Ruilverkeer. MIEREN Het nieuwe gebouw van den Haarlemschen Geneeskundigen Dienst. IBBBB BBBBBBBBBB 53e Jaargang No. 16240 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 4 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. F EEKEBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06, Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30,— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 Juni. De Reisbelasting. Er zijn vele belangrijke bezwaren geopperd tegen de door de regeering voorgestelde reis belasting, maar die hebben er haar niet toe kunnen bewegen haar plan op te geven. Zij is, blijkbaar vasthoudend aan de overtuiging dat deze nieuwe bron van inkomsten, onontbeer lijk voor de rijksfinanciën is, haar voorstellen gaan verzachten. En in niet geringe mate. Het 75 cent-tarief (na een aantal reisdagen) ver valt. De voorgestelde belasting wordt dus nu 50 cent per dag gedurende de eerste twaalf dagen en vervolgens een gulden per dag. Zou volgens dit voorstel iemand een buitenland- sche reis van een week ondernemen, dan zou die hem derhalve 3.50 aan belasting kosten. Een reis van twee weken zou 8 kosten, een van drie weken 15. Natuurlijk alles „per per soon". Er zijn nog -veel meer wijzigingen door de regeering in het ontwerp gebracht. Bij zaken reizen en gezondheidsreizen (in dit laatste geval ook voor begeleiders en verplegers) zou een maximum van 24 gelden, en eveneens bij reizen „voor familiebezoek". Dit laatste schijnt niet erg best controleerbaar, maar het houdt in elk geval in dat iemand niet voor meer dan 30 dagen betalen moet b.v. bij een reis van zes maanden om zijn kinderen in In- dië op te zoeken. Studiereizen van kunstenaars e. d. zullen in vele gevallen als beroepsreizen kunnen worden beschouwd. Wie er precies onder „e. d." vallen weet ik niet; zouden wij journalis ten er wellicht toe behooren? Ons heele be roep is een voortdurende studie; het eind examen is onbereikbaar. En een zekere artis tieke krul is in sommige journalistieke staar ten niet te miskennen De bepaling omtrent vrijstelling voor zee reizen aan boord van Nederlandsche schepen wordt teruggenomen. Dit is dus, in tegen stelling met de meeste wijzigingen, geen nieuw voordeel, maar een nadeel voor den reiziger. Tevens wordt de indruk van een ietwat weife lende houding erdoor versterkt. Onder nader te stellen voorwaarden is de minister bereid een vrijstelling in de wet op te nemen zoowel voor den duur van het verblijf in overzeesche gewesten als voor de uit- en thuisreis. Afwachten. Hier schijnen de Neder landsche schepen een tikje begunstiging te rug te krijgen. Openbare en consulaire ambtenaren en re- geeringsvertegenwoordigers in het buiten land (zijn consuls geen openbare ambtenaren) krijgen belastingvrij reizen. En dan krijgt volgens het nieuwe plan het zwaarbeproefde Gezin nog eenige gratie. Het tarief voor jeugdreizen, georganiseerd door bepaalde vereenigingen, wordt tot de helft verminderd, maar daarvan profiteert uw zoon dus niet als hij met eenige vrienden een bui- tenlandschen auto-, fiets-, roei- of wandel tocht wil maken. Een maximum-tarief van 12 wordt voorgesteld voor studiereizen voor universitaire, middelbare en daarmee gelijk te stellen examens. Het afzonderlijke tarief voor kinderen van grensbewoners, die 10 verschuldigd'zouden zijn, vervalt en de tarie ven voor grensbewoners, in het bijzonder ge huwde, worden verlaagd. Of de regeering met dit gewijzigde ontwerp een beter kans zal maken dan met het oor spronkelijke, staat te bezien. Het heeft de onvermijdelijke nadeelen van alle door een voorsteller gewijzigde ontwerpen: het doet twijfel ontstaan aan den