Kleermakerij J. v. Dam Prima Maatcostuums st<#» AKKERTJES ■Hm AMSTERDAMSCHE BEURS VRAAGT EN DRAAGT VRIJDAG 12 JUNI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 9 IAAT/1EJOICHTIN Treinmachinist in aanraking met hoogspanningsstroom. Doodelijk ongeluk op het Amsterdamsche Centraal Station. AMSTERDAM. 12 Juni. In den vroegen morgen is op het Centraal Station, door een samenloop van omstandig heden. een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft geëischt van den ongeveer 50-jari gen machinist B. der Nederlandsche Spoorwe gen. De man was te ongeveer 6 uur ter hoogte van het eerste perron aan den arbeid op een locomotief, waarvan hij den vuurhaard op pookte. Hij gebruikte daarbij een ijzeren staaf, een z.g. vuurhaak, welk voorwerp, toen hij het op zijn plaats wilde leggen, in aanraking kwam met de electrische bovengeleiding. Het gevolg was. dat hij den hoogspanningsstroom door het lichaam kreeg en daardoor geëlec- trocuteerd werd. Hij sloeg tegen den tender en is vermoedelijk onmiddellijk dood'geweest. De geneeskundige dienst, die dadelijk ge waarschuwd was. heeft nog geruimen tijd ge tracht de levensgeesten op te wekken, doch deze pogingen hebben niet meer mogen baten. Het lijk is ter onderzoek naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. Een open brief van A. Viruly. In antwoord op sympathie-betuigingen. Met de bedoeling dat hij door de Vredes beweging op groote schaal verspreid zal wor den. heeft A. Viruly bij de Lantaarn-uitgeverij te Amsterdam, een Open Brief uitgegeven als antwoord op de sympathiebetuigingen ontvan gen naar aanleiding van zijn ontslagaanvrage als reserve-vlieger. De heer Viruly deelt mede, dat hij tot heden brieven van S'000 voorstanders heeft ontvangen en daarentegen slechts 4 van menschen ^die zijn daad afkeuren. De heer Viruly schrijft o.a.: „Ik heb gezegd, dat ik gewetensbezwaren heb tegen het dooden van menschen ter wille van nationale belangen; dat ik, mede door veel rondkijken in en bovenop de wereld, een tè duidelijke kijk op de relatieve waarden van nationale leuzen en vooroordeelen heb ge kregen dan dat ik terwille daarvan nog zou willen moorden. Meer niet. Het is een stand punt. dat vóór mij meer dan zestienhonderd menschen in Nederland hebben ingenomen. Het is het doodgewone standpunt van iemand, die naar de stem van zijn geweten wil luiste ren. Het beteekent, dat ik het „Gij zult niet dooden" niet lees als een oratorische figuur noch als een betoogde wenschelijkheid, maar els een duidelijk gebod; ik lees het als een simpele waarheid: als je doodt, zondig je tegen de je ingeschapen wet, welke voor jou en je medemenschen het belangrijkste behoort te zijn. Het beteekent dus eenvoudig, dat iemand gedaan heeft wat hij het beste vond. Hoe pret tig en waardevol het ontvangen van duizenden sympathiebetuigingen is, het is, wanneer het naar aanleiding van zulk een eenvoudige stel lingneming geschiedt, ook meteen een teeken, dat het de vredesbeweging aan kracht en over tuiging mankeert. Geen enkel officier zou aan een collega een sympathiebetuiging zenden, omdat deze een aanvalsbevel heeft uitgegeven en uitgevoerd. Zoomin men echter in het leger elkaar pleegt te huldigen voor het uitvoeren van soldatenplicht, zoomin moest er in een wereld van ruimer en menschelijker begrip pen een noodzaak bestaan tot het bewonderen van uitvoering van menschenplicht. De brieven, die ik ontving, beteekenen, zon der voorbehoud, de kostbaarste post welke ik ooit ontving door zooveel prachtige betuigin gen van ondanks alles ongeschokt geloof in de reeële geestelijke waarden, door zooveel warme hartelijkheid', door de duidelijke band tusschen overal, elkaar onbekende, overal in het land verspreid zijnde realisten. Tegenover een offi cierscasino, dat mij en mijn gezin verderen toegang weigert, staan honderden betuigingen van werkelijke kameraadschap van onbeken den. Er zijn tientallen telegrammen' van ver- eenigingen, handteekeningenlijsten uit hoog ste klassen van H.B.S.