Jhr. de Geer verzet zich tegen credietaantasting. Sportvliegtuig bij Schiphol neergestort. Spaansche miniaturen. Tegen trcmspireeren BALTUSSEN DONDERDAG 4 TUN I 1936 HAARDE M"S DAGBLAD S Beide inzittenden gedood. Vermoedelijk met te geringe snelheid geland. Toestel in een vlakke vrille geraakt. Woensdagavond om zeven uur is een binnenkomend Oostenri.iksch sporttoestel in de onmiddellijke na- heid van het vliegveld Schiphol af gegleden en verpletterd. De beide in zittenden, onze landgenoot Dr. A. J. van Hengel, directeur van de Oester- rp-ïchische Credit Anstalt te Weenen, die in de financieele wereld een in ternationale faam genoot en voor het economisch leven van Oosten rijk veel heeft gedaan, en de beken de Oostenrijksche sportvlieger Bru- mowski, die dezer dagen nog met mevrouw van Hengel aan de Oos tenrijksche Pinkster-rondvluchten had deelgenomen, zijn daarbij om het leven gekomen. Het verongelukte toestel was een Miles Falcon, bemand met bovenge noemde twee personen, en gemerkt O.E. D.V.H. De machine was om 16.12 uur van het vliegveld to Bazel gestart en verscheen om één minuut over zeven boven Schiphol. Toen het vliegtuig een minuut later zou gaan landen, zag de waarnemer op den verkeers toren tot zijn ontsteltenis dat het toestel snel omlaag gleed, waar schijnlijk doordat het in een vrille was geraakt, en tegen den grond te pletter sloeg. Het ongeluk gebeurde ten Zuid-Westen van hét vliegveld op ongeveer 300 meter afstand van de grens van het terrein op het ge deelte, dat voor de uitbreiding van de Amsterdamsche luchthaven be stemd is. Het toestel viel neer van een hoog te van ongeveer zeventig meter op een oogenblik, dat het weinig snel heid meer had. Ooggetuigen kregen den indruk, dat de piloot de machi ne op 4 a 5 meter boven den grond nog redresseerde, want het leek een moment alsof het- toestel weer nor maal vloog. Hierdoor dacht men aan varakelijk, dat de gevolgen van het ongeluk niet zoo ernstig zouden zijn en in dit verband werd de alarmsi rene slechts een minuut in werking gesteld. Op dit signaal begaven zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp de beeren van Dijk van den eersten hulpdienst en Van de Beek, assistent-havenmeester, alsmede ver scheidene monteurs en personeel van de Na tionale Luchtvaartschool. Het toestel bleek geheel te zijn vernield en tusschen de puinhoop vond men de deerlijk verminkte lijken van de beide inzittenden. De Rijksstudiedienst voor de luchtvaart in Den Haag werd onmiddellijk van het ge beurde in kennis gesteld. De ingenieurs van der Heiden en Van der Maas van dezen dienst zouden op Schiphol een officieel on der-zoek instellen. Een tragische omstandigheid was, dat fa milieleden van den heer Van Hengel o.a, een broer met zijn echtgenoote, die hem waren komen afhalen, het ongeluk voor hun oogen zagen gebeuren. Tien minuten nadat het ongeval gebeurd was, arriveerde de schoonmoeder van Dr. Van Hengel met het gewone lijntoestel uit Weenen. Dadelijk na aankomst werd haar de treurige tijding medegedeeld. Men begrijpt hoeveel verslagenheid deze onheilstijding bij de verschillende familieleden teweeg bracht. Toch voltrok de vliegramp zich vrijwel on opgemerkt. daar het op dat uur zeer stil was in de gebouwen en op het terrein. Toevallig waren aanwezig de heeren Fokker en Van Neyenhof, welke laatste de „Spin" voor de demonstratie van Zaterdag a.s. zou gaan be proeven. nadat dit toestel geheel was ge ïmpregneerd. De heer Fokker gaf als zijn meening over het ongeluk te kennen, dat de Miles Falcon (welke veel overeenkomst ver- toonen met de Miles Hawk) toestellen voor de meeste sportvliegers veel te snel zijn. Men was op Schiphol van oordeel, dat het ongeluk moest worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de piloot de snelheid te veel had verminderd. Daardoor moet hij zijn afgegleden