De vertraging van het Duitsche antwoord. Crisisbesluiten. Hei Bdmtydikste 53e Jaargang No. 16245 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 10 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 O Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1-75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-. Overlijden 600.-, Verlies ran Hand, Voet ot Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- ot Beenbreuk 30.— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ15.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 Juni. Winston Churchill. De Engelsche oud-minister Winston Chur chill heeft het voorzitterschap van de Engel sche afdeeling der vereenigïng „New Com monwealth" aanvaard, die streeft naar de in stelling van een internationale politiemacht om agressieve staten te bedwingen. Een merkwaardig geval. Churchill, vroeger libe raal, later conservatief, thans als fel impe rialist en „diehard" beschouwd en behoorend tot den rechtervleugel van de conservatieve partij, heeft zich uitgesloofd voor de opvoe ring van Engelands bewapening. Nu hij zijn zin heeft gekregen, nu de gansche oorlogs industrie op top-capaciteit werkt aan de uit voering van een geweldig nieuw bewapenings program, toont hij zich plotseling actief 'voor stander van een internationale politiemacht en schrijft in een brief aan Lord Davies dat hij tenvolle erkent, dat het alternatief voor een vrede-door-recht een ontzettende oorlog zou zijn, die de vernietiging der beschaving zou beteekenen. Onze Londensche correspon dent, die er in dit nummer over schrijft, merkt op dat Churchill's nationalistische be wonderaars ontsteld zijn over deze nieuwe wending. En geen wonder, zoU men zoo zeg gen, want hun streven is natuurlijk dè uiter ste bewapening op grond van totale concen tratie op de eigen landsbelangen. Dat men zelfs met de geweldigste strijdmiddelen de bedreiging door het luchtwapen niet van de eigen bevolkingscentra kan afwenden en dat een volgende oorlog niet meer beheerscht zou worden door zegepralen te velde en ter zee, maar door stomme, brute wederzij dsche ver nietiging van de burgerbevolking en de steden kunnen en willen deze menschen men vindt hen in ieder land zich niet voorstel len. Zij denken in termen en begrippen van vroegere oorlogen. Velen hunner negeeren Zelfs de beperkte luchtvaart-ervaringen van 19141918, thans technisch volkomen verou derd, en praten en schrijven maar liever over historische gevallen van eeuwen geleden. In ons land kennen wij hen ook. Het geval-Churchill is een nieuw belang wekkend symptoom van dezen tijd. Het toont dat zelfs een bewapenaar a outrance van een der machtigste mogendheden zich niet meer bevredigd acht met de oude drogredenen, in den trant van: „Als gij den vrede wilt, bereidt u ten oorlog". Churchill, die ongetwijfeld sinds jaren door alle soorten pacifisten als een hunner felste tegenstanders wordt beschouwd, maakt thans een onmiskenbare zwenking in de richting van het pacifisme. Hij weet trouwens precies hoe de zaken staan. Hij weet dat een volgende oorlog niet meer zou lijken op 19141918, evenmin als die strijd nog gelijkenis had met de Napoleontische oorlogen om te zwijgen van b.v. Nederland's Tachtigjarige oorlog tegen Spanje. Al die geschiedenis zal zich nimmer meer herhalen. De oorlog is ontwikkeld, tech nisch geperfectionneerd tot een hommen bru ten massamoord op enorme schaal. Blijkbaar heeft Winston Churchil's geweten hem ertoe gedwongen zijnerzijds mee te hel pen om een dergelijke ramp nog te pogen te verhoeden. Hij bomt laat, en een vroeger in zicht in de werkelijkheid had veel kunnen uitwerken. Maar hij komt nog. Hij heeft zijn invloed in zekere kringen, zoodat de aanwinst voor de oorlogsbestrijding belangrijk is. Best mogelijk dat hij ook nog eens in de Britsche regeering terugkeert. En hij wil handelen, helpen, actie voeren. Alle sceptische nietsdoeners en niet-helpers kunnen daar een voorbeeld aan nemen. R. P. De sportterreinen in Haarlem-Noord. Bij deze