Rusland heeft een nieuwe grondwet. j4mifda Het ambt van Nederlandsch Gezant te Brussel. Thijs Ijs en het geheim van den hollen boom ZATERDAG Ï3 JUNI 1936 H A A R E E É'S DAGBEA D' Instelling van twee Kamers, die voor den tijd van vier jaar gekozen zijn. De vrouw krijgt dezelfde rechten als de man. Gewetensvrijheid in de constitutie opgenomen. RUSLAND. De tekst van de nieuwe grondwet is thans gepubliceerd. Het blijkt, dat deze grondwet zich nog vrij nauw aansluit aan die. welke in 1918 door Lenin uitgewerkt en in 1923 aangenomen was. De regeeringsstructuur blijft in hoofdzaak Seliïk- J - 4- t,* De Centrale executieve verdwijnt echter, terwijl de tendenz. aldus wordt uit Moskou aan Reuter gemeld, duidelijk is een minder strak werken der instellingen tot stand te brengen en de rechten en bevoegdheden dei- burgers te waarborgen. De voornaamste bepalingen in de grondwet 1. De staatsorganisatie. De Sovjet Unie zal uit 11 onafhankelijke republieken bestaan in plaats van uit zeven. Er wordt een „Hooge Sovjetraad" in het leven geroepen, die wet gevende bevoegdheid zal hebben en samenge steld zal zijn uit twee Kamers, welke voor een tijd van vier jaren worden gekozen: een raad der Sovjet Unie en een raad der nationalitei ten. De Hooge Sovjetraad zal de hoogste macht uitoefenen en zijn bevoegdheden overdragen aan zijn presidium in den tijd tusschen de zittingen. De Hooge Raad wijst leden van den Raad aan als volkscommissarissen. 2. De fundamenteele rechten van den bur ger. behalve o.m. het recht op arbeid, op rust, op invaliditeitspensioen en kosteloos onderwijs. De vrouwen hebben dezelfde rechten als de mannen. Voorts is gewetensvrijheid in de wet opgenomen, d.w.z. het recht tot uitoefening van een godsdienst naar keuze, zoowel als de vrijheid tot het voeren van anti-religieuze pro paganda. Algeheele scheiding tusschen kerk en staat en tusschen kerk en school is vastge- 3. Eerbiediging van de persoonlijke vrijheid. De burgers zullen vrijheid van woord en druk pers genieten, vrijheid van openbare vergade ring e.d. Arrestaties van burgers zullen slechts ten uitvoer kunnen worden gelegd bij bevel schrift of bij besluit van den procureur. De onschendbaarheid van de woning en het briefgeheim worden gewaarborgd. 4. Gelijk, direct en geheim kiesrecht, wordt toegekend aan alle mannen en vrouwen boven de 18 jaar, (actief en passief) met uitzonde ring van krankzinnigen en van door de recht bank veroordeelden. 5. De wapens en vlaggen blijven als op dit oogenblik. Ook de hoofdstad blijft dezelfde. 6. Een speciale bepaling is opgenomen ten aanzien van de rassenkwestie. Bepaald is, dat iedere directe of indirecte beperking van rechten of omgekeerd iedere invoering van directe of indirecte voordeelen voor staats burgers op'grond van hun ras of nationaliteit, evenals ook iedere propaganda voot exclusivi teit ten opzichte van ras of nationaliteit of van een ras en propaganda voor rassenhaat en -minachting bij de wet strafbaar zullen zijn. Frankrijk. „Geen financieele avonturen," zegt minister Auriol. Vincent Auriol heeft tegenover de pers ver- klaard, dat. in strijd met de in Parijs en het buitenland verspreide berichten, Frankrijk het niet noodig heeft zijn toevlucht te nemen tot buitengewone maatregelen op financieel gebied. Men heeft beweerd, dat wij naar een avontuur streefden zoo verklaarde de mi nister dat vergeleken zou kunnen worden met dat. waarin Schacht Duitschland verwik keld heeft. In een land als Frankrijk, waar 40 tot 45 milliard spaargelden bestaan, be hoeven wij niet aan experimenten van dezen aard te doen. Alles hangt af van het vertrouwen van het land in zichzelf (Reuter). België. Van Zeeland poogt opnieuw een kabinet te vormen. Van Zeeland heeft vooral op aandringen van den koning erin toegestemd opnieuw te trach ten een nieuw ministerie samen te stellen. Hij verklaarde het „onmogelijke" te zullen doen om vandaag met deze taak gereed te komen. Het schijnt echter, dat Van Zeeland definitief van de vorming van een nieuw kabinet zal afzien, indien hij heden niet geslaagd zal zijn. De besprekingen, die hij met vertegenwoordi gers van vakvereenigingen heeft gevoerd, zou den hem ervan overtuigd hebben, dat het dringend noodzakelijk was, dat een stevige regeering werd gevormd, die in staat zou zijn met gezag de onderhandelingen te voeren niet de leiders der vakvereenigingen en de stakers. Men gelooft dan ook om deze redenen dat Van Zeeland in zijn opdracht zal slagen. CMma. Toestand laat zich gunstiger aanzien. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Nankingtroepen de tot dusver ten noorden van Tsjangsja ingenomen defensieve stellin gen verlaten hebben en in zuidelijke richting over Hengtsjau tot Leiyang zijn opgerukt. De vliegtuigen der Nankingregeering hebben boven Kiyang, dat op het oogenblik het hoofd kwartier der Kwangsitroepen is. strooibiljetten uitgeworpen. De zuidelijke troepen trekken zich terug om botsingen met de Nankingtroepen te ver mijden. De opperbevelhebber der Kantonnee- sche strijdkrachten generaal Tsjen Tsji Tang. heeft aan den president der Chineesche repu bliek Lin-Sen, een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij hen onder den druk der bemiddelingspogingen van de centrale regee ring zijn voorloopig naar het noorden ge richte expeditie in het belang van een een heidsfront met de centrale regeering heeft gestaakt. De Nanking-regeering diende echter einde lijk eens. alles in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk tot een krachtige buitenland- sche politiek tegenover Japan te komen. Uit het telegram van generaal Tsjen Tsji Tang aan president Lin-Sen, alsmede uit een aantal berichten uit Kanton, blijkt, dat als gevolg van de koersdaling van de valuta de geestdrift in Kanton voor de expeditie tegen het Nankingleger verflauwt. Volgens Reuter schijnt het gevaar voor een burgeroorlog in China ge weken te zijn, nu de leiders van Kwantoeng en Kwangsi hun troepen gelast hebben de provincie Hoenan te ontruimen. Amerika. Frank Knox candidaat voor het vice-presidentschap. Het republikeinsche congres te Cleveland heeft kolonel Frank Knox candidaat gesteld voor het vice-presidentschap der Vereenigde Staten. Landon is met groote meerderheid tot candidaat voor het presidentschap gekozen, zijn verkiezing stond, zooals wij medegedeeld hebben, bij voorbaat vast. Oppositie wenscht opheldering over de rede van Chamberlain. De beide Engelsche oppositiepartijen zijn voornemens naar aanleiding van de rede, die Neville Chamberlain heeft gehouden over de noodzakelijkheid van hervorming van den Volkenbond en opheffing der sancties, van de regeering rekenschap te vragen. De regeering dient een ondubbelzinnige ver klaring af te leggen, of zij 't met de uitlatingen van den minister van financien eens is of niet. De Labourpartij is van plan, reeds in de Maandag te houden zitting van het Lagerhuis deze vraag te stellen. Uitbreiding der stakings beweging in België. In de diamantindustrie werd overeen stemming bereiktt. Reuter meldt uit Brussel. 12 Juni: Gezaghebbende kringen voorzien een ver der oplaaien van de stakingsbeweging te gen a.s. Maandag De minister van binnenlandsche zaken, Du Bus de Warnaffe, heeft in overeenstem ming met Van Zeeland verklaard, dat hij zich tegen iedere bezetting der fabrieken zal verzetten. De situatie in dokwerkersstaking te Ant werpen is ongewijzigd. Te Luik is de stakingsbeweging uitgebreid tot het kolenbekken. De gendarmerie heeft opdracht gekregen de door de mijnwerkers bezette mijnen te ontruimen. Er wordt geen enkel incident gemeld. In het algemeen eischen de arbeiders een loonsverhooging van 20 procent, een 40- urige werkweek en pensioen op 50-jarigen leeftijd. De arbeiders in de metaalindustrie staan voor een staking. Na langdurige en uitvoerige besprekingen werd in de paritaire commissie der diamant nijverheid een overeenkomst bereikt. De commissie verklaarde zich accoord om mini mumtarieven wettelijke verplichtend te ma ken voor de geheele diamantnijverheid. Voorts is aan den voorzitter der paritaire commissie opdracht gegeven stappen te doen voor de tot stand koming van een interna tionale regeling ten einde op internationa len grondslag een gezonde tarievenregeling te kunnen verkrijgen. HOOVER TEGEN DE NEW DEAL. CLEVELAND. 