Een Herleving WOENSDAG 3 JUNI '1936 HX'AüEE MrS D A''G E E'AÖ 3 Enthousiasme voor de Luchtvaart te Noordwijkerhout. Het eerste officiëele Nederlandsche record voor vliegtuigmodellen gevestigd. Dienststukken voor de N. overgeschreven. S. B. Het is met Pinksteren op de vlieghei in Noordwijkerhout een drukte van belang ge weest. Onder auspiciën van de Nederlandsche School voor Zweefvliegers is een wedstrijd ge houden voor vliegtuigmodellen, die door de deelnemers zelf ontworpen en vervaardigd moesten zijn. Uit alle deelen, uit alle standen van ons land zijn dan ook jonge luchtvaartge- zinde Nederlanders naar het uitgestrekte ter rein daar achter de duinen gekomen om hun scheppingen met elkaar te vergelijken in een eerlijken strijd". Van te voren was al een basis voor hun po gingen gelegd. Met Kerstmis is een dergelijke bijeenkomst gehouden. De heer Franssen, de directeur van de school en de instructeur heb ben toen les gegeven in de theorie vjui stabili teit en vliegeigenschappen. De toen door hen gegeven lijnen zijn in het algemeen trouw ge volgd en hebben thans tot goede resultaten geleid. In het algemeen kan worden gezegd, dat de toestelletjes alle een merkwaardige stabiliteit aan den dag légden. Ook de wend baarheid was in het algemeen zeer goed. Het gevoel voor goeden bouw en goed evenwicht was bij verreweg de meeste toestellen overdui delijk. Ook het eigen initiatief kwam aan den dag in allerlei details, die de bouwers uit eigen ervaring hadden gevonden. Speciaal dient hier het Manri toestel te wor den vermeld, dat geheel op eigen vinding be rustte al is ook hier, als bij alle andere ont werpen, het Duitsc.he origineel nog in principe aanwezig. De „oortjes" aan het eind van den vleugel, de constructie van den, door een dra gende buitenhuid van celluloid verstijfden, vleugel zelf waardoor het ook na een harde landing onmiddellijk mogelijk is na te gaan of breuken zijn opgetreden de zeer stijve con structie van het geheel, maakten dit toestel van den heer Richard de Boer uit Tilburg wel uniek. Het bleek ook uitstekende vliegeigen schappen te bezitten. Het mooiste model in afwerking was de Grosze Winkler van den heer Dykman. In de buurt van een hoog duin vlogen tel kens de kleine witte, roode en blauwe vogels vol gratie de lucht in. Hooger en hooger ste gen ze: dan kwam 't oogenblik dat het touw, werd afgehaakt en op eigen kracht zweefden ze verder. Soms bleven ze minutenlang zoo drijven op de kracht van wind en thermiek om dan, meestal in statige glijvlucht, weer te da len. Het hoogtepunt werd bereikt, toen het toe stel van den heer R. de Boer (een Baby, niet de nieuwe Manri) hoog opsteeg, draaide en wendde en tenslotte aan den horizon in een wolk verdween. De officieele tijdopname was 4V2 minuut, het eerste officieele Nederland sche record voor vliegtuigmodellen volgens de regels van de Federation Aéronautique Inter nationale. Maar het toestel is niet meer gevonden. Ver weg is het de wolken in gezweefd. Een half uur later heeft de secreta ris van de Jeugdafdeeling van de Ne derlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart het weer gezien door een kijker. Aangezien het echter onmid dellijk daarop weer verdwenen was, kon men geen tweede feit constatee- ren, zoodat deze tijd niet als officieel Nederlandsch record kan worden ge homologeerd. Vele andere typen waren er naast de Manri ën de Baby nog te onderscheiden: Gentsch, Strolch, Kolibri, Helaas was echter de startroutine niet in overeenstemming met de bouwvaardig'heid. De meesten startten te veel in de turbulentie vlak