen de aangenomen ruiling, maar het is voor de gemeente beter bij de Kroon in beroep te gaan. De heer Rein al da (s.d.a.p.), wethouder, vond het standpunt van Ged. Staten aanvecht, baar. Het is voor de gemeente wenschelijk om met den betrokkene te overleggen om tot een oplossing te komen. Het is bovendien niet het laatste perceel in de Anthoniestraat dat de gemeente moet hebben om tot volledige ver breeding van deze straat over te gaan. De heer Wolzak bleef aandringen op het in beroep gaan bij de Kroon. Onderhandelin gen en onteigeningen duren ook lang. De heer Klein Schiphorst <R.K.) pleit te er ook voor om het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. De heer van Dam (V.D.) heeft later het gevoel gekregen, dat de gemeente met de grondruiling aan den royalen kant is geweest. Daarom is voor het bezwaar van Ged. Staten en het voorstel van B. en W. veel te zeggen. De heer Castricum (R.K.Onteigening kan de gemeente duurder komen te staan. De heer R e i n a 1 d aIn veel gevallen is onteigenen goedkooper dan onderhandelen. B. en W. zullen trachten alle perceelen in de straat die voor de verbreeding noodig zijn, in handen te krijgen. Evenwel op een voor de ge'V'r-mte ?.r>o voordeeüg mogelijke wijze. Df ïeer B ij v o e t (RK.i verwachtte weinig van nieuwe onderhandelingen met den eige naar van het huis dat nu in het geding is. De gemeente moet het genomen raadsbesluit bij de Kroon verdedigen. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, voelde er voor om opnieuw te onderhandelen. Het kan misschien nog wel 10 jaar duren voor we olie perceelen in de straat hebben. r heer Wolzak: De straat moet zoo spoe dig mogelijk verbreed «worden. De heer Roodenburg: Zoo noodig is het volgens mij ook niet. heer Wolzak: Dan moet men de ge- neeie verbreeding opgeven. De heer Re in al da: Ik betreur het dat over deze zaak zoo uitvoerig in den raad ge spreken wordt.. Er loopen nog meer onderhan delingen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 28 tegen 8 stemmen. .'Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Aanschaffing school- meubelen. In verband met het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen voor de aan schaffing van schoolmeubelen in de bijzondere school Ged. Oude Gracht 120, merkte de heer van Dam (V.D.) op. dat het niet aange naam aandoet, dat de gemeente moet betalen terwijl het schoolbestuur de meubelen intus- schen al gekocht heeft. Op grond van de wet is dit evenwel mogelijk. De heer Roodenburg C.H.)wethouder zei. dat de meubelen nog al wat duur betaald zijn, daarom willen B. en W. niet meer betalen dan indertijd als een normale prijs kon wor den aangenomen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Tehuis voor ouden van dagen en Kinderhuis Voorstel van B. en W. om het Tehuis voor ouden van dagen en Haarlem's Kinder huis aan den Schotersingel, thans ressortee- rend onder Maatschappelijk Hulpbetoon, on der te brengen onder den Geneeskundigen Dienst. De heer Castricum (R.K.) was het niet eens met het voorstel van B. en W. Het Tehuis voor ouden van dagen behoort bij Maatschap pelijk Hulpbetoon. Waarom zijn B. en W. met dit voorstel gekomen? De heer van Li emt (R.K.), wethouder, zei dat B. en W. tot de overtuiging gekomen zijn, dat de bedoelde stichtingen om princi- pieele redenen het best ressortèeren onder den Geneeskundigen Dienst. Het is ook in het be lang der verpleegden. Zonder stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. W erkver schaffing. B en W. dienen een le suppletoire begroo- ting dienst 1936 in, waarin meer gelden uitge trokken worden voor werkverschaffing. De heer Meijers (s.d.a.p.) zou eerst wil len hooren welke werken B. en W. in werk verschaffing willen laten uitvoeren voor de f 50.000 die zij reserveeren. Als zij daarvoor werken willen kiezen die op normale wijze moeten worden uitgevoerd, dan is spreker daar tegen. De heer Castricum (r.