BERICHT Hel Bdaufdjhte 53e Jaargang No. 16250 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 16 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR „mm,- en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 e Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 B^kantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTÏëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles Indiër geschiktheid 600-, Overlijden 1600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30.— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 Juni. De Vrijheid van Drukpers. Het rapport van de Grondwetscommissie is Verschenen men vindt het uitvoerig weer gegeven in dit nummer en zooals al tevoren bekend was gemaakt is het voornaamste punt erin een voorstel tot herziening van art. 7, betreffende de vrijheid van drukpers. De com missie heeft daarover geen eenstemmigheid kunnen bereiken, maar een meerderheids- voorstel ingediend. Art. 7 der Grondwet luidt: „Niemand heeft voorafgaand verlof noodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoor delijkheid volgens de wet". De meerderheid der commissie is van meening dat deze wet telijke aansprakelijkheid „de maatschappij niet voldoende heeft kunnen beschermen te gen grove verstoring van de orde door middel van de pers" en stelt daarom voor aan art. 7 toe te voegen: „De wet kan regels stellen, vol gens welke een bepaalde uitgave wegens na der bij de wet te omschrijven grove inbreuk op de openbare orde tijdelijk kan worden ver boden". Dit is zonder eenigen twijfel een zeer in grijpende wijziging, die art. 7 ten zeerste ver zwakt en een groote mate van beperkings bevoegdheid toekent aan den „gewonen" wet gever. De meerderheid der commissie noemt dit een repressieven maatregel. De minder heid evenwel, die zich tegen wijziging van art. 7 verzet, ontkent in een minderheidsnota dat zulk een maatregel slechts repressief zou zijn. Zij ziet er wel degelijk preventieve censuur in. Zij acht het tijdelijk verbod van een „be paalde uitgave" zelfs een strengere preventie dan de verplichting tot voorafgaande goedkeu ring door de overheid zou zijn. Een maatregel van repressie kan alleen worden genomen tegen reeds verschenen geschriften. Elke maat regel tegen nog te verschijnen geschriften is preventief. Men wil dus, volgens de meening der minderheid, de verschijning van zekere boeken, kranten, brochures a priori onder drukken. Bovendien meent de minderheid dat een maatregel als deze juist door de minst1 scrupuleuze lieden gemakkelijk ontdoken zal kunnen worden. Wat is gemakkelijker dan bij een verbod van de uitgave van een bepaalde aangewezen krant den volgenden dag een blad van dezelfde strekking, door dezelfde personen geschreven maar onder andere namen te laten verschijnen? Hoe wil men een bepaald onderwerp aanduiden, waarover niet geschre ven zou mogen worden? Men begeeft zich hier in een wespennest. De minderheid vestigt er ook, en m. i. terecht, de aandacht op dat een tijdelijk ver bod van een groot dagblad met een goede reputatie een zoodanige schade kan beteeke- nen, dat het voortbestaan van het blad in gevaar wordt gebracht. De minderheid had hier gerust kunnen zeggen: van ieder dagblad. Het is zelfs moeilijk zich een dagblad voor te stellen, dat een verschijningsverbod van een maand zou kunnen overleventenzij in die maand de politieke conjunctuur zich ten gunste van den getroffene zou hebben ge wijzigd. Misschien zullen er lezers zijn die meenen dat wij ten aanzien van de ongerepte druk persvrijheid eenvoudig voor ons zelf spreken, een oratio pro domo houden. Laten zij zich niet vergissen. Een dagblad als