Over Roosevelt's New Deal. H" De Zomer een doosje DÖNDERDKG 28 MEI "1936 HÏSREËM'S D" A"G B E AD" De president is een man met fantasie. Vier jaar geleden waren er bijn zeventien millioen werkloozen, thans nog „slechts" tien millioen. et klinkt gek; het is een contradictio- interminis, maar ik moet er een eer lijk verslag over uitbrengen en de waarheid mag tenslotte niet verzwe gen worden: het is mijn verblijf in Boston, Republikeinseh centrum bij uitnemendheid, dat mij het j diste begrip van de New Deal heeft bijgebracht en mij meer dan ooit tot een bewonderaar van Roosevelt's politiek heeft ge maakt. Dat is daarom zoo merkwaardig, om dat dit hu wel de laatste plaats op den aard bol was, waar ik zulks had verwacht. Zélf stond ik er wel voor open. Ik heb, eerlijk ge zegd. altijd wel iets gezien in Roosevelt's frissche ideeën. Maar zijn politieke maatrege len waren mij toch te wisselvallig geweest. Zelfs voor een krantenman was de „draad", die er toch doorheen moest loopen, niet te volgen. En nu moest het mij overkomen dat ik aan de universiteit van Harvard in een „pri- vatissimum" onder vier oogen het fraaiste college over Roosevelt's staatkundig beleid te hooren kreeg, dat ik me ooit had kunnen voorstellen. Maar laat ik bij het begin beginnen. Om de stemming over de naderende presidents verkiezingen te peilen vroeg ik mijn taxi chauffeur, terwijl wij de lange Cambridge avenue opreden, hoe hij er over dacht. Nu, er was volgens hem geen twijfel aan, of Roosevelt zou worden herkozen. En hij zou zeker op Roo sevelt stemmen en al zijn collega's ook. Of het dan zoo goed was wat Roosevelt voor het. volk gedaan heeft? En of! Daar hebt U als vreemdeling geen idee van. U weet ook niet hoe ontzettend de toestand hier vier jaar ge leden was. Wanneer dat nog een paar maan den langer had geduurd, dan had er eensklaps een bolsjewistische revolutie kunnen uitbre- ken. Zoo, dus je voelt niets voor het commu nisme? Dat wil ik niet zeggen, maar voor Ame rika deugt het niet, I guess. Maar om or Roosevelt terug te komen, hij heeft het zaken leven weer op gang gebracht. Schitterend is het nog wel niet, dat weet iedereen, maar het is toch een heel stuk beter dan het geweest is. En hij is bezig langzamerhand weer eenige millioenen aan werk te helpen. Er zijn nog wel een dikke tien millioen werkloozen, maar er zijn er bijna zeventien millioen geweest! Nu mopperen ze in Wall Street wel dat dat zooveel geld kost en dat we schulden maken, maar zegt u nu maar eens wat ze dan wèl hadden moeten doen. Mijn chaufeur was in ieder geval goed in- gelicht. Zijn feiten klopten. Wanneer in nor male tijden een kwart van de totale bevolking in loondienst arbeidt, een fractie die men wel als juist kan aannemen, dan is in Amerika de helft' van dit kwart werkloos geweest. En nu nog een derde. (Terwijl bij ons de werkloosheid nog niet heeft afgenomen, hoeft men toch het aantal werkloozen niet op meer dan een vijfde a een kwart te stellen). Verder klopte, hetgeen mijn chauffeur zeide. met hetgeen ik van alle loon-arbeiders en kleine employé's te hooren had gekregen. Zij waren allen pro-Roosevelt. Anti-Roosevelt sfeer. De taxi-rit sterkte mij in mijn voornemen de Heeren van Harvard naar hun opinie's over deze zelfde onderwerpen te vragen. Ik was er op voorbereid dat begrijpt ge uit den aan hef van mijn artikel hunnerzijds minder vriendelijke commentaren te hooren. Zaken lieden in New York en alle „nétte menschen" die ik ontmoet