Het Kabinet-Colijn en de Kamer. De verkeersmiddelen te Haarlem. Fa. H. P. MULLER, 110 Gr. Houtstraat Met Be&ak$ti$sie 53e 'Jaargang No. 16248 Verschijnt dagelijks, behalve or Zon- en Feestdagen Zaterdag 13 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange Alles indler geschiktheid f 600.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim 250 -. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.- het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. (Van onzen parlementairen correspondent) Het valt niet te ontkennen, dat 't Kabinet- Colijn in de afgeloopen week een pijnlijke nederlaag heeft geleden. De afwijzing, met groote meerderheid door de Tweede Kamer van de vaste lasten-ontwerpen want daar op komt de verwerping van art. 1 der beide voorstellen neer heeft op dit oogenblik niet tot een ernstige staatkundige crisis geleid. Niettemin is de positie van het huidige be wind door dezen gang van zaken er bepaald zwakker op geworden. Voor den minister-presi dent en zijn ambtgenooten moet het toch wel een minder aangenaam verschijnsel zijn ge weest, te bemerken, dat van de groepen, waarop zij tot nu toe gemeenlijk wel konden steunen, alleen de vrijzinnig-democraten en slechts 5 van de 13 partijgenooten van Dr. Colijn, aan de zijde der Regeering bleken te staan, terwijl deze overigens alleen mede werking kreeg vansocialisten en com munisten. Een crisis bleef uit, in de eerste plaats, door dat Minister Oud bij voorbaat had kunnen aankondigen, dat het Kabinet van eventueele verwerping geen halszaak, zou maken en voorts dank zij de omstandigheid, dat de tegenstand tegen de aanhangige voorstellen uit wel zeer verschillende hoeken kwam. Met het gevolg, dat er tusschen de tegenstemmers overigens veel te veel ontbrak om het samen eens te kunnen worden, wat er nu dan wèl moest geschieden. Zoo lieten de christelijk-his- torischen onder leiding van Jhr. Mr. De Geer het „tegen" hooren, omdat hun het door de wetsontwerpen in kwestie beoogde Ingrijpen in burgerrechtelijke .overeenkomsten al veel te ver ging, terwijl daarentegen de Katholieken het lang niet genoeg vonden. Deze laatsten wenschten -het thans niet op een ten val brengen van het Kabinet te laten aankomen, aangezien zij terecht inzagen, dat zulks al leen te. verantwoorden-ware, Indien als het ware een andere groepeering gereed stond om terstond het bewind over te nemen. En dat ls, op dit oogenblik, nog niet het geval. Daar in schuilt dan nog een zekere kracht van het Kabinet. Aan den anderen kant heeft dit, ook bij zijn eigen vrienden, wrevel en groeiend gebrek aan vertrouwen gewekt, door eerst de vaste lasten-voorstellen in te dienen en deze nota bene door alle Ministers te' laten onder teekenen, om daarna, als er een Jaar van schadelijke onzekerheid verloopen is, kenbaar te maken (ook al door de opzettelijke afwezig heid van den Minister-President tijdens de beraadslagingen in de Kamer), dat het Kabi net dit alles eigenlijk niet beschouwde als een onmisbaar onderdeel van zijn economisch be leid. Dan ware het veel beter geweest, zoo kon men in parlementaire kringen van verschil lenden kant hooren opmerken, de ontwerpen heelemaal niet in te dienen. Door dit wel te doen heeft het Ministerie een zwakheid be gaan. blijkbaar gedreven door het verlangen de Katholieken, die op wettelijke aantasting der vaste lasten zoo bijzonder gesteld waren, een beetje te paaien. Maar deze opzet mis lukte, doordat in de oogen van die partij het voorgestelde slechts half werk of nog minder was. Het Kabinet, daaraan behoeft men na de jongste beraadslagingen niet te twijfelen, is even vast als vroeger er van overtuigd, dat de natuurlijke aanpassing tenslotte de beste weg zal zijn om er te komen en dat, gezien ook weer de jongste verschijnselen in het buiten land, nabootsing van het paardenmiddel van muntverzwakking oftewel devaluatie minder dan ooit aanbeveling verdient. Tegelijkertijd echter heeft' het Kabinet