De nieuwe verwarring in China. Hongarije en zijn politieke vraagstukken. Thijs Ijs en het geheim van den hollen boom VRIJDAG 12 TUN I 1936 HAARDE M'S D A G B D A D Strijd tusschen de troepen van Nanking en Kanton schijnt reeds ontbrand te zijn. Croot deel der provincie Foekien handen der zuidelijke troepen. CHINA. Te Nanking legt men er den nadruk op. dat de Nanking-regeering vastbesloten is. haar gezag onder alle omstandigheden te handhaven, indien de Kwangsileiders hun zelfstandige actie niet staken. De houding van generaal Tsjen Tsji Tang is nog ondoor zichtig. Op-grond van met zijn onderhande laars te Nanking gevoerde telegrammen heeft hij opdracht gegeven, den opmarsch der Kwantoeng-troepen voorloopig te doen sta ken. In verband met den zwaren regenval worden de oprukkende Kwangsi-troepen in Zuid-Hoenan opgehouden. XlWEKE ttONGOLEl SUOCHIN, MEER De opmarsch der Zuid-Chineesclie troepen. De stad Hengstjau staat hier aangegeven als Höngtsjau. De leiders van het zuid-westen hebben gis termiddag een telegram aan de Nanking-re geering gezonden, waarin zij de vaststel ling van een route voor den opmarsch der zoudelijke troepen naar 't noorden en voorts de doorloopende verzorging der Zuidelijke troepen met huisvesting, geld en munitie eischen. De generaals Tsjen Tsji Tang en Li Tsjoeng Jen zouden voor den politieken raad van het zuid-westen verklaard hebben, dat de geheele strijdmacht gereed staat om naar het noorden op te marcheeren. In hoeverre deze mededeeling met het reeds genoemde te legram van Tsjen Tsji Tang aan zijn onder handelaars te Nanking in overeenstemming te brengen is, kan hier niet vastgesteld wor den. HANKOU, 12 Juni (Reuter-A.N.P.) Ten Zuiden van Hengtsjau zouden de vijandelijk heden tusschen de troepen van Nanking en Kanton reeds zijn ontbrand. De Noordelijken zouden Leiyang. ten zuiden van Hengtsjau, hebben bezet, terwijl de Kantonneezen zich zouden hebben teruggetrokken naar een plaats tusschen Leiyang en Tsjantsjau. Volgens een bericht van het Japansehe Doniei-persagentschap zou de stad Hengtsjau reeds door de zuidelijken bezet zijn. Te Kanton wordt naar Reuter verneemt, de volgende omschrijving van den toestand gegeven. De Kwantoeng-troepen, welke gestation- neerd zijn aan de grens der provincie Foe kien zouden thans opmarcheeren naar het noorden dezer provincie en voornemens zijn door te dringen tot de provincie Kiangsi. Het geheele zuidelijke deel der provincie Hoenan, welke tot nu toe bezet was door de Centrale regeering, zou in handen der zuide lijke troepen zijn. De centrale regeering zou besloten hebben tien divisies naar de provincies Kweitsjau, Kiangsi, Foekin en Hoenan te zenden. Het D.N.B. publiceert het volgende telegram uit Sjanghai: Volgens berichten uit Hankau zijn op nieuw sterke afdeelingen regeeringstroepen naar de hoofdstad van Hoenan, Hengtsjau. vertrokken. Ook verschillende vliegtuiges kaders zijn daar aangekomen. De regeerings troepen betrekken defensieve stellingen en laten het initiatief over aan het Kwangsile- ger, dat met een sterkte van 40.000 man in ge forceerde marschen naar Hengtsjau optrekt. Volgens berichten uit Hengtsjau is de toe stand in de provincie Hoenan zeer ernstig. De Kwangsi-troepen bevinden zich reeds in de nabijheid der stad, die door de strijdkrach ten der regeering sterk bezet is. Italië. Badoglio treedt af als onder koning van Ethiopië. Reuter verneemt uit Rome, dat maar schalk Badoglio den Duce verzocht heeft hem te ontlasten van zijn functie van onderkoning van Ethiopië, ten einde zonder verwijl zijn werkzaam heid als chef van den algemeenen ge- neralen staf te kunnen hervatten. Mussolini heeft dit verzoek ingewilligd, waarbij hij dén maarschalk mededeel de, dat het den koning behaagd heeft, hem te benoemen tot hertog van Addis Abeba. Maarschalk Grazianl zal Ba doglio als onderkoning opvolgen. België. de moeilijkheid de portefeuilles