OVERALLS HENSEN De Vaste-lasten-ontwerpen verworpen, maar ZATERDAG1 13 JUNI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Bij andere echter weer achteruitgang. Een overzicht over de eerste drie maanden van 1936. Volgens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de statistiek was, blijkens de over het le kwartaal van 1936 nopens de industrie ten dienste staande rapporten de ontwikke ling van de bedrijvigheid ondernemingsgewijs verre van gelijkmatig. In vrij wat fabrieken was een zekere opleving merkbaar. Zelfs mag menvoor eenige bedrijfstakken, waar zulke teekenen zich meer voor deden dan in andere, wel zeggen, dat 1936 zich beter heeft ingezet dan zijn voorganger. Tot een zelfde conclusie kan men echter voor vele bedrijfstakken be zwaarlijk komen. Ondernemingen, waar de bedrijvigheid ongunstig afstak bij een jaar ge leden. waren nog lang niet zeldzaam, terwijl voorts in menige fabriek het verschil met het vorige jaar te klein was, om van voor- of achteruitgang te kunnen spreken. Andere meer globale gegevens leiden meerendeels ook tot weinig opwekkende beschouwingen. Zoo lagen de cijfers, aangevende het aantal werkloosheidsdagen in procenten, voor alle industriegi'oepen bijeen genomen nog weer iets boven de overeenkomstige van het vorige jaar. Het gemiddelde bedroeg thans 39,2 tegen resp. 37,3 en 31,2 in het le kwartaal van 1935 en 1934. De stijging ten opzichte van het vori ge jaar (n.l. met bijna 2 punten) was echter kleiner dan die <nl. met ruim 6 punten) wel ke in 1935 ten opzichte van 1934 te boeken viel. Voorts is een kenmerkend verschil met verle den jaar dat, terwijl toen nagenoeg alle be drijf sgroepen, welke de werkloosheidsstatistiek onderscheidt, in de stijging een aandeel had den, dit thans met verschillende (w.o. de zoo belangrijke metaal- en textielindustrieën) niet het geval was. Intusschen mag, gelijk bekend, tusschen den omvang van de werkloosheid en de productie geen onvoorwaardelijk verband worden gelegd. Daarbij dient o.a. vooral te worden gedacht aan de rol, welke ne nog immer voortschrijdende rationalisatie en mechanisatie bij het huidige zorgwekkende overschot van werkkrachten speelt. Door de gaandeweg sterk toegenomen mechanisatie der productie is in vele bedrijfstakken de vraag naar volwassen mannen geslonken en wordt daar meer dan voorheen gewerkt met vrouwelijk of jeugdig mannelijk personeel. De totale uitvoer van fabrikaten beliep in dit kwartaal 21 rfiillioen kg., en 4 millioen gul den minder dan in dat tijdvak van 1935. Vergeleken met den gemiddelden uitvoer in hetzelfde tijdvak gedurende de laatste 5 voorafgaande jaren gaf het le kwartaal een achteruitgang te zien met 74 millioen kg. en 37 millioen gulden en wanneer wij om het verschil sterker te doen uitkomen hieraan nog toevoegen, dat er b.v. ten opzichte van 2930 (966 millioen kg. ad 290 millioen gulden) een achterstand valt te boeken van 195 mil lioen kg. en 201 mill, gulden, dan is het dui delijk, hoezeer onze industrieele export door de velerlei genoegzaam bekend te achten rem mende factoren in het algemeen aan beteeke- nis heel't moeten inboeten, zij het met niet onbelangrijke verschillen tusschen de artike len. Treden wij in eenige bijzonderheden voor enkele industrieën dan valt er voor den scheepsbouw op te wijzen, dat volgens Lloyds' register hier te lande, wat zeeschepen betreft, einde Maart in aanbouw was pl.m. 146.000 bruto-registerton (44 schepen, w.o. 12 groote tankschepen) tegen pl.m. 104.000 (36) eind December en pl.m. 60.000 (31) eind Maart 1935. Dit is dus thans aanmerkelijk meer. Intus schen staken deze cijfers nog geenszins gun stig af bij die van voorheen (b.v. einde 1929 p.m. 232.000 ton en 52 schepen). De orders voor den scheepsbouw waren uiteraard niet van belang ontbloot voor de machinefabricage (afdeelingen van scheeps- bouwinrichtingen of afzonderlijke bedrijven). Voorts kwamen allerlei andere orders ten goede aan den werkvoorraad van onderne mingen van dezen bedrijfstak. Weliswaar niet de meeste, maar toch een vrij belangrijk deel der rapporteerende ondernemingen noemden den toestand eind Maart beter (zij het dik wijls maar