N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING ALLE BANKZAKEN H.D.« ■«WEERBERICHT VERTELLING DTNSDAG 2 TUN I 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 2 HOUTPLEIN 8 - TELEFOON 13829 (3 LIJNEN) t&uv. niycï, Hagespraak van de N. S. B. Groote bijeenkomst te Lunteren. Door circa 35.000 personen bezocht. De Nationaal-Socialistische Beweging heeft op den Tweeden Pinksterdag in Lunte ren een landdag gehouden, die, zooals de verwachting was. zeer druk bezocht is. Een schatting van het aantal van hen, die dezen dag bijwoonden is vrijwel onmogelijk. Uit gegevens echter, die wij van verschillende zijden ontvingen, kan wel afgeleid worden, dat zeker 35.000 leden en sympathiseerenden van de N.S.B. naar Lunteren getogen zijn. Wanneer men evenwel de deinende men- schenzee op het groote terrein, waar de spreektribunes waren opgericht. zag, zou men zich zeker laten verleiden tot het schat ten van een veel grooter aantal en daaruit zijn wellicht fantastische cijfers als 60.000 en meer, die wij hoorden noemen, te verkla ren. Nadat te elf uur op het middenterrein ochtendappèl was gehouden onder leiding van den heer Van Helder werden te half een de over het veld verspreide bezoekers door leden van den ordedienst naar het spreek- terrein gedirigeerd, waar te een uur de alge meen leider verwacht werd De tijd van wach ten werd gekort met muziek van het harmo niecorps, dat het terrein opgemarcheerd was. Te een uur precies verscheen ir. A. A. Mus- sert op de tribune, begroet door een her haald hou zee. Onmiddellijk daarna was het woord aan den heer C. van Geelkerken, met een rede. die tot onderwerp had: ..Neder land ontwaakt". Spr. ving zijn toespraak aan met op te merken, dat Nederland langen tijd onder een triomf der rede aan het libera lisme. het materialisme en het valsche in ternationalisme ten prooi is geweest. Spr. gaf voorts enkele beelden van de wijze waarop men de N.S.B. den laatsten tijd bestre den heeft en hij noemde hierbij de namen van Prof, de Vries. Henri Polak en minister van Schaik. De strijd, aldus de heer Van Geelkerken, is zwaar, en velen zullen zich dikwijls moedeloos voelen. Bedenkt echter, dat de strijd zwaar moet zijn, opdat hij waard zij gestreden te worden. Onder leiding V2n den heer Schuurman zongen na deze rede de vele duizenden va- derlandsche liederen, waarna de heer C. Vlekke. het woord verkreeg. De socialistische partij, aldus spr.. maakt haar leden langza merhand burgerlijk en koningsgezind De R.-K. Staatspartij .predikt tot haar leden dat de S.D.A.P. zooveel beter is geworden dan b.v. twintig jaar geleden. Spr. noemde van deze toenadering eenige voorbeelden. Spr. ver werpt echter alle leuzen, verwerpt democra tie en socialisatie, wij zoeken, aldus spr., de eenheid van het volk. Nadat de heer Johan Hollander vervolgens gewezen had op het groote belang van den komenden verkiezingstrijd. die alle anderen in felheid zal overtreffen en opgewekt had hiervoor te offeren in de collectebussen, werd een pauze gehouden, waarna Bs. Van Duyl sprak over ,.Een volk, dat uittrok over de wereld". Spr. herinnerde aan de vele groote daden die Nederlandsche zeevaarders en kooplieden in de gouden eeuw, de eeuw waarin de grondslag van het Nederlandsche imperium werd gelegd, hadden verricht. We weten weer, aldus spr.. dat leven is: daden stellen. Een gunstige of ongunstige handels balans beslist nog niet over de toekomst van een volk. een sterke drang moet ons bezie- len om te handhaven of te bevestigen wat het voorgeslacht veroverd heeft. Ir. A. A. Mussert herinnerde aan datgene wat de N.S.B in ons volk reeds heeft bereikt en aan den tegenstand van den laatsten tijd. Wij voeren, aldus