SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD GYMNASTIEK. BILJARTEN PAARDENSPORT HANDBAL ZEILEN WIELRIJDEN DINSDAG 2 JUNI 1936 HAARDE M'S D A G B E A D 6 SP9RT lSPEL De Bondsfeesten K. N. G. V. Internationale sport in goede organisatie. Maar weinig belangstelling. De organisatie van de Zaterdag, Zondag en Maandag in Amsterdam gehouden Bondsfees ten K. N. G. V I. T. O. S. A. was sinds de op richting van het Verbond voor de eerste maal toevertrouwd aan slechts één vereeniging; vroeger werd de regeling steeds verzorgd door een bond of kring. Een zware taak dus voor de organisatrice, de Amsterdamsche G. V. „Krachtheid en Vlugheid", maar 't dient ge zegd, dat de regeling van dat driedaagsch internationaal feest met zijn 9000 deelnemers niet van minder gehalte was dan die van zijn voorgangers. 't Was dan ook jammer, dat door het gure weer het bezoek aan het Stadion verre bene den de verwachting bleef. Naar verhouding- was de belangstelling in gebouwen veel groo- ter. Zaterdagavond was de Apollo-hal zelfs uit verkocht. Door vereenigingen uit den Kennemer Turn kring werd menig succes geboekt. Bij de hier bij betrokken onderdeelen komen we daar nader op terug. Vrijdagavond hield de gouden jubilaresse „Kracht en Vlugheid" een recèptie in het Carl ton-hotel. Het eigenlijke feest begon even wel op ZATERDAG Deze dag was vooral voor de adspiranten bestemd. Een keur van wedstrijden in gymna stiek, athletiek, spel en dans stond voor hen open in het Stadion, de Apollohal en in tal van andere gelegenheden. Vooral de gymnastiek-driekampen waren bij de jeugd in trek. Elke 8 minuten begonnen 4 ploegen den wedstrijd, zoodat vóór 2 uur alle 180 deelnemende ploegen reeds klaar waren. Zoowel Concordia (Haarlem) als O. S. S. (Zandvoort) behaalden in den driekamp voor meisjes een 3en en in den driekamp voor jon gens een ien prijs. Turnlust (Haarlem) kwam voor meisjes in 't bezit van een len prijs. De meisjes van Bato (Haarlem) en van 'de T. V. Santpoort wonnen resp: een 2en en een Sen prijs. O. S. S. bekroonde zijn reeds fraaie werk met een len prijs voor meisjes in den athle- tiek-driekamp, en wel met 't hoogst aantal punten van alle deelnemende ploegen. 's Middags werd in het Stadion een adspi- rantenuitvoering gegeven. Het aantal deel nemende meisjes (3200) was zóó groot, dat de vrije oefeningen telkens door de helft daar van moest worden uitgevoerd. Niemand even wel zal deze herhaling onwelkom geweest zijn, want de fleurige samenstelling van die oefe ningen en de keurige uitvoering door de meis jes voerden tot een groot succes. Ook de jon gens werkten naar behooren. Een mooi slot werd gevormd door de reidans van de meis jes, die in groote verscheidenheid van kleurige costumes het geheele terrein vulden. 's Middags was ook reeds een begin gemaakt met vereenigingswedstrijden in oefeningen naar keuze aan en zonder toestellen. Ook ver schillende Fransche en Belgische ploegen don gen in dien wedstrijd mede. Een verrassing daarbij was, dat de dames van het Rotter- damsche Aspasia, reeds bekend als vrijwel de besten in het K. N. G. V. op het gebied van moderne gymnastiek, in brugturnen D. O. S. (Amsterdam) wist te verslaan. Na de adspiranten-uitvoering werd een stoet van ongeveer 8000 turnsters en turners ge vormd, die in optocht door Amsterdam-Zuid trokken. Mooie groepen met allerlei attribu ten waren daarin gevormd. Het eindpunt was het Olympia-plein, waar de deelnemers wer den begroet door wethouder De Miranda en door den Bondsvoorzitter de Graaf, 's Mor gens waren de officials reeds door het Ge meentebestuur ontvangen. De Iandenwedstrijd. 