BUFETflPIfl Hmêms Centrale Aambeien Zalf EEN V.B. CORSET BERKO De onbeantwoorde vragenlijst. NOORDERSCHOOL NOORDERKLEUTERHUIS Warenmagazijnen de Vrind Bus De drukkerij van Drukwerk D r N S D A G IS JUNI 1936 H A AR t EM'S DAGBEAB Hitlers vredesvoorstellen als politieke schokbrekers. (Van onzen Londenschen correspondent.) Antwoorden op vragen van bezorgde of nieuwsgierige volksvertegenwoordigers heb ben geleerd dat de Britsche regeering dran^ heeft uitgeoefend in Berlijn om een weder woord te ontvangen op het memorandum van Mei. Dit memorandum was. naar men zich zal herinneren, tevens een soort vragenlijst. Ben Duitsch antwoord op de vragen moest punten van Hitler's vredesplan verduidelij ken. Engeland liet door zijn gezant in Ber lijn aan de Duitsche regeering weten, dat het de zaak dringend vond, want dat het haast wilde maken met de voorbereiding van onder handelingen voor West- en Oost-Europeesche veiligheidspacten en graag zou zien dat Duitschland's terugkeer in den Volkenbond zijn beslag kreeg. De uitkomst van deze diplomatieke stappen is niet erg bevredigend geweest. De laatste Duitsche belofte was, dat de antwoorden zou den worden gegeven, zoodra Frankrijk zijn nieuwe regeering zou hebben. Daar het ka rakter van de Britsche vragen niets te ma ken had met het karakter van de Fransche regeering begrijpt men in Londen niet. waar om de regeeringscrisis in Frankrijk die overigens al een week voorbij is als reden kan worden opgegeven voor uitstel. Men be gint te wanhopen aan de komst van een antwoord in den verwachten zin. De diploma tieke correspondent, van de Manchester Guar dian, die vaak heeft blijk gegeven van zijn inzicht in de werking van den geest van het régime in Duitschland. heeft dezer dagen doen weten, dat men in Berlijn weinig belang stelt in een Westersch pact of in terugkeer naar Genêve, maar dat men er daarentegen zijn zinnen heeft gezet op een luchtmacht, die goed is voor twee groote mogendheden en die daarom bij voorbaat de kansen op het slui ten van een Westersch Luchtpaet zou vernie tigen. De tusschentiid. die aanving toen in Lon den een noodregeling tot stand was gekomen van de Locarno-kwestie, rekt zich heel wat langer uit dan men zich in Londen had voor gesteld. Het was de bedoeling geweest, dat een bedrijvend Duitschland zou helpen grenzen te stellen aan dezen tusschentijd. Het is an dersom gegaan. Een lijdelijk Duitschland dreigt van een intermezzo iets permanents te maken. De gevolgtrekking, die men hier moet maken is. dat Duitschland tijd wil win nen voor voltooiing van zijn bewapening, voor versterking van het Rijnland, totdat het sterk genoeg is om de wenschen van de Westersche mogendheden te kunnen veron achtzamen. Men gaat Hitler's vredesplan en zijn aanbod Duitschland weer in den Vol kenbond te brengen, die tegelijk met de be zetting van het Rijnland openbaar werden gemaakt, nu meer en meer zien als middelen om den schok van het voldongen feit voor West-Europa te breken. Nu ze als schokbre kers hebben dienstgedaan is de waarde ervan in Duitsche oogen blijkbaar verloren gegaan. Men kan hier moeilijk een andere conclusie trekken nu Hitier niet den minsten lust toont op de Britsche vragenlijst te antwoorden. Bij afwezigheid van zelfs de gewone diplomatieke hoffelijkheid in deze zaak lijkt het alsof de Duitsche regeering ook geen heil meer ziet in de betuigingen van vriendschap tegenover Engeland, waarvan de opdringerigheid en doorzichtigheid eenige