bij het hooge duin en ook de onrustige, buiige lucht vormde een groot obstakel. Ook waren sommige toestellen niet- aangepast aan de roerigheid van het Neder landsche luchtruim. De Gentsche types bij voorbeeld vertoonen wel een wonderbaarlijke stabiliteit, maar ver onvoldoende weldbaar- heid, zoodat met dit type geen behoorlijke tij den werden geboekt. Het is ongetwijfeld nood zakelijk, dat de start, dit zoo belangrijke onderdeel voor een goede vlucht, nog eens goed ctoor de bouwers onder handen wordt genomen. Op deze manier kwamen vele goede ontwerpen door een onhandige start lang niet voldoende tot hun recht. Nevens de zweef-wedstrij den werd ook een wedstrijd met motormodellen gehouden. De motor wordt dan aangedreven door de torsie van een rubberkabel, die met een soort boor werktuig wordt opgewonden. Hier waren alle toestellen van het door van Hattum van de afdeeling Constructie bij de Koolhoveni'abrie- ken geconcipiëerde model „Specht". De ge broeders Morees waren hier ver aan de spits. Ook bij deze toestellen waren aardige nieuwe details op te merken, onder andere een drie- bladige schroef. Vermeld dient hier de jeug dige enthousiast, die- zijn toestel meende te moeten oplaten met een netjes opgewonden rubberkabel maarzonder de toch wel bezwaarlijk te missen propeller, die te gele- genertijd uit zijn zak te voorschijn kwam De uitslagen waren: A. Zweefvliegtuigmodellen. Ie prijs: een wisselbeker, uitgeloofd door het blad de Vliegsport: R. de Boer, Tilburg. Officieele tijd 4V2 minuut (Ned. Record) Mo del Baby: 2e prijs: een week vrij onderricht in het zweefvliegen aan de N. S. Z.: De heer van dei- Linden voor het beste gemiddelde: 133 sec. Model Strolch. B. Motormodellen. Ie prijs: een zilveren legpenning van de Nederlandsche Vereeniging voor de Lucht vaart voor den besten tijd: L. Morees 47 sec. Model Specht. 2e prijs: een Voigtlander Camera, aangebo den door de N. S. Z.: M. Morees, voor het bes te gemiddelde: 39 sec. Model Specht. Thans liggen de Pinksterdagen weer achter ons. Uit alle gesprekken, die op te vangen waren tusschen de deelnemers aan het harti ge maal. dat deel uitmaakt van het internaat van de N. S. Z., kan zonder twijfel worden ge constateerd, dat dit contact van de Neder landsche Luchtvaartgezinde jeugd tot nieuwe resultaten zal leiden. We hoorden fantastische projecten als dubbele schroeven, nieuwe soor ten buitenhuidwat al niet? Na het theoretische onderricht met Kerst mis, zijn thans de resultaten onder de loupe genomen. En gebleken is. dat een goede on dergrond bestaat voor een theoretisch onder richt in verdere details, dat de hoofdschotel zal vormen van de volgende bijeenkomst, die de N. S. Z., haar roeping getrouw, zal organi seren. Ambtenaar van Sociale Zaken betrapt. Een ambtenaar aan de afdeeling werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling van het departement van sociale zaken, die af schriften van dienststukken aan een kring huis van de N.S.B., volgens een bericht in enkele bladen, had doen toekomen,' is, naar wij vernemen, een ambtenaar op arbeidscon tract werkzaam. Mededeelmgen welke hem alleen uit den dienst bekend waren en die dus geheim behoorden te blijven, bracht hij over aan iemand van buiten den dienst. Zoo dra zulks bekend is geworden, aan den direc teur van den dienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling, ir. R. A. Ver- wey, is den betrokkene hiertoe onmiddellijk de pas afgesneden, doordat hem op grond van artikel 49, 1ste lid van het arbeidsovereen- komstenbesluit de toegang tot de lokalen is ontzegd. Benzineprijs