-en en een gymnasium, verzamelbrieven van fabrieksarbeiders, zeer veel blijken van instemming uit christelijke milieu's, er is een gezin, dat van plezier om de ontbijttafel gedanst heeft en een ander, dat om denzelfden reden in de rimboe van Su matra uit picniccen is gegaan, een bekend Amerikaansch blad neemt de zaak op, er zijn toegestoken handen van dokters en magazijn meesters en politiemannen en grenscommie- zen en postambtenaren en van een zendings- post en waarlijk te veel adressen om ze alle maal op te noemen.... en tóch: voelt U het niet als ik, dat dat alles niet genoeg is?" Tenslotte pleit de heer Virulv voor een nog krachtiger .propaganda voor dén wereldvrede. Het ongeluk met de „Lappland". Alleen de Zuid-Amerikaan Desmond werd gedood. AMSTERDAM. 12 Junö. Naar thans uit een ter hoofdstedelijke luchthaven ontvan gen bericht blijkt is bü de ramp van de F 22 „Lappland" van de Zweedsche luchtvaart- maatschappij A.B.A.. welk vliegtuig Dinsdae jl. vlak na den start te Malimoe door het afslaan der motoren moest landen en daar bij verongelukt is. slechts een doode te be treuren en wel de Zuid-Amerikaan Desmond. Volgens de dien dag ontvangen telegram men was ook een tweede ernstig gewonde, de Zweedsche ingenieur Söderberg aan de bekomen kwetsuren overleden. Waarschijn lijk is dit bericht ontstaan doordat deze pas sagier bij onderzoek oogenschijnlijk geen teek^nen van leven meer vertoonde, doch uit de thans ingekomen berichten blijkt, dat de gewonde bewusteloos is geweest en dat hij zelfs buiten gevaar is. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat aanbesteed het opnieuw maken van een ongeruimden remstoel in het buitentoe- leidingskanaal naar de middensluis te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noord zee kanaal. De hoogste inschrijver was R. Bijker te Haarlem voor f 5495 en de laagste de N.V. Aannemersbedrijf „Waterwerken" te Am sterdam voor f 3639. PERSONALIA. Mej. K. J. Borggreve uit Bloemendaal is te Leiden geslaagd voor het eerste gedeelte artsexamen. ZIET DE ETALAGES! VRAAGT STALEN TEL. 12236 GED. OUDE GRACHT 78 maakt bekend, dat al haar MAATKLEEDING op eigen atelier vervaardigd wordt, uitsluitend door kleermakers die bij de grootste kleermakerijen des lands hebben gewerkt. ONZE WERKPLAATS is ter overtuiging steeds voor het publiek toe gankelijk. Ons werk kunnen we dus TEN VOLLE GARANDEEREN. Deze week etaleeren wij een geheel nieuwe collectie stoffen Wij gaan dus voort, met 2 pantalons te leveren vanaf f 40. en noodigen een ieder uit een kijkje te komen nemen. (Adv. Ingez. Med.) Boot ramt een deur van de Oranjesluizen. Voorbijganger met fiets en al te water geslingerd. SCHELLINGWOUDE, 12 Juni. Heden morgen heeft een aanvaring ernstige schade aan een der sluisdeuren van de Oranjesluizen toegebracht, die gelukig niet tot zeer groote stagnatie voor het binnenscheepvaartverkeer heeft geleid. Het groote en nieuwe schip van de reederij Zwaag, dat den dienst tusschen Amsterdam en Harderwijk en Elburg onderhoudt, „De Nieuwe Veluwe", die te omstreeks kwart voor negen van haar ligplaats voor het Centraal Station was vertrokken, arriveerde omstreeks negen uur bij de Oranjesluizen en voer, zooals ge woonlijk, de Zuidelijke kolk in. Wat er precies gebeurd is valt achteraf moeilijk te contro leeren, doch zeker is. dat toen de kapitein met de scheeps telegraaf volle kracht achteruit sein de. dit in de machinekamer werd begrepen als: „volle kracht vooruit". Het gevolg was, dat de groote boot met volle vaart op de gesloten sluisdeur aan den kant van het Buiten-IJ stiet en de linkersluisdeur tengevolge van den schok uit den beugel gestooten werd en omsloeg. On