Het gehakt voor de werkloozen Hei Bekuiftijkste De Haarlemsche gemeente-financiën. Intermezzo. 53e Jaargang No. 16247 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 12 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 10.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 a Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim 2 ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Ver het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— lies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30- orwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 Juni. Een Aftocht. Het Britsche Lagerhuis heeft gisteren een indrukwekkend, triest en ook pijnlijk tafereel beleefd toen de reeds als minister afgetre den afgevaardigde J. H. Thomas en Sir Al fred Butt hun mandaten als parlementsle den neerlegden. Dit was het gevolg van de uitspraak van het speciale Hof van Onder zoek in de befaamde zaak van het „theelek", dat geen aanleiding vond tot het doen in stellen van een strafrechterlijke vervolging maar minister Thomas van onvoorzichtig heid beschuldigde, die geleid had tot het af sluiten," van verzekeringen door Sir Alfred Butt. Beiden namen hun afscheid met een lcorte redevoering. Thomas deed dit op zeer sobere wijze, waarbij hij opnieuw verklaarde, nim mer bewust een begrootingsgeheim te heb ben onthuld. Hij legde ziöh evenwel zonder protest bij de uitspraak van het Hof neer, de meening uitende „dat er geen onpartij diger Hof in de wereld is dan een Britsch", sprak ontroerd over de vernedering die de uitspraak voor hem beteekende en eindigde met trillende stem: „Maar ik kan tenminste gaan tot éen, die al mijn beproevingen en triomfen heeft gedeeld en die steeds nog in mij gelooft in dit donkerste uur van mijn leven". Het Huis was merkbaar onder den indruk. Mevrouw .Thomas, tot wie de slotwoorden van haar man gericfht waren, hoorde zijn rede op de tribune aan. Hij verliet onmiddel lijk de vergadering, na een buiging voor den voorzitters-stoel. Sir Alfred Butt nam een eenigszins an dere houding, aan. Hij verklaarde van nie mand inlichtingen over de begrootingsgehei- men te hebben ontvangen, maar hij protes teerde bovendien. Hij protesteerde tegen het ontbreken van een hooger beroeps-instantie en tegen het uitblijven van een strafrech terlijke vervolging, die hem voor het oordeel van een jury van vrije landgenooten zou hebben geplaatst. Daarop vertrok ook hij. De gansche episode heeft zonder eenigen twijfel het gezag van he't régime in Engeland bevestigd en zelfs versterkt. Men heeft deze affaire onmiddellijk, en met Igroot doorzet tingsvermogen, in volle openbaarheid be handeld. In sommige andere landen zou men daar goede lessen uit kunnen trekken, Thomas' aanvaarding van de uitspraak on danks zijn herhaalde betuiging van onschuld is een getuigenis van eerbied voor de instel lingen van zijn land die de kracht en inner lijke waarde van de Engelsc'he .parlementaire democratie zeer sterk en overtuigend aan toont. Over de gevolgde procedure kunnen wij als Hollanders ons eenigermate verbazen, omdat onze instellingen anders georgani seerd zijn en ons rechtsbegrip aan de tradi ties dier instellingen gebonden is. Objectief het geval bekijkend moet men evenwel in zien dat Engelschen op dezelfde wijze aan hun rechtspraak gebonden zijn en zich over onze nistellingen zouden verbazen. Sir Al fred Butt's verlangen naar het oordeel van een vrije jury, naar die leeken-rechtspraak dus waarvan wij in ons land nooit iets heb ben willen weten en welker invoering dan ook na herhaald onderzoek telkens weer is afgewezen, moet men ook zoo be schouwen. Een Hollander zou huiveren voor het oordeel van een twaalftal willekeurige leeken, een Engelschman beschouwt dit als het non plus ultra in onpartijdige recht spraak. Men kan zich, dit eenmaal begrij pende. voorstellen dat Sir Alfred Butt niet voldaan is met de volgens zijn opvatting