dit, neutraal op het gebied van partijpolitiek en gods dienst, uitgesproken voorstander van de handhaving der openbare orde en in zijn uitingen verre van hetgeen de meerderheid der commissie aanduidt als „losbandigheid" voelt zich in zijn eigen bestaan geenszins be dreigd door de voorgestelde wijziging van art. 7. Wel weten wij dat ook voor ons het gevolg van die wijziging zou moeten zijn: uitlating van sommige dingen, met name in de rubriek ingezonden stukken, soms onnoo- dig wellicht, maar eenvoudig omdat wij ons steeds onder den druk van de preventieve censuur zouden moeten afvragen: wat mag nu eigenlijk precies wèl, en wat net niet? Dat is de practijk van zulke bepalingen. Bo vendien wijzigt de gewone wetgever zich in onze staatkundige practijk elke vier jaar. Soms vaker. Hoeveel variaties zou hij op het thema „nader bij de wet te omschrijven grove inbreuk" wel gaan maken. Telkenmale zouden er weer lange periodes van onzekerheid zijn, met plaatselijke ver schillen in opvatting zooals wij die al zoo vaak gekend hebben, met wachten op arresten van den Hoogen RaadJuist de scrupuleuze na- levers van 's lands wetten zouden in voortdu rende onzekerheid verkeeren en het minste kwaad moeten verkiezen. De hoofdzaak, die het algemeen belang is, verzet zich tegen een preventie, die als prac- tisch gevolg velen goedwillenden den mou zou snoeren ,en een gevoel van twijfel en onzeker heid teweegbrengen. Het is niet gering, een bestraffing in uitzicht te stellen, die in haar consequentie den ondergang van gansche be drijven kan beteekenen. Het is een geweld dadige maatregel als hij wordt toegepast. Kan men nog spreken van drukpersvrijheid, als de noodzakelijk eruit voortvloeiende pre ventie bij de pers-zelf, de preventie die tot uiterste voorzichtigheid in publicatie leidt, wordt toegepast? Dat men met de bestaande middelen tegen verstoring der openbare orde door pers-los bandigheid niet voldoende kan ingrijpen, dat men desnoods geen straf-maxima kan ver- hoogen en daarmee de situatie verbeteren, is mij trouwens niet duidelijk. Het komt mij voor dat de meerderheid der grondwetscommissie overdrijft. Het komt mij ook voor dat de pers zich in het algemeen Nederlandsche belang tegen het voorstel zal dienen te keeren. En de uitgevers en de Mij. van Letterkunde enz. eveneens. Als één man. R. P. Dr. J. D. Bierens de Haan. Eere-doctor van de Amsterdamsche Universiteit. De Senaat der Universiteit van Amsterdam heeft in zijn Maandag gehouden zitting besloten, het eere doctoraat "in de faculteit der letteren en wijsbegeerte te verleenen aan dr. J. D. Bierens de Haan te. Aerdenhout. Dr. Johannes Diderik Bierens de Haan werd den 19den October 1866 te Amsterdam ge boren. Nadat hij het gymnasium in Haarlem had doorloopen, liet hij zich inschrijven aan de Utrechtsche Universiteit voor de theologische faculteit. Als N. H. predikant stond Dr. Bierens de Haan te Ootmarsum, Hoogland en Rozen- daal (Geld.) Daarna was hij werkzaam als schrijver, docent en gever van cursussen over wijsgeerige algemeen cultureele onderwerpen aan de Volksuniversiteit, de School voor Maat schappelijk werk te Amsterdam en de school voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Van het tijd schrift voor Wijsbegeerte was hij redactie secretaris. Van zijn werken noemen wij in de eerste plaats zijn dissertatie over de beteekenis van Shaftesbury in de Engelsche ethiek. Voorts Idee-studies, Levensleer naar de beginselen van Spinoza, Uren met Spinoza, De weg tot het inzicht, Dante's mystische reis, Goethe's Faust, Verborgen harmonie, Wereldorde en geestesleven, Vergezichten, Hoofdfiguren uit de