gelukkigerwijze bevond zich juist op dit oogen- blik op de sluisdeur een voorbijganger, die met zijn fiets over de sluisdeur naar den overkant wilde gaan. Tot zijn ontsteltenis voelde deze de deur, waarop hij zich bevond, plotseling onder zich wankelen en langzaam omzwaaien, tengevolge waarvan hij met een groote bocht met zijn fiets in het water terecht kwam. Ge lukkig kwam hij niet onder de sluisdeur te recht. Hij zag kans zich aan den nog boven water uitstekenden zijkant van de sluisdeur vast te klemmen, waardoor hij zich boven water kon houden tot het personeel van de Oranjesluizen hem op het droge had gebracht. Inmiddels stroomde het water met groote kracht van het Buiten-IJ de sluiskolk binnen. Het bleek een gelukkige omstandigheid, dat men tengevolge van de consternatie, die de aanvaring had veroorzaakt, de geopende sluis deuren aan den kant van het afgesloten IJ nog niet had vastgezet. Tengevolge van den druk van het instroomende water sloegen daardoor deze sluisdeuren vanzelf dicht en was althans voorkomen, dat het water uit het Buiten-IJ de Amsterdamsche stadsgrachten op een onge- wenscht hoog peil zou brengen. De boot kon langs de omgevallen sluisdeur haar reis vervolgen. Zij heeft practisch door de aanvaring geen enkele schade opgeloopen. Anders staat het met de sluisdeur, die bijna geheel onder water is verdwenen. De vaart door deOranjesluizen ondervindt betrekkelijk weinig vertraging, omdat men nog over twee andere sluiskolken beschikt en bo vendien zich in het midden van de Zuidelijke sluis nog een paar reservedeuren bevinden. Mobilisatie in Kanton. Chineesclie legers slaags geraakt. HANKOU. 12 Juni. (Reuber-A.N.P.) Naar verluidt heeft de regeering van Nan king plotseling besloten, een einde te maken aan de tactiek van terugwijken en eenige troepen naar de bedreigde punten te zen den. Uit Kanton wordt gemeld, dat alle mili ciens van Kwangsi en Kwangtoeng onder de wapens zijn geroepen. Oorlogsmateriaal wordt door de straten vervoerd. Versterkingen zijn inderhaast naar den mond van de rivier gezonden, voor het geval dat Nankingsche oorlogsschepen de stad zouden willen bombardeeren. Men verneemt, dat Nanking den buiten- landschen regeeringen verzocht heeft, geen oorlogsmateriaal aan Kanton te verkoopen. De vertegenwoordiger van Kwangsi te Sjanghai heeft een telegram ontvangen, waarin bevestigd wordt, dat het Kwangsi- leger ten Zuiden van Hengtsjau is slaags geraakt met de Nanking-troepen. Volgens latere berichten zou tusschen de troepen van Nanking en Kanton slechts een schermutseling plaats hebben. Het hoofd kwartier van de troepen van Kwangsi en Kwangtoeng zou daarbij niet betrakken zijn. Noodlottige ontploffing in Japansche mijn. 30 dooden en 28 gewonden. Reuter meldt uit Tokio. 11 Juni: Dertien mijnwerkers zijn gedood en 28 gewond tenge volge van-een gasontploffing, welke zich heeft voorgedaan in de kolenmijn te Ohtani (provincie Foekoeoka). BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 Juni. Bevallen 10 Juni: M. van SantenSegerius, d.; 11 Juni: A. GeutskensCosters, z.; A. E. G. Hoffv. d. Maat, z.; M. A. ValkenierKees man, z.; F. P. M. Kuiken—Vet, z. Overleden 11 Juni: W. H. Moot, 74 j„ Mo- rinnesteeg; K. Stroet, 87 j„ Schotersingel: N. Duivenvoorden—v. d. Berg. 60 j.. Kamper- laan; H. M. W. J. van Gooi, 46 j„ v. Nesstraat: T. A. W. v. Gijzelen, 68 j„ M. van Heemskerk straat. BLOEMENDAAL OPENLUCHTBIJEENKOMST GEREF. JEUGDCENTRALE. Enkele honderden personen waren Donder dagavond in Wildhoef samengekomen voor de openluchtbijeenkomst van de Geref. Jeugd- centrale voor Haarlem en Omstreken. Ds. J. W. Siertsema sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovele ouderen eveneens waren meegekomen, omdat de jeugdbeweging den steun der ouderen zoozeer behoeft en vond dit tevens een goede gelegenheid voor kennis making