Bij de scheepsramp op de Donau te Weenen zijn acht personen om het leven gekomen. De totaal vernielde en gedeeltelijk gezonken stoomboot „Wien op de plaats waar zij in botsing kwam met de Reichsbrücke H. K. H. Prinses Juliana bij aankomst aan de Philips Kleuterschool te Eindhoven, waar Zij Vrijdag de jaarvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis presi deerde Een kranige sprong over de hindernis tijdens het twee- daagsch concours hippique, georganiseerd door de Gooi- sche Landbouw Sportvereeniging, dat Vrijdag te Bussum is aangevangen FEUILLETON HET MYSTERIE VAN MOAT HOUSE. Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. (Nadruk verboden). 38) Maar haar vrees voor luisterende ooren en waakzame oogen was te groot om vroeg aan haar expeditie te beginnen. Zij wilde eerst zeker zijn dat Lancaster en zijn zoon naar bed waren, en het was pas tus- schen één en twee uur, toen zij Claire's ka mer verliet, en de smalle trap afdaalde. Haar hart bonsde hevig, maar zij wilde niet terug- keeren. Zij had echter de onderste treden nog niet bereikt, toen zij een onverwacht ge luid hoorde, dat van beneden kwam, een lichtflikkering en schaduwen op den muur zag. Was het juffrouw Blowden, die naar Claire ging, of was het Lancaster? Nell klemde zich aan de leuning vast en stond onbeweeglijk met iedere vezel in haar lichaam gespannen. Tusschen de windvlagen door bereikte Lancaster's stem haar ooren. „Ik zou dat licht maar uitdoen, Cyril. Dat Is wel zoo veilig". De kaars werd haastig uitgeblazen, en Nell hoorde Cyril met merkwaardig trillende stem spreken. ,Jk wilde alleen maar even kijken of mijn koffer hier was. Ik ga weg. Hier in huis wil ik niet meer blijven". „Lajfaard!" beet zijn vader nem toe. „Je zult eerder verdenking opwekken door weg te gaan, dan door te blijven". „Ik kan niet!" riep Cyril opgewonden. „Ik heb er geen kracht voor! Ik heb alles ge daan wat u me gezegd hebt, en dat is ge noeg l" „Je had nogal niet veel te doen, wel?" ant woordde Lancaster, een beetje sarcastisch. „Ik heb je niet eens gevraagd om de kamers binnen te gaan en de kranen open te draaien. Dat was het gevaarlijkste werk. Want hoewel er niet veel kans bestond dat hij wakker zou worden na de dosis die wij hem gaven, blijft toch altijd de mogelijkheid dat bedwelmen de middelen hun werk niet doen". „U was zelf bang", verweet zijn zoon hem norsch. .Anders zoudt u me niet terug heb ben laten komen om matten neer te leggen en de spleten dicht te stoppen. Het zal een mooie beweging zijn, als iemand dat ont dekt". ..Dat wordt niet ontdekt", beweerde zijn vader kalm. „Het is waarschijnlijk dat dat deel van het huis totaal verwoest zal wor den: een explosie van dien aard wordt ge woonlijk door brand gevolgd". ..Denkt u dat Claire veilig is?" vroeg de jongeman zenuwachtig. „O ja. op de bovenverdieping zal het niet veel uitrichten. In ieder geval is er tijd ge noeg om haar de trap af te dragen. Er is voor niemand gevaar, behalve voor den man zelf". „Wat bent u van plan? U gaat toch van avond niet op dezelfde verdieping slapen?" „Neen hoor! Ik blijf vannacht in de hoek- kamer van den vleugel. Ik gebruik die ka mer vaker, zoodat niemand zich daarover zal verwonderen. Nu. het is beter dat we hier weggaan, ik wil de deur onder aan de trap afsluiten. Ik geloof dat ik die lucht al ruik!" „Laat mijdoor!" snauwde Cyril. „Ik wil er niets meer mee te maken hebben, Ik ga er door de achterdeur uit!" Nell leunde, trillend van angst