Een zilveren jubilé der avond-orgelbespelingen. Hel Behuqtijltste Zomermaand. §3e Jaargang No. 16238 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 2 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. FEEKEBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid i 600.-, Overlijden 600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim 75.-, Veriies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Juni. De Groote Tegenstellingen. Vanmorgen is het jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank verschenen, uitgebracht door haar president, mr. Trip, die zijn finan cieel overzicht door eenige algemeene be schouwingen doet voorafgaan. Het is van be lang daar aandacht aan te schenken, niet alleen om -de positie, die de commentator in neemt, maar ook omdat deze prominente fi guur in den lande buiten de politieke partijen staat. De reserve waarmee men het betoog van iederen partij-politicus leest wortelend in het bewustzijn, dat hij met zijn propaganda jegens een massa directe volgelingen reke ning moet houden verdwijnt hier. De president van de Nederlandsche Bank kenschetst het verslagjaar als een tijdperk van verwarring en tegenstrijdigheden. Het besef dat slechts verbetering en uitbreiding van in ternationale betrekkingen wereldherstel kun nen brengen wordt theoretisch beleden, maar heeft zich in de practijk niet kunnen doorzet ten. Wantrouwen en oorlogsvrees bverheeiv schen, krachtiger bewapening wordt in alle landen nagestreefd. De stijging van de vraag naar grondstoffen voor de oorlogsindustrie kan bezwaarlijk als een factor voor duurzame verbetering worden aangemerkt. Daarbij is niet te ontkennen dat in nagenoeg alle landen de budgetaire positie reden tot zorg baart. De openbare machten zijn buiten staat de tering naar de nering te zetten. In de internationale kapitaal-verstrekking en het internationale goederenverkeer is geen verbetering gekomen. De wereld blijft verdeeld in afgesloten gebie den. Tot zoover citeer ik hier mr. Trip's betoog, om naar aanleiding daarvan uw aandacht te vragen voor de opnieuw-blijkende Groote Tegenstellingen. Daarmee bedoel ik de tegen stellingen -tusschen de economische werkelijk heid en de politieke fictie. Economisch is geen enkel land in staat zich te herstellen zonder verbetering en uitbreiding van de internatio nale betrekkingen. Sommige hebben door middel van aanvechtbare monetaire kunst grepen een tijdelijk gedeeltelijk herstel be reikt, maar andere hebben dat alweer.zien in eenzinken. Politiek wordt evenwel de afgeslo ten gebieden-tactiek tegen beter weten in ver dedigd. Men doet alsof men in staat is, met eigen middelen en op eigen kracht nieuwe welvaart te bereiken. Dat is onwaar, maar het gevolg van de politieke opsehroeverij van eigen capaciteiten is, dat velen meenen dat hun eigen regeering hun de welvaart kan en moet teruggeven. Dat kan zij niet. Treffend werd dit onlangs bevestigd door Hitier, toen hij betoogde dat het voor een staat geen voordeel is als zijn nabuurstaten er slecht aan toe zijn. De welvaart van de na- j buurstaten, ja van zooveel mogelijk andere sta ten, is 'n noodzakelijke voorwaarde voor eigen welvaart. In een land als Nederland, in zoo hoogen mate afhankelijk van zijn buiten- landschen handel, zou iedereen dat moeten begrijpen. Maar dat is niet het geval. Velen begrijpen het niet, of willen het niet inzien. Het is ook niet zoo plezierig, het is niet zelf ver heerlijkend, het wijst integendeel op af hankelijkheid' van een gi'ooter geheel. Men kan er onmogelijk hoera bij roepen en zich op de borst slaan. Ongelukkigerwijs is het de nuchtere waarheid. En als troost kan gelden dat zij in en voor