's Middags werd reeds *n begin gemaakt met de afwerking van enkele onderdeelen, n.l. vrije oefeningen en paardspringen, van den gym- nastiekwedstrij d B'elgiëHongarije—Nederland Van elk land bestonden de ploegen uit 7 man. De Hongaren met o.a. den drievoudigen we reldkampioen dr. Pelle beschaamden de ver wachtingen niet. Veel nieuwe vormen in de vrije oefeningen lieten zij wel niet zien. maar hun afwerking was zoo verbluffend zeker en gemakkelijk, dat een voorsprong hun niet kon ontgaan. Ook het paardspringen was voor hen. Aan het slot van dit gedeelte hadden onze landgenooten enkele punten meer verzameld dan de Belgen, maar de avond-wedstrijd in de geheel uitverkochte Apollo-hal gaf laatstge noemden op zeker oogenblik de grootste kans op een plaatsing als no. 2 in den eindstrijd. Weliswaar kwam Nederland ten slotte toch nog op de tweede plaats, maar eigenlijk was er slechts één man, aan wien dat te danken was, n.l. Wedel, die na de Hongaren Toth en Pelle no. 3 in het algemeen klassement werd. De verjongde Belgische ploeg gaf in haar werk de belofte van spanning in de eerstkomende wedstrijden tegen onze landgenooten, span ning, die de laatste jaren door ons overwicht dreigde verloren te gaan. Beide ploegen zullen veel van de Hongaren hebben geleerd vooral inzake toestëlturnen, niet alleen in 't gehalte ,maar ook in de sa menstelling. Alle 6 onderdeelen werden gewonnen door de Hongaren. In 4 daarvan (ringen, brug, rek en paardspringen) was onze ploeg de Belgen de baas. Dat ten slotte vier Belgen alle Neder landers op Wedel na versloegen, kon niet ver hinderen, dat de eindstand werd: 1 Hongarije 918.3 p., 2 Nederland 845.6 p., 3 België 840.0 p. Dezen avond gaf het dames-keurcorps van het K. N. G. V. ter afwisseling een prachtig nummer klassikaal brug. De leider, de heer G. Kleerekoper, ontving uit handen van den Bonds-voorzitter het K. N. G. V.-eere-speldje wegens zijn verdiensten voor het dames- turnen. ZONDAG. Zondagmorgen 7 uur werd een aanvang ge maakt met de gymnastiek-driekampen voor dames en heeren in de Apollo-hal. Er dongen 120 ploegen mede. Toch was door een nauw keurige indeeling de wedstrijd vóór 12 uur ten einde. De dames van Concordia, Bato en O. S. S. wonnen resp. een 2en, een 3en en een 3en prijs. Athletiek en handbal hadden veel van 't slechte weer te lijden. In athletiek behaalde Concordia een 3en prijs voor dames en een 2en voor heeren. Ook Turnlust (Beverwijk) won een 2en prijs voor heeren. De buitenlandsche vereenigingen bleken op laag athletiekpeil te staan. De middag-uitvoering. 's Middags werd in het Stadion een uit voering gegeven, die van weinig vlotheid ge tuigde. „Kracht en Vlugheid" opende met een fraaie bewegingsfantasie, in steeds wisselende opstel lingen en vormen. Een honderd-tal veteranen (w.o. verscheidene Haarlemmers) tusschen 35 en 78 jaar voerden daarna een serie vrije oefe ningen uit, die met veel sympathie werden begroet. Na een optreden van vereenigingen, die in de wedstrijden met oefeningen naar eigen keuze een tweeden prijs hadden behaald, volgde een algemeen optreden