wordt een hc cent hooger. JUNI HEEFT REEDS EEN RECORD GEVESTIGD. In den nacht van Zondag' op Maandag is in de Bilt een minimum-temperatuur van 0.7 gr. C. opgeteekend, een kouderecord voor Juni sinds het begin der waarnemingen in 1849. KRUISER „DE RUYTER" WEER IN SCHIEDAM. De kruiser „De Ruyter" is Maandag 1 Juni teruggekomen bij de werf van aanbouw te Schiedam, na in de Schotsche wateren met succes proef te hebben gestoomd. Bij de offi cieele volle-krachtproef werd de gecontrac teerde vaart ruim overschreden. Sir Henry Deterding in den echt verbonden. AMSTERDAM, 2 Juni. Op het Amster- damsche raadhuis is Dinsdag het huwelijk voltrokken tusschen Sir Henry Deterding, directeur-generaal van de „Koninklijke" en de Duitsche mejuffrouw Charlotte Minna Knaack. Het paar werd persoonlijk door burge meester de Vlugt in den echt verbonden. Na de huwelijksvoltrekking zijn de heer en mevrouw Deterding per vliegtuig naar Berlijn vertrokken. AANBESTEDING NIEUWE HALTE MUIDERPOORT. De Nederlandsche Spoorwegen hebben in het openbaar aanbesteed het uitvoeren van grond en spoorwerken, het maken van een perron en betonvoeten voor een overkapping, met bijkomende werken, ten behoeve van de nieuwe halte Muiderpoort te Amsterdam: 1. vrij in levering van zand en keuze werklie den; 2. vrij in levering zand met verplichting om hoofdzakelijk Amsterdamsche werklieden te gebruiken. Hiervoor was het laagst ingeschreven door Kraayeveld's Aann. Mij. N.V. en A. Hofman Fzn., te Heemstede, voor f 189.000. Luchtketel uit elkaar gesprongen. Zestienjarige jongen doodelijk gewond. Dinsdagavond om acht uur is bij een be proeving van een luchtketel in de werkplaats van het electro-technisch bureau van de Gebr. Ottevanger in de Nieuwstraat te Leerdam, plotseling de bodem uit het toestel gespron gen, waardoor dit omhoog vloog. De zestien jarige A. Peek, die over het toestel gebogen stond om den druk van den manometer af te lezen, kreeg de ketel tegen het hoofd en zonk bewusteloos ineen. Twee doktoren waren spoedig aanwezig en constateerden een sche delfractuur. Het slachtoffer werd naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar kort na aankomst de dood intrad. De andere omstan ders bleven ongedeerd. Isaac Israels in Teyler. Een trommclslaagster. Ons plaatje van vandaag geeft, zooals de vertrouwde bezoeker van Teyler's Museum wel dadelijk op zal merken, geen reproduc tie van de groote schilderij die daar in de tweede zaal hangt, doch van een krabbel door den artist op een koperen plaatje van precies hetzelfde sujet gemaakt. Het leek ons wel interessant voor een enkelen keer dit zijsprongetje in onze kunstbeschouwingen te maken, omdat de lezer met dit plaatje in handen voor de schilderij in het Museum staande, veel gemakkelijker het wezenlijke van Isaac Israels' kunst zal vatten en waar- deeren, dan wanneer hij zich uitsluitend met de schilderij, die in deze zaal toch al op bij zondere wijze uit de lijn valt, bezig houdt. Gaat de leek deze trommelende juffrouw vergelijken met bijvoorbeeld soortgelijke ker- misklantjes op de schilderij van Scholten, in deze zelfde zaal, dan zal hij misschien ge neigd zijn Israels' werk „niet af" te vinden. Meer nog dan de schilderij zal het hierbij gegeven krabbeltje hem kunnen laten zien dat, wat „af" lijkt bij Scholten nimmer in Israels' bedoeling lag. De schilder der vorige generatie vertelt uitvoerig, inventariseert nauwkeurig kleedje, schoentjes, haardracht, sieraden van zijn modelonze impressio nistische tijdgenoot vat bliksemsnel den in druk van wat zijn oogen zagen