weinig) dan een jaar geleden, het geen dan behoudens uitzonderingen betee- kende dat het nu minder slap was dan toen maals. Daartegenover schetsten echter niet weinig rapporten den gang van zaken als stationnair onbevredigend of bij het vorige jaar vergeleken nog achteruitgegaan. Daarbij bleven van verschillende zijden klachten over door binnen- en buitenlandsche concurrentie gedrukte en veelal slechte prijzen geenszins achterwege. Voor het hoogovenbedrijf achtte men den toestand op de exportmarkt voor ruw ijzer in dit kwartaal weinig veranderd. Wel hebben de Engelsche producenten zich bijna geheel te rugtrokken. maar daartegenover is de con currentie van Russischen kant zeer ver scherpt. Intusschen was blijkens de handels statistiek de uitvoer van ruwijzer in dit kwar taal 3.813 ton (3 pCt.) kleiner dan in 1934, doch 6.132 ton (12 pCt.) grooter dan verle den jaar in hetzelfde tijdvak. In het grootbedrijf der gloeilampen- en radio-industrie daalde de personeelsterkte sinds eind December met ruim 400 tot rond 12.500 (14.500 eind Maart 1935). Voor de katoenindustrie constateerde men eenige gedeeltelijke verbetering der vraag, of schoon deze volgens verschillende verslagen ten slotte weer een inzinking vertoonde. In de confectiefabrieken heerschte over het algemeen in de branches heeren- en kinderkleeding een normale seizoendrukte, maar in de fabrieken van dameskleeding slap te als gevolg van Duitsche dumping. Een vermindering van de activiteit in het bouwbedrijf, vergeleken bij 1935, welke te meer een ongunstige factor is wegens den te rugslag, welken verscheidene daarmede nauw samenhangende fabrieken (b.v. steenfabrica- ge, houtzagerijen enz.) er van ondervinden, treedt naar voren zoowel uit het aantal wo ningen waarvan de bouw in dit kwartaal be gon (pl.m. 8.100 tegen pl.m. 11.500 verleden jaar) als uit het aantal woningen op het einde van elke maand in uitvoering (eind Maart thans pl.m. 15.500 en verleden jaar pl.m. 24.700). NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een ontwerp van wet tot ver lenging en wijziging van het aan de Neder landsche Bank verleende octrooi. IV de memorie van toelichting schrijft de Minister van Financiën o.a.: Het eerste lid van art. 2 der Bankwet 1919 verklaart de Nederlandsche Bank gerechtigd, om tot en met 31 Maart 1934 als circulatie bank werkzaam te zijn. Had de kroon of de bank het tijdperk dier werkzaamheid op ge-, noemden datum willen doen beëindigen, dan had de opzegging van het octrooi, ingevolge het tweede lid van datzelfde artikel, moeten plaats hebben uiterlijk voor 1 April 1929. Dit laatste is niet geschied en het octrooi werd, overeenkomstig hetzelfde artikel, tel kens opnieuw met 1 jaar verlengd. Bij de schriftelijke gedachtenwisseling met de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot dekking van het verlies van de Nederlandsche Bank in het boejaar 1 April 1931 31 Maart 1932 deelde de toenmalige Minister van Fi nanciën mede, dat in de omstandigheden, die geleid hadden tot de indiening van genoemd wetsontwerp, aanleiding was gevonden, om gebruik te maken van het recht tot opzegging van het geldende octrooi der Nederlandsche Bank. Deze opzegging geschiedde bij Ko ninklijk Besluit van 31 Maart 1932, het be staande octrooi eindigt dientengevolge op 31 Maart 1937. De strekking der opzegging was slechts, de gelegenheid te krijgen het octrooi aan een her ziening te onderwerpen, die uiteraard onder gewijzigde omstandigheden van tijd tot tijd noodig is. Niettemin verdient het geen aanbe veling, in een delicate materie als deze meer te veranderen dan in de praktijk strikt noo dig is gebleken. De voorgestelde wijzigingen en aanvullingen beperken zich derhalve tot enkele punten van praktischen aard, die tij dens de werking van de thans vigeerende wet wenschelijk zijn gebleken. ..Wanneer u 't mij vergeven kunt" ,Wou ik wat met vacantle uit" „Dé denk wel. dat u het mij gunt" „Dat ik de tent een tijtije sluit". Zoo klonk de Vrijdagavondrijm, Als gunst, als een verzoek. Aan alle trouwe vrienden van Het „rijmpje in den hoek". O trouwe dagblad rijmelaar, Geniet zooveel u kunt. Geen lezer van uw poëzie