-k.) vroeg ook welke objecten B. en W. willen laten uitvoe ren. Spreker blijft tegen gedwongen werk verschaffing zoodat hij ook nu tegen het voorstel van B. en W. zal stemmen. Het is een beleediging voor de werkloozen. Werk verschaffing moet vrijwillig zijn. Bovendien is het gewenscht niet verder te gaan op den weg van de werkverschaffing. De gemeente bindt zich steeds meer aan het rijk. De S.D. A P. moet ook tegenstemmen. Beter is om met de S.D.A.P. bij de regeering aan te drin gen op uitvoering van het Plan van den Ar beid De heer Peper (communist) was ook te gen het brengen van meer werk in werkver schaffing. De heer Van der Veldt (r.-k.) was het eens met de opmerkingen van den heer Meijers. De heer Roodenburg C.-H.)wethou der. zei dat B. en W. het aanbod der provin cie om meer Haarlemmers naar de provin ciale werkverschaffing te Castricum te stu ren, gaarne aanvaarden. Het rijk betaalt aan Haarlem niet veel meer als de werkloozen werken dan wanneer zij steun kijgen. Wij bin den ons dus niet meer aan 't rijk dan nu. Voor het geld dat B. en W. nu vragen worden verschillende werken uitgevoerd waartoe de raad reeds besloten heeft, Bovendien wordt f 50,000 gevraagd voor nog komende werken. Wat dat zal zijn moet nog bekeken worden. B. en W. zullen trachten er voor te zorgen, dat het geld ook wordt uitgegeven.. Het is in het belang van de werkloozen. die liever wer ken in werkverschaffing dan steun trekken De raad kan zich later nog over de verschil» lende objecten uitspreken als B. en W. daar over een voorstel aan den raad zullen doen. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen met de stem van den heer Cas tricum tegen. Gezondheidstoestand werkloozen. De heer Noord h off (s.d.a.p) heeft de volgende schriftelijke vragen aan B. en W. gericht: Zijn B en W. bereid zich op korten termijn in verbinding te stellen met de door den mi nister van Sociale Zaken ingestelde commis sie, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen naar den gezondheids- en voe dingstoestand van de werkloozen in Neder land en hem terzake rapport uit te brengen? Zijn B. en W. bereid, er zich bij deze com missie van te overtuigen, dat Haarlem in ruime mate bij dit onderzoek zal worden be trokken, dan wel dat het overweging verdient het in uitzicht gestelde eigen onderzoek te Haarlem voortgang te doen hebben? Zijn B. en W. tenslotte bereid, al het mo gelijke te doen. opdat in de Juni-vergadering van den gemeenteraad terzake mededeelin gen zullen kunnen worden gedaan? De heer Noordhoff zei, ter toelichting van zijn vragen, dat hij de overtuiging heeft, dat de directeur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem wat optimistisch is geweest toen hij concludeerde, dat het onderzoek dat naai den toestand van de kinderen van werkloo zen. in verschillende gemeenten is in gesteld, heeft uitgewezen, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat. Bovendien zijn wij nu weer een jaar later en elk jaar dat de crisis langer duurt verergert het gevaar voor ROOKT IBIS EN GEEN ANDERE SHAG (Adv. Ingez. Med.) ondervoeding, waardoor de gezondheid wordt bedreigd. Als er gevaren zijn moeten de maatregelen daartegen tijdig genomen wor den, Het is goed. dat de rijkscommissie voor het geheele land richtlijnen vaststelt, maar B. en W. moeten er voor zorgen, dat er uit gebreide gegevens over Haarlem komen. Als het rijksonderzoek te Haarlem niet uitge breid genoeg zal zijn, moet de gemeente het zelf doen. De voorzitter antwoordde I. B. en W. zullen afwachten welke vragen eventueel aan de gemeentebesturen door de ingestelde rijkscommissie zullen worden ge steld en naar bevind van zaken handelen. II. B. en W. wenschen geen invloed uit te oefenen op de werkwijze der ingestelde rijks commissie,%omdat B en W. meenen, dat de te