en in een vlakke vrille zijn geraakt. Dit is wel het gevaarlijkste wat een vlieger kan overkomen, omdat het althans op geringe hoogte uitgesloten moet worden geacht, dat het toestel kan worden geredresseerd. Men nam ook aan. dat op het moment van het ongeluk, de heer Van Hengel het toestel moet hebben be stuurd en dat de instructeur niet meer heeft kunnen ingrijpen. Men heeft hier te maken met een fatale vliegfout. waartegen herhaaldelijk wordt ge waarschuwd. De Miles Hawk-toestellen, welke een groote kruissnelheid bezitten, moe ten ook met een groote snelheid geplaneerd landen. De fout is nu, dat door den vlieger geen rekening schijnt te zijn gehouden met de minimumlandingssnelheid, waardoor het toestel is afgegleden. Het ongeluk kan in geen geval worden toegeschreven aan de weersomstandigheden, omdat deze zeer gunstig waren. Toen de ramp geschiedde waren ook de heeren Thomson, stationchef en havenmeester Del- laert aanwezig, zulks in verband met de vluchten van de „Spin". Ook zij hebben onmiddellijk de noodige maatregelen genomen. De resten van het vernielde toestel wor den door personeel van Schiphol bewaakt. De lichamen der slachtoffers zijn naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overge bracht. Het verongelukte toestel was een gesloten tweezitter. Het was voorzien van remklap- pen, welke bij een landing bijzondere voor zichtigheid vereischen. De motor van het toestel had zich een meter in den grond geboord. De romp is geheel vernield, de pro peller is afgebroken, terwijl de vleugels zijn afgeknapt. De ontzielde lichamen van de beide inzittenden vertoonden inwendige kneuzingen en verwondingen. Aangenomen moet worden, dat zij op slag zijn gedood. De instructeur, kapitein Von Brumowsky ver toonde een groote wond aan het achter hoofd. Het Miles Falcon-toestel, waarmede het ongeluk is gebeurd, staat in de kringen der internationale sportvliegerij als een uitne mende sportmachine bekend. Wel dient men echter rekening te houden met haar groote snelheid, welke ook bij het landen niet ge ring is. Dr. A. J. van Hengel. Dr. Adrianus Johannes van Hengel werd in 1886 te Amsterdam geboren. Na in zijn ;eboorteplaats de H.B S. te hebben gevolgd, legde hij in 1904 staatsexamen af. waarna hij aan de Universiteit te Leiden studeerde in de rechtswetenschappen. In 1911 verwierf hij den graad van doctor op het proefschrift ..De verhouding tusschen gerechtigden en verplichten bij papieren van waarde". In 1909 was hij intusschen zijn loopbaan begonnen aan de Amsterdamsche Bank. waarvan hij in 1916 tot directeur werd benoemd. Toen in 1924 de Rotterdamsche Bankvereeniging behoefte had aan een re organisatie, werd de heer Van Hengel be noemd tot directeur dezer bankinstelling, terwijl hij bij de Amsterdamsche Bank het lidmaatschap van den Raad van Toezicht behield. In 1927, na beëindiging der reorga nisatie der Robaver. maakte hij een reis om de wereld Van 1927 tot 1932 bekleedde hij wederom de functie van directeur der Am sterdamsche Bank. In 1931 werd hij geroe pen om zijn financieele deskundigheid aan te wenden als reorganisator en raadgever van de Oesterreichische Credit Anstalt-Wie- ner Bankverein, welke functie hij tot heden bekleedde. In 1932 trad hij af als directeur van de Amsterdamsche Bank. De overledene had een internationalen naam als financier en als organisator van het bankwezen. Voor de saneering van het economisch leven in Oos tenrijk heeft hij belangrijk werk verricht. Enorme indruk te Weenen. Het tragisch einde van den heer Dr. A. J. vin Hengel, heeft te Weenen een enormen indruk gemaakt. De piloot van het sport vliegtuig, Brumowski, die eveneens werd ge dood, was een der meest voorstaande mili taire vliegers van Oostenrijk. Hij is de piloot ;eweest van wijlen Bondskanselier Dr. Doll- fuss. Aangeboren beschaving van den Spanjaard. is