Is er die 't u niet gunt. Dag in dag uit, soms scherp maar waar. Soms vol van geestigheid. Verscheen uw rijm in onze krant, En werd haar komst verbeid. Knijp heerlijk er nu tusschen uit, Ga zwerven overal. Schud heel het rijmen van u af, Doch maak het nvt te mal. Te mal. hiermee bedoelen wij. Uwe afwezigheid Kon langer duren dan u dacht. Want, 't is vacantietijd. Zwerf heerlijk zonder zorg en dwang Een beetje hier en daar. Het scheiden valt ons toch nog lang Al was 't een weekje maar. En plotseling verschijnt ge weer, Vol nieuwe energie. En dankbaar weer aanvaarden wij P. Gasus' poëzie. JACK FUNNY, Houtplein. JONGETJE OVERREDEN. Vrijdagavond om 9 uur stak de 12-jarige C. W. uit Hilversum nabij Naarden van achter een vrachtauto den Muiderstraatweg over. juist toen van den kant van Muiden een auto naderde. Het jongetje werd door de auto ge grepen en was op slag dood GOEC van; LET OP HET JUISTE ADRES GOED EN STERK vanaf f 2. PAARLAARSTEEG 1 - TELEFOON 12842 (Adv. Ingez. Med.) Bedrag van 600.000 er mee gemoeid. Naar wij vernemen .heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen in verband met de electrificatie van de baanvakken AmsterdamUtrecht, UtrechtArnhem, UtrechtRotter dam en UtrechtEindhoven thans aan de A.E.G. te Berlijn opdracht ge geven voor het maken van de boven- geleidingen. De werkzaamheden zullen zoo spoedig mogelijk aanvangen. Wij vernemen verder .dat bij het geven van de opdracht, waarmede een bedrag van ongeveer zes honderd duizend gulden gemoeid is, bepalingen zijn vastgesteld omtrent het zooveel mogelijk gebruik maken van Neder landsche arbeiders bij de uitvoering van het werk. AMSTERDAMSCH GEMEENTE-AMBTENAAR VEROORDEELD. AMSTERDAM. 12 Juni. Een ontslagen gemeente-ambtenaar, de 58-jarige commies J. M. van O- stond vandaag voor de vierde kamer der arrondissements rechtbank te recht. verdacht van verduistering in dienst betrekking. De man was belast met het op maken der betalingsbescheiden der ambte naren en beambten van de afdeelings- secretarie. Vele jaren had hij in deze staten geknoeid, zoodat hoewel hij zijn salaris op de gewone wijze ontving hij ook f 200 als .sa laris" via de giro ontving. Wegens oplichting meermalen gepleegd re- quireerde de officier tegen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar onder aftrek i/an voorarrest. De verdediger mr. J. de Vries bepleitte cle mentie. Pleiter schetste de moeilijkheden welke zich in verdachte's huisgezin voorde den en de aanleiding tot zijn daad. De kunst van weigeren. Weigeren is een kunst en als er één kunst is, die wij niet verstaan, dan is dat de kunst van weigeren. En juist in het leven van de vrouw en moe der komt het dagelijks voor dat er iets gewei gerd moet worden. Het zijn lang niet altijd belangrijke dingen. Het zijn lang niet altijd kwesties die gewich tige en ingrijpende besluiten eischen. Vrouwenleven hangt aan elkaar van klei nigheden. Maar soms is het weigeren van een kleinig heid oneindig moeilijker dan het weigeren ven een werkelijk belangrijk iets. Weigeren is moeilijk want het eischt in spanning. Tienmaal zeggen wij ja. tegen beter weten in en de elfde maalzeggen wij weer ja uit gemakzucht. Moeder stop je die trui even voor me Moeder breng jij dat boek voor me terug naar de bibliotheek Moeder geef jij mijn planten water Moeder voer jij de goud- visschen even Moeder schrijf je aan tante Mien Moeder zorg jij ervoor dat dat abonnement wordt opgezegd Gaat dat niet bij iedereen zóó Moeder zegt ja goed ga maar. en zij doet alles zoo goed mogelijk voor iedereen. Moeder zegt nooit nee doe het zelf och zij doet het immers veel vlugger dan zij en de hebben allemaal zooveel liefhebberijen en zooveel druktes en belangen buitenshuis. Moeder zegt nooit neen. En dan zijn er die andere vragen waarop moeder ook maar ja zegt: moeder mag ik nog een koekje Moeder mag ik nog een half uurtje buiten spelen? Mevrouw mag ik een uurtje later thuiskomen Mag ik een voor schot op mijn loon Mag ik uw fiets gebrui ken Mag ikmag ikmag ikhet gaat den heelen dag door. En moeder denkt er niet aan om neen te zeggen. Goedheid hartelijkheid bereidwillig heid oflaksheid? Gewoonlijk