van den Am- sterdamschen Turnbond. Uit het optreden van buitenlandsche ver eenigingen bleek o.a., dat de Belgen zich lang zamerhand al meer in moderne richting be treffende vrije oefeningen bewegen. Het algemeen nummer vrije oefeningen voor 500 heeren slaagde ondanks 't te hoog tempo naar behooren. De beslissing om het kam pioenschap van Nederland in handbal voor dames onttroonde de kampioene van vorige jaren, Hygiëa uit Den Haag, dat met 13 van 't Amsterdamsche Zeeburg verloor. Brünhild'e (Groningen) won de finale van den estafette loop voor dames 4 x 100 M. in 54.5 sec., Ernos (Zeist) die voor heeren in 47 sec. Turnlust (Beverwijk) had 't ook tot de heeren-finale gebracht en plaatste zich no. 3, maar werd wegens te laat overgeven gediskwalificeerd. Het slotnummer werd gevormd door de al- gemeene vrije oefeningen van de dames, on geveer 1000 in getal. Vooral de tweede oefe ning maakte een buitengewonen indruk. AVONDFEEST. Het feestspel in het Stadion werd vooraf gegaan door de beslissing om het handbal- kampioenschap van Nederland voor heeren. Deze bleken zich de lessen van hun buiten landsche reis ter dege. nuttig te hebben ge maakt. N. I. L. O. C. (Amsterdam) kreeg de verwachte en verdiende overwinning met 116 van het Groninger Voorwaarts. „Eenheid", een spreek-, zang- en bewegings spel, vormde de hoofdschotel van dezen avond. Er waren belangwekkende onderdeelen in ver werkt zooals series vrije oefeningen, volksd'an- senen knotszwaaien, en ook aardige effecten zooals de fakkel-verlichting, maar als geheel kon 't niet bekoren, voornamelijk door de overmaat van 't gesproken woord. MAANDAG. De ochtend van den laatsten dag was be stemd voor het laatste deel van de gymna- stiekwedstrijden en voor zwemwedstrijden. Deze laatste gingen evenwel niet door wegens te lage temperatuur van water en lucht. Het slot van het driedaagsch feest werd gevormd door de Bonds-uitvoering. Op een enkele uitzondering na liep deze uit voering vlot van stapel. Bovendien stond het vertoonde werk vrijwel geheel op hoog peil, zoodat aan de Bondsfeesten een prachtig slot werd gegeven. Na een herhaling van het K. en V. nummer stelden zich de 1700 deelnemers ter zijde van de vlaggen en vaandels op, waarna onder 't spelen van de volksliederen de buitenlandsche afdeelingen werden begroet. Na den afmarsch traden de l'e prijs-win- nende vereenigingen op en gaf de A.T.B'. weer zijn algemeen nummer. Ook de Stichtsche Turnkring gaf een dergelijk nummer, maar door niet voldoend heerenwerk slaagde dit niet geheel. Buitenlanders en de K. N. G. V. keurkorpsen \&aren nu aan de beurt. De meeste belang stelling ging natuurlijk uit naar de Hongaren, die aan rek werkten. Hoewel zij door allerlei oorzaken niet op hun sterkst turnden, viel hun werk zeer in den smaak. Ruim 100 heeren van den Koninklijken Belgischen Turnbond voerden vrije oefeningen uit, die weer bewezen, dat 't oude stelsel in België meer en meer wordt verdrongen. Besloten werd met de Bonds vrije oefenin gen, die veel beter dan Zondag werden uit gevoerd. Bij de hierna volgende prijs-uitreiking werd vooral clank gebracht aan den hoofdleider, den heer J. H. F. Sommer, die technisch het eheele Bondsfeest organiseerde. Wereldkampioenschap vijf kamp. Uit Malo les Bains: De resultaten van de partijen, welke Maandag werden gespeeld om het wereldkampioenschap