halfslachtige decisie van het speciale Hof, dat hem geblameerd heeft maar hem niet verwezen naar den strafrechter, ofschoon het dit laatste had kunnen doen. Het geval-Thomas blijft een onmisken- baar-tragischen kant behouden. Aan de in tegriteit van dezen politicus heeft in een 24- jaxige loopbaan nooit iemand getwijfeld. Het is mogelijk, zeer wel mogelijk, dat een on voorzichtig gebaar, een glimlachje, een licht schouderophalen toen anderen in zijn bij zijn over de begrooüings-kansen spraken, voor hen voldoende is geweest om er tegen zijn wil conclusies uit te trekken. Indien dit de loop van zaken is geweest is deze ex-mi nister wel zeer zwaar getroffen, en aange zien hij niet van eenig verraad maar slechts van onvoorzichtigheid is beschuldigd moet men wel aannemen dat ook zijn rechters er zoo over denken. Het is een droeve en tevens een beklemmende aftocht geweest. R. P. Minister Mr. M. Slingenberg inspecteert de Vleeschwarenfabriek te IJmuiden. De Minister van Sociale Zaken Mr. M. Slingenberg bracht hedenmorgen een bezoek aan de Vleeschwarenfa briek aan de Industriestraat te IJmui den om persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop daar het gehakt voor de werkloozen ge maakt wordt. KRONIEK DER FIETSEN. In de afgeloopen week werd te Haarlem 16 fietsen ontvreemd. Minister Mr. M. Slingenberg. De Minister was vergezeld van enkele hoofd ambtenaren van zijn departement, terwijl ook, tot het geven van inlichtingen, alle ambtena ren die bij het toezicht op deze fabricage be trokken zijn, aanwezig waren om inlichtingen te geven, o.a. prof. dr. H. C. L. E. Berger, hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, directeur van het Veeartsenijkundig toezicht, verschil lende inspecteurs van dit toezicht, keurmees ters, enz. De minister had ons uitgenoodigd bij deze inspectie tegenwoordig te zijn. De Minister wees er allereerst op, dat deze inspectie geheel onvoorbereid was, zoodat op de fabriek geen enkele maatregel kon worden genomen en alles daar gevonden werd zooals het daar iederen dag is. Verder deelde de Minister mede dat hij naar IJmuiden gekomen was omdat hij overtuigd was, dat over deze gehakt-fabricage tendentieuze be richten verspreid waren door personen die er niet onbevooroordeeld tegenover staan. Zijn bedoeling is geweest, dat er voor de werkloozen gehakt gemaakt wordt dat aan alle te stellen eischen voldoet. Hij had van te vo ren de zekerheid dat daaraan voldaan wordt, maar wilde zich zelf en anderen overtuigen. Prof. Berger, die door den Minister met het toezicht belast is, deelde mede, dat maatrege len voor het scherpst mogelijke toezicht geno men zijn, opdat gewaarborgd wordt, dat het gehakt aan de eischen die de Vleeschkeurings- wet stelt, volkomen beantwoordt. Het is uit gesloten. dat niet geschikt vleesch en andere bestanddeelen verwerkt worden. Alles wordt van te voren zeer streng gekeurd. Niet alleen worden de koeien die aan het slachthuis te Beverwijk ter slachting voor dit doel aange voerd worden gekeurd, maar ook het bevroren vleesch, het kalfsvleesch en het spek wordt streng gekeurd. Natuurlijk bestaan er nuances in de kwali teit der slachtkoeien. Er is gezegd, dat er te Beverwijk veel magere koeien aangevoerd worden, maar het zou onjuist zijn te meenen. dat magere koeien voor de verwerking tot blikvleesch minder geschikt zouden zijn. In tegendeel, die kunnen voor dit doel juist aan te bevelen zijn, mits ze maar aan de gestelde eischen voldoen. Er wordt geen vleesch van een koe voor deze gehakt-fabricage bestemd dat niet volkomen aan de eischen beantwoordt. De inspecteur die toezicht houdt op de vee keuring te Beverwijk deelde mede, dat in den afgeloopen tijd wel eens eenige erg magere koeien zijn aangevoerd, maar die zijn afge keurd, zoodat het vleesch van die beesten niet i het gehakt verwerkt is. Wat verwerkt is was alleen vleesch dat aan de eischen voldeed. Bovendien