lm Weissen Rössl" PTT«T-rra Eröffnung «WEERBERICHT Motor- en Regenkleeding Strand- en Kampeerartikelen 24 Barteljorisstraat 24 DONDER DXG 28 MEI 1936 H A A R E E M'S D A 'G B E A D' Dr. v. d. Sleen naar Canada. Emigratie van Nederlanders aan te bevelen? Vijftig Zwitserlanden aaneen, Indianen, die nog net zoo leven als in de tijden van Buffalo Bill; bisonkudden in de wijde prairie, eland en beer in de bosschen, waar de dierenverha len van Curwood, Seton Thompson en Long spelen, dat lijkt alhaast genoeg om een zwer ver naar Canada te lokken. Maar daar komt bij, dat dit land zijn poorten weer heeft open gesteld voor kolonisten-landbouwers. Dr. van der Sleen wil eerst de schoonheid van het Canadeesch Rotsgebergte genieten en daarna met Berger-vouwboot en tent in wekenlange tochten de groote rivieren afzakken, tot waar Nederlandsche kolonisten wonen om met eigen oog te zien of emigratie naar Canada aanbe veling verdient. Camera en filmtoestel zullen wel weer zor gen, dat belangstellend Nederland dezen win- ter_ niet alleen te hooren, maar ook te zien krijgt, welke mogelijkheden Canada biedt voor reizen, trekken en zich vestigen. Dr. Van der Sleen hoopt 9 Juli per Duchess of Athcll van Liverpool naar Montreal te ver trekken. Heute abend- der Tiroler ff Bauernsfube Salzburger Schrammeltrio Original Tiroler Bedienung Jeder singt und jodelt Noord Boulevard 2 - Noordwijk a. Zee KORPS MOTORDIENST. Bij legerorder is bepaald dat van het orga niek aantal sergeanten per schoolcompagnie van het korps, ten hoogste drie plaatsen kun nen worden bezet door capitulanten. AANBESTEDING. Heden, Donderdagihorgen werd in het ge bouw van het Prov. bestuur aan den Dreef aanbesteed het maken van een betonnen brug, wijd 3.50 m. nabij Enkhuizen en een betonnen brug wijd 6.78 m. nabij het gemaal van „het Grootslag" te Bovenkarspel met bijkomende werken. Laagste inschrijver was de heer H. J. Brand te Beemster voor f 13.400. INLIJVING. Door den Indeelingsdistrietscommandant te Haarlem worden op 2 Juni in de Kazerne Koudenhorn ingelijfd de dienstplichtigen 2e ploeg 1936 bestemd als treinsoldaat bij het 6e Regiment Veld-Art. en de paardenoppassers en paardenverzorgers bij de K. M. A. en R. S. 3e halfregiment v. h. lie Reg. Huzaren. Tevens worden op dien datum ingelijfd de le ploeg dienstplichtigen bestemd voor Res. Off. van Gezondheid te Utrecht, de 2e ploeg geneeskundige troepen, de 2e ploeg zieken verplegers en de 2e ploeg intendance troepen te Utrecht, benevens de 2e ploeg paardenver zorgers bij het Remontedepot te Millingen en de 2e ploeg 1936 bestemd voor de Luchtvaart Afd. Soesterberg. DE VISCHHANDEL. De Ned. Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbedrijf houdt een algemeene vergadering op Maandag en Dinsdag 1 en 2 Juni 's namiddags 4 uur in het café-restau rant La Reserve, Rembrandtplein 44 te Am- sterdam-C. De eerste dag zal behandeld worden: „De verbetering van het distributiestelsel in den Ned. vischhandel, inleider de heer L. Presser, bondssecr, Bij mooi gunstig weder biedt de afd. Amster dam De Eendracht den genoodigden en afge vaardigden 's avonds een watertochtje aan door de grachten en buitenhavens van Am sterdam. MINIATUUR ZWEEFVLIEGTUIG VESTIGT EEN RECORD. AMSTERDAM, 27 Mei. Het baby-zweef- vliegtuig-model, dat Zondag jl. het record modelvliegen wist te verbeteren en te brengen op dertig minuten, is gisteravond door den heer H. Glanzer in Amsterdam-Zuid op de zandvlakte naast het Stadion gestart. Het model zette koers via den ringspoordijk naar de Kalfjeslaan. Ruim drie kwartier na de start is het daarna boven het terrein tus- schen Kalfjeslaan, Boerenwetering, Amstel- veenschenweg en ringspoordijk in de rich ting van Amstelveen