20% KORTING l/aat TYPEN f STENO 1 INST. PONT DAME WERKSTER Heerenhuis pTN S D A G 2 JUNI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 13 Jaarverslag van de Neder- landsche Bank. Afgeloopen jaar bracht geen verbetering in het inter nationale goederenverkeer. Vasthouden aan de monetaire politiek blijft geboden. AMSTERDAM, 2 Juni. In het verslag van den president van de Nederlandsche Bank wordt verklaard, dat liet laatst ver streken boekjaar een tijdperk vormt van verwarring en tegenstrijdigheid. Het besef, dat slechts verbetering en uitbreiding, van de internationale betrekkingen, het wereldher stel kunnen brengen, hoewel in theorie be leden, kon zich in de practijk niet doorzet ten. De politieke verhoudingen vertoonden een toenemende spanning, wantrouwen en oorlogsvrees deden zich in sterkere mate ge voelen. In alle landen werden maatregelen tot krachtiger bewapening getroffen. Dat deze ontwikkeling een stijging van de vraag naar grondstoffen en werkkrachten voor de oorlogsindustrie tengevolge heeft, kan be zwaarlijk als een factor van duurzame ver betering worden aangemerkt. Het valt niet te ontkennen, dat in nage noeg alle landen de budgetaire positie reden tot zorg geeft. De openbare machten blijken buiten staat de tering naar de nering te zetten. Op het gebied der internationale kapitaal- verstrekking kan niet gesproken worden van een verbetering en evenmin ten aanzien van het goederenverkeer tusschen de verschil lende landen. De wereld blijft verdeeld in af gesloten gebieden, waar niet meer wordt toe gelaten dan onmisbaar is hetzij voor de eigen behoefte, hetzij voor het afdingen van eeni- gen afzet naar een der andere gebieden. Het oogenblik schijnt echter te naderen, waarop ook de landen met de naar omvang en koopkracht be langrijkste binnenlandsche markten door de feiten gedwongen zullen worden tot de erkenning, dat ver dere verbetering van hun economi sche en financieele positie afhanke lijk is van een overruiming van het internationale kapitaal- en goede renverkeer. Dat ten aanzien van den goederenruil de Vereenigde Staten blijk geven tot deze er kentenis te zijn gekomen, stemt tot voldoe ning. De goudzendingen naar Amerika in 1935 hebben het recordcijfer van 1934 nog over troffen en de kapitaalbewegingen naar Amerika, die ten naastenbij f 2.9 milliard hebben bedragen speelden hierbij een be langrijken rol. In monetair opzicht bracht het afgeloopen Jaar niet de zoozeer gewenschte rust en ze kerheid. De overgebleven landen van het z.g. goudblok waren gedwongen tot het ne men ven krachtige maatregelen tot afweer van bewegingen, die zich in binnen- en bui tenland tegen de handhaving van de goud pariteit hunner geldeenheden deden gevoe len. De aanhoudende daling van het pond, welke zich sinds 1931 voordeed, kwam tot staan. Tevens bleek, dat de monetaire ont wikkeling in Engeland en V. S. heeft opgehou den een druk op de wereldmarktprijzen uit te oefenen en ook dat in de richting van on derlinge aanpassing gegaan wordt. De goudproductie vertoont telken ja re een nieuw recordcijfer, en in 1935 was de waarde der goudproductie f 1.577.900.000 tegen 11.011.900.000 in 1929. In een tijdperk van ze ven jaar werd voor een waarde van niet minder dan omstreeks f 3 3/4 milliard .aan den op 1 Januari 1929 bestaanden wereld voorraad toegevoegd. Wat den toestand in Nederland betreft, valt niet te ontkennen, dat in ons land nog slechts zeer geringe