volgen wijze van onderzoek alleen ter be oordeeling dezer commissie moet worden ge laten. III. Indien het mogelijk blijkt in de Juni- vergadering mededeelingen te doen, zullen die ongetwijfeld aan den raad gedaan wor den. Stem van een raadslid: en hiermee is het uit! De heer Noordhoff vond het antwoord van B. en W. zeer kort. Wat is er tegen, dat B. en W. voeling houden met de rijkscommis sie. Als deze commissie zich bijvoorbeeld wil beperken tot 5 of 10 gevallen, dan is dat niet genoeg en dan moet Haarlem besluiten zelf een onderzoek te doen. De heer Van der Veldt (r.k.) meende, dat het onderzoek ook uitgestrekt moet wor den tot de arbeiders die nog wel werken. Som mige werkers krijgen zoo'n laag loon, dat zij er misschien nog slechter aan toe zijn dan de werkloozen. De heer Peper (communist) pleitte voor het voorstel Noordhoff. De heer Kuiper (r.k.) kon zich den drang van den heer Noordhoff begrijpen. Het on derzoek van de rijkscommissie moet zoo goed mogelijk ingesteld worden. Ook te Haarlem. Er is van regeeringszijde nidertijd gezegd: „in ons land zal geen honger geleden worden". Spreker is daarover evenwel nog niet zoo heel gerust. Vooral in de groote gezinnen van werkloozen wordt veel armoede geleden. Wil len B. en W. medewerking aan de rijkscom- van Paul C. Kaiser! U krijgt er nog 'n Paula-bon bij. En de beschuitjes? Verbazend lekker!'n Nieuwe tractatie voor de kinderen. N.V. Paul Kaiser vierkante N.V. PAUl C. KAISER, BESCHUITFABRIEKEN. ROTTERDAM (Adv. Ingez. Med.) lllllllllllllllllllllllllllllllllIP ook wel eens bij haar in toepassing zou brengen. Zij hoorde het teeken van 'aansluiting in de hoorn. „Had zij het goede nummer aange draaid? Ja, natuurlijk, zij kende het nummer uit haar hoofd, zooiets gaat automatisch. „Hallo?" wat klonk die stem zacht, onzeker, heelemaal niet zooals zij dit van Frans ge woon was, En plotseling wist Anita dat zij het verkeerde nummer had opgebeld. Herbert kwam aan het toestel. j Anita's gezicht klaarde op, Het was onzeg baar kalmeerend Herbert's rustige stem te hooren. „Natuurlijk, hij vilde haar heel graag helpen. Binnen tien minuten zou hij er zijn. Met een taxi, ja. ja, dadelijk, ga maar rustig weer zitten. Ik kom." Een half uur later stapte Anita de draai deur door en de straat op. De zor scheen, het was verrukkelijk weer. Zij haalde diep adem en keek om naar Herbert die zijn jas bij de garderobe aantrok. „Hallo, meisje, loop nu niet weg!" riep een vroolijke stem en Frans slenterde op haar toe. In dit oogenblik stond Herbert naast haar. Anita lachte stralend. „Mag ik u aan mijn verloofde voorstellen, dokter?" Frans werd rood, hij mompelde iets dat geen van beiden verstond. „Neem mij niet kwalijk?" zeide hij toen luid en wijzend op het café, voegde hij er aan toe. „Ik heb hier een afspraak". Anita's gezichtje bleef stralend toen Frans achter de draaideur verdween. „Een port", bestelde deze nijdig, mikte zijn hoed op den kapstok en keek naar buiten. Anita en de vreemde heer gingen gearmd I voorbij de breede vensters. ELSA KAISER. I [18 moopden alle reparaties aon ome rijwielen gratis] CHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) GROENTEMARKT TE HAARLEM. Tomaten 3240 ct. per K.G. Andijvie 45 ct.—f 1.80 per kist. Spinazie 15—60 ct. per kist. Postelein 25—35 ct. per kist. Raapstelen 2030 ct. per kist. Sla 25—60 ct. per kist. Radijs 24 ct. per bos. Asperges 14—28 ct. per bos. Wortelen 12—16 ct. per bos. Rabarber 47 ct. per bos. Prei 25 ct. per bos. Selderie 25 ct. per bos. Pieterselie 7—20 ct. per bos. Komkommei 612 ct. per stuk. Bloemkool 613 ct. per stuk. !!,i !iüïTi!'iliTP-TI lllllllilllililllli) Verloren. Anita wenkte den kellner. De man merkte het niet, hij droeg een groot blad, vol biergla zen, naar de andere zaal waar blijkbaar een feest werd gevierd, want door de even geopen de deur drong het geluid van