ernst en de overtui ging, die bij de oorspronkelijke indiening heb ben voorgezeten, waardoor het kwetsbaarder is geworden en prikkelt tot indiening van amendementenen het ls ingewikkelder geworden. Als een belastingwet ingewikkelder wordt beteekent dat: meer controle op de uit voering, dus hooger kosten. Dit ontwerp heeft al dadelijk geen goed onthaal gehad. De reisbelasting LS bij voor baat erg impopulair. Het kost geen moeite zich de vindingrijke landgenooten voor te stellen, die zich op vernuftige wijze op aller lei uitzonderings-formules zullen trachten te beroepen. Het is een verzwakt ontwerp. Als Batavus Droogstoppel, makelaar in koffy, firma Last Co., nog leefde zou zelfs hij er zich op toeleggen aan te toonen, dat hij on der „kunstenaars en dergelijken" gerekend moest worden en als zoodanig een studiereis maakte. Natuurlijk dient de regeering niet voor haar plezier belastingontwerpen in. Zij doet het zelfs ongetwijfeld met het in de politiek zoo veel-vermelde „bloedende hart". En haar an dere heffingen hebben meerendeels de belas tinggrens bereikt of zijn er al overheen, al ontkent zij dat b.v. voor het zoo getergde auto mobilisme. Zij zoekt derhalve andere belast bare objecten. Zelfs daarbij geldt evenwel de overweging, dat er zooiets als een „totale be lastinggrens" bestaat. (Volgens een financieel bericht in een der dagbladen heeft de Stan dard Oil Co of New Jersey in ruil voor olielevering van Duitschland voldoende mondharmonicas ont vangen om eiken jeugdigen Ame rikaan van zulk een instrument te voorzien.) Als er geen olie in de lamp is, Wordt z' uit Amerika gehaald Door Duitschland, dat daarna de nota Met mondharmonicas betaalt. Dit klinkt misschien wat onwaarschijnlijk, Ik heb het heusch toch niet verdicht, Ik heb het in een krant gevonden, Als nuchter financiëel bericht. 't Is een terugkeer tot methoden Van een eenvoudig ruilverkeer, De olie tegen instrumenten, Geen marken en geen dollars meer. Is dit principe af te keuren? Ik vraag me waarlijk af, waarom, De Duitschers toonen zich, zou 'k zeggen, Hierin weer lang niet oliedom. Als binnenkort nu van de Staten, Een nieuwe rage uit mocht gaan Van mondharmonica-bespeling, Dan weet u, hoe die is ontstaan. Want was de Standard Oil tenslotte Ook tot dit ruilverkeer bereid, Zij kan ze niet in kas bewaren, Zij moet die dingen ook weer kwijt. En mocht dit al wat moeite kosten Bij weinig muzikaal publiek, Dan vindt zij troost in de gedachte: In d' olie zit toch wel muziek. P. GASUS. SIERLMK EEN BRIL VAN KEIP GROOTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) GEGARANDEERDE VERDELGING. Evenzoo voor wand- of ander ongedierte. Ratten, Muizen enz. Vraagt prijs en betalingsvoor waarden zoolang garantie duurt. HUIZE „ANNI E", Oldenbarneveldiveg 5, Bakkum (Castricum). (A.dv. Ingez. Med.) Als men de reisbelasting zou verhalen in bezuiniging op andere dingen, waardoor men daarop hetzelfde belasting-bedrag zou sparen, zou die grens al bereikt zijn. Dit verwacht de regeering blijkbaar niet. Zij houdt vast aan het nieuwe object. Hoeveel kan het, na de wijzigingen en met de toegenomen controle- noodzaak, eigenlijk nog netto opbrengen? vraagt men zich vanzelf af. Is dat wel zoo'n hinderlijke, impopulaire nieuwe belasting waard? R. P. Commissie voor Grondwets herziening met arbeid gereed. Rapport zal spoedig aan de Koningin worden aangeboden. Naar wij vernemen, is de staatscommissie voor de partieele herziening van de Grond wet met haar arbeid gereed gekomen. Zij zal binnen zeer korten tijd haar rapport aan de Koningin aanbieden. Over „Meer en Berg" en „Bronstee". In verband met ons artikel over de moge lijkheid