werkverschaffing werken thans 100 man. Openbare Werken is reeds eenige maanden geleden begonnen met de uitvoering van het werk voor den aanleg van sportterreinen en een speelweide in Haarlem-Noord, op de ter reinen ten Zuiden van de. Jan Gijzenvaart. In het begin werkte de aannemer slechts met enkele tientallen arbeiders, maar thans is dit aantal tot ongeveer 100 opgevoerd. Zooals men weet wordt dit object in werk verschaffing uitgevoerd. ERNSTIGE VAL. Dinsdagmorgen omstreeks 10.15 uur geraakte de 14-jarige D. v. W. op de Melkbrug met het voorwiel van zijn fiets in de goot. Hij kwacn hierdoor vlak voor een juist passeerende auto te vallen, waardoor hij zijn linkerbeen brak. De Ongevallendienst heeft hem behandeld, waarna de bestuurder van de auto hem naar 't Diaconessenhuis heeft vervoerd. De heer J. G. van Kessel. Lid van Provinciale Staten. Opvolger van wijlen den heer Th. G. C. Hooy in de Prov. Staten is de heer J. G. van Kessel, lid van den Gemeenteraad van Haarlem. De heer van Kessel werd 12 September 1880 te Overveen geboren en kwam na zijn school jaren in het bloemistbedrijf. Al zeer vroeg, op 17-jarigen leeftijd, had hij zitting in het be stuur van zijn vakvereeniging. Toen hij 19 jaar was. verliet hij het vak en werd handelaar in fruit, was hij nog is. In 1918 werd hij gekozen tot lid van den Raad van Bloemendaal. Na de annexatie, in 1927, kreeg hij zitting in den Haarlemschen Gemeenteraad. In de Bloemendaalsche vroed schap was hij de-eerste arbeidersvertegenwoor diger. De heer van Kessel vervult tal van functies in het openbare leven. Zoo is hij o.m. voor zitter van de St. Marcus-vereeniging van Aard appel- en Groentehandelaren te Haarlem, voorzitter van den Ned. R.K. Bond van Klein handelaren in Aardappelen, Groente en Fruit, tevens redacteur van het door dezen Bond uit gegeven vakblad en bestuurslid van de R.K. Middenstandsvereeniging Bloemendaal-Over- veen. Als de heer Van Kessel er in slaagt, eenige regelingen te treffen met het oog op zijn vele andere functies, zal hij de benoeming aan vaarden. Arr. Rechtbank. Aanbeveling' voor vacature van rechter. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem is ter vervulling van een vacature van rechter in haar college opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. H. J. Ferwerda, rechter-plaatsvervan- ger in de Arr. Rechtbank te Haarlem; Mr. J. H. P. E. Mijnssen, subst.-griffier bij de Arr. Rechtbank te Breda; Mr, L. Vliegenthart, Subst.-griffier bij de Arr. Rechtbank te 's Gravenhage. (Mi-. F. Tabingh Suermondt, subst-griffier bij de Arr. Rechtbank te Amsterdam is met het lot tegen een van bovengenoemde candi- daten afgevallen.) Den vlieger Viruly eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Men herinnert zich dat de heer Viruly on langs in een open brief aan minister Colijn zijn ontslag als reserve-officier had gevraagd, omdat hij, zooals hij schreef, voor de daad staande, toch nimmer een nationaal belang zou willen of kunnen dienen, „indien dit moest wezen door willekeurige, niet schuldige menschen te gaan dooden, met verlooche ning van een duidelijk christelijk beginsel". Thans is, blijkens een op pag. 3 uit de Staatscourant vermeld K. B. den vlieger eer vol ontslag verleend. De Groote Markt. Het reorganisatie-werk is over een week gereed. Openbare Werken heeft bij het uitvoeren van de reorganisatie van de Groote Markt geen tegenspoed. De aannemer kan geregeld doorwerken omdat het weer gunstig is. Een groot deel van den arbeid is dan ook reeds ver richt, Het storten van beton voor de nog te asphalteeren stukken is al begonnen en als het asphaltdek klaar is kan de Markt weer voor het verkeer geheel open gesteld worden. Zeer waarschijnlijk zal dit in het laatst der volgende week zijn, Donderdag of Vrijdag. De heele indeeling van de Markt is nu te zien, ook 't door 't trottoir afgescheiden deel bij de Vleeschhal waar de parkeerplaats voor auto's komt. De uitvoering van het wex*k geniet natuur lijk veel bekijks. Geregeld-staan er