te verdeelen. aldus Reuter. Van Zeeland zou gevoeld hebben, dat een ministerie van nationale unie onder zijn lei ding eerder mogelijk was dan een dat slechts zou steunen op de socialistische partijen, waarbij de liberale fractie in de oppositie zou blijven. Het schijnt, dat wederom een socialist zal worden aangezocht de regeering te vormen. Een socialistische regeering? Het gerucht loopt, dat nu Van Zeeland er niet in geslaagd is een regeering van natio nale unie samen te stellen de socialisten zou den willen beproeven een uitsluitend uit so cialisten bestaande regeering te vormen, wel ke weliswaar een minderheidsregeering zou zijn, doch zou kunnen rekenen op den wei- willenden steun der andere partijen. Men verwachtte gistermiddag dat Van Zeeland andermaal met de vorming van een regeering zou worden belast. Framlkriilk. Kamer aanvaardt het ontwerp inzake het collectieve contract. De Kamer heeft met 528 tegen 7 stemmen het geheele wetsontwei'p aangenomen, strek kende tot begunstiging van de ontwikkeling van het collectief contract en tot het wet maken daarvan voor de betrekkingen tus schen de werkgevers en de werknemers. Vol gens het wetsontwerp dient het collectief contract bepalingen aangaande vrijheid van organisatie, meeningsvrij'heid der arbeiders, instelling van gekozen gedelegeerden in fa brieken met meer dan tien man personeel, minimum salarissen, opzeggingstermijnen enz. te bevatten. Amerika, London's benoeming tot repu- blikeinsch candidaat vrijwel zeker. Senator Borah heeft naar Reuter uit Cle veland meldt medegedeeld, dat hij zich te rugtrekt als candidaat voor het president schap. Hij wil de 21 kiesmannen, die hun stem op hem zouden uitbrengen vrij laten in hun stemming. Knox heeft meegedeeld, dat hij den strijd opgeeft. Door deze beslissingen is de benoeming van Landon, den gouverneur van Kansas tot candidaat der republikeinen practische ver zekerd. Engeland. Thomas neemt afscheid van het Lagerhuis. Na afloop van den vraagtijd in het La gerhuis heeft de afgetreden minister van Ko loniën, Thomas. Donderdag het woord ge voerd. Nog nooit, zoo zeide hij, heeft een af gevaardigde onder zulke tragische omstan digheden voor het Lagerhuis gesproken en hij hoopte dat geen afgevaardigde ooit nog eens in een dergelijke positie zou worden geplaatst. Hij herinnerde er vervolgens aan, dat hij direct na de beëindiging van het ge rechtelijk onderzoek uit de regeering was ge treden. Hij was er van overtuigd, dat het Lagerhuis het met hem eens was, dat hij den eenigen voor hem mogelijken weg heeft in geslagen. Ongeacht welk rapport ook. was hij gerechtigd te verklaren, dat hij nooit be wust een begrootingsgeheim had verraden. Hij herhaalde deze verklaring in weerwil van het resultaat van het gerechtelijk onder zoek. Thomas, wiens stem voortdurend onhoor baarder Averd, deelde daarop mede. dat hij direct zijn parlementszetel beschikbaar stelde en niet A-oornemens Avas, aan een tusschen- tijdsche verkiezing deel te nemen. Hij dankte daarop alle partijen voor de vriendelijkheid, die zij tijdens zijn ambtspe riode jegens hem hadden getoond, en sprak de hoop uit. dat hij tijdens zijn 27-jarige re- geeringswerkzaamheid tot het welzijn van het land had bijgedragen Nu spoedig bruin worden! Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom'tijdig AMILDA- zonnebruincrëme, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Medj Scheepsramp op den Donau. Vaartuig gezonken; zeven opvarenden verdronken. Een vaartuig van de Donau-Scheepvaart Maatschappij is in botsing gekomen met een pijler van de Reichsbrücke te Weenen en in tweeën gebroken en vervolgens gedeeltelijk gezonken. Van de 22 man bemanning konden de mees ten gered worden. Passagiers bevonden zich niet aan boord. Het aantal slachtoffers van het ongeluk wordt officieel op 7 geschat. Deze 7 personen worden vermist en het is zoo goed als zeker, dat zij verdronken