11 Juni (Reuter). Op het republikeinsche congres heeft Hoover een rede gehouden, waarin hij de politiek der New Deal op felle wijze gispte. Hij zeide, dat deze poli tiek het einde der crisis vertraagt en dat een voortduren daarvan bankroet en catastrofe zou beteekenen. Hij vergeleek de New Deal met de „socialistische en fascistische dictaturen" in Europa. Hij deed een beroep op het Ameri- kaansche volk om een „heiligen kruistocht voor de vrijheid" te beginnen. De stakingen in Frankrijk. Beweging neemt geleidelijk af. Over den stand der stakingen in Frankrijk ontvangen wij de volgende Reuter-berich- ten: Er is overeenstemming bereikt bij de alge- meene maatschappij van brandverzekering, waradoor een staking is voorkomen. Voorts is het werk hervat bij de Magasins Réunis. Verschillende fabrieken worden weer in be drijf genomen, terwijl ook het levensmidde- lenbedrijf van Felix Potin zal worden her opend. Te Valenciennes zijn 50.000 arbeiders weer aan het werk gegaan. Daarentegen is de sta kingsbeweging thans overgeslagen op Sedan, waar 4000, Montbéliard waar 2000 stakers zijn en St. Nazaire en Nantes, waar de ha venarbeiders het werk hebben neergelegd. De slagersjongens van Parijs zijn gisteren tot overeenstemming met hun patroons ge komen. die hun eischen hebben ingewilligd, zoodat vandaag het werk kon worden her vat. In R.ouaan en omgeving neemt de stakings beweging sterk af. Overeenstemming is be reikt in de textielindustrie te Elboeuf, waar in 8.000 man werkzaam zijn. In de bouw vakken, de haven en bij de tramwegen duurt de staking voort. In het departement Calvados is een ont spanning duidelijk merkbaar. In de streek van Rijssel hebben 150.000 stakers den ar beid hei-vat, in bakkers- en slagersbedrijf zijn werkgevers- en nemers het eens gewor den ZONNEBRUIN bruint prachtig 3x inwryven=gelyk aan 30 zonnebaden, voorkomt teu&ns zonnebrand (Adv. Ingez. Med.) REDE VAN CHAMBERLAIN WEKT VERWONDERING IN ZUID-AFRIKA. LONDEN. 12 Juni. DNB-ANP)Volgens een bericht uit Kaapstad heeft de jongste rede van Neville Chamberlain in Zuid-Afri- kaansche regeerings- en parlementaire krin gen opzien gebaard. Men verklaart, dat hier sprake is van een nieuwe Britse he politiek, die de sancties wil opgeven en den Volken bond tot een louter adviseerend. orgaan will maken. De meening heerscht in Zuid-Afrika, dat Chamberlain met deze rede zijn eigen poli- tieken dood heeft aangekondigd. Men her innert er aan. dat minister-president Hert zog nog onlangs heeft verMlaard, dat de Volkenbond de sancties tegen Italië zoo noo dig jarenlang moet handhaven, waarbij Smuts zich heeft aangesloten. NEVILLE CHAMBERLAIN REDT EEN JONGETJE. Uit Londen: Neville Chamberlain, de Brit- sche minister van financien, hoorde tijdens zijn ochtendwandeling in het park van St. James, dat een vierjarig knaapje in den vijver van het park was gevallen. Chamberlain, die in jaquet gekleed was, snelde onmiddellijk toe en slaagde er in het knaapje ongedeerd op het droge te brengen. ALGEMEENE STAKING DREIGT TE MALAGA MALAGA, 12 Juni (Reuter). In verband met de incidenten, waarbij drie menschen zijn gedood, heeft de civiele gouverneur de sluiting van alle lokalen van den Nationalen Vakbond bevolen. Verder heeft hij opdracht gegeven, verscheidene anarcho-syndicalistische leiders te arresteeren. Politieversterkingen zijn aan gekomen. Men gelooft, dat de vakbond de al- gemeene staking zal afkondigen, indien de lo kalen der organisaties gesloten blijven. Propagandavergadering N. E. G. „Consumenten-credict". HAARLEM Vrijdag. De Nieuw-economische groep voor Neder land en koloniën hieM Vrijdagavond een propagandavergadering in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegra-cht. Na een openingswoord van den voorzitter den heer J. Sevensma, spraken de heereïi Ir. H. L. Capijn en E. Loeb. De heer Copijn sprak over den dam welke de economische welvaart belemmert en het middel om dien dam te verbreken. In verband hiermede wees spreker op de huidige economische situatie en haar para dox van armoede te midden van welv'aart en'het onvermogen om het opgestuwde te veel aan den eenen