weken geleden nog zoo opvallend waren. Berlijn vindt het zelfs niet noodig haast te maken met de bezetting- van den belangrijken diplomatieken post in Londen. Het een en het ander doen veron derstellen, dat buitenlandsche zaken en di plomatie meer en meer worden beheerscht door ae Nazi-partij. A. K. VAN R. Is het antwoord wel reeds opgesteld? Reuter meldt uit Londen, d.d. 15 Juni: Vol gens te Londen uit Berlijn ontvangen inlich tingen zou het Duitsche antwoord op de Brit sche vragenlijst- reeds zijn opgesteld en slechts op de goedkeuring van Hitier wachten. Er is evenwel nog geen enkele aanwijzing aangaan de den inhoud van het document. Nationale Unie der Soroptimist Clubs. Achtste Landdag. De Landdag van de Nationale Unie der Ne- derlandsche SoroptimistClubs werd dit jaar op 14 Juni in Friesland gehouden. Deze land dag. die voorafgegaan werd door een vergade ring van den raad van bestuur der vereeni- ging op Zaterdagavond, werd door ongeveer 70 leden van de 9 Nederlandsche Soroptimist Clubs bezocht, terwijl voorts nog eenige gas ten aanwezig waren, waaronder mr. B. G. Wil- dervanck de Blecourt te Zutphen, oud-gouver neur van het 59e district van Rotary Interna tional, ter vertegenwoordiging van de Neder landsche Rotarians, alsmede eenige toekom stige leden van de binnenkort in Overijsel en Drente op te richten Soroptimist Club. Zondagochtend werd per boot uit Leeuwar den vertrokken naar Grouw, waar in Hotel Oostergoo werd geluncht. Aan de lunch werd het woord gevoerd door de presidente van de Nationale Unie, mej. N. C. A. van Dobben te Utrecht, en door den heer Wildervanck de Blecourt, terwijl voorts een kort verslag werd uitgebracht van het op de vergadering van den raad van bestuur behandelde, waar onder meer de benoeming van mej. C. Meyers te Amster dam als presidente van de Europeesche Fede ratie van Soroptimist Clubs had plaats gevon den. Na de lunch heild mej. dr. C. C. van der Graft, te Utrecht een lezing over folklore in Friesland. Met een korte rondvaart in de na bijheid van Grouw werd deze achtste landdag besloten. DE DUINDORPRELLETJES. Op 3 Februari diende voor den Haagschen Politierechter, mr. Feith. de zaak van F. A. van T. aan wien het doen van een valsche aanklacht, in verband met de Duindorp-rel letjes was ten laste gelegd. Verdachte heeft bij de politie aangifte ge daan. dat op Vrijdag 10 Mei 1935, toen hij in Duindorp liep. er uit een auto, waarin eenige N. S. B.-ers waren gezeten, op hem geschoten zou zijn. Deze zaak was door den Politierechter naar de instructie terug verwezen, omdat de ver dediger, mr. Van 't Hoff Stolk. uit Amster dam, ter zitting tien nieuwe getuigen a dé charge had medegebracht. Naar wij vernemen, dient de zaak thans op nieuw voor den politierechter op Maandag 22 Juni a.s. Luchtlijn Amsterdam-Batavia. Stijging passagiersvervoer met Den 12den Juni was het 1 jaar geleden, dat de Kon Ned. Luchtvaart Maatschappij haar wekelijkschen dienst op Indië verdub belde. De resultaten kunnen tot tevredenheid stemmen, wat blijkt uit een vergelijking dei- vervoerscijfers (922 passagiers in het tijdvak 12 Juni 193412 Juni 1935 en 2205 van 12 Juni 1935—12 Juni 1936). Het gemiddelde aantal vlieguren van de vluchten in de periode 1934—1935 bedroeg 74 uur. gedurende den halfwekelijkschen dienst 58 uur. De reistijd was in de eerste periode gemid deld voor de heenvlucht 8,8 dagen en voor de thuisvlïichten 8,5 dagen, bij den dubbel-we- keiijkschen dienst bedroegen