H.D.* DIGESTIF RENNIE VERTELLING I,1 l!JI,U:1" SPORTFONDSENBAD Rubriek voor Vragen V R I T DAG 5 JUNI 19.16 HAARtE M'S DAGBLAD B STADSNIEUWS Bankbreuk, meineed en diefstal voor de rechtbank. Aannemer bedroog den curator en liet valsche actes maken. Een 63-jarig aannemer uit Wormerveer verkeerde in ernstige financieele moeilijkhe den. Hij had verschillende schulden bij le veranciers tot een bedrag van ruim tweedui zend gulden en ook zijn broer kireeg nog tweeduizend gulden van hem. Een Zaansche firma, aan welke de man ruim zeshonderd gulden schuldig was en die hij niet betaalde, had zijn faillissement aangevraagd. Mr. H. E. Prinsen Geerligs was-tot curator benoemd. De man had hem verteld dat hij behalve enkele roerende goederen niets bezat. Het was gebleken, dat de man niet de waarheid had gesproken want hij had den 13en Februari van de gemeente als laatste termijn voor den aanleg van een straat f 750 a f 800 ontvangen. Hierover door den curator onderhouden vertelde de aannemer, dat hij dat geld tij dens het week-eind in Amsterdam was kwijt geraakt. Hoe. dat wist hij niet meer en ais hij het wist zou hij het uit schaamte toch niet zeggen. Verder was gebleken, dat hij neten had laten opmaken van gefingeerde verkoopen. Zoo had hij zoogenaamd aan zijn stief dochter zijn huishoudelij ken inboedel en eenige andere dingen verkocht voor f 1850. Ook had hij haar een paar huizen verkocht ter waarde van f 9000. Deze fictieve trans acties (de man had nooit geld van zijn stief dochter ontvangen) hadden ten doel. naar de man verklaarde zijn tweede vrouw en stiefdochter eenige bestaanszekerheid te ge ven als er eens iets mocht gebeuren De president was van meening dat hieruit wel bleek, dat verdachte zijn faillissement verwachtte. Het bleek dat het verhaal van het opma ken van het geld in Amsterdam slechts een verzinsel van den man was. waarvoor hij geen verklaring wist te geven. Na het ontvangen van het bedrag van de gemeente had verdachte meteen denzelfden dag een groot bedrag aan huishoudelijke uitgaven besteed en den volgenden dag, toen de faillissementsaanvrage hem reeds be kend moest zijn, had hij zijn stiefdochter met f 250 naar zijn broer gestuurd ter af lossing van schuld. De officier van justitie achtte het bewijs geleverd, dat verdachte gelden had betaald toen hij wist dat een faillissement dreigde, behalve voor een deel der uitgaven. Verdachte heeft den curator bedrogen en valsche actes laten opmaken. Deze feiten vond spr. te ernstig voor voor waardelijke veroordeeling. Hij eischte wegens valschheid in geschrifte en bedriegelijke bankbreuk vijf maanden ge- va naenisstraf. Verdachtes raadsman, mr. L. G. van Dam was van meening dat verdachte niet de be- teekenis van zijn handelingen besefte, wat wel werd bevestigd door het feit dat hij te gen de wetteliike bepalingen alle goederen op naam van zijn stiefdochter had laten zet ten om zijn tweede vrouw te verdedigen te gen de rechten van ziin eigen kinderen, Waarschijnlijk was verdachte beïnvloed door anderen. Pleiter vroeg een voorwn arde'like straf of inwinning van een psychiatrisch onderzoek. Uitspraak 18 Juni. Gevallen van meineed en uitlokking daarvan. Op 14 April is voor den kantonrechter te Zaandam de zaak behandeld tegen een 34- jarigen Wormerveerschen bakker, die zijn knecht in den nacht van 28 op 29 Februari van een uur tot half twee had laten werken. Deze bakker stond Donderdag voor de rechtbank terecht verdacht van uitlokking van meineed, terwijl ook de 24-jarige knecht moest voorkomen wegens het plegen van meineed. APereerst verscheen de knecht in de bank. Hij had als getuige a decharge onder eede verklaard op den bewusten tijd in bed te hebben gelegen. President: „Had je baas gezegd, dat je ontslagen werd als je niet verklaarde wat hij wilde?" Verdachte: „Hij heeft gezegd, dat we alle bei op straat kwamen als ik niet zei in bed te zijn