uit het gezichtsveld ver dwenen. Daar het model nog niet is opge spoord, wordt dengene, die het vindt, ver zocht, daarvan kennis te geven aan den heer H. Glanzer, Jan de Haenstraat 15 huis of het tegen belooning aan dat adres te willen te rugbezorgen. Inmiddels blijkt in ieder geval het record van Zondag jl. verbeterd te zijn. illllllllill (Adv. Ingez. Med.) LINNEN OVERHEMDEN SPORTOVERHEMPEN KAMPEERHEMDEN ZIJDEN EN TWEED SHIRTS ONTVANGEN IN NIEUWSTE DESSINS EN KLEUREN. VAK KL E DING M AO AT VM PA AR LAAR STEEG I.TEL: IS 849 (Adv Ingez. Med.) AGENDA Hede n: DONDERDAG 28 MEI Gem. Concertgebouw: Jubileumconcert C. O. V.: „La Croisade des enfants", 8 uur. Cinema Palace: „Plankenkoorts". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Sanders of the River" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „One night of love", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Sjanghai Express" 2.30, 7 en 9.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer George Robert, 34 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Raadhuis Overveen: Raadsvergadering Bloemendaal. 14 uur. VRIJDAG 29 MEI Jaarl. Alg. Vergadering van aandeelhou ders der N.V. Keller en Macdonald, ten kan tore der N.V., 9.30 uur v.m. Bioscopen, nieuw programma. Haarlemmermeer: Raadsvergadering 3 uur. De „Queen Mary" vertrokken Meer dan 2000 passagiers aan boord. Reuter vernam 27 Mei uit Cherbourg: Even na half een des nachts heeft de „Queen Mary" Cherbourg verlaten en de reis naar New-York aanvaard. Het schip werd door zes sleepbooten buiten gaats gesleept. Aan boord bevinden zich meer dan 2000 passagiers en 1000 man bediening. De commandant, kapitein Britten, zal zelf beslissen of het schip op deze eerste reis reeds zal trachten het „blauwe lint" te veroveren. Het schip vervoert een 50-tal brieven van de burgemeester van Britsche plaatsen aan de burgemeesters van gelijknamige plaatsen in de Vereenigde Staten. Zoo schreef de Lord Mayor van Londen een brief aan den burgemeester van Londen in Ontario. Een speciale Reuter-verslaggever meldt nog: De eerste passagiers waren vanmorgen om tien uur al aan boord gekomen. De meesten echter arriveerden met den specialen trein uit Londen slechts betrekkelijk korten tijd voor het schip in zee stak voor zijn eerste reis. Bedienden en stewards in blinkend nieuwe uniformen wachtten ons op en belast ten zich met de bagage. Onze hutten waren aangenaam warm en prettig verlicht. Alles was tot in de puntjes verzorgd. Er lagen speciale stukken „Queen Mary" zeep in de badkamers en op de aschbakjes „Queen Mary" lucifers. Velen staken deze gebruiksvoorwer pen onmiddellijk in den zak als souvenirs of boden ze aan hun vrienden aan, die hun uit geleide w?.ren komen doen. Aan borrd heerschten den geheelen middag een drukte en een beweging, die veel 3 hadden van de levendige atmos feer die de Derby race, voor talloozen tot een zoo onweerstaanbare aantrekkelijkheid maakt. De mode viert hoogtij en de Londensche beauties, die deze eerste reis van het reeds zoo populaire, schip meemaken, bewegen zich, voorloopig nog wat onwennig, over dè dekken in de laatste en charmantste reis-creaties van de groote modehuizen. Tweed-mantels en rok ken schijnen de geliefkoosde dracht te zijn. Op mijn eerste wandeling over het onmetelijke schip kwam ik vanmiddag tot de ontdekking, dat zich onder de passagiers niet alleen be kende society-figuren en modieuze dames be vonden, Ik kwam n.l. onverwacht te land bij een luxueuze kennel, waarin, toevertrouwd aan de zorgen' van een scheepslager, twee uit gelezen pekingeezen, de zeereis naar New- York hebben ondernomen, in gezelschap van een Bedlington, een Iersche terrier en een spaniel. De Bedlington