mÊMïïi Rotterdamsche haven wordt geholpen. Wijze zuinigheid: Méér Zuivelgerechten RENNIE De Nachtwacht wacht Revolutie op motorengebied. V R IT D A G 29 MEI 1936 HAA'RL'E M'S D AG READ 3 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Regeering neemt devaluatie compensatie voor haar rekening. NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI (Adv. Ingez. Med.) Het zedenschandaal in Den Haag. In totaal negen arrestaties. In tegenspraak met hetgeen gemeld is om trent een bekentenis van Mr. F. in het zeden- schandaal in Den Haag wordt aan het A.N.P. van zeer betrouwbare zijde verzekerd, dat hij bij het verhoor door den rechter-commissaris, geen bekentenis zou hebben afgelegd. Zeven andere arrestanten zijn Dinsdag j.l. in raadkamer voorgeleid, waarna de rechtbank hun gevangenhouding voor een termijn van 30 dagen gelastte. Onder hen bevinden zich een pianist en een chauffeur; voorts de plaats vervangend chef van den huishoudelijken dienst van het Regeeringsbureau voor de uit voering der Landbouwcrisiswet, een commies bij de Algemeene Rekenkamer, een ambtenaar van het Ned. Clearinginstituut, een kleermaker en een danseur. In verband met de schorsing van mr. R. als thesaurier-generaal is de generale thesaurie in afwachting van nader te nemen maatrege len geplaatst onder rechtstreeksch toezicht van den secretaris-generaal, terwijl de afdeelingen algemeene zaken en financieele zaken, waarin de generale thesaurie sinds 1 Januari is ge splitst, onder leiding van de tegenwoordige afdeelingschefs blijven staan. Kunstzijde-industrie boekt verlies. Verliessaldo 17.959. Aan het jaarverslag der' N.V. Hollandsche Kunstzijde-Industrie te Breda ontleenen wij het volgende: De wereldproductie van kunstzijde in het jaar 1935 wordt geschat op 420 millioen K.G. tegen 350 millioen K.G. in 1934. In deze stij ging van de productie heeft ons land geen aandeel gehad. Integendeel, wij moeten vast stellen, dat de kunstzijdeproductie in Neder land is verminderd. Nadat wij een zoodanig bedrag hebben aan gewend voor afschrijving op onzen voorraad kunstzijde, dat deze (zonder rekening te hou den met de reeds bestaande reserve, groot 168.981) beneden den kostprijs te boek staat, bedraagt het bruto-winstsaldo over 1935 372.640. Hiervan is te benutten voor afschrij vingen op vaste activa 340.600, blijft 32.040. De raad van bestuur heeft gemeend de reserve op debiteuren en vorderingen op aanverwante ondernemingen te moeten verhoogen met 50.000, zoodat een verliessaldo resteert van 17.959, dat in mindering wordt gebracht van het onverdeelde winstsaldo 1934, groot 60.603 waardoor wij kunnen voorstellen een bedrag van 42.644, over te brengen op nieuwe rekening. Wij hebben in het afgeloopen jaar zoowel als in het loopende boekjaar van onze be schikbare middelen nog een bedrag kunnen afzonderen voor inkoop van eigen aandee.1 en, waardoor het ons mogelijk is geworden voor te stellen, 't kapitaal onzer vennootschap met nog 300.000 te verminderen. Hierdoor zal ons kapitaal worden teruggebracht tot 7.800.000. De groote onzekerheid in de wereld, zoowel op politiek als economische gebied, maakt het uitermate bezwaarlijk over de perspectieven, die de gang van zaken in het loopende boek jaar biedt, eenige verwachting uit te spreken. Derhalve zullen wij ons daarvan ditmaa.l ont houden THEE en KOFFIE van (Adv. ingez. Med.) Drie Ossenaren vrijgesproken. Van een roofmoord te Hoensbroek. Donderdag heeft de strafkamer der Maastrichtsche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie Ossenaren G. V. te Hoensbroek, M. van O. te Heesch en J. van den B. te Hoensbroek. De rechtbank heeft de drie verdachten vrijgesproken van de hun ten laste gelegde moord en diefstal gepleegd in den nacht van 20 op 21 Juni 1923 te Hoensbroek op de weduwe HaartmansKusters. Het O. M. had tien jaar geëischt. Koffie of likeur