Purolpoeder het meest afdoende middel Reukwegnemend en verkoelend Strooibus öOct. dij Apoth.en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) ALICANTE. Mei. Vandaag wil ik mijn lezers eens een en ander vertellen van de groote innerlijke beschaving van de menschen hier, ook al in de allereen voudigste klasse, waar de ontwikkeling toch veelal slechts zeer bescheiden is gebleven. Kunnen, vooral op het platteland, ook vandaag nog, velen evenmin lezen als schrijven. Ik kom over dit laatste nog wel eens te spreken zeker is intusschen. dat ook dezen men schen een natuurlijke beschaving eigen is, die alleraangenaamst aandoet, 't Mag zijn, dat op het platteland deze beschaving bijzonder opvalt, maar het overgroote deel van dit groote land is nu eenmaal „platteland" en voor het overige ontbreekt ze zeker ook in de steden niet. Ook daar zal men, om maar eens iets te noemen, geen dronken menschen zien. of 't moet een vreemdeling zijn. een schepeling van een vreemde boot in een havenkwartier of iets dergelijks. Een Spanjaard bedrinkt zich niet, zooiets geldt hier ais iets heel onbeschaafds en dronkemansscènes op straat, zooals die elders kunnen voorkomen, zijn hier iets totaal on mogelijks. Een ruzie, ook binnenshuis, van dien aard. dat het gerucht ervan naar buiten dringt, is eveneens iets, dat hier niet bestaat. Natuurlijkn zijn de menschen ook hier 't niet altijd met elkaar eens. ik zou zelfs durven zeggen, dat hier veel meeningsversehillen be staan, maar zulke dingen leiden hier niet tot- rumoer men gaat elkaar uit den weg. vermijdt in elk geval scènes en gerucht, dingen, die de Spanjaard niet wil en die hier op het platte land als een bewijs van gebrek aan „cultura", aan beschaving gelden. Ook in het gezinsleven mankeert 't hier maar heel zelden aan harmonie. De Spaansche gezinnen zijn gewoonlijk talrijk ook familie leden van man en vrouw maken er mede deel van uit en evenmin is 't een uitzondering, dat verscheidene getrouwde kinderen, met al de hunnen, bij de ouders inwonen. Men leeft en huist geheel en al samen als een groote groep. Hoe ware zooiets mogelijk zonder den geest van saamhoorigheid, die hier het familieleven bijzonder typeert, maar vooral ook zonder de mate van innerlijke beschaving, die dezen menschen als erfdeel hunner fijnbeschaafde Arabische voorvaderen eigen is? Spreekt ook de groote eisch van zindelijkheid, die hier al gemeen gesteld wordt, niet ervan? Beginnen we met de woningen. Van buiten mogen de Spaansche huizen, bij het gebrekkige mate riaal, waarvan ze zijn opgebouwd, vaak een indruk van verval maken, van binnen is zoo'n huis zoo kraakzindelijk als maar ergens ter wereld huizen worden gevonden. Maar weinig meubels zal men erin vinden, ook weinig wandversiering en de vloeren zijn van steen, buiten zoo goed als in stad, maar kraakzinde lijk is 't allemaal, frisch en blinkend. Dat is levensbehoefte hier; in Holland zou men zeg gen. dat men van den grond zou kunnen eten! Voorwaar, welk een verschil met wat men elders in Zuidelijke landen ziet! Ook in de kleeding, het uiterlijk van de menschen, voor al ook van de talrijke kinderen vindt men dienzelfden zin voor zindelijkheid verzorgd en in elk geval uiterst proper ook bij de arm- sten is ze steeds. Ik laat de vraag daar. of het type straatjongen van elders hier bestaat ook dat verdraagt zich slecht met den Spaan- schen volksaard maar het op straat spelen de kind hier ziet er heel anders uit dan de vuile verwaarloosde straatkinderen elders. Men vraagt zich af, hoe de Spaansche vrouw uit den eenvoudigen stand 't klaarspeelt haar kin derschaar en haar woning zóó in orde te heb ben; hoe vindt zij den tijd voor al dat was- schen en repareeren, ja voor het maken van al dat goed voor man en kinderen, want als regel wordt alle goed nog thuis gemaakt ook, daar men hier geen