mate een verbetering te be speuren is. De voorstelling als zou de gevolgde economische en monetaire politiek hiervan de schuld dragen, noch de verzekering, dat die politiek zou mislukt zijn, kunnen alle omstan digheden in overweging nemende, als billijk en houdbaar worden aangemerkt. Overziet men hetgeen sedert 1929 bereikt werd en de mate van aanpas sing, die' verkregen is in de jaren sedert het doordringen tot Ne derland van de wereldcrisis met al haar uiterst diep ingrijpende gevolgen, dan bestaat geen reden tot twijfelen aan de mogelijkheid om het econo misch en financieeel evenwicht van ons land te herstellen. Slechts kan het strekken ter versterking van de overtuiging, dat het vasthouden aan de monetaire politiek geboden is in het welbegrepen en duurzaam belang van ons land en zijn bevolking, devaluatie of depreciatie van het ruilmiddel blijft het karakter dragen van een nood sprong,, die een tijdelijke verlichting kan brengen, maar zooals in de rede ligt en door de ervaring geleerd wordt, na kortoren of langeren duur zijn uit werking verliest. Niet minder duidelijk toont de ervaring, dat deze noodsprong gedaan wordt ten koste van de minst draagkrachtigen van het volk. In tegenstelling tot hetgeen voor het boek jaar 1934/'35 geldt bracht het laatst verstre ken jaar voor de Nederlandsche Bank hevige schokken op het gebied van de haar opge- en monetaire politiek. Die schokken heb- intusschen aan het welslagen van die Politiek gericht op de handhaving van de joudwaarde van den gulden, niet kunnen af doen. Wij zagen ons gedwongen het disconto in acht dagen tijds van 3 procent op 6 procent te brengen. Uit het verloop van zaken kan overigens worden opgemaakt, dat de gevolgde discon to-politiek heit gewenschte resultaat heeft opgeleverd, In den loop van het boekjaar kwam een tweeaal nieuwe clearing-overeenkomsten tot stand, nl. met Italië en Bulgarije. In het afgeloopen jaar bedroeg het ge middeld opereerend kapitaal f 194.782.332. De disconteering van binnenlandscli papier be droeg f 208.511 862. Het bezit aan builen- landsche wissels en saldi beliep aan het ein de van het boekjaar f 2.875.583. Het bedrag der nieuw afgesloten belee ningen was aanmerkelijk hooger dan verle den jaar doch werd nog overtroffen door dat der aflossingen zoodat per saldo het uit staand bedrag bij het einde van het boek jaar f 7.4 millioen lager was dan een jaar geleden. De bank beschikte aan het einde van het boekjaar over een goudvoorraad van f 714.653.736 en een zilvervoorraad van f 19.315,051, te zamen f 733,968.787. Op 31 Maart 1936 waren het kapitaal alsmede de reserves en het pensioenfonds belegd tot een bedrag van f 38.160.050. Het gezamenlijk be drag van bankbiljetten, bankassignaties en saldi in rekening ocurant, uitmakende de opeischende schuld der bank, beliep gemid- •deld f 871.065.548. De kking van de opeischbare schuld door metaal bedroeg gemiddeld 75.17 procent. Het gemiddeld bedrag der bankbiljetten in om loop bedroeg f 805.691.294. De uitkomsten van eht bedrijf der bank zijn opgesomd in de winst en verliesreke ning, waaruit blijkt, dat de netto winst ver geleken met het vorige boekjaar een stij ging vertoont van f 3.020.686 tot f 5.628.319. Volgens de wet van 27 Mei 1932 komt hier van in mindering van de vordering op den staat der Nederlanden f 2814.159,72 van het overblijvende ad f 2.814.159,71 ontvangt de bank een zoodanig bedrag als noodig is om aan