is te constateeren, dat het ge halte der te Beverwijk aangevoerde slacht koeien nog verbeterd is. Uit verdere mededeelingen bleek nog. dat voor deze vleeschfabriek feitelijk een dub bele controle en keuring bestaan. Ook van het gehakt dat gefabriceerd is. Tot heden is geen enkele bus ge hakt afgekeurd, de inhoud van alle onderzochte bussen bleek volkomen steriel en van zeer goede kwaliteit te zijn. Bovendien is van regeeringswege in de fa briek nog een vaste keurmeester aangesteld. die op alles toezicht houdt. Niet alleen op de eischen van de hygiëne, de nakoming der voorschriften voor het fabriceeren van het gehakt, maar als hij mocht twijfelen aan de geschiktheid van het reeds gekeurde vleesch. dan heeft hij nog de opdracht om dit buiten de fabricage te houden. Deze controleur, de heer Mes, is naar Prof. Berger mededeelde, een eerste klasse kracht, die over een erva ring van meer dan 30 jaar in zulke vleesch- bedrijven beschikt, feitelijk de beste contro leur. die in het geheele land te vinden is. De heer Mes vertelde een en ander over de ge'naktfabricage. Er worden in deze fabriek geen harten, geen nieren en andere mindere aeelen van het vee verwerkt. Alles gaat zoo streng toe, dat gezegd kan worden, dat een artikel van eerste kwaliteit wordt afgeleverd. Als ik zoo zei de heer Mes in een winkel gehakt zie geprijsd voor een kwartje het pond. dan durf ik gerust te zeggen, dat het gehakt dat wij hier voor de werkloozen maken, twee kwartjes een pond waard is. Hierop werd de fabriek bezichtigd. Uit eigen aanschouwing bleek ons, dat het vleesch en de andere bestanddeelen er zeer goed uitzagen en dat alles met inachtne ming van de eischen voor reinheid werd be reid. Aan de fabriek werken thans 45 man. De dagproductie is 7000 K.G.. maar het is de bedoeling die op te voeren tot 10.000 K.G. Aan het einde van de inspectie vroeg de minister ons: wat is uw oordeel? Ons antwoord was: Wij zijn volkomen overtuigd, dat alle maat regelen genomen zijn om te bereiken, dat voor de werkloozen gehakt gemaakt wordt, dat aan alle eischen voldoet. Dit was, blijkens hun uitlatingen, ook de meening van de hoofdbestuurders van de drie nationale vakbonden in ons land, die ook door den Minister waren uitgenoodigd de inspectie mede te maken. De burgemeester van Velsen Mr. M. M. Kwint was ook bij het bezoek tegenwoordig. Moeilijkheden die overwonnen moeten worden. Het voorbereidende werk voor het samen stellen van de Haarlemsche gemeentebegroo- ting voor 1937 is ten Stadhuize begonnen. Naar wij vernemen is naar buiten uitgelekt, dat de eerste indruk van de cijfers niet gun stig is. Dit kan ook trouwens niet anders, daar de uitgaven voor werkloosheidssteun en ar menzorg steeds hooger oploopen, terwijl daar entegen verschillende inkomsten, ook de be lastingen, naar beneden gaan. Wij spraken den heer W. Rooden- burg, wethouder van financiën, die ons mededeelde, dat inderdaad alles gedaan zal moeten worden om tot een sluitende begrooting te komen. Daar voor zal het dan ook noodig zijn, zoo veel mogelijk te bezuinigen. Maar de wethouder was overtuigd, dat het college daarin zal slagen, zoodat er geen gevaar bestaat, dat de gemeente extra hulp bij het rijk zal moeten vragen, waarmee ook extra regee- ringstoezicht gepaard zou gaan. BERTHE SEROEN ZINGT SCHUURMAN'S SPAANSCHE VOLKSMELODIEëN. Op het Kurhaus-concert van Maandagavond 15 Juni te Scheveningen zal Berthe Seroen, begeleid door het Residentie-Orkest onder lei ding van Frits Schuurman, diens Vijf Spaan- sche Volksmelodieën zingen. Jongeman in zwembad verdronken. Zonder te kunnen zwemmen in het diepe bassin gegaan. SASSENHEIM. 