tegen de trapleuning. Wat hadden die woorden te be teekenen? Zouden vader en zoon samen spannen en een verschrikkelijke misdaad op hun geweten hebben? Blijkbaar gold zijn haat Everard Hume, en Nell besloot, zelfs als haar leven gevaar liep. een poging te wa gen om hem te redden. Maar voorloopig durfde zij zich niet te bewegen. „Nu, goedendag!" vervolgde Cyril plotse ling, „over een paar dagen kom ik in de stad op de gewone plaats bij u". „Dat zal het beste zijn. Je bent toch te zenuwachtig om hier nog te kunnen hel pen". Nell hoorde een deur openen en dicht doen het was de achterdeur, meende zij. Ze merkte in dat oogenblik zelfs op. dat deze niet achter hem gesloten werd. Zij hoorde Lancaster door de gang loopen en zich naar een kamer begeven, die, zooals ze wist, aan het eind van den vleugel gelegen was. Zij kreeg een plotselinge ingeving om de deur tusschen de onderste en de bovenste trap te sluiten; haar vingers vonden een grendel, dien zij er voor schoof. Wat er nu ook mocht gebeuren. Lancaster kon niet langs de achtertrap bij Claire komen. Toen wierp zij een bekleede deur open. en bevond zich in de lange gang. waar zich de kamers 'bevon den, die vroeger door Claire en nu door Eve rard Hume gebruikt werden. Eensklaps drong een lucht in haar neus gaten, die haar den schrik om het hart deed slaan. Het was onmiskenbaar de reuk van gas. En de gaslucht nam toe. naarmate zij verder in de gang kwam. Bij Hume's deur vond zij de onloochenbare teekenen van een moorddadigen aanslag, want het sleutelgat was dlchtgestopt en tegen het houtwerk stonden matten om de lucht, die gewoonlijk door de reten van het deurkozijn trekt, te gen te houden. Nell snelde de badkamer in, die tegenover Everard's kamer gelegen was. en trok daar een raam open. In een seconde was zij bij de deur terug, schoof de matten aan den kant, peuterde het sleutelgat open en duw de toen haar looper in het slot, waarna zij de deur opende. Het gesis van ontsnappend gas deed haar ontstellen. Ze kon niets zien in het duister van de kamer, maar ze strui* kelde haast over iets de gestalte van een man, die languit op den grond lag. Waar schijnlijk was Everard tijdig wakker gewor den en nog voor hij de deur kon bereiken door de giftige gassen bedwelmd. Met het raam in de badkamer wijd open hoopte Nell het lang genoeg in de kamer te kunnen uit houden om Everard er uit te sleepen. Haar hoofd begon te bonzen, en een duizeling be ving haar, maar toen zij zich even naar de deur wendde, ving zij een vlaag koude voch tige lucht op, die haar deed herademen. Zij sleepte het lichaam met inspanning van al haar kracht weg en kreeg tenslotte haar last binnen het bereik van den kouden lucht stroom Zij waagde het niet verder in de ka mer door te dringen, om de kraan van den gashaard dicht te draaien. Met een wanho pige poging trok zij den bewusteloozen man eindelijk de badkamer in. waar zij koud wa ter over zijn hoofd sprenkelde. Tegelijkertijd was zij zich bewust van het gevaar, dat zij liep. Zij hoorde het sissende geluid van het ontsnappende gas en wist dat indien er een bediende met "een brandende kaars in de gang verscheen, dit de ontploffing, die Lan caster beraamd had. tengevolge zou hebben. Eindelijk begon Everard teekenen van be wustzijn te geven: nu drukte ze een natten zakdoek voor haar mond en neusgaten, en liep naar 't dichtstbijzijnde raam in de slaap kamer. Zooals zij verwacht had. was dit dichtgespijkerd. Zij greep het eerste het