9 IVO H O L R.K. fractie tegen de vaste lasten-ontwerpen. MAGGI' V R IT DAG 5 JUNI 1936 RAARtE M'S DAGBLAD S Vrachtauto te laat opgemerkt. Zeventigjarige bij verkeersongeluk om het leven gekomen. Donderdag is op den rijksweg onder de ge meente Susteren de 70-jarige F, Vaessen uit Holtum, gemeente Born, door een vrachtauto uit Heerlen aangereden en op slag gedood. De heer Vaessen die met zijn fiets uit de rich ting Holtum kwam aanrijden heeft de auto, welke in de richting Sittard reed, niet tijdig opgemerkt. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen, waardoor de auto in een greppel terecht kwam. De bestuurder liep daarbij eeh lichte verwonding aan het gelaat op. HET FOKKERFEEST OP SCHIPHOL. Het programma voor de feestelijkheden op Schiphol van Zaterdag a.s. ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den heer A. H. G. Fokker als vliegtuigconstructeur en vlie ger is thans definitief samengesteld. De ont vangst van de gasten heeft te half drie pre cies plaats in de Fokker loods. Ongeveer tusschen half vier en vier urn- wordt met het vliegprogramma een begin gemaakt, tiet stationsgebouw is behalve natuurlijk voor reizigers dien dag geheel gereserveerd voor de genoodigden van Fokker. Alle nummers van het programma zullen door middel van luidsprekers worden aange kondigd en verklaard. Met het oog op de te verwachten verkeers drukte zal het niet geoorloofd zijn, op de langs het vliegveld loopende wegen te blijven staan of te parkeeren. Auto's van het be zoekend publiek parkeeren op het daartoe aangewezen terrein bij de militaire hangars. Beleedigende uitlating voor Het openbaar onderwijs. Geen reden voor een strafvervolging. Bij de beantwoording van de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vervoorn betreffende het instellen van een strafvervol ging tegen een op een vergadering te Slie- drecht opgetreden spreker, wegens een voor het openbaar onderwijs in beleedigenden vorm gedane uitlating (er zou zijn gezegd, dat de openbare scholen zouden zijn verworden tot broedplaatsen van socialisme en communis me), zegt de minister van Justitie o.m. het volgende Waar de bedoelde uitlating voor een nauwkeurige beoordeeling, waarvan overigens volledige bekendheid met het verband, waar- In zij werd gedaan, noodig is volgens de in gewonnen ambtsberichten op een ledenver gadering eener plaatselijke kiesvereeniging en dus niet in het openbaar heeft plaats gehad, kan, daargelaten of het gezegde valt te be schouwen als een opzettelijke uitlating in beleedigenden vorm over een groep van de bevolking, overtreding van artikel 137 c van het wetboek van strafrecht niet aanwezig ge acht worden. Voor het instellen eener straf vervolging bestaan derhalve geen termen. De moord in den IJpolder. Twaalf jaar geëischt. Verdachte blijft ontkennen. Donderdag is voor het Amsterdamsche Hof in lrooger beroep behandeld de zaak tegen S., beter bekend als „de Mop", die door de recht bank vrijgesproken was van den in den nacht van 28 op 29 September 1933 op het erf van een eenzame boerderij in den IJpolder op den arbeider G. Verhoeven gepleegden moord, Verd. blijft ontkennen. Juffrouw de W. die vroeger eens een mo tortochtje met „De Mop" heeft gemaakt en daarna zijn kamer bezocht, heeft daar een revolver en kogels gezien. Later was ze nog eens op zijn kamer geweest en had toen over de revolver gesproken. S. had toen gezegd „je moet je sm.houden". Proc.