meer men schen te kijken dan er. werken. De Kwestie van het Westelijk Lucht-pact. (Van onzen Londenschen correspondent.) LONDEN, 9 Juni. Low, de vermaarde teekenaar van de Evening Standard, heeft dezer dagen een voorstelling gegeven van een in Hitler's paleis antichambreerend Britsch Kabinet. Baldwin, Eden, Simon en de anderen zijn al wachtend zoo oud geworden als Methusalem, getuige de tot den grond reikende witte baarden. De teekening gaf uitdrukking aan populair ge voel. Men vindt hier dat het uitstel niet kan worden verklaard uit de ongewisheid van den internationalen toestand. Deze wordt opgege ven in Duitschland als reden voor het uitstel. Ook zegt men daar dat de Engelsche vragen lijst naar aanleiding van het Duitsche plan zeer lang op zich liet wachten en dat dus Duitschland op zijn beurt veel tijd behoeft voor bestudeering en beantwoording van de vragen. In Engeland antwoordt men daarop dat het Duitsche plan moest worden be schouwd als een ernstige zaak, die kwesties van groot gewicht deed rijzen en die dus ter dege moest worden overwogen. De Britsche vragen zijn eenvoudig en rechtstreeksch en houden zich niet bezig met den onzekeren internationalen toestand, maar uitsluitend met het door Duitschland zelf ingediende vredesplan. Een antwoord er op behoeft daarom niet al den tijd te eischen dien het klaar blijkelijk eischt. De vragen zijn gesteld om uit het antwoord een duidelijker voorstelling te krijgen van wat Duitschland met dit en dat punt bedoelt. Het behoeft zich niet bij voor baat te verbinden. Het behoeft niet zijn kaarten op tafel te leggen. Het behoeft niet te zeggen wat het voornemens is te doen. De be antwoording der vragen moet misverstand in onderhandelingen helpen verhoeden. Men begint zich thans in Londen af te vra gen of Hitier werkelijk wil onderhandelen en of zijn vredesplan werkelijk een ernstig voor stel was. Sceptici meenen dat het slechts aan de wereld werd gegeven om den schok van de Rijnlandbezetting wat zachter te doen aan komen. Zij gelooven niet dat het ooit tot onderhandelingen zal komen. Zij baseeren dit geloof op een fundamenteele moeilijkheid. Duitschland is n.l. niet bereid zich wat zijn luchtmacht betreft te beperken tot de be hoeften van één mogendheid. Het wil blijkbaar één luchtmacht als tegenwicht voor de Rus sische en een andere als tegenwicht voor Frankrijk (of Engeland). Dat maakt pariteit in de lucht in West-Europa, een voorwaarde voor het Westersch Pact, onmogelijk. Indien Groot-Brittannië de onschendbaarheid van de Duitsch-Fransch-Belgische grenzen moet waarborgen, zoowel ten behoeve van Duitsch land als ten behoeve van Frankrijk en België, dan kan het geen inferioriteit in de lucht tegenover een van de mogelijke aanvallers ge- doogen. Waarschijnlijk houdt deze moeilijk heid het Duitsche antwoord op de Britsche vragen op. Maar in Londen acht men het uit stel hiermee niet gerechtvaardigd. Indien Duitschland van meening is dat het in de lucht even sterk moet zijn als twee andere mogendheden tezamen, als het dat voor zijn nationale veiligheid noodzakelijk vindt, dan kan het dit zeggen. Aanhouding fietsendief. De recherche heeft een 231-jarigen transport arbeider, wonende te Haarlem, aangehouden. Deze werd van diefstal van een groot aantal fietsen verdacht. De aangehoudene heeft be kend den laatsten tijd drie fietsen te hebben gestolen en verkocht. De rijwielen zijn gevon den en in beslag genomen. Dé aangehoudene is in bewaring gesteld'. Het onderzoek wordt voortgezet. Het groote rioleeringsplan voor Haarlem. Verkeert nog in een stadium van studie. Eenige maanden geleden deden wij uit voerige mededeelingen over het groote rio leeringsplan voor Haarlem dat door Open bare Werken wordt voorbereid. Wij hebben nu nog eens geïnformeerd hoe het daarmede staat. Ons werd verzekerd, dat nog geen be slissing gevallen is over de vraag welke keus Haarlem zal moeten doen in de verschillen de mogelijkheden die er zijn om het riolee- ringsvraagstuk tot een oplossing te brengen. Het