confectie kent. De oplos sing van het geheim zit natuurlijk in de eer ste plaats in de groote werkzaamheid van vrouwen en meisjes hier, die van jongs af aan intensief werken thuis gewend zijn. maar ver der ook in de eenvoudige leefwijze van den Zuiderling. Zijn keuken bijvoorbeeld verlangt al heel weinig werk. er wordt veel minder ge kookt dan in het Noorden, de groenten wor den bijna steeds rauw gegeten, hoofdvoedsel is brood en ook hierbij zult ge vaak iemand bijv. een krop rauwe sla zien eten. Op die wijze wordt natuurlijk alleen reeds veel tijd be spaard. Maar ook verder leeft men zeer een voudig, is huiselijk en werkzaam, en helpt el kaar. Is 't ook niet een bewijs van fijne bescha ving, dat een ieder hier steeds poogt geschen ken te geven, terwijl 't moeilijk is iemand iets te laten aanpemen? Bijna altijd zal de be gunstigde U allerhoffelijkst verzekeren, dat hij Uw geschenk om de een of andere reden niet aannemen kan, ja zelfs kleine kinderen nemen maar zelden aan. wat men hun heeft toegedacht. De Spaansche beschaving eischt nu eenmaal discretie. Zij wil ook vooral geen grootdoenerij; men wil niet meer schijnen dan men is. maakt zich integendeel gaarne kleiner. Een boer bijv., die een groot bezit aan vee heeft, zal uit zich zelf hierover nooit spreken en, als 't heelemaal niet anders kan. zal hij U zeggen, dat hij „eenig" vee heeft; iemand, die veel huizen heeft, zal hoogstens spreken van „enkele". Ja zelfs jonge menschen. die zich op het gebied van sport bijzonder onder scheiden hebben pralen niet men wil zich niet verheffen boven anderen, dat hoort hier niet. Is dit geen fijne beschaving en steekt 't niet bijzonder gunstig af bij wat men wel van elders kent? Nog heel wat zou kunnen worden aange voerd ter kenschetsing van het innerlijke ni veau, waarop de Spanjaard staat niettegen staande het vaak onvoldoende schoolonder wijs. Ik denk maar eens aan de uiterst hoffe lijke omgangsvormen niet alleen van de men schen onder elkaar, maar ook in het openbare leven, vormen, die den vreemdeling telkens weer opvallen, maar die voor den hoffelijken Spanjaard niet anders dan natuurlijk zijn; maar we. willen 't voor het oogenblik hierbij laten. Zeker is. dat deze van groote beschaving getuigende keurige vormen bijdragen tot de veraangenaming van het leven in dit schoone land. C. B. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag is het vierjarig dochter tje van de familie Korenhof, wonende in de Ambonst-raat te Groningen, in de nabijheid van de ouderlijke woning onder een wagen geraakt. Het meisje kreeg eerst een trap van het paard, waarna beide wielen over haar heengingen. Het kind is spoedig na het onge val overleden I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. HANDELS-INSTITUUT Jansweg 42, Tel. 15568 HAARLEM Opleiding lot a'le practljkexamens Lessen in Fransch, Duitsch en Engelsch. Steno-Groote (Ned. en mod. talen) en Machineschrijven. (Adv. Ingez. Med.) TWEEDE KAMER Ook van S. D.-zijde groote bezwaren. Vaste lastenontwerp in behandeling. DEN HAAG Woensdag. De aangelegenheid der vaste-lastenverlaging is nu niet bepaald gloednieuw voor de Kamer. Zij heeft er al dikwijls mee te doen gehad en er vele malen lang. grondig en soms fel over gedelibereerd. En soms zijn ook daarbij de politieke hartstochten geprikkeld geworden en was er de sensatie van het gevaar voor een kabinetscrisis of andere crises. Zoover is het echter vandaag bij de geza menlijke behandeling van twee vaste-lasten- ontwerpen nog niet gekomen. Men bleef tot dusver bij de dis cussies over die ont werpen aan den zake- lijken kant. Waarmede evenwel niet is gezegd, dat het in alle kalmte en be daardheid zal uitloopen op een aanneming der Regeeringsvoorstellen. De wetsontwerpen kunnen nog even goed een meerderheid voor als tegenover zich vinden. En welke de gevolgen zullen zijn van een aan neming eener niet door de Regeering gewilde wijziging of van een afstemming van een of van beide wetsontwerpen, is nog uit niets in de Kamer gebleken. Wel is intusschen gebleken, dat er al bitter weinig sprake is van bewondering voer of in stemming met de wetsontwerpen. 