-generaal: Toen hij u de revolver liet zien, heeft hij toen niet gezegd: „Dat kan nog wel eens te pas komen". Get.: Ja. Verd.: Ze vertelt onzin. De juffrouw vertelt nog, dat ze S, In den polder Arie noemen. Een andere getuige vertelt, dat S. gezegd had: „Ik heb vannacht een vent, die met een meisje zat te vrijen, door zijn hoed of zijn kop geschoten. Ik hoop maar dat hij dood is, dan maken ze me niks". Dienzelfden avond had getuige in de courant gelezen, wat er gebeurd was in den IJpolder, hij had zich bij de politie als getuige aange meld. S. had aan een der get, in verband hiermede zijn revolver in bewaring gegeven en ook de patronen. De revolver had S. later terug gehaald. „Toen ik thuis was en hoorde dat er een moordgeschiedenis in de krant stond aldus getuige zei ik tegen L. (een kennis van me) „ik wil die patronen weg hebben en toen heeft die ze in het water gegooid". Pres.: Waarom bent u niet direct met dat verhaal gekomen? Get.: Ik was bang voor „De Mop". Get. L. bevestigt de verklaringen van den vorigen getuige. Ook aan hem had verd. ver teld, dat hij een „gijntje" in den polder had gehad en dat hij op een jongen had geschoten. Get. had de kogels uit zijn tabaksdoos gedaan en in 't water gegooid. Het meisje, dat met den vermoorde eenige minuten in de schuur is geweest, herkent in verd. niet den man, die de deur van de schuur had opengerukt en op haar en Verhoeven een zaklantaarn had gericht. De man, die indertijd in de strafgevangenis te Haarlem was gedetineerd en die eveneens van de geschiedenis op de hoogte zou zijn ge weest bevestigt in groote trekken de verkla ringen van de vorige getuigen. De advocaat-generaal zegt in zijn requisi toir, dat er zeer veel bezwarende aanwijzingen tegen verdachte bestaan, die verdacht wordt van een zoo laf en zwaar misdrijf. Verdachte is negen maal veroordeeld, samen wegens 12 diefstallen, steeds gepleegd in den nacht op boerenerven. Het zou dus niet te verwonderen zijn, wanneer deze man in den nacht van 27 op 28 Sept. 1933 op het erf is geweest, met de bedoeling.een fiets uit het schuurtje te nemen. Spr. acht den doodslag bewezen en requireert een gevangenisstraf voor den tijd van twaalf jaar. De zitting wordt dan geschorst tot Maandag I middag 2 uur. De verdediger mr. H. G. Stibbe gal dan zijn pleidooi houden, K. L. M. vliegt hoog boven de Alpen. Zuurstofvoorziening plaats. heeft Nieuwe lijn op Rome geopend. Een speciale A.N.P.-verslaggever seint ons uit Rome d.d. 4 Juni, Nadat Dinsdag de K.L.M. haar aandeel in den luchtdienst NederlandItalië had her nomen, hebben heden eenige vertegenwoordi gers van de pers, in gezelschap van K.L.M.- officials, met den nieuwen dienst kennis ge maakt. Zooals men weet zal de K.L.M. tezamen met de „Deutsche Lufthansa", waarbij zich later de Italiaansche „Avioline" zal voegen, een geregelden dienst onderhouden tusschen Nederland en Italië. Verleden jaar reeds werd tot Milaan gevlogen. Thans is deze lijn door getrokken tot Rome. In de „Jan van Gent", die speciaal voor de vlucht over de Alpen is ingericht met zuurstofapparaten, de-icers, automatische stuurinrichting en aanvlieg- peiler, werd hedenochtend te Amsterdam ge start, onder de vertrouwde leiding van gezag voerder Parmentier, bijgestaan door Von Wey- rother als tweeden bestuurder. In Frankfort voegde zich bij het gezelschap dokter R. M. Slotboom van den geneeskundigen dienst van de K.L.M., die voorloopig de vluchten over de Alpen meemaakt om deskundige controle uit te oefenen bij het hanteeren der zuurstof apparaten, welke op het traject tusschen Zürich en Milaan, waar op een hoogte van on geveer zesduizend meter wordt gevlogen, in werking worden gesteld. Hoog boven de hoog ste toppen vliegend, liet de Jan van Gent" het