geweest". De officier eischte. rekening houdend met het gunstige reclasseeringsrapport 6 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Vervolgens werd de zaak tegen den pa troon behandeld. Mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, die bij de behandeling in Zaandam als ambtenaar van het O. M. fun geerde, vertelde dat verdachte tijdens het verhoor van zijn knecht de zaal even had moeten verlaten. Hij had toen geroepen: ,,Zeg dan maar dat je wel gewerkt hebt". Getuige had den indruk gekregen, dat verd. dit ge roepen had als een soort verwijt tegen den kantonrechter en den ambtenaar toen hij zag aankomen, dat het met zijn zaak niet ging zooals hij wenschte. Verdachte verklaarde, dat zijn bedrijf zoo slecht ging. dat hij had gedacht een boete niet te kunnen betalen en dan waren zij beiden werkloos geweest. Dat was de aanlei ding tot de aansporing de valsche verklaring af te leggen. De officier vond het zeer ernstig dat ver dachte gebruik makende van zijn machts positie zijn knecht tot het misdrijf had aan gezet. die uit vrees voor werkloosheid niet had durven weigeren. Hij eischte acht maan den gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. Th. J. Eskens meende dat verd. geen misbruik heeft gemaakt van de gezagsverhouding en ook niet heeft gedreigd. Hij heeft zijn aansporing nog willen herstellen in de rechtszaal, maar toen ging het niet meer. Pleiter drong aan op vrijspraak of uiterste clementie. Hierna volgde een tweede meineedzaak waarin de bakker wederom moest terecht staan. Hij had eenigen tijd geleden voor den kantonrechter moeten verschijnen wegens overtreding van de Winkelsluitingswet Een Wormerveersche agent van politie had na melijk op een Zondag toen hij langs den winkel van verdachte liep een aantal broo- den op de toonbank zien liggen, terwijl de bakker met een juffrouw stond te praten. Hij was even doorgeloopen en toen terugge keerd en had toen geconstateerd dat de brooden waren verdwenen, terwijl de juf frouw er wat in haar tasch had. De agent had gevraagd: „Van wie zijn die brooden?", waarop de bakker had geantwoord: „Niet van mij, van X." (Hier noemde hij den naam van een anderen bakker. De juffrouw was hem direct bijgevallen en had hetzelfde verklaard. De agent had er proces-verbaal van opge maakt Later was gebleken, dat de bakker des avonds naar de juffrouw was toegegaan en haar had gezegd te blijven verklaren wat zij reeds had gezegd. Zoo had zij dus voor het kantongerecht meineed gepleegd, waarvoor zij thans te recht stond. Zij had het in haar onschuld er, uit mede lijden gedaan, zei ze. De president vond het echter heelemaal niet zoo onschuldig. Ook de officier niet. Deze requireerde twee maanden onvoorwaardelijk. De bakker verklaarde als verdachte in deze zaak nogmaals het vergrijp te hebben ge pleegd om zijn zaak voor een boete te be hoeden. ,.U mag niet uw zaak boven water houden ten koste van meineeden", wees de president hem terecht. De officier eischte wederom acht maanden met onmiddellijke in gevangenstelling van verdachte. De verdediger legde er in zijn pleidooi den nadruk op dat de winkelsluitingswet in Zaandam slecht wordt toegepast en dat bijna ledereen er Zondags wordt geholpen. Men heeft hier niet te doen met uitlokking door inlichtingen over te volgen handelwijze. De juffrouw had vanaf het begin de inten tie den bakker te helpen. Na in raadskamer te zijn geweest, wees de rechtbank het verzoek tot vasthouding van verdachte af en bepaalde de uitspraak op 18 Juni. Wie meer meeneemt dan hij koopt. In Kwadijk was een kweekerij geveild en tallooze „winterjannen en half- en heelstam goudreinetten" waren onder de hamer ge komen. Bepaald was. dat de koopers „wrak ken" of minderwaardige boomen mochten meenemen. Een stuk of wat koopers hadden ontdekt dat zij te weinig vruchtboomen kresen. Zij hadden de politie gewaarschuwd en deze had uitgevonden dat een