zingende stem men. Anita zat reeds meer dan een half uur op Frans te wachten. Het was de eerste maal dat zij wachtte en Frans niet kwam. Zij noemode hem reeds „Frans", hoewel het vandaag pas tot klaarheid zou komen tus- schen hen. Frans was zoo stralend zelfbewust alsof hij het geheele leven in stormpas over won. En dit was het juist wat hem zoo ver schillend van Herbert deed zijn, stille, ernstige Herbert, de filosoof die niet in staat was zich interessant of onmisbaar te maken. Anita was dadelijk onder den invloed geko-' men van het opwindende dat van Frans uit ging en daarom had zij aan Herbert geschre ven en hem gezegd dat zij niet genoeg van hem hield om met hem te trouwen. Het had haar moeite gekost dit te schrijven; als Frans er niet was geweest! Anita staarde naar de deur, nog altijd kwam Frans niet. Wel trad er een man met kranten binnen. Anita wenkte hem en kocht een blad. Het was misschien goed nog een llllllüllllllllllllllllillilllllllllllllllllllllll poosje te wachten, als zij las zou de tijd onge merkt voorbijgaan. Anita opende haar taschje en zocht naar haar portemonnaie. Hevig ver schrikt doorzocht zij den inhoud, een zakdoek, sleutels, een poederdoos, een notitieboekje ...waar was haar portemonnaie? „Ik heb geen klein geld", fluisterde zij, ter wijl zij nog steeds in haar taschje zocht. „Hindert niet dame', antwoordde de man, ,ik zal het wel aan den kellner vragen', en weg was hij. Anita zocht niet meer. Er viel niet aan te twijfelen, zij had haar portemonnaie verge ten, die lag natuurlijk nog op haar toilet tafel. Hoeveel was zij hier schuldig? Thee, gebak, sigaretten, een krant Zij kende hier niemand.... en Frans... waar bleef hij? Het was afschuwelijk. Zij zocht in haar man telzak, was daar misschien haar portemon naie? Neen, alleen een brief. Ach ja, de brief voor Herbert! Zij had vergeten dezen te posten. De kellner kwam voorbij haar tafeltje en keek beleedigd. Dat iemand met een kleine bestelling zóó lang bleef zitten! Anita deed als zag zij het niet. Toen de kellner naar het andere einde der zaal was gegaan, glipte Anita de telefooncel binnen. Zij zou Frans opbellen, als zij geen gehoor kreeg, was hij zeker onderweg hier naar toe. Het was ellendig, waarom liet hij haar zoo lang wachten en dan in zulk een situatie? Zij drukte toornig haar lippen op elkaar terwijl zij het nummer aandraaide, want zij herin nerde zich plotseling iets dat Frans eens had gezegd toen een kennis hem tot spoed aan maande: ..Men moet de vrouwen een beetje laten wachten." Ja, dat had hgezegd en zij had er nooit aan gedacht dat hij dit systeem missie verleenen en wel_zoo, dat uit het onder zoek alles komt wat er uit te halen is. De heer Van Te tering (r.k.) vroeg het onderzoek niet alleen uit te strekken tot de werkloozen en arbeiders. Ook onder de werk gevers wordt soms honger geleden. Er kwam eens een arbeider om loonsverhooging vra gen. De baas zei toen: ga gauw weg anders maak ik je compagnon in mijn zaak (gelach). De Voorzitter verzekerde, dat B. en W. alles willen doen om bevordering van den gezondheidstoestand der bevolking te berei ken. B. en W. willen eerst afwachten wat de rijkscommissie zal doen. Daarbij zal het col lege alle gevraagde medewerking verleenen. Het gaat evenwel niet aan om aan de com missie te vragen: „denk allereerst aan Haar lem". Als de commissie voor Haarlem niet voldoende onderzoekingen kan instellen, zullen B. en W. met den raad nader over leggen. De heer Noordhoff: B. en W. willen op de commissie wachten, maar he zou wel eens kunnen zijn, dat de rijkscommissie te Haar lem in het geheel niets onderzoekt. De Voorzitter: als dat laatste zoo zou zijn, zullen we te Haarlem zelf een onderzoek instellen. Het natuurschoon in den Hout. De heer Drilsma (s.d.a.p.) had de vol gende vragen ingediend: Is het B. en W. bekend, dat zich ter plaat