dat Heemstede zal overwegen of tot aan koop van „Meer en Berg" moet worden over gegaan, heeft de Oprechte Haarlemsche Ct. een onderhoud gehad met den gemeente secretaris van Heemstede, den heer N. Vos, die verklaarde dat deze geruchten onjuist zijn. Sedert de 4 jaar geleden afgesprongen onder handelingen is de zaak niet opnieuw bij het gemeentebestuur in overweging geweest. Wij kunnen in verband met deze ontkenning mededeelen, dat de quaestie van de wensche- lijkheid van den aankoop van „Meer en Berg" bij enkele raadsleden in overweging is in ver band met het feit, dat uit het rapport van Openbare Werken gebleken is, dat in de ge meente behoefte blijkt te bestaan aan villa terrein, zoodat verwacht kan worden, dat deze zaak binnenkort inderdaad opnieuw aan de orde zal worden gesteld. In hetzelfde stuk in de O.H.Ct. wordt ont kend, dat het voornemen bij de gemeente zou^bestaan de strook van het grondencomplex der"gemeente aan het Zuider Buiten Spaarne (de gronden van Bronstee) in de eerste 10 jaar niet te bebouwen. Wel wordt toegegeven, dat eerst getracht zal worden de meer westelijk gelegen gronden te verkoopen. maar er zou geen streven zijn om de gronden aan het Spaarne een bepaald aantal jaren vast te houden. Naar aanleiding van deze gedeeltelijke tegenspraak kunnen wij mededeelen, dat wij onze mededeeling uit de beste bron hadden. De tijd zal dus moeten leeren of zij onjuist, is geweest. Bijzonderheden over het bouwwerk dat aan de Nieuwe Gracht zal verrijzen. De voorgevel aan de Nieuwe Gracht. Op 29 Juni zal door den directeur van Openbare Werken worden aanbesteed het maken van een nieuw gebouw voor den Ge meentelijken Gezondheidsdienst te Haarlem. Wij hebben indertijd reeds medegedeeld, dat de gemeente dit werk uitvoert met finan- cieele medewerking van het Werkfonds. Het gebouw komt te staan op de Noord zijde van de Nieuwe Gracht nabij het Kenau park. Op den hoek van het Kenaupark staat één groote villa waarvan de tuin dus de scheiding zal vormen met het nie.uwe ge bouw. Er komt evenwel nog een flink tegelpad tusschen, zoodat de achterkant van dit ge bouw van twee zijden te bereiken zal zijn, want tusschen het hoofdgebouw en de garage komt ook een poort. Aan den achterkant grenst de tuin van het te stichten gebouw aan de Rol- steeg. De garage die naast het gebouw aan den kant van de Nieuwe Gracht wordt gezet, sluit aan bij de bestaande bebouwing. i mep .'as. as |'''j RRH" SP '41 De achtergevel. Op het terrein voor den G. G. D. bestemd staat thans een houten gebouwtje dat inder tijd tot clubhuis voor de Padvinders diende. Hierboven geven wij een teekening van den voorgevel, dus aan den kant van de Nieuwe Gracht. Het hoofdgebouw krijgt een lengte van 38 Meter, de garage wordt 6 Meter breed. De diepte van het hoofdgebouw zal 13'/2 Meter zijn. Indertijd hebben wij reeds een uitvoerige beschrijving gegeven van de geheele indeeling van het nieuwe gebouw, dat niet alleen een goede ruime huisvesting zal verleenen aan den Geneeskundigen Dienst, maar ook aan den Schoolartsendienst en „Zuigelingenzorg". Zooals men weet is de Geneeskundige Dienst thans ondergebracht in een gehuurde villa aan het Kenaupark, welk gebouw evenwel veel te klein geworden is. De Schooltandartsen dienst is thans gehuisvest in een oud school gebouw in de Sophlastraat. Ook die huisves ting is verre van ideaal. De aannemer moet het werk uiterlijk 12 maanden na de gunning geheel voltooid hebben. De aan te nemen arbeiders. De aannemer is verplicht te werk te stel len arbeiders, met uitzondering van den hei baas en de heiers, te betrekken door tusschen- komst van de organen der openbare arbeids