geschiedenis van het wijsgeerig denken, Menschengeest, Rede en zedelijkheid, Schoon heidszin, Religie. De strijd tusschen idealis- en naturalisme in de 19e eeuw, en De zin voor het komische. De Brockway-buslijnen. Wegens de steeds toenemende bebouwing in Haarlem-N. vroeg de Brockway-Bus Mij. toestemming om lijn 3, welke thans haar eindpunt heeft aan de Maasstraat, door te trekken via Vergierdeweg naar den Muiaer- slotweg. De toestemming hiervoor is afgeko men en met ingang van Zondag 21 Juni zal lijn 3 dus doorrijden naar den Muiderslot- weg. waarmede de bewoners van het Von delkwartier dan een goede rechtstreeksche verbinding met de stad verkregen hebben. In de Amsterdamsche buurt komt een kleine wijziging. De bussen volgen met in gang van 21 Juni de volgende route: Lijn 2. Maasstraat, Rijksstraatweg. Flores- straat, Atjehstraat, Kritzingerstraat. Pres. Steynstraat. Zocherstraat. Frans Halsplein, Kennemerplein, Stationsplein. Kruisweg, Kruisstraat. Barteljorisstraat, Gr. Markt. Ri- viervischmarkt. Klokhuisplein, Damstraat, Spaarne, Langebrug. Anthoniestraat. Hee- renvest. Amsterdamsche vaart. Nagtzaam- straat. Teylerplein, Nagtzaamplein. Lijn 3. Muiderslotweg. Vergierdeweg. Rijks straatweg, Schoterweg. Kennemerstraat, Fr. Halsplein, Kennemerplein, Stationsplein, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Gr. Markt, Ri- viervischmarkt. Klokhuisplein, Damstraat, Spaame, Langebrug, Anthoniestraat. Schalk wijkerbrug. Dubbele buurt. Schalkwijkerweg, Slachthuisstraat, Kruistochtstraat, Nagt zaamplein. Terug wordt met inachtneming van het éénrichtingverkeer dezelfde route "gevolgd. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheim houding en schriftelijke garantie. Zuii/eciHfys&tde&i. HacUcaai GEN. CRONJéSTRAAT 135 - HAARLEM-N., TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. MedJ Catastrofale ontploffing te Tallin. Laboratorium van munitiedepot in de lucht gevlogen. Uit Tallin, 15 Juni: Maandagmorgen heeft in de nabijheid van Tallin een zeer ernstig on geluk plaats gevonden. Bij het demonteeren van zeemijnen is het laboratorium van de munitie-opslagplaatsen der weermacht in de lucht gevlogen. Ook eenige depots van ont plofbare stoffen werden vernield, een uit brekende boschbrand kon spoedig gebluscht werden, zoodat de in het bosch gelegen op slagplaatsen gespaard bleven. Tot in een om trek van 4 K.M. sprongen de ruiten. Het aantal dooden wordt op 25 ge schat. Daarbij zouden verscheidene reserve-officieren zijn. Andere berich ten geven een nog hooger dooden- cijfer. De staatspresident van Estland en de com mandant der weermacht begaven zich dadelijk naar de plaats des onheils De Chemische Oorlog. En de Ned. Chemische Vereeniging. De besturen van de studenten-vredesactie en de Jongeren-vredesactie hebben een brief gezonden aan het bestuur van de Nederland sche Chemische Vereeniging, waarin zij hun. bevreemding uitspreken, dat de door deze ver eeniging ingestelde commissie tot het beant woorden van enkele belangrijke vragen in zake den chemischen oorlog en de bescher ming daartegen nog geen uitsluitsel heeft ge geven, terwijl daarentegen blijkt, dat door middel van het houden van cursussen onder de auspiciën van deze vereeniging officieel aan de voorbereiding tot luchtbescherming wordt deelgenomen. Namens 140 predikanten, 40 architecten, 60 artsen en 30 letterkundigen spreken de bestu- •en van Studenten Vredesactie en Jongeren Vredesactie hun verwondering en teleurstel ling over dezen gang van zaken uit. Amerika's staatsschuld gestegen tot 34 milliard. Het maximum voor vredestijd is thans bereikt. WASHINGTON, 16 Juni (D.N.B.