kant over te hevelen naar het vacuum aan den anderen kamt. Sipreker noemde den imensdh goddelijk heerscher der techniek en stumperig lijder der economie. Het is redelijk en logisch, dat er een diepe en wereldomvattende fout is, die geen duizend en één oorzaken heeft maar één groote kernoorzaak. Het creddet is het geloof in de capacitei ten van de gemeenschap (het vertrouwen). Geld is het collectieve middel bij uitnemend heid in de collectiviteit der economie. De oplossing van het probleem moet men zoeken in het verbreken van den dam in den economischen welvaartstroom. „Consuimen- tencrediet" werd hierbij besproken. De heer Loeb begon met te wijzen op het feit, dat iedere nieuwe uitvinding de wei- va artsbromnen vergTOot, dat iedere arbeid- besparende machine echter ook is een loon- besparende machine. De goederenschaarschte is overwonnen, door massaproductie. Daaruit ontstond een nieuw probleem, dat der massa-consumptie. De N.E.G., zelf geen politieke partij, heeft een opvoedende taak te vervullen. Om ech- Kalmte bij Examens Een goed begin is het halve werk. Mijnhardt's Zenuwtabletten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aanvankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Post van gewicht voor de goede verstandhouding met België. Bij het heengaan van Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkénborgh Stachouwer. BRUSSEL, 12 Juni. (Van onzen correspondent) De benoeming van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkénborgh Stachouwer tot gouver neur-generaal heeft in Brussel diepen indruk gemaakt. Men moet niet vergeten dat de Nederlandsche gezant te Brussel een zeer be langrijke en bijzondere positie inneemt.. Al lereerst door de tallooze relatie op elk ge bied, welke er tusschen de nabuurlanden Nederland en België bestaan en vervolgens door de omvang der Nederlandsche kolonie, welke ruim 50.000 leden telt. Bovendien is, zuiver diplomatiek gesproken, de post te Brus sel een post van groot vertrouwen en die deze bezet komt voor tallooze moeilijkheden te staan. Om zich daaromtrent eenigermate een denkbeeld te vormen moet men de verhouding tusschen Nederland en België nagaan. Dade lijk na den oorlog toen de oorlogspsychose nog nawerkte zijn in België gevoelens en denkbeelden aan den dag getreden, welke van een zeer geringe vriendschap voor Nederland getuigden. De annexionistische propaganda, welke de inlijving van Zeeuwsch Vlaanderen en Limburg bij België eischten, heeft dieper doorgewerkt dan men ten onzent wel ver moedde. Daarna is het eindelooze geharre war over de waterwegen begonnen, waar nog steeds geen definitieve en bevredigende op lossing voor gevonden is. Ook de concurrentie tusschen Rotterdam en Antwerpen is nog in vollen gang. Daarbij kwam, dat men in Brussel, waar. men niet altijd goed ingelicht is en eveneens niet immer tot de kern der dingen door dringt, het activisme van tijdens den oorlog en het veld winnen van de Vlaamsche beweging daarna, geheel of gedeeltelijk aan Nederland sche intriges toeschreef. Met den loop der jaren is er in de verhouding tusschen Noord en Zuid een aanzienlijke verbetering inge treden. De Vlaamsche rechten worden nu in principe overal en volledig erkend en de in vloed van den Vlaamschen geest, welke zich op alle gebieden doet gevoelen Is met den dag wassende. Ter zelfder tijd. voornamelijk om economische redenen, trad een lichte verwijde ring ten opzichte van Frankrijk in. Deze en andere factoren hebben samengewerkt om in ter zijn doel te bereiken, is de beschikking over politieke macht noodzakelijk. Zij ver werpt de gedachte aan een petitionnement, zijnde een" bedelbrief en ondemocratisch, daar Regeering en Parlement de dienaars der bevolking zijn, dien men opdrachten geeft. Het Parlement staat nog steeds op de bres voor gevestigde belangen, en beroept zich voortdurend op de financieele onmogelijk heid van louter noodzakelijke dingen. On derzoek naar de werking van, het bestaande financieele stelsel blijft echter achterwege. Spr. protesteert tegen de opvatting, dat ons voilJk. zooals alle andere volken armer gewonden zou zijn. Armer word't een bevol