bezag zijn nieuwe omgeving met eenige weemoedigheid en scheen naar huis te verlangen. De andere canine passagiers gaven echter blijk zich in dezelfde vroolijke stemming van afwachting te bevinden als de overige passagiers. Voorts bevinden zich een paar postduiven aan boord, die reeds eenmaal over den Atlantischen Oceaan gebracht zijn en die zullen worden losgelaten, wanneer het schip in de nabijheid van Nantucket is aan gekomen. Zij zullen dan persfoto's meenemen van het schip tijdens zijn eerste reis. Vanavond zullen wij worden onderhouden o.m. met gratis biocoopvoorstellingen in de hut- en toeristenklasse. In het journaal zullen zich opnemingen bevinden van de Derby-race van vandaag en van het vertrek van „Queen Mary" uit Southampton, welke met een speci aal vliegtuig naar Cherbourg zullen worden gebracht en daar aan boord zullen worden genomen. De hoofdfilms zijn de nieuwste op de markt. Sommige zijn zelfs nog niet in circulatie ge bracht. De biocoopzaal schijnt van zoo voor treffelijke bluschmiddelen te zijn voorzien, dat brand uitgesloten geacht mag worden. Reeds vroeg in den middag was het geheele keukenpersoneel op volle kracht aan het werk ter bereiding van de overweldigende diners, die de opvarenden vanavond voorgezet zullen krijgen. Het menu van de hutklasse biedt heden avond een keuze uit ongeveer 100 verschillen de schotels, waarnaast een door den eersten kellner persoonlijk samengesteld diner spe ciaal wordt aanbevolen, dat achtereenvolgens bevat: grapefruit of kaviaar, kippensoep, filet de sole a la meunière, gebraden kapoen, veen- bessensaus met Fransche boontjes en aard appelen, coupe empress, dessert, koffie. Het menu van de derde klasse doet echter in niet veel onder voor dat van de hutklasse, noch in kwantiteit noch in kwaliteit. De passagierslijst, die in blauw en goud ge drukt is, heeft een volkomen internationaal karakter. Er bevinden zich niet minder dan 63 pro minente journalisten aan boord, waarvan 35 Amerikanen, voorts Franschen, Duitschers, en uiteraard Engelschen. Kapitein Edgar Britten ontving van Koning Edward het volgende telegram: „Beste wen- schen voor u en een succesvolle „maiden"- reis". JAARCONGRES CENTR. NED. AMBTENAARSBOND. Op 4, 5 en 6 Juni zal de Centrale Neder landsche Ambtenaarsbond een congres houden in het Concertgebouw in Haarlem. DE ZWEEDSCIIE OUD-MINISTER HANS SEN OVERLEDEN. KOPENHAGEN, 27 Mei (Reuter). Oud-mi nister Hanssen is op 74-javigen leeftijd over leden. Hij behoorde tot de meest vooraanstaandf advocaten in de Sleeswijksche kwestie en was lid van den Duitschen Rijksdag van 1906 tot 1919. De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Noordelijken tot Westelijken, wellicht nog verder krim- penden wind. Gedeeltelijk bey/olkt. Wei nig of geen regen. Kans op nachtvorst. Iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 770.6 m.M. te Blacksod. Laagste 746.6 m.M. te Helsingfors. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Overdag iets zachter. Over Scandinavië blijft de luchtdruk laag. De kern van de depressie bevindt zich thans over Zuid-Finland en de Baltische staten. De hooge druk houdt stand over de Britsche eilanden. Hij nam over IJsland vrij sterk in beteekenis af, zelfs heeft zich tusschen IJsland en de Noorsche kust een nieuwe kern gevormd. Onder invloed van den Noordelijken lucht stroom koelde bijna het geheele waarnemings gebied af. Plaatselijk was de temperatuurs- daling zeer aanzienlijk. Slechts over IJsland is de temperatuur gestegen. De koude-inval, welke weer van het ijsheiligentype is, veroor zaakte bij het verdringen van de warme lucht hier en daar onweer, terwijl te Stockholm en Breslau 18 m.M. regen werd afgetapt. In onze omgeving en