door zijn boven om schreven handelwijze veler vertrouwen in de vastheid van beleid van dit bewind aan het wankelen gebracht. Dat zou toch wel eens tengevolge kunnen hebben, dat op een be paald oogenblik, en nog voor de Kamerver kiezingen van 1937, een andere groepeering wel bereid zou wezen, aan het huidige bewind een einde te maken. Als men let op de houding van de tegen woordige Ministers zou men intusschen den indruk krijgen, dat deze er even stellig als tot dusverre van overtuigd zijn. dat zich die andere groepeering niet zal voordoen. Mis schien geeft de toekomst hen, die aldus gissen, tenslotte gelijk. Maar heelemaal zeker hiervan kan men toch niet meer zijn. En zoo zou het dus nog geenszins uitgesloten wezen als op een wat later tijdstip datgene wat nu nog achterwege bleef (een ten val brengen van het huidige Kabinet) toch nog zou intreden. Met dit op te merken, ls geenszins gezegd, dat zulks wenschelijk ware. Het bovenstaande heeft uitsluitend ten doel den tegenwoordigen toestand te schetsen, zonder hieraan een eigen persoonlijke oordeelvelling toe te voegen. DR. E. VAN RAALTE. De beeldhouwer L. Zijl 70 jaar. Heden viert de beeldhouwer Lam'oertys Zijl zijn 70sten verjaardag. In verband hier mede zal een Zijl-fonds worden gesticht ten behoeve van het onderwijs aan schippers kinderen van alle gezindten. Zijl heeft zeer belangrijke dingen gedaan voor de nieuwe Nederlandsche beeldhouwkunst. Zijn aanleg gaat vooral uit naar de snelle, bewegelijke plastiek. Hij is een gevoelig boetseerder. Thans werkt hij nog met- ongebroken schep pingsdrang en arbeidslijst aan de voltooiing van een monument voor de Koningin-Moe der, dat het volgend jaar op het Emma- plein te Amsterdam zal worden geplaatst. Exploitatie van tram en bus moet in één hand zijn" zegt de directeur der N. Z. H. Over gevaren die nu dreigen en mogelijkheden die er dan komen. Naar aanleiding van de moeilijkheden die er thans met de Brockway zijn men weet da-t deze Haarlemsche autobusonderneming surséance van betaling heeft verkregen, ter wijl er onzekerheid bestaat over de verdere exploitatie van haar lijnen is van ver schillende zijden gewezen op de wenschelijk- heid, dat de verkeersmiddelen te Haarlem in de toekomst in één hand zouden komen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat wij ook stem men uit het college van B. en W. vernomen hebben, die daarvoor pleitten. In verband met deze uitingen hadden wij een onderhoud met Ir. W. J. Burgersdijk, di recteur dor N. Z. H. Het is zoo zei deze absoluut noodig, dat de verkeersmiddelen te Haarlem in één hand komen. Niet al leen voor de exploitanten, maar niet minder voor het publiek. Bestendiging van den toestand dien wij nu beleven is niet houdbaar. De moeilijkheden die nu met de Brockway zijn gekomen heb ik reeds lang verwacht. Het was immers niet doenlijk om twee autobus- netten hier ter stede te exploiteeren. Beide bedrijven konden niet rendabel zijn. Ik behoef er geen geheim van te maken, dat het met de buslijnen van de N. Z. H. ook niet florissant gaat. Het is nog wel niet zoo dat wij er al aan denken om de lijnen stop te zetten, maar als er geen verandering komt. dan dreigt dit gevaar in de toekomst wel. De ontvangsten per bus K.M. zijn 12V2 cent, de directe onkosten 10'/2 cent, Per bus K.M. hou den wij dus 2' cent over. Dat is nog niet eens genoeg voor het aandeel in de algemeene be drijfskosten die op de bussen zouden moeten drukken. Wij zouden bovendien uit onze ont vangsten minstens 3 cent per bus K.M. moe ten kunnen bestemmen voor afschrijving' op het materiaal. Maar nu wij die niet heb ben zou het in de toekomst, namelijk als het noodig wordt nieuwe bussen aan te schaffen, noodig zijn om nieuw kapitaal in die exploi tatie te steken. Daartegen zouden dan terecht bezwaren rijzen, zoodat de N. Z. H. om dat te ontgaan, de buslijnen zou moeten gaan in krimpen, wat dan op den duur absoluut zou leiden tot een stopzetting