slechte weer, dat in Zwitserland heerschte, onder zich. Eerst bij het afdalen naar Milaan werden de passagiers in hagel en bliksem het zware weer gewaar. De tocht van Milaan naar Rome werd begunstigd door mooi weer. De „Jan van Gent", een Douglas DC-2, had onderweg alle comfort geboden en de passa giers hadden kunnen constateeren, dat het vliegen op groote hoogte; zelfs bij het heer- schende ongunstige weer, de reizigers voor het gevreesde „bumping" bijna volkomen kon vrijwaren. IN 1937 BLOEMENTENTOONSTELLING IN DEN HAAG? In verschillende dagbladen komen de laat ste dagen min of meer positieve berichten voor over een in 1937 te Den Haag te houden groote bloemententoonstelling. Al kan niet worden ontkend dat zeer ernstige plannen daartoe in voorbereiding zijn, de commissie van voorbereiding verzoekt ons te willen mel den, dat nog geen enkel positief besluit in deze genomen is. Ged. Staten hebben aan Prov. Staten voor gesteld niet aan het waarborgfonds van deze tentoonstelling deel te nemen. Tegen „het blonde gevaar" jaar geëischt. Wegens overtreding der Landbouwcrisiswet. Donderdagmiddag heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 26-jarige chauffeur H. H. A. C., beter bekend onder zijn bijnaam: „het blonde gevaar", thans gedeti neerd,1 die eind Februari j.l. na een sensatid- neele achtervolging door de Rotterdamsche politie is aangehouden, terwijl in de door hem bestuurde auto 420 K.G. Belgische margarine was verborgen. Het O.M. had hem overtreding van de landbouwcrisiswet het opzettelijk ver voer van margarine, welke niet door de ver- eischte documenten was gedekt ten laste gelegd. Verdachte bekende het feit. Het OM. was na het hooren van twee politie-ambtenaren van oordeel, dat verdachte in verband met zijn strafblad een ernstige bestraffing verdient. Daar verdachte, een berucht smokkelaar is, eischte het O.M. het maximum van een jaar- gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de margarine en de auto. maakt U in 5 minuten met een Maggi» Jus-tablet en wat boter of vet. Maggi» Jus is even lekker en even goed als zelfge maakte jus, maar goedkoper. Bij een tekort aan jus of bij vleesloze maaltijden, is dit nieuwe, smakelijke Maggi- product een uitkomst I Let op de naam "Maggi", de geel-rode etiketten en het fabrieksmerk "Kruissfer' JUSTABLETTEN (Adv. Ingez. Med.) Meisje levensgevaarlijk gewond. Doordat haar kleeren in brand raakten. Donderdagmiddag was het dertienjarige dochtertje van de familie W. Bruigom in Hoen- zedriel (nabij Kerkdriel) aan het spelen in een hoop smeulend papier. Plotseling vatten haar kleeren vlam en voordat hulp kon worden ge boden was het kind reeds met zulke vreeselijke brandwonden overdekt, dat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis in Den Bosch noodzakelijk was. De toestand was uiterst zorgwekkend. cMochê unite tanden, DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. (Adv. Ingez. Med.) Een zomerjurk een bleeke huiskleur,, dat past niet bij elkaar. AMILDA ZONNEBRUIN bronst en bruint Uw huid prachtig. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. (Adv. Ingez. Med.) Teruglevering van ondermelk weer verplicht. Met ingang van 14 Juni wijzigingen in de regeling aangebracht. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt met in gang van 14 Juni a.s. de regeling in zake verplichte teruglevering van on dermelk wederom in werking te stel len, echter in eenigermate gewijzigden vorm, terwijl dan het terugleverings percentage vermoedelijk 5% zal bedra gen. Daarbij ligt het in het voornemen te laten vervallen de voorheen bestaande verplichting der z.g. B-bedrijven, tot contingenteering van de productie van melkpoeder en gecondenseer de melk, terwijl voor wat de z.g. A-bedrijven betreft, in overweging is, te doen vervallen de con tingen teering van het bijkoopen van melk. Voor de B-bedrijven en die A-bedrijven, welke vrij wenschen te zijn in hun melkbij- koopen, zal echter de productie van kaas wor den gecontingenteerd op een nader bekend te maken datum. De onthulling van het monument voor de Koningin- Moeder. Groote belangstelling in Den Haag. Over de onthulling van het monument ter herdenking van de Koningin-Moeder in het rosarium in Den Haag. waaromtrent we Don- derdog reeds in een deel onzer oplage een en ander hebben gepubliceerd, kunnen we nog het volgende melden: Op het terrein was een aantal padvindsters van het Nederlandsche Padvindsters Gilde aanwezig, om de autoriteiten naar de voor hen bestemde plaatsen te geleiden. Het bazuingeschal, dat de aankomst der vorste lijke personen aankondigde, werd gegeven door 4 trompetters der huzaren, die zich daartoe bij het hek hadden opgesteld. Nadat de burgemeester, namens het ge meentebestuur, het monument aanvaard had, éiechtte hij aan het gedenkteeken een krans. De Koningin liet vóór de kranslegging dooi de vereenigingen begon, bij zich ontbieden de heeren Dupuis en Brandes, de bouwmees ters van het monument. Nadat H. M. zich eenige oogenblikken met hen had onderhou den, werden zij aan de vorstelijke gasten voorgesteld. De Koningin had vervolgens een onderhoud met de dames en heeren van het comité. De voorzitter van het comité de heer de Coster ontving uit de handen der Ko ningin het officierskruis in de huisorde van Oranje. Alvorens het terrein te verlaten, heeft het vorstelijk gezelschap de verschillende bloem stukken in oogenschouw genomen en het monument nader bezichtigd. De vorstelijke personen woonden de kranslegging namens de vereenigingen geheel bij. Toen het gezelschap zou vertrekken speelde de muziek het Wilhelmus, door allen staande medegezongen, waarna een „Leve de Ko ningin" weerklonk, waarmede alle aanwezigen luide instemden. Vervolgens vertrokken te kwart over vier de Koningin en de Prinses met haar gasten. De stoet reed zeer langzaam door de Jozef Is- raëlslaan. H. M. werd door het dicht opeengepakte pu bliek stormachtig toegejuicht. De meisjes die er voor zorgden dat, toen de Koningin op een knop gedrukt had, het mo nument zichtbaar werd, waren uit verschil lende milieus, hetgeen opzettelijk zoo georga niseerd was, om op deze wijze symbolisch de geheele burgerij te vertegenwoordigen. TWEEDE KAMER Kansen op aanneming zeer gering geworden. DEN HAAG Donderdag. Met groote aandacht heeft de Kamer ge luisterd naar de niet alleen belangwekkende, maar ook zeer belangrijke rede van den heer Goseling over de wetsontwerpen inzake loo pende hypotheek- en pachtovereenkomsten en maatregelen ter verlaging van sommige vaste lasten en van hure" Voordat evenwel de leider der Katholieke fractie het woord kreeg, kwam eerst nog de heer Lingbeek verkla ren, dat hij, dus de Hervormd Gerefor meerde fractie, in het ontwerp betreffende de huurverlaging een schromelijke bevoor rechting van huurders boven verhuurders ziet, waarvan hij niets wil weten. Hij is nog altijd tegenstander van de valuatie. Maar die zou hij toch minder erg vinden dan het huurverlagingsontwerp. En ook sprak eerst nog de Anti-revolution- naire heer van den Heuvel, wiens fractie leider, de heer Schouten, evenwel nog nader zijn standpunt zou komen aangeven. Den heer van den Heuvel was het er voornamelijk