se, waar de Burgemeester-Maarschalkbank onthuld zal worden, een schutting bevindt, waarop in schreeuwende kleuren en groote letters reclame wordt gemaakt voor een be paald soort anthraciet en cokes? Zijn B. en W. niet van oordeel, dat deze re clame een ontsiering vormt van de vooral in de lente- en zomermaanden zoo fraaie na tuur in deze omgeving? Zoo ja, zijn B. en W. bereid, deze ontsie rende reclame, die tot de onthulling zou blij ven ontsieren het natuurbeeld, daar ter plaat se, zoo spoedig mogelijk te doen verwijderen, opdat de schoonheid der natuur in dit begin van den Haarlemmerhout ongerept blijve? De heer Rei na Ida (s.d.a.p.), wethouder, zei dat B. en W. ook de reclame niet bevor derlijk voor het natuurschoon vinden. De vol gende week gaat de omheining evenwel reeds weg. Hierna werd 31/4 uur de vergadering sloten. GOUDEN BRUILOFT. In het bericht in ons vorig nummer, dat op 10 Juni Gijsbertus van Doorn en Grietje Ver- weij den dag hopen te herdenken dat zij vijftig jaar geleden in den echt werden verbonden, is per abuis de woonplaats van het gouden paar uitgelaten. Dat is Ripperdasteeg 2a. VOOR DEN- -KANTONRECHTER Een kostbaar fuifje na NederlandBelgië. Op den dertigsten Maart van dit jaar is in Amsterdam de voetbalwedstrijd Nederland- België gespeeld en naar dezen wedstrijd waren ook een paar Hagenaars gaan kijken. Na af loop waren zij in Amsterdam de glorieuse overwinning gaan vieren en daarna waren zij met een auto naar Den Haag teruggekeerd, echter niet zonder oponthoud. In Haarlem reden zij namelijk tegen een uur of één over de Gasthuisvest, wat verboden is op -dien tijd. Daarom hield een agent - de-auto aan temeer' waar de richtingwijzer zonder noodzaak uit stond. Hij constateerde dat de bestuurder naar sterken drank rook en eenigszins onvast op zijn beenen stond, Hij was niet uitgesproken dronken, doch wat den agent nogal be vreemde was dat de man ineens met buiten gewone kennis de vaderlandsche geschiedenis was geen behandelen. Daarom nam hij hem mee naar het hoofdbureau, waar proces-ver baal werd opgemaakt en waarna het gezel schap met een taxi naar de residentie kon doorrijden. De bestuurder had zich thans voor den kan tonrechter alhier te verantwoorden. Hij zeide maar vier glazen bier te hebben gedronken, wat door den eigenaar van de auto werd be vestigd. Ook deze achtte den man niet dron ken, anders had hij niet den wagen mogen be sturen. De verdachte lichtte toe, dat hij zich daar hij geen beroep uitoefende, toelegde op het lezen van geschiedkundige werken. Dat had hij den agent op den bewusten avond willen uitleggen. In zijn requisitoir zeide de ambtenaar van het O.M. het praten over de historie na het aanhouden van de auto een bezwarende om standigheid te achten, die er op wees dat ver dachte onder den invloed van sterken drank stond. Hij eischte veertien dagen hechtenis onvoorwaardelijk. De verdediger mr. T. A. M. A. van Löben Seis hield een uitvoerig pleidooi waarin hij aandrong op boete in plaats van de onvoor waardelijke strag, of voorwaardelijke hechte- nisstraf. De kantonrechter veroordeelde den Hage naar in verband met de bijzondere omstandig heden, waarin deze verkeerde tot 150 boete subs. 25 dagen, 7 dagen voor proeftijd en onder toezichtstelling en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. De Zomerpostzegels. Er worden premiën aan verbonden. Het Comité voor de Zomerpostzegels (welke bijzondere zegels worden uitgegeven ten be hoeve van noodlijdende kunstenaars en hulp behoevende t.b.c.