Over Amerika's toekomst. H.D.* DINSDAG 16 JUNI 1936 HA ARK EM'S DAGBLAD Men leeft thans in een overgangstijd. Amerikaansche maatschappij is bezig zich langzamerhand te „vereuropeaniseeren". Tot besluit Vandaag plaatsen ivij het tiende en laatste artikel van de reeks Amerikaan sche brieven, welke van de hand van Mr. M. Kannredacteur van de Groene Amsterdammer, in ons blad verscheen. Wij zijn er van overtuigd, dat onze lezers door deze artikelen hun kennis omtrent de Amerikaansche verhoudingen aan zienlijk hebben kunnen uitbreiden. Alweer hoor ik: ,.U bent begonnen ons te vertellen dat wij er in Europa allerlei dwaze denkbeelden over Amerika op na hielden en tenslotte is alles wat u verteld hebt ook zoo fraai niet. Wanneer wij nu eens goed over zien, welk tafereel je ons opgehangen hebt. dan komen wij tot de conclusie, dat in veel opzichten de Vereenigde Staten een achter lijk land zijn. dat de maatschappelijke ont wikkeling er nog in de kinderschoenen staat en dat wij met ons oude Europa nog heel te vreden mogen zijn". En tóch fascineert Amerika mij Het leven, daar. staat mij aan, het is gezond en vroolijk en er is nog veel meer dat" ik er bewonder. Wanneer het noodig is om dat. wat er be- wonderenswaard is. nog eens nader te be zien. dan wil ik dat met het grootste ple zier doen. Wanneer ik in mijn opmerkingen den socialen achterstand misschien wat na drukkelijk onderstreept hebt, dan is dat om twee redenen geschied. Ten eerste omdat hierin het onderscheid- in-de-maatschappij ligt. waardoor het leven in Amerika zich het sterkst onderscheidt van onze West-Europeesche samenleving. Ten tweede omdat dit het punt is, waarbij het Amerikaansche leven nu toch een gis tingsproces doormaakt. En is dat het niet. waartoe een journalist zich aangetrokken voelt? Waarlijk, de Amerikaansche maatschappij maakt een gistingsproces door. Over eenigen tijd zal dat primitieve particularisme, dat zoo ten onrechte voor een individualistische levensopvatting wordt versleten, tot het ver leden behooren De oude tijd. het ieder-voor- zich en get-rich-quick wordt door den New Deal begraven. Niet omdat de Brain Trusters dat zoo graag willen, maar omdat die oude tijd zich zelf overleefd heeft. Hij is dood. Hij staat ons sinds lang in den weg. En nu moet hij dan ook maar onder den grond. Ik zal het u duidelijk maken. Toen ik hier onlangs eens vertelde dat, met Europa ver geleken. de Amerikaansche arbeider geen werkelijke sociale bescherming genoot, viel een van mijn vrienden mij vinnic aan en zei: ..Je wilt toch niet vertellen dat de Ame rikaan zijn arbeiders slecht behandelt? Een arbeider verdient hier een burgermans-in komen en hij is in staat daarvan een auto te houden". Dat weet ik wel. De Amerikaansche werk gever behandelt particulier zijn arbeiders voortreffelijk. Hij klopt hen op den schou der en zegt: Hello Bill! Hij Iaat- hen een flink stuk geld verdienen. En hij is zelf* met dezen of genen van zijn arbeiders werkelijk bevriend. U moet dat allemaal eerlijkheids halve aan mijn voorafgaande opmerkingen toevoegen en toch verandert het er geen steek aan „Dat Is ook Amerika Weet u waar ik een paar dagen geleden was? In het oerwoud. En toch was ik maar op ruim 60 K.M. afstand van de stadsgrens van New-York. We liepen door het woud, op een stillen vacantiedag, en er heerschte een dieper stilte dan het moe-geplaagde West-Europa ooit heeft kunnen beluisteren of het moet tweeduizend jaar geleden zijn. Het was zóó dicht-begroeid. dat je nauwelijks verder kon gaan. Omgevallen boomen waren overwoe kerd door taaie struiken. Vraatzuchtige in secten hadden jonge twijgen omsponnen met witte nesten, maar het oerbosch groeide te lgen de verwoesting en tegen de vallende rotsblokken