spr., een strijd voor de vrijheid, wij vertegenwoordigen de eer en het geweten der natie en eens zullen hier honderdduizenden staan, opdat zij allen zullen gaan zeggen, dat onsvolk te gronde gaat aan de partijverscheuring, Deze rede, die met een langdurig hou zee-geroep werd beantwoord, vormde het slot van de toespra ken van dezen dag. Nadat men gezamenlijk het Wilhelmus had gezongen, begon de groo te uittocht. Dat deze uren in beslag nam, behoeft geen betoog. De maatregelen waren echter zorgvuldig getroffen, zoodat ook deze uittocht zonder ongevallen is verloopen. De verkeersregeling stond onder leiding van den commissaris van politie te Ede. (A.N.P.) cLM.wawjrnrra 2. CONSTANTE KWALITEIT wmii.wiHwmjii'.'iatmiiB dat zijn de voortreffelijke eigenschappen van ASPIBIM oranje-bandbuisjes van jes van 2 labl. a :o cis. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 2 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer George Robert. 8.159.15 uur. Frans Hals Theater: „In 't Witte Paard". 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Singende Jugend" met de Wiener Sangerknaben, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Het Dubbele Paspoort". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ,,'t Was één April" met oa Joh. Kaart en Jopie Koopmans, 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 3 JUNI N.V. van Waveren's Graanhandel: Jaarl. alg. vêrgad. van aandeelh Kenaupark 5. 11 u. N.V. J. J. Beynes; Jaarl. alg. vergad. van aandeelh. Sociëteit „Vereeniging", 12 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. BHBHMBHHl De Kussenkast. door H. J. Magog. Hector Comargan klemde zijn monocle vast, ging eenige passen achteruit en verzonk in stille aandachtige beschouwing, precies als een echte kunstkenner voor een meesterdoek. Ein delijk behaagde het hem te spreken. „Het stuk is mooi. Zelfs zéér mooi. Mijn vrienden, die mij er van verteld hebben, heb ben er niet te veel van gezegd. Volkomen dat, wat ik zoek." „En bovendien een zeldzame gelegenheid", moedigde de antiquair hem aan. „Zóó een zult u nooit meer vinden, dat garandeer ik!" „Dan vergist u zich toch", antwoordde Co margan. „Er bestaat nóg zoo'n kast. Precies hetzelfde, dat weet ik zeker. Ik kan u zelfs den naam van de eigenares noemen. Zij heet mevrouw Richardier en zij woont in het land huis mijner vrouw. Comargan sprak de woorden „mijner vrouw" met een veelzeggend glimlachje uit en lette er in spanning op, of hij daarmede op den handelaar indruk maakte. Hij was het type van een ijdel man. die zich gekrenkt voelt, als de buitenwereld niet genoeg notitie van zijn privéleven neemt. Maar de kunstkooper dacht slechts aan d'e kast. „Het betreft hier dan ook juist de kast waarvan u spreekt! De tegenwoordige be woonster der door u bedoelde villa heeft haar geheele inrichting van de hand gedaan en ik heb van haar deze antieke kussenkast ge kocht". „Werkelijk! Wat 'n weerzien!" riep Hector verbluft uit, terwijl hij dichterbij kwam. Zijn hand streek over 't slot, waarin de sleutel ontbrak. De handelaar dacht, dat de kooper de kast wilde openen om het meubelstuk van binnen te zien. „De sleutel is verloren geraakt. Ik heb nog geen nieuwen laten maken. Ik vond het amu sant de kast om zoo te zeggen „a la surprise", ik bedoel met inhoud en al te verkoópen. U moet namelijk weten, dat er heel wat dingen in zijn; misschien zijn er wel voorwerpen van waarde bij. Misschien ook nog wel souvenirs. Wie weet? Mogelijk zouden ze voor u interes sant kunnen zijn „Zeer interessant", bevestigde Hector met gewild-theatralen nadruk. Maar dat is voor mij nog geen reden om me te laten dupeeren. Misschien is die geschiedenis met dien zoek- geraakten