na tafel, veroorzaakten hem branderige pijn en zure oprispingen. Nu kent hij deze klachten met meet. Hij laat direct na zijn koffie of likeur 1 or 2 Digestw Rennie Pastilles langzaam op de tong smelten. Het resultaat is dat het overtollige maagzuur, dat de oor zaak der branderige pijnen is, door de in deze pastilles aanwezige carbonaten en hydroxyden wordt geredu ceerd terwijl het bovendien door de in de Digestif Rennie aanwezige colloïdale kaolin wordt gebonden, De in deze pastilles aanwezige pepsine en pancreatine bevorderen tevens de spijsvertering, waardoor het voedsel gemakkelijker en sneller zal verteren. Digestif Rennie Pastilles zijn buitengewoon prettig te nemen. Zij zijn zeer smakelijk en elke pastille is apart ver pakt, zoodat U ze gemakkelijk bij U kunt steken Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 35 cent per pakje en f 1.05 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen Imp Rowntree Handels Mij.;Heetengr. 209 A'dam PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'flIIIIIM En Amsterdam bereidt zich ten Pinksteren. De Nachtwacht wacht de vreemdelingen die met Pinksteren ons goede Amsterdam komen bezoeken en er wachten er méér: de café- en hotelhouders kunnen een extraatje best ge- gebruiken. De bioscoopdirecteuren, die elkaar hoe langer hoe meer gaan concurreeren en den loef afsteken met dure interieurs, dure programma's, goedkoope consumptie gulle service en die de goede jaren reeds geruimen tijd achter zich hebben, 'nebben hun hoop op deze twee dagen gevestigd, de kleine bloemenkooplui, allen die het van de vreem delingen hebben moeten en het hoe langer hoe minder van hen krijgen, verwachten van een zonnige Pinksteren eindelijk weer eens een extraatje. Ja, die Nachtwacht Die mysterieus en grootsch in het Rijks Museum hangt in zijn eigen zaal, en waar heen de bedevaart trekt van de tienduizen den, die hem toch gezien moeten hebben en die eerlijk gezégd blij zijn weer op de Weteringschans te staan. Men mag het niet afkeuren dat er nog zoo velen zijn die het zich tot een plicht rekenen, dit grootsche monument van cultuur te heb ben gezien, maar ge kunt een glimlach toch nauwelijks onderdrukken, wanneer ge ziet, hoe de menigte reageert op dit zóóveelste wereldwonder. Niet één procent van al die goedwillende, brave menschen. óók van de „intellectueelen" niet, zou het bemerken, wanneer er, in stede van het origineel, een goede copy hing. mdar tóch heerscht er in dit weidsche tempeltje der kunst een schier religieuze eerbied. En fluisterend zegt men gemeenplaatsen over het „Rembrandtieke licht", over de hand. die zoo scherp en prachtig haar schaduw werpt op het costuum van een der afgebeelde hee- renZoo trekken de stoeten schuifelend en fluisterend langs Amsterdam's kostbaarste bezit en géén van die allen heeft het besef dat men, om zoo'n schilderij werkelijk te zien en te begrijpen, alléén er vóór moet gaan zit ten en lang de sfeer ervan op zich moet laten inwerken en telkens weer terugkeeren en dat ge dan. eindelijk iets gaat begrijpen van het genie, dat dit geschapen, heeft en van de ver rukkelijkheid van deze schepping. Er is véél onechts in deze bewondering, véél-ongewild- snobbistisch. maar wij moeten daarop maar geen aanmerking maken, want tenslotte zijn die onwaarachtige belangstelling en die onge fundeerde bewondering tóch nog niet zoo kwaad in haar gevolgen. En verderVerder zullen de vreemde- lingen-uit-eigen-land onze stad komen bekij ken en bewonderen om haar geheel-eigen schoonheid. Het Kolkje en de Burgwallen, de Oudemanhuispoort en het verstorven pleintje voor de Universiteit-, ,de bruggen en gevels Zé zullen, hopen wij, in het zachte licht van een prillen voorjaarsdag schooner, liefelijker en stemmiger zijn dan ooit. Want er komen uit de provincie toch ook velen, die van-huis- Amsterdammers zijn. leeraren, bankdirecteu