in. Het verwoestte zelf. Wilde ..grape-vines" en poisoriivy" versperden ons den weg. Dat is óók Amerika Wat dat zeggen wil? Onmetelijke ruimte! De staat New-York is zoo groot als Duitsch- land en heeft nauwelijks meer dan anderhalf maal zooveel inwoners als Nederland. Wan neer er leven is in de brouwerij, wanneer het gaat. wanneer handel en bedrijf mar- cheerer.. dan is er hier een steeds voortdu rende uitbreiding. Dan vallen de boomen on der dreunende bijlslagen, dan worden rotsen opgeblazen met dynamiet. Een week later worden er rails gelegd in één recht traject, waar tevoren nog geen voetpad te bespeu ren was. En knetterend ratelen de pneuma tische hamers waar stalen bruggen worden gebouwd Ook dat is Amerika. De ..uitbrei ding" geeft werk. Het „gevolg" wordt op zich zelf een oorzaak van nieuwe gevolgen. Zoo lijkt de uitbreiding, de werkgelegenheid eeuwig. Er is steeds vraag naar arbeids krachten. Dus is de arbeid duur, het loon hoog. Vandaar de voortreffelijke standing Tandden Amerikaanschen arbeider. De ..uit breiding", de conjunctuur scheen eindeloos. Zij duurde van de zeventiende eeuw tot het jaar 1929. Toen was het voorloopig uit. Ge zult mij een beschouwing over het we zen van de crisis wel willen besparen. Het heeft met wat ik hier vertel niet zoo heel veel te maken. Maar doordat de eeuwige vraag naar arbeidskrachten het levenspeil zoo hoog had opgevoerd en als 't ware een vacuum had doen ontstaan, boven den loon- en-prijs index, waardoor het kwik in dezen manometer schrikbarend hoog opliep, liep deze kolom ook weer schrikbarend snel om laag toen er, door de crisis, een lek in de lei- dinc kwam. Nergens zag het er zoo somber uit als in de Vereenigde Staten. In 1933 was het geld uit de circulatie verdwenen, de ban ken waren practisch gesproken allen over don kop en het leger werkloozen was zoo groot als het nog nooit geweest was. Een re volutie had van dit alles het gevolg kunnen zijn, wanneer toen Roosevelt niet had inge grepen. Ik hoef er nu niet meer over uit te weiden, wat hij gedaan heeft. Omdat de ongelimi teerde en alles opzuigende vraag anar arbeid niet meer bestaat en met een zoo groot mil- lioenen-leger van werkloozen ook vooreerst wel niet. terug zal komen, werd het noodza kelijk om den status van den arbeider met Europeesche oogen te gaan bekijken, In plaats van de vroeger onfeilbare zelfregule ring van loon-en-werk moest nu het staats- ingrijpen komen. Dat was voor Amerika iets heel nieuws. En het blijkt een heel lang zaam door te voeren p\oces. Inderdaad is daarmee niet gezegd dat de Amerikaan den arbeider slecht, behandelt. Maar wat vroeger niet noodig was, is nu wel noodig: nl. dat de staat zich mengt in deze verhoudingen. Om nog even op het oerwoud terug te ko men: er is nog zóóveel ruimte, er is nog zóóveel potentieele arbeidsgelegenheid, dat er inderdaad, wanneer de boel eenmaal weer op gang komt, nog onbegrensde moge lijkheden zijn. Wanneer men van de opper vlakte der Vereenigde Staten alléén maar het bebouwbare land neemt en men zou dat gelijkelijk verdeelen over alle gezinshoofden der Unie. dan zou ieder nog meer dan vijftig maal zooveel land krijgen als hij zou kun nen bebouwen! Realiseert men dit. dan be grijpt- men ook dat Roosevelt het aandurft, dat hij als T ware nu reeds een tienmaal grooter Amerika verdisconteert en dat hij zich geen al te groote zorgen maakt over de schulden die hij aangaat om zijn later doel te bereiken. En inderdaad, de boel komt weer op gang De statistieken, de omzetcijfers, de beurs koersen. de bedrijvigheid in de staai-indus trie en in den autohandel bewijzen het. Groote kennis van zaken. Wat weet nu de eerste de beste Amerikaan van dit alles af? Hij weet het precies. De ken nis