sleutel en den geheimzinnigen in houd wel een verdichtseltje van uzelf. Maar goed, laat hem maar bij mij bezorgen. Mocht ik er iets in vinden, dat mij interesseert, dan zal ik het u doen weten, het overige zend ik u terug. „Uitstekend, uitstekend, cneneer Comargan. Altijd tot uw dienst, meneer Comargan, boog de beleefde antiquair. Met een glas wijn in de eene, en een Havana in de andere hand, keek Hector Comargan met ontroerden blik naar zijn vrienden, die hij ter gelegenheid van de thuiskomst van zijn huwelijksreis voor een fijn diner had uitge- noodïgd. ,Men ontmoet elkaar altijd weer op dezen kleinen aardbol", philosofeerde hij. „Hoe lang is het geleden, dat ik jullie verliet met Jacque line? Bijna twee jaar. Twee jaar heeft onze ,lune de miel'" geduurd en in dien tijd heb ben wij de geheele wereld doorgereisd. Ik kan mij jullie gezichten voorstellen, toen je op een goeden dag van mijn plotseling huwelijk met Jacqueline hoorde. Het was een ware vlucht, en jullie hebben er geen idee van hoe dat allemaal zoo gekomen is". „Vertel dan, vertel dan toch!" riepen de vrienden. Hector nam een op effect berekende pose aan. „Ik heb er zelfs in mijn d'roomen niet aan gedacht het jullie te vertellen", verzekerde hij, „op mijn eerewoord! ik had alles vergeten. Maar denk eens aan: eenige dagen geleden deed ik onverwachts een ontdekkinghier, deze kussenkast. Misschien komt ze jullie be kend voor: zij stond namelijk destijds in de villa van Jacqueline." „Wat een piëteit!" spotte er een. „Nu ja, er zijn ook wel menschen, die haarlokken ver zamelen. Jij doet het met meubelen, 'n Beetje plaatsroovend anders, deze sport!" .Dus vrienden, ik zal je de heele geschiede nis verteilen. Jullie weten natuurlijk allemaal, dat behalve ïk, ook nog de Kleine Durénois naar de gunsten der mooie, kokette Jacqueline dong. Jacqueline speelde met ons beiden en maakte ons jaloersch op elkaar. Op een avond nu, toen ik onaangediend bij haar kwam, had ik den indruk, dat Durénois bij haar was. Ik was buiten mijzelf. Maar waar had hij zich verstopt?" In deze kast., geloof me., in deze kast. Ik besloot mij te wreken. Ik draaide, zonder dat iemand het bemerkte, den sleutel tweemaal om en sloot den vent in zijn gevangenis op. Daarna maakte ik Jacqueline een vreeselijke scène en verklaarde haar, dat ik er genoeg van had, om voor haar met de heele wereld te moeten vechten. Een uur later was alles klaar. Het perso neel werd ontslagen en het huis gesloten. Wij vertrokken, lieten ons trouwen en reisden naar Indië. Stel je voor: wij op den oceaan en Du rénoisin zijn kast. Wat er van hem ge worden is, weet ik niet. Destijds was mij dat ook totaal onverschillig!" De vrienden keken elkaar, stom van ver bazing, aan. „Wat hebben jullie toch?" vroeg Hector. „Jullie hebben Durénois toch zeker wel ont moet?" „Neen", zei er een. „Niemand heeft hem ooit weer gezien. Wij dachten, dat hij ook op reis was gegaan". Iemand keek naar de kast. Stilte als het graf. „Is hijmisschien Hector stond te beven. „Je bent gek", stamelde hy. „Hij zal toch „Heb je dan de kast nog niet open gehad?" Hector was als verlamd. „Neen. nog niet. Maar ik heb den sleutel bij mij", stamelde hij. Men drong op hem in. men stormde op hem los. Hij zocht den sleutel, gaf hem aan de on- De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Oostelijken wind. Meest licht tot half bewolkt met weinig of geen regen in het Noorden. In het Zuiden half tot zwaar bewolkt met eenige kans op regen of onweer. Iets warmer. BAROMETERSTAND: Hoogste 768.0 m.M. te Seydisfjord. Laagste 755.5 m.M. te Memel. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Iets heter weer. De depressie, welke het gure weer van de Pinksterdagen veroorzaakte, trekt Oostwaarts af. Een ondiepe depressie over de Britsche eilanden, die gisteren hier te lande lichte ver betering bracht, trekt naar de Golf van Bis- caye en over Duitschland en Scandinavië ont wikkelt zich langzaam hooge drukking. De hooge drukking op den Oceaan is echter no| van IJsland tot de Azoren aanwezig en blijft met herhaling van kou-invallen dreigen. Op de Britsche eilanden bleef het guur en viel ma tige regen. Frankrijk heeft bijna overal wind stilte en zal in den loop van den dag zachter weer krijgen. Bij het Kanaal valt eenige regen. In Duitschland is de lucht opgeklaard en kan de temperatuur tot dicht bij 20 graden stijgen. In het Oosten zijn zware regens gevallen en in Polen duurt de regen nog voort, in verband met de hooge temperatuur in het Oosten ver moedelijk met onweer. Ofschoon eenige stijging van tempera tuur te wachten is met weinig kans op regen in het Noorden, vormt de depres sie bij het Kanaal een bedreiging voor het Zuiden van ons land. BAROMETERSTAND: Stand van heden 763 m.M. Neiging vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 THERMOMETERSTAND Laagste hedennacht 44 gr. F. Hoogste heden tot 12 uur 60 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 1.36 uur; n.m. 13.59 uur. Strand berijdbaar van 6.3012.00 uur. Donderdag v.m. 2.09 uur; n.m. 14.31 uur. Strand berijdbaar van 7.0012.30 uur. Ons Zomerreizenboekje IS JUIST VERSCHENEN GRATIS OP AANVRAAG VERKRIJGBAAR. REISBUREAU LINDEMAN BARTEL JORISSTRAAT 3 (Adv. Ingez. Med.) geduldige vrienden, hoorde het knarsen van het slot, het kraken van de deur in de roestige hengsels en danzag hij het hurkende skelet. „Vertel! Vertel!Schrok hij? Brak het angstzweet hem uit? Heb jullie hem naar bed gebracht en wil hij zich morgen bij de politie aangeven? Dat is goed voor hem!" lachte Du rénois, toen de vrienden vertelden. „Eindelijk ben ik voor dien nacht, dat hij mij die leelijke poets heeft gespeeld, gewroken. Ik heb er een duivelsche lol vanvan dat complot met den antiquair en het skelet, d'at hij in de kast verborgen had en waarvan Comargan zoo heerlijk is geschrokken!" En Durénois greep stralend naar het glas, lachte onbedaarlijk en dronk op zijn eigen ge zondheid en die van zijn vrienden. JUBILEUM C. D. VAN GELDER. De heer C. D. van Gelder, hulpwerkman bij de boekdrukkerij aan de grafische Inrich ting Joh. Enschedé en Zonen N.V.. heeft he den zijn jubileum gevierd. Hij werd heden morgen van huis gehaald door een speciale commissie. Op de drukkerij werd hij toege sproken door den heer A. van Heiningen na mens den chef en het personeel, die hem een karpet en bloemen aanbood. Ook van de bin derij ontving hij bloemen. De heer H. J. D. D. Enschedé wenschte den jubilaris namens de directie geluk en bood hem het gebruikelijke geschenk onder enveloppe aan. Verder had de jubilaris dezen dag vrij. DE TOREN VAN DE SPAARNEKERK. Bij den toren van de R.K. Spaarnekerk is een steiger gemaakt, die tot de wijzerplaat reikt. Werklieden zijn daar heel in de hoogte bezig met reparaties. Een gevaarlijk karweitje, waarvoor nog al belangstelling is van het publiek, dat die hooge werkzaamheden gade slaat vanaf Lange- en Eend j espoor tbr ug. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen heeft nationale wedstrijden uit geschreven op Zondag 28 Juni in de Gemeente lijke zweminrichting aan de Houtvaart. Ook niet-leden van een reddingsbrigade kunnen deelnemen; het bestuur heeft beslo ten voor jongens en meisjes van 12 tot en met 14 jaar. in het bezit van een diploma als ge oefend zwemmer (ster 1, wedstrijden uit te schrijven: 25 M. gekleed schoolslag; idem voor jongens en meisjes in den leeftijd van 15 tot en met 18 jaar. FEESTAVOND ,J. J. CREMER". De Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" geeft Zaterdag 6 Juni a.s. ter inlei ding van de herdenking van haar 55-jarig be staan een feestelijken cabaretavond in het ge bouw van den H. K. B. in de Tempeliersstraat. Aan het cabaretprogramma, dat onder leiding staat van den heer Herman Smits, werken mede: Tim Jackson (piano), Henk Bak- ker, die gedeelten uit zijn brandweerrevue „In I vuur en vlam" zal voordragen, Eki en Jacq, I enz. Na afloop is er een groot bal met at- I tracties. No.I 17'/2 ets. Special 20 ets. Apis 25 ets. In luxe verpakking van 10 stuks. (Adv. Ingez. Med.) De remloozen. Nog altijd schijnen zij in grooten getale voor te komen. Zij die liever andermans leven en goed in gevaar brengen dan hun wagen even naar een garage te brengen. Zaterdagmiddag hield de politie aan de Amsterdamsche vaart een chauffeur aan vair een truck met oplegger. Bij remproeven bleek dat de wagen bij een snelheid van 27 K.M. nog 35 meter doorreed, terwijl de handrem den wagen bij die snel heid niet binnen de 59 meter tot staan kon brengen. De wagen is naar een garage ge bracht ter reparatie, proces-verbaal is op gemaakt. ANTI-SEiypTISCHE BROCHURES IN BESLAG GENOMEN. In het kringhuis van de N. S. N. A. P. bevon den zich brochures waarin onder anderen citaten van Peter Schwartz voorkwamen. Een van deze brochures was geëtaleerd op een wijze, dat de pagina's 6 en 7, waarop de ge noemde citaten, zichtbaar waren. De recherche was van meening dat deze citaten beleedigend waren voor het Joodsche ge deelte van de Nederlandsche bevolking, waar om tot in beslagname is overgegaan. Procesverbaal is opgemaakt. BOUWEN VAN AULA OP DE BEGRAAF PLAATS AANBESTEED. Hedenmorgen is in het raadhuis aanbe steed het bouwen van een aula met toiletge bouwtje op de begraafplaats aan den Ver- gierdeweg in Haarlem-Noord. Ingekomen waren zestien inschrijvings biljetten. Ingeschreven werd als volgt: fa N. Cobelens en zonen f 33.575; N.V. Aannemings maatschappij Noord-Holland te Heemskerk f 31.986. fa. P. J. van Hoften f 35.450: fa. P. Boxs en Zonen f 30.500: fa. G. en J. Broertjes te Heemstede f 33.817; fa. De Boer en Dekker te Wormerveer f 29.136; fa. M. Klein, en Zoon te Assendelft f 36.700; fa. S. Kuit te Driehuis f 34.820; fa. J. C. de Geus f 31.707; J. F. Meeg- des en F. de Klerk f 25.995; Jonker's Beton bouw N.V. f 32.370: fa. A. van Varik f 32.250; •fa. J. v. d. Putten f 34.576; fa. F. Philips f 32.755; gebr. H„ V. en J. de Vries f 32.268; gebr. v. d. Putten te Heemstede f 34.790. JUBILEA BROEDERS ST. JOANNES DE DEO. De broeders Emilius en Florentius, werk zaam in het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo", alhier, herdachten Zondag, len Pinksterdag, den dag, waarop zij vóór 40 jaar in de Orde werden ingekleed. Het feest werd. alleen in intiemen kring ge vierd. JAARVERSLAG T. B. C.-BESTRIJDING. Verschenen is het 2'8ste jaarverslag van de Noord-Hollandsche vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose, waaraan wij het volgen de ontleenen. In het afgeloopen jaar 1935 werd de arbeid op de consultatie-bureaux op denzelfden voet voortgezet. Alleen werden de werkzaamheden belangrijk .vermeerderd door de uitvoering van de „Wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onder wijs" van 7 December 1934, Staatsblad 642. Een groot aantal onderwijzers en onderwijze ressen werd gekeurd en tevens werd voldaan aan den wensch van het Staatstoezicht op de volksgezondheid, om ook tot keuring van leerling-bakers, aspirant-kraamverzorgsters en personeel van vacantiekolonies over te gaan. De moeilijkheden met de uitzending naar sanatoria namen toe, vooral op het