-A.N.P.) Het Departement van Financiën heeft gister avond bekend gemaakt, dat na uitkeering van den bonus aan de oudstrijders en andere transacties van de schatkist, de staatsschuld met ongeveer 2.7 milliard dollar is toegeno men en beland is op den maximum-stand in vredestijd van ongeveer 34 milliard dollar. Onder de gisteren uitgevoerde transacties bevindt zich ook de uitgifte van schatkist biljetten ten bedrage van 1.106 millioen dol lar, welke met de bonusuitkeering verband houdt. Zij, die zich met ingang van 1 3u!i per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Weer een Donau-veerpont omgeslagen. Negen dooden geborgen. Van velen is het lot onzeker. BOEDAPEST. 16 Juni (A.N.P.J Bij Ujpest is op de Donau, tusschen het eiland Szunyoc en den linkeroever een veerpont, waarop zich 60 personen bevonden, waar schijnlijk tengevolge van overbelasting gekap seisd en gezonken. Het ongeluk geschiedde Maandag tegen middernacht. Omstreeks 1 uur waren 6 dooden geborgen. 20 opvarenden waren gered, terwijl het lot der overige 34 nog niet bekend was. De opvarenden waren employé's van de tram, die van een feest maaltijd op het eiland terugkeerden. Nader wordt gemeld: Het is nog niet mogelijk, het aantal slacht offers van het scheepsongeluk op den Donau nauwkeurig vast te stellen. Tot dusverre zijn negen lijken gevonden, maar men gelooft, dat het aantal dooden minstens tien grooter is. De schattingen omtrent het aantal op varenden loopen overigens uiteen. Volgens sommigen zouden twintig van de veertig passagiers gered zijn. volgens anderen be vonden zrich 65 of 70 menscnen op de pont. De veerman, die gearresteerd is, verklaar de. dat velen der opvarenden beschonken waren en zich allen aan een kant hadden opgesteld, waardoor de boot gevaarlijk hel de. Anderzijds wordt gezegd, dat de pont slechts was ingericht op het vervoer van 25 personen. Het vaartuig is vannacht gelicht. Voor jeugdige werkloozen. De Centrale Werkplaats in de Spaarn- wouderstraat. De Centrale Werkplaats voor Jeudige Werk loozen aan de Spaarnwouderstraat 12 alhier biedt gelegenheid aan jonge werkloozen tus schen 14 en 24 jaar om hun vakbekwaamheid te onderhouden. De volgende vakken worden er uitgeoefend: timmeren, bankwerken, draaien, smeden, 'electro-techniek, Ook kunnen er eenige schil ders geplaatst worden. De Centrale Werkplaats heeft contact met Arbeidsbeurs en Werkgevers. In de laatste weken vonden verschillende jonge menschen werk. Het feit dat ze hun 4eÖige'n tijd nuttig besteedden door op de Centrale Werkplaats te werken, heeft zeker invloed gehad op de keuze van den werkgever. Bekwame leermeesters hebben in de werk plaatsen de leiding. Aan de deelnemers wordt een klein zakgeld vergoed, dat in verband met den leeftijd va rieert van f0.25 tot f 1. per week. Gelegenheid tot aanmelding Dinsdag- en Donderdagmiddag van half drie tot half vier. OPWEKKING VERKOOP ZOMER- POSTZEGELS Naar wij vernemen zal mr. dr. S. de Vries Czn., oud-minister van Financiën, Donder dag 25 Juni a.s. van 9.50—10.00 uur n.m. voor de microfoon van de N. C. R. V. een woord van aanbeveling voor den verkoop der zomcr- postzegels spreken. Noodweer boven Florida. Wolkbreuken en wervelwinden. Vliegtuig in zee gestort. NEW YORK, 16 Juni (A.N.P.) Naar uit Jacksonville in Florida gemeld wordt, hebben wolkbreuken en wervelwinden in het Zuiden van den staat groote overstroomingen ver oorzaakt. Verscheidene plaatsen staan onder water. Te Bonita Springs staat het water meer dan drie meter hoog. Het overstroomde gebied is van de buitenwereld geïsoleerd. Ge durende den storm is een vliegtuig van de kustwacht in de Golf van Tampa