van publieke zaken is hier heel wat dichter gezaaid dan b.v. in Engeland. Met een verkoop stertje in een drogisterij wilde ik een proef nemen. Ik betaalde met een dollar-note en zei: „Een dollar is eigenlijk maar 60 cent waard". Ze zei, dat dat wel waar kon zijn, maar dat alle prijzen en loonen en vaste ta rieven precies gelijk-op veranderd waren en dat dat dus van geen enkel belang was, al léén als je 't in goud omwisselde. Maar het was haars inziens maar heel goed dat ze de waarde van het geld veranderd hadden, want alle grondstoffen waren zoo in waarde gedaald dat derest over degeheele linie mee moest.... Wanneer ik in Londen een dergelijk gesprek zou hebben aangeknoopt, weet ik zeker dat haar Engelsche collega mij verbaasd zou heb ben aangekeken, heelemaal niet zou hebben begrepen wat ik bedoelde en mij geantwoord zou hebben dat een Pond toch een Pond is. Een van de sprookjes over Amerika, die in Holland de ronde doen, is dat de kranten er mal en sensationeel zijn en dat alleen de Christian Science Monitor een goed dagblad is in den Europeeschen zin van het woord. Nu wil ik niets tegen dit brave, uitstekend uitge voerde en nog wel gratis verspreide blad zeg gen, maar dat de andere bladen, althans die welke in 't Oosten verschijnen, minderwaardig zouden zijn, is pure fantasie. Dat het groote publiek van alle zaken van maatschappelijk belang zoo goed op de hoogte is is aan de pers te danken. Niet alleen aan de dagbladen, ook aan de weekbladen (Colliers, Nation, New Republic) en aan de maandbla den (Harpers en de beroemde American Mer cury van H. L. Mencken). Ik heb er vroeger al eens op gewezen, dat de groote massa hier dat is nog een over blijfsel uit de lange, lange jaren van voor spoed niet proletarisch is maar volkomen „middenstand". Het lijkt mij ondenkbaar dat het begrip „klassenstrij d" in Amerika ooit in gang zal kunnen vinden. Men redeneert graag egoïstisch. Maar treedt men daar buiten, dan wordt niet het blinde stokpaard van een klasse-belang bere den. Dan wordt het breede algem. belang voorgestaan. En men interesseert zich dan ook voor kwesties die 't algemeen be lang raken. Nu de steeds maar arbeid-opzuigende voorspoed afgeloopen is, europeani seert zich geleidelijk de Amerikaan sche maatschappij. Men begint de vraagstukken op zijn Europeesch aan te voelen. En dat brengt óók mee, dat men zich voor zuiver Europeesche zaken is gaan interesseeren, hetgeen vroeger niet het geval was. De kran ten geven dagelijks goede uittreksels van Europeesch nieuws en zij zeggen daar ongezouten hun meening over. De economische problemen. Het is niet mogelijk om in enkele artikelen alle belangrijke Amerikaansche vraagstuk ken te behandelen: Het Europeaniseerings- proces, dat op dit oogenblik op gang is, laat ook andere typisch Amerikaansche vraagstuk ken in een ander licht verschijnen. De gisting der tijden is nog niet afgeloopen. Vraagstuk ken als immigratie, levensaanpassing van vreemdelingen, het kleurlingen-probleem, waarover onze landgenoot Prof. B. Schrieke zulk een voortreffelijk boek geschreven heeft Alien Americans, N.Y. The Viking Press) vragen opnieuw de aandacht. Maar, op zijn Amerikaansch, houdt men zich het eerst bezig met die vraagstukken, die het dringendst om een oplossing vragen, met de economische problemen. Men begrijpt wel dat de dag moet komen, dat er aan de fiscale draagkracht van de massa hoogere eischen moeten worden ge steld. De gewone man betaalt hier nog steeds ;een inkomsten-belasting. Ondertusschen be- jrijpt men stilzwijgend, dat dit vraagstuk vlak vóór de verkiezingen niet al te serieus be handeld kan worden. Het Amerikaansche stelsel brengt dat nu eenmaal mee. In de komende herfst worden de Primaries gehouden, de