bemiddeling te Haarlem. Hiervoor komen in de eerste plaats in aanmerking arbeiders van Nederlandsche of Belgische nationaliteit, die op het tijdstip van aanbesteding van het werk reeds een jaar in de gemeente Haarlem woon achtig waren, en die op dit tijdstip reeds als werkloos ingeschreven waren bij bovenge noemde organen. De directie kan, indien daartoe naar haar oordeel aanleiding bestaat, toestaan, dat zoo danige arbeiders bemiddeld worden, die nog geen jaar in de gemeente Haarlem woonachtig zijn. De aannemer is verplicht den heibaas en de heiers te betrekken door tusschenkomst van de organen van Steunverleening te Haarlem, waarbij in de eerste plaats in aanmerking komen arbeiders, die op het tijdstip van aan besteding van het werk reeds een jaar in de gemeente Haarlem woonachtig waren. Blijkt dit orgaan niet in staat in voldoende mate aan de personeelsbehoefte te kunnen voldoen, dan is de aannemer verder vrij in het betrek ken van den heibaas en de heiers, mits door hem aan deze catagorieën van arbeiders de loonen worden betaald, welke zijn voorge schreven. Van de werklieden zullen dooreengenomen moeten zijn 10 tot 15 pet. jeugdige werklieden, ter beoordeeling van de directie, waaronder zijn te verstaan werklieden, die den 21-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt. Ten aanzien van de arbeiders, is de aanne mer gehouden de bepalingen der Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst vöor de Bouwbedrijven 19331935, behoudens die be treffende de loonen, na te leven als ware hij, lid van een der gecontracteerd hebbende pa troonsbonden. De volgende uurloonen moeten betaald wor den: metselaar, voeger, timmerman, machi nale houtbewerker, schilder, betonwerker, vlechter, heier, fundeeringswerker, straatma ker, stucadoor, loodgieter, tegelzetter, granito werker, electricien 2e monteur en slooper 57 cent, betonwerker-opperman, grondwerker, opperman, bouwvak-opperman, straatmaker- opperman, stucadoor-opperman, stucadoor- witter en schuurder 52 cent, heibaas 59 cent, steenhouwer 59 cent en sjouwer (ongeschoold, buiten bouwvak) 47 cent. Voor de jeugdige arbeiders worden de loonen gedeeltelijk betaald: 14 jaar 10 pet., 15 jaar 20 pet., 16 jaar 30 pet., 17 jaar 40 pet., 18 jaar 55 pet., 19 jaar 70 pet,, 20 '..ar 85 pet. Aan ten hoogste 20 pet. van de arbeiders, bedoeld in lid 1 dezer paragraaf, zal, indien door hen niet in tarief wordt gewerkt, een hooger uurloon mogen worden uitbetaald dan is vermeld. Dit uurloon mag het in genoemde lijst vermelde uurloon met ten hoogste 10 pet. overschrijden. Ons disconto weer verhoogd. Met ingang van heden is liet dis conto door de Nederlandsche Bank weer met een vol procent verhoogd. Op pagina 4 geven wij een uiteen zetting van de oorzaken die tot dit besluit hebben geleid. De Burgemeester Maarschalk-bank. Het woord is aan.... Joh. Christian Rost: Met vragen heerscht de vrouw, en met bevel de man: de eene. als zij wil, de and're, als hij kan. Jhr. Ch. F. van de Poll. t Op 81-jarigen leeftijd is in Luxemburg, waar hij den laatsten tijd woonde, overleden Jhr. Ch. F. van de Poll, vader van den Heemsteed-- schen wethouder Jhr. A. v. d. Poll. Jhr. Van de Poll heeft in vroeger jaren in het industrieele- en organisatieleven van Haarlem een zeer voorname plaats ingenomen. Hij was directeur van de Haarlemsche Katoen maatschappij die haar fabrieken had op het terrein aan den Kinderhuissingel. Voor onge veer 25 jaar zijn die gesloten, waarna de fabrieksgebouwen werden afgebroken, terwijl de gronden, die door de gemeente werden aan gekocht, voor woningbouw bestemd werden. Jhr. Van de Poll woonde indertijd in een villa aan den Zijlweg, welk gebouw thans dient voor huisvesting van den Gem. Werkloosheids- dienst. De heer Van de Poll trad in het bijzonder op den voorgrond in de Maatschappij van Nijver heid (thans Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel). Hij zat vele jaren in het bestuur van het departement Haarlem. In het hoofd bestuur vervulde hij gedurende 4 jaar de be langrijke functie van voorzitter. Dit was kort na 1900. Autotocht voor ouden van dagen. Verantwoording van giften. De navolgende giften zijn nog ingekomen: Fam. H. 10.