beste voorwerp dat zij te pakken kon krij gen, en verbrijzelde de vensterruit. Daarna strompelde ze naar de gaskraan en draaide die dicht. Na in de gang een oogenblik frls- sche lucht opgensnoven te hebben, opende het meisje de deur van de aangrenzen^ zit kamer en herhaalde de manoeuvre. Met de gaskranen veilig gesloten, de ramen en deu ren wijd open en den kouden frisschen lucht stroom, die de verstikkende dampen weg vaagde. voelde ze dat ze haar werk gedaan had. Zij had het huis gered, het leven van Everard Hume, mogelijk ook dat van Claire haar zelf - en gedurende één oogenblik Pgaven haar krachten haar. Zij wankelde tegen den muur en verloor het bewustzijn. „Wat is er gebeurd?" hoorde zij de Schorre stem van Everard zeggen. „De gaskranen waren opengedraaid. U \va$ bijna gestikt!" «.Goeie eenade! Hoe kan dat?" Hij tracht te op te staan, maar het gelukte hom niet. „U kunt u beter nog even rustig houden, en de frissche lucht inademen, maar steek alstublief geen licht aan, ni bent hier veilig. Wacht een oogenblikje, dan zal ik u d« heele geschiedenis vertellen". „En Claire is in dit huis?" riep hij vol ontzetting, toen zij uitgesproken was. „Kun nen wij er uit komen? Kunnen wij haar mee nemen? Zij mag geen uur meer in dit ver schrikkelijke huis blijven!" „Wees niet te haastig!" smeekte Nell. „Eén verkeerde stap kan voor ons allen noodlottig zijn. Laat me alsjeblieft eventjes denken. Ik geloof, dat ik er iets op weet". XXXIV, Hulp halen. „We moeten eerst hulp halen", zei Nell, na een paar minuten nagedacht te hebben. ..Het is onmogelijk Claire midden in den nacht mee uit huis te nemen, als er geen auto of rijtuig voor haar is. En daarvoor moeten we eerst naar het dorp". ..Daar zal ik wel heengaan. Maar ik durf u hier niet goed achter te laten". Hij wilde zich uit den stoel, waarin hij nu zat oprichten, maar hij werd zoo duizelig dat hij terug zakte en een oogenblik niet in staat was te spreken of zich te bewegen. Nell bette zijn hoofd met koud water, en deed wat zij kon om hem te helpen. „Het zal beter worden, als ik naar buiten ben", mompelde hij. „Het lijkt mij beter, dat' u in huis blijft, u weet den weg ook niet zoo goed". „Maar wat wilt u dan?" vroeg Hume, „U kunt toch onmogelijk om dezen tijd van den nacht uitgaan?" „Ik vrees, dat er geen andere uitweg is", zei Nell. „En ik ben werkelijk niet bang. Als ik door de tuindeur ga, weet ik een korten weg naar het dorp. En mijnheer Meynell heeft mij verteld waar ik naar toe moest gaan, als ik hulp noodig had". iWordt vervolgd). Te Alphen aan den Rijn werd Vrijdag een aanvang gemaakt met de .Hollandia'-roeiwedstrijden. Een snapshot uK het nummer Dames Vierriemsgieken Het deiilé der troepen yoor de autoriteiten op den Coolsingel te Rotterdam tijdens den Vrijdag gehouden Leger- en Vlootdag van de jaarvergadering der vereeniging .Ons Leger De minister van Sociale Zaken, mr. H. Slingenberg, bracht Vrijdag een bezoek aan de N.V. Ned. Vleeschindustrie te IJmuiden, waar in opdracht der regeering het gehakt in blik vervaardigd wordt Yoor ondersteunden en behoeftigen Op Woudestein werden Vrijdag ter gelegenheid van den Leger- en Vlootdag te Rot terdam groote mi litaire demonstra ties gehouden waarvan hierboven 'n aardig snapshot De afgebroken deur der Oranjesluizen te Amsterdam tengevolge van een ver keerde manoeuvre van een passeerend schip. Het gevaarte steekt gedeeltelijk boven water uit

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 16