aandeelhouders een dividend van 5 pro cent te keeren over f 20.000.000 zijnde f 1.000.000. Voor dividendbelasting is benoo- digd f 100.500 terwijl de staat der Nederlan den nogmaals f 1.000.000 ontvangt. Het res tant ten bedrage van f 713.659.71 komt we der in mindering van de vordering op den staat der Nederlanden, die dus met f 3.527.819,43 wordt verminderd en dienten gevolge nog te boek staat met f 11.958.329.12. Voor aandeelhouders is in totaal beschikbaar inclusief dividendbelasting en het onver deeld saldo van het boekjaar 19341935 f 1.116.248.21 welk bedrag rekening houden de met de te bet-alen dividendbelasting een uitkeering van f 50 per aandeel toelaat. Nederl. Natuurhistorische Vereeniging. Excursies naar Naardermeer en Zuiderpark in Den Haag. Zaterdagmiddag bracht een dertigtal leden van bovengenoemde vereeniging een bezoek aan een onzer mooiste natuurmonumenten, het Naardermeer. De sombere voorspellingen ten spijt hield het weer zich goed en ondanks het malsche regenbuitje aan het slot zal wel niemand der deelnemers onvoldaan huiswaarts zijn ge keerd. De zon heeft nog even het meer in volle glorie getoond en onder de daarna verdon kerende lucht kwam het nu nog zoo frissche groen in al zijn schakeeringen des te beter uit. We zagen nesten met eieren van de sterns en de purperreigers, die in grooten getale opvlo gen, we hoorden de groote karekiet, het bla zen van de roerdomp, het typische geluid van de snor ^en bewonderden het kunstig in het riet gevlochten nest van de karekiet, dat ech ter verlaten was. Voorts zagen we nog nesten van boomkruiper en lijster. Het hoogtepunt van den tocht was het be zoek aan de lepelaarskolonie. Om de vogels niet op te schrikken werd niet gesproken en bleven de booten op eerbiedigen afstand. Het was een prachtig gezicht, pl.m. 40 paren van deze fraaie groote vogels bij elkaar te zien. Er bleken reeds bijna vliegklare jongen te zijn. Ook 'aan de planten werd aandacht ge schonken. Waterlelie en gele plomp bloeiden reeds. De bloembladen van deze laatste vor men een lekkernij voor de jonge meerkoeten, zoodat we slechts een enkele gave bloem op merkten. Van de eigenlijke waterplanten noe men we nog: de mattenbies, fonteinkruid, veenwortel, de moerasplanten: wateraardbei, meikeppe, bitterzoet, poelruit, wollegras, enz. Maandag 2en Pinksterdag, nam een klein aantal leden deel aan de excursie naar den Haag, waar onder de bij uitstek deskundige leiding van den heer S. G. A. Doorenbos, di recteur der gem. plantsoenen, het Zuiderpark werd bezichtigd. Behalve voor de vele bijzon dere boomen en gewassen had men ook groote bewondering voor den aanleg van dit park, ingedeeld naar de verschillende landstreken, en met zijn fraaie vijvers waar o.a. de fuut en de meerkoet broeden. Het Zuiderpark werd indertijd reeds ontwor pen door den vorigen directeur der gem. plantsoenen, den heer Westbroek, maar de uitvoering der plannen geschiedde hoofdzake lijk onder leiding van diens opvolger, den heer Doorenbos. Het was een interessante en geanimeerde excursie, welke in den namiddag werd voort gezet met een bezoek aan de kassen van den Hortus te Leiden. Hier werd eveneens deskun dig geleide verstrekt en hebben de deelne mers veel kunnen genieten, o.a. van de Victo ria Regia, die zich reeds flink begon te ont wikkelen. JAARVERSLAG DR. W. G. HUETFONDS. Het jaarverslag over 1935 van het Dr. W. G. Huetfonds is dezer dagen verschenen. Hieruit