Te machtig. Hei Befak$djkste 53e Jaargang No. 16246 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 11 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkèry: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim 175.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De autobotsing bij Ermelo. De jeugdige slachtoffers uit het ziekenhuis ontslagen. Zooals men zich zal herinneren, heeft op Hemelvaartsdag een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden op den straatweg te Erme lo. Een auto, waarin dr. Veeneklaas, de be kende geneesheer van de ambulance in Abes- synië, en zijn verloofde waren gezeten, raakte na het passeefen van een auto uit Haarlem aan het slingeren en reed tegen een boom. De ingehaalde auto kon niet meer uitwijken en reed op den voorsten wagen in. In de Haarlemsche auto waren gezeten de heer J. H. Senff met zijn zoontje en drie vriendjes. Hansje Senff werd zoo ernstig ge wond. dat hij een oog heeft moeten missen. Een der andere jongens, Jaap Sevensma, kreeg ernstige snijwonden in het gelaat, waardoor hij waarschijnlijk het gebruik van enkele wangspieren zal moeten missen. De andere twee jongens en de heer Senff kregen slechts lichte kwetsuren. Wij vernemen, dat de beide jongens Zater dag j.l. het ziekenhuis hebben verlaten en thans in de ouderlijke woning verder ver pleegd worden. Behoudens de onherstelbare verwondin gen is hun toestand goed. Felle brand te Wormerveer. Voor ƒ125.000 schade aangericht. In den afgeloopen nacht te omstreeks half twee werd de brandweer van Wormerveer ge alarmeerd voor een uitslaanden brand in de oliefabrieken „De Toekomst" der firma Bloe- mendaal en Laan, gelegen aan den Zaanweg te Wormerveer. Met groote hevigheid woedde de brand in de achter de eigenlijke oliefabriek staande kapitale opslagplaats van lijnkoeken. Een ge lukkige omstandigheid waardoor het gelukte de fabriek zelve te behouden was het feit, dat de branddeur, bij het ontdekken van den brand, nog tijdig door het personeel kon wor den gesloten. Ondanks de groote hoeveelheden water, welke In de vuurzee werden geworpen duurde het geruimen tijd voor de brand min derde. Als een enorme, fakkel verlichtte de brandende opslagplaats de rondom gelegen fabrieksgebouwen. Bij het licht viel goed waar te nemen, hoeveel toeschouwers zich met boot jes op de Zaan bevonden om den strijd tus- schen water en vuur gade te slaan. Tot ver in den omtrek kon men een hevigen vonken regen, welke op de in de nabijheid gelegen ge bouwen neerdaalde, waarnemen. Gevaar be stond er echter niet. Nadat gedurende anderhalf uur groote hoe veelheden water in de vuurzee waren gewor pen, verminderde dit zienderoogen en kon de brand als overwonnen worden beschouwd. De oliefabriek, die geen brandschade kreeg heeft toch door het vele bluschwater schade opgeloopen. De groote opslagplaats, ongeveer 30 x 30 Meter, waarin lijnkoeken waren opge slagen, is geheel door het vuur verteerd. De totale schade wordt, met inbegrip van de gebouwen en machinerieën, geschat op opge- veer f 125.000, welk bedrag door verzekering ge dekt wordt. AANRIJDING OP DE IEPENLAAN. Woensdagmiddag 12 uur had op de Iepen laan bij de Platanenlaan te Bloemendaal een aanrijding plaats tusschen den 15-jarigen wielrijder J. Th. de R., uit de Busken-Huet- straat te Haarlem en een auto bestuurd door den 26-jarigen F. M., wonende Duvenvoorde- straat Haarlem. De auto kwam van de Kle verlaan en reed met matige snelheid en be hoorlijk rechts in de richting station Bloe mendaal. De wielrijderkwam uit de Plata nenlaan en wilde rechtsaf de Iepenlaan inrij den. Zijn snelheid was echter zoo groot, dat hij de bocht niet voldoende klein kon nemen, met het gevolg dat hij tegen het linker voor spatbord van de auto opbotste. Zijn fiets werd vrijwel geheel vernield. De jongen zelf kwam er met een schram aan zijn hoofd goed