der koopers. een man uit Ilpendam, meer boompjes had meegeno men dan zijn koopbriefje toeliet. Hij verklaarde echter behalve de door hem gpki>ph*o boomen alleen wrakken te hebben genomen. De officier meende, dat dit niet waar was en vroeg f 40 of 20 dagen. De verdediger mr. B. W. Stomps achtte verdachtes daad niet wederrechtelijk en vroeg vrijspraak. Bloembollen zonder vergunning geteeld. Voorts stond terecht een viertal Heems kerkers. die allen in appèl waren gekomen van vonnissen van den kantonrechter, die hen had veroordeeld wegens overtreding van het Bloembollensaneeringsplan 1934. Een was er veroordeeld tot f 100 of 25 da gen. twee tot f 60 of 15 dagen en één tot f 30 of 10 dagen. Zij waren geen van allen lid van de Sier teelt centrale. omdat zij geen geld hadden voor de heffingen en hadden toch zonder vergunningen minder of meer Ares tulpen, narcissen en hyacinthen geteeld. De officier wees er op, dat de meeste niet- aangesloten. kweekers er op speculeeren. dat een eventueele boete lager is'dan het bedrag van de heffingen, dat zij zouden moeten be talen als zjj zich aansloten. Daarmee moet men rekening houden en daarmee had de kantonrechter rekening ge houden. Hij eischte derhalve in alle vier de zaken bevestiging van diens vonnis Uitspraak 18 Juni. ■Illllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll Het billet van 100 Mark. door ANDREAS POLTZER. Als meneer Ruck 's avonds tegen negen uur het gerenommeerde koffiehuis binnenkwam, werd hij door het geheele personeel met een diepe buiging verwelkomd. Van den piccolo af tot den zwartgerokten voorkomend glim lachenden zaalchef toe. Meneer Ruck lachte slapjes terug en schreed, zonder in het minst acht te slaan op de blikken, die men hem toe wierp, naar zijn tafeltje, vanwaar hij als een veldheer het geheele café kon overzien. Kell- ner, zaalchef en piccolo hielpen Herr Ruck ge meenschappelijk en dienstwillig uit zijn over jas of demi-saison. Dan boog de „ober" nog maals lichtelijk en vroeg beleefd: „Wat mag ik u brengen, meneer Ruck?" De vraag was eigenlijk overbodig. Meneer Ruck dronk een kopje koffie. Met dubbel room en zonder suiker. De piccolo bracht hem eenige kranten, welke hij handig bij andere gasten in de wacht gesleept had. Herr Ruck nam koffie en kranten op dezelfde wijze in ontvangst als even te voren de begroetingen en dé stille devotiebetuigingen; met een kort maar vriendelijk knikje van zijn gebaard hoofd. Hij goot de beide miniatuurkannetjes met room in zijn koffie en zag opmerkzaam en met zichtbaar genot, hoe de dampende, donkere vloeistof in een lichtbruinen, aroma- tischen drank veranderde. Nauwelijks had hij naar zijn sigarenkoker getast, of reeds drie handen boden hem een brandende lucifer aan. Met den aangestoken sigaar in zijn mond, verdiepte meneer Ruck zich in de lectuur van zijn avondblad. De klok boven het buffet wees altijd precies tien uur als meneer Ruck even op de tafel tikte, ten teeken dat hij wilde betalen. „Bitte sehr, Herr Ruck!" De gast haalde zijn portefeuille te voor schijn, nam er een fonkelnieuw bankbiljet van 100 mark uit, dat hij op tafel legde. En nu ontspon zich de gedwone dialoog van eiken avond. ..Pardon, meneer Ruck", zei de kellner, ter wijl hij een min of meer bedenkelijk gezicht trok. „heeft u het misschien wat kleiner?" „Nee; 't spijt me wel." „Vijf en veertig pfennig", zei de ober. „Ik heb geen enkele pfennig, waarde heer!" „Dan moet ik even gaan wisselen, meneer Ruck." En de bediende verwijderde zich met het bankbiljet fladderend in de hand. Deze gebeurtenis bleef nimmer onopge merkt. De geregelde bezoekers stootten elkaar heimelijk aan en zeiden: „Hii heeft alweer een briefje van honderd gewisseld!" „Wie is die kleine heer toch?" informeerde een nieuwe klant. Aitijd slaap na fcatfel. Slechte spijsvertering was de oorzaak. Na het eten was het hem onmogelijk wakker te blijven. Zijn