pentathlon, luid den: Domingo gew. part. pnt brt. gem. 5 2325 71 32.74 Schwarzer 0 J33S.6 71 19.10 Thielens 6 1933 79 24.46 Sweering 4 1944,5 79 24.61 De Doncker 10 2325 85 27.35 Semal 0 1605 85 18.88 Dit is slechts een kleine groep van den optocht van 9000 turnsters en turners naar het Bondsfeest van het K. N. G. V. te Amsterdam. Vereeniging „De Haarlemsche Manege". Woensdagavond heeft in de manége de dres- suurproef plaats, welke deel uitmaakt van den j samengestelden wedstrijd voor dames- en hee renleden van bovengenoemde vereeniging. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. ZeeburgBrunhilde (30) (Dames). Vóór rust was Zeeburg meer in den aanval en wist een 20 voorsprong te verkrijgen. In de tweede helft zetten de Groningsche da mes er alles op om den achterstand in te loo- pen, doch door slecht schieten liep het op niets uit. Zeeburg wist nog eenmaal te scoren en zich hiermee in de finale te plaatsen. Finale. ZeeburgHygiea (31) Al spoedig blijkt, dat beide partijen goed tegen elkaar opwegen. Wanneer na 10 minu ten mej. Leeksma vrij voor doel komt, geeft zij aan Hygiea de leiding. Voor rust weet mej. Smit echter gelijk te maken (11). Na de rust is Zeebui'g meer in de aanval; al spoedig laat de Hygiea-keepster mej. Hol lander een schot van de Zeeburg-midvoor glippen. Door dezen voorsprong aangemoedigd valt Zeeburg nu flink aan, zoodat 5 min. latei- me j. Smit den stand op 31 weet te brengen. Met dezen stand komt het einde. Zeeburg wordt kampioen van Nederland. (Heeren) NilocE. T. V. (4—3) (Demi-finale). Spoedig na het begin profiteeren de Eind- hovenaren van een misverstand in de Niloc- verdediging en nemen de leiding. Hierna maakt W. Berkhout gelijk (11). Niloc is veel in den aanval, doch de verdedi ging der gasten is moeilijk te passeeren. Toch neemt Niloc eindelijk door een goal van Köhl- mann de leiding. Dat de E. T. V.-aanvallen gevaarlijk zijn blijkt weldra,'want twee min. later is de stand weer gelijk. Voor rust weet Niloc zich door J. Berkhout een 32 voor sprong te verschaffen. In de tweede helft wordt de strijd zeer vin- ning. Niloc weet door te breken en te scoren. E. T. V. blijft doorzwoegen; spoedig verkleint Hilder den achterstand (43). VoorwaartsHercules (43) (Demi-finale). In de eerste helft wist Voorwaarts door goals van J. v. d. Geest en D. Huizinga een 21 voorsprong te behalen. Hercules speelt een vlug open spel en is daardoor steeds gevaarlijk. In de tweede helft scoren beide partijen nog tweemaal (43). NilocVoorwaarts (126) Finale. Spoedig neemt Voorwaarts door v. d. Geest de leiding. Hierna maakt N. Berkhout gelijk. Weer neemt Voarwaarts door Huizinga de lei ding. Niloc maakt echter weer spoedig gelijk door Köhlmann. Hierna is het weer v. d. Geest, die aan Voorwaarts de leiding geeft. Nu komt Niloc iets meer opzetten; door goals van de gebroeders Berkhout is de 3—2 achterstand spoedig in een 53 voorsprong omgezet. Voor de rust scoren beide partijen nog eenmaal. Ruststand 64. Na de rust blijft Voorwaarts volharden in haar vèrdoorgevoerd solospel en daar Niloc een snel positiespel speelt is de stand na 15 minuten reeds tot 104 opgeloopen. Nu komt Voorwaarts meer opzetten; dit heeft twee goals van v. d. Geest en Huizinga tengevolge. Nu is het echter met de Groningers gedaan. Nadat N. Berkhout en Köhlmann nog eenmaal gescoord hebben