van het geheele autobussenbedrij f De Brockway verkeert nu reeds in moeilijkheden en als men niet wil, dat ook de autobuslijnen der N. Z. H. in de toekomst in gevaar komen, dan moet het probleem der verkeersmid delen afdoende geregeld worden. Het is mij zoo Vervolgde Ir. Burgersdijk gebleken, dat wel de noodzakelijkheid wordt gevoeld van de autobus-exploitatie in één hand te brengen, maar ik ben overtuigd, dat als men die exploitatie los ziet van het tram net, dat het onmogelijk wordt tram en bus behoorlijk te exploiteeren. Of het belang van de tram zou in het gedrang komen, óf het be lang van de bussen,. Daar de N. Z. H. er voorloopig nog niet aan toe is om haar buslijnen op te geven, zou een exploitatie op zoo'n nieuwe basis voor de bus lijnen nooit voor 1938 ingevoerd kunnen wor den. want.tot dien tijd heeft onze Maatschap pij haar busconcessie. Bovendien ben ik over tuigd, dat Ged. Staten in 1938 onze conces sie zullen verlengen. Ik zie dus practisch geen andere oplossing dan alle verkeersmiddelen te brengen onder de N. Z. H. Dan is het mogelijk om over de aeheele stad een goed net van verkeersmid delen te leggen, waarbij de bussen de tram aanvullen. Allen kon dan zoo geregeld wor den. dat voldaan wordt aan redelijk te stel len verkeerseischen, terwijl het bussennet dan zoo geëxploiteerd zal kunnen worden, dat niet het gevaar dreigt, dat Haarlem in de toekomst geheel zonder autobussen komt. Men moet evenwel niet denken, dat de autobussen dan een winst-object zullen wor den. Van winst zal voorloopig wel geen sprake zijn, alleen zal het door concentratie en com binatie en afsnijding wat overbodig is. moge lijk zijn om het exploitatieverlies zooveel te verkleinen, dat de stopzetting, die wij nu voor onze buslijnen in de toekomst vreezen, vermeden kan worden. Het zal natuurlijk onder deze omstandig heden ieder duidelijk zijn, dat de N. Z. H. er niet aan denken kan om belangrijke finan- cieele offers te brengen voor het ideaal: het verkeer in één hand. Toch wil ik daaraan toevoegen, dat de Maatschappij van haar kant wil medewerken om eindelijk tot gezon de toestanden op het verkeersgebied te Haar lem te komen. De heer Burgersdijk toonde ons een platte grond van Haarlem waarop hij naast de tramlijnen de buslijnen had uitgezet die er volgens hem zouden moeten komen als alles door de N. Z. H. geëxploiteerd zou worden. Hij verzocht ons die ontworpen buslijnen niet in onderdeelen aan te geven, omdat men dan licht de hoofdzaak de eenheidsgedachte uit het oog verliest, om zich te gaan ver liezen in details, namelijk door welke straten de bussen moeten loopen Wel is te zeggen, dat in het bebouwde deel der gemeente niemand verder dan 5. hoogstens 8 minuten van een bus of tram zit, die hem overal kunnen heen brengen. Het publiek zal daarmede meer ge baat zijn. dan bij den tegenwoordigen toe stand. Er rijden nu wel veel autobussen maar daaronder zijn niet minder dan 3 lijnen die voor een groot deel parallel loopen met de tramlijnen Haarlem-NoordHeemstede. Van doortrekking van de tramlijn tot aan de Jan Gijzenvaart kan voorloopig niets ko men. De Rijkswaterstaat wil geen toestemming geven de tram over den Rijksstraatweg te laten loopen en de gemeente heeft bezwaar tegen het plan der N. Z. H. om de tram door de Timorstraat te leiden. De N. Z. H. zou als zij het geheele ver keer krijgt de tramlijn willen verlengen met een buslijn tot het Vondelkwartier, die aansluiting zou geven op alle diensten der tram. Haarlem-Noord krijgt dan een goede 5 minuten autobusverbinding. waarvoor tram passagiers bovendien geen cent extra zou den behoeven te betalen. Haarlem-Noord ten Westen van den Rijks straatweg krijgt dan nog een buslijn die via het Kleverpark naar het Slachthuiskwartier loopt. MODERNE WONINGEN te koop. f 5000.- JUNOPLANTSOEN te huurf 34.