slechte spijsvertering vergde abnor maal veel energie van zijn lichaam. Hij heeft er nu niet de minste last meer van. Hij laat een voudig na tafel één of twee Digestif Rennie Pas tilles langzaam op de tong smelten. Deze pastilles nemen het teveel aar maagzuur weg. door dit te neutraliseeren en te absorbeeren. waardoor spijs verteringsstoornissen en ook branderige pijnen voor komen worden. Verder bevatten deze pastilles pan creatine en pepsine, die de spijsvertering krachtig bevorderen, zoodat belangrijk minder energie van het lichaam gevergd wordt. Digestif Rennie Pastilles smaken uitstekend en zijn bijzonder prettig in te nemen. Geen poeder geen glas water. Iedere pastille is apart verpakt, zoodat U ze gemakkelijk bij U kunt steken. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 35 cent per pakje en f 1.05 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen Imp. Rowntree Handels Mij Heerengr 209 A'dam PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) CENTRALE VEREENIGING VOOR OPENBARE LEESZALEN EN BIBLIOTHEKEN 't Diploma opleiding assistenten o. 1. 1935/36 werd uitgereikt aan de dames: A. H. M. Allard en S. S. D. P. H. V. Boks, te Haarlem. 'n Professor, die overigens alles vergat, Dacht toch iederen dag aan het (Adv. Ingez. Med.) (Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllll De stamgasten trokken .de schouders op. „Dat weet niemand. Hij heet Ruck, komt zoo wat twee jaar dagelijks hier, drinkt zijn kopje koffie en betaalt altijd met een biljet van 100 mark." De spreker zweeg. De ober was weer bij meneer Ruck teruggekomen en telde 99 mark en 55 pfennig op het tafeltje neer. Herr Ruck stak, zonder natellen, het geld los in zijn zak en stond op. Drie paar handen grepen naar zijn hoed en jas. Op 'n avond heerschte er groote opwinding in het koffiehuis. Het bedienend personeel moest telkens en telkens weer het nieuwtje vertellenMeneer Ruck was gearresteerdAls e§r. loopend vuurtje verbreidde zich dit be richt onder de stamgasten. Het scheen nie mand te verwonderen. Elkeen beweerde het reeds lang verwacht te hebben, Hoe was het ook ter wereld mogelijk dat die kleine, zoo bescheiden uitziende, eenvoudig gekleede man iederen dag van zijn leven een biljet van 100 mark kon wisselen! In den loop van twee jaar had hij ongeveer zéven honderd briefjes gewisseld! Op een eer lijke manier had hij nooit aan zulk een reu zen som kunnen komen. Men bestormde de kellners om informaties. Maar geen hunner wist hoe Herr Ruck al dat geld bij elkaar gestolen had. „Hij heeft ze gemaakt, al die valsche bank biljetten!" riep iemand. Maar deze bewering hield geen steek, want er was er nooit een door de bank geweigerd; echt waren ze dus wél. Men verloor zich hoe langer hoe meer in de meest fantastische vermoedens en be schouwingen. De gérant kwam er ook al aan te pas, maar die verborg, wat hij mocht weten, achter zijn beroepsmasker. Men maakte het hem echter zóó lastig dat hij eenigen der vaste klanten, onder 'het zegel der strengste stil zwijgendheid, het geheim verried. En toen wist iedereen een kwartier later hoe en waar om meneer Ruck gearresteerd was. 's Middags was er een rechercheur in het lokaal gekomen en die had hem, den gérant, verzocht even met hem mee te gaan naar het hoofdbureau van politie, om daar als getuige gehoord te worden. „Stel u voor, heeren," vertelde de gérant aan de in spanning luisterende stamgasten, „die meneer Ruck, die wij allen voor een schatrijken man. een Croesus hielden, is in werkelijkheid niet meer dan een boekhouder met een fatsoenlijk salaris, maar die, Joost mag weten hoelang, zijn patroons heeft be stolen. Eenigen tijd geleden was men er ach ter gekomen dat aan den goederenvoorraad der firma grossiers in 'horloges honder den kostbare gouden horloges mankeerden. Niettegenstaande een nauwgezet onderzoek mocht het niet gelukken den dief te ontdek ken. Totdat de chef