-lijders) heeft aan het koo- pen dezer bijzondere postzegels een aardige verrassing verbonden. Ieder, die een brief kaart, gefrankeerd met drie zomer-postzegels van 6 ct. (thans 10 ct.) in zendt aan het Lan delijk Comité (adres Overtoom 187, Amster dam-W.) ontvangt een keurig uitgevoerd en door den A. N. W. B. samengesteld zakatlasje cadeau. Men kan in plaats van een gewone briefkaart ook een gedrukte bestelkaart (ver krijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomPé's) met de drie zomerpostzegels van 6 beplakken en bij het Landelijk Comité inzenden. Van deze inzenders ontvangen er duizend nog weer een extra premie, bestaande uit tal van waardevolle prijzen (waaronder een auto, fietsen, schilderijen, reizen, enz., enz.) die onder toezicht van een notaris bij loting zul len worden toegewezen. Het volgnummer; dat de bestelkaart of briefkaart bij ontvangst ge geven wordt, is ook het nummer voor de ver loting. Bovendien geeft het Comité voor de Zomer postzegels ter vergrooting der inkomsten een serie prachtige prentbriefkaarten uit, gewijd aan sport en toerisme en samengesteld door den A. N. W. B. Een prachtige gelegenheid om in het zomerseizoen toepasselijke correspon- dentiekaarten te gebruiken. De prentbrief kaarten zijn n.l. gewijd aan de auto-, paar den-, rijwiel-, wandel- en zeilsport en aan het kampeeren. De prentbriefkaarten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's, tegen 25 ct. per serie van zes. VERGADERING VAN DIETSCH NAT. SOLIDARISTEN. Voor een aantal leden van het Verbond van Dietsch Nationaal Solidaristen sprak Woensdagavond de heer Ernst Voorhoeve, propagandaleider. Deze begon met een ver gelijking tusschen de internationale toestan den in 1914 en thans, nu het gevaar kan dreigen van een doortocht der Duitsche sol daten over Nederlandsch grondgebied ten einde de Fransch-Belgische verdedigings linie te ontwijken. Spr. besprak de strate gische beteekenis van Nederland, dat onver dedigd is, die voor de drie groote mogend heden van belang is. ..Daarom moeten we aansturen op verbreking van de militaire accoorden tusschen België en Frankrijk, en strijden voor non-agressie pacten van Ne derland en België met Frankrijk en Duitsch- land en voor een overeenkomst van Neder land met België. Hierop richtte spr. zich achtereenvolgens tegen de geldmacht, die alle lagen van de samenleving beheerscht, tegen de parlemen taire democratie, tegen de te hooge loonen voor de jonge arbeiders en arbeidsters die werkloosheid veroorzaken, tegen Joden" en Vrijmetselaars die het volk onderdrukken; tegen de verdeeling in de volksvijandige sta ten België en Nederland; tegen de verwaar- loozing van het leger door het pacifistisch partij drijven, dat het volk vergiftigt om het uit te buiten; tegen de onverdedigdheïd der koloniën. „Wij moeten het Diet.sc.he volk hereeni- g'en'V ging spr verder. Wij moeten de geld- tyrannie bestrijdende Vrijmetselarij en .de Joden terug dringen want zij zijn geen leden van het Nederlandsc'he volk; een eind ma ken aan partijpolitiek, „Kunnen wi.i dat", riep spr. uit. Hij meen de, dat dit achter den leider Joris van Ze gelen en het Verdinaso wel mogelijk was. Nadat spr. een uitvoerige biografie van den leider had gegeven, waarin hij met vuur diens voortreffelijke eigenschappen belicht te, besprak hij den naam van de beweging en het kenteeken ervan. Nadat hij den staatkundigen toestand in België en Nederland had behandeld sprak de heer Voorhoeve over het streven van het Verdinaso en eindigde met een opwekking tot steun aan het verbond. DS. C. VEENHOF. Ds. C. Veenhof. die het beroep naar de Ge- ref. Kerk hier ter stede heeft aangenomen, heeft onder groote belangstelling, na een verblijf van precies drie jaar, afscheid ge nomen van zijn tegenwoordige gemeente te Harkstede (Gron.). Hij hield een afscheidspredicatie naar aan leiding van Hebr. 12 25. Ouderling Bronsema deed den scheidenden predikant staande toezingen Ps. 134 3. On der de aanwezigen waren Ds. D. v. Dijk vsth Groningen. Ds. E. T. v. d. Bom van Helpman, Ds. J. v. Dijk van Schildwolde. Ds. W. Tom van Sappemeer en Ds. A. Adema van Ten Bo.er.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10