ren, fabrikanten, die een heel jaar lang in Meppel of in Appingedam naar hun oude Amsterdam zitten te verlangen, die niet zou den kunnen leven zonder zoo nu en dan te rug te keeren naar de bron van hun jeugd, illllllllllllllllilllllllllllllllllll lllllllll! Verlaging der plaatskosten als voorwaarde. De regeering heeft na kennisne ming van het eindrapport van de in terdepartementale commissie aan B. en W. van de gemeente Rotterdam medegedeeld, dat zij met het oog op de zeer bijzondere omstandigheden, waarin de haven verkeert, in beginsel niet ongenegen is de extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidie fonds aan de gemeente voor het jaar 1936 zoodanig te verhoogen, dat het ge meentelijk budget van de verminde ring der inkomsten door een verla ging van de gemeentelijke haventa rieven met 28 pet. uiteindelijk geen nadeelige gevolgen zal ondervinden. De regeering heeft aan deze principieele toezegging echter de voorwaarde verbonden, dat het gemeentebestuur op zich neemt, voor zoover eenigszins mogelijk te zullen doorzetten, dat de particuliere havenkosten met een ge middelde van ten minste 15 pet. worden ver laagd. Ten slotte heeft de regeering ook nog medegedeeld, dat het onderzoek van de vraag, of nog op andere wijze hulp kan worden ver leend, nog niet is voltooid. Dit onderzoek wordt door de regeering voortgezet. De re geering meent echter, dat met het oog op de urgentie der zaak de verlaging van de ha venkosten niet moet wachten totdat ook over laatstgemelde vraag een beslissing is genomen Twee leden van de „dynamiet- bende" staan terecht. Vier en zes jaar tegen hen geëischt. 'ZWOLLE, 28 Mei Voor de Zwolsche recht bank hebben Donderdag terecht gestaan twee van de drie mannen, die ervan verdacht wor den in den nacht van 14 op 15 Januari j.l. een inbraak te hebben gepleegd In de stoomzuivel- fabriek van de N.V: J. E. Schaap en Co., aan den Uilenburgerstraatweg te Nunspèet. Met de arrestatie van deze lieden meenen politie en justitie de haitd te hebben gelegd op drie zeer beruchte inbrekers, deel uitmakende van de z.g. „dynamiet-bende", die waarschijnlijk nog meer op hun kerfstok hebben dan hun thans ten laste is gelegd. Donderdag stonden terecht de 33-jarige zeeman Gijsbert.M. en de 29- Jarige monteur C. J. K.. beiden uit Amsterdam, thans te Zwolle gedetineerd. De derde ver dachte in deze zaak, de 39-jarige metaalbe werker C. N. de V„ in donker Amsterdam be ter bekend onder den naam „Witte Nelis", zal op 4 Juni a.s. voor de rechtbank verschijnen. Aan alle drie verdachten is hetzelfde ten laste gelegd. In den nach't van 14 op 15 Januari zijn zij ln het gebouw van de stoomzuivelfabriek te Nunspeet binnengedrongen en hebben ge tracht een brandkast te forceeren. Zij werden daarbij in hun werk gestoord door den nacht waker H. den Besten, die hen op heeterdaad betrapte. Zij gingen den nachtwaker te lijf en namen daarop de vlucht in een gereed staande auto. Later konden zij évenwei wor den gearresteerd. Twee vrouwen, die aanvan kelijk ook werden vastgehouden, zijn later op vrije voeten gesteld. Tegen M. werd vier jaar en tegen K. zes Jaar gevangenisstraf geëischt. De J. A. V. A. op Schiphol. Donderdag is met eenig ceremonieel de J. A. V. A. (Jachtvliegtuigen-Afdeeling) van Soesterberg naar Amsterdam vertrokken. De afdeeling werd voor het vertrek uit Soesterberg toegesproken evenals na aankomst op Schip hol, waarbij er op werd gewezen, dat op dit luchtvaartterrein de burgerluchtvaart pri mair is. Goede weggebruikers, veilige wegen. Vermaning aan alle wielrijders. Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig verkeer schrijft ons: Op den tweeden dag van de Verkeersdagen richt het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer een woord tot U, wielrijders. Het fietsen zou zuiver een genoegen zijn, als er niet óók gevaren aan verbonden waren. Onder de verkeersongevallen nemen die van wielrijders een belangrijke plaats in. Gij geeft nog maar al te veel geen of een onduidelijk teeken bij richtingverandering gij meent, omdat gij weinig plaats op den weg inneemt, door alle hoekjes en gaatjes te kunnen door glippen en omdat gij met Uw rijwiel een aar dige snelheid kunt ontwikkelen, meent gij net ergens nog te kunnen voorbijgaan' dat maakt U zoo gevaarlijk, wielrijders. Hoe de mogelijkheden van verkeersongeval len kunnen worden verminderd? Wij brengen hier onder' Uw aandacht onze tien geboden voor wielrijders(sters) 1. Zorg er voor, dat Uw rijwiel in orde is en denk vooral aan den reflector. Denk in het bijzonder aan de remmen en zorg, dat de lan taarn zoo geplaatst is, dat de lichtbundel valt op 't wegdek. 2. Is een rijwielpad aanwezig dan is dat Uw terrein. Zoo niet, blijf dan zooveel mogelijk rechts op den rijweg. 3. Verander niet plotseling van richting, maar geef dit tijdig en duidelijk te kennen. Ook als ge wilt afstappen. 4. Bij plaatsen, die niet te overzien zijn, rijd vooral langzaam en geef indien noodig teekens. 5. Rijd nooit langs een stilstaande tram. 6. Rijd nooit met zijn drieën naast elkaar. 7. Haal geen kunstjes uit met losgelaten stuur, enz. 8. Rijd niet vlak achter auto's en trams. 9. Laat je nooit voorttrekken door auto's en trams. 10. Houd steeds rekening met de voetgangers. Juist zij hebben soms zeer weinig verkeers- routine. Wij meenen, dat het stipt opvolgen van deze' tien geboden U en anderen veel schade kan besparen. Ouders, brengt deze tien geboden ook onder de aandacht van Uw kinderen. Vooral over tredingen van de geboden 6, 7, 9 vergrooten vaak de onveiligheid van den weg en leiden maar al te dikwijls tot ongelukken. Wilt U deze tien geboden niet uitknippen en op een plaats bewaren, waar zij U dagelijks weer onder de oogen komen? Goed, zoo! Het zal niet het laatst ook in Uw eigen voor deel zijn! Belangrijke Nederlandsche uitvinding. Motor zonder krukas. Met den aanmaak is men reeds begonnen. In het jaarverslag van de Utrechtsche machinefabriek Jaffa over 1935 wordt- o.a medegedeeld, dat deze onderneming, toen haar omzet niet meer toereikend bleek om de rendabiliteit op peil te houden, een nieuw project ter hand heeft genomen op het ge bied der ruwolie-motoren, teneinde in de toekomst haar omzet hiermee te kunnen vergrooten. Het project, waarvan hier sprake is. is een op een geheel van het be staande type afwijkend principe gebaseerde motor zonder krukas, uit gevonden door den heer W. Hulse- bos te Laren (N.-H.), die reeds een aantal motoren van het nieuwe type heeft gebouwd, welke zich reeds ge- ruimen tijd in gebruik bevinden en •waarmee zoodanige resultaten zijn bereikt, dat niet alleen de groote waarde van de uitvinding er door is bewezen, maar de licentie reeds door twee van onze voornaamste machine industrieën is aangekocht waarvan een reeds voorbereidingen treft om tot seriebouw over te gaan, terwijl bovendien eenige vooraanstaande industrieelen en ook overheidsorga nen op daadwerkelijke wijze hun steun hebben verleend. De bouw van den nieuwen motor. In een onderhoud, dat wij met den uitvin der den heer Hulsebos, mochten hebben, heeft hij ons het een en ander van den nieu wen motor verteld. Het is een bekend feit dat bij den tegen- woordigen motor minstens 20 a 25 procent van de opgewekte energie- ten gevolge van wrijving verloren gaat en dat men al zeer te- vreden is. wanneer men van de in de cylin ders ontwikkelde p.k.'s 75 of 80 procent vrij krijgt. De heer Hulsebos heeft in zijn motor de krukas vervangen door een Z-vormige as, waarvan de beide met elkaar parallel loo pende deelen de eigenlijke hoofdlagers vor men. De drijfstang beweegt zich door de merkwaardige omwentelingsfiguur van de as niet in een plat vlak. maar drie-dimensio naal, en voor zoover