't Zijn er, zooals gezegd, twee. Het ee.ne, betreffende bijzondere maatrege len ten aanzien van loopende landbouvïiypo- theek- en pachtovereenkomsten, beoogt voor eerst een verlenging van de bestaande land bouwcrisispachtwet. die. naar het vrij alge meen oordeel, goed en gunstig heeft gewerkt. En vervolgens wil het ontwerp het mogelijk maken, dat een „kamer voor crisislandbouw zaken" de kantonrechters en twee niet- rechtsgeleerde bijzitters, waarvan de een de belangen der hypotheekgevers, de ander die der hypotheeknemers zal vertegenwoordigen rente en aflossing van landbouwhypotheken zal kunnen bepalen (niet in het algemeen maar telkens voor ieder individueel geval van den verzoeker) op 5 pet. van de gebruikswaarde van de met hypotheek bezwaarde eigendom men. welke een geheel andere, vooral lagere, kan zijn dan de hypotheekwaarde: dat de „kamer" ook vermindering van hypotheekrente zal kunnen toestaan; en dat de „kamer" ook W. Dre«» (S.D.A.P.) nog de loopende rente voor den yervolge zal kunnen verminderen. Het tweede wetsontwerp, dat betreffende bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, stelt de mogelijkheid voor van enkele maatregelen, die algemeen geldend zullen zijn en voorts van enkele maatregelen, die weer individueele toepassing, van geval tot geval, op verzoek van een belanghebbende, zullen vinden. De algemeene maatregelen zouden zijn een verlaging van hypotheekrenten van vóór 1 Juli 1935 gegeven hypotheken tot 4 3 4 pet. voor eerste hypotheken en tot 5Vz pet. voor tweede en derde hypotheken; met uitzonde ring evenwel van hypothecaire bankcredie- ten en hypothecaire obligaties onder trust- verband. Verder een verlaging tot 4 pet. van de rente van obliga tieleningen voor 1 Juli 1935, aangegaan door grondcredietin- stellingen. die uitslui tend crediet verstrek ken op hier te lande gevestigde onroerende goederen. Dan een verlaging der gemeen telijke lasten, druk kend op de exploita tie van Onroerende Goederen, in dien zin dat met ingang van 't belastingjaar 1937 in door de kroon aan te wijzen gemeenten alle vorderingen, waar uit zoodanige lasten voortvloeien zullen ver vallen; waartegenover die gemeenten dan echter als compensatie 10 opcenten meer op de Gemeentefondsbelasting zullen mogen heffen. De individueel toe te passen maatregelen gelden huurverlaging en verlaging van de erfpachtscanon. Beide zullen alleen mogelijk zijn in door de Kroon aan te wijzen gemeenten en. wat de huren betreft, voor door de Kroon aan te duiden gebouwen in die gemeenten. De verlagingen zullen /■moeten worden toege staan door de „huurkamer" den kanton rechter en twee niet-rechtsgeleerde deskun digen die inmiddels eerst kan probeeren een minnelijke schikking tot stand te bren gen en zullen kunnen gaan tot 80 pet. van huur of canon van het peil van 1 Januari 1931. De canonverlaging zal alleen kunnen gelden voor erfpachten van vóór 1 Juli 1935- Èn voor het toestaan der huurverlaging zal het noodig zijn. dat in de gemeente geen ander gebouw voor lager huurprijs beschik baar is en dat geen bijzondere omstandig heden de inwilliging van het verzoek om huurverlaging onredelijk zouden maken. Zooals gezegd, er kwam al heel weinig en- Jhr. jor. O- J- d» (Chr-H.) 4 Juni; In Indië wijst men er op. dat vele jongelieden, in het bezit van een diploma voor Indisch ambtenaar, in Indië rondloopen. zonder geplaatst te kunnen worden. Sommigen nemen een particuliere betrekking aan. zooals klerk op 50.