had, onverschillig waar, waren gedecideerd anti-Roosevelt. Alleen mijn be- roepsgenooten niet. Zij waren wel vol critiek. De „Times" had juist een vinnig, veel bespro ken en alom onderschreven artikel gepubli ceerd tegen de belastingplannen van minister Morgenthau, maar dat was détail-critiek. Het ging niet tegen de Roosevelt-administratie zélf, evenmin als ons verzet, in Nederland, tegen de reisbelasting, iets met onze sym pathie. voor het Kabinet Colijn te maken heeft. Maar hoe dan ook ik had wel ge merkt dat mijn beroepsgenooten pro-Roose velt waren. En ik reken de leden van ons gilde toch zeker onder de ,-,nette menschen" De gebouwen doorloopende, die zoo mach tig aan het Engelsche Cambridge herinne ren, kwam ik bij Professor Holcomibe's ka mer. Deze hoogleeraar in het staats- en ad ministratief recht, in de staatsleer en poli tieke geschiedenis der laatste tijden, ontving mij met een onderscheiding waarvoor ik mij werkelijk geneerde. Maar zoo is het: het Ne derlanderschap bezit in. Amerika een good will die men zich bij ons ter nauwernood be wust is. De wieg van Amerika heeft in Hol land gestaan. En de opvoeding van Amerika is evenzeer Hollandseh geweest als Engelsch. Professor Holcombe kende Nederland trou wens. Alle 'mogelijke gemeenschappelijke in teressen maaikten. het gesprek des te harte lijker. En ik zag al gauw kans het onder werp R o o s e v e 11 op het tapij t te brengen. ■Al weer een Hollandsche naam! Een naam. die door eenigszins beschaafde Amerikanen dan ook op zijn Hollandseh wordt uitgespro ken. „Kijk eens", zei Professor Holcombe, „ik ben geen politicus. En ik zou dan ook nooit mijn beroep naar behooren kunnen uitoefe nen, wanneer ik tot een partij behoorde. U weet wel, dat wij hier op „politiciana" neer izien. Menschen, die in dit land in de politiek igaan, doen dat bijna uitsluitend om het baantje. U hebt waarschijnlijk ook wel ge hoord, dat hier onder de politieke keuken meesters de omkoopbaarheid nog heel groot is, De menschen uit mijn omgeving, in mijn eigen kring hier in Cambridge en Boston, doen geen van allen aan politiek. -Zij hebben dat nooit gedaan. Maar wij hebben allen steeds steêvast Republikeinseh gestemd. Ik ook. Dit is het land der oude puriteinen. But Roosevelt is a great fellow! Vier jaar geleden hebben we dat al begrepen en we hebben hem van harte gesteund. En nu zal ik dat weer doen, al weet ik wel dat veel van mijn vrienden weer tot hun Repu- blikeinsche sympathieën zullen terugkeeren, dit jaar. Maar dat heeft niets te beteekenen. Want onze kringen hebben, wanneer 't op stemmen aankomt, lang niet genoeg invloed. De sociale gedachte. „Wat nu de New Deal eigenlijk is? Dat zal ik u precies vertellen. Het be staat uit drie programma's tegelijk en de maatregelen, wetten en werk programma's van drieërlei verschil lende origine verwarren u en ons. Maar houd dit goed uit elkaarRoo sevelt is begonnen met in onze wetgeving de sociale gedach te te brengen. Die ontbrak geheeU Wat wij nu zien is nog maar het allereer ste begin. Wij kennen geen ziekte, geen on gevallen-, geen werkloosheidsverzekering, zoo als jullie dat in Europa hebt. Het staatsleven hier heeft zich éénzijdig en slecht ont wikkeld. Bij jullie is er naast een zuiver po- litieken, ook nog een sociale inhoud van het staatsleven: de zorg voor jullie menschen. Bij ons niet. Wij hebben sinds de jongste ont wikkeling van het industrieel e tijdvak, dus al van vóór den oorlog af, nooit voor