men hier van drijfstang- lagers in de gewone beteekenis van het woord mag spreken, zijn er hier twee. als mede twee hoofdlagers, zoodat de motor van den heer Hulsebos slechts de wrijving .te overwinnen heeft van 4 lagers in plaats van 13 bij den motor met krukas, terwijl de as geen torsie ondervindt, de zijdelingsche druk verdwijnt en de weerstand in het algemeen zeer veel geringer wordt. Deze onvolledige en waarschijnlijk niet al te duidelijke theore tische beschouwing werd in de practijk be vestigd doordat bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat van het aantal in de cylinders van den aldus geconstrueerden motor opgewekte paardekrachten minstens 95 procent effec tief was. De cylinders zijn evenwijdig aan de as van den motor aangebracht en liggen in een kring om den as heen, waardoor de om vang van den motor ook bij een vrij groot aantal cylinders zeer veel kleiner is dan van een bestaanden motor van gelijke capaciteit, terwijl de geheele constructie minder ge compliceerd wordt. De voordeelen van den nieuwen motor zijn bij de proefnemingen reeds op talrijke ma nieren gebleken. Daar is om te beginnen het economische voordeel door het gebruik van eoedkoope ruwe olie in plaats van benzine. Een auto, met een proefmotor, een oude bak die 2290 K.G. weegt, legt sedert eenige we ken dagelijks een afstand van 360 K.M af. Daarvoor verbruikt zij 40 liter olie voor een totaal bedrag van nog geen gulden. Deze zware wagen zou met een gewonen motor op dezen afstand stellig 70 liter benzine ver bruiken a 12 cent of bijna 9 gulden kosten. Daarbij komt dat de motor volgens het nieu we systeem bijzonder klein van bouw is en lichter dan de benzinemotor van gelijke ca paciteit. daardoor bovendien weinig ruimte inneemt en bijna op gelijke hoogte van het chassis kan worden aangebracht, door welke lage ligging ook de ligging van den wagen stabieler wordt. De auto met dezen ruwoliemotor bereikt een snelheid van 100 K.M, per uur. Het ren dement van de brandstof is bovendien veel grooter omdat tengevolge van den minderen weerstand niet zooals bij den ouden motor circa 35 procent, maar ongeveer 50 procent van de ontwikkelde warmte in nuttig ar beidsvermogen wordt omgezet. Nadat de heer Hulsebos zich alle patenten en octrooirechten op zijn uitvinding verze kerd had. hebben zoowel de Jaffa-machine- fabriek als de Kromhout motorenfabriek li centierechten voor den bouw van motoren volgens het systeem van den heer Hulsebos gekocht, Hoewel men bij Kromhout reeds een proefmotor heeft gebouwd, is men bii de Jaffa-fabriek het verst, omdat de heer Hul sebos daar de laatste twee jaar aan zijn mo- toren gewerkt heeft ï>^ze fabriek zal dan ook, zooals in haar jas-verslag wordt aan gekondigd, cergaar. tof. den bouw van den nieuwen motor, en wel voorloopig tot aan maak van een serie van 20 stuks. De heer Hulsebos is er van overtuigd, dat men in ons land zal kunnen komen tot een industrie voor den bouw van ruwoliemotoren voor vrachtauto's, die alleen reeds op de bin- nenlandsche markt circa 400 motoren per jaar zal slijten, wat zou beteekenen, dat een dergelijke industrie minstens 2000 menschen te werk zou kunnen stellen. Mogelijkheden voor vliegtuigen. Welke perspectieven de nieuwe motor voor de luchtvaart, zal openen laat zich nog niet overzien. De heer Hulsebos is er van door drongen, dat een industrie slechts in staat is vliegtuigmotoren te bouwen wanneer zij zich jaren lang met de ontwikkeling daarvan heeft bezig gehouden, want alleen reeds om te komen tot de juiste materialen zijn jaren van wetenschappelijk en practisch experi menteeren op metallurgisch gebied noodig. Dat zijn motor echter van reusachtige betee kenis zal zijn voor de luchtvaart, 'indien men zijn principe toepast op de vliegtuigmotoren, daarvan is hij overtuigd. De motor is lichter dan de gewone benzine motor