zijn, doordat zij zich onder dek bevonden en zich niet hebben kunnen redden. Naar de lijken wordt gezocht. Het scheepvaartverkeer op de Donau is op het oogenblik gestremd, daar het wrak van het gezonken schip de vaargeul gedeeltelijk ver spert. De Reichsbruecke zelf is niet bescha digd. Georg Bernhardt ontslagen als hoofdredacteur van het Pariser Tageblatt. PARIJS, 11 Juni. Het Journal des Debats meldt: Er heeft zich zoo juist bij het Pariser Tageblatt een merkwaardig incident voorge daan. Dit orgaan wordt door Duitsohe vluch telingen uitgegeven en staat onder leiding van Georg Bernhardt, den bekenden journa list en schrijver. De eigenaar van het blad, een Rus, heeft Bernhardt op brute wijze ontslagen en vervangen door iemand, die ge neigd zou zijn de Hitleriaansche politiek te begunstigen. De medewerkers van Bernhardt hebben zich aan diens zijde geschaard en zullen met ingang van morgen een orgaan publiceeren, dat analoog is aan het Pariser Tageblatt, zooals dat tot nu toe was. (Reuter) VREESELIJK LOT VAN DRIE BRITSCHE MISSIONARISSEN. PARA, 11 Juni (A. N. P.). Hier zijn berichten ontvangen over den dood van drie Britsche missionarissen, die door wilde Cayapo-Indianen in het oerwoud langs de Ingu-rivier (Brazilië) aan den martelpaal zijn gebonden. De desbetreffende gruwelijke berichten zijn ontvangen van Horace Banner, lid van de veldmissie voor heidenen, die in Mei 1935 vertrok om een onderzoek in te stellen naar de vermiste drie missionarissen. De protocollen van Rome als basis voor een hersteld Centraal-Europa. Een onderhoud met Generaal Goemboes, den Hongaarschen Minister-President. Door EMIL SCHREIBER. Centraal Europa ivordt lederen dag meer het ernstige punt in de Europeesche crisis. Twee vraagstukken overheerschen in het Donaubekken: het Hon- gaarsche probleem en het Oos- tenrijksche probleem. De be gaafde Fransche journalist Emile Schreiber, van wiens hand reeds vele artikelen in ons blad verschenen, is naar Boedapest en Weenen gegaan om dezen toestand te bestu- deeren. Hij heeft interviews gehad met generaal Goemboes, den Hongaarschen minister president en dr. Schusclinigg den Oostenrijlcscheji bonds kanselier. Vandaag publiceeren wij zijn eerste onderhoud, dat met ge neraal Goemboes Het vraagstuk van de Hongaarsche poli tiek houdt nauw verband met de kwestie van den Anschluss. Hongarije heeft zich eenmaal, in 1914, vergist en het weet, wat dat toen gekost heeft; het verlies van zeven tienden van zijn gebied en zes tienden van zijn bevolking. Geen wonder dus, dat het thans nadenkt alvorens een nieuwe vergis sing in de keuze van zijn toekomstige bond- genooten te riskeeren. De weelderige badinrichtingen van Boeda pest, de luxe der winkels en etalages, de elegance in de restaurants op het Corso aan den oever van den Donau, de geraffineerde kleeding van de vrouwen uit de society vor men een opvallend contrast met de ellende in de buitenwijken en op het platteland. Alleen de welbekende zorgeloosheid van de Hongaren kan een verklaring geven van de luchtige, aanstekelijke vroolijkheid, die men aantreft op de mondaine feestelijkhe den, op de bals en in de nachtgelegenheden (die overigens bijzonder en misschien wel wat al te fatsoenlijk zijn), waar de Boeda- pésters zoo gaarne hun avonden doorbren gen. In de buitenwijken is de ellende groot. Werkloosheidssteun bestaat in Hongarije niet. De 48.000 a 50.000 geregisteerde werk- loozen (op de 9 millioen inwoners) leven van ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Van Zeeland toch niet geslaagd met de kabinetsformatie. Na een onderhoud, dat hij met den koning had, heeft Van Zeeland gis teren medegedeeld, dat hij afzag van de taak een nieuwe regeering te vor- Het falen van Van Zeeland is niet toe te 6chrijven aan zijn program, doch veeleer aan Thijs gaat met den hond dieper het bosch in. Verdrietig loopt het dier naast hem voort. Waar Thijs naar