voorbereidende werk voor dit zëer groote object is trouwens ook zoo omvangrijk, dat zoo'n beslissing waarschijnlijk pas over een half jaar genomen zal 'kunnen worden. De gemeente moet een keus doen uit plannen, om het rioolwater af te voeren naar zee of naar een der zijkanalen van het Noordzee kanaal. In het eerste geval behoeft het rioolwater niet gereinigd te worden, in het tweede geval zijn beide systeemen denkbaar. Tenslotte zou het ook uit te voeren zijn om het rioolwater naar de duinen te brengen, maar de kans dat de oplossing in die rich ting zal worden gezocht, achtte onze zegs man onwaarschijnlijk. Aan de gemeente Heemstede is gevraagd of met het maken der Haarlemmermeer plannen rekening gehouden .moet worden met de mogelijkheid dat Heemstede ook zal willen aansluiten op de loozing van het riool water die Haarlem zal maken. Een beslissing daarover is nog niet ge vallen. (Uit Staatsblad 1936 no. 757: Besluit van den 28en Mei 1936 tot wijziging van het Crisis Aal- en Palingbesluit 1935 IJ De crisis leidt tot bergen van problemen, Waaruit geen leek den weg meer vinden kan En tot een eindeloos besluiten nemen. Het Staatsblad doet getuigenis daarvan. Waarschijnlijk zal het u niet intresseeren, Hoe aal en paling worden klaargestoofd. De wijzen, die ons vaderland regeeren, Breken zich ook met dit probleem het hoofd. Op een moment komt zooiets aan de orde, Al is zijn plaats in het heelal maar klein, Het moet toch grondig overwogen worden, In 't nijver zwoegend ambtenaarlijk brein. Zoo'n bureaucraat met poovere betaling, Wordt door zijn chef aan deze taak gezet. Hij leeft nu (naar den geest) van aal en paling, Staat ermee op en gaat ermee naar bed. Zeer weldoordacht wordt zijn besluit genomen, Waarna de chef erin naar feilen speurt, Het kan dan nog niet in het Staatsblad komen, Vóór de minister het heeft goedgekeurd. Geen menschendrom is bij den doop aanwezig Zelfs niet de ambtnaar, die de opdracht kreeg, Hij is allang weer aan iets anders bezig. Zeg een besluit voor stroop of koekedeeg. Geen mensch voelt zich geneigd het stuk te lezen, Wanneer het eindlljk wordt gepubliceerd. Tenzij 't toevallig in zijn vak mocht wezen, Tien tegen een vindt hij het dan verkeerd, 'k Heb aal en paling bij den staart gegrepen, Hoewel ook elders tal van fuiken zijn, Het was mijn doel slechts even aan te strepen: Regeeren is een glibberig terrein. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Luisteren naar distributie Geeft den luisteraar den schijn Niet de radio te hooren, Maar zelf aan de bron te zijn. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. MedJ De verbreeding der Raaks. Door den Raad moet eerst een crediet gegeven worden. Het is reeds meermalen door ons medege deeld, dat de Raaks zal worden verbreed. Nu het oude schoolgebouw aan de Ged. Oude Gracht niet meer voor stempellokaal der werkloozen gebruikt kon worden, in ver band met den bouw van de brandweerka zerne, is een gebouw achter het hoek per ceel Ged. Oude Gracht-Raaks voor dit doel beschikbaar gesteld. Dit gebouw ligt evenwel achter de nieuwe rooilijn van de Raaks, zoodat de verbreeding daardoor niet in het gedrang komt. Het oude gebouw waarin vroeger de Burgerlijke Stand gevestigd was. wordt gedeeltelijk afgebroken, zoodat de Raaks 22 Meter breedte krijgt. Wanneer die verbreeding tot stand zal ko men valt nog niet te zeggen, want eerst moeten B. en W. nog bij den Raad komen om een crediet voor dit werk aan te vragen. DRONKEN BESTUURDER. De motorbrigade heeft gisteravond om kwart voor acht een 32-jarigen chauffeur uit Am sterdam aangehouden, die zich in beschonken toestand achter het stuur van zijn wagen had gezet en door de Zijlstraat reed. De man is naar het politiebureau overge bracht en in de loop van den nacht ontnuch terd ontslagen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De algemeene ledenvergadering der Ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal plaats hebben op Zaterdag 4 Juli a.s. in het Concert gebouw „De