om te doen de bezwaren tegen aantasting van het burgerlijk contractenrecht door de ontwerpen, welke vooral door den heer De Geer breed wa ren uitgemeten, zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. Met name door erop te wijzen, dat er reeds meermalen de Crisispachtwet noemde hij o.a. aan dat recht is geraakt, en dat in de overtuiging van vrijwel iedereen voorstellen als de onderhavige volkomen rede lijk zijn, zoodat z.i. de meening dat door de maatregelen het crediet zal worden geschokt, ongegrond is te achten. Het landbouwhypo- thekenontwerp lachte den afgevaardigde daarom wel toe. Maar voor het vaste-lasten- en-hurenontwerp had hij minder bewonde ring. De heer Goseling behandelde de aange legenheid van de vaste lasten in verband met ds seer in den breede. Hij stelde namelijk voorop, dat het oordeel over het vraagstuk der vaste lasten inhoudt een oordeel over een belangrijk deel van het Regeeringsbeleid in zijn geheel. Want de kwes tie der vaste lasten mag niet worden be schouwd als hoofdzakelijk een debiteuren- vraagstuk, doch moet worden bezien in het kader van den algemeen en economischen toe stand, moet worden geplaatst in de omlijsting der algemeene economische politiek, ten aan zien waarvan geldt, dat er een innig verband bestaat tusschen volkshuishouding en staats huishouding, wijl een werkelijk evenwicht in de Rijksbegrooting niet kan worden verkregen zonder dat de lijst der verlaging van de kosten der volkshuishouding wordt gevolgd; en dat herstel van de rentabiliteit van het bedrijfs leven het doel moet zijn, dat moet worden be reikt. En nu zou, betoogde de heer Goseling, de bloot natuurlijke aan passing slechts kun nen voeren tot liquida tie van het bedrijfs leven, een welbewust afzien van aanpassing beteekenen. De maat regelen der aanpas- cingspolitiek van de Regeering voeren niet tot het beoogde doel Noch op het terrein van den landbouw, noch op dat van de scheepvaart, noch op dat van de industrie. De onzekere resultaten van de politiek der Regeering verliezen hun beteekenis, als ze bezien worden in verband met de nog steeds toenemende werkloosheid. Van welke zijde de deflatiepolitiek ook wordt benaderd, de resultaten zijn onbevredigend en veelal zorgelijk. Met deze aanpassing komen we er niet, althans niet zonder bedenkelijke verzwakking van de volkskracht. Het groote probleem blijft de disharmonie tusschen de waarde van het geld en de waar de van de goederen. En wat nu de Wetsontwerpen aangaat, de individueele behandeling zal de kans op ver laging van de kosten van levensonderhoud buitengewoon klein maken. Ten aanzien van de hypotheken ligt de. kern van het probleem in de hoofdsom. Zonder die aan te tasten komt men er niet, zeide spreker. En wat ten aanzien der landbouwhypotheken wordt voor gesteld komt neer op de zeer afzonderlijke agrarische surséance van betaling, waarvan het resultaat bovendien vrijwel nul en alleen teleurstelling, zal zijn. De maatregelen betref fende vaste lasten en huren beteekenen verder de eenzijdige hulp voor niet-draagkrachtige hypotheekbanken. Terwijl de huurverlagings- regeling, naar sprekers oordeel, door den eisch, dat eerst moet worden gezocht naar een goed- koopere woning, zal neerkomen op een door de huurkamers geregelde communale migratie, oftewel gemeentelijke verhuizing. In de ontwerpen ontbreekt op die manier een proeve van regeling van een stimulatie tot behoorlijke en bevredigende aanpassing. Ook zullen de ontwerpen niet op afbetaling kun' nen worden aanvaard. Want de Regeering heeft verklaard, dat ze niet verder wil