blijkt dat het verslagjaar werd begonnen met een saldo van 1234.70 en geëindigd met een saldo van 1476.95, zoodat het kapitaal ver meerderde met 242.25. Wij ontleenen verder aan het verslag: Voor de Haarlemsche kolonisten was het vorige jaar de tijd voor uitzending gereser veerd van 15 November tot 20 December. Op verzoek van de directrice werd die tijd ver anderd in: van 4 November tot 9 December. Door de schoolarts mevr. HazevoetRenaud werden voor uitzending 25 kinderen uitge zocht, die in het koloniehuis uitstekend zijn aangekomen. Met ingang van 1 April 1935 werden de ver- pleegprijzen door het Dag. Bestuur der Centr. Ver. v. Gezondheidskolonies v. Zwakz. verlaagd met 10 cent per kind per dag en voor de groe pen zwakzinnigen bepaald op 1.30 voor zomer- en 1.20 voor winterverpleging. Door bemiddeling van mevr. Maarschalk van Egmond en Rinnegom mocht het bestuur voor de kleerenkast een groot aantal kleeding- stukken ontvangen Van de Nederlandsche Naaivereeniging. Het bestuur heeft als instelling, die aange sloten is bij den Armenraad, zijn adhaesie betuigd aan de poging tot behoud van dit lichaam te Haarlem. In de jaarvergadering van 1935 werd be sloten het bestuur met 3 leden uit te breiden en te brengen op het statutair voorgeschre ven aantal van 10. B. en W. benoemden uit de voordracht van het bestuur mej. M. Nieu- wenhuijzen-Kruseman en de heeren' mr. A. Beets en H. W. Korenstra. Aan het eind van het verslag brengt het bestuur dank aan allen, die het in 1935 in staat stelden, het zegenrijke werk, eenmaal door wijlen dr. W. G. Huet begonnen, voort te zetten door hun arbeid, hun schenkingen en financieele hulp. Bijzondere dank brengt het bestuur aan mevr. Maarschalk van Egmond en Rinnegom en mevr. HazevoetRenaud. Het bestuur eindigt het jaarverslag met den wensch uit te spreken, dat het fonds nog lange jaren de noodige hulp kan blijven verleenen aan de lichamelijk zwakke kinderen der bui tengewone scholen, die door den uitzonde ringstoestand, waarin zij verkeeren, door het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies niet kunnen wor den geholpen. GEKAPSEISDE DEKSCHUITEN. Een ons gezonden bericht, Zaterdag ge plaatst, vermeldde het kapseizen van een dek schuit met anthraciet aan het erf van den heer A. Keur aan het Spaarne en van een dekschuit bij de spoorbrug. Het blijkt ons dat dit niet dezer dagen, doch reeds eenigen tijd geleden is geschied. JAARVERGADERING VAN LUXE VERHUUR- EN TAXI-ONDERNEMERS. De algemeene vergadering van den Neder- landschen Bond van Luxe Verhuur- en Taxi auto-ondernemers is gehouden in hotel Spoorzicht. De voorzitter, den heer Looman heette de aanwezigen welkom. Daar het eerste voorstel door B. en W. van Haarlem is verworpen, zei hij, is het onze zaak dat er een goede oplo; sing wordt gevonden. Laat de concurrentie- haat verdwijnen en sla de handen ineen, op dat wij allen weer ons brood gaan verdienen. Hierna kreeg de heer Beerenborg het woord Hij prees de nieuwe regeling in Rotterdam. B. en W. van Bloemendaal verwierpen het bondsvoorstel, daar de meeste ondernemers geen lid waren van de N. B. L. T. O. Spr. wees erop, dat als er geen verordening is, er ook geen vestigingsverbod is, zoodat iedereen zich er kan vestigen. Tot slot sprak hij de hoop uit, dat B. en W. van Bloemendaal zich op dit punt nog bedenken. Hierna lichtte de voorzitter den reden toe waarom de verordening door B. en W. verwor pen is. De