af. De auto werd licht beschadigd. Proces-ver baal werd opgemaakt. PERSONALIA. Voor het makelaarsexamen, uitgaande van de Nederl. Broederschap van gediplomeerde makelaars te Utrecht met officieele medewer king van diverse kamers van koophandel en fabrieken zijn uit Haarlem en omgeving ge slaagd: de heeren M. H. Wiersema en J. v. d. Valk te Bloemendaal, J. J. Fontijne. A. van Beem, W. Geerts en G. den Hollander te Haar lem, W. Schortemeijer te Santpoort, Joh. Bais. D. Beenhakker en J. C. de Mayer te IJmuiden, J. H. Koning en J. H. B. Brink te Zand- voort. FILMVOORSTELLING VOOR OUDEN VAN DAGEN. De ouden van dagen uit verschillende in richtingen alhier zijn, naar wij vernemen, Woensdagmorgen de giasten geweest van het Frans Hals-Theater, waar voor hen vertoond werd de film „Het Witte Paard", waarover de directie van genoemd theater met moeite voor dien ochtend de beschikking heeft kun nen krijgen. De oudjes werden ook nog onthaald. De directie van het Frans Hals-Theater heeft hiermede uitvoering gegeven aan een zeer sympathieke gedachte. (De jongste Mount Everest expe ditie heeft haar pogingen om den top te bereikenmoeten opgeven.) De mensch is maar een nietig ding, Gelijk een stofje zoo gering, In 't groot heelal bekeken Toch heeft hij machtig veel volbracht, Ondanks zijn zeer beperkte kracht, Dat is niet te weerspreken. Hij steeg tot in de stratosfeer, Hij daalde diep in zeeën neer, Hij temde groote machten; Als water, electriciteit, Dat is wel een bijzonder feit Bij zoo geringe krachten. Hij overmeesterde de Pool In Noord en Zuid, als een symbool, Dat niets hem kon weerstreven; Hij klom uit het bewoonde dal Op woeste bergen zonder tal En bleef erbij in leven. Maar één berg is er, die zich niet Tot heden toe beklimmen liet, Hoe men ook mocht probeeren; Geeir nietig menschje stond nog op Zijn harden, sneeuwbedekten top, Hij wist zich te verweren. Weer trok een expeditie uit, Weer is zij op haar weg gestuit, Ondanks manmoedig wagen; In ongerepte majesteit Won Everest opnieuw den strijd En werd de mensch verslagen. Het vele dat de mensch volbracht, Geeft ons een trots in onze kracht, Waarin wij allen deelen; Maar ik beken, het doet me goed, Dat hij toch ook eens iets ontmoet, Dat hij niet klaar kan spelen. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheim houding en schriftelijke garantie. 2uii/eciH^s.mdech. „Radicaal0 GEN. CRONJéSTRAAT 135 - HAARLEM-N., TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Bloemendaal aan Zee. Hoe architect Van Nes er over denkt. Men zal zich herinneren dat de gemeente raad van Bloemendaal indertijd heeft goed gekeurd, dat aan den ste'd ebouwkundige n architect, den heer K. C. van Nes te Apel doorn opgedragen werd zijn denkbeelden kenbaar te maken over een uitbreidingsplan voor Bloemendaal aan Zee. Naar wij vernemen heeft de .heer Van Nes aan deze opdracht gevolg gegeven en zal zijn rapport rapport is eigenlijk een wat te weidsche naam: het zijn slechts enkele ge dachten omtrent de mogelijke ontwikkeling van Bloemendaal aan Zee in den Raad besproken worden, Daar het wenschelijk wordt geacht, dat de architect bij deze be sprekingen tegenwoordig is, zullen zij wor den gehouden in besloten zitting' van den Raad, zeer waarschijnlijk op Donderdag 18 Juni a.s,, indien de gezondheidstoestand van den heer Van Nes, die ongesteld is geweest, dit toelaat. Autotocht voor Ouden van Dagen. Derde lijst van giften. Hier volgt de 'derde opgave van de inge- komen giften voor den autotocht voor ouden van dagen: H. f 12.50 Mr. v. E. 5.— Mr. J. d. J. 2.50 Vrijwillige Liefdebeurs 25.— Haarl. Dagblad 10.— F. 5.— Incassodienst 11.05 B. 5.— V. D. 5.— H. 5.— d. W. 1-— v. S. 1 P. 2.50 K. 2.50 S. 2.50 L. 2.50 D. 2.50 25-jarig huwelijk 5.