der firma een dezer dagen door een toeval aan de weet kwam, dat zijn boekhouder, die per maand niet meer dan drie biljetten verdient, er maandelijks dertig uitgaf!" „En heeft hij bekend?" vroeg een der toe hoorders. „Geen denken aan! Men verzocht mij hem op den man af te bevestigen, dat hij hier in Buurtvergadering van de N. S. B. De heer J. F. van Gemert spreekt in gebouw „Rosehaghe". Gisteravond heeft de Nationaal Socialisti sche Beweging in gebouw „Rosenhaghe", in de Hoofmanstraat een buurtvergadering ge houden, waar als spreker optrad de heer J. F. van Gemert. De voorzitter, de heer C. J. Schravendijk, die de vergadering opende, zette uiteen, dat de N.S.B. de bedoeling heeft, een aantal van deze buurtvergaderingen te houden, teneinde het streven der beweging beter bekend te maken. De heer J. F. van Gemert, die hierna aan het woord kwam, begon met het verlangen der werkloozen naar arbeid uit te spreken. Naar aanleiding hiervan las de spreker een pamflet voor, dat de N.S.B. te Amsterdam heeft uitge geven en dat gericht is tegen z.g. „Meer Werk- actie" aldaar. De heer Van Gemert sprak vervolgens zijn afkeuring uit over dit heerschende democra tische stelsel, dat z.i. het volk overlevert aan politieke konkelarijen. Het resultaat dezer democratie noemde spr. een werkloozencijfer van 5001000 en een deplorabelen toestand van de staatsfinanciën. De vrijheid, die de demo cratie heet te brengen, bestaat niet, aldus de heer Van Gemert. De volksgemeenschap is, in plaats van nauw aangesloten te zijn, uit el kaar geslagen. Er heerschen onnatuurlijke en groote tegenstellingen. Men predikt bovendien den klassestrijd. Gelijkheid en broederschap bestaan dus al evenmin, zoo zelde spr. De heer Van Gemert bestreed vervolgens uitvoerig het Marxisme en in het bijzonder 't principe van den klassestrijd. Hij vroeg zich voorts af. hoe het mogelijk is, dat de kerken, zoowel Katholiek als Protestantsch, de demo cratie huldigen, waarin slechts materieele, brute kracht kan overwinnen. De groote steun der democratie wordt gevormd door het groot-kapitaal, de partijen en de vakvereeni- gingsbonzen, aldus de heer v. Gemert. Dit zijn de anonieme machten van de democratie. Tegenover dit stelsel plaatsen wij het nati- onaal-socialisme, zoo vervolgde spr., dat het huidige financieele en economische systeem met al zijn fouten zal vernietigen. Het groot kapitalisme is gegroeid in en door de demo cratie, die er nu niet meer tegenop kan. Door dit stelsel gaat de maatschappij haar onder gang tegemoet. Maar de straf zal komen over deze verdelgers van de welvaart en niet over ons, nationaal-socialisten, aan wie de toe komst behoort, zoo riep spr. uit. Vervolgens bestreed de heer Van Gemert het staats-socialisme als een gevaar voor den middenstand. Alleen door de nationaal-socialistische be ginselen kan de maatschappij van den onder gang gered worden. Spr. schilderde hierna den idealen toestand, dien de nat.-socialistische staat zal brengen, waarin het volk een ware eenheid zal vormen. De heer Van Gemert ondernam ten slotte een feilen aanval op de vakvereenigingen. Met een uiteenzetting van de doelstellingen der N.S.B. besloot de heert Van Gemert zijn rede. BUDERUS-FILM VOOR M. T. S.-ERS. Donderdagmorgen werd voor leerlingen van de M. T. S. een film gedraaid over het bedrijf der Buderus-werke. „Das hohe Lied der Ar beit" is de titel van deze film, die hier en daar een kijkje geeft in het groote bedrijf der ijzer- en cementindustrie. Na een omvangrijke toespraak, die vooraf gefilmd is, komt de eigenlijke reportage uit het bedrijf aan de beurt. Men ziet er de veelzijdigheid van het bedrijf uit, men ziet er wat van het gieten van de talrijke artikelen en tot slot ziet men een schematische voorstelling van alles, wat men van deze eene industrie voor de inrichting van zijn huis kan krijgen. Een hartelijk applaus klonk bij het einde der