verkiezing der kiesmannen die den nieuwen President moeten aanwijzen. Op dit oogenblik worden reeds de staatconven ties gehouden, partij-vergaderingen waarin uitgemaakt wordt welke candidaten er door de partij gesteld zullen worden voor het pre sidentschap en voor de post van Staatsgou- verneurs. De Republikeinen hebben een ver bijsterend gebrek aan candidaten van por tuur. (Inmiddels is, zooals onze lezers weten, de gouverneur van Kansas als candidaat dei- Republikeinen gekozen Red.) Het ziet er naar uit alsof de groote massa van het volk weet wat ze wil: voortzetting van het tegen woordige Democratisch regime doorgaan met de economische proefnemingen die wel succes schijnen te hebben, al blijven het proefne mingen, herkiezing van Roosevelt. Mr. M. KANN. Illl!lllllll!llllllll|illlll]llllillilillilllllllllllllll]|l!illl!lllllllllllllll! VERTELLING 1 11 h 1 W 1 i'11PMM™ Kanaries. „Man", zei mevrouw Kroes op een dag, „ik zou graag een kanarie hebben". Meneer Kroes zette zijn theekopje neer met zijn linkerhand, terwijl de krant in zijn rech ter op zijn knieen zakte. Het was ochtend en dat was geen geschikt oogenblik om met me neer Kroes te praten. De roodbruine borstelsnor stak vervaarlij kei- vooruit dan anders en zijn oogen, nauwer dan om elf uur, keken argwanend. Haastig stopte hij een vierde van zijn boterham in zijn mond en stiet vervolgens eenige woorden uit. Zij waren onverstaanbaar. „Weet je", mevrouw deed opgetogen, „het zou zoo aardig zijn in de voorkamer". Meneer Kroes keek ontzet. Een kanarie be- teekende nog meer lawaai, nog meer gepiep naast de radio en de poes-van-driehoog, die altijd om melk kwam zeuren. Kort en goed, er kwam een kanarie. Meneer Kroes was niet zoo boosaardig als zijn rood bruine sigarensnor en zwichtte voor de ont bijt-guerilla die zijn vrouw drie weken achter elkaar voerde. „Dag Hansje" zei mevrouw Kroes, die een zwak voor origineele namen had. Na een maand zat meneer Kroes iederen avond voor het koperen kooitje. „Hansje?" Geen geluid. „Hansepansje?" Stilte als het graf! .Hannepannepiet j el" Niets! Meneer Kroes was zichtbaar voldaan en be giftigde de leerzame kanarie met een klontje. lhe,"'eUddeW=nB»V«' Prijs 50 ets. Instantine siill en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez. Med.) MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Dezer dagen heeft de jaarlijksche algem. vergadering van de afdeeling Haarelm en Omstreken der Mij. tot Bevordering der Toon kunst plaats gehad. De rekening en verantwoording van den peimingeestmer is nagezien en accoord be vonden door een commissie bestaande uit den heeren J. C. Tadema en W. F. Bloemen- daal. De heeren P. E. Dyserinck en Mr. M. Toulon v. d. Koog welke volgens rooster moesten af treden. zijn bij acclamatie herkozen. Afgevaardigde naar de alg. vergadering te Enkhuizen op 27 Juni 1936 is de heer P. Ris- selada. Voor het komende seizoen zijn voor de Kamermuziekavonden te Haarlem in den Stadsschouwburg de volgende artisten ge engageer d 1. Budapester Strijkkwartet. 2. Ethel Barlett en Rae Roberson (2 piano's) 3. Edwin Fischer (piano). 4. GraudanFreud-berg (cello-piano). 5. Samuel—'Menges (piano-viool) De data voor deze concerten zullen nader worden bekend gemaakt. H.H.V.