— per maand S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90 Telefeen 16373. (Adv. Ingéz. Med.) Radiodistributie, Haarlem. Op de soos en in de werkplaats, Is thans DISTRIBUTIE 't woord, Dat nog meer dan IK en HEBBEN Heel den- dag door wordt gehoord. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. De Haarlemsche feesten in 1937. Een gas-tentoonstelling? Wij hebben reed& mededeeling gedaan dat het de bedoeling is in 1937 verschillende feestelijkheden in onze stad te organiseeren om de levendigheid te bevorderen en vreem delingen te trekken. Er is nu ook bij het gemeentebestuur in overweging om een tentoonstelling op gas- gebied te houden. Dit zal dan gedaan wor den dn verband met het feit, dat 1 Januari 1837 (dus een eeuw geleden) de eerste gas lantaarns voor de straatverlichting in ge bruik gesteld werden. De gasfabriek (ge sticht door de Continenta Gaz-Association Company te Londen) die in 1835 concessie van de gemeente kreeg, werd in 1836 ge opend. Zekerheid^dat de gastentoonstelling zal doorgaan, is er nog niet, want aan de voor bereiding moet nog begonnen worden. Na tuurlijk kan een tentoonstelling alleen sla gen als van de fabrikanten van gasornamen- ten medewerking verkregen kan worden. Daar die medewerking nog niet gevraagd is, weet men ook niet of die verleend zarwor- den. AANHOUDING. Gisteren heeft de recherche een 23-jari gen tuinder wonende te Haarlem aangehou den. Hij wordt er van verdacht een aantal rijwielen te hebben gestolen. Bij zijn verhoor heeft hij bekend 5 fietsen gestolen te hebben. Men vermoede echter dat hij nog enkele andere fietsendiefstallen heeft gepleegd. Het onderzoek wordt voortgezet. Vanaf 15 Juni tot 31 Augustus des avonds 6 uur GESLOTEN Zaterdagavond 9.30 (Adv. Ingez. Med.) Een Gereformeerde Kerk in Heemstede-Zuid. Komt aan de Camplaan. De Gereformeerde kerk te Heemstede houdt reeds eenige maanden, behalve in de kerk aan de Koediefslaan. diensten in het gebouw voor Christelijke Belangen aan den Voorweg. Thans is door den kerkeraad be sloten over te gaan tot den bouw van een tijdelijk kerkgebouw aan de Camplaan. Ach ter het bestaande wijkgebouw ihet vroegere hotel van Ree) zal namelijk een gebouw ge zet worden waarin ongeveer 350 plaatsen ko men. Het is de bedoeling dat later het wijk gebouw zal worden afgebroken om op die plaats een kerk te bouwen. Als dat plan in de toekomst verwezenlijkt wordt, zal het ge bouw dat nu gezet wordt als vergaderlokaal behouden worden. Jaarwedden leden Ged. Staten Voorgesteld wordt 4500. Bij besluit van 28 Januari 1936 hebben Prov. Staten, gelijktijdig met haar besluit om niet te voldoen aan de aanmaning tot verlaging met 5 ,pct. van de jaarwedden van het provinciaal personeel. verworpen het voorstel van Ged. Staten va.n 15 Januari; tot nadere regeling van de jaarwedden van de leden van Ged. Staten. Zooals bekend, werd de tegenwoordige re geling (f 4.750,met een pensioensafbrek van f 250.—), nadat aan het besluit van Prov, Staten van 29 November 1934, tot in voering van een pensioensaftrek van 10 pet. op de tooen f 5000.bedragende wedden de Kon. goedkeuring was onthouden, vastge steld op voorstel van de fractieleiders, die eensdeels een netto bedrag van f 4500.— vol doende achtten, maar aan den anderen kant bezwaar hadden tegen het bepalen van het nominale bedrag der wedden op een lager cijfer dan door de leden van Ged. Staten van Zuid-Holland werd genoten (f 4.750. Deze regeling werd goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 4 Maart 1935. Nadat de jaarwedderegeling van het pro vinciaal personeel mét toepassing van ar tikel 126 der Ambtenarenwet 1929 haar be slag had gekregen, is de Minister van Bin- nenlandsche Zaken op de zaak teruggeko men en heeft hij aan Ged. Staten gevraagd, of zij zijn voorstel van 15 Januari (f 4.525, met een pensioensaftrek van f 250.op nieuw bij Prov. Staten wilden aanhangig maken. Aan den eenen kant hadden wij hiertegen geen bezwaar, maar aan den anderen kant kwam het ons toc'h, mede in verband met de overwegingen, die bij de vaststelling van de