Zuid-Scandinavië wak kerde de wind tot krachtig aan. in het overige gebied is hij meest matig. Als gevolg van de daling aan de Noord zijde van het hooge drukgebied zal de wind ten onzent gaan krimpen. De be wolking neemt waarschijnlijk af. waar door de kans op nachtvorst betrekkelijk groot is. Overdag zal een kleine stijging in de temperatuur worden verpacht. BAROMETERSTAND: Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging vooruit, - Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 THERMOMETERSTAND Laagste hedennacht 49 gr. F. Hoogste heden tot 12 uur 64 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 9,31 uur; n.m. 22.02 uur. Strand berijdbaar van 14.3020.00 uur. Zaterdag v.m. 10.36 uur; n.m. 23.10 uur. Strand berijdbaar van 15.3021.00 uur. Het speciale adres voor Telef. 13439 JACK MORRIS (Adv. Ingez. Med.) NIJVERHEID EN HANDEL. Het departement Haarlem van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt zijn jaarlijksche algemeene le denvergadering op Dinsdag 2 Juni 1936. De agenda vermeldt behalve de verschil lende jaarverslagen de verkiezing van be stuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren Mr. A. J. Enschedé, Jhr. Dr. J. C. Mollerus en C. Stapel en bespreking der agenda van de 159e jaarl. algemeene verga dering. MR. DR. G. VAN DEN BERGH HOOGLEERAAR De gemeenteraad van Amsterdam benoem de Woensdagavond tot gewoon hoogleeraar in het staatsrecht en in het administratief recht van Nederland mr. dr. G. van den Bergh, nummer 2 van de voordracht, met 26 stem men, terwijl nummer 1 van de voordracht, prof. dr. C. W. van der Pot, hoogleeraar te Groningen 16 stemmen kreeg. LANDDAG LEGER DES HEILS. Op den Tweeden Pinksterdag a.s. Maandag 1 Juni, zal vanwege het Leger des Heils een Landdag worden gehouden op het welgelegen landgoed „Rooswijk" te Beverwijk. De korpsen uit Amsterdam en Alkmaar, Bussum, Haarlem, Hilversum, IJmuiden en Zaandam, vijftien in getal, zullen hieraan deelnemen. De salonboot van de Alkmaar Packet zal de deelnemers van Amsterdam en omstreken vervoeren. De eerste samenkomst vangt aan des mor gen om tien uur, waarna om half twee een marsch zal worden gehouden door Beverwijk, met muziek. Daarna wordt om half drie een muziek- en zangfeest gehouden, en om 5.30 uur de laatste samenkomst. De leider dezer samenkomsten is Brigadier J. van Loo. Rundertuberculose een gevaar den mensch. voor Onderzoekingen die dit aantoonden. Maatregelen daartegen. Eenige maanden geleden wezen wij op het resultaat van onderzoekingen van Dr. Ruys van den Geneeskundigen Dienst te Amster dam waardoor werd aangetoond, dat runder tuberculose een gevaar kan opleveren voor den mensch. Wij hadden toen over die quaestie een on derhoud met Dr. O. H. Dijkstra van den Gom. Geneeskundigen Dienst te Haarlem, die daarbij wees op het groote belang van het koken der melk. Uit een artikel dat Dr. Dijkstra thans ge schreven heeft in het Maandblad van de Haarlemsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose blijkt dat hij een nadere studie aan de zaak gewijd heeft. Daarin schrijft hij o.a.: Hoeveel kwaad doen deze tuberkelbacillen? Hoeveel menschen worden door deze runder tuberkelbacillen besmet? Dit is het punt dat den laatsten tijd zoozeer de aandacht trekt. Want onze methodes om den menschentu- b'erkelbacil en den rundertulberkelbacil te kweeken zijn zeer verbeterd. Hierdoor kun nen wij ze veel gemakkelijker van elkander onderscheiden. Deze technische verbetering heeft tot gevolg gehad, dat men uitgebreide onderzoekingen kon doen naar het voorko men van runderbuberkelbacillen bij patiën ten, die aan tuberculose leden. De resultaten hiervan waren verrassend. Want de runder tuberkelbacillen bleken veel vaker de