Vereeniging" te Nijmegen. Concentreert Engeland zijn aandacht op de Noordzee? Gevaar zou slechts via de „Lage Landen" dreigen. PARIJS, 10 Juni. (Reuter.) Naar aanleiding van een artikel van By water in de Daily Te legraph constateert Pertinax in de „Echo de Paris", dat. anders dan men gewoonlijk meent Engeland den Middellandsche zee-weg niet langer beschouwt als den voornaamsten slag ader van het rijk. Volgens Downingstreet zou het nationaal-socialistische Duitschland in de toekomst slechts te vreezen zijn, voorzoover het de „Lage Landen aan de Noordzee" zou bedreigen. Men zou zich niet langer onge rust maken over de uitbreiding van den Duitschen invloed in de richting van Triest en het opdringen van het pan-germanisme in midden-Europa. Velen zouden daarin zelfs een waarborg tegen Italië zien. I Het woord is aan.... Heine De Oosterlingen vereeren een gek als een profeet: wij echter houden eiken profeet voor gek. Ernstig spoorwegongeluk bij Napels. 15 dooden en 200 gewonden. NAPELS, 10 Juni (Reuter-A.N.P.) Tussclien Napels en Nola is een trein ontspoord. Er zijn 15 dooden en 200 gewonden. Nader meldt Reuter uit Napels: Het spoorwegongeluk heeft plaats gevonden bij Bufola. Drie wagons werden omgeworpen en uit de ravage zijn 15 lijken geborgen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De trein vervoerde vele arbeiders, die naar hun werk te Napels gingen. Het grootste deel der gewonden is in de zie kenhuizen te Napels opgenomen. Burgeroorlog in China niet meer te vermijden? Tsjang-Kai-S,jek van te slap optreden tegen over Japan beschuldigd. SJANGHAI, 10 Juni (Reuter-A.N.P.). Het binnendringen der Zuidelijke troepen in Hoe- nan maakt een burgeroorlog moeilijk te ver mijden. De politieke raad van het Zuidwesten beschuldigt Tsjang-Kai-Sjek er met verdub belde heftigheid van. dat hij wijkt voor de agressiviteit der Japanners. De Zuidelijken ontveinzen zich niet. dat hun strijdkrachten inferieur aan die der Nanking-regeering zijn, doch zij rekenen er op, dat in de door Nan king bestuurde gewesten de patriotten tot hen zullen overloopen. In zekere kringen beweert men, dat de actie van Kanton door de Japanners is geïnspireerd. Zal Kanton een autonome regeering vormen? PEIPING, 10 Juni (Reuter). De autoritei ten van Hopei en Tsjahar houden nauw voe ling met de Kanton-regeering. Het schijnt, dat een coalitie tegen Nanking verwacht kan wor den. In zekere kringen hier gelooft men. dat Kanton binnenkort een autonome regeering zal vormen om daarna over te gaan tot een militaire expeditie tegen Tsjang Kai Sjek. Het Italiaansche kabinet gewijzigd. Graaf Ciano wordt minister van buitenlandsclie zaken. pag. 4 De nieuwe Fransclie regeering heeft haar eer ste wetsontwerpen ingediend. pag. 4 Bij het instortingsongeluk bij Boekarest zou het aantal slachtoffers lxooger zijn, dan of ficieel is opgegeven, pag. 4 De behandeling van de vaste lasten ontwerpen is na de verwerping van het eerste artikel aangehouden. pag. 3 De scheepvaartonderhandelingen met Japan zijn geëindigd; overeenstemming is bereikt. pag. 3 Voor alle vreemde werkkrachten is een werk vergunning noodig. pag. 3 De Nederlandsche Bank heeft 41.7 millioen aan goud afgegeven. pag. 3 De heer Th. Hooy te Haarlem over leden. pag. 6 Nadere bijzonderheden over de verongelukte F 22. pag. 9 De Koninklijke keert 10procent divi dend uit. pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Winston Churchill. pag. 1 Gregorio Maranon: De politieke toestand in Spanje. pag. 4 Dr. E. v. Raalte: Het congres der Internatio nale Unie van Volkenbondsvereenigingen. pag. 6 Van onze Geneefsclien correspondent: De twintigste internationale Arbeidsconferentic pag. 10 Van onzen Londenschen correspondent: Sir Samuel Hoare's terugkeer. pag. 10 Van onzen Londenschen correspondent: Win- ston Churchill's nieuwe post. pag. 11 J. C. E.: Uit de groote stad. pag. 3 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 H. D. Vertelling: Doux Pays, pag. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1