fluit scheidsrechter Hendriks voor het einde. Niloc behaalt hiermee haar vierde kam pioenschap in successie. De wedstrijden van „Loosdrecht". Op den eersten dag van de Pinksterwed strijden op Loosdrecht woei er een kalm, on betrouwbaar westenwindje, dat tegen het eind van den middag even ging liggen, waarna een flinke regenbui over de zeilers werd uitge stort. Daar aan deze wedstrijden, die het eer ste gedeelte vormen van de „Holland" week, eenige buitenlandsche clubs deelnamen, wa ren ze wel bijzonder interessant. Het was daarom verheugend, dat in de internationale klassen de gebroeders Maas zegevierden; in de „Star"-klasse Bob Maas met ..Bern"; bij de „Olympia-jollen" Jan Maas met „Jem". Ook Zondag zegevierden de gebroeders Maas. Ondanks het feit, dat het Zondagmorgen vortdurend regende, en de lucht zóó grauw was, dat het leek, of er nooit een einde aan de stortbui zou komen, is de tweede dag van de Pinksterwedstrijden onder gunstig zeilweer verstreken. Tegen twaalf uur droogde het wat op, hoewel er af en toe nog een buitje los kwam. Er stond een krachtige, eenigszins ver anderlijke noordenwind, die den stuurlui van de lichtere bootjes wel eens een beetje te machtig werd. Eerst startte de internationale Star-klasse; na een prachtigen start nam Christensen (Noorwegen) den kop. Vlak daar achter Bob Maas. Bijna de geheele eerste ronde bleef de Noor aan den kop, maar op den terugweg haalde Maas hem in, om de leiding niet meer af te staan. Bij de Olympia-jollen was de start minder fraai, Er gingen er zooveel te vroeg over de start-streep, dat allen teruggeroepen werden. Bij den tweeden start was de Duitscher Helling nog te vroeg. Hier werd wederom Jan Maas winnaar. Maandag was het goed zeilweer. In de Olympia-jollen-klasse werd Jan- Maas weer onbedreigd No. 1, zoodat hij bij den totalen uitslag eveneens eerste werd. Bob Maas werd bij de Int. Star-wedstrijden No. 1, No. 2 werd hier Dr. K. Grogono. met „Lady Betty"; No. 3 werd ir. J. Loeff met „Goetzee. Achilles. Maandag hield „Achilles" een trainingsrit over 40 K.M., waarvoor 39 renners aan den start verschenen. Bij de A en B-klassers wist P. Jongeneelen met flinken voorsprong te winnen. De C-klassers legden het kalmer aan. Een mooie sprint van een peloton van 10 man bracht de overwinning aan Piet Moison met een wiel voorsprong op De Klerk. De uitslagen waren als volgt: Aklasse: 1. P. Jongeneelen (tijd 1 uur 7 min. 22 sec.), 2. B. de Vries, 3 P. Gruyters, 4 D. Groenedijk. B-klasse: 1 H. Been (tijd 1 uur 9 min. 8 sec.) 2 K. Oosterbaan, 3 Schrama. C-klasse: 1 J. Moison (1 uur 13 min. 40 sec.), 2 de Klerk, 3 Spierings, 4 G. Dernison, 5 Wempe. Heden, Dinsdagavond de 3de club-baanwed- strijd op de Heemsteedsche Wielerbaan. Aan vang 7 uur precies. Als attractie een achter volging tusschen de twee Heemsteedsche cracks Koelemeijer en Ten Brink. Over de schitterende prestatie van het lid Gerrit van Wees in het Amsterdamsche Sta dion nog het volgende: Als laatste nummer stond er op het pro gramma een ploegachtervolging tusschen het Olympisch team, dat in Den Haag getraind wordt onder leiding van Gerrit Bontekoe, en het team, dat in Amsterdam getramd wordt onder leiding van Guus Schilling. Deze wed strijd was om uit te makën, welke ploeg het sterkste was en welke renners in aanmerking kwamen om naar de Olympiade te Berlijn te