12 Juni. Gisteravond is in het zwembad te Sassenheim verdronken de 22-jarige M. Basten, afkomstig uit Middel- beers. werkzaam als leerling-verpleger bij het St. Bavogesticht te Noordwijkerhout De jongeman had zich. zonder de zwem kunst machtig te zijn en zonder daarvoor toestemming te hebben verkregen, in het diepe bassin begeven. Hoewel onmiddellijk door den badmeester en andere personen werd gedoken, gelukte het pas een uur later Basten boven water te brengen. De levens geesten waren toen geweken. ONGELUK OP DEN HOOGEN DUINEN- DAALSCHEWEG. Donderdagavond, om en nabij negen uur kwamen twee, op één fiets gezeten meisjes, de zusjes Janny ril j.) en Henny Z. (9 j.) uit de Obistraat in Haarlem N. bij het afrijden van den Hoogen Duin en Daalscheweg te Bloemen- daal in een bocht te vallen. Zij kregen beiden schaafwonden aan het rechterbeen, die door dr. Immink zijn verbonden. Henny had boven dien nog vermoedelijk een verstuikten enkel. Zij zijn per auto naar de Mariastichting in Haarlem vervoerd, waar laatstgenoemd meisje ter observatie is opgenomen. Wanneer u 't mij vergeven kunt, Wou ik wat met vacantie uit, Ik denk wel, dat u het mij gunt, Dat ik de tent een tijdje sluit. Ik ga wat zwerven hier en daar. Als zieltje zonder zorg en dwang. Ik zal u maar niet zeggen waar, Dat is voor u van geen belang. Ik hoop voor u op prachtig weer. Echt lekker warm, vol zonneschijn, Want niet slechts gun ik u dat zeer. Maar 't zal voor mij dan ook zoo zijn. 'k Hoop. dat ik poëzie ontmoet, Maar nergens rijmen tegenkom, Of iets, dat daaraan denken doet, Misschien begrijpt, u wel waarom. Een weekje hier, een weekje daar. Dat ik nu eens geen regels lijm Maar dan sta 'k ook weer voor u klaar. Gegroet dus en tot wederrijm! Groote Houtstraat Vereeniging Fotowedstrijd. De Groote Houtstraatvereeniging houdt in de propaganda week van 14 tot 20 Juni as. een fotowedstrijd. Aan het adres van den secreta ris, Groote Houtstraat 165. kan men een of meer foto's inzenden van etalages, gemerkt met het embleem der Groote Houtstraatver eeniging. Voor de 5 beste foto's zijn prijzen beschikbaar gesteld van f 25, 20, 15. f 10 en f 5. In de week na 20 Juni zullen bovengenoem de foto's in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad worden tentoongesteld. Daar vindt men een stembiljet, waarop kan worden aan gegeven welke 5 foto's de 5 fraaiste etalages weergeven, naar het oordeel van den invul ler van het biljet. Alle geldprijzen moeten worden besteed voor aankoopen bij leden der Groote Hout straat Vereeniging, binnen één maand na uitreiking. Zij nog vermeld dat in de propagandaweek zuilen zullen geplaatst worden bij de Groote Houtbrug en op de Groote Markt. J. T. Mathot, t I Het woord is aan.... Otto Weiss: Een passende vraag voor onzen tijd: mag een meisje boeken schrijven, die het niet zou mogen lezen? Palace-Filmac geopend. De Palace-Filmac is begonnen. Om elf uur hedenmorgen doofden de lichten in de zaal en ving het uitgebreide programma aan Al lereerst werd het Eclair-Journal vertoond. Daarna draaiden nog het nieuws van Fox- Movitone en van Poligoon. Een alleraardigste teekenfilm en een cul tuurfilm over Hong-kong vulden het pro gramma aan. De nieuwe aanwinst voor Haarlem heeft zijn deuren geopend. Tal van belangstellenden hebben deze eerste voorstellingen bijgewoond en bewezen dat Haarlem aan dit instituut behoefte had. Wie thans een half uur over heeft, te kort om naar zijn woning in Heemstede of Bloe- mendaal terug te koeren en te lang dm op straat door te brengen, weet thans waar hem een interessante tijdpasseering wacht. AANRIJDING OP DEN ZANDVOORTERWEG. Donderdagmiddag tegen half drie had op den Zandvoorterweg, nabij de Viersprong te Aer- denhout, een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto, bestuurd door mevr. B. uit Aerden- hout en een achter deze rijdende vrachtauto, bestuurd door den 19-jarigen C. Th. S. Mevr. B. reed in de richting Heemstede. Zij dacht eerst den Boekenroodeweg in te gaan en stak den rechter richtingaanwijzer uit. Zij bedacht zich evenwel en reed rechtdoor. Toen zij daar op nog moest inhouden voor van rechts uit den Boekenroodeweg komend verkeer, werd haar wagen