oor zaak van tuberculose bij den mensch te zijn, dan vermoed was. Dr Leusden in Amsterdam kweekte bij 50 kinderen, die aan darm- of beentuberculose leden 9 maal rundertuberkelibacillenBij 100 volwassenen, die aan long tuberculose leden 4 maal. Dr. Boer in Leiden kweekte bij kin deren uit 32 sputa met tuberkelbacillen 6 maal rundertuberkelbacillen. Uit 19 mon sters vocht van kinderen, die aan een tuber- culeuse hersenvliesontsteking leden 8 maal rundertuberkelbacillen. Dr. Ruys te Am sterdam kweekte uit 115 sputa van volwassen tuberculosepatiënten uit Amsterdam afkom stig 3 maal rundertubelkelbacillen; uit 89 sputa van volwasser, tuberculoselijders uit de provincie kweekte zij 10 maal rundertuber kelbacillen; bij 119 kinderen lijdende aan tuberculose (in hoofdzaak longtuberculose) werden 9 maal rundertuberkelbacillen ge vonden. Deze cijfers leeren ons dus, dat in een zeker percentage van de tuber- culosegevallen vooral bij kinderen en bij menschen van liet platteland, niet de menschentuberkelbae.il, maar de rundertuberkelbacil de schuldige is. Het is wel zeer waarschijnlijk, dat de besmetting in verreweg de meeste gevallen doer het gebruik van ongekookte melk en melkpro ducten tot stand komt. Vervolgens bespreekt Dr. Dijkstra de maat regelen om de besmetting tegen te gaan, waarbij gelet moet worden op het goed door koken van de melk in een schoone pan. Ook in den vacantietijd en bij ander ver blijf buitenshuis moet voorzichtigheid be tracht worden. Verder schrijft hij: Behalve de melk zijn er ook nog de melk producten, Van deze noem ik in de eerste plaats de karnemelk. Wie geniet niet op een warmen zomerdag van een heerlijk koel glas karnemelk? Maar deze karnemelk is niet ge kookt. En tuberkelbacillen blijven zonder eenigen twijfel in karnemelk in leven. Kar nemelk kan als een bron van tuberc-uleuse in fectie zijn. De meeste menschen drinken ech ter niet zoo heel veel karnemelk en daarom heeft deze infectiebron heel wat minder be teekenis dan de melk zelf. Hoe moeten we nu handelen met de karnemelk, drinken of niet drinken? Koken van karnemelk is niet mo gelijk Gepasteuriseerde karnemelk is meestal niet in den handel. De karnemelk wordt veel al in flesschen verkocht, maar daarom is ze nog niet gepasteuriseerd! Zijn we dus con sciëntieus, dan drinken we geen karnemelk. Maar zijn we minder consciëntieus en ver trouwen we op de weerstandskracht van ons lichaam, en drinken we wèl karnemelk, dan moeten we toch altijd nog wel zoo ver standig zijn onze kinderen er niet van te geven. Want jonge kinderen zijn voor een besmetting met rundertuberkelbacillen blijk baar gevoeliger dan volwassenen. Het ware te wenschen, dat goed gepasteuriseerde karne melk in den handel gebracht werd. Boter: In boter komen zeker wel eens tu berkelbacillen voor. Dr. Boer in Leiden heeft het aangetoond. Moeten we nu geen boter meer gebruiken? Dat zou wel een heele slechte raad zijn en we zouden het kind met het waschwater weggooien. Want boter is een voortreffelijk voedingsmiddel en men kan het slechts betreuren dat de boter zoo duur is. Hoe beter de voedingstoestand van de bevol king, des te sterker zal deze staan in den strijd tegen de tuburculose. Goed vet voedsel acht ik een belangrijke factor ter bestrijding cier tuberculose. Dus: hoe meer boterverbruik, des te beter. Het is natuurlijk te betreuren, dat er wel eens tuberkelbacillen in voorko men. We kunnen de boter nu eenmaal moeilijk gaan koken. Maar bij de hooge voedings waarde acht ik het voordeel heel wat grooter dan het nadeel. Zooals zoo vaak in het leven,- we moeten hier eenige risico nemen. We ver mijden toch ook niet de tram, of een vergade ring alleen uit angst, dat er iemand met een