— H. D. 2.50 Mevr. P. 5— Personeel Haarl. Dagblad 13.30 d. W. F— Rotaryclub 21.85 f 149.20 N.B. Vorige opgave staat Regenten Hofje van Beresteyn dit moet zijn Hofje van Heit- huyzen. De rechtbank behandelt de inbraak in het belasting kantoor. Tegen één verdachte eischte de Officier drie, tegen de drie anderen twee jaar gevangenis straf. In den nacht van Donderdag, 23 op Vrijdag 24 April heeft de Haarlemsche recherche in samenwerking met de centrale recherche in Amsterdam in het belastingkantoor aan het Klein Heiligland vier inbrekers gearresteerd, die bezig waren de dikke deur van de kluis open te branden met behulp van een steek vlam. Aangezien het reeds een paar maanden bij de politie bekend was, dat de vier mannen het plan hadden een bezoek aan het kantoor te brengen, had men alle voorzorgen genomen. De omgeving was afgezet en zoodoende kon de politie de mannen rustig naar binnen laten gaan om hen op het juiste moment op hee- terdaad te betrappen en een groot aantal in brekerswerktuigen in beslag te nemen. Een 49-jarige koopman, een 32-jarige éta leur, een 39-jarige kok, en een 34-jarige rei ziger allen uit Amsterdam werden aangehou den. De chauffeur die hen had vervoerd werd eveneens aangehouden, na verhoor vrijgela ten, doch op nieuwe aanwijzingen Maandag gearresteerd, waarop hij bekende van het plan te hebben afgeweten. Hedenmorgen stonden de vier mannen,.voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hun was ten laste gelegd poging tot dief stal door middel van braak. De ontvanger der belastingen verklaarde, als getuige, dat op den bewusten nacht na de waarschuwing der politie in de kluis aan wezig waren twintig stuivers en één cent. Een Haarlemsch inspecteur van politie ver telde hoe de situatie in het kantoor was ge weest toen hij "binnentrad. Een tafel was te gen de kluis geschoven en met een zeil over dekt, waaronder een der verdachten, de koop man, bezig was met een snijapparaat het nachtslot uit de kluis te branden. De zaak werd tegen alle vier de verdachten tegelijk behandeld Zij bekenden alles. De koopman had voor het gereedschap gezorgd. Twee anderen heb ben van te voren het terrein verkend. De vierde bekende het initiatief te hebben genomen. In zijn requisitoir bracht de officier van justitie mr. A. R. Andringa hulde aan het adres van de Haarlemsche en Amsterdamsche recherche. Daar het bewijs was geleverd wilde spr. verder alleen over de strafmaat spreken. Hij meende onderscheid tusschen den koop man en de drie andere verdachten te moeten makèn.' Hij eischte derhalve tegen den koop man, die reeds tweemaal was veroordeeld, drie jaar en tegen elk der drie anderen twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief. Als verdediger van den étaleur meende mr. L. G. van Dam, dat hefc niet zeker was, dat zijn cliënt had deelgenomen aan strafbare handelingen en dat dit een strafbare poging tot diefstal met braak was. Hij vroeg wijzen de op het arrest van den Hoogen Raad van 19 Maart 1934 betreffende de objectieve pogings- leer vrijspraak en gaf overigens het inwinnen .van een reclasseeringsrapport in overweging. De raadsman van den reiziger, mr. H. O. Drilsma, meende dat verschillende handelin gen niet in den nacht van 23 op 24 April be gaan waren en behandelde uitvoerig de betee- kennis van 't door mr. v. Dam genoemde arrest Hij kwam tot de conclusie dat niet sprake van poging was maar van medeplichtigheid. Op deze gronden pleitte hij vrijspraak. Mi'. B. W. Stomps verdedigde den koopman en sloot zich bij de juridische uiteenzetting- van de vorige verdedigers aan. Hij achtte geen reden voor het eischen van een hoogere straf tegen zijn cliënt dan tegen de andei-e ver dachten aanwezig. Daarom vroeg spr. niet zijn cliënt zwaarder dan de anderen te straffen. Ook de raadsman van den kok, mr. H. E. Prinsen Geerligs was van oordeel dat zijn cliënt geen uitvoeringshandelingen had ver richt. Verder zette hij uiteen, dat verdachte niet moest worden' beschouwd