in enkele ner- veuse lijnen samen en doet dat, door aange boren genialiteit zóó goed, zóó onweerleg baar dat het weinige dat hij geeft voldoende en overtuigend is. En als hij hetzelfde sujet gaat schilderen gaat hij op eenzelfde wijze te werk. Daar is in dat schilderen van Isaac Israëls geen oogenblik aarzeling meer, ook de emotie die de geziene dingen hem als „kleur" gaven vertolkt hij even a-bout-portant als hij die hunner vormen in wat flitsende „lijnen" vastlegt. Zijn kunst is in hooge mate op wat men het visueele noemt, afgestemd, Een geestelijken inhoud moet men er' niet verder onder zoeken dan voor zoover de scherpte van zijn blik, van zijn observatie een bui- I tengewoon groote levendigheid van zijn geest I verraadt. Met deze arbeidswijze is het Ibe- EERSTE KAMER. Ive Om den versnelden bruggenbouw te kunnen financieren. DEN HAAG -Dinsdag. De Eerste Kamer heeft een herfstigen zo meravond besteed aan de behandeling van het wetsontwerp, dat door middel van een verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine, welke den benzineprijs met een halven cent per Liter zal verhoogen, de Regeering moet helpen aan een bedrag van 2 1/4 millioen gulden per jaar, gedurende tien jaar teneinde den bruggenbouw in versneld tempo mogelijk te maken. Ondanks de avondlijke omstandigheden heeft de senaat het ontwerp grondig behan deld. Er waren nogal bedenkingen. De heer Van den Bergh vond het wel een reden tot dankbaarheid, dat de Regee ring van de tolheffing op de bruggen als middel om aan de millioentjes te komen, heeft afgezien, Maar dat nu toch de wegge bruikers door hun duurdere benzine het geld bijeen zullen moeten brengen, vond hij al even onbillijk' als de tolheffing zou geweest zijn. Hij noemde dat strijdig met de recht vaardigheid. En. als het naar zijn zin zou gaan, dan zou de versnelde bruggenbouw moeten worden gefinancierd uit het Werk fonds. waaraan alle belastingbetalers bij dragen. Ook de heer Van Citters vond het bar onbillijk, dat de weggebruikers, die toch al genoeg voor de wegen bijdragen terwijl het vervoer te water niets betaalt voor ka- nalenaanleg nu nog weer speciaal zullen moeten bijdragen om de bruggen in het groote verkeer sneller af te bouwen. Bovendien wilde deze senator, nu door de overneming van een amendement-de Geer „aan den overkant" bepaald is. dat de 2 1.4 millioen niet als bestemmingsheffing in het Wegenfonds zullen worden gestort, maar aan de gewone middelen ten goede zullen komen, wel eens weten, welke zekerheid er bestaat, dat de millioentjes ook inderdaad aan de versnelling van den bruggenbouw zullen ten goede komen. De heer Ter Haar liet het bij de verkla ring, dat hij niet met het ontwerp zou kun nen meegaan, omdat, ofschoon hij den hal ven cent op zichzelf niet onoverkomelijk achtte, zijns inziens, met dien halven cent de grens van het toelaatbare inzake de lasten op het autoverkeer zou worden overschre den. Minister Oud hield den opposanten voor, dat, al beteekent de halve cent inderdaad een nieuwe last voor de weggebruikers, de weggebruikers dan toch ook zeer veel voor deel van den versnelden bruggenbouw zul len hebben; en dat toch ook niet over het hoofd mag worden gezien, dat de benzine prijs de laatste jaren zeer aanzienlijk is ge daald. En de waarborg, dat het geld Inderdaad zal worden besteed voor de bruggen, ligt in het verlangen der Regeering om de bruggen, die overigens dringend noodig zijn, zoo snel mogelijk te bouwen. Nadat Minister van Lidth de Jeude er nog op had gewezen, dat tegenover de benzineprijsverhooging het verdwijnen van hooge veei'- en schipbruggelden staat, werd het ontwerp aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Alleen de heer Ter Haar liet zijn „tegen" aanteekenen. Critiek op zuivelpolitiek is gemakkelijk. Uitvoering der steunregeling echter moeilijk. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. lllll!llllllilllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll grijpelijk dat Isaac Israels' schilderijen bijna zonder uitzondering lenig en dun geschilderd zijn; op een eenmaal neergezet-ten toets te rug te komen, dien te overschilderen, laag op laag, tot het vereischte effect bereikt was, dat alles lag niet in zijn aard. Lukte hem soms zijn aanval op het blanke doek niet dadelijk tot zijn volle tevredenheid, wel, dan wierp hij zijn opzet liever in de kast bij andere soortgenooten en begon een schoon doek, dan dat hij bleef „priegelen". Een beetje kostbare arbeidsmethode, doch een die hij zich veroorloven kon. En die nog een ander, belangrijker bezwaar kreeg doordat na zijn dood die losgelaten aanzetten, als schilderijen omlijst, in de wereld gekomen zijn en voor geruimen tijd de geldswaarde van zijn werk zullen blijken verminderd te hebben en zeker ook den totaalindruk van zijn levenswerk geen goed zullen hebben ge daan. Hij was misschien te nonchalant om dat te verhinderen door tijdig het niet be reikte te vernietigen, misschien ook liet het hem koud.maar in ieder geval heeft hij voor de later levenden de moeilijkheid ge schapen zijn oeuvre dat vol pracht en betee- kenis is. serieus te moeten schiften. In Teyler's schilderij, dat onbegrijpelijker wijze vol en vol bersten in de verf zit, iets wat bij Isaac's dunne en directe verfop- dracht nog onbegrijpelijker wordt en wat ik nog nimmer in die mate ontmoette, vindt men Isaac's in Holland zeldzame qualiteiten in ruime mate terug. Met een aan Frans Hals herinnerende zwierigheid bouwt hij de figuur in losse streken op; hij teekent, schrijft als het ware met zijn druipnat pen seel de kleur-emot.ie neer die het kermis- kleurig vrouwtje op hem gemaakt heeft. Zooals hij ln ons krabbeltje even fel vorm en stand der dingen noteerde. Het is aardig te In de 142ste algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden in „Krasnapolsky". te Amsterdam, heeft hedenmorgen dr. ir. P. N. Boekei, rijks- zuivelconsulent. gedetacheerd bij de Neder landsche Zuivel Centrale, een inleiding ge houden over „Zuivelvraagstukken"._ Van de met de hoofdtaak der Zuivel-Cen- trale in meer of minder verwijderd verband staande regelingen werden in de eerste plaats genoemd de koelhuisboterregellngen. welke aan het gestelde doel hebben beantwoord, evenals het uit de markt nemen van boter op bepaalde provinciale markten. De kaaspo sitie werd gesteund door export van een noe menswaardig kwantum kaas naar Rusland, waarmede de ervaring niet onverdeeld gun stig was. De binnenlandsche zulvelafzet wordt bevorderd door een intensieve reclamecam pagne, bekostigd uit fondsen, afkomstig van de heffingen op den zuiveluitvoer naar ge- contingenteerde landen. De resultaten van de zuivelregelingen na gaande, moet geconstateerd worden, dat de indertijd zoo mogelijk in uitzicht gestelde richtprijs voor de melk van 5 a 5',2 cent niet is bereikt. Zulks is echter niet veroorzaakt door mislukking van de steunregeling. De oor zaak is gelegen in de geweldige daling van de wereldzuivelprijzen. die veel verder is gegaan dan aanvankelijk verwacht werd Het afge- loopen jaar kenmerkte zich in het bijzonder door lage zuivel- en daarmede overeenkomen de melkprijzen. Sindsdien is