—„DIE RAECKSE". Door de Haarlemsche Handelsschoolvereeni- ging (vereeniging van oud-leerlingen der H.B.S. a) wordt, In samenwerking met de schoolvereeniging „die Raeckse", op Zaterdag 20 Juni in „Groenendaal" te Heemstede een groote eind-examinandi-avond georganiseerd en aangeboden aan de alsdan zoo juist ge slaagde eind-examinandi van de H.B.S. a. Vele attracties staan op het programma, de dansmuziek za lworden verzorgd door „George Pickard and his band" met medewerking van de lady-crooner Ann Fisher; band en mede werkster, die hedenavond van 7 tot 8 uur voor de A.V.R.O. (golflengte 301.5 M.) zullen op treden. HAARLEM'S LUISTERVINKENKOOR. Zondag heeft Haarlem's Luistervinkenkoor een concert gegeven onder leiding van Willem Hespe op „Brederode Duin". Een trio. bestaande uit; de heer en mevrouw Alphenaar, viool en cello, en de heer Bona- rius, piano, verleende hun medewerking. Het werd een zeer geslaagde avond. WEEK END JONG HERVORMDEN. Van Zaterdag 20 tot Maandagmorgen 22 Juni zullen de Jong Hervormden hun jaar- lijksch weék-end houden in het gebouw van de Arbeidsgemeenschap der Woodbrookers te Bentveld. De officieele ontvangst vindt plaats op Zaterdag 20 Juni 8 uur. Des avonds zal Mr. Roel Houwink spreken over: „De beteekenis van geestelijk leven in onzen tijd, terwijl de heer H. Bijkerk Zondag de morgenwijding zal leiden, 's Zondagavonds wordt er een conver satie-avond gehouden, waaraan o.a. 2 accor deon-virtuozen zullen medewerken. De dag sluiting wordt door den voorzitter geleid. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort, Koningstraat. Wilt ons van tijd tot tijd gedenken, En ons zoo mogelijk iets schenken. De groote waarde van het leven, Ligt niet in het hebben, maar in 't geven. Postgiro 212793. Telefoon 11855 of 15445. lederen avond kreeg Hannepannepiet je een klontje. Meneer Kroes was een knutselaar. Zater dags, als hij om twee uur van het kantoor kwam, verdween hij op den zolder. Oude en nieuwe stoelen werden hersteld en een ontel bare hoeveelheid „nuttige" voorwerpen hing en stond in huize Kroes. Meneer Kroes wist wat de kanarie man keerde. Een beest moet toch wat beweging hebben, vond hij en vond mevrouw ook. Zoo verdween meneer Kroes eenige Zater- en Zon dagen naar den zolder. Het resultaat was een enorme volière in de serre, waarin Pietepiete- hannepannepansje als een klein geel balletje heen en weer fladderde. „Hannepannepietjeriep meneer Kroes verrukt. Doch de kanarie zweeg. Hij zat sip op een stokje en zweeg. Hij zweeg twee dagen lang en meneer Kroes had diep berouw van het werk, dat hij aan de kooi had besteed en van de gulden, die de zwijgzame Hannepanne piet je hem gekost had. Tot op een dag bij mevrouw Kroes het hel dere oogenblik kwam. Hannepannepietje was te eenzaam en met de haar eigen voortvarend heid besliste mevrouw Kroes dat er een tweede kanarie bij moest. Meneer Kroes schikte zich in zijn lot en stapte naar den kanariewinkel. Groot was zijn teleurstelling toen hij den winkel ontruimd en te huur vond. doch hij besefte zeer wel dat hij niet zonder kanarie kon thuiskomen. Zoo begaf hij zich maar weer verder de stad in en kwam weldra bij een „naturalist". „Een kanarie graag!" zei meneer Kroes. „Een pop?" vroeg het mannetje afwezig. „Ja, dat is goed" antwoordde meneer Kroes en constateerde met genoegen dat dus in de kanaries ook al eenheidsprijzen golden. Ijlings spoedde hij zich naar huis en samen met me vrouw Kroes zette hij de nieuwe aanwinst bij HaYinepannepietje in de kooi Stilte! Meneer Kroes nam een stoel, mevrouw Kroes nam een stoel. Stilte! ALGEMEENE VERGADERING DER VEREENIGING „HAERLEM". Donderdag 11 Juni zal de vereeniging „Haerlem" in het vereenigingsgebouw „De Hoofdwacht" op de Groote Markt haar al- gemeene vergadering houden. Punt van be handeling is o.a. verkiezing van bestuurs leden wegens het overlijden van ir. L. C. Dumont en het periodiek aftreden der hee ren Mr. A. J. Enschedé. Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk en J. D. Rutgers van der Loeff, die herkiesbaar zijn. AUTOTOCHT VOOR LEDEN VAN „DE OOSTHOEK". De Overijselsche Ver. „De Oosthoek", zal ook dit jaar weer een gratis autotocht voor haar leden houden, en wel op Zondag 21 Juni. Niet minder dan 9 Luxe touringcars zullen dien dag 300 personen langs de Vecht en over den Grebbeberg naar Arnhem brengen, waar de Westerbouwing, de nieuwe Rijn brug. en de Middachter allée bezocht zullen worden. Ook op de terugreis zullen vele mooie plekjes gepasseerd worden. De deelnemers vertrekken 's morgens om 7 uur van de Dreef. NED. CHRISTEN VROUWENBOND Het gewest Noord-Holland van den Ned. Christen Vrouwenbond zal zijn landdag hou den op Donderdag 25 Juni te Hilversum (in het Spaanderswoud)bij regenweer in de Ned. Herv. kerk. Het vertrek uit Haarlem is des voormiddags ten 8 ure, met een autobus, gestationeerd op het Stationsplein. Voor leden uit Heemstede is dat vertrek bepaald op 8.15 ure (Adriaan Pauwlaan). GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: politiebu reau Smedestraat. Armband: Nelissen, Obistr. 49. Autoped: Schoonen, Rijksstraatweg 59. Abonnement (zwem-): Möhringer, Kloostersfcr. 99. Alpacca beursje: Bergman, Pieter Maritz- straat 16. Dop van benzinereservoir: Spijger, Steenbokstraat 2. Koperen gewicht: v. Amers foort, Cheribonstraat 12. Hond, v. Leuven, Ara- sterdamsche vaart. no. 26. Gouden damesarm bandhorloge: de Boer, Hillegommerdijk 504 te Haarlemmermeer. Regenjas: Spoor, Korte La kenstraat 20. Zilveren kettinkje Verhagen Wij de Geldeloozepad no. 14. Kam, Roode, Pijls laan 122. Loterijbriefjes: De Vries, Jansstraat 51A. Muts, Klein, Barendsestraat 6 b, Kinder mantel, Snel, Glasblazerstraat 7. Nummerplaat Politiebureau Smedestraat. Portemonnaies m. inhoud: Emmer, Paul Krugerstraat 25; Hes- selman, Kloosterstraat 49; Morsseld, Jansweg 61. Rijwielplaatjes: Heintjes, Hofmeijerstraat 16 Hetem, 2e Zuidpolderstraat 2. Hartel Spion kopstraat 63. Groenewegen, Heussensstraat 8. Brouwer, Korte Lakenstraat 4 zw. Rijbewijs, Politiebureau Smedestraat. Heerenrijwiel Koe- leveld, Solostraat 26. Lipssleutel: De Vries, Waldeck Pyrmontstraat 61. Actentasch in. in houd: Horemans, Tliorbeckestraat 17. Vlag van een boot: Stevenhagen, Teslastraat 50. Handschoenen en ceinturen, jas, mes, por- temonnaie m. inh., schoolrapport: .Politiebur. Smedestraat; auotped, De Laris, Drappeniers- straat 24 rd.; autoped, Kamer, Tepeliers- straat 51zw.; schoolboekje, Halderman, Oran- jeboomstraat 63; schoolétui met inhoud. Ver happen, Vergierdeweg 33; hond, Van Waveren, Bentveldscheweg 15. Bentveld; doktersinstru ment, Veen, Saternusstraat 12; jas, v. d. Bog- get, Spaarnwouderstraat 41; regenjas, Wijk- huijzen, Vergierdeweg 28; motorkap, Ruurda, Bromostraat 13; mes, Drupsteen, Floresstraat 31; fietspomp, Ditmar, Siriusstraat 12; bak fiets, Wolgien, Vergierdeweg. 52; actentasch met inhoud, Nieuwe Melkweg, Marnixstraat 117; uitlaat van motor, Delmarre, Gen. Botha - straat 37. Nuts-Spaarbank 19111936. 25 jaar actief werken. lll||||||||||||!l|||||||||||||||||llll|]||||!lllllllllllllllllllll Drie dagen stilte en hernieuwd berouw van meneer Kroes. Opnieuw mevrouw met een helder idee. Het zullen wijfjes zijn! Opnieuw een tocht naar den „naturalist". „Een kanarie graag!" zei meneer Kroes. „Wat blieft?" antwoordde de eega des natura listen. „Een kanarie, een mannetje!" brulde meneer Kroes. „Een pop?" was de wedervraag. Meneer Kroes knikte. Hij wist het wel, alle kanaries kosten een pop. Hannepannepietje de Derde belandde in de volière, trok zich terug en zweeg. Het bleef stil in het huis, ook toen een vierde en een vijfde maal een bezoek aan den Naturalist was gebracht. Tot eindelijk meneer Kroes ervoer, dat vrouwtjes-kanaries „poppen" heeten. Dien zelfden dag stond meneer Kroes bij het Naturalisme en in triomf bracht hij een kanarie mee. geen pop en aanzienlijk duur der. Hij werd voorzichtig binnengehaald en met teedere handen in de volière geplaatst. Het was