heer Beerenborg meende dat de verordening in Haarlem niets om het lijf had en dat de bond een conferentie met de be sturen van Haarlem en randgemeentes zou moeten aanvragen. Het bestuur stelde voor een prae-advies op te stellen en dit onderteekend te sturen naar B. en W. NIEUWE UITGAVEN. „Friesland door dc eeuwen heen". De achtste aflevering van dit boek is thans uitgekomen bij G. W. den Boer, Middelburg. Prof. Mr. Ph. Kleintjes: „Inleiding tot het Volkenrecht". Als nummer 67 in de reeks uitgaven van de Volksuniversiteitsbibliotheek is verschenen van de hand van Prof. Mr. Ph. Kleintjes, hoogleeraar aan de Amsterdamsche universi teit, een inleiding tot het volkenrecht. De schrijver heeft, gebonden door de omvang van het boekje, geen gelegenheid gehad ook het volkenrecht in tijd van oorlog, oorlogsrecht en neutraliteitsrecht dus, te behandelen. Twee Libellen: Jos. de Gruyter: „Marius Richters, een beeld van zijn werk in vijftien reproducties". Met enkele woorden leidt Jos. de Gruyter hier den schilder Richters in, doch laat verder aan de reproductie over om te vertellen van dezen kunstenaar. Voor den inhoud dezer rubriek stélt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vergeten Nederlanders Door de Nederlandsche Regeering wordt aan de verschillende categorieën van werkloozen de volste aandacht gewijd. Ie. Voor de jeugdige werkloozen van 1621 jaar wordt hoe langer hoe meer het 2 op 1 stelsel toegepast. 2e. De ongehuwde werkloozen, welke geheel alleen staan of kostwinner zijn ontvangen een steunuitkeering en worden in de werkver schaffing geplaatst. 3e. De gehuwden werkloozen ontvangen hun steunuitkeering of worden te werk gesteld. Dit is zeer prijzenswaardig en geeft dan ook geen reden tot klagen. Er is echter één categorie van werkloozen, die telkens weer vergeten wordt. Dat zijn de ongehuwde werk loozen boven 21 jaar, welke nog in gezinsver band leven. Deze ontvangen geen steun, of schoon dikwijls in de gezinnen, waartoe zij behooren, de ouders slechts mét de grootste moeite rond kunnen komen. Kans op werk is voor deze categorie van werkloozen zoo goed als uitgesloten, daar door de arbeidsbeurs in de eerste plaats gehuwde werkloozen of on gehuwde werkloozen, welke ondersteund wor den, worden opgeroepen, indien er bij de ar beidsbeurzen aanvragen voor personeel bin nenkomen. Neemt men b.v. de ongehuwde werkloozen tusschen 22 en 3d jaar. Bij deze wordt het zelfstandigheidsgevoel langzaam maar zeker uitgeroeid. Geld voor eventueele verdere stu dies kan door hun ouders niet meer verstrekt worden, terwijl de werkloozen-cursussen jeenszins voorzien in de behoeften der werk- looze kantoorbedienden. De ongehuwde werkloozen in gezinsverband tusschen 22 en 30 jaar worden vergeten en overgeslagen. Zou het daarom te verwonderen wezen, dat er onder hen velen zijn, die straks vergeten' dat zij Nederlanders zijn, als het land in gevaar mocht komen? Thans zijn zij toch ook vergeten Neder landers Een 25-jarig ongehuwd werkloos kantoorbediende. Onderwijs aan zieke en zwakke kinderen. Geachte redactie, Dank zij de Leerplichtwet kunnen en moe ten thans alle kinderen onderwijs ontvan gen. Toch zijn er nog verscheidene kinderen verstoken van onderwijs, omdat ze te ziek of te zwak zijn om de school te kunnen be zoeken. Wel zouden velen hunner thuis onderwezen kunnen worden, maar in deze behoefte heeft de Leerplichtwet niet voorzien. Om hieraan tegemoet te