gelukkig de zui- velpositie verbeterd en is er plaats geko men voor eenige hoop, dat we wellicht weel een iets stijgende lijn zullen krijgen. Minder hoopvol laat zich het binnenlandse!) boterverbruik aanzien. Door een en ander is de toestand zoodanig gewoi-den, dat, als deze ontwikkeling zoo voortgaat, maatregelen niet zullen kunnen uitblijven. Spi'. eindigde zijn betoog met een beroep op de veehouders om voor oogen te houden, dat critiek wel gemakkelijk is, maar dat de uitvoering der steunregelingen op het zoo zeer uiteenloopende gebied van de zuivelbe reiding zeer moeilijk is. Heffing van scheepvaart rechten. Rapport der Commissie verschenen. Verschenen is het „Rapport inzake de hef fing van scheepvaartrechten". In overeen stemming met de opdracht heeft het onder zoek van de staatcommissie voor het vervoer zich bewogen op het terrein der scheepvaart heffingen. Met name is nagegaan in hoeverre de klachten, waarmede de binnenscheepvaart zich tot den minister van Waterstaat heeft gewend, juist waren. In die gevallen, waar bleek, dat ook naar het oordeel van de com missie de klachten gegrond waren, is onder zocht op welke wijze aan de bezwaren tege moet gekomen kon worden. Uit de conclusies der commissie wordt het volgende overge nomen De differentiatie in de scheepvaartrechten vindt haar oorzaak in het tolvrij zijn van de rijkswaterwegen, in de ongelijkheid van de kosten, welke besteed worden aan de ver schillende waterwegen en bijbehoorende kunst werken en in het verschil van opvatting van de beheerders omtrent de vraag, welk deel dier kosten ten bate van de scheepvaart komt en in welke mate deze hiervoor dient bij te dragen. Verder dient het streven er op ge> richt te zijn de meest schrijnende rechten te verminderen, eenerzijds door het zoeken naar partieele oplossingen als bij de Groninger Veenkoloniale kanalen (de zgn. convenant kanalen), zooals door de commissie in een vroeger rapport is aangewezen, anderzijds door bij de ter goedkeuring voorgeschreven tarieven van scheepvaartheffingen nauwkeu rig toe te zien, dat bij deze heffingen uitslui tend rekening wordt gehouden met de uitga ven, welke overeenkomen met de werkelijke behoeften van de scheepvaart en redelijk in verband met de scheepvaart gebracht kun nen worden. Aan het rapport zijn vele bijlagen plus 2 uit slaande kaarten toegevoegd, waarvan 1 een overzicht geeft van de binnenscheepvaartbe- weging, scheepvaartrechten en van het be^ heer der waterwegen in Nederland. Het rap port is bij de rijksuitgeverij verkrijgbaar. zien hoe in zulk een krabbel toch altijd een groot artist naar voren komt. Het lijkt zoo weinig maar als men wat dieper er op in gaat vindt men in wat onbeduidend leek, de hand van den meester terug. De handjes die de trommelstokken vast houden zijn met niets dan een paar kleine lijntjes absoluut juist in de actie gegeven. Het mager armpje van het een beetje zielig vrouwtje, heeft nog juist de spanning voor het trommelen van noode, en het geheele standje van de figuur in een soort mecha nische opgewektheid, is feilloos geregi streerd. En alleen al het stilleventje van dien trommel op den stoel is onze aandacht waard. Met bijna niets worden niet alleen hun vormen gesuggereerd, ge voelt ook het betrekkelijk precieuse van dat muziekinstru ment tegenover het kale. versletene van dat tuinstoeltje er onder, dat toch nog net vol doende functionneert. Ja, wat is het eigenlijk waardoor we voe len dat die trommel alleen door een artist zóó geteekend kan worden! Zulk een ma chine is alleraardigst om na te teekenen bij het