toe gaat? Ik zal het je zeggen. Naar niemand minder dan den wijzen Paddekwist. Dat is een kabouter, die ontzaglijk veel gelezen heeft en uitstekend op de hoogte is met alles wat er in het bosch gebeurt, hetzij boven of onder den grond. Kijk daar zit hij op zijn paddestoel te lezen. Het hondje kijkt met verbazing naar dat vreemde tooneel. „Deze man," zegt Thijs, „zal onze raadsman zijn. Hij is erg vriendelijk en altijd bereid tot helpen." de openbare weldadigheid, naarmate deze de fondsen voor steunverleening weet te vin den. Maar het aantal half- en zelfs drie- kwart-werkloozen loopt onder de arbeiders in de honderdduizenden. In een district van Boedapest, dat wij bezoeken staan vijfdui zend families ingeschreven als verstoken van iedere bron van inkomsten en men kan slechts tweeduizend gratis maaltijden per dag verstrekken. Hoe komen de overigen aan voeding? In hetzelfde district zijn, naar bij de autoriteiten bekend is, twaalf families zonder eenige huisvesting. Merkwaardig is overigens, dat men maar weinig bedelaars tegen komt. Op het platteland dat nog zeer achter lijk is en bijna geen auto's heeft omdat de benzine te duur is en waar de wegen even als in Sovjet Rusland zeldzaam zijn. en wel om dezelfde reden, nl. dat het land geen steen bezitop het platteland is het aan tal volwassenen en kinderen, dat blootsvoets over straat loopt, zeer aanzienlijk. Een Hon- gaarsch journalist heeft mij verzekerd, dat twee a drie millioen boeren ernstig onder voed zijn. Meer nog dan de wereldcrisis is in de oogen der Hongaren het verdrag van Tria non de oorzaak van hun ontstellende armoe de. Hoeveel Europeanen zijn er precies mee op de hoogte, wat dit verdrag voor Honga rije geweest is. Het zou misschien het voor zichtigste zijn deze vraag niet te stellen. Ze ker is. dat in het leven van iederen Hon gaar, welke ook zijn maatschappelijke po sitie moge zijn, geen dag voorbijgaat zonder dat hij denkt aan hetgeen de verbrokkeling van zijn land. de verdeeling tusschen de bu ren voor hem en zijn volk heeft beteekend. Overigens, wanneer de buitenlandsche be zoeker dit vraagstuk zou willen negeeren. zou hij daarin niet slagen. Alles herinnert hem hier aan de verminking van Hongarije; in het bijzonder het Vrijheidsplein in het centrum van Boedapest met zijn rouwvlag, die, tot de eenheid van Hongarije hersteld zal zijn, halfstok zal blijven hangen temid den van de monumenten van de „onder drukkers": Joego-Slavië. Roemenië, Tsjecho- Slovakije en zelfs Oostenrijk voor een klein deel. Ook zijn het de vernuftig samengestelde briefkaarten, die overal verkocht worden, zelfs door de straatventers en die de oude kaart van Hongarije voorstellen. Door één rukje aan een papieren trekker kunt ge de geannexeerde gebieden afscheiden of ze weer aan het huidige Hongarije toevoegen. Overal in Hongarije treft men in de par ken bloemperken aan. die in twee kleuren de kaart van Hongarije voorstellen: die van 1914 en die van na Trianon. In de kerken en de scholen begint geen enkel gebed of les zonder een beroep op het herstel van Hon garije. Dit zijn feiten, die men niet kan voorbij zien, wanneer men de verschillende moge lijkheden in studie wil nemen, welke de voorwaarden vormen voor den terugkeer van een stabielen politieken toestand aan den Donau. Dat de zaken aan den Donau niet in dien toestand zullen blijven, waarin ze thans ver- keeren, zal wel niemand ernstig durven be twijfelen. Het wisselende mozaiek der volke ren. dat zich uitstrekt van de Zwitsersche grens tot aan de kusten van de Zwarte Zee, zal binnen langeren of kortoren tijd, nieuwe veranderingen ondergaan. Het meest di'eigende punt is de Anschluss Wat omvat die precies? Oostenrijk alleen? Mijn Hongaarsche zegslieden, van wie de meesten hun diepen afkeer van een even- tueelen staatsgreep van Duitschland in hun eigen land niet onder stoelen of banken staken, waren niettemiravan