van gelijke capaciteit, doch hij is bo vendien zeer veel kleiner van bouw, zoodat hij minder weerstand biedt en de aërodyna mische mogelijkheden grooter worden voor vliegtuigbouwers, die dezen motor misschien zelfs wel geheel in den vleugel zouden kun nen inbouwen. Door het grooter mechanisch rendement wordt vanzelf ook de actieradius der vliegtuigen grooter en kan men met min der brandstof een grooteren afstand vliegen. De brandstof zelf ruwe olie is boven dien zeer veel goedkooper dan vliegtuigben - zine. welke bovendien nog ongeveer tweemaal zoo duur is als gewone benzine voor auto's, nl. 23 cent per liter, tegen rmwe olie ruim 2 1/2 cent per liter. Daarbij heeft olie het voordeel, niet explosief en veel moeilijkei- brandbaar te zijn dan benzine Eenigen tijd geleden heeft in een interview Fokker er op gewezen, dat tusschen de 700 en 800 p.k, on geveer de maximum capaciteit van een vlieg tuigmotor is, waarop deze nog als veilig en betrouwbaar kan worden beschouwd, hoe wel de belasting dan reeds tot het uiterste is opgevoerd. Daartegenover stelde de heer Hulsebos het feit, dat zijn motor veiliger, re gelmatiger en economischer ging werken naarmate 't aantal cylinders en daarmee de capaciteit hooger werd opgevoerd. Zijns in ziens was hij daarbij aan geen maximum grens gebonden omdat de motor dan zou werken als een groote zuigturbine. Tegen den tijd, dat de eerste serie van 20 motoren, gebouwd door Jaffa, in den handel komen, zullen ongetwijfeld belangrijke be sluiten worden genomen ten aanzien van de verdere exploitatie van de nieuwe uitvinding. Inmiddels hoopt men er in te slagen, de be langrijke uitvinding van den heer Hulsebos dienstbaar te kunnen maken aan de verrui ming der werkgelegenheid in ons land en te kunnen komen lot een nieuw bedrijf, dat den naam der Nederlandsche industrie en tech niek in de wereld zal helpen hoog houden, maar bovendien zal bijdragen tot de wel vaart van ons land en volk. 29 Mei: Men schrijft uit Utrecht Van de twee ingekomen plannen bij den gemeenteraad betreffende het uni versiteitsgebouw (feestgave voor de a.s. academiefeesten 1636 tot 1886) is aan genomen het minst kostbare plan A, volgens hetwelk de bouw der stichting geraamd wordt op 120.000. De Raad vond dit 't meest aan 't doel beantwoor dende en een groot aantal leden voelde zich gedrongen, hulde te brengen aan de beide architecten voor 't grootste deel echter aan den ontwerper van plan A, zoodat de Raad gemakkelijk een beslis sende keuze kon doen. De gezamenlijke kosten voor 't gebouw zullen nu zijn f 120.900 voor aanbouw, f 43.000 voor het 'tot- bijbouw aangekochte huis van Jhr. Ram. 7 12.000 voor overgangskosten, no tarissen enz., zoodat het eindcijfer be draagt 175.000. die altijd bevruchtend is in uiterlijke schoon heid en innerlijke levenskracht. Er zijn er zóó duizenden en duizenden die de kleingees tigheid van zoo'n kleinsteedsch leven weten te dragen in het bewustzijn dat ginds aan het IJ die wereldstad ligt, waar men weer vrij-uit ademen kan en in een café kan zitten zonder dat de vrouw van den notaris of de zure dochter van den burgemeester signaleert dat de leeraar-Fransch den heelen dag „in de kroeg" zit. Met Pinksteren genieten zij bij ons in Am sterdam de vrijheid. Zij slenteren zoo maar wat zonder doel langs de stille grachten, waar langs 't waas van den zomer al over de boom kruinen gekomen is., zij loopen door de nauwe stegen en over de stille kerkpleinen van de oude stad en drinken de stemming in zich die van Amsterdam is en van Amster dam alléén, Zij genieten in zoo'n klein, duis ter café'tje met houten stoelen en een houten vloer en verademen in deze vrijheid van al léén-maar zien en niet gezien wórden en wan neer ze 's avonds in den Stadsschouwburg' zit ten, zijn Meppel en Appingedam héél ver weg, mét de drie jaarlijksche voorstellingen van het