alle andere volken evenzeer geldt. Maar in de verblinding 'ran dezen tijd 'wil men haar niet zien, wil men voortdurend hoera roepen en zich bewapenen, en in deze verblinding ontstaat inderdaad de toestand' dien „Tenax" in het laatste nummer van het Haagsch Maandblad teekent in deze treffen de zin: „In het verkeer der naties geeft niet de rede, doch het gevoel den toon aan". Een president van de Nederlandsche Bank is, althans in zijn beroeps-capaciteit, be oefenaar van de rede en niet van gevoelsmo- tieven. Laten wij het daar over eens zijn. Er staat ook geen opgewonden menschenmenigte te wachten om zijn jaarverslag met geestdrif tig geloei te ontvangen. Het is zelfs te vreezen dat slechts weinigen het met aandacht lezen. De meening dier weinigen, diergenen name lijk die rustig willen nadenken en overwegen en hun inzicht met kennis-van-zaken bepa len, is van veel belang. Ik stel mij voor dat daarom mr. Trip het noodig acht de boven aangehaalde nuchtere beschouwing te pu- bliceeren. Het ligt op den weg van een dagblad daar op de aandacht te vestigen en zijn instem ming met de juistheid dier beschouwingen te toonen. Laat men den moed hebben er zich rekenschap van te geven, dat alle lan den en ook wij voor een welvaarts-herstel afhankelijk zijn van dat internationaal ge beuren, waarop velen zoo graag maar schim pen zonder er zich rekenschap van te geven wat er gebeurt. Afhankelijk. Dat wil zeggen: Wij kunnen het niet alleen bereiken. Even- min als de anderen. De zomermaand is weer begonnen, Het tijdstip der vacantie naakt. Men laaft zich aan de voorpretbronnen, Als men verheugd zijn reisplan maakt. Maar velen willen nog niet hooren, Van plannen voor het reisseizoen, Zij stoppen vingers in de ooren, Zij moeten nog examen doen. Veel jonge hoofden zijn gebogen, Over het boek, dat wijsheid biedt. De kansen worden scherp gewogen, Kom ik er wel, kom ik er niet? De zenuwen zijn strak gespannen, Als ieder jaar in Juni weer, Bij jonge vrouwen, jonge mannen, Gevangen in d' examensfeer. Hun wereld is in deze dagen Een boek, een pen, een stuk papier En eindelooze reeksen vragen, Een wereld, vreemd aan elk plezier. Ach zeggen dan de groote menschen, De jeugd kent nog geen zorg en strijd, Ik pleeg mezelf geluk te wenschen, Dat 'k hem gehad heb, dezen tijd. Dat 'k niet meer offers hoef te plengen In vele zure droppels zweet. Voor wat ik hoop tot stand te brengen Voor d' afgod, die Diploma heet. En ieder, die reeds weken werkte Van dag tot dag, aan les na les, Wensch ik van ganseher harte sterkte En in 't examen veel succes. P. GASUS. DE WERELD ZIEN? EEN BRIL VAN KEIP Gr. Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Wand%ediztt6. ABSOLUTE VERDELGING (Zonder iets te beschadigen), onder geheimhouding en schrif telijke garantie. ZUIVELONDERNEMING „RADICAAL". GEN. CRONJéSTRAAT 135 TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Dat wil ook zeggen: het is mede ons belang als het Duitschland, Frankrijk, Engeland. Bel gië etc. goed gaat. Het is tegen ons belang als het die anderen slecht gaat, want dat slaat direct op ons terug. Het is dom er zich in te verkneuteren zooals velen doen als dat gebeurt. Economisch is de wereld, sinds lang, internationaal georganiseerd. Terug' kan zij niet meer. Er is geen weg terug. De tijd gaat vooruit, niet achteruit. Met geen vlaggenge- wapper en zelfverheerlijking is dat te veran deren. En ook niet met de bijbehoorende ge- voelsmotieven R. P. Vier wandelaars door auto aangereden. Allen ernstig gewond. WINSCHOTEN, 2 Juni In de Burge meester Engelkenslaan alhier zijn vier wan delaars door de auto van den garagehouder D. uit Winschoten aangereden en ernstig ge