tegenwoordige regeling hadden gegolden, principieel onjuist voor een voorstel te doen hetwelk tot gevolg zou hebben, dat de jaar wedden van de leden van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland minder zouden be dragen dan die van hunne ambtgenooten van Zuid-Holland. De Commissaris der Koningin is hierover met den Minister van Binneniandsche Za ken in nader overleg getreden. Dit overleg heeft geleid bot de bereidver klaring van den Minister te bevorderen dat de jaarwedden van de leden van Gedepu teerde Staten dezer provincie gelijk worden aan die van Gedeputeerden van Zuid-Hol land. Ged. Staten stellen nu dus voor. met in trekking van de tegenwoordige regeling. de jaarwedden v%m de leden van Ged. Staten nader vast te stellen op f 4.500. Het woord is aan.... Etienne Rey: Slechts de groote schrijvers durven eenvoudig schrijven. Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Op 24 en 25 Juni. Wij ontvingen de verantwoording der in gekomen giften voor de boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Mej. C. J. A. f 7.65 Mevr. F. f 1.85 Mej L. H. f 12.40 Gem. Reiniging Harmenjansweg f 5. J. H. Z. f 2.— A. v. d. H. f 7.85 G. v. 't H. f 2.60 A. G B. f39.50 Mej. J. S. f 2.— R. BI. f 10.25 Mej Gr. f 4.85 Verloting Diaconessenhui.ï f 10. Extra gift f 1- Mej. A. v. B. f 2.20 J. E. M. f 2.50 A. H. f 2.— Mej. S. J. M. B f 12.53 G. G f 12.75 Firma Droste en Co. f 28.40 Gem. Gasbedrijf f 4.15 Spaar en Hout f 24.75 Het Comité betuigt allen gevers en geef sters hartelijken dank. De boottochten zullen dit jaar gehouden worden op 24 en 25 Juni a.s. Door onvoorziene omstandigheden moest van de oorspronkelijk vastgestelde reis naar Uithoorn worden afgezien. Het doel is nu Purmerend, waar de warme lunch zal wor den gebruikt. Dank zij de medewerking en steun welke wij wederom hebben mogen ontvangen, ho pen wij ook nu weer aan vele hulpbehoeven de menschen, die een jaar lang op dit uit stapje moeten wachten, een onvergetelijken dag te kunnen bezorgen. Aan leden van ..Snelverband" die nog in- teekenlijsten in hun bezit hebben, wondt verzocht deze zoo spoedig mogelijk dn to le veren bij mej, A, v. Donselaar Spijkermons- laan 2a of te storten op gironummer 233733 ten name van de penningmeesteresse der bootcommissie. 'EN DRIJVENDE GARAGE. De passagiersschepen „Bremen" en „Europa'" van de Norddeutsche Lloyd zijn thans met een „autohal" uitgerust, die zich op het zonnedek bevindt en plaats biedt aan 25 a 30 wagens. Rusland's nieuwe grondwet. pag. 4 De toestand in China laat zich thans gun stiger aanzien. pag. 4 Van Zeeland poogt opnieuw een Belgisch ka binet te vormen. pag. 4 Bij verschillende ondernemingen valt ople ving te constateeren, bij andere echter achteruitgang. pag. 3 In de Oranje Nassaumijn is een ernstig on geluk gebeurd. pag. 3 De spoorwegen Laten de A.E.G. den bovenbouw voor de nieuwe lijnen aanleggen. pag. 3 De verkeersmiddelen te Haarlem. pag. 1 De mogelijkheid bestaat, dat in 1937 een gas tentoonstelling te Haarlem wordt georgani seerd. pag. 1 De roeiwedstrijden van Hollandia; een suc ces voor Het Spaarne. pag. 2 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. Dr. E. v. Kaalte: Het kabinet-Colijn en de Kamer. pag. 1 Amy Groskamp-ten Have. Een vrouw schrijft: De kunst van weigeren. pag. 3 Van onzen Brusselschen correspondent: Het ambt van Nederlandsch gezant te Brussel. pag. 4 Financieele Kroniek: De onzekerheid ten aanzien van Frankrijk nog niet weggeno men. pag. 9 Jhr. dr. .T. C. Mollerus: De Nederlandsche sui- kerpolitiek. pag. 2 Willy van der Tak: Historische vrouwenfigu ren. Alexandra Bavid-Necl. pag. 7 X.: Brillen of geen brillen. pag. 7 Sostsjenko: H. D. Vertelling. Pelageva leert lezen. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 8 P. v. d. Hem: De vaste lasten ontwerpen ver worpen, maar pag. 3 Dc burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 6.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1