infectieziekte onder de leden, bijv. griep, naast ons komt zitten en ons besmet? Kaas: Ook in kaas zijn wel eens tuberkel bacillen gevonden. Maar om dezelfde redenen als de boter mogen we de kaas niet vermij den. Yoghurt, room, karnemelksche pap en havermoutpap worden practiseh alleen in ge sloten verpakking afgeleverd. Zij zijn steeds zoodanig behandeld, dat er geen tuberculose- bac.illen in voorkomen. Ik hoop met het bovenstaande niet den in druk te hebben gewekt, dat melk een verder felijk vocht is. Integendeel, het is een voor treffelijk voedingsmiddel, mits op de juiste wijze behandeld. Hoe meer melkverbruik. des te beter voedingstoestand, des te sterker staan we dus weer in den strijd tegen de tu berculose. Het is m.i. gewenscht, dat alleen gepasteu riseerde melk verkocht mag worden. Dit be hoeft nog geen flesschenmelk te zijn. De melkleverancier zou ook de z.g. losse melk kunnen pasteuriseeren, Dit lijkt echter een voudiger dan het is. Voor een goede pasteuri- satie ls noodig de melk op een hooge tempera tuur te brengen, gedurende eenigen tijd op die temperatuur houden, daarbij te zorgen, dat alle melkdeeltjes die temperatuur gedu rende dien tijd houden en dan toch nog een smakelijk product te verkrijgen. Het is hier niet de plaats om allerlei technische kwesties op het gebied van melkpasteurisatie te be spreken. Ik heb den indruk, dat het snel pas teuriseeren van groote hoeveelheden losse melk op een dusdanige wijze, dat een abso luut betrouwbaar smakelijk product verkre gen wordt, een nog niet volkomen opgelost probleem is. Misschien is 't ook wel al opge lost, maar de meeningen der melkdeskundi- gen loopen hier nog eenigszins uiteen. Indien niet, dan is het toch waarschijnlijk, dat nu van medische zijde de wenschelijkheid van een dergelijke bewerking naar voren gebracht wordt, naar de oplossing van dit technische probleem met- groote energie zal gezocht wor den. Daarbij lijkt het me niet noodzakelijk, dat deze pasteurisatie zeer kostbaar moet zijn. De goed geoutilleerde melkinrichtingen zullen deze bewerking allicht op zich kunnen nemen. Zijn wij eenmaal zoover dat deze pasteuri satie technisch mogelijk is, dan wordt een wettelijke verplichting tot pasteurisatie zeer gewenscht. Zoolang deze echter nog niet be staat, moeten wij ons rijmpje ietwat wij zigen in: „Een beker gekookte melk, is goed voor elk". De weg Amsterdam-Haarlem. De K.N.A.C. meldt, dat volgens een mededee- ling van den Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te Haarlem wordt verwacht, dat de onderhanden zijnde werkzaamheden aan de verbreeding van het gedeelte Halfweg Haarlem van den Rijksweg Amsterdam- Haarlem tot 9 m. met 2 kantstrooken ter breedte van 1.25 m. vóór het eigenlijke vacan- tieseizoen, medio Juli a.s. zullen zijn voltooid. Dc geheele weg van Amsterdam naar Haarlem zal dan op een breedte van 3 verkeersstroo- ken zijn gebracht. Waarschijnlijk zal ongeveer gelijkertijd de natriumverlichting op dezen weg gereed kunnen zijn. 1 De K.N.A.C. hoopt, dat, om een doelmatig gebruik van dezen drukken verkeersweg bij duisternis alsdan mogelijk te maken, de ver- keersvoorschriften tegen dien tijd zullen toe laten het verkeer op dezen weg voor te schrij ven met niet-verblindende verlichting te rij: den. TIJDSCHRIFTEN. Deutsche Rundschau. Het Aprilnummer van dit maandblad bevat een uitgebreid artikel over fle Zuiderzeewer ken. Het is geschreven door A. F. Kamp, die volgens zijn mededeeling in het artikel ruim drie jaren in de Wieringermeer woont. „Het grenst aan het onwaarschijnlijke," zoo besluit de schrijver het artikel, dat men thans op de plaats waar voor vijf jaren nog de golven speelden, in een modern dorpscafé even goed bediend wordt als