even stil. Toen barstte een plotse ling gefladder los. Het duurde eenige minuten, toen trad de stilte in. Op het slagveld lagen vier hijgende, verfomfaaide kanaries. Trotsch zat de vijfde Hannepannepietje op een stok en met een voldaan gezicht stapte nummer zes. de laatste aanwinst, rond. Meneer Kroes en mevrouw Kroes keken el kaar ontzet aan. Het „rosse leven en sterven" dat de Naturalist hen geleverd had, had hen ontzet. Van dien dag af kweekte meneer Kroes kanaries. De volière nam steeds in omvang toe, alle „poppen" kregen eigen kooien en eigen mannetjes, eigen jongen. Meneer Kroes ging op in zijn kanaries, hij heeft er nu dertig en schrijft een handleiding. Mevrouw Kroes is vrij rustig. Ze vindt het bij haar zustor erg prettig en slechts nu en dan mompelt ze iets van Hannepannepietje. Ze zijn niet gescheiden, dat doe je op dien leeftijd niet meer. Op 14 Juni 1911 vestigde de Nuts-Spaarbank zich in een eigen gebouw aan de Jansstraat 19, om daar als moderne Spaarbank haar so ciaal economische taak naar de eischen des tijds te vervullen. Het kantoor werd dagelijks gedurende eenige uren opengesteld. Het be heer en de administratie werden naar ver nieuwde statuten en reglementen grondig her zien en het bedrijf onder leiding van een di recteur gebracht om het sparen actief te be vorderen. De Spaarbank de oudste in den lande op gericht 17 December 1817 bestond toen reeds bijna 100 jaar en genoot een groot ver trouwen. Velen zullen zich nog herinneren, hoe de Commissarissen gedurende eenige zit tinguren per week, in het vroegere gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in de Zijlstraat, in het gebouw van Weten en Werken, aan de Ged. Oude Gracht, achter een groote tafel in dikke registers de inlagen en terugbetaling boekten. Op 14 Juni 1911 had de Bank bijna 4400 in leggers met een tegoed van f 880.000. Het aan tal behandelde posten was pl.m. 6000, de om zet f 450.000 per jaar. Het was zeker een groot besluit voor het Bestuur om bij de zoo bescheiden omvang der Spaarbank, deze tot een geheel gereorganiseerd bedrijf te gaan uitbreiden en bij de verlan gens van het publiek te doen aanpassen. Als steeds zou de kost voor de baat uit gaan, maar het vertrouwen dat de baat komen zou, is niet beschaamd. Met de baat wordt niet bedoeld geldelijke winst, doch het nuttig effect der instelling. Immers de Spaarbank is van haar oprichting af geweest, een sociale instelling en moest dit door de moderniseering zoo mogelijk in nog sterkere mate blijven. Zij bleef haar arbeids veld bij voorkeur zoeken onder de arbeiders bevolking en de kleine neringdoenden, hoe wel de instelling door de uitbreiding ook meer en meer nut kreeg voor alle lagen der be volking. Nu, na 25 jaar, is dan ook het aantal inleg gers bijna 8 x zoo*groot 33.000 het inleggers tegoed het 11 voudige. ruim f 10.000.000, het aantal behandelde posten en de omzet per jaar 27 maal die van 1911, respectievelijk 65.000 posten en f 12.000.000 omzet. In den loop dezer 25 jaar, zijn verdere uit breidingsmaatregelen genomen. Behalve ver ruiming der openingsuren van het hoofdkan toor, werden 4 bijkantoren opgericht; in 1913 in het Schoterkwartier, in 1920 aan het Plein, in 1921 te Zandvoort en in 1930 in het Am- sterdamsche kwartier. Tevens werd in 1923 een ophaaldienst ingesteld, waardoor de be woners van de buitenwijken gemakkelijk tot geregeld sparen werden gebracht. Het school- sparen in 1880 bij de Spaarbank ingevoerd, werd uitgebreid. Spaarbusjes, voor het sparen van de kleinste bedragen thuis, werden inge voerd. De Spaarbank werkte steeds krachtig mede, om het spaarwezen in het geheele land tot ontwikkeling te brengen, waarvoor zij deelname aan de oprichting van den Neder- landschen