komen, hebben zich in enkele plaatsen commissies gevormd, die het haar taak achten de ernstige be zwaren van die leemte zooveel mogelijk te ondervangen. Ook hier ter stede bestaat reeds eenige ja ren zulk een Commissie onder voorzitterschap van dr. Frank. Bestuursleden zijn de dames A. M. v. Bent-hem Jutting—Hoog en A. Reus Goudsmit en de heeren D, A. C. v. d. Hoorn. H. Bijkerk. G. H. Weustlnk, W. J. Speller en J. H. W. Habermehl. Jaarlijks wordt aan meer dan 50 leerlingen onderwijs gegeven; in 1935 steeg dit aantal tot 64. Het op herstel van zijn gezondheid wach tende kind ontvangt zoo mogelijk zijn eigen onderwijzer (es) tweemaal per week een uur bij zich aan huis. Twee uren tegen zijn ge zonde kornuiten ruim twintig. De ervaring heeft geleerd, dat deze twee uren in de meeste gevallen voldoende zijn om het kind op peil te houden. Natuurlijk moeten de kinderen en ook de ouders meewerken. Maar dit doen ze gaarne; de dagen, waarop ze les krijgen, zien ze verlangend tegemoet. Ook de kinderen uit de omliggende plaat sen worden aangenomen, terwijl met goed keuring van de directie en den betrokken me dicus dit onderwijs ook in de Ziekenhuizen wordt gegeven. Met groote opgewektheid vervult de com missie haar taak, daarbij desgewenscht reke ning houdende met de godsdienstige gezindte. Ondergeteekende is gaarne bereid steeds de noodige inlichtingen te verstrekken. J. H. W. HABERMEHL, 2e secretaris. Kinderhuissingel 30. In- en uitvoer. Geachte redactie, Naar aanleiding van het stuk, ingezonden door het bestuur der Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat", opgenomen in Uw blad van 25 zijn eenige opmerkingen ge- wenscht om den lezers van uw blad een beter inzicht te verschaffen. Met een leuze en een simpel rekensommetje wordt de economische toestand niet verbeterd. Ie. Ik ben er van overtuigd dat het grootste gedeelte der 2 millioen Nederlandsche gezin nen thans geen 73.— per jaar aan voor werpen van dagelijksch gebruik kan heb- steden en dat de verbruiksvoorwerpen, die nog gekocht worden, niet alle van buiten- landsch fabrikaat zijn. Van de berekende 148 millioen gulden zal wel niet veel overblijven. De aanbeveling van de V. N. F. is tot het verkeerde adres gericht. De consument vraagt en kan weinig naar herkomst vragen, maar beoordeelt den prijs en de kwaliteit. Indien de V. N. F. den winkeliers de „gevraagde" ar tikelen in even goede kwaliteit en niet luur- der dan het buitenland kan leveren, dan zal rn.i. de winkelier of grossier deze artikelen even goed kunnen koopen en verkoopen. De winkelier is of moet zijn de vertrouwensman van den consument en daarom moet de V. N. F. zich tot de winkeliers wenden. De prijzen moeten echter niet hooger en de kwaliteit niet slechter worden, want dan zou er in 't geheel niets meer verkocht worden. De winkeliers stand weet maar al te goed, dat de koopkracht sterk is verminderd. 2e. Nederland drijft zeer zeker op de natio nale industrie (en direct en indirect op land bouw en veeteelt). In het kleine Nederland bestaan b.v. meer dan 1000 zuivelfabrieken (boter, kaas en melk producten), een 35 aardappelmeelfabrieken, ca. 20 stroocartonfabrieken, 50 a 6o export slachterijen, behalve de ca. 60 vleeschwaren- fabrieken, ca. 250 textielfabrieken, een 50-tal cacao- en chocoladefabrieken enz. Het is duidelijk dat al deze fabrieken niet uitsluitend voor de binnenlandsche markt kunnen werken, maar zich hoofdzakelijk op den