geldt het als een loftuiting als er van een vrouw gezegd wordt: zij is zoo goed zij kan niemand iets weigeren. Maar de vrouw en moeder die haar gezin tot stut en steun wil zijn moet kunnen wei geren niet aarzelen niet weifelen geen neen dat eigelijk een half ja is of de mogelijkheid inhoudt dat het dit na wat aan dringen nog wel worden zal.... De moeder die neen weet te zeggen, vrien delijk. rustig en zelfbewust, die moeder be wijst haar kinderen een grooten dienst. Moeder weet heel goed dat Jantje al drie koekjes gehad heeft en dat dat meer dan ge noeg is moeder weet heel goed dat zusje altijd weer om nog-een-half-uurtje zal bede len. moeder weet dat zij het jonge Duitsche meisje behoorde te remmen in haar zucht naar uitgaan en opschik. Moeder weet dat de groote kinderen lang zamerhand alles op haar afschuiven en dat vragen-of-het-mag tot bloote formaliteit is geworden. Toch kan zij geen neen zeggen. Ja is zooveel gemakkelijker het bespaart een massa doortastendheid en uitleg. Wij weten wel dat wij eigenlijk neen be hoorden te zeggen wij nemen ons voor een volgend maal voet bij stuk te houden en bij de eerstvolgende gelegenheid zeggen wij toch weer ja en amen. Noch vrees voor oneenigheid noch overdre ven angst voor groote en kleine onheilen mogen ons vrouwen weerhouden te weigeren als het belang van anderen dat medebrengt. Huismoeders oefent U in het neen zeggen waar zulks noodig is. Het is de beste manier om van uw kinderen flinke zelfstandige menschen te maken! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Ernstig ongeluk in de Oranje- Nassaumijn 3. Twee mijnwerkers gedood. Eén arbeider heeft het gezichtsvermogen verloren. Op de 250 meter-verdieping van de Oranje Nassaumijn 3 te Heerlerheide is Vrijdagavond een ernstig schiet- ongeluk gebeurd, waarbij twee mijn werkers om het leven kwamen en een ander zijn gezichtsvermogen verloor. DE RIJKSWEG AMSTERDAM—SASSENHEIM 's GRAVENHAGE. De A. N W. B. meldt, dat den 9den Juli a.s. door den rijkswaterstaat zal worden aanbe steed bestek no. 7 (werkverruiming) voor het maken van de aardebaan van het gedeelte van den rijksplanweg no. 4 Amsterdam Sassen'neim—'s Gravenhage, van de Postbrug onder de gemeente Sassenheim af tot de Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder en de verbinding van dezen weg met den rijksweg no. 8 Haarlem—Sassenheim. alsmede het om leggen van den Warmondschen weg in aan sluiting aan het over den nieuwen rijksweg te bouwen viaduct en het aansluiten van eerst- genoemden weg aan den rijksweg. De aardebaan heeft een lengte van onge veer 5250 Meter en een gemiddelde kruin breedte van 24 Meter, welke is verdeeld in twee rijbanen, gescheiden door een midden berm. Belangrijke beslissing voor houders van buitenlandsche obligaties. Nederlandsche Middenstandsbank door Opperste Gerechtshof der Ver. Staten in het gelijk gesteld. Opleving bij verschillende ondernemingen. Wijziging octrooi Neder landsche Bank. Open Brief aan P. Gasus. Een lezer schrijft ons: A. E. G. maakt bovengeleidin- gen voor de spoorwegen. Heden werd te Oegstgeest de 68ste ledenver gadering gehouden van het Nederlandsch Too- neelverbond onder leiding van prof. J. van Ebbenhorst Tengbergen. Het vorig jaar heeft hij in zijn openingswoord een beeld trachten te geven van de voorstellingen die de toeschou wer zich over tooneel maakt en hoe deze het tooneel ziet en geniet. Spr. gaf thans een in druk van vorstelijke belangstelling voor het tooneel in den loop der tijden. Na deze rede handelde de vergadering verschillende huise lijke gelegenheden af. Aflossing van obligaties en couponbetaling van Amerikaansche maatschappijen moet in buitenlandsche valuta geschieden, indien zoo danige betaling door de stukken werd gegaran deerd, en de stukken zich ln buitenlandsche handen bevinden. Het Opperste Gerechtshof der Ver. Staten heeft deze beslissing genomen in een zaak. die door de Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam en anderen tegen de Bethlehem Steel Co. en de Lackawanna Steel Co. was aanhangig gemaakt. wij blijven onzen last dragen, dat is vast!

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5