worden afgevaardigd. De wedstrijd ging over maximum 4 KM. (8 baanronden). Spoedig bleek, dat de Amster damsche ploeg overwegend sterker was, daar zij, hoewel zij na 2 ronden één man verloor, pl.m. 75 Meter voorsprong nam. Toen nog 4 ronden gereden moesten worden, sprong Van Wees' achterband. Daar de winnende ploeg uit minstens drie renners moest bestaan, dacht men reeds, dat de strijd beslist was, maar Van Wees dacht er blijkbaar anders over. Hij zette moedig door en 4 ronden, dus 2 K.M. op een lekken band en won met zijn maats v. d. Voort en Zwartepoorten den wed strijd. De heeren Schilling en Swaab de Beer complimenteerden Van Wees met dezen krachttoer. Op den Olympischen Dag, Zondag a.s. heeft de laatste selectierit tusschen de achtervol- gingsploegen plaats. Wij zijn er van overtuigd dat Van Wees zijn mannetje zal staan en naar Berlijn zal worden afgevaardigd. H. S. V. „De Kampioen"* De recordrit over 35 K.M. had den volgen den uitslag: A-klasse: Fruitema 52-12; B. Breg 53-25: Twester 53149; W. Moerkerk 54-31;" Oudolf 55-55; Huyboom 57-27; Th. Drost lekke band. B-klasse: W. v. d. Nes 53-47; Esveld 55-7; Dalfsen 56-6; Burggraaf 56-45; Been 57-21; de Vos 59-48; F. Veenhof 1-1-26; J. Sietsma 1-1-42; L. Sietsma en J. Staphorst pech. C-klasse: P. Peetoom 56-27; Schenk 56-45; Vijzelaar 58-45; Beeldman 58-56; P. Bakker 59-59; Terburg 1-0-4; v. Halst 1-0-42; Krom 1-1-21; v. d. Tunk 1-2-10; Kaestner 1-2-24; v. d. Mark 1-7-5; v. Dijk 1-22-30; Jansen pech. Junioren: Feye 1-0-20; Laan 1-1-36; de Jong 1-2-30; Timmermans 1-2-45; Jouby 1-2-46; v. d. An kei 1-3-52; J. Hessels 1-6-2; Keizer 1-6-29; de Graaf 1-6-43; Vaan 1-7-48. Sprintritten 1 K.M. A, B, C klasse en Ju niores. A-klasse: le serie: 1. Groot, 2, Brey, 3. Moerkerk; 2e serie: 1. de Best, 2. Tabel. 3. Burger; 3e serie: 1. Schelvis, 2. ten Boom, 3. Huyboom. Herkansing: 1. Fabel, 2. G. Brey en ten Boom. Demifinale: 1. Groot, 2. de Best. 1. Schel vis, 2. Fabel. Herkansing: 1. de Best, 2. Fabel. Finale: 1. Groot. 2. Schelvis, 3. de Best. B-klasse: 1ste Serie: 1. Schenk, 2. Mever n.g. Sietsma; 2e serie: 1. R. Hessels, 2.~H. Peetoom, 2. C. Meyer n.g. D Drost. Herkansing: 1. H. Peetoom. 2. C. Meyer. Finale: 1. H. Peetoom, 2. Schenk, 3. R. Hessels. C-klasse: le serie: 1. Kaestner, 2. v. d Pols n.g. Stutt; 2e serie: 1. P. Peetoom, 2. v. Waard n.g. W. Rijneveld; 3e serie: 1. P. Bakker. 2. D. v. d. Heyden n.g. G. Hessels; 4e serie: 1. G. Jansen, 2. de Winter n.g. Krom; 5e serie: 1. C. Jansen, 2. Steinman n.g. Bradsma. Herkansing: 1. v. d. Pols. 2. v. d. Heyden, 3. v. Waard. 1. de Winter, 2. Steinman. Demifinales: le Demif.: 1. Kaestner. 2. de Winter, 3. v. d. Pols; 2e Demif. 1. G. Jansen, 2. P. Peetoom; 3,e Demif.: 1. P. Bakker, 2. C. Jansen. Finale: 1. P. Bakker, 2. Kaestner, 3. G. Jansen. Juniores: le serie: T. Feye, 2. Koelemey, n.g. Laan en Veen, 2e serie: 1. G. Bakker, *2. Keizer n.g. de Jong en Keizerswaard, Herkansing: 1. Koelemey, 2. Keizer Finale: 1. Koelemey, 2. Feye, 3. G. Bakker. In totaal kwamen voor deze ritten 79 deel nemers aan den start, A.s. Woensdag wordt deelgenomen aan de wedstrijden om het club-baan-kampioenschap der N. W. W. in het Stadion. In verband hiermede zijn de wedstrijden op de Heemsteedsche Wielerbaan voor Woens dagavond op Donderdagavond a.s. gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10