teekenonderwijs; dan zit er van alles aan vast. maar de teekening zal vermoede lijk braaf vervelend worden. Nu ziet een ar tist zoo'n ding op een kermis in bewerking, de quintessens van den vorm en de markante bijkomstigheden flitsen tegen de gevoelige plaat in zijn geestes-camera en hij geeft dat weer in een paar lijntjes die vol inhoud en charme zijn. Het is het wonder waardoor kunst ontstaat, daar bestaat geen recept voor en een man ais Isaac Israels kon het eigenlijk ook niet helpen dat hij het zóó deed en niet anders. Hoe de leek met de wonderen die kunst heeten, vertrouwd raakt? Ook daar is eigen lijk geen recept voor te geven maar een veel en aandachtig kijken kan den weg er heen open stellen. Zelfs uit een krabbeltje van een belangrijk artist valt altijd veel af te leiden, daar wilden we vandaag maar eens, in 't voorbijgaan, op wijzen. Toen Isaac Israels een paar japx geleden stierf na een aanrijding door een auto is in ons blad over zijn levensloop en werk uit voerig geschreven. Die mogen wij dus thans onbesproken laten, Het is in ieder geval ver blijdend dat hij in Haarlem's openbaar kunstbezit vertegenwoordigd is, wat van zoo- velen zijner belangrijke tijdgenooten niet gezegd kan worden. J. H. DE BOIS. Een halve eeuw geleden 3 Juni: Het denkbeeld om het Nederlandsche Volk een nationalen feestdag te schen ken, waarvoor men, zooals men zich her inneren zal, verleden jaar den geboorte dag van het Prinsesje aanbeval, is te Utrecht nog niet opgegeven. Daar ter stede zijn een paar vergaderingen van belangstellenden gehouden en thans is besloten maatregelen te beramen, die tot viering van een nationalen feestdag kunnen leiden. Om bijzondere redenen is evenwel daartoe niet de Prinsessedag gekozen. Aanvankelijk is bepaald, dat men trachten zal den aanstaanden 70en verjaardag van Z. M. den Koning met meer dan gewonen luister te doen vieren. De Tandem komt terug. Er zijn dingen uit het verleden, gestorven dingen, dewelker herleving men nimmer meer verwacht. Ik bedoel natuurlijk niet in de da mesmode, want daarin is iedere terugkeer mogelijk en zelfs waarschijnlijk, behalve dan misschien van de crinoline en de queue- de-Paris. Tot het voor eeuwig verzwondene rekende ik de dubbelfiets, de fiets-voor-twee, kortom de tandem. En ziet: hij is herleefd, in vele exemplaren reeds, en in zijn schoonste vorm: de mixed. En het toeval wilde dat ik hem voor het eerst terugzag in de Wilhelmina- straat, sinds kort nog maar van haar tram rails ontlast en teruggekeerd tot haar ouden staat van de laatste negentiger jaren, toen ik erdoor placht te huppelen op weg naar de tweede klas van de school van meneer Hubregtse Tijdgenooten! Medescholieren uit de dagen van „Hupy", zooals wij dezen voortreffelijken man lichtvaardig heetten! Is de Wilhelmina- straat u niet, evenals mij, een beetje dierbaar gebleven? Er is niets veranderd. Er is geen huis afgebroken, geen nieuw huis gebouwd sinds die schoone dagen, toen d' eeuw ten einde vlood. Haar dierbare leelijkheid is onge schonden. Haar plavleisel is weer rails-loos. De school staat er ook nog. Wel zijn onze on derwijzers er niet meer, wel is Doove Ka in de Sophiastraat, die smalle slierten drop verkocht voor een halve en breede voor een heele cent. sinds lang heengegaan, maar het décor is het oude trouwe gebleven. Begrijpt gij hoe het mij. die er zoo gaarne doorrijd, ontroerde er ook de tandem weer te zien? Natuurlijk begrijpt gij het. Ik stopte en keek hem na. Mijn prille school jeugd herleefde. Er zat een dikke Ma op met een mageren Pa. Was het in '98 of