met den nieuwen predikant Ds. C. Veenhof. Deze werd met applaus op het spreekge stoelte begroet. Hij was blij in den nieuwen kring te worden opgenomen en zijn krachten te mogen geven aan den gemeenschappelijken arbeid. Spr. wil enkele opmerkingen maken over het ambt en den persoon. Wanneer over dezen somberen tijd als oor deel geveld wordt, dat wij in allerlei richtin gen achteruit gaan, dan willen wij het er niet bij laten en blijven worstelen om het geloof. Daarbij moeten onze oogen wijd open staan, vervolgt spr., voor een groot gevaar: verheerlijking van den mensch, afgoderij van het eigen ik. Diametraal staat hiertegenover, dat God de bron ls, waaruit wij alle kracht kunnen putten en dat de mensch alleen maar ambts drager is, en een opdracht, een taak te ver vullen heeft. Spreker eindigt met Calvijns woord: „Wat ik verteer', als ik maar nuttig ben". Hierna droeg de heer Feijten fragmenten voor uit een lied van De Casta van 1848 uit zijn tijdzangen. Voor de pauze werd toen nog het Wilhelmus gezongen. Ds. P. Ch. v. d. Vliet uit Utrecht sprak over „Gods Kerstkaarsjes". Uitgaande van de echte sparrenkaarsjes en de namaakkaarsjes van den mensch van het Kerstfeest, bracht hij dit beeld over op de jeugd, ook vol heer lijk jong veelbelovend leven. Spr. schetste de gevaren voor de juiste vorming van dit jonge leven en besprak uitgebreid verkeerde lec tuur, verkeerde ontspanning, de uitgroeiing van de sport, het Communisme, het Nat. Socia lisme, om de jeugd eindelijk op te wekken haar kracht te geven aan Gods Woord. Weer werd gezongen en gedeclameerd, waarna Ds. Veenhof een slotwoord sprak. leis Biiz&MUcs CLOQUE 49 cis. per meter Barteljorisstr. 27 Tel. 11770 (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Doodelijk ongeval op de spoorbaan bij den Zeeweg. Hedenmorgen is op de spoorbaan nabij de halte Zeeweg een noodlottig ongeval geschied, waarbij een jonge wegwerker werd gedood. Deze, de 21-jarige L. de Vries, wonende Lin- denstraat IJmuiden-Oost, was met een an deren arbeider op de lijn werkzaam. Te c.a. 8.20 uur naderde van de richting Haarlem een electrische trein. De Vries wilde voor dien trein uitwijken waarbij hij niet bemerkte dat van Velsen met groote snelheid de trein naderde die 8.17 uur van VelsenIJmuiden Oost was vertrokken. De Vries werd door dezen trein gegrepen en een eind meegesleurd. Dr. Limborgh Meijer, in de nabijheid van wiens woning het ongeval geschiedde, was spoedig ter plaatse. Hulp kon echter niet meer baten. De dood moet onmiddellijk zijn inge treden, daar het slachtoffer zeer verminkt was. Het lijk is naar het Antonius Ziekenhuis overgebracht. Het conflict in het Visscherij- bedrijf. Namens het comité van actie inzake het conflict in het visscherij be drijf wordt ons medegedeeld, dat het. comité, gezien den stand van het conflict en het besluit van de Woens dagavond gehouden vergadering, niet uit te varen, welk besluit door alle zeelieden is opge volgd. besloten heeft zich tot de besturen der organisaties te wenden, om aldus te trachten, dat partijen zoo spoedig mogelijk tot een einde van het conflict zullen geraken. Men wijst er ons nog op, dat er ten aanzien van den omvang van de voorgestelde loonsver laging een misverstand schijnt te bestaan. In de vergadering, waarin besloten werd niet te varen werd gesproken van een loonsverlaging van 5 tot 10%. Dit is niet juist: de loonsver laging van 5% op de vaste gages, benevens den verhoogden kostenaftrek voor de berekening van het procentengeld beteekent een verlaging van 3 a 5% van de totale verdiensten, naar gelang van vangsten en het scheepstype. Gistermiddag is één trawler uitgevaren, n.l. de Amstelstroom. Dit is echter een bijzonder geval, daar deze trawler wordt geëxploiteerd door de opvarenden zelf. De reederij Piscator heeft tot gisteren 5 uur getracht, een