oordeel, dat. wanneer Duitschland na den Anschluss hun onmiddellijke buur zou worden, het niet mo gelijk zou zijn lang weerstand te bieden aan zijn economische aantrekkingskracht en zijn militaire bescherming. Niets is door overreding op te lossen, zei een misschien wat te pessimistische Hon gaar tegen me. en het zwaard zal altijd het eenige middel blijven om den Gordiaansehen knoop door te hakken. Wij Hongaren heb ben het onze niet meer en wij denken er zelfs niet aan den dienstplicht te herstellen zooals Oostenrijk gedaan heeft. Wij zijn slechts de passieve inzet van het duel der mogendheden. Als het front van Stesa niet bijtijds vernieuwd wordt om den zwakken muur dien Oostenrijk nog tegen den Duit- schen druk handhaaft te schragen, zal Duitschland er toe besluiten het Donau- vraagstuk op zijn eigen manier op te lossen, d.w.z" door geleidelijke absorbeering van de landen, die door een verdeeld Europa aan hun lot zijn overgelaten. Zoo is in. groote trekken de toestand, die men moet 'kennen om de antwoorden te be grijpen, die generaal Goemboes, minister president van Hongarije, op mijn vragen heeft willen geven bij het eerste onderhoud, dat hij sinds twee jaar aan een journalist toestond. Het is wellicht van belang het uiterlijk van den generaal te beschrijven en in het kort zijn verleden weer te geven. Evenals Hitler en Mussolini behoort gene raal Goemboes, die nog geen vijftig jaar oud is, tot die generatie staatslieden, die per soonlijk aan den wereldoorlog heeft deelge nomen. Hij is kapitein geweest en heeft on der de gewonden behoord. In 1919 was hi} de rechterhand van admiraal Horthy, den tegenwoordigen Rijksbestuurder, dien hij hielp bij de omverwerping van het commu nistische Hongaarsche bewind. In 1932 volg de hij graaf Karolyi op en vestigde hij een soort dictatoriaal, anti-liberaal bewind, van zuiver fascistischen Inslag. Hoewel generaal Goemboes, naar de meening van al mijn Hongaarsche zegslieden, een groot bewonde raar is van Hitier en het nationaal-socialis- tische regime, draagt de dictatuur, die hij over Hongarije uitoefent, toch een minder absoluut en „cru" karakter. Al is de communistische propaganda for meel verboden en al is de verkiezingstijd een periode van regeeringspressie, die openlijk wordt uitgeoefend, zoodat de kiezers op het platteland zelfs op open biljetten moeten stemmen, toch duldt generaal Goemboes een zekere socialistische oppositie (de socialis tische afgevaardigden zijn de gekozenen uit de steden, waar de stemming geheim is) en politieke vervolgingen zijn hier, naar de al- gemeene opvatting, buiten den verkiezings tijd vrijwel onbestaanbaar, uitgezonderd voor de communisten. Zelfs naar de meening van zijn tegen standers is de generaal door een vurig pa triotisme bezield en diep overtuigd van zijn zending het Hongaarsche volk te moeten verheffen. Wat men hem. buiten zijn exclu sivisme, verwijt, is zijn autoritair optz-eden en het te enge realisme in zijn opvatting. De heer Goemboes is van middelmatige grootte, stevig gebouwd en herinnert in zijn gezette figuur aan Mussolini, maar dan aan een meer militairen-, minder genuanceerden Mussolini. Zijn oogen hebben een directen, bijna harden blik en weerspiegelen, nog sterker dan bij den Italiaanschen dictator, de wilskracht. Ons onderhoud geschiedt in het Duitsch op het terras van het miiiisterieele paleis te Boedapest. Mijnheer de president, de publieke opi nie weet weinig af van de buitenlandsche politiek van Hongarije. Zij is op de hoogte met de besprekingen, die gij met den Duce gevoei'd hebt. maar het doel daaiwan is haar niet geheel duidelijk. Mag ik u. nu het pro tocol van Rome tot stand gekomen is, vra gen wat de nieuwe richtlijnen van de Hon gaarsche politiek zijn? In hoeverre heeft het protocol de betrekkingen tusschen Italië en Hongarije en tusschen Hongarije en Oosten rijk gewijzigd? De nieuwe protocollen beteekenen