in een groote stad. Deze streek moge nog vlak en zonder veel charme zijn, wie hier woont, gelijk de schrij ver van dit artikel reeds gedurende drie jaren, voelt het levende, dat hier is ontwaakt, dat zich in de bonte spraakmengeling van de kinderen op straat, in de kleederdracht van de vrouwen weerspiegelt en weer verzinkt in de groote stilte van de ej'ndelooze vlakte. Deze vlakte mag dan al met de ruwe zeewinden 's winters weinig gastvrij zijn en zelfs in den zomer kaal en boonilöos, de aantrekkings kracht gaat uit van het nieuwe en jonge," Johannes Stoye schrijft over „De geest Van het Japansche leger." „Trouw, voorkomend heid, dapperheid, vertrouwen en gematigd heid, '-'dat zijn de eischen die de Japansche keizers, aan hun legér gesteld hebben. Dat zijn de grondslagen van alle militaire, doch ook van alle burgerlijke deugden. De positie van het leger is zeer opmerkelijk. Het hangt slechts af van den keizer. Zijn zending als beschermer der heilige schatten gaat door voor een goddelijke opdracht. Zij bestaat erin, dat in het land zelf de overlevering der voor vaderen (Schinto) en de zuivere familiegeest gehandhaaft wordt, en dat naar buiten het principe der rechtvaardigheid wordt gewaar borgd, de vrede wordt gehandhaafd en aan alle volkeren gelijke mogelijkheden worden gegeven. De moraal ervan is aan deze zen ding aangepast. Goddelijke 'kracht kan het leger doen handelen, doch ook alleen godde lijke kracht. Alles, wat de positie van den keizer als goddelijke afstammeling bedreigt, wordt vernietigd." Deze regels citeeren wij uit het genoemde artikel. Werner von der Schulenburg schrijft over „de meester van Neustift", verder vindt men nog een groot aantal artikelen over actueele maatschappelijke, politieke en andere on derwerpen. BLOEMENDAAL DEMONSTRATIE VAN DE BRANDWEER, Jaarlijks vindt een groote oefening van de Vrijwillige Brandweer plaats, welke ditmaal Woensdagavond gehouden werd te Aerden- hout aan de Houtvaartkade. Een denkbeeldige brand was uitgebroken en de brandweer werd gealarmeerd. Binnen enkele minuten kwam de spuit uit Aerdenhout, binnen enkele minuten gevolgd door de groote, machtige zuster uit Bloe mendaal. Rappe handen rollen de slangen af, koppe lingen worden aangeschroefd, zwaar dreu nen de machines en onder gejuich van de jeugd gaan de eerste stralen water de lucht in. En voor dit gejuich is een dubbele reden, want troebel is het water van de Houtvaart en drabbig en zwaar verheft zich het water. Maar als helderder water is gevonden, wordt dit beter en nu fonkelt het water in duizenden glinsterende droppels in het late zonnelicht. De commandant de heer Meeuwig, die be drijvig heen en weer loopt, laat een nieuwe oefening volgen. De ladderwagen is gearriveerd; snel wordt hij uitgedraaid en beurt om beurt gaan de mannen den steilen, moeilijken weg. Die wordt dubbel moeilijk als een fictieve bewustelooze brandweerman gered moet worden uit een brandend huis. Eerst moet de pop in uniform gestoken, naar boven gedragen worden, om haar dan te redden. Stapje voor stapje gaat het. Nu al moeilijk. In werkelijkheid wel een buiten gewone zware taak. Nu lukt het. En als de nood aan den man is, moet het lukken. Evenals het laatste nummer: de sprong uit het venster. Het kleed wordt gespannen door sterke armen. Daar gaat een raam open. Even een voorbereiding Een sprong, 't Is gelukt en een vroolijk gelach in werkelijkheid een zucht van verlichting stijgt op. Als nu nog enkele oefeningen worden ge houden, verspreidt de menigte zich. want de ijsheiligen regeeren en ook de brandweer rilt in de zware pakken. Maar en dit is gebleken de V.B3. ia paraat en dat is de hoofdzaak»

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2