wond. De wandelaars bevonden zich geheel rechts van den weg. Blijkbaar heeft de bestuurder hen te laat opgemerkt. De slachtoffers, het echtpaar Baaiman uit Oude Pekela en het echtpaar Klein uit Beerta, werden in ernsti- gen toestand met beenbreuken en hoofdwon den naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand was hedenmorgen nog zoodanig, dat zij niet gehoord konden worden. Plannen voor een zusterschip van de „Queen Mary". Subsidie reeds door de Britsche regeering toegekend? LONDEN, 2 Juni (Reuter) Volgens de Daily Herald heeft de regeering reeds een subsidie van 5 millioén pond sterling aan de Cunard White Star Line toegekend met het oog op den aanbouw van een zusterschip van de Queen Mary. Over deze kwestie kan een mede- deeling verwacht worden na de terugkeer in Engeland van den president der reederij. Mannenkoor Proza en Poëzie". Mooi succes. Wat TARVO Brood U geelt is dit: Het houdt U jong, gezond en «.tl (Adv. Ingez. Med.) George Robert, organist der St. Bavo, aan het woord. 14 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat als proef de eerste avondorgelbespeling in de St. Bavo werd gegeven. Het mannenkoor „Proza en Poëzië", dirigent Jan Booda, behaalde op het groot Nationaal Concours te Rotterdam uit 6 deelnemende ver- eenigingen een 2en prijs met algemeene stemmen. In aanmerking genomen de zware concur rentie, is de behaalde prijs een groot succes te noemen, GEORGE ROBERT. De avondorgelbespelingen zijn zoo ver telde ons de heer George Robert van het begin af een succes geweest. En zij zijn het aldoor gebleven! Wij hebben reden om over het bezoek tevreden te zijn. In Den Haag en Rotterdam zitten soms niet meer dan 60 of 70 luisteraars bij de orgelbespelingen, zelfs als er een solist optreedt, maar hier hebben wij, ook al is er geen solist, op de mooie zo meravonden soms meer dan 500 bezoekers. Voor een deel doet dat natuurlijk de roem van ons oude orgel en zijn mooie omgeving. Het is op die zomeravonden zoo wonderlijk mooi in de oude Bavo, als het laatste zonne licht door de gekleurde ramen dringt en schemering in het Godshuis komt. In het voor- en najaar, vooral als het koud is, komen er natuurlijk minder bezoekers, maar kleiner dan 60 of 70 is het bezoek nooit geweest. Er is een vaste kern van bezoekers. Niet alleen uit Haarlem. Geregeld komen er zelfs Amsterdammers op de fiets om hier van de avondorgelbespeling te genieten. Hoe staat het met uw repertoire. Moet u in een seizoen vaak in herhalingen ver vallen? Op deze vraag antwoordde de heer Robert: De middag- en avondorgelbespelingen te za- men geteld geef ik ongeveer 50 concerten. Elk programma bevat ongeveer 6 nummers, zoodat ik er ongeveer 300 moet kiezen. In den loop der jaren is mijn repertoire zoo uit gebreid, dat ik in een seizoen geen enkele herhaling behoef te geven. Als ik het doe is het op verzoek van luisteraars. Ik ontvang veel verzoeken van bezoekers die graag nog eens een bepaald nummer willen hooren. Dit bewijs van medeleven waardeer ik, temeer omdat uit de meeste verzoeken een goede muzikale smaak spreekt. Als de belangen van de andere luisteraars die geen verlanglijstje hebben ingestuurd niet in het gedrang ko men, voldoe ik zooveel mogelijk aan die aan vragen. Onder de orgellitteratuur is een vaste kern van werken die elk jaar op de programma's terugkeeren. Daarbij komen dan geregeld andere werken ter aanvulling van de pro gramma's. Het is wel jammer dat niet alle orgelwerken zonder meer op het Bavo-orgel uit te voeren zijn. Het klavier heeft daarvoor te weinig hooge tonen, zooals trouwens alle orgels uit dien tijd. De componisten van den lateren tijd werken vaak met hoogere tonen en