king, wanneer zij niet in staat is de Ibenoo- digide verbruiksgoederen voort te brengen. Zoolang dat wel het geval is en steeds meer, steeds beter, steeds gemakkelijker, wordt een land. en wordt de wereld potentieel rijker. Kunstmatig kan men echter financieele ar moede opleggen. En dat wordt gedaan. Spr. meent, dat vóór alles het bestaande foutieve geldstelsel moet worden gewijzigd zoodanig dat niet alleen voortgebracht kan worden maar ook gekocht hetgeen werd voortgebracht en dat dus een vorm gevonden moet worden voor de distributie van de aan de machines niet betaalde loonen. Het principe van het Nationaal Dividend zal in die behoefte voorzien. De prijzen van veibruiksgoederen zullen kunnen worden verlaagd, ook de belastingen. De Staats schuld zal kunnen worden afgelost. Ieder een zal meer vrijen tijd hebben. De kinde ren zullen langer naar school gaan. behoor lijk gekleed en gevoed worden en hun weg in het leven gaan vinden naar aanleg en be kwaamheid. Arbeidstijden zullen worden verkort. Tenslotte is de opheffing der nationale ai-moede een machtig middel tegen het ont staan van oorlogen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs en zijn metgezel gaan op den kabouter af. „Waarde heer," zegt Thijs eerbiedig, als ze vlak voor Paddekwist staan, „wij zijn zoo vermetel om U om raad te vragen." De kabouter verheft zich van zijn zetel en antwoordt: „Spreek vrij uit, ik hoop dat ik je van dienst kan zijn." Thijs vertelt hem dan het heele verhaal van den hond en het vreemde geval bij den hollen boom. Paddekwist vindt het een zaak van belang. „Dikwijls," zoo zegt hij, „heb ik uit dien boom vreemde geluiden hooren opstijgen. Nu komt mij deze zaak weer ter oore. Het wordt tijd, dat de zaak eens grondig onderzocht wordt. Volg me maar, dan gaan we den boom eens inspecteeren.' België een opvallende positieverandering ten opzichte van ons land te bewerken. Waar vroe ger het Vlaamsch de taal van de keuken werd genoemd, sturen thans de beste families hun kinderen naar Holland, omdat het zonder een grondige kennis der Nederlandsche taal moei lijk, zoo niet onmogelijk is in de toekomst carrière te maken. Het duidelijk voorbeeld door den Koning gegeven heeft sterk gewerkt. In de allerlaatste jaren kan men zelfs zonder overdrijving spreken van een zekere „vogue" voor ons land. Een groot aantal Belgische in- tellectueelen, die vroeger alleen maar belang stelden In wat uit Frankrijk kwam. hebben zich in het genootschap de Vijfde Meridiaan vereenigd, ten einde in een innig en voort durende contact met de Nederlandsche cul tuur te komen. Wij hebben in Brussel Neder landsche tooneelvoorstellingen, Nederlandsche lezingen. Nederlandsche tentoonstellingen, Nederlandsche concerten en daarbij geregelde bijeenkomsten tusschen Nederlandsche en Belgische geleerden, schrijvers en beeldende kunstenaars. Het zijn voornamelijk de Fransch spreken den, die vroeger smalend Franskiljons ge naamd werden, die van hun belangstelling in Nederland blijk geven. De Vlamingen hebben zich langen tijd afzijdig gehouden en de orthodoxe nationalisten onder hen willen nog niets van een Belglsch-Nederlandsche toe nadering weten, omdat zij daarin .een erken ning van het door hen gehate fcegrip België zien. Deze toenaderingsbeweging wordt van hoo- ger hand gesteund en neemt groote proporties aan. Wij denken in het bijzonder aan de schoolreizen over en weer, welke geregeld ge houden worden en een doorslaand succes heb ben. Een verbroedering tusschen de beide na buurlanden wordt als natuurlijk en nood zakelijk beschouwd in vrijwel alle lagen der bevolking. Maar hiérbij doet zich het merk waardige verschijnsel voor, dat de Belgische pers over het algemeen de mentaliteit van de jaren '20 en '21 behouden heeft en geen ge legenheid laat voorbijgaan om Nederland te kleineeren en de Nederlanders te beleedigen. De voorbeelden hiervan zijn legio. Nog on langs ter gelegenheid van den laatsten te Brussel gespeelden voetbalwedstrijd tusschen Nederland en België verschenen in tal van Belgische bladen, artikelen welke ronduit be- leedigend voor ons volk waren. In het bij zonder onderscheidde