gaan: en dergelijke maatregelen, die slechts onder deden betreffen, roepen alleen maar nieuwe moeilijkheden op. Wat, de devalutatie aangaat, ofschoon de heer Goseling duidelijk deed uitkomen, dat hij daarin den heilbrengenden maatregel ziet, legde hij er zich bij neer, dat de Regeering geen debat over die aangelegenheid wil aan gaan. Onder opmerking overigens, dat deva luatie niet behoort tot de richtinggevende politiek. Devaluatie is te beschouwen als een operatie, die noodig kan zijn om in het leven blijven mogelijk te maken. De operatie zelf kan het herstel niet brengen, maar kan voor waarde zijn voor herstel, En daarnaast merkte de afgevaardigde ook op, dat cle onzekerheid en de spanning en de moeilijkheden steeds grooter worden en zich steeds sneller herha len; waarnaast het gevaar groeit dat „anderen den dienst zullen uitmaken". 't Was duidelijk, dat de heer Goseling liefst spoedig tot devaluatie zou overgaan. Ten aanzien van de wetsontwerpen is het voorloopig standpunt der Katholieke fractie, dat zij niet geschikt zijn om er iets goeds mede te bereiken voor de belangen van heel het volk, welke belangen de verantwoordelijkheid der Katholieke fractie bepalen. Dat ziet er dus donker uit voor de ont werpen. En het werd er niet helderder op, toen bleek dat de heer Schouten buitengewoon ernstige bedenkingen heeft tegen beide ont werpen hij is het geheel eens met den heer De Geer en dat dus in de Antirevolutio naire fractie niet eenstemmig wordt gedacht over de aanvaardbaarheid van het landbouw- hypothekenontwerp, dat althans in den heer Van der Heuvel een verdediger vond; en dat anders dan het vaste-lasten-en-huur-ont- werp, hetwelk wel als gedoodvonnist kan worden beschouwd nog wel een kansje op aanneming heeft. Ook al zullen de Commu nisten tegen beide ontwerpen stemmen, wijl ze er geen verlaging van vaste lasten van verwachten, en ook al bleek de Vrijzinnig- Democratische heer S c h i 11 h u i s allerminst een bewonderaar van de ontwerpen. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Uit een advertentie: Dit middel is goud waard, in den echten zin des woords, want het is onschadelijk, doeltreffend en goedkoop, men heeft een jaar er aan voldoende, naar gelang wat men kleurt. Afschrift. Attentie. Firma Theophile. Het is mij een genoegen te kunnen mededeelen. dat, na menig Kleurmiddel aangewend te hebben, alle met slecht gevolg, Het Kleurmiddel van de firma Theophile, om haar en baard te kleuren, ofschoon het niet volmaakt is, mij het meest voldaan heeft, bij gevolg aan beveling verdient. U kunt dit publi- ceeren mijnentwege. Amsterdam, Jan. 1884. (is get.) S. S. v. OSS. Rood. grijs of wit hoofdhaar, tevens baard, kunt U kleuren in blond, bruin of zwart, onzichtbaar, kleurhoudend en onschadelijk. Uw bestellingsbrief ontvangt U terug. De verpakking is zoo. dat men niet ver moeden kan wat U ontvangt. Bond voor Staatspension- neering. De Bond voor Staatspensiónneering heeft in Krasnapolsky te Amsterdam zijn zeer druk bezochte 35ste jaarvergadering gehouden on der voorzitterschap van Jhr. R. de Muralt. Deze noemde het in zijn openingsrede een schandetoestand. dat arbeiders, die hun leven lang hebben gezwoegd als zij oud en versleten zijn. hun toevlucht moeten zoeken bij diaco nieën. armenhuizen en soms zelfs wel in ge vangenissen. Ook al was er de laatste jaren wel iets bereikt, toch vielen zeker nog wel 70.000 uitgestotenen buiten de bestaande wetten. Spr. oefende critiek op de houding van Vrij zinnig Democraten en Vrijheidsbond, die be weren voorstanders van staatspensiónneering te zijn, en