dan moet de organist van een oud orgel wil hij ook hun werken spelen, allerlei hulpmidde len toepassen. Het wordt tijd, dat de vraag onder oogen gezien moet worden of het Bavo-orgel moet worden uitgebouwd. Wil men er alle moderne werken op kun nen spelen, dan moeten er 7 tonen bij komen Maarer zijn 60. stemmen, terwijl op en kele registers van de vulstemmen voor elke toon 4 pijpen noodig zijn. In totaal zouden dus wel 500 pijpen bijgeplaatst moeten wor den. Men behoeft geen angst te hebben, dat door zoo'n moderniseering het karakter van ons mooie orgel in gevaar zal komen. Alles wat er nu is blijft onveranderd, alleen wordt er iets bijgebouwd. Als voor dien bijbouw materiaal genomen wordt van dezelfde sa menstelling als het thans bestaande, kan de aanvulling alleen den klankrijkdom van het orgel doen toenemen. Het vraagstuk van de moderniseering van het orgel wordt elk jaar dringender, want al handhaven de klassieke orgelwerken zich op de programma's, wij moeten toch ook op het moderne ons oog richten. Te meer omdat elk jaar de hoeveelheid moderne muziek dus de muziek die niet zonder meer op ons orgel te spelen is vermeerdert. Daarom voel ik er veel voor om mede te werken aan de stichting van een fonds om het orgel te restaureeren en te moderniseeren ter gelegenheid van zijn 200-jarige bestaan in 19387 Albert Schweitzer, de groote organist, heeft mij wel eens gezegd: „Als ik het voor het zeg gen had, zou ik het St. Bavo-orgel niet alleen uitbouwen wat de hooge tonen betreft, maar ik zou ook een moderne speeltafel maken. Zoo ver aldus de-heer Robert wil ik niet gaan, omdat ik bang ben dat daardoor het karakter van het orgel in gevaar zou komen. Maar bij deze gelegenheid is het wel eens aar dig te wijzen op de hulp die de organist moet hebben van een - registreerder, iemand die de registers bedient. Op de moderne orgels ook in de Gemeentelijke Concertzaal kun nen de registers door den organist zelf be diend worden. Op oude kerkorgels is daaraan evenwel geen denken. Ik wordt in deze gehol pen door mijn vrouw die daarin een groote be kwaamheid gekregen heeft. Het publiek weet niet wat een tijd en opof fering daarin gelegen is. Voor een stuk uitge voerd kan worden moet veel gestudeerd wor den om de juiste registratie vast te stellen. En dit kan natuurlijk alleen op het orgel zelf geschieden. Ik prijs mij gelukkig, dat ik mij verheugen mag in zoo'n uitstekende hulp, dat vele aildere organisten mij benijden. Hoe gaat het met het bezoek der middag orgelconcerten? Daarover zei de heer Robert: Och over het bezoek hebben wij geen klagen. Het is bekend, dat die in het bijzonder zijn ingesteld voor de vreemdelingen, hoewel er natuurlijk ook wel Haarlemmers zullen komen. Juist dit voorjaar is het bezoek grooter nog dan anders. Ook daaruit spreekt weer een toenemende belang stelling voor de muziek, die tijdelijk wel schade Mevrouw Robert, die haar man door het be dienen der registers steeds trouw ter zijde staat. geleden heeft door de radio, maar die zich steeds meer gaat herstellen. Er komen veel vreemdelingen op deze middagconcerten, zoo dat ons prachtige orgel nog teeds een goede propaganda voor onze stad maakt. Het sterfgeval te Hillegom. Sectie wees op zelfmoord. In ons nummer van Zaterdag deelden wij mede, dat de Justitie te Haarlem, hoewel de overtuiging bestond dat hier geen misdrijf in het spel was, om zekerheid omtrent de doodsoorzaak te verkrijgen door dr. J. P. L. Hulst te Leiden sectie heeft laten verrichten op het lijk van den 20-jarigen jongeman V. V. E. te Hillegom. Naar wij vernemen heeft deze sectie uitge wezen, dat men hier hoogstwaarschijnlijk met een geval van zelfmoord te doen