— Regenten Hofje van Berensteyn 10. Den heer O. 2. Joannes de Deo 10. Mevr. M. 5. Den heer C. 2,50 Den heer H. 2,50 Den heer P. 2,50 Politie pers. nagekomen 1,20 Not. H. 5.— Not. K. 10.— Mevr. v. d. B. 2,50 Zuster N. N. 2,50 Zooals onze lezers weten, heeft het raadslid Mr. H. O. Drilsma in de laatste raadsvergade ring vragen aan B. en W. gesteld over de ont sierende, reclame op de houten schutting om de Burgemeester Maarschalk-bank aan het eind van de Dreef. Wethouder Reinalda was het met hem eens, maar deelde medp, dat die spoedig verwijderd zou worden. Hedenmorgen vroeg zijn inderdaad de plan ken verwijderd, waardoor de bank zichtbaar is geworden. Onze fotograaf maakte er bo venstaande afbeelding van. De dienst Hout en Plantsoenen is nu nog bezig, er een passende omlijsting van heesters omheen te maken. De laag hangende takken van de boomen, die in de onmiddellijke om geving staan, zijn vanmorgen eveneens weg gekapt, zoodat men nu een vrij gezicht op de bank heeft, We herinneren er aan, dat het Comité tot viering van het zilveren jubileum van den burgemeester van tal van ingezetenen gelden heeft ontvangen, waardoor het mogelijk was, dit monument te stichten. Architect is de heer C. L. Lion Cachet te Vreeland, een persoonlijk vriend van den burgemeester Uitvoerder is de heer J. P. A. Melissen. Aan de zijkanten zijn twee glazen kastjes aangebracht. Die dienen om er lampen in te laten branden, waarvoor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf reeds de noodige maat regelen getroffen heeft. De overdracht van de bank aan het ge meentebestuur zal later plaats hebben. 65,70 Wij willen er de aandacht van onze lezers op vestigen, dat de ingekomen bedragen nog lang niet voldoende zijn. Wij bevelen den auto tocht voor ouden van dagen, die elk jaar zulk een succes is, met warmte bij onze stadge- nooten aan. Hei Beêakptif&sie Leon Blum wordt vandaag met de vorming van het Franschc kabinet belast; morgen zou het ministerie gepubliceerd worden. pag. 4 De Chineesche regeering stelt de doodstraf op overtreding van de wet inzake het gebruik van opium. pag. 4 De Fransche stakingsbeweging breidt zich uit. pag. 4 De negus is gisteren te Londen aangekomen. pag. 4 De Nederlandsche Bank heeft liet disconto opnieuw verhoogd. pag. 4 Vlak bij Schiphol is een sportvliegtuig Woens dagavond neergestort: de twee inzittenden zijn om het leven gekomen. pag. 3 Het vaste lastenontwerp ontmoet verzet in de Tweede Kamer. pag. 3 liet nieuwe gebouw van den Haarlemschen G. G. D. pag. 1 De regeering komt aan verschillende bezwa ren inzake de reisbelasting tegemoet. pag. 6 Het kerkgebouw der Oud-Katholieke ge meente te Haarlem. pag. fl Voorbereidingen voor de testmatclies tusschen «Engeland en Britsch-Indië. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De reisbelasting. pag. 1 Amy Groskamp-ten Have. Een vrouw schrijft: Telefoontje. pag. 3 Spaansclie miniaturen. C. B.: Aangeboren be schaving van den Spanjaard. pag. 3 pag. 10 pag. 6 Voor de Vrouw. H. D. Vertelling. De portefeuille. Schaakrubriek. pag 9 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1