platteland hoewel de districtsartsen van HaarlemOm streken en Zaandam getuigen konden, dat praetisch toch nog aan alle aanvragen kon worden tegemoet gekomen, dank zij de me dewerking van verschillende vereenigingen en den krachtigen steun van het verpleeg- fonds. Daardoor vooral toch getroostten zich de plaatselijke besturen het vele werk, om het eerste deel der verpleeggelden bijeen te brengen. HILLEGOM D&. J. P. E. C. EERHARD OP VIERTAL VOOR GRONINGEN. Ds. J. P. E. C. Eerhard, predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier komt voor op een vier tal, dat opgemaakt is ter voorziening in een vacature te Groningen. BENNEBROEK Ondertrouwd. 27 Mei 1936: Johannes Igna tius Warmerdam en Eugenie Timmers. HEEMSTEDE „EENSGEZINDHEID" OP CONCOURS TE AMSTERDAM. Bij het op 2den Pinksterdag gehouden con cours te Watergraafsmeer, georganiseerd door de Muziekvereeniging „Tuindorp" be haalde de Harmonie „Eensgezindheid" een 3den prijs met 270 punten en in den marsch- wedstrijd een 2den prijs met 153 punten. Zij kwam uit in de afdeeling Uitmuntendheid. JEUGDKERKDIENST IN DE OPEN LUCHT. Uitgaande van de (Ned. Herv.) Commissie voor de Heemsteedsche Jeugdkerkdiensten zal op Zondag 7 Juni, des morgens half elf, op een terrein van Huize Bosbeek, daartoe wel willend door den heer Gutmann ter beschik king gesteld, een jeugdkerkdienst in de open lucht worden gehouden, die geleid zal worden door Ds. G. A. Barger, te Heemstede. Eenige leden van het Heemsteedsche fanfarecorps ..Excelsior" zullen dén zang begeleiden. Even als de gewone Jeugdkerkdiensten is ook deze bestemd voor 14 tot 19-jarigen uit Heemstede en omgeving. Voor kinderen beneden den aan gegeven leeftijd is deze dienst dus niet. De deelnemers zullen om 10.15 uur aanwezig zijn bij den ingang van Huize Bosbeek, die zich bevindt bij het Ververschinghuis in Groenen- daal, om dan gezamenlijk door dezen ingang naar het terrein te gaan. Daar zal ook gele genheid zijn gratis fietsen te stallen. Bij ongunstig weer wordt de dienst ge houden in de zaal van het Ververschingshuis van Groenendaal. OVERVEEN ELSWOUTG ROEP" NAAR DEN RUIGEN HOEK. De Verkenners van bovengenoemde groep vertrokken onder leiding van hopman Wezel man uit hun troephuis Ëlswoutslaan voor het betrekken van hun Pinksterkamp. In het ge heel waren er 24 verkenners met rijwielen en tenten. BLOEMEN DAAL LANDDAG CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE UNIE. Op den tweedèn Pinksterdag werd op een der terreinen van het landgoed Wildhoef een Provinciale landdag gehouden van de Afd. Noord-Holland van de C. D. Unie. Van heinde en verre waren belangstellen den naar het mooie Bloemendaal samenge stroomd. Ook de kinderen waren welkom, die op een apart gedeelte van het terrein met spelen en wedstrijden werden bezig gehouden, waarvoor aardige prijzen beschikbaar waren gesteld. Een loud-speaker installatie zorgde, dat alle sprekers over de geheele omgeving goed ver staanbaar waren. De landdag werd geopend door den heer J. L. Overbeek, voorzitter van de Afd. Haar lem, die eerst liet zingen „Een vaste burcht is onze God" en daarna Handelingen 2 1—11 voorlas. Spreker verwelkomde hierop alle aanwezi gen, schetste met enkele woorden strijd en streven, willen en werken van de C. D. U. en riep den zegen in voor den landdag, die Gods zegen is. De groei van de C. D. U. zei spr. blijkt uit de toeneming van het stemmenaantal dat voor Noord-Holland van 1929 tot 1935 groeide van 3000 tot 17000. Spr. verheugt dit, omdat hij hierin ziet de uitstralingvan Gods woord en getuigenis. Ook andere partijen erkennen Gods woord, maar voor de C. D. U. is van waarde, niet het geen men zegt, maar hetgeen men doet en spr. is