- 's maands. e. a. Een treurige toestand voor jongelui, die 8 a 10 jaren gestudeerd hebben. Bij de examens, dit jaar in Nederland af te nemen, kunnen voor Breda worden aangenomen 64 van de 232 aspiranten, te Willemsoord 40 van de 143 aspiranten, en voor Indisch amb tenaar 8 van de 65 aspiranten. De papa's krijgen dus van 440 zoons. 328 weer te huis. Men vraagt echter of er dan geen rndere dan staatsbetrekkingen zijn. Waarom tracht de Staat den onderne mingsgeest bij particulieren niet. op te wekken? Trek kruislijnen op de kaart van Bor neo. evenals de Amerikanen in Noord- Amerika gedaan hebben: plaats in ieder vak een besturend ambtenaar met zijn staf en geef den woesten grond in afge bakende perceelen aan ondernemende Nederlandsche jongelieden, op weini? drukkende voorwaarden, desnoods cadeau. thousiasme voor deze voorstellen aan den dag. De sociaal-democraat Drees verweet de Regeering, dat zij niet stevig genoeg ingrijpt in een aangelegenheid, die toch het hart van het crisisbeleid. immers de aanpassing, j-aakt. De aanpassing op het stuk der vaste lasten wordt in ieder geval op de voorgestelde wijze, naar zijn meening, veel te langzaam bereikt. En wat de huurverlaging betreft, door het terugnemen van de algemeene huurverlaging met 20 pet. en het tenslotte kiezen van de subjectieve normen bij indi vidueele toepassing, is voor de s.-d. Kamer leden de aardigheid er zoozeer af, dat, wan neer het ontwerp niet grondig dooi' amen deering in hun richting wordt verbeterd, er heel wat zal moeten gebeuren, voor dat zij kunnen besluiten om voor het betreffende ontwerp te stemmen. Wat aangaat de landbouwhypotheken was de houding der S.D.A.P. anders. De heer van der Sluis juichte wel niet over het betreffende ontwerp. Hij wilde wel dat de rente voor eerste hypotheken in plaats van tot 4 3/4 tot 4 3/5 pet zou worden terugge bracht. Maar hij bleek toch ten slotte wel bereid om in ieder geval met het ontwerp mee te gaan; gedachtig aan de waarheid, dat iets in ieder geval beter is dan niets. Aan den anderen kant der oppositie stond de Plattelander, Mr. Ver voorn, die be weerde dat de boeren niets van het hypo- theekontwerp moeten hebben, omdat tenge volge van de voorgestelde maatregelen er weldra geen hypotheken meer zouden zijn te krijgen en omdat door de doorkruising van het normale contracteecht aan de boe ren de steun van het Burgerlijk Wetboek zou ontvallen. De heer Vervoorn verwacht ter vermindering der vaste lasten alleen heil van devaluatie. Ook de heer Arts van de R.K. D. P. was slecht te spreken. Hij betoogde, dat de defla- tiepolitiek in het kabinet tot niets geleid heeft dan tot loonsverlaging voor de arbeiders. Ook voor hem is door het terugnemen van de generale huurverlaging met 20 pet. de kern uit het betreffende ontwerp verdwenen: en vol gens hem zou de rente van eerste hypotheken best tot 41/2 pet. kunnen worden terugge bracht. Groote belangstelling was er voor de rede van den heer De Geer, naar wiens rede de Regeering ongetwijfeld niet met genoegen heeft geluisterd. Want het betoog van der. Christelijk-Historischen woordvoerder was een scherpe critiek op de voorstellen. De heer De Geer moet niets hebben van de aantasting van hoofdsommen. Maar hij zou nog liever die aantasting zien dan het thans voorgestelde. Want daarin ziet hij de onder mijning van de rechtszekerheid en van het particulier crediet. Een ondermijning, welke niet gemotiveerd is. omdat de hypotheekrenten steeds sterk wisselden zonder dat wettelijke maatregelen in verband daarmede werden genomen. De credietondermijning, welke wordt voorgesteld, zeide spreker, is bovendien de slechtst denk bare. Want zij komt neer op een eenzijdige saneering der hypotheekbanken; wat een onrechtvaardigheid beteekent tegenover bij voorbeeld spaarbanken en pensioenfondsen, die niet worden gesaneerd. Tegen het landbouwhypotheek-ontwerp had de heer De Geer in het bijzonder dit