men schen hoeven te zorgen. Het ging ons zoo goed, dat iedereen voor zich zelf kon zorgen. De arbeider kon zijn levenseischen opvoeren, niet alleen in materieelen zin, maar ook te genover den weiikgever. Hij kon zelf eischen dat er maatregelen voor zijn gezondheid en veiligheid werden genomen. En hij zorgde zélf voor zijn levens verzekering, Pensioenfondsen hadden alleen heel groote ondernemingen, bijv. de Spoor wegen. Daarom ziet u daar ook oudere arbei ders. In andere bedrijven heeft men hen aan den dijk gezet. Dat gaat op den duur niet. Nu het verschijnsel der werkloosheid wel niet gauw meer uit onze maatschappij zal verdwijnen, spreekt het vanzelf dat ook hier het systeem van ieder voor zich en God voor ons allen niet langer houdbaar is. „Wij halen dus een stuk weg in, dat Euro pa op o.ns vooruit was. Wij hebben nu een „dole", een „steun", maar de solide veranke ring in een goed functionneerénd systeem van werkloosheidsverzekering ontbreekt. Wij zullen op den duur ouderdomspensioen krij gen en nog meer. Maar wat u nu ziet aan sociale maatregelen is louter uitgaven' politiek en dit sluit dus aan bij de werk verschaffingsplannen, de geweldige bruggen bij San Francisco, de kanaliseeringen en be dijkingen in het Zuiden, het bouwen van waterkrachtstations, etc. etc. Dat is het tweede deel van de New Deal. In financieele kringen wijst men er op dat wij echter een sluitende begrooting behooren te hebben. Dat is volkomen waar op den duur. Op dit oogenblik moeten wij ons staatscrediet, en dat hebben we, gebruiken om den oorlog te gen de depressie uit te vechten. Daar helpt geen lieve-moederen aan. Wanneer de geld- wereld aan 't laadje zou zitten, zouden deze heeren dat ook moeten doen. Ze zouden misschien geen publieke werken uitvoeren en des te meer steun moeten uitkeeren. Per saldo zouden ze natuurlijk iets minder uit geven (maar toch meer, véél meer", dan hun inkomen) en ze zouden op het punt blijven staan waar ze waren, terwijl wij bezig zijn ons er uit te werken. Wij 'hebben dus wat meer geld noodig maar korter! De landbouwpolitiek j/Het derde punt is de landbouwpolitiek, de teeltbeperking en de landbouwsteun". „Wij hebben hetzelfde" antwoordde ik, zuivelsteun, varkenscentrale, landbouwcrisis- steun". „Ja, dat weet ik wel. Maar weet .u wel dat het Hooggerechtshof hiertegen nu juist zijn scherpste aanvallen richt? Nu slaat Roosevelt, die tenslotte óók een handis politicus is, daar tenslotte weer munt uit. Het volk is vóór zijn politiek. En het volk neemt het Hooggerechtshof zijn dwarsdrijve rijen zeer kwalijk. U zult dan ook zien dat daarin, indien zich tenminste geen onver wachte gebeurtenissen voordoen, na de ver kiezingen mutaties zullen plaats hebben. „Amerika is steeds in dien zin democratisch geweest, dat hier de groote middenklasse ge regeerd heeft. Wanneer ik nu spreek over den middenstand, dan moet u daar den geschool den arbeider (die immers een auto bezit) bij rekenen. Zelfs al is hij nu werkloos, hij heeft toch nog de begrippen en idealen uit den tijd dat hij werkelijk 'n middenstander was/Verder behoort tot deze groep: de boer, de employé en ieder die een intellectueel beroep uitoefent. Van die employé's en intellectueelen moet u een klein percentage aftrekken dat tegen 't tegenwoording régime is. Dat zijn nl. die, die de adviseurs zijn van de kapitalisten, de directeuren van de groote ondernemin gen en de bankiers. ,Want daarvan zijn er maar heel enke len, die er