in zee ge stort. waarbij de drie inzittenden om het leven kwamen. BELGISCHE MIJNWERKERS STAKEN. In alle mijnen hebben de Belgische arbeiders het werk neergelegd. Evenals in Frankrijk bezetten de stakers de bedrijven, om aan hun eischen kracht bij te zetten. Op verscheidene plaatsen was de gendarmerie hen echter reeds voor en had de bedrijven bezet, om ze tegen de stakers te beschermen. Hierboven ziet men de mijn in Herstal, onder de hoede der gendarmes. - Het woord is aan.... Douwes Dekker: Smart en geluk hangen meer af van wat wij zijn. dan van wat ons overkomt. Addis Abeba herstelt zich. Het leven herkrijgt thans zijn normalen gang weer. ADDIS ABEBA. 16 Juni (StefanI—A. N. P.i. Het leven te Addis Abeba begint reeds zijn normalen gang te krijgen. De Italiaansche bank is haar transacties begonnen. De markt is vol bezoekers en koopwaar. De Italiaansche uitgevers openen boekwinkels. De Italiaansche couranten zijn overal te koop. Verscheidene vertegenwoordigers van fascistische organisa ties en van vooraanstaande Italiaansche han delshuizen zijn hier aangekomen om de grond slagen voor het zakenverkeer te leggen. De openbare gezondheidsdiensten zijn met hun werkzaamheden begonnen. De hoofden der inlandsche wijken zijn bijeengeroepen om de regelen der hygiëne te leeren en op hun beurt aan de inlanders over te brengen. De bewoners kunnen door bemiddeling van hun hoofden opmerkingen en klachten over sanitaire ver ordeningen aan de Italiaansche autoriteiten overbrengen, teneinde de eischen der hygiëne te doen aanpassen aan de inlandsche gebrui ken en tradities. De onlangs in elke wijk op gerichte rechtbanken ontwikkelen reeds een groote activiteit. Gisteren is de radioverbin ding Addis Abeba—Rome in werking gesteld. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN MAXIM GORKI. MOSKOU, 16 Juni (A. N P.). Het bulletin over den gezondheidstoestand van Maxim Gorki vermeldt, dat op 15 Juni de aanzienlijke hartverzwakking niet werd waar genomen. D epols van den patiënt sloeg regel matig tusschen 100 en 112, de temperatuur be droeg 37.1 tot 37.2. AARDVERSCHUIVINGEN IN ITALIë MILAAN. 16 Juni (D.N.B./A.N.P.) In d gemeente Chambave in het Aostadal her een groote aardverschuiving plaats géhat waardoor een meisje bedolven is. Een naburig dorp wordt reeds geruimen tij door een aardverschuiving bedreigd. PAVILJOEN CR00T BADHUIS ZANDVOORT DAGELIJKS DANCING THE FOUR BRIGHT SPARKS GEWON E PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) Het rapport van de commissie van voorbe reiding inzake de partieele grondwetswij ziging. pag. 7 Tsjang Kai Sjek's optreden heeft resultaat. pag. 4 Ook Eden zou voor opheffing der sancties zijn. pag. 4 Geleidelijke hervatting van het werk in Frankrijk. pag. 4 De opening van de nieuwe Waalbrug door de Koningin. pag. 3 Overeenstemming is bereikt over de uitbrei ding van werkgelegenheid bij de Leerdam- sche glasfabriek. pag. 3 Dr .T. D. Bierens de Haan ccre-doctor der Amsterdamsche Universiteit. pag. 1 Vijf en twintig jaar arbeid van de Haarlem- sche Nutsspaarbank. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De vrijheid van drukpers. pag. 1 Emile Schreiber: De richtlijnen van Oosten- rijk's politiek. pag. 4 Mr. E. Elias: Relaas van een kleine rede. pag. 3 Amy Groskamp-ten Ilavc: Een vrouw schrijft. pag. 8 .Mr. M. Kann: Over Amerika's toekomst. pag. 6 Van onzen Londcnschen correspondent: On beantwoorde vragenlijst. pag. 8 J. H. de Bois: Expositie van de groep „H 34"' bij Reekers. oae 2 II. D. Vertelling: Kanaries. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 10 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1