als berucht inbreker. De uitspraak is door de rechtbank bepaald op 25 Juni. De aanrijding op den Amster- damschen Straatweg. De zaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Een 66-jarig Haarlemmer is op den avond van Goeden Vrijdag van verleden jaar ter hoogte van de Liedebrug op den Amster- damschen straatweg als bestuurder van een auto in botsing gekomen met een uit Haar lem komenden motorrijder, die bij deze bot sing op slag werd gedood. De officier bij de Haarlemsche rechtbank had in October 1935 tegen den autobestuur der f 5000 boete geëischt. subsidiair 50 da gen hechtenis met intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. Op 31 October bepaalde de Haarlemsche rechtbank bij interlocutoir vonnis dat het onderzoek onvolledig was geweest en wees de zaak terug naar den rechter van instruc tie. Op 20 Februari diende de zaak opnieuw en werden nog eenige getuigen gehoord, voor namelijk over de vraag of de automobilist rechts of meer naar den linkerkant van den weg had gereden, toen de botsing was ge schied. De officier van justitie persisteerde bij zijn eisch. De verdediger mr. A. Brueh drong aan op vrijspraak, omdat naar zijn meening er te veel ongewis was om een veroordeeling te laten volgen. Den vijfden Maart wees de rechtbank von nis. In verband met verdachtes leeftijd wilde zij geen vrijheidsstraf opleggen en veroor deelde hem derhalve tot f 2500 boete of 50 dagen hechtenis en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. Heden diende deze zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. De procureur-generaal mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten heeft negen getuigen a charge gedagvaard. Het Hof wordt gepresi deerd door mr. J. M. Jolles. „Verdachte, waarom bent u in beroep geko men?" vraagt de president. Verd.: „Ik heb voor mezelf de vaste en ab solute overtuiging, dat ik geen schuld heb. Ik reed rechts van den weg en ik ben rechts ge bleven. Direct na de botsing heb ik mijn auto verlaten en toen stond ik ook rechts van den weg". Nadat de deskundigen zijn beëedigd, zoodat zij de zitting geheel kunnen bijwonen, wordt als getuige gehoord de heer De Vries, opzich ter te Amsterdam. Hij was juist van plan aan de rechterzijde uit te stappen, toen aan de linkerzijde de motorrijder passeerde. Een paar seconden later had het noodlottige ongeluk plaats. Getuige had een harde klap gehoord. De motorrijder vloog over getuige's auto en kwam op den berm terecht. Na het ongeluk zaten er twee deuken in g.et.'s linkervoorspat- bord. Over het geheele autodek werden bloed- spatten-aangetroffen, wat er op zou wijzen, dat het ongeluk vlak bij de stilstaande auto plaats heeft gehad, dus op de linker weghelft. Getuige verklaart, dat de motorrijder vlak langs zijn stilstaanden wagen suisde, dus niet bij het passeeren te veel uithaalde, waardoor hij op het, voor hem, linkerdeel van den weg kwam. Pres.: (tot verd.): „Hebt u onmiddellijk na het ongeluk geremd?" Verd.: „Ja. zoo snel mogelijk. Later is ge bleken, dat ik 74 meter verder stilstond". Pres.: „Is het juist, dat u last van de zon had?" Verd.: „Ja, de zon scheen me recht in het gezicht. Ik had de zonneklep neergelaten en mijn hoed voorover gezet. Ik oriënteerde me door de paaltjes aan de rechterzijde van den weg. Daarom ook reed ik zooveel mogelijk rechts". Een bakkersknecht, die vlak bij de plaats woonde, waar het ongeluk heeft plaats gehad, had gezien dat de auto van getuige De V. rechts van den weg in de richting Amsterdam stilstond. De motorfiets, die op weg was naar Amsterdam, ging vlak langs de stilstaande auto en had een gang van hoogstens 30 K.M. Enkele seconden later gebeurde het ongeluk. De aanrijding zelf had getuige niet gezien. Volgens een monteur uit Haarlem, die op het rijwielpad in de richting Haarlem reed, had verdachte een snelheid van pl.m. 90 