geen enkele verandering in den politieken koers; in tegendeel, zij bevestigen een der principes, die altijd ten grondslag hebben gelegen aan de buitenlandsche politiek van Hongarije: de vriendschappelijke betrekkingen met Italië en Oostenrijk. Die overeenkomsten regelen de samenwerking der drie onderteekenaars in den geest van rechtvaardigheid en gelijkheid op basis van volkomen wederkeerigheid. Ik heb de overtuiging, dat de accoorden van Ro me de eerste positieve stap zijn op den weg naar een hersteld Midden-Europa. Wanneer de geest, waarmede die accoorden bezield zijn, zich ook over andere landen zal uitstrekken, kunzien de protocollen van Rome een nut tig uitgangspunt worden voor een breedere evolutie. Vermoedelijk, mijnheer de president, zul len de voorwaarden, die absolute rechtsgelijk heid inhouden, moeilijk aanvaard kun nen worden door de landen, waarop u doelt en die wat hun verdragen betz-eft, de voor keur geven aan het kader van den Volken bond. Mag ik u in dit verbazzd vragen, welke de huidige politiek van Hongarije is ten op zichte van den Volkenbond? De ervaringen, die Hongarije in het ver leden heeft opgedaan, zijn niet altijd even verkwikkelijk geweest. Om één voorbeeld te noemen: gedui-ende de afgeloopen 15 jaar heeft de Volkenbond het nimmer noodzake lijk geacht een zetel in den Raad ter beschik king te stellen van een der kleine mogend- reden. die in de wereld het onderspit heb ben moeten delven. De wijze, waarop de be scherming van de nationale minderheden in de geannexeerde landen ten uitvoer ge bracht is. heeft eveneens veel te wenschen overgelaten. Niettemin geeft Hongarije, ver knocht als het is aan de gedachte der inter nationale samenwerking, de hoop niet op, dat het, wanneer de huidige crises eenmaal voor bij zijn en rekening wordt gehouden met de opgedane ervaringen, mogelijk zal worden een Volkenbond te verwerkelijken, waarin alle staten naar billijkheid en in gelijke mate hun belangen kunnen doen gelden. Zullen die belangen, mijnheer de pre- sident, tot uiting komen in een economisch plan, door de ontwikkeling van een uitwis sel ingspolitiek. of zal Hongarije voortgaan met haar politiek van steeds scherper om lijnde autarkie? De economische autarkie is niet iets, dat men specifiek Hongaarsch kan noemen, doch een feit van universeelen aai'd. Overigens heeft Hongai'ije haar tegen wil en dank aan vaard. Het is inderdaad opmerkelijk, dat het handelsverdrag tusschen Hongarije en Tsj echo-Slowakije in 1931 door laatstge noemde opgezegd is. Van zijn kant is Honga rije bereid in den ruimsten zin mede te wer- ken aan de verwijdering der kunstmatige be perkingen, die thans de vrije internationale betrekkingen belemmez*en, mits een gelijke goede wil in alle staten tot uitdnzkking komt en de wedei-keerigheid verzekei'd zij. Ook in dit opzicht bieden de pi'otocollen van Ro me in het Donaudal een belangrijk en daad- wei'kelijk initiatief. - Is dit ..belangrijke en daadwerkelijke" initiatief geschikt om een verbetering in de •elaties met de Kleine Entente tot stand te brengen? Hongarije is altijd bereid zijn deel bij te di-agen voor het normaliseeren der handels betrekkingen met de Kleine Entente. Echter zouden, wanneer men van Hongarije een nauwere samenwei'king op politiek of econo misch gebied zou Anragen, eerst de vooi*waar- den in studie moeten worden genomen. Het ligt voor de hand. dat gelijkheid van rech ten vóór alles verzekerd moet zijn." Wij draaien blijkbaar in een vicieuzen cii'kel rond. Geen politieke verbetering zonder op heffing der ontstane situaties, geen opheffing der ontstane situaties zonder politieke verbe tering. Het is het volledige drama van het hedendaagsche Europa met zijn verdeeld heid en gebrek aan veiligheidswaarborgen, het di'ama, dat op den Donau precies het zelfde is als op den Rijn {Nadruk verboden.);

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6