in '99 dat die daar ook voorbij kwaMien net toen wij hockey speelden in de Mauritsstraat, en de bal de Ma aan het been trof, en de Pa afsteeg om ons na te zetten, maar na een vergeefsche jacht het dubbelros weer beklom en wegspurt- te met zijn gade, onder ons gejuich, om een agent te halen? Die agent moet nu ook al lang gepensionneerd zijn. Het was die dikke, weten jullie nog, die altijd zoo hijgde als hij den hoek van de Alexanderstraat nam, achter ons aan. Maar eenmaal kreeg hij toch X bij de kladden ik zal geen namen noemen, hij is nou burgemeester van een groote gemeente en de oude meneer van der Mersch, de kan tonrechter, gaf 'm vijftig cent boete die hij uit z'n eigen spaarpot betalen moest, en er was niets meer in vanwege den winkel van Doove Ka, enne hij dorst het niet aan zijn vader te zeggenennetoen hielden we collecte omdat-ie anders een dag in de bajes moest. Weten jullie dat ook nog? Natuurlijk, dat dacht ik wel. De tandem hoorde bij dien gelukkigen tijd. Hij was er een onmisbaar requisiet in. Als je ongelukkigerwijze ergens op straat een scheld partij had bijgewoond tusschen een dronken man en zijn vrouwwat waren er vaak dronken mannen op straat in dien tijd! en je kinderlijk gemoed was erdoor ontzet, dan herstelde de tandem het vertrouwen weer; zoo gladjes, zoo rustig, zoo statig en glim mend gleed het Huwelijk daar voor je voorbij. Soms zat Ma voorop, en dan scheen het of Pa haar in trots en blijdschap den volke ver toonde. Soms was het andersom, en het dichterlijk vuur der vaderlandsche poëzij-van- voor-'80, die toen-nog zoo erg nawerkte, aan vaardde ook dit. Hij trok haar met zich over de hindernissen des Levens, hij vermeed voor haar de kuilen waarin een ander valt. hij zat fier rechtop en scheen te verkondigen: Hier ben ik! Maar niet alleen! Gij wandelaar, toef een wijle en aanschouw de zon mijns levens, mijn lieve gade! Met de poëzij ben ik natuurlijk niet meer op de lagere school, maar in de Jacobijne- straat, op de H.B'.S. Meneer Zuidema doceert. „Waar werd oprechter trouw dan tusschen man en vrouw ter wereld ooit gevonden?" vraagt Vondel in zijn Gijsbreght, en het klinkt ons wat pathetisch in de ooren. Maar meneer vervolgt: „Twee zielen, gloënd aaneenge smeed, en vastgeschakeld en verbonden in lief en leed". Wij knikken. Dit begrijpen wij. Na tuurlijkhet is de tandem! Die Vondel! Een genie, zegt meneer. Een genie, erkennen wij in onze van Jules Verne doordrenkte dagen. Een technisch genie, want hij voorvoelde de komst van de tandem! Gij echtpaarlijk vehlculum, gij gloënd-ge- smeede band des openbaar-vertoonde huwe- lijksgeluks, weest welkom bij uw terugkeer. Houdt stand! Snelt weder voort, in vriendelijke statigheid, terwijl Pa hard trapt en Ma stie- kum alleen maar haar voetjes x-ondbeweegt want zoo was het goed in de sfeer der hoffe lijkheid van '98. Aangeschakeld en verbonden, in lief en leed.... Aarlanderveen houdt zijn windmolens. De vier oude windmolens te Aaxianderveen, welke dreigden te zullen verdwijnen, omdat zij ook den afgeloopen winter niet in staat bleken den Drooggemaakten Polder aan de Westzijde te Aarlanderveen voor overlast van het water te behoeden, zullen behouden blij ven. Ook hier heeft de z.g. „verdekkering" uitkomst gebracht. HUN KIND VERKOCHT. SOERABAJA, 2 Juni. CAneta) Uit La wang wordt een geval van kinderverkoop gerappor teerd. Dit geval deed zich voor in de riessa Gandool. waar een inlandsch echtpaar hun dochtertje' van twee maanden verkócht voos f 10, een sarong en een baadje.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5