voorstelling. iiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiüiii het café dagelijks een biljet van honderd mark wisselde. Dat kon hij natuurlijk niet tegenspreken en hij werd dan ook wat verle gen. Maar toch bleef hij hardnekkig ontken nen. Nu, men zal hem wel gelegenheid geven om tot andere gedachten te komen. Maar ik zou toch wel eens willen weten, waaraan hij al dat geld uitgaf. Hier verteerde hij iederen dag nooit meer dan een kop koffie. Wat hij iederen dag met de overige 99 mark en 55 pfennig deed, weet geen mensch!" ,.Nou hij zal er wel de een of andere kost bare liefhebberij op na gehouden hebben." „Ja,ja," riepen de anderen tegelijk. En iedereen wist zich nu te herinneren, dat hij Herr Ruck hier of daar in een luxe-cabaret, op de renbaan of in een schouwburgloge ge zien had. Maar deze beweringen waren alle maal een weinig onzeker en getuigden eigen lijk meer van 'n soort menschelijk zwak om ook een steentje voor het sensationeele geval bij te dragen. Slechts een der gasten kon met groote beslistheid verklaren dat hij meneer Ruck dikwijls in een restaurant ontmoette. Maar dat was niet meer dan een bescheiden, burgerlijke, eetgelegenheid. Men was nog druk bezig om te trachten het raadsel op te lossen, toen eensklaps alle geluid in het koffiehuis verstomde. Een kleine, eenvoudig gekleede man was het café binnengekomen. Het was meneer Ruck. Het scheen, dat hij de stilte, die zijn verschijning veroorzaakte, niet opmerkte. Zonder naar links of rechts te kijken, ging hij naar zijn tafeltje. Gérant, zaalchef. kell ner en piccolo, ofschoon nog heelemaal in de war. begroetten hem met voorkomendheid; uit kracht der gewoonte. De piccolo bracht hem de avondbladen, die hij fluks bij de an dere klanten weggenomen had. Een opgewonden gemompel ging door het café. Geen der gasten dacht aan heengaan. Brandend van nieuwsgierigheid wachtten al len op de interessante dingen die komen zouden. Toen de klok boven het buffet tien uur sloeg, riep meneer Ruck: „Herr' Ober, zahlen!" Aller oogen richtten zich naar het tafeltje van meneer Ruck. En allen zagen duidelijk, dat Herr Ruck ook ditmaal weer een biljet van 100 mark uit zijn portefeuille nam en het den kellner overhandigde. Met de gebruikelijke strijkages uitgeleid, verliet meneer Ruck met opgeheven hoofd het koffiehuis, gelijk een heerscher, die zijn bedreigd gezag weer vol komen hersteld had. Achter hem ontbrandden heftige gesprek ken. Meneer Ruck, de boekhouder, verliet het café met opgericht hoofd. Thuisgekomen, telde hij het geld, dat hij zoo achteloos in ontvangst had genomen, zorgvuldig na. Den volgenden morgen liep hij even bij de bank aan. Daar schoof hij honderd mark klein geld door het loket en de kassier, die hem een fonkelnieuw biljet van honderd mark over handigde, groette hem vriendelijk als een oude bekende. Toen meneer Ruck het gebouw had ver laten, zei de kassier tegen zijn buurman: Hoe de man toch aan al dat geld komt! Dat gaat zoo iederen dag al twee jaar lang. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur Avonddienst te 10.12 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen te 7 30 uur. De Middag- en de Avonddienst op de Werk dagen, alsmede Talmoed Torah, vindt plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten worden ver richt ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Vorming eener afdeeling Heemstede. De Vereen, voor Facult. Lijkverbranding telt te Heemstede ongeveer 180 leden, die echter geen afzonderlijke afdeeling vormen, doch in gedeeld zijn bij de afdeeling Haarlem. Een groep van ruim dertig Heemsteedsche leden is evenwel van oordeel dat van een zelf standige afdeeling meer propaganda voor de crematiegedachte zal kunnen uitgaan. Zij hebben daarom een vergadering uitgeschreven die op Woensdag, 10 dezer, in het Hof van Heemstede aan de Valkenburgerlaan zal wor den gehouden, en die uitsluitend voor leden der Vereeniging toegankelijk is, ten einde tot de vorming van een afzonderlijke afdeeling te geraken. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Mijn dochter is in betrekking voor dag en nacht en ontvangt per maand haar loon. Moet nu de betrekking van weerszijden een maand van te voren worden opgezegd of is veer tien dagen voldoende? 2. Is mevrouw verplicht haar des avonds vrij te geven, als zij op een nieuwe betrekking af moet? ANTWOORD: 1. De termijn is een maand. 2. Ja. tenzij dit op haar vrije avonden kani geschieden. TOCHTJES VRAAG: Wat is de mooiste en kortste autoweg van Haarlem naar Valkenburg? Wat zijn de kos ten der ponten en tollen? ANTWOORD: Haarlem Hoofddorp Aalsmeer Uithoorn Mijdrecht Breukelen Utrecht Culemborg Geldermalsen Tuil Zalt.bommel 's-ITertogenbosch. Bokstel Eindhoven Gehlrop Weert Echt Susteren Sittard Spaubeek Schimmert Valkenburg 241 K.M. (Gierpont op Culemborg: pontveer over de Waal van Tuil naar- Zaltbommel. Kosten gering). RECEPTEN VRAAG: Hoe reinig ik een bruine bever bont kraag? ANTWOORD: In waschbenzine stevig was- schen en kneden. Tusschen doeken zoo droog mo gelijk kloppen en buiten nog eens goed kloppen met een dun rietje totdat de bont geheel droog is. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe bestrijd ik mieren? (Petroleum en een schoteltje met stroop hielpen niet). ANTWOORD: Op verschillende manieren: 3. Derrispoeder strooien (te strooien op plaatsen waar geen wind of tocht is). 2. Met versche bier- gist, met stroop tot een papje gemaakt, (naden en kieren van kastjes insmeren met dikke ter pentijn). 3. (alleen buiten). Vermoedelijke nest- plaatsen met kokend water begieten, of door een holle buis diep benzine in den grond gieten. 4. In de nabijheid van de nesten, 60 c.M. diep in den grond pl.m. 1 pond rottend vleesch begraven of een klein dierencadaver (hond of kat). VRAAG: Hoe krijg ik een wit marmeren schoorsteenmantel, die boven de haard geel is geworden door warmte of kolendamp, weer hel der wit? ANTWOORD: Met sterke, warme soda-oplos- sing en marmersljjpsel goed afboenen, met warm water naspoelen. PLANTEN VRAAG: Half October van het vorige jaar heb ik door een vakman laten uitgraven en weder planten 3 vierjarige pereboomen, n.l.: een stam- Beurré-Hardy en twee pyramiden „Clapp's Favo rite". Daarbij zijn alle voor- en nazorgen in acht genomen. De boomen staan op het Zuiden (vroe ger stonden zij op het Noorden) en zijn op tijd bespoten met vruchtboomcarbolineum (ook door een vakman). De Beurré en een Clapps hebben gebloeid, doch weinig; zij hebben kleine blade ren en geven den indruk dat er geen bladeren meer bijkomen. De 2de Clapp's heeft in het ge heel geen bladeren en begint nu pas hier en daar uit te botten. Wat kan de oorzaak zijn? Moet er eventueel nog iets gedaan worden en zou er nog kans op verbetering zijn? ANTWOORD: Voldoende zorgen voor water en den grond om de wortels bedekken met oude, korte mest om het uitdrogen van den grond te voorkomen. Indien uw beschrijving van de behan deling juist is. dan had u niet beter kunnen doen en dan zullen de boomen zich wel herstellen. Een verplante boom geeft het eerste jaar altijd kleine bladeren. DIVERSEN VRAAG: Tusschen welke twee data wordt dit jaar de Kaagweek gehouden? ANTWOORD: Van 17 tot 21 Juli. VRAAG: Wat kost kampeoren op de heide hij Naarden, Laren en Baarn? ANTWOORD: Bij Naarden: ons niet bekend. Bij Laren: terrein bij villa Rondom Zon 0.25 p. p. Terrein bij het Zeveneind 0.75 tot 1 pet- week per tent. Terrein tusschen café De Heide bloem en het Laarder Wasclimeer (Oooisch na tuurreservaat)-voor een tent met een grondop- pervlakte van IS vierkante weter f 0.50 per weekeind of 1.— per week of gedeelte van een week. Bij Baarn: Terrein bij boerderij aan den Rijksweg (eigenaar G. A. Schothorst): 3J per dag en per tent.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10