aan de achterzijde aangereden door de vrachtauto, waarvan de bestuurder meende, dat zij rechtsaf zou slaan. Alleen de luxe auto liep aan de achterzijde lichte schade op. De remmen waren in orde. De politie maakt proces-verbaal op. Regeling voor het stucadoorsbedrij f. Men schrijft ons: Hier ter stede is opgericht een organisatie, welke zich belast met de uitvoering van een door hen ontworpen regeling voor het Stuca- doorsbedrijf en den handel in stucadoors- materialen/voor het rayon Haarlem. Deze rayon-commissie zooals zij genoemd is, stelt zich ten doel; het tot stand brengen en behartigen van een gezonde samenwerking in en tusschen het stucadoorsbedrij f en stuca- doorsmaterialenhandel in het algemeen en j de bestrijding van de beunhazerij in het bij- zonder. j Daar deze groep patroons en handelaren, een zware strijd moeten voeren, tegen een moordende concurrentie als gevolg van een maatschappelijke crisis, is het toe te juichen, dat er een poging wordt ondernomen, om deze bedrijven weer gezond te maken. Een krachtige commissie met een helder in zicht, zal zeker kans van slagen hebben. Als elke belanghebbende zijn volle medewerking verleent, zal succes niet uitblijven en kan met vertrouwen de toekomst tegemoetgezien wor den. J. T. Mathot. In den ouderdom van 73 jaar is te Heem stede, waar hij de laatste jaren woonde, over leden de heer J. T. Mathot, stichter der be kende zaak in verplegingsartikelen in de Groote Houtstraat. De heer Mathot werd 2 September 1862 te Utrecht geboren. Na afloop van zijn militairen diensttijd be gon hij zijn loopbaan als verpleger, waarna hij meer speciaal werd opgeleid voor banda gist. In 1897 vestigde hij te Haarlem zijn zaak, die hij tot grooten boel wist te brengen. Eerst was zij gevestigd in de Kruisstraat, daar na in de Groote Houtstraat 35 en nu al sedert jaren Groote Houtstraat 39. De heer Mathot genoot bij de Haarlemsche geneesheeren en ook bij het publiek een uit stekende reputatie als kundig vakman en het ziekenvervoer, dat hij ook al sedert jaren voor de gemeente verzorgde, had een uitmuntenden naam. ook buiten Haarlem. Eerst ging het particulier met een rijwielbrancard." daarna met paard en rijtuig en nu reeds sedert ge- ruimen tijd met auto's. Nadat Haarlem een gemeentelijken genees kundigen en gezondheidsdienst had gekregen, werd de heer Mathot door de gemeente met het ziekenvervoer belast, volgens een vaste overeenkomst. De begrafenis is bepaald op Dinsdag 16 Juni. Na de H. Mis van Requiem in de Parochiekerk van den H. Bavo te Heemstede, zal de ter aardebestelling plaats hebben op het R.K. Kerkhof „Valkenburg" aan den Glipperweg te Heemstede, te 12 uur De nieuwe verwarring in China; strijd tus schen de troepen van Nanking en kanton schijnt reeds ontbrand te zijn. pag. 4 Badoglio treedt af als onderkoning van Ethio pië; Graziani zal hem opvolgen. pag. 4 Van Zeeland slaagde er niet in een Belgisch kabinet te vormen. pag. 4 Teruglevering van ondcrmelk is niet ingang van 14 Juni nog niet verplicht. pag. 3 Bij de diaconiegestichten der Ned. Herv. Gem. in den Haag is fraude gepleegd. pag. 3 Wegens den verkoop van „Der Stuermer" is f 250 boete gcëischt. pag. 3 De Rotterdamsche gemeenteraad besluit tot verlaging der haventarieven. pag. 3 Minister Slingenberg inspecteert de Vleesch warenfabriek te IJmuiden. pag. 1 De Haarlemsche gemeentebegrooting zal met moeite sluitend te krijgen zijn. pag. 1 C. J. v. T.: Bijzonderheden uit het leven van Ch. C. Wolff. pag. 13 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een aftocht. pag. 1 Emil Sclireibcr: Hongarije en zijn politieke vraagstukken. pag. 4 X. Bijzonderheden over het interieur van de Vleeschhal. pag. 6 H. D. Vertelling. M. Bekkers-Rürcher: Bloed koralen. pag. 6 pag. 11 pag. 7 en 3 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. P Sport in 't Kort. Voor de Jeugd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1