van oordeel, dat bij die partijen de so- ciale rechtvaardigheid tekort schiet. In ons land behoeft geen armoede geleden te worden en behoeven geen ondervoede kin deren te zijn, en het feit, dat beide voorkomen getuigt niet van Christelijk samen voelen. Wij gelooven niet alleen in God, maar be lijden ook, dat de bijbel ons richtsnoer is in het maatschappelijk leven. Spr. noemt enkele voorbeelden uit Amster dam, Haarlem, Heemstede, om aan te toonen, dat de regeering in Den Haag afbreekt, wat de C. D. U. opbouwt. Wij staan niet achter dergelijke politiek en zulke sociale ongerech tigheid is een schande voor de natie, Gods woord zij een richtsnoer, ook voor U. Nu wordt gezongen Gods woord houdt stand in eeuwigheid, waarna de voorzitter van de Afd. Bloemendaal, de heer Mulder, een wel komstwoord spreekt. De gewestelijke voorzitter, de heer J. H. Vol kers hield hierop een uitvoerige rede, waar in hij den bevruchtenden invloed van Gods geest door de eeuwen schetste en er op wees, dat de C. D. U. alleen iets kan beteekenen als ook zij door dien geest wordt bewogen, in de partij, en ook in het persoonlijk leven. De verhouding der volkeren, en der volks groepen, het heerschende egoïsme, noemt spr. een aanklacht tegen 20 eeuwen Christelijke beschaving, maar, eindigt spr., het laatste woord is aan Gods geest. Hierop wordt gezongen „op d'e kentering dei- tij den" en daarna hadden de aanwezigen ge legenheid om kennis te maken met de om geving van Bloemendaal. Na den koffiemaaltijd in het Jeugdhuis be gon om 2 uur de middag-bijeenkomst met sa menzang en een rede van den Partijvoorzit ter, den heer R. v. d. Burg uit Gouda over „Leven naar bestemming". Spr. wil een opwekking spreken in den strijd voor d'e C. D. U. en vragen: „Wat wil God van ons hebben". Leven we niet naar Gods wil, dan doen we zonde en beantwoorden we niet aan onze bestemming. De C. D. U. heeft begrepen, dat zij mede verantwoordelijk is. voor wat er in deze we reld gebeurt en daarom gestreden voor een betere wereld. Spr. behandelt de motieven van de C. D. U., welke niet zijn de werkloosheid, noch de on rust, maar erbarmen met de massa, met de geheele wereld, die geestelijk hongert. Spr. roert het militaire vraagstuk aan, dat onafscheidelijk aan die verkeerde wereld is verbonden en wekt op om te strijden en wel zoo, dat wij ons voor God kunnen verant woorden. Na declamatie van den heer Albers en samenzang sprak de heer M. de Visser, hoofd bestuurslid over „Goden dezer Eeuw", wat voor spr. zijn: ,,'t militarisme, de Mammon het Nat. Socialisme, rasverheerlijking, chau vinisme, nationalisme. Weer volgde declamatie en eindelijk een rede van den heer G. B. Neering over: „De strijd van de C. D. U. voor nieuwe maatschap pelijke waarden". Spr. legt er in zijn rede den nadruk op, of men bereid is offers te brengen, om plaats te maken voor werkloozen. Hij spoort aan om overal afdeelingen op te richten en. brengt een eere-saluut aan Van Houten (applaus) om tot slot op te wekken tot een krachtige propaganda voor 1937. Het slotwoord werd door den heer Wolkers gesproken. Met samenzang van Gez. 50 v. 4 was de landdag afgeloopen. DE PINKSTERDRUKTE. Het is in Bloemendaal met het gure, koude weer wel bijzonder stil geweest en dit betreft vooral de zake" het weer ni°t u'Mokte tot een gezellig zitje. Den tweeden dag passeerden nogal veel auto's en fietsende clubs, terwijl velen hun heil zochten in 't Bosch. En Bloemendaal aan Zee? Met de zon er bij ging het nogal, maar ook Maandag bleef de groote trek uit. 1936 kunnen we gerust rekenen onder de jaren die voor velen een teleurstelling bracht i ten met Pinksteren.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2