dankbaar voor zijn, en zich er rekenschap van geven, dat Roosevelt hen gered heeft. Heusch gered. Zij hadden de heele affaire bedorven, totaal verknoeid. Toen ik u zeide dat Amerika steeds door den middenstand geregeerd was geworden, drukte ik mij niet heelemaal nauwkeurig- uit. Sinds den wereldoorlog hebben de groote zaken getracht het bewind naar zich toe te trekken. Welken vooruit- zienden blik onze zakenkoningen gehad heb ben, weet ul De depressie was er het ge volg van". „Dus Roosevelt treedt hier in de voet stappen van den grooten Theodoor Roose velt", waagde ik het op te merken. „Die heeft indertijd toch ook een nieuwe partij gesticht om de Trusts te bevechten?" „Precies! En ook nu wordt de President ge steund door talloozen en talloozen die van huis uit Republikeinseh zijn. Die menschen zouden zich vroeger „Progressieven" hebben enoemd. Nu geven zij niet meer om namen, maar zij zullen de Democraten steunen, om dat het. Democratisch bewind het bewijs ge geven heeft den toestand aan te kunnen. Roosevelt is een man met fantasie. Daardoor ziet hij de perspectieven en het groote samenhangende geheel van de poli tieke, sociale en economische problemen". Liberalisme heeft afgedaan. „Is Roosevelt eigenlijk een socialist? Dat zegt men wel eens bij ons in Europa „Neen, beslist niet. maar hij ziet in dat het ongebreidelde liberalisme voorgoed heeft af gedaan. Trouwens in Europa heeft het dat al sinds dertig, veertig jaar. Vergeet vooral niet, u die zoo graag naar Amerika opziet, dat wij eigenlijk een geweldigen achterstand hadden in te halen. „Neen, een socialist is Roosevelt zeker niet. Hij tracht het kapitalistisch stelsel juist te redden, het een veilige haven binnen te loodsen. Maar 't zal zich in ruil voor deze eenige kans op redding heel wat noodza kelijke controle moeten getroosten. Of het kapitalistisch stelsel eeuwig in 't leven zal blijven? Waarschijnlijk niet. Maar wij zijn al tevreden wanneer wij één menschengeslacht veilig door de tijden kunnen laveeren. „Hier in Amerika, waar de groote massa van de arbeidei*s zeker niet socialistisch is (zij stemmen dan eens republikeinseh, dan eens democratisch), zult u voorloopig geen socialisme zien. Maar wel een socialiseerenden invloed. Wel een sterke overheidscontrole op het bedrijfsleven. In zekeren zin verhuist, om met de woorden van Roosevelt te spre- ken, het oppertoezicht over den handel en Zijn dienst gaarne verder zou willen modern!- nijverheid van New-York naar Washington, seeren, maar., de toestand van de gemeente- Daar is niets aan te doen. De Republikeinsche financiën laat dit nu eenmaal niet toe. Pel verzamelde een keur van zomersch fruit, haalde het water er uit, behield de sappige geu rige smaak en glaceerde ieder vruchtje. Vandaar de naam: geglaceerde vruchten. In mooie doosjes (vanaf 30 ct.) en per ons (vanaf 20 ct.). Vraagt Uw winkelier! (Adv. Ingez. Med.) partij zal dat proces niet kunnen stoppen. Dat zou belachelijk zijn. Bovendien, wat zouden zij dan wel willen? En wien hebben zij, dien zij tegenover Roosevelt kunnen stellen? Niemand". De studenten wachtten voor de deur van de collegezaal. Had ik den professor te lang opge houden? Voor mij was de tijd bliksemsnel voorbij gegaan. Maar het was toch een lang en wél gefundeerd betoog geweest. Hij had gelijk. En de taxichauffeur? Ik had hem haast vergeten. Had hij niet eigenlijk, op z'n bur- germansch, precies hetzelfde gezegd? Mr. M. KANN. De heer J. Th. Verzijlbergh