export moeten toeleggen. Doordat de export sterk is verminderd, wer ken deze fabrieken met minder personeel en zijn de loonen verlaagd. De meeste worden op de een of andere wijze gesteund en hebben een moeilijk bestaan. Zij kunnen niet aan ver nieuwing of uitbreiding denken en dientenge volge is ook de werkgelegenheid in de machi ne-industrie en in vele andere bedrijven sterk verminderd, waarbij nog komt dat b.v. van de ca. 160 suikerfabrieken op Java nog slechts een 35-tal in werking is. Verder moet Nederland bloembollen, bloe men, planten, vruchten, groenten, eieren enz. exporteeren. Indien Nederland voor 146 millioen gulden (om bij het simpel rekensommetje te blijven) minder uit het buitenland zou betrekken, zal het buitenland m.L voor minstens het zelfde bedrag minder van ons kunnen betrekken. Onze nationale exportindustrie en de daarme de samenhangende bedrijven zouden dan met recht klagen, dat men hun het laatste restje van bestaansmogelijkheid had ontnomen. Hetgeen aan den eenen kant gewonnen zou worden, gaat aan den anderen kant verloren winst nul. Er zou slechts verschuiving van inkomsten plaats hebben ten bate van de in dustrie, die voor de binnenlandsche. markt werkt. Ook is het nog de groote vraag of bij groo teren afzet op de binnenlandsche markt, het aantal werkloozen evenredig zou verminderen. Vele bedrijven kunnen met de bestaande in richting en het zelfde aantal arbeiders nog meer produceeren dan thans het geval is. Het zou echter mogelijk zijn het aantal ar beiders overeenkomstig den omzet, wettelijk vast te stellen, de winst te beperken en uit de overwinst de exportindustrie schadeloos te stellen, Vermoedelijk zouden de betreffende fabrikanten echter .een dergelijke regeling niet wenschen. Het is merkwaa.rdig te constateeren. dat de industrie werkende voor de binnenlandsche markt, thans zooveel belang stelt in het wel zijn van den consument. Vóór 1929 was daar niet zoo veel van te bespeuren. Integendeel, toen. werd „er van'gehaald wat er van te halen was"! Export moet met import worden betaald, waarbij de onzichtbare export en import niet mag worden verwaarloosd. In Engeland heeft men ingezien dat de leu ze „koop Engelsche waar" verkeerd was, om dat hierdoor de export te sterk verminderde. Ook in de V. S. van Amerika is men tot de zelfde conclusie gekomen. Men zij dus voorzichtig met leuzen! Het streven van ons land moet gericht blij ven op vrij en internationaal ruilverkeer, zon der handelsbelemmeringen, contlngentee- ringen en invoerrechten. Indien onze export industrie en de exportbedrijven normaal zou den kunnen werken, zou de werkloosheid voor het grootste gedeelte opgeheven worden. Dit geldt ook voor andere landen, die den invoer belemmeren. Het is niet zoo eenvoudig om te beoordeelen of het „Plan van den Arbeid" uitkomst zou kunnen brengen. Het blijft een experiment, maar een dat beproefd kan worden. Het is be ter dan de bestaande toestand. In ieder geval komt het mij voor dat hiermede onze nationa le exportindustrie en de voor het binnenland werkende industrie niet benadeeld zouden worden. Met beleefden dank voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, Heden overleed na eon kort doch smartelijk lijden, onze lieve Man, Vader, Be huwd- en Grootvader Mozes Tanis in den ouderdom van 79 jaar en 6 maanden. Uit aller naam: Wed. A. TANIS LIGTENBERG Haarlem, 1 Juni 1936 Frans Halsstraat 61 