prees het optreden in de Kamer van het Christen-Democratische Tweede Ka merlid, Van Houten. Het moge een waarschuwing voor de andere politieke partijen zijn. dat het hoofdbestuur een brief heeft ontvangen van de N.S.B. met de mededeeling, dat deze beweging, wanneer zij het volgend jaar in de Kamer vertegen woordigd zal zijn, de kwestie der staatspen siónneering aan de orde zal stellen, (Geroep: „beloften"). Jhr. de Muralt besloot zijn rede met de ver klaring, dat men zich niet langer door de po litici in de luren zou laten leggen. Australisch minister te Amsterdam. Dr. Earl Page, waarnemend eerste minister en minister van handel van Australië is Don derdag in gezelschap van zijn echtgenoote en een hooge Australische beambte op Schiphol aangekomen, op zijn doorreis naar Kopen hagen. De minister bracht den geheelen dag door met ..sight-seeing" van Amsterdam. Zondagavond zal het gezelschap weer via Amsterdam naar Londen terugkeeren. Eisch tegen Witte Nelis" zes jaar. Wegens inbraak in zuivelfabriek in Nunspeet. Voor de rechtbank te Zwolle heeft zich Don derdagmorgen de leider en aanvoerder van de berucht geworden ,,dynamiet"-bende, de 39-jarige C. N. de V. uit Amsterdam, die ech ter vooral onder zijn bijnaam „Witte Nelis" bekend is geworden, te verantwoorden ge had wegens zijn aandeel in de inbraak welke in den nacht van 14 op 15 Januari j.l. te Nun speet in de zuivelfabriek der N.V. J. E. Schaap en Co. aan den Elburgerweg aldaar is ge pleegd. De mededaders van „Witte Nelis" hebben de vorige week terecht gestaan. Tegen hen werd toen resp. zes en vier jaren gevangenisstraf geëischt. Witte Nelis ontkende elke schuld aan de bewuste inbraak. De officier van justitie achtte de schuld van Witte Nelis bewezen en eischte deswege zes jaren gevangenisstraf. Uit baldadigheid op zijn dienstmakker geschoten. Eisch tot schadevergoeding door den Staat afgewezen. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Tijdens een militaire oefening op 28 Juli 1931 te Laren richtte de soldaat W. A. van der P. uit balda digheid een geweer, dat met losse patronen geladen was, op zijn dienstmakker P. T. Hij haalde den trekker over en trof T. zoodanig, dat deze zeer ernstig werd gewond. Van der P. werd terzake door den krijgsraad te 's-Her- togenbosch veroordeeld. De familie van T. stelde een vordering tot schadevergoeding in, primair tegen den staat, en voor het geval deze niet veroordeeld zou worden, tegen de familie van den dader. In eerste instantie heeft daarop de Haag- sche rechtbank bij vonnis van 4 December 1934 de vordering tegen den staat toegewezen. De staat ging van deze uitspraak in hooger beroep, ingevolge waarvan de pleidooien voor het gerechtshof werden gehouden op 1 Mei j.l., en wel voor den staat door mr. Wolterbeek Muller, voor de familie T. door mr. Paets en voor de familie Van der P. door mr. van Op stal. Het gerechtshof, heden in deze zaak arrest wijzend, was met de rechtbank van oordeel, dat Van der P. ten deze niet heeft gehandeld, als orgaan van den staat, omdat hij niet heeft gehandeld binnen den formeelen kring van zijn bevoegdheid, zoodat de staat niet rechtstreeks krachtens art. 1401 B.W. aansprakelijk is te achten. Voorts overwoog het hof, dat de aansprake lijkheid van den staat ten deze ook op geen enkel ander, wettelijk voorschrift kan zijn ge grond. Op grond hiervan verklaarde het hof de fa milie T. niet-ontvankelijk in haar vordering tegen den staat, doch wees de zaak terug naar de rechtbank, om de subsidiaire vordering te onderzoeken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5