jubileert. Vijf en twintig jaar in gemeentedienst. J. Th. Verzijlbergh. Op 1 Juni a.s. zal het vijf en twintig jaar zijn geleden, dat de heer J. Th. Verzijlbergh, direc teur van den Gem. Reinigings- en Ont- smettingsdienst in dienst trad bij de gemeente Velsen en wel als tijdelijk op zichter bij den bouw van school A alhier. Voordat de heer Verzijlbergh in 1917 in zijn tegenwoordige functie werd benoemd, was hij vele jaren werkzaam als bouwkundig opzichter. Nadat hij de Ambachtsschool te Haarlem had doorloopen en een aantal practijkjaren bij particuliere aannemers had doorgemaakt, werd hij in 1901 opzichter bij den Haarlem- schen architect Robbers, die in het bijzonder scholen en kerken bouwde. Van 1903 tot 1907 was de heer Verzijlbergh werkzaam als op zichter bij de gemeente Haarlem. Van 1907 tot 1909 was de a.s. jubilaris hoofdopzichter bij de E.S.M. te Amsterdam, waar hij o.a. werkzaam was bij den aanleg van de Admiraal de Ruij terweg. Van 19091911 was de heer Verzijl bergh opzichter in het aannemersbedrijf van zijn vader te Haarlem. Op 1 Juni 1911 trad de heer Verzijlbergh in dienst van de gemeente Velsen, zooals gezegd als opzichter bij den bouw van school A; 21 Juni 1913 kreeg hij een vaste aanstelling voor'de werken in eigen be heer. Zoo had de heer Verzijlbergh o.a. het toezicht op den bouw van het eerste bureau van Openbare Werken, het latere levensmid- delenbedrijf naast het gemeentehuis. Toen de heer H. Beenhakker benoemd werd tot direc teur van den Reinigingsdienst te Amersfoort werd de heer Verzijlbergh met ingang van 21 December 1917 tot zijn opvolger benoemd. Wei had het gescheeld of de heer Verzijlbergh had zijn functie niet lang bekleed, want 14 Juni 1920 stond hij no. één op de voordracht voor directeur te Nijmegen, waarvoor hij ech ter bedankte. Toen de heer Verzijlbergh in 1917 de leiding van den dienst kreeg, was het bedrijf nog klein. Maar bij den snellen groei van de ge meente werden aan den reinigings- en ont- smettingsdienst steeds hoogere eischen gesteld. Een groote verbetering kwam in 1920 tot stand. Vóórdien werd het huis- en straatvuil tot compost verwerkt, maar in genoemd jaar werd hiervoor een andere regeling getroffen: het werd n.l. weggevoerd naar de omgeving van de Zaan, waar het wordt gebezigd voor het dempen van plassen. In 1926 kreeg het bedrijf zijn eerste vuilnis auto. Sindsdien is de paarden tractie steeds in gekrompen en thans bezit de dienst één „haver-auto", twee auto-sproeiwagens en 4 vuilnis-auto's benevens eenig oud reserve materiaal. Door de opheffing van de compostputten werden de op het beltterrein staande kappen overgebracht naar het terrein aan den Vel- serduinweg. waar ze werden gebruikt voor den bouw van twee wagenloodsen, waarvan de tweede eenigen tijd geleden in gebruik werd ge nomen. De totale oppervlakte dezer loodsen bedraagt ca. 820 M2. Toen miinster de Wilde in Februari 1935 onze gemeente bezocht, heeft hij ook de eerste wa- genloods bezichtigd. Een aanzienlijke verbetering was de totstand koming in 1932 van de stortplaats aan den kanaaldijk. Voordien geschiedde dit in open schuiten in de Visschershaven. Thans rijden de vuilniswagens in de stortplaats, waar de schuiten binnen kunnen varen. Toen de heer Verzijlbergh de leiding van den dienst op zich nam, bezat onze gemeente geen door het rijk erkenden ontsmettings- dienst. In 1920 werd de heer Verzijlbergh bij dr. Ringeling te Amsterdam opgeleid voor leider-ontsmettingsdienst