zich daarbij het week blad Cassandre en het orgaan van de Royal Automobile Club welke n.b. honderden Neder landsche leden telt. In deze stukken werden onze landgenooten, die den wedstrijd bezoch ten voor alles wat leelijk is uitgemaakt en werd in het bijzonder de spot gedreven met hun uiterlijk, dat in het algemeen de tronies van Breughel en Jeroen Bosch in weerzinwek kendheid overtrof. Nu zal niemand beweren, dat Nederland uitsluitend door adonissen en volmaakte gentlemen bewoond wordt, maar het wil er toch ook niet bij óns in, dat dé'ge middelde Hollander leelijker en onbetame- lijker zou zijn dan de gemiddelde Belg en wij hebben nog nooit gehoord dat het tot de goede gewoonten van den gastheer behoort zijn gasten uit te jouwen. De vijf millioen franks, welke onze landgenooten bij de ge legenheid naar België droegen, zijn eerst op gestreken, maar toen het geld binnen was werden de klanten beleedigd. Dit zijn wel zon derlinge manleren. De Belgische pers (de goeden niet te na gesproken) laat werkelijk geen gelegenheid voorbij gaan om stemming tegen ons te maken. Bij het uitbreken van de staking te Antwerpen werd er, natuurlijk zon der zweem van bewijs, rondgebazuind dat daar Rotterdamsch geld en Rotterdamsche intriges achter zaten. Ofschoon de Belgische dagbla den weinig invloed hebben, blijft er toch altijd van een zoo systematisch gevoerde campagne wel iets hangen, zoodat de toenaderingsbe weging hierboven geschetst lichtelijk wordt geremd door de houding van de pers. In Ne derland is eerder het omgekeerde het geval. Daar bestaat bij een te groot deel van het publiek nog een soort goedmoedige glim lachende geringschatting voor de Belgen terwijl juist de pers met groote loyaliteit en volkomen onpartijdigheid streeft naar een betere ver standhouding tusschen twee landen, welke in zoo vele opzichten op elkaar zijn aangewezen. Het gezantschap moet boven al deze stroo mingen en strevingen staan. Het moet zich geheel buiten den taalstrijd houden er er toch belangstelling voor bezitten. Het moet de toe naderingspogingen discretelijk bevorderen zonder er zich officieel mee in te laten. Het moet trachten de schade, door de pers aan gericht, zooveel mogelijk te beperken en zich toch van deze onwaardige campagnes niets aantrekken. Het beheer van het Nederland sche gezantschap te Brussel eischt dus een zeer eigenaardig beleid en in den korten tijd van zijn verblijf alhier heeft de heer Tjarda zich hier een meester In getoond. Hij verstond de kunst om tegelijkertijd enthousiast en voorzichtig te zijn. En zijn scherp inzicht in alle situaties gepaard aan zijn natuurlijke tact stelden hem in staat regelend op te treden hier stlmuleerend, daar remmend. Zel den ziet men het dat een functionaris reeds enkele maanden na zijn in dienst treden zoo volkomen een toestand beheerscht als bier het geval was. Dadelijk won hij het vertrouwen van de Brusselsche regeerings- kringen en tegelijkertijd dat van de Brussel sche kolonie. Zoodoende heeft hij in korten tijd veel goeds tot stand kunnen brengen. Hij heeft door zijn diplomatieke werkzaamheid een steeds inniger contact tusschen de beide regeeringen tot stand gebracht, maar boven dien door een actief deelnemen aan het Nederlandsche vereenigingsleven meer cohesie gebracht in de kolonie, welke zooais te begrij pen is, uit zeer verschillende elementen "be staat. Zijn opvolger zal het niet gemaKxelijk heb ben. Ten eerste is het eigenlijke werk, gelijk nit het bovenstaande blijkt, veelomvattend en rijk aan moeilijkheden, vervolgens is de Nederlandsche kolonie in België niet gemak kelijk te winnen en ten derde is het moeilijk den heer Tjarda in bekwaamheid, levenskunst en karakteradel voorbij te streven. Men kan er zeker van zijn 't gevoelen "van de gansche kolonie weer te geven, wanneer men den wensch uitspreekt, dat de benoeming van den nieuwen functionaris niet te lang op zich moge doen wachten. De gezant heeft in de Nederlandsche gemeenschap in België een zoo belangrijke plaats dat een interregnum, slechts onrust en moeilijkheden kan baren. J. GRESHOFF.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6