K.M. Ge> tuige had gezien, dat verd. enkele auto's op onverantwoordelijke wijze passeerde. Juist op Het woord is aan.... Hebbel Het publiek juicht een vuur werk toe, maar niet een zons opgang. het oogenblik waarop het ongeluk gebeurde had getuige omgekeken. Verdachte ontkent positief auto's te hebben gesneden". Hij had hiertoe geen aanleiding, omdat hij geen haast had. Een volgende getuige, die in zijn auto ach ter den verdachte had gereden, was van mee- niug dat verdachte niet rechts, doch op het midden van den weg had gereden en meer naar links was gegaan dan noodig was, wan neer hij een auto passeerde. (Vervolg onder laatste berichten) PROF. AALBERSE NEEMT ONTSLAG ALS RI.TKSBEMIDDELAAR 's-GRAVENHAGE, li Juni Naar wij ver nemen is prof. mr. P. J. M. Aalberse, voorzit ter van de Tweede Kamer, bij nader beraad tot het besluit gekomen, dat het gelijktijdig vervullen van de functie van rijksbemiddelaar eventueel tot moeilijkheden zou kunnen lei den. Hij heeft daarom tot de Koningin het eer biedig verzoek gericht, hem als rijksbemidde laar in het 4e district eervol ontslag te willen verleenen. Hedenmorgen vertrok prof. Aalberse naar Genève, ter bijwoning van de internationale arbeidsconferentie, als le gedelegeerde der Nederlandsche regeering. De Brockway Mij. Voortzetting van het bedrijf? Naar wij vernemen zal waarschijnlijk eind dezer maand of begin Juli het aan crediteuren inzake de surséance van betaling der Brock way Mij. aan te bieden accoord gedeponeerd worden. In September zal dan weer een vergade ring van crediteuren volgen. In dien tusschen- tijd wordt het bedrijf voortgezet, zooals wij meldden. Wordt het accoord aangenomen, dan zal een van de voorwaarden voor reorganisatie, door den bewindvoerder, mr. F, J. D. Theijse, in zijn rapport gesteld, vervuld zijn. Wordt ook nog de tweede voorwaarde ver vuld, dan is het zeer goed mogelijk, dat nieuw kapitaal wordt gestort in de bestaande N.V. die het bedrijf dan gewoon voortzet, na reor ganisatie, zoodat er dan geen sprake behoeft te zijn van overneming van het bedrijf door een andere maatschappij of een combinatie. EEN BRIL VAN KEIP! GR. HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) Lr r> j T wt ivT ER GOEDKOOPER E E U W I N MEE i BEDDEN MEUBELEN. COMPLETE SLAAPKAMER vanaf ƒ23.50 BARTELJORISSTRAAT 5 GEN. CRONJéSTRAAT 71 (Adv. Ingez. Med.) Tot de stakers in Frankrijk behooren ook de Parïjsche „sandwichmen". Evenals in andere bedrijven het geval was weigerden zij de gebouwen der reclamebureaux te verlaten. Een nachtelijk tafereel in een der bureaux. De toestand in China. Tsjang Kai Sjek poogt een binnenlandsche botsing te voorkomen. pag. 4 In vele Fransche bedrijven werd overeenstem ming bereikt. pag. 4 Mussolini's houding inzake Oostenrijk's on afhankelijkheid. pag. 4 De vermoedelijke samenstelling van het ka binet Van Zeeland is bekend geworden. pag. 4 In de Belgische diamantindustrie is alge- meene staking uitgebroken. pag. 4 De II. V. A. boekte over 1935 een voordeelig saldo van f 4.170.540.65. pag. 4 De Regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot een belangrijke reorganisatie bij de spoorwegen. Pag. 3 Bij den Hoogen Raad is een voorontwerp van wet ingediend inzake een regeling van z.g. personcelfondsen. pag. 3 Tegen de plegers van de inbraak in het be lastingkantoor aan het Klein Heiligland te Haarlem is resp. drie en twee jaar gevan genisstraf geëischt. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. Mr. M. Kann: De politiek in de Ver. Staten. pag. 6 Amy Groskamp-ten Have. Een vrouw schrijft: Het is niet waar pag. 3 C. B. Spaansclie miniaturen: Spaansch schoolleven. J. B. Schuil over Openbaar eindexamen. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 10 H. D. Vertelling. Wilhelmine Baltmester: Een avontuur. pag. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1