en werden eveneens twee werklieden als ontsmetter opgeleid. Na dien is de dienst erkend door het rijk, waarvoor ook subsidie werd gegeven. Het spreekt vanzelf, dat de heer Verzijlbergh Uitspraken van de Rechtbank. Valsche rijwielplaatjes verkocht Een 33-jarig IJmuidensch fotograaf heeft veertien dagen geleden terecht gestaan we gens het verkoopen van valsche rijwielbelas- tingmerken. Verdachte vertelde dat hij aan de betrokken personen had medegedeeld, dat de plaatjes, die zij kochten, geen belasting- merken waren. Dit werd door eenige getuigen bevestigd. De officier van justitie eischte te gen den man een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van preven tief. De verdediger vroeg ontslag van rechts vervolging van een deel van de dagvaarding en vrijspraak van het tweede deel. De man werd hedenmorgen vrijgesproken. Twee oude dames opgelicht Tegen een makelaar, die van twee oude da mes, onder voorwendsel voor hen een proces aanhangig te maken, in totaal 62.80 had weten los te krijgen, was door den officier van justitie een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd ge- eischt. De man had bovendien 250 ter leen ge vraagd die naar het bleek 'inderdaad voor het voorgegeven doel waren gebruikt. Uitspraak: drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Dame op den Zijlweg aangereden. Op den eersten Februari is op den Zijlweg een dame aangereden door een vrachtauto, niettegenstaande het feit dat zij haar hand had uitgestoken ten teeken dat zij wilde over steken. Tegen den bestuurder van de vracht auto, waarvan de remmen niet in orde waren, werd 200 boete of 1 maand hechtenis ge- eischt. De verdediger vroeg vrijspraak. Het vonnis was f 40 of 24 dagen. Door oplichting vordering gecom penseerd. Een Nederlander had een Belg, op wien hij een vordering had, opgelicht voor een totaal bedrag van 250, voorgevende voor den Belg aandeelen in een N.V. te hebben gekocht. De officier eischte 100 of 30 dagen. De verde diger pleitte clementer of voorwaardelijke straf. Daar het feit in Brussel was gepleegd en de verdachte woonachtig was binnen het arron dissement van de Utrechtsche rechtbank ver- klaarde de rechtbank zich onbevoegd vonnis te wijzen. Jongetje aangereden Een 22-jarige loopjongen had op 14 Fe bruari een jongetje aangereden, dat plotseling den weg overstak en dat door een tragische samenloop van omstandigheden was overle den. De officier meende dat de loopjongen het ongeluk had kunnen voorkomen. Hij eischte 25 boete. De verdediger, mr. Hendriks, concludeerde tot vrijspraak. De jongeman werd vrijgesproken. Het auto-ongeluk aan de Kampervest In den nacht van 15 op 16 Februari is een auto, waarin twee Enkhuizenaars en een Haarleanseh meisje zaten, die den nacht in een Haarlemsch cabaret, hadden doorge bracht, komende van de Turfmarkt tusscben twee lantaarns door in den Kampersingel ge reden. De Enkhuizenaars wisten zich te bevrij den en aan den wal te komen, maar het meisje kon niet meer uit de tweedeursauto, die ondersteboven in het water lag, ontsnappen en verdronk. Den bestuurder, die in het café het een en ander had gedronken, was dood door schuld ten laste gelegd. Hij voerde voor de recht bank aan, dat hij, niet ter plaatse bekend zijn de, den Kampersingel niet voor het laatste oogenblik had gezien. Dat kwam ook door het slechte licht. Eenige getuigen verklaarden, dat de chauf feur niet dronken was geweest. De officier van justitie achtte bewezen, dat verdachte niet in een toestand was geweest, waarin hij een auto kon besturen en dat hij aan den dood van het meisje schuld had. Hij eischte derhalve twee maanden gevangenis straf. Verdachtes raadsman mr. L. Al: Cohen be sprak de moeilijkheden van het bewuste punt en plelite vrijspraak. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak den Enkhuizenaar vrij. Zedenschandaal in Den Haag TWee hooge ambtenaren Nog meer arrestaties zouden te wachten zijn. De 's Gravenhaagsche justitie heeft dezer dagen ingegrepen in een zedenschandaal. De omvang van het schandaal is thans nog niet vast te stellen, er zijn reeds negen per sonen in het huis van bewaring ingesloten, terwijl thans reeds vaststaat, dat achttien personen bij dit schandaal betrokken zijn. De justitie droeg reeds geruimen tijd ken nis van het feit. dat er in uitgebreiden kring het misdrijf gepleegd werd, dat strafbaar ge steld is bij artikel 24S bis van het wetboek van strafrecht. (Ontucht met minderjarigen van hetzelfde geslacht.) De moeilijkheden, waarvoor de politie ge plaatst was. waren groot en vele. omdat het bezwarende materiaal uiterst moeilijk te ver zamelen was. Eindelijk was het justitieele onderzoek ech ter zoover gevorderd, dat men tot de aanhou ding van eenige personen kon overgaan. De justitie ging er toe over om den thesau rier-generaal van het. departement van finan ciën. mr. L. A. R., die met een regeeringsop- dracht in Duitschland vertoefde, dezer dagen onmiddellijk na zijn terugkeer in den Haag te arresteeren. Voorts zijn gearresteerd mr. W. F. F., raad adviseur van het departement van Justitie en verder verschillende personen uit de kringen van kunstenaars. Mr. F. is na een langdurig verhoor door den rechter-commissaris mr. A. W. J .van Vrijberghe de Coningh op vrije voe ten gesteld. Het onderzoek van de Haagsche justitie heeft zich ook uitgebreid tot andere gemeen ten in ons land. Het betreft hier een club van personen, die regelmatig bijeenkomsten hielden en waar de in artikel 248 bis wetboek van strafrecht be doelde handelingen zoowel met minderjarigen als met meerderjarigen werden bedreven. Enkele minderjarige jongens hebben een verklaring afgelegd. Ingevolge de bepalingen van het ambtena renreglement, is mr. R. van rechtswege ge schorst als thesaurier-generaal, In verband met het feit dat hij in preventieve hechtenis is gesteld. De Tel. verneemt nog, dat de gevangenhou ding van mr. R. berust op de verklaring van een 17-jarigen jongen. Andere feiten zijn hem niet ten laste gelegd. Wat de overige, thans in het Huis van Be waring ingesloten, zeven andere verdachten betreft, hierbij bevindt zich volgens dit blad. ook een hoofdcommies van de Algemeene Re kenkamer, een letterkundige, een pianist en een chauffeur. Het aantal arrestaties zal ver moedelijk wel bij dit achttal blijven. De zaak zou aan het rollen gebracht zijn, doordat een 17-jarige jongeling, een leerling van een der middelbare scholen, bij een ver hoor door de mand viel en verschillende fei ten bekende waarbij hij tal van namen noem de. Het bleek, dat ook nog andere jongens, allen 17 jaar en ouder, er bij betrokken waren. VERGADERING VAN DEN N.B.L.T.O. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van luxe verhuur- en taxi ondernemers (N.B.L.T.O.) houdt op Vrijdag 29 Mei een spoedvergadering In Spoorzicht. In deze vergadering zal ook de nieuwe ver ordening ter sprake komen. De vergadering begint des avonds 8 uur. DE HEER H. L. LANGEVOORT VRIJDAG 75 JAAR. Naar wij vernemen zal onze stadgenoot, de heer H. L. Langevoort. morgen, Vrijdag, den 75-jarigen leeftijd bereiken. De heer Langevoort was indertijd een der pioners op zendingsgebied in Indië. PROPAGANDA-AVOND VOOR DE JAZZMUZIEK. OPDRACHT Door Dijkgraaf en Heemraden van den Anna-Paulowna Polder is de bouw van een ge wapend betonbrug in den Noorder Molen- vaar tsweg over de Middenvliet opgedragen aan G. C. van Hoften. Aannemer te Haarlem, op twee na de laagste inschrijver. LANDDAG DER CHR. DEM. UNIE. Maandag 1 Juni, tweeden Pinksterdag dus, zal de afdeeling Noord-Holland der Christe lijk Democratische Unie een landdag houden achter het buiten ..Wildhoef" in Bloemendaal. Des morgens om 10 uur begint de heer J. L. Overbeek. de voorzitter van den Kring Haar lem. de bijeenkomst, waarna de voorzitter der provinciale afdeeling de heer J. H. Wolkers spreekt over „Pinksterfeest-Pinkstergeest". Daarna zal een fietstocht worden gemaakt en in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan wor den koffiegedronken. Op de middagbijeen komst spreken de partijvoorzitter, de heer R. v. d. Brug uit Gouda (Leven naar bestemming) het hoofdbestuurslid de heer M. de Visser (Goden dezer eeuw) en de heer G. B. Neering (Strijd der C.D.U. voor nieuwe maatschappe lijke waarden). De Nederlandsche Jazz-Liga, afdeeling Haarlem, geeft op Zaterdag 30 Mei een propa- ganda-avond. De heer E. C. Crommelin zal een lezing houden over „De sfeer in Jazzmuziek". Medewerking wordt verleend door het Harvey Berger's Trio. Na de pauze is er gele genheid tot dansen op de muziek van de „Rhythm Sheiks" o.l.v. Benne de Jong, o De bijeenkomst wordt gehouden in café-1 staid. Een 'pakkende própagandaplaat is'"ge- restaurant „Lido", Houtplein en begint om I richt tot de kanovaarders: „Ga niet in een, 8 uur» kano zitten, als ge niet goed hunt zwemmen'^ PROPAGANDA VAN DEN NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Met het oog op de dagen voor „Veilig Verkeer" heeft de Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen, de aandacht van het Haarlemsche publiek gevestigd op het belangrijke werk dat „Veilig Verkeer" verricht. De Bond heeft in de étalage van het siga renmagazijn van den heer W. van Nie, van Oosten de Brulnstraat 213, hoek Leldsche vaart, een tentoonstelling ingericht. Wij zagen daarin o.a. opschriften als: „De Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen zorgt mee bij „Druk Verkeer" (Koninklijk be zoek:, Volks- en Waterfeeste) voor „Veilig Verkeer"." ,Met het „Oranje- en Roode Kruis" werkt de Bond samen voor „Veilig Verkeer"." „De Ned. Bond werkt samen met. A. N. W. B. en Ijsbonden voor „Veilig Verkeer" op het ijs." Brigadeleden bevorderen het „Veilig Ver keer" door begeleiding van boottochten". Met het oog op „Veilig Verkeer" heeft de Bond belangrijke proeven genomen in de 10 M. diepe Fordhaven te Amsterdam, om automo bilisten te wijzen op de ernstige gevaren, die ontstaan bij het te water rijden, maar om hen ook op de hoogte brengen van de reddings kansen bij die ongevallen. Tal van automo bilisten en inzittenden hebben het behoud van hun leven te danken aan die proefnemingen en de daarop gevolgde propaganda. De Bond vestigt óók de aandacht op de leuze: „Leert zwemmen en bovenal leert zwemmend redden". Hiertoe zijn toepasselijke spreuken en de talrijke verkleinde modellen van reddingsmiddelen in de étalage uitge-

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13