Nut, waar je op losse stoelen zit en oog moet hebben voor de haute volée van je stadje de eerbewijzen plegen moet jegens allen die je sociale wel en wee in hun handen hebben. Voor die allen zijn de Pinksterdagen in Am sterdam een grootsch festijn van herademing en voor twee dagen herwonnen vrijheid. En zij zijn ons weïkomer dan de horden die met harde hoornsignalen luidruchtigheid en kleur in de binnenstad brengen. Al ontvangen wij ook hén graag, al dragen ook zij bij tot die zéér bijzondere Pinksterstemming in Amster dam. En wij zelf? Wij Amsterdammers? Wel. wij kénnen de Nachtwacht, of wat óók voorkomt, wij kennen hem niet. maar in ieder geval gaan wij met de Pinksterdagen niet naar een museum. En wat wij wél doen. dat- doen wij naar onzen aard. In de Jordaan zitten de wit-gesteven overhemden lekker met een krantje in een leunstoel voor het raam of worden de duiven op de platten eens extra- goed verzorgd; of het vischgerei wordt ter hand genomen en twee etmalen lang zit hengelend Mokum langs de slootbermen in het geurige polderland. De „dure" buurten gaan naar Brussel, waar het zelfs voor geha vende fortuinen gemakkelijk een paar daag jes toeven is, maar de meeste verstandige Amsterdammers blijven nu eens heerlijk thuis om alles bij te lezen of de hoog-noodige, al zoo lang uitgestelde correspondentie af te doen. Of wij brengen elkaar visites en doen nét of we alle meenen wat wij zeggen, over de schattige kinderen, de voortreffelijke car rière van den oudsten zoon des huizes en „wat zag Miesje er laatst in het Concertgebouw snoézig uit En ik spring op de fiets en ga mijn oude liefdes opzoeken. Eeuwenoude liefdes. De kleine kostelijke stadjes, die vlak bij ons lig gen en die de meeste Amsterdammers niet kennen, omdat hun auto's zoo graag de verte in rennen, omdat je Lugano en Viaregglo en Nice gezien moet hebben, maar Edam en Mon nikendam niet. En toch, juist wanneer de Pinksterdagen een beetje zonnig zijn, dan zijn. dat juweelen, die kleine doode plaatsjes met hun smalle grachten en breede oude huizen, met hun ronde daken-spel en hun prachtige, ranke torens. Het is heerlijk om met de fiets aan de hand door die doodsche stedenstilte te wandelen, op de bruggetjes te blijven staan en te kijken over het water naar de prachtige echt-Hollandsche doorkijkjes die de oude gevels er vormen. En dan tegen het vallen van den avond, door de wonderlijk geurende weilanden terug te fietsen, naar de groote, lichtende, roezige stad, waar wij Am sterdammers weinig vertier vinden, maar die voor de Pinkstervreemdelingen één heksen ketel van pleizier en jolijt is. Zóó zal Pinksteren in Amsterdam zijn. F. A. KAMPERS. Concentratie bijzonder onder wijs vlot nog niet. Geen overeenstemming' in de Staats- commissie. Naar de Standaard verneemt, hebben de werkzaamheden van de Staatscommissie, in gesteld na de behandeling van par. 12 van het Bezuinigingsontwerp op het onderwijs in de Tweede Kamer, nog geen vlot verloop. De tegenstellingen, die zich bij het Kamer debat tusschen rechts en links openbaarden inzake gedwongen concentratie van bijzondere scholen, schijnen ook in de Staatscommissie nog nigt verzoend te zijn, Intusschen neemt het aantal vrijwillige con centraties van christelijke scholen toe. Een op lossing van dit zeer netelige vraagstuk schijnt echter voorshands nog niet verwacht te mo gen worden. NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. De vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers" hield te 's Gravenhage haar druk be zochte jaarvergadering ter behandeling van tal van vereenigingszaken. In de bestuursva- catures, ontstaan door periodiek aftreden van de heeren P. W. Peereboom en mr. H. Dikkers, die niet herkiesbaar waren, werd voorzien door verkiezing van de heeren J. A Haze- winkel en Th. M. Houwert.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5