bemanning voor haren motor trawler Claesje RO 46 te krijgen. Zij is hier in echter niet geslaagd. Geen enkele trawler is heden naar zee ver trokken. Tot nu toe konden de stakende zeelieden zich vrij langs de Trawlerkade bewegen: se dert hedenmorgen is dat anders geworden. De kant is door de politie ontruimd. Minister Slingenberg in IJmuiden. Hedenmorgen heeft minister Slingenberg een bezoek aan IJmuiden gebracht. Nadat de minister de Vleeschfabriek aan de Industrie straat had bezocht, begaf hij zich naar het gemeentehuis, waar hij een bespreking had met eenige vertegenwoordigers der vak organisaties. Ook staking te Egmond aan Zee. In verband met het conflict in het vissche- rijbedrijf te IJmuiden is Donderdagavond ook de staking door Egmond aan Zee geprocla meerd. In een ordelijke vergadering van 300 zee lieden werd hiertoe besloten. In tegenstelling met de besturen van de confessioneele orga nisatie waren nl. de vergaderde leden van oordeel, dat geen enkele loonsverlaging ge accepteerd kan worden. Daar de reeders na maandenlange onderhandelingen een verla ging blijven eischen, bleef geen andere uit weg over. De staking is hedenochtend inge gaan. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.740.62. Tongen per K.G. 0.620.50. Kleine schol per 50 K.G. 17—5.50. Schar per 50 K.G. 4. BESOMMINGEN. Loggers: Sch. 201 480 Hoe kom ik van die hoofdpijn af? Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij hot opslaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spietpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert zei Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf (Adv. Ingez. Med.) VORIGE KOERS VAN HEDEN KOERS pl.m. pl.m pl.m pl.m. 1.30 1.45 2.00 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 H 96% - *4 - 96*4 - 4 pCt. Nederl. Indië 8 l T - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5V2 pet. Duitschland 1930 (Youngleening) 19*4 - Youngleening (met ver 207/f klaring) 21 Va BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank 116% Handel Mpij. Cert van 132 f250 Koloniale Bank 457/, - Ned. Ind. Handelsbank 116 Rotterd. Bank 109 - INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 22tyg 22»/s *4 21% v. Berkels Patent - 37 tyg - Calvé Delft Cert 59»/* Ned Ford ex. 40 afst 203?/, Philips Gloeil. Gem.Bezit '82H- 1S4 180*4 - k 179*4 180*4 179*4 -180 113 *4 114*4—»/. 1143/g- *4 114V8 TABAKKEN. Deli Batavia 170 a 1" 8*4—169*4 174 175 175 74*4-175 Deli Maatschappij 224 *4 227-228 225 22 <5*4 - 227 Senembah 217*4 218*, 219-221 19*,-220 220 219**-220 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 1*4 1H - Scheepvaart Unie 48*4 47 47*4 47*4 47% - Konlnkl. Paketvaart 98*/»- Rotterdamsche Lloyd Maatschappij Nederland 35 Holland—Amerika lijn 42 PETROLEUM. Kon. Petr 274*4 7/, 74*4 - 275*4 274%-7/, 74*4 - 274* 2747/» Perlak Petr. 80V» - - 80% 10% 10%-% 10%—*4 10% Continental Oil 18% - V» 18% *4 - 18% *4 Tidewater 9% 9% 9% 9-9% CULTUUR MAATSCH. 247 - 49*, H. V. A 247 -*4 249 Java Cultuur 129 Ned. Ind. Suiker Unie 101 Vorstenlanden 217 INDUSTR. OND. BUITENL. 87/, Intern. Tel and Tel. 8% Anaconda 20% 21V, - *4 X 1 CS 21*4 Bethleh Steel 31V. 32% 32%-*4 32»/8 *4 Cities Service 2\ - 3 2%-3 2%~3 2% 3 2%-3 *7Ve U. S. Steel 387/,-39 ■87/»-% 387/» - 38%-% 23% 23»/, - Radio Corp 7*4 RUBBERS. Amsterd. Rubber 18% 118*4 118*4 Deli Bat Rubber 64 Indische Rubber 92*4 Kendeng Lemboe 129»/» Serbadjadi 60*4 - Rotterdam Tapanoeli 40 Bandar Rubber 105*4 Preanger Rubber 46 Java Caoutch 84 Sumatra Rubber 140*4 - - AM ER. SPOORWEGEN. Southern Pacific 1 •ir O 20** 20*4-% Wabash Railroad 1%-7/f 1% 17/» Union Pacific 793/g - - Chic Wilwaukee 4% Missouri Kansas Texas 5*4 5*4 5*4"% MIJNBOUW. Alg Explor Mij 161*4 Redjang Lebong 201 I Billiton n 325 - - - j PROLONGATIE. A - 4% -

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 15