Spaarbankbond, welke niet het minst door zijn contróle-bureau het spaar bankwezen in Nederland stuwt en regelt. In 1926 was het noodig het kantoor in de Jansstraat aanmerkelijk te vergrooten en is op dezelfde plaats een geheel nieuw modern kan toorgebouw ingericht. Dat gaf tevens gele genheid tot het verhuren van kleine kluis- loketten. Zonder schokken zijn deze 25 jaren voor de Bank niet voorbij gegaan. Bij het begin van den Wereldoorlog in 1914 had de instelling een groote krachtproef te doorstaan, door een algemeene „run", waar door binnen 5 dagen 15 pet. van het inleg gerstegoed moest worden terugbetaald. Een krachtige opbloei volgde tot de malaise- jaren 19211924, waarin niettemin een voort durende, zij het ook verminderde, ontwikke ling aanhield. Daarop volgde weder een tijd perk van sterken groei. Ook het eerste jaar van de crisis in 1929, deed veel geld naar de Spaarbank vloeien. Thans heeft de depressie der laatste 5 jaren haar stempel duidelijk op de Spaarbank gedrukt. De val van het Engelsche pond in Septem ber 1931, de déconfiture van eenige kassiers firma's in den lande bij de groote binnen- landsche financieele moeilijkheden, hebben pe rioden van groote onrust bij de inleggers ge bracht, waardoor bij herhaling versterkte op vragingen van gelden plaats hadden. Bij voortduring bleek daarbij echter de soliditeit der instelling. De slechte economische toestand is reden, dat sedert 1930 de inleg is afgenomen, zoodat het inleggerskapitaal sedert dien hoofdzake lijk is gestegen met de rente door de inleggers gekweekt. De toename van het aantal inleg gers is sedert dien zeer vertraagd, dochr on onderbroken, voort gegaan. ij Het toegenomen aantal branden en inbra ken, heeft veroorzaakt, dat de inleggers in de laatste jaren in toenemend aantal voor de opberging van hun waardepapieren, een kluisloket huren. Bij het bereiken van dezen mijlpaal, past een woord van dank aan het Bestuur en directie der Spaarbank, dat zich geheel belangeloos wijdt aan het sociale werk voor het sparen en een woord van hulde voor de wijze waarop het het sparen tot ontwikkeling heeft gebracht en de inleggersgelden beheerde. Dit kan niet dui delijker worden gedemonstreerd dan door een vergelijking van de cijfers der laatste 5 jaren van de huidige depressie met zijn talrijke moeilijkheden en waaruit blijkt dat het aan tal inleggers met bijna 5000 is gestegen, het inleggerskapitaal met f 1,200.000 is toegeno- nomen en de reserve met bijna f 200.000 is ver sterkt. Een beleid dat bewondering afdwingt. CONFERENTIE BIJBELGEBRUIK. De Bijbelbond en de Zakbijbelbond orga- niseeren samen een conferentie „Bijbelge bruik" op Woudschoten te Zeist op 17 en 18 Juli a.s. Doel is bevordering van het Bijbelgebruik, dat beide bonden op verschillende wijze trachten na te streven. De leiding berust bij de beide voorzitters dier bonden, resp ds. J Hoogenraad van Uit huizen en ds. D. E. Boeke, te Haarlem. O.m. zal spreken de heer H. Nijboer uit Haarlem, die het pleit pleegt te voeren voor den Bijbel op de Lagere School, op de Open bare iii het bijzonder. TWEE INBREKERS AANGEHOUDEN De politie heeft twee mannen aangehouden, verdacht van diefstal van een drietal schrijf machines. Deze diefstal is in de vorige week in Heemstede gepleegd. De machines zijn in Hil- legom achterhaald en in beslag genomen. OPENLUCHT-EVANGELISATIE Op Donderdag 18 Juni a.s. zal door het Co mité voor Opwekkingssamenkomsten een Openluchtbijeenkomst worden gehouden op het Weltevredenplein in Haarlem-Noord. Als spreker zal o.m. de Evangelist B. Jenninga te IJmuiden-Oost optreden, terwijl het Evangeli satie-zangkoor uit IJmuiden Oost zijn mede werking zal verleerien.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10