heeft. VERGADERING „EIGEN HULP", HAARLEM. Zaterdag 30 Mei vergaderde de Vereeniging Eigen Hulp, district Haarlem en Omstreken in het gebouw aan de Zijlstraat onder praesi- dium van den heer W. Ch. van Daalen. In deze vergadering werd behandeld de Beschrijvings brief voor de algemeene vergadering der Hoofdvereeniging op Zaterdag 13 Juni a.s. te Arnhem. De afgevaardigden hebben vrij man daat. o.a. werd besproken het voorste] om het hoofdbestuur te machtigen tot het geven van royement voor de hypothecaire vordering ten laste van de N.V, Buitenverblijven in verband met de liquidatie dezer vennootschap. Onze stadgenooten G. H. Veenhoven en J. Nieuw- dorp staan op het tweede dubbeltal voor de bestuursverkiezing. Tot afgevaardigden werden bij acclamatie gekozen de heeren Bitter en Spanhof en als plaatsvervangers de heeren Niedorp en Steen. De volgende algemeene ver gadering zal te Haarlem worden gehouden. De contributie is voor 1937 op f 1 gesteld. We derom bleek, dat Haarlem zich als nog niet zal afscheiden van de hoofdvereeniging, waaraan dit district met zoovele banden is gebonden. i 7" Het woord is aan.... Jouberh De schoonste moed is de moed, gelukkig te durven zijn. Ch. C. Wolff. 25 jaar lid van den Raad van Schoten en Haarlem. De heer Ch. C. Wolff werd 27 Juni 1911 tot lid van den Schotenschen gemeenteraad ge kozen. Den laatsten tijd voor de annexatie was hij wethouder. Na de annexatie werd hij door de R.K. kiesvereeniging candidaat gesteld voor de raadsverkiezingen in groot-Haarlem, waarna de kiezers hem opnieuw hun vertrou wen schonken. Op 27 Juni a.s. zal de heer Wolff dus 25 jaar raadslid zijn. Drie eerste prijzen. Mooie successen van „Crescendo" te Spaarndam. Het Spaarndamsch Fanfarecorps „Crescen do", dir. de heer F. A. Dekker, behaalde 2en Pinksterdag op het groot nationaal concours voor Harmonie- en Fanfare te Vianen a. d. Lek, uitgeschreven door V.D.O. den len prijs in den marschwedstrijd, den len prijs in den concertwedstrijd (waar zij uitkwam in de eere afdeeling fanfare) en den len Eereprijs, in den Eerewedstrijd, met felicitatie der jury. Voorwaar een mooi succes voor „Crescendo". Radiodistributie Haarlem. Over radio-ontvangsten Wordt veel op Uw mouw gespeld. Neemt een proef met distributie, Vóórdat U een oordeel velt. Adres: NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) De afgetreden Belgische premier Van Zeeland weigert een nieuwe opdracht tot kabinets vorming. pag. 4 De vorming van een Volksfront wordt in Bel gië overwogen. pag. 4 De Oostenrijksclie bondskanselier Von Schuschnigg is onverwacht naar Rome ver trokken, waar hij waarschijnlijk besprekin gen met Mussolini zal voeren. pag. 4 De Queen Mary is gistermiddag te New York aangekomen; het schip heeft het „blauwe lint" niet veroverd. pag- 4 Bij verkeersongelukken vlak voor en tijdens de Pinksterdagen zijn zes menschen om het leven gekomen. pag. 3 Te Eindhoven is een brandstichter op hce- terdaad betrapt, nadien heeft echter nog een verdachte brand gewoed. pag. 3 Zilveren jubileum der avondorgelbespelingen in de St. Bavo. pag. 1'. Het jaarverslag der Nederlandsche Bank. pag. 13 Door een gelijk spel tegen H. V. V. degradeert II. F. C. uit de eerste klasse K. N. V. B. pag. T De Bondsfeesten van het K. N. G. V. zijn goed geslaagd. pag. 6 Australië wint den Davis Cupwedstrijd tegen Amerika. pag. 9 Het Nederlandsch hockey team wint den wedstrijd tegen Zwitserland. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Groote tegenstellingen. Pag. 1 Amy Groskomp-ten Have: Een vrouw schrijft: Ziekenbezoek. pag 3 II. D. Vertelling. H. J. Magog: De Kussenkast. pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1