De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 5 Juni a.s, te 11.30 uur op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem ingang Klever laan. Vertrek van het sterf huis 11.15 uur. Heden overleed, na voor zien te zijn van de H.ll. Sacr, der Stervenden, na een langdurig en smartelijk lijden, onze innig geliefde Echtgenoot, Zoon, Vader, Behuwd- en Grootvader Albertus Johannes Tiesselink in den leeftijd van 50 jaar. Uit aller naam: Wed. TIESSELINK TEN HEGGELER Haarlem, 31 Mei 1936 Reïtzstraat 74 De H.H. Uitvaartdiensten zullen plaats vinden a.s. Donderdag 7.30 en S.15 urn en gezongen H. Mis van Requiem 10 uur. De begrafenis zal plaats hebben te 12 uur vanaf het sterfhuis, t/m 6 JUNI OP ALLE VERFORDERS Oók op hef verven van gordijnen, tapijten JAGER GERLINGl Spaarne 86, Telel. 10112 Nu het ons niet mogelijk is de vele bewijzen van deelnoming leder afzonderlijk te beantwoor den, betuigen Wij bij dezen onzen welgemeenden dank aan allen, die ons bij het overlijden van on zen lieven Man en Vader Dr, SYTZE VAX VEI,ZEN CAMPHUIS van hun deelneming deden blij ken. A. G. M. VAN VELZEN CAMPHUIS—KALMA A. G. M. VAN VELZEN CAMPHUIS Bloemendaal, Mei 1936 Castella maakt U jong en frisch Omdat Castella schoonheidszeep is! D|pBEL<4N AUFGEBOT Die Ehe wollen miteinandor eingehen: 1. der Schmied Robert Karl Risse in Lüchtringen, Kreis Höxter, Westfalen (Deutschlandj, 2. die Ilausangestellte Maria Karoline Meier in Dortmund, Ila- generstrasse 92, vordem wohnhaft in Bloemendaal/Overveen. Lüchtringen (Kreis Höxter, Westfalen) den 23 Mai 1936 Der Standesbeamte, HASELHORST o Juni aanv. club le8g. 10.totaal 4 Juni aanv. clnb lesg. p. maand 3.50 Inlicht, en aanm. dagel. Prosp. gratis. Tel. 14517 Ged. O. Gracht 71 JJvl. GEVRAAGD in klein gezin, 4 volwassen per sonen een zelfstandige huishoud ster of dienstbode, van 8 uur tot. 5 uur n.m. Brieven met opgave van getuigen en verlangd loon no. 4899 bur. van dit blad Waldeck Pyrmontlaan 1, Overv. z. p. als huishoudster In klein ge zin, g, k. k., met allo huiselijke bezigheden bek. Sal. geen ver- elschte. Br. no. 4897 bur. van dit blad Biedt zïcli aan NET MEISJE zelfst. kunnende1 Icokcn bn wer ken, van g. g. voorzien, tegen 6 Juli. Brieven Spaarne 62 Ilaarl, Wegens teleurstelling FLINK' MEISJE v. d. en n. per 15 Juni gevr.. st. k. koken en werken, spronckweg 107, na 8 uur. Voor direct of later gevr. flinke zelfst. DIENSTBODE voor dag en nacht, v. g. g. v. Wit en zwart dragend. Mevr. v. Ree- kum, Vijverwog 35. Bloemendaal Telefoon 23114 NET DAGMEISJE gevraagd, klein gezin. Flink loon. Aanm. heden tusschen S9 uur Voor den Vrijdag gevraagd een Z. a. te melden mevr. Hart. KI. Houtstraat 49 Bekwaam Grootwerker-Pompier b. z. a. voor atelier. Br. no. 4901 bur. van dit blad TE HUUR egen 1 Augustus met grooten tuin op prima stand (centrum) mot mooien tuin, even tueel met garage en verdere ruim te. Voorwaarden zeer billijk. Ver- elschte: goede bewoning. Br. no. 4894 bur. van dit blad PIJNLIJKE- VOETEN f zijn absoluut overbodig! !f tenminste indien U Uw voeten laat behandelen bij „Supinator" Instituut voor voetverzorging. JE.4 NETTE TRI WAKS God. Voetkundigo „Supinatorium" Uitsluitend Ruanivesf. IR B Tel. 14519, Haarlem Voetonderzoek en Advies kos teloos. Attesten n.H. Doctoren ter inzage Hebt gij als particulier iets te vragen of aan te bieden. Een GROENTJE in HAAR- LEM'S DAGBLAD is het beste middel

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3