onover komelijk bezwaar, dat veelal ook de borgen zullen worden gevrijwaard. Wat vooral de Boe renleenbanken bedreigt, die in hoofdzaak cre- dieten verleenen onder borgstelling. In ieder geval gaf de afgevaardigde dan ook de voorkeur aan muntcorrectie boven de voor gestelde credietaantasting. Hallo.hallo. Ben jij daar Puck? Jamet wie? O ben jij het. Mien? Zeg, ga jij ook naar die bazar bij mevrouw X Ja! Stomvervelend.... ik kan er on-mo- ,e-lijk af. Nee.ik ook niet. Ze dringt altijd zoo on hebbelijk aan. Ze maakt het je gewoon on mogelijk om te weigeren. En het staat zoo gek om nee te zeggen als het voor liefdadigheid is. Ze geeft zich een massa moeite, maar ik geloof dat ze zelf niets geven. Neeze zijn zoo kaal als de mieren! Zóó kan ik ook aan liefdadigheid doen, als je het anderen laat betalen. Dat is nu weer echt iets voor haar! Tja.... daar komt het eigenlijk op neer. En als je dan dat air ziet dat zij zich geeft.... Ja bespot-telijk! Ze denkt zeker, dat ze eel wat meer is dan een andert Hoe kaler hoe royaler! Nou alsjeblieft! O. zeg, heb je al gehoord van dat engage ment van die dochter van Ypsilon? Nee wat Wéét je dat niet? Ze is met een Hongaar verloofd.zoo'n man uit een strijkje! Nèé Ja heusch.het is een heel schandaal in de familie.ze zijn woest gewoon. Die men schen dragen hun neus toch zoo in den wind. Nounet goed! Ik gun het ze. Ze zijn zoo onverdragelijk pedant. Ja, waarop eigenlijk? Weet ik het! Zeker op die drie leelijke dochters. Gunst jaheb jij ooit zulke leelijke meis jes gezien? En zoo onelegant! Wat zien die schapen er altijd uit, hè? Minstens zes modes ten achter. Ja en dan zoo ontevreden! Precies of ze altijd ruzie met mekaar hebben. Echte vaatjes zuur bier! Zeg Puck ik ben gisteren die buurvrouw van jou tegengekomen. Die zegt me ternau wernood goeiendag, verbééld je! O. dat is toch zoo'n akelig mensch. Hoe ken jij die? Ik heb haar toch op jouw verjaardag bij jullie ontmoet. Ik heb dadelijk al het land aan 'r gehad. O, het is een spóók! Moet je hoor en Gisteren was ik 's morgens bij maison Vilmaar om mijn complet te passen en toen heb ik natuurlijk erover gesproken dat wij naar St.- Anton in Tirol gaan voor de wintersport. Nu cchijnt zij vlak na mij ook bij Vilmaar te zijn geweest en verbeeld je dat zij ook van plan waren naar St. Anton te gaan! Toen ze hoor de dat wij daarheen gaan moet ze gezegd hebben: dan gaan wij natuurlijk ergens anders heen! Wat een draak hè? Trek het je niet aan. kind! .Tüurlijk niet. wat dacht je? Wat zoo :emand zegt. laat me koud hoor! O. ja zeg, wij hebben de volgende week een bridgedrive, komen jullie ook? Daarom belde ik eigenlijk op. Graag! Wie komen er nog meer? OeSuze en Betty met 'r man en mijn beide zwagers en Lucy met haar broer en de Van Dalens Komt Kitty niet? Kitty Nee, dank je wel. die vraag ik niet. Dat is zoo'n geweldige kwaadspreekster, die wil ik er niet bij hebben. Je hebt gelijk. Zij heeft altijd van iedereen wat leelijks te zeggen! Nu.wij komen graag hoor! Da-ag! Da-ag! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. AMBTENAAR. DIE DIENSTMEDF.DEE- LINGEN OVERBRIEFDE. ONTSLAGEN. In verband met een dezer dagen in ver schillende bladen verschenen bericht verne men wij. dat bij het departement van Sociale Zaken de dienstbetrekking wegens dringende redenen is geëindigd van een bij dat depar tement op arbeidscontract werkzaam persoon op grond' van het onbevoegdelijk doen van mededeelingen. den dienst betreffende, aan derden. ETSEN VAN LOUIS HARTZ. Men meldt ons: Het isjgebleken, dat er in in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam kleuretsen verkocht worden, op den naam van Lopis Hartz. Deze etsen worden uit het bui tenland ingevoerd en zijn niet gemaakt door den te Heemstede overleden schilder Louis Hartz.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5