deze resp. 6.5 en 6.2 dagen. Naar wij vernemen, zijn de Postautoriteiten tevreden over de bereikte resultaten en zijn ook de passagiers, dif van dezen dienst ge bruik maakten, zeer te spreken over het ge mak, waarmede men thans tusschen Amster dam en Batavia kan reizen. De vliegers en het technische personeel zijn geheel vertrouwd met het materiaal en men mag verwachten, dat eveneens in de volgende periode Ue dienst met. groote regelmatigheid zal [Korden uitgevoerd. Nederlandsche Vredesactie. Jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Paleis voor Volksvlijt. Donderdag beginnen de achterstallige trekkingen. Op de Maandag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Paleis voor Volksvlijt werden de jaarstukken goed gekeurd en aan het bestuur décharge ver leend voor het gevoerde beheer Tevens werd de mededeeling gedaan, dat in verband met de beslissing van den Hoogen Raad inzake een proefproces Donderdag a.s. 13 Juni een begin zal worden gemaakt met het houden der achterstallige trekkingen. Gezien het groote aantal trekkingen zullen hiermede en kele weken gemoeid zijn. Knoeierijen bij een examen? Voor den Haagschen rechter-commissaris mr. Van Wageningen is heden een voortge zette enquete gehouden in een procedure tusschen twee beeldhouwers, de heeren G. Marree te Amsterdam en D. Bus te 's-Gra- venhage. Marree had deze procedure aan hangig gemaakt op grond, dat Bus onder zijn naam bij Kleykamp een foto zou hebben geëxposeerd van een door Marree geboetseer de buste. Marree en Bus hadden in 1933 beiden als eenige candidaten deelgenomen aan het beeldhouwers-examen akte B, waarbij als laatste werkstuk een buste in klei moest worden vervaardigd naar een levend model. Bus slaagde, doch Marree werd afgewezen, maar toen een tijd later in een boekje, dat in lichtingen verstrekt over deze examens een foto werd gepubliceerd van het examenwerk van Bus. herkende Marree daarin zijn eigen werk, zoodat hij tot de conclusie kwam, dat de werkstukken bij de beoordeeling verwis seld moesten zijn. In de thans aanhangige procedure bleef echter ook Bus beweren, dat hij de maker van de buste was, waarna de Haagsche Rechtbank aan partij Marree een bewijs door getuigen oplegde. Voor Marree trad op mr. J. Haymakers en voor Bus mr. Mazel. Hierbij verklaarde mevr. Dros, lid der exa mencommissie, dat zij tijdens het examen is gaan kijken naar het werk van Marree en dat zij de buste op de foto herkende als dat werk. Tusschen het werk van Bus en dat van Mar ree was groot verschil. De beeldhouwer Krop zeide de buste op de foto ook te houden voor werk van Marree. De heer Cool inspecteur van het nijver heidsonderwijs, voorzitter der examencom missie, deelde mede, dat het examen om 12 uur afgeloopen was. De sub-commissie voor beeldhouwen is toen gaan koffiedrinken. De deur van het examenlokaal kon echter niet afgesloten worden. Of 1 uur is de commissie teruggekomen om het werk te beoordeelen. Volgens den heer Cool, die erkende, dat ex- vroeger wel eens onregelmatigheden zijn voorgekomen, was het echter uitgesloten, dat de commissie de buste van Marree zou heb ben aangezien voor die van Bus. De contra-enquête wordt 21 September gehouden. De nieuwe Stadsschouwburg te Arnhem. De gemeenteraad van Arnhem heeft Maan dagavond laat na een lange middag- en avondvergadering besloten, met 25 tegen 7 stemmen, een bedrag van f 545.000 te votee- ren voor den bouw van den nieuwen Stads schouwburg, in de plaats van den in 1934 af- gebranden schouwburg. Het nieuwe gebouw is een ontwerp van den Arnhemschen architect F. M. A. Brons en kan 776 bezoekers bevatten Het is geprojec teerd op de plaats van den ouden schouwburg nl. op het Koningsplein. DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. DJOKJAKARTA. 15 Juni (Aneta) De Europeesche employé van de Suikerfabriek Padokan. de heer W. Teer, is Zaterdagmiddag onder tragische omstandigheden door een trein overreden en gedood. De heer Teer was een half jaar gehuwd. AARDSCHOK. PADANG SIDEMPOEAN. 15 Juni (Aneta) Zaterdagavond tegen 11 uur is een tame lijk harde, doch korte aardschok, gevoeld in de richting Noord-Zuid. Zaterdag werd te Laren (N.H.) de jaarlijk sche ledenvergadering van de A.N.V.A. gehou den. Van verschillende afdeelingen waren voorstellen binnengekomen. Besloten werd de grondslagen ongewijzigd te laten en enkele belangrijke punten in het werkprogramma op te nemen. In het bestuur vonden eenige ver anderingen plaats. Het secretariaat blijft ech ter gevestigd: Kinheimweg 9a, Bloemendaal. In aansluiting aan deze vergadering werd Zoxidag 14 Juni een conferentie gehouden met de anti-oorlogsgroep van verplegenden. Na een morgenwijding door mevr. F. de Boer—van Iterson, hield drs. G. M. Nederhorst een inlei ding over: oorlogsgevaren en vredeskrachten in het heden, 's Middags sprak de heer Mau- rits Dekker over: de litteratuur in den strijd tegen oorlog en militarisme. Tot slot las de spreker een gedeelte voor vaxi zijn werk; „De menschen meenen het goed met de rnen- schen". Dit aangrijpende fragment bracht de talrijke aanwezigen tot diepe ontroering. DE SLUITING VAN DE RESIDENTIE WEEK. Maandagavond werd in de oud*1 raaadszaal van het Haagsche stadhuis de residentieweek gesloten. Burgemeester de Monchy heeft als eere voorzitter van het comité en tevens als eerste vertegenwoordiger van het gemeentebestuur waarvan deze ontvangst uitging een kort woord gesproken. Hij zeide over het algemeen voldoening te hebben geconstateerd over deze week. De belasting op de publieke vermaken bracht f43.000 in deze week op, waarvan ongeveer de helft aan gemeente en comité ten goede kwam. De heer de Coster, voorzitter van het co mité heeft deze rede beantwoord en den bur gemeester onder aller instemming hulde ge bracht voor den verleenden steun en de be langstelling het comité bewezen. Spr. bood den burgemeester een plaquette aan, waarop het stadhuis van Den Haag is afgebeeld. MICA-1936. De 3 landelijke middenstandsbonden beslo ten, in 1936 evenals dit geschiedde in 1935, weer een landelijke middenstandscampagne (de Mica-1936) te organiseeren. Het secretariaat is weer gevestigd Heeren- jracht 580, Amsterdam. Reeds nu blijkt, dat de deelneming uit het geheele land grooter is dan in 1935 TULA Dl VISTA EN JOHAN SCHMIDT NAAR INDIë. De bekende artisten Tula di Vista en Johan Schmidt de laatste is ook vermaard wegens zijn romans en tooneelstukken zullen zich na afloop van hun tournee door Nederland en België omstreeks half Juli te Marseille insche pen door een tournee door Oost-Indië. Eerst zal Singapore worden aangedaan, daarna steekt men over naar Medan om ver der achtereenvolgens verschillende voorname Indische steden aan te doen. De beide artisten zullen in Indië Nederland- sche kunstenaars, die aldaar verblijven, assu- meeren, zoodat niet alleen klein tooneel zal worden ten beste gegeven, maar ook grootere stukken van Schnitzler, Jan Stapelveld, Dom de Gruyter e.a. Men stelt zich voor acht maanden in Indië te vertoeven. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Zaterdag hebben de leden vair de afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren vergaderd te Amsterdam m „Krasnapolsky", onder voorzitterschap van mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe en Callantsoog. De Bondsvoorzitter, de heer J. Kamman, was mede aanwezig. De vergadering was speciaal belegd om het hoofdbestuur van advies te dienen, nopens de invoering van een nieuw (praktijk-) examen voor de gemeente-administratie tusschen de reeds bestaande twee op dit gebied. Het bestuur verklaarde in meerderheid met het hoofdbestuur te kunnen meegaan. Een minderheid stond er afwijzend tegenover, ten zij men nog nader van de gewenschtheid zou worden overtuigd. In het algemeen vond de vergadering de voorbereiding niet voldoende. Zij wenschte nadere gegevens van de zijde van het hoofdbestuur, om zich behoorlijk te kun nen orienteeren betreffende deze, voor de ambtenaren en voor de gemeenten zoo belang rijke zaak. Nadat de Bondsvoorzitter verklaard had. dat het niet noodzakelijk was, dat de vergadering zich thans definitief uitsprak, werd besloten de zaak aan te houden, totdat ter zake nade re gegevens van hét hoofdbestuur zullen zijn binnengekomen. INTERNATIONALE KOUDE-CONGRES GEOPEND. Heden middag heeft in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de officieele opening plaats gehad van het Internationaal KouderCon gres, dat onder auspiciën van het internatio naal Koude-Instituut van 1627 Juni hier te lande bijeen zal zijn. Prof. Dr. M. de Haas, uit Delft, sprak als voorzitter der Ned. Commissie van organi satie voor dit congres een woord van wel kom. Verder werd het woord gevoerd door den burgemeester van Den Haag, Mr. de Mon chy, prof. Gelissen. Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; prof. dr. W H. Keesom, voorzitter van de generale confe rentie van het Internationaal Koude-Insti tuut en Mr. W. J. baron van Lijnden, verte genwoordiger van de Koningin. PLAQUETTES AANGEBODEN AAN DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen, heeft het comité tot huldiging van den beeldhouwer L. Zijl ter gelegenheid van diens zeventigsten verjaar dag aan de Koningin en Prinses Juliana een plaquette aangeboden, zooals deze ten bate van het Zijl-fonds wondt verkocht. De plaquette is een door de Rijksmunt ver vaardigde bronzen reproductie van het re- liefportret. dat de beeldhouwer Zijl van Prinses Juliana heeft geboetseerd. HET NOODLOTTIG ONGELUK OP HET IJSELMEER. BAARN, 15 Juni. Van de zijde van de politie wordt gewezen op de medewerking, welke werd verleend door den commandant van de Luchtvaartafdeeling van Soesterberg. die zich Zondag terstond bereid verklaarde met een vliegtuig boven het IJselmeer te zoeken naar de bootjes, die Zaterdag van Baarn naar Harderwijk waren vertrokken en Zaterdagmiddag door noodweer werden overvallen. Juist toen een machine wilde op stijgen kwam het bericht binnen, dat de op varenden terecht waren. Er wordt echter opgewezen. dat. de com mandant in dergelijke^ gevallen in den ver volge paraat staat. NOODLOTTIGE WESPEN AANVAL IN DE PREANGER. De familie van den hoofdambtenaar voor algemeene ambtenaarszakeix te Bandoeng, den heer Westerouen van Meeteren. is op een tocht- naar een uit-looper van den Papan- dajan (in de Preanger) door wespen aan gevallen. De kinderen snelden naar een nabij gelegen onderneming, waar de administra teur onmiddellijk een dokter waarschuwde en met den geneesheer naar de plaats van het onheil vertrok. Mevrouw Westerouen van Meeteren-van Braam is aan de gevolgen van den wespen- aanval overleden. de sleutel voor tal van heerlijkheden in„Bufetaria" i Soep van de dag per kop Limonades per glas Chocoladeschuitje met vanille ijs Koffie met room i a i 7'/2 ct. Thee7'/2 et. Chocolademelk 712 ct. 7'2 ct. 7'U cl. 71/2 ct. Diverse soorten gebak 10-7'/2 ct. Haring- en Huzarensalade 7l/2 ct. Pannekoekje7'/2 ct. Belegde broodjes 10-12'/2 ct. Zalmsalade12'/2 ct. Russisch ei 17'/2 ct. Ijswafel i 5 ct. KRUISWEG 22-24 HAARLEM „BufetariaV'zijn gevestigd te: „Cafetaria's" zijn gevestigd te: Amsterdam, Nijmegen, Hil- Rotterdam (2), Den Haag, versum, Breda, Haarlem. Utrecht, Arnhem, Leiden. Velserstraat 55 CHR. OPLEIDINGSSCHOOL SCHOOL v. M. U. L. O. HOOFD K. ROOSJEN, MARNIXSTRAAT 12. Aanvang van den nieuwen cursus 1 September a.s. Inschrijving van leerlingen aan het schoolgebouw des Donderdags en Vrijdags van 23 uur of schriftelijk. Het Bestuur der Stichting Noorderkerk en School, A. J. DE LANDMETER, Voorzitter. J. DIJKSHOORN, Secretaris. Velserstraat 57 Inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus, aanvangende 1 September a.s., aan het KLEUTERHUIS, Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags tusschen 3 en 4 uur, of ten huize van het hoofd Mej. C. Wens, Kempstraat 4. Leeftijd der kinderen van 3Vz—óyó jaar. Het Bestuur der Stichting Noorderkerk en School, A. J. DE LANDMETER, Voorzitter. 3. DIJKSHOORN, Secretaris. en kunstwerk., wordt voor 't grootste deel bepaald door den vorm. geeft U dengewensch- ten vorm. Het is werk van den specialist. Dit zegt alles. Firma 'n Oud en vertrouwd adres! Dank zij 'n reputatie van meer dan 25 jaren kunt U de Centrale Waren- magazijnen Uw vertrouwen schenken. Zij levert tegen contantprijs op haar bijna spreekwoordelijk geworden soepele condities. Thans weer nieuwe en zeer groote collecties van kleeding voor DAMES- HEEREN- en kinderen. De modernste meubelen voor HUIS- ZIT- en SLAAPKAMERS Komt eens praten, wij leveren reeds vlaf ij.-p. week zonder vooruitbetaling de N.Z. Voorb.wal 312, Amsterdam, Tel. 43172 '3r-Houtstraatl35 Telefoon 15499 Bad en Geijser f 35 te koop in prima slaat 35. Jaarsma haard 37.50. Wit gasf. 17.50. Kampersingel 42 CEEN VUILE HANDEN MEER a 5 en vlugger klaar. Met deze machine schilt U 3 ko. aardappelen, uitjes of worteltjes in ca. iyz a 3 minuten. Prijs 15.—, Ivan ifl54 Oude Gracht 30 Scliagehelstr. 6, tel. 14450, Haarl. Loopt niet verkeerd. HOLLANDSCHE Rijwielen, Frames, Wielen, Zadels Rijwielen 15. Ziet de étalage, frame 550 voorwiel 74 achterwiel m. rem 250 spatborden 30 voor vork 70 buisdrager 20 buisdr. m. st. 40 buitenband 50 binnenband 27 kast 36 im. zadel 7-4 spaken 50 ketting-wiel S5 zitje 30 pedaair. 2 scholcbrelcer 70 rood 5 ketting 25 batterij 7 hendel 3 snoer 2 pomp 37 slanglooze p. 12 gasslang 10 p. M. jasbeschermer 24 voorzijsch, 12 dubb. tasch 44 ZIEKENVERVOER Vakkundige bediening Billijke tarievenTELEFOON 14903 BOUCKAERT BR. BENEDICTUS In kringen waar men tot oordee- Ien bevoegd is beschouwt